Αποστολέας Θέμα: LIVE loopes!  (Αναγνώστηκε 3979 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
LIVE loopes!
« στις: 29/05/08, 10:47 »
στηνουμε ενα συγκροτηματακι και ειμαστε κιθαριστας, drummer, τραγουδιστης, μπασιστας και θελουμε να διατηρησουμε μια μινιμαλιστικη φιλοσοφια τυπου Red Hot Chili Peppers απο πλευρας αριθμου μελων...οσο λιγοτεροι τοσο καλυτερα...οποτε θελουμε με το ζορι να μεινουμε 4 αντε το πολυ 5 ατομα... και οσο μπορει ο καθενας να κανει οσο το δυνατον περισσοτερα πραγματα... το δοκιμασαμε αλλα οσο πολυπλοκα και αν παιξουμε ο ηχος παραμενει αδειος με τοσα λιγα οργανα...οποτε σκεφτομαστε να καταφυγουμε στην λυση του sampler για να γεμισουμε τον ηχο μας...κυριως για κανενα χαλι ή μεμονομενες μελωδιες σε καποια σημεια...πιανακια βιολακια κλπ κλπ...οποτε να ρωτησω:


  • το χει δοκιμασει κανενας σας σε rock συγκροτημα? γενικα αξιζει?
  • ξερει κανενας αν πρεπει ο drummer να χρησιμοποιει μετρονομο για να παιξουμε με sampler...ωστε να μπαινει το sampler μες στους χρονους?
  • αν το sample μπει σε λαθος τεμπο τι γινεται? υπαρχει τροπος να το αλλαξεις την ωρα που παιζεις λαιβ ή...τον ηπιαμε?
  • μπορει να γινει κατι τετοιο με laptop? αν ναι...υπαρχει τροπος να το χειριζεται καποιος απο το συγκροτημα την ωρα που παιζει μπασο ή κιθαρα?
« Τελευταία τροποποίηση: 29/05/08, 10:49 από Harrucci »

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: LIVE loopes!
« Απάντηση #1 στις: 29/05/08, 11:56 »
εμεις παιζουμε συνεχεια με τις λουπες..
εχουμε ενα ακαι χεντρας και ενα λουπ στεισον.
 ... θελει συγχρονισμο!
αν πατησεις τη λουπα ενα τικ πριν η μετα ... αστα!
βεβαια εξαρταται και τι παιζεις με τις λουπες ..
εμεις, περισσοτερο γραφουμε και αναπαραγουμε ηχους εκεινη την ωρα και οχι προγραμμενα  αυστηρα ρυθμικα μετρα..
Αυτα για εξτρα κιθαρες και ηχους απο τα οργανα σας ..

τωρα αν θελεις να βαλεις βιολακια κλπ, υπαρχουν και αλλες λυσεις..
μια ειναι να παρεις το λουπ στεισιον της μπος (rc20-rc50) - υπαρχουν και αλλα λουποκουτια, αυτα εχω χρησιμοποιησει εγω -  και να γραψεις εκει καποια μερη που θελεις, να τα αποθηκευσεις, και να πατας το αναλογο κουμπι τη καταλληλη στιγμη (μπορεις να γραψεις και απο audio,mp3 κλπ),
και η αλλη λυση ειναι ενα sampler ... η καλυτερη λυση αν θελεις να βαλεις πολλα πραγματα απο πισω... πρεπει να το χειριζεται καποιος με την ιδια λογικη, (κουμπι, ενταση, τεμπο). Επισεις μπορεις να ορισεις και τη διαρκεια του τραγουδιου, με βαση το τεμπο και να αυτοματοποιησεις τη λειτουργια του, πατωντας μονο ενα κουμπι στην αρχη...(για το σαμπλερ ολα αυτα)
Ο μετρονομος στο αυτί του ντραμμερ στην αρχη τουλαχιστον ειναι απαραιτητος.

@αν αξιζει?
αναλογα με υφος που παιζεις( εμας π.χ μας αρεσει ) και αναλογα με το ποσο καλα μπορεις να συγχρονιστεις με ενα μηχανημα ...

@Κατα τη γνωμη μου ο ντραμμερ ΠΡΕΠΕΙ να χρησιμοποιει μετρονομο, ανεξαρτητα με το αν παιζει με sampler η οχι..
« Τελευταία τροποποίηση: 29/05/08, 11:59 από Σκίρων »

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: LIVE loopes!
« Απάντηση #2 στις: 29/05/08, 12:16 »
thanx καταρχας ησουν αρκετα διαφωτιστικος! 8)

μπορεις να μου πεις λιγο πιο συγκεκριμενα τι δυνατοτητες, διαφορες και ομοιοτητες εχουν το ακαι χεντρας, το λουπ στεισον και το σαμπλερ?


επισης εχει απο ολα αυτα καποια προσθετη εξοδο για να δινουμε τεμπο στο drummer?




@Κατα τη γνωμη μου ο ντραμμερ ΠΡΕΠΕΙ να χρησιμοποιει μετρονομο, ανεξαρτητα με το αν παιζει με sampler η οχι..ΜΑΖΙ ΣΟΥ! ;) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: LIVE loopes!
« Απάντηση #3 στις: 29/05/08, 12:52 »
thanx καταρχας ησουν αρκετα διαφωτιστικος! 8)

μπορεις να μου πεις λιγο πιο συγκεκριμενα τι δυνατοτητες, διαφορες και ομοιοτητες εχουν το ακαι χεντρας, το λουπ στεισον και το σαμπλερ?


επισης εχει απο ολα αυτα καποια προσθετη εξοδο για να δινουμε τεμπο στο drummer?





@Κατα τη γνωμη μου ο ντραμμερ ΠΡΕΠΕΙ να χρησιμοποιει μετρονομο, ανεξαρτητα με το αν παιζει με sampler η οχι..ΜΑΖΙ ΣΟΥ! ;) ;) ;)

Πολυ χοντρα, οι διαφορες μεταξυ των ακαι και μπος ειναι οτι στο ακαι εχεις 15 δευτερα λουπα με απειρα overdabing και 30λεπτα συνεχομενης ηχογραφισης ..ενω παραλληλα εχει και ντιλει και τειπ εκο(πολυ καλο). δεν εχει μετρονομο ...

το μπος το rc20εχει 5 και κατι λεπτα συνολικη ηχογραφηση με 10 νομιζω διαφορετικες λουπες και ενα καναλι για φρασεις..
εχει μια λειτουργια να σου παιζει αναποδα τη λουπα και εξοδο για μετρονομο, και live μετρονομο με αυξομιωση εντασης, αυτοματο κουανταιζ, εισοδο για να γραψεις απο αλλη πηγη - audio,mic,mp3 και αλλα πολλα!
το rc20 xl εχει όλα τα παραπανω με συνολικη ηχογραφιση 16 λεπτα
για το σαμπλερ καλυτερα να ρωτησεις καποιον αλλο δε ξερω πολλα περα απο τα βασικα!

εξοδο για μετρονομο εχει το μπος.
 - Για τον ντραμμερ ειναι καλυτερα να παρει αν δεν εχει ηδη μετρονομο με ακουστικο και να προπονειται, γιατι η μεταβαση απο το "ελευθερο παιξιμο" στον μετρονομο ειναι .. επιπονη !!!
« Τελευταία τροποποίηση: 29/05/08, 12:56 από Σκίρων »

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: LIVE loopes!
« Απάντηση #4 στις: 29/05/08, 14:07 »
Μετά μπορείτε να δοκιμάσετε και τη λύση του πληκτρά..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: LIVE loopes!
« Απάντηση #5 στις: 29/05/08, 14:19 »
θανατος στους πληκτραδες! ;D ;D
πλακα κανω...απλα μεχρι να βρουμε, θα προσπαθησουμε αυτο...θα ειμαστε πιο ευελικτοι το καλο ειναι...και αν πιασει θα το κρατησουμε

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2673 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/06, 01:28
από Ορεστης99
5 Απαντήσεις
3331 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/07, 12:17
από larsson
28 Απαντήσεις
12588 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/08, 16:13
από Ikaros
0 Απαντήσεις
2270 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/07, 08:25
από buckethead RULES!!
0 Απαντήσεις
1697 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/08, 16:59
από apopira
1 Απαντήσεις
2334 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/08, 02:51
από Neikos
2 Απαντήσεις
2839 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/09, 16:56
από paradoxologos
13 Απαντήσεις
5205 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/09, 18:42
από jimmy 1916
2 Απαντήσεις
2021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/09, 09:38
από Warrel
20 Απαντήσεις
7495 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/09, 00:37
από Spell@lchemist!