Αποστολέας Θέμα: Πρέπει να διαλέξω κιθάρα...  (Αναγνώστηκε 14523 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JimiDS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Πρέπει να διαλέξω κιθάρα...
« στις: 19/05/08, 18:44 »
Λοιπόν παιδιά χρειάζομαι βοήθεια....κατ'αρχήν να πω ότι παίζω κάποια χρόνια κιθάρα, δεν είμαι και ο Vai! αλλά κάτι κάνουμε!, και θέλω να προχωρήσω σε αγορά καινούργιας ηλεκτρικής επειδή παιδεύομαι 3-4 χρόνια τώρα με μια Aria semi-hollow body και δε λέει γιατί θέλω λίγο πιο hard ήχους ;D Ας πούμε ότι έχω στο μυαλό μου κάτι σε Zeppelin που γίνεται Δυτικές Συνοικίες με ήχο γεμάτο και τέρμα τα γκάζια!
Με τέτοιο ευρύ ρεπερτόριο λοιπόν έκανα μια έρευνα για Low-budget όργανα:
BC RICH Bich Exotic Perfect 10: http://www.thomann.de/gr/bc_rich_bich_exotic_perfect_10_blood.htm
(ο Thomann λέει mahogany αλλά η BC RICH λέει Nato για το σώμα τελικά τι παίζει? Και κάτι άλλο Coil-tap και coil-cut είναι το ίδιο?)
Epiphone LP Custom με Bigsby: http://www.thomann.de/gr/epiphone_lpcustom_ebony_bigsby.htm
(εδώ τι να πώ..θα πέσει γερό modding ;))
Η άλλη επιλογή είναι να πάω σε κάτι custom....Η Enigma με δελεάζει πολύ για την ακρίβεια αλλά θα πρέπει να περιμένουμε να ανέβουν τα κονδύλια! Δε με πειράζει όμως δεν επέιγομαι κιόλας αργά και σταθερά....Φανταστείτε όμως πόσα θα κοστίσει full mahogany body neck-through με rosewood fretboard LP style κιθάρα με το Bigsby της... :-\ 5000Ε άνετα θα έλεγα :'(
Όπως και να 'χει είμαι ανοικτός σε προτάσεις και συμβουλές...

Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
Απ: Πρέπει να διαλέξω κιθάρα...
« Απάντηση #1 στις: 19/05/08, 18:50 »
τσεκαρε καμμια ibanez semi hollow φιλε
ειναι κορυφαιες...
και εχουν κ καλες τιμες
η δεs τις ltd paramount...
Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

Αποσυνδεδεμένος JimiDS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Πρέπει να διαλέξω κιθάρα...
« Απάντηση #2 στις: 19/05/08, 20:15 »
φίλε Chimaira ευχαριστώ για τις εισηγήσεις αλλά αυτή τη φορά πάω για solid-body αφού ο ήχος μιας hollow-body δεν με ικανοποιεί για ροκιές οπότε....

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Πρέπει να διαλέξω κιθάρα...
« Απάντηση #3 στις: 19/05/08, 20:29 »
Βακικα φιλε μου οι 2 κιθαρες που παραθετεις ειναι εντελως διαφορετικου ειδους κιθαρες και συνεπως μη συγκρισιμες...

Αποσυνδεδεμένος JimiDS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Πρέπει να διαλέξω κιθάρα...
« Απάντηση #4 στις: 19/05/08, 21:02 »
Φίλε m@ster k@frer έχεις απόλυτο δίκαιο... όπως είπα στο αρχικό μήνυμα προσπαθώ να βρώ κάτι που να καλύπτει πολλά είδη μουσικής δεν θέλω σύγκριση αυτών των δύο ζητώ φιλική συμβουλή για το τι κιθάρα θα καλύπτει τις ανάγκες μου και παρέθεσα αυτές που σκεφτόμουν να αγοράσω αν τελικά δεν προχωρήσω σε custom που το βλέπω λίγο χλωμό στο παρόν στάδιο...  :-\

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Πρέπει να διαλέξω κιθάρα...
« Απάντηση #5 στις: 19/05/08, 21:25 »
Οι Enigma είναι πράγματι πολύ καλές κιθάρες, αλλά είναι 5πλάσιας αξίας..
Πιστεύω πως οι Les Paul μια χαρά θα σου κάνουν, τσέκαρε Epiphone και αν κάνεις κανένα search θα βρεις πολλές εταιρείες που φτιάχνουν Λεσ Πωλ σ'αυτά τα λεφτά και καλύτερης ποιότητας..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Πρέπει να διαλέξω κιθάρα...
« Απάντηση #6 στις: 19/05/08, 21:26 »
Οι Enigma είναι πράγματι πολύ καλές κιθάρες, αλλά είναι 5πλάσιας αξίας..
Πιστεύω πως οι Les Paul μια χαρά θα σου κάνουν, τσέκαρε Epiphone και αν κάνεις κανένα search θα βρεις πολλές εταιρείες που φτιάχνουν Λεσ Πωλ σ'αυτά τα λεφτά και καλύτερης ποιότητας..
+1 Βλεπε tokai, Heritage...

Αποσυνδεδεμένος JimiDS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Πρέπει να διαλέξω κιθάρα...
« Απάντηση #7 στις: 20/05/08, 15:16 »
Οι Enigma είναι πράγματι πολύ καλές κιθάρες, αλλά είναι 5πλάσιας αξίας..
Πιστεύω πως οι Les Paul μια χαρά θα σου κάνουν, τσέκαρε Epiphone και αν κάνεις κανένα search θα βρεις πολλές εταιρείες που φτιάχνουν Λεσ Πωλ σ'αυτά τα λεφτά και καλύτερης ποιότητας..
+1 Βλεπε tokai, Heritage...

Ναι δεν γνώριζα την ύπαρξη τέτοιων εταιριών, δηλαδή me Gibson-copy μοντέλα αλλά δεν έχουν αυτό το κάτι...αν καταλαβαίνετε τι θέλω να πω... :-\
Με τυχαίο search βρήκα για την Ran που κατασκευάζει custom όργανα σε λογικές τιμές..έστειλα ήδη e-mail με κάποια "standard" πράγματα που θα ήθελα να έχει η κιθάρα μου και βγήκε σε πολύ λογικά πλαίσια... ;DΤι λέτε αξίζει τον κόπο? Υπάρχει ποιότητα? Αν έχει κάποιος μια τέτοια κιθάρα θα παρακαλούσα να μας ανοίξει λίγο τα μάτια....Από ότι είδα δεν υπάρχουν περιορισμοί στην φαντασία μόνο στη τζέπη.. ;)

Αποσυνδεδεμένος Como Esta Loco

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • If u dont live for sth u'll die for nth.
    • Προφίλ
Απ: Πρέπει να διαλέξω κιθάρα...
« Απάντηση #8 στις: 20/05/08, 17:42 »
Δοκιμασε Shamray... εμενα η κιθαρα μου ειναι στους 2,5 μηνες και μενουν μονο μαγνητες και κλειδια-τελειωσε το βαψιμο κτλ
Στη Ran λεει οτι μπορει ανετα να διαρκεσει 1 χρονο!
+ Shamray πληρωνεις με δολλαρια οποτε επωφελεισαι την παρουσα ισοτιμια...
Αν θες στειλε μου pm να σου δειξω την δικια μου που ειναι σχεδον ετοιμη.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Πρέπει να διαλέξω κιθάρα...
« Απάντηση #9 στις: 20/05/08, 18:03 »
Θες custom κιθάρα για να παίξεις δυτικές συνοικίες και led zeppelin? Δοκίμασες τα πάντα και δεν βρήκες κάτι που να σου ταιριάζει?

Neck Through Lespaul από μαόνι με bigsby? Γιατί neck through, και γιατί bigsby? Τι στιγμή που αφού φάχνεις για το "κάτι" της gibson φαινεσαι για LP purist

Βλέπεις κιθάρες των 700 ευρώ αλλά σε δελεάζουν custom των 3000 ευρώ?

Μήπως σου φαίνονται λίγο αντικρουόμενα όλα αυτά?

Αν θες ευελιξία και ποιότητα θα σου έλεγα να κοιτάξεις κάτι σε music man, ή κάποια PRS με τρέμολο. Αλλά δεν μπορώ να αντιληφθώ τις ανάγκες σου με βάση την περιγραφή που δίνεις.

Δυτικές συνοικίες και με μια squier θα παίξεις πάντως πολύ συμπαθητικά.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος JimiDS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Πρέπει να διαλέξω κιθάρα...
« Απάντηση #10 στις: 20/05/08, 18:46 »
Θες custom κιθάρα για να παίξεις δυτικές συνοικίες και led zeppelin? Δοκίμασες τα πάντα και δεν βρήκες κάτι που να σου ταιριάζει?
Με αυτό εννοώ ότι θέλω να παίξω από heavy εποχής μέχρι σύγχρονο ελληνικό αλλά πάντα να μείνω σε rock δλδ ξεκάθαρα δεν με νοιάζει το μεταλ! Όχι φυσικά και δεν δοκίμασσα τα πάντα αλλά τα εδώ (Κύπρο) διαθέσιμα δεν είναι και πολλά....δλδ Ibanez, PRS, ESP-LTD ξεχάστε τα δεν βρήκα να δοκιμάσω ποτέ εκτός από 2-3 Ibanez κάποιων φίλων που παίξαν κορώνα γράμματα αν θα κάτσει το μανίκι στα μέτρα τους, αν θα τους βολεύει....Με το touch των Gibson είμαι ευχαριστημένος...είναι ότι καλύτερο έχω παίξει..(όχι και πολλά όπως είπα αλλά.. :-\)
Neck Through Lespaul από μαόνι με bigsby? Γιατί neck through, και γιατί bigsby? Τι στιγμή που αφού φάχνεις για το "κάτι" της gibson φαινεσαι για LP purist
Δεν είμαι ακριβώς LP purist απλά είναι πολύ βολικό το σχήμα...neck through το θέλω επειδή χρειάζομαι το sustain για λοιπούς πειραματισμούς σε μουσικά στύλ...φυσικά αυτά που παίζω δεν πεθαίνουν για sustain αλλά...
Για το bigsby δεν το συζητώ είναι "κλασσικό" και με βολεύει αφάνταστα....δεν θα έβαζα ποτέ Floyd Rose σε LP κυρίως για λόγους εμφάνισης...(και αλήθεια δεν έχω δει ποτέ τώρα που το είπα!)
Βλέπεις κιθάρες των 700 ευρώ αλλά σε δελεάζουν custom των 3000 ευρώ?
Απλά αν θα αγοράσω κιθάρα μαζικής παραγωγής θα έρθει μαζί με εξοπλισμό ενώ αν θα πάω για custom θα έλθει μονάχη! Και επειδή η custom μου δίνει την ελευθερία να προσεγγίσω το τέλειο (για μένα πάντα) καταλήγουμε σε υπέρογκα ποσά...δεν έχω πρόβλημα με φτηνές κιθάρες, ίσα-ίσα :D απλά προσπαθώ να ξεχωρίσω την καλύτερη περίπτωση σε μια λίστα με χιλιάδες προτάσεις...

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρέπει να διαλέξω κιθάρα...
« Απάντηση #11 στις: 20/05/08, 19:24 »

Φίλε Jimi καταλαβαίνω την απογοήτευσή σου με αυτά που "μπορείς να δοκιμάσεις", αλλά το γεγονός παραμένει ότι είσαι πολύ μπερδεμένος. Και δεν θα σου βγει σε καλό, γιατί μπορείς να γίνεις εύκολα αντικείμενο εκμετάλευσης οποιουδήποτε επιτήδιου πωλητή.

Καταρχάς για φυσικό sustain το neck-through βοηθάει αλλά δεν είναι πανάκεια. Επίσης, αν έχεις παίξει με Bigsby θα ξέρεις ότι δεν είναι και το πλέον σταθερό τρέμολο στον κόσμο.  ;)

Εγώ θα αποφύγω να σου προτείνω ο,τιδήποτε (εντάξει όμως, η πρώτη κιθάρα που έδωσες, η BC Rich, ήταν απολύτως εμετική  :P ;D) και θα σε παροτρύνω να κάνεις μια βόλτα στην Αθήνα με την πρώτη ευκαιρία (ή οπουδήποτε έχει αρκετά μαγαζιά βρε αδελφέ!) και να δοκιμάσεις όσες κιθάρες μπορείς.
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος GiorgosVolos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: Πρέπει να διαλέξω κιθάρα...
« Απάντηση #12 στις: 20/05/08, 20:03 »
Δεν ξερω τι ενισχυτη εχεις αλλα κρατα κ χρημα για αυτον κ μην τα δινεις ολα για κιθαρα.Αν παρεις μια γ@μ@τη κιθαρα ( δες Nik Huber btw) τι να λεει χωρις ενα καλο ενισχυτη για να παιξει? Μου ρθε κ μια ατακα που μου ειχε πει ενας φιλος... τα μεταξωτα βρακια(κιθαρα) θελουν κ επιδεξιους κωλους(ενισχυτης)  ;D
Φιλικα
Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Πρέπει να διαλέξω κιθάρα...
« Απάντηση #13 στις: 20/05/08, 20:08 »
Για το bigsby δεν το συζητώ είναι "κλασσικό" και με βολεύει αφάνταστα....δεν θα έβαζα ποτέ Floyd Rose σε LP κυρίως για λόγους εμφάνισης...(και αλήθεια δεν έχω δει ποτέ τώρα που το είπα!)
Δεν ξερω αν εννοεις αυτο αλλα το τρεμολο δεν ειναι η μονη λυση υπαρχουν και σταθερες γεφυρες, καθως και αλλα ττρεμολο εκτος των floyd και Bigsby...

Αποσυνδεδεμένος JimiDS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Πρέπει να διαλέξω κιθάρα...
« Απάντηση #14 στις: 20/05/08, 22:42 »
Δεν ξερω τι ενισχυτη εχεις αλλα κρατα κ χρημα για αυτον κ μην τα δινεις ολα για κιθαρα.Αν παρεις μια γ@μ@τη κιθαρα ( δες Nik Huber btw) τι να λεει χωρις ενα καλο ενισχυτη για να παιξει? Μου ρθε κ μια ατακα που μου ειχε πει ενας φιλος... τα μεταξωτα βρακια(κιθαρα) θελουν κ επιδεξιους κωλους(ενισχυτης)  ;D
Φιλικα
Γιωργος
Πολύ απλά συμφωνώ! 8)

Λοιπόν περί γέφυρας θα πώ μόνο ότι βολεύομαι άγρια με το Bigsby (και παραβλέπω τις διάφορες ιδιαιτερότητες του.. ;D) και θέλω τρέμολο φτάνει με τα σταθερά! Τώρα για άλλα τρέμολο τι να πώ... ίσως να βολευόμουν με καμιά Strat αλλά δεν μου κάθεται το σώμα...(ενώ από μανίκι μου άρεσε) :-\


Φίλε Jimi καταλαβαίνω την απογοήτευσή σου με αυτά που "μπορείς να δοκιμάσεις", αλλά το γεγονός παραμένει ότι είσαι πολύ μπερδεμένος. Και δεν θα σου βγει σε καλό, γιατί μπορείς να γίνεις εύκολα αντικείμενο εκμετάλευσης οποιουδήποτε επιτήδιου πωλητή.

Καταρχάς για φυσικό sustain το neck-through βοηθάει αλλά δεν είναι πανάκεια. Επίσης, αν έχεις παίξει με Bigsby θα ξέρεις ότι δεν είναι και το πλέον σταθερό τρέμολο στον κόσμο.  ;)

Εγώ θα αποφύγω να σου προτείνω ο,τιδήποτε (εντάξει όμως, η πρώτη κιθάρα που έδωσες, η BC Rich, ήταν απολύτως εμετική  :P ;D) και θα σε παροτρύνω να κάνεις μια βόλτα στην Αθήνα με την πρώτη ευκαιρία (ή οπουδήποτε έχει αρκετά μαγαζιά βρε αδελφέ!) και να δοκιμάσεις όσες κιθάρες μπορείς.
Τελικά ξέρεις τι..έχεις δίκαιο μπερδεύτηκα... :o Αν δεν πιάσω στα χέρια μου περισσότερες κιθάρες δεν πρόκειται να καταλάβω τι ακριβώς θέλω... Μάλλον θα πρέπει να προγραμματίσω κανένα "εκπαιδευτικό" ταξιδάκι στα μέρη σας ε?;)

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Πρέπει να διαλέξω κιθάρα...
« Απάντηση #15 στις: 20/05/08, 22:57 »
Δεν ξερω τι ενισχυτη εχεις αλλα κρατα κ χρημα για αυτον κ μην τα δινεις ολα για κιθαρα.Αν παρεις μια γ@μ@τη κιθαρα ( δες Nik Huber btw) τι να λεει χωρις ενα καλο ενισχυτη για να παιξει? Μου ρθε κ μια ατακα που μου ειχε πει ενας φιλος... τα μεταξωτα βρακια(κιθαρα) θελουν κ επιδεξιους κωλους(ενισχυτης)  ;D
Φιλικα
Γιωργος


Πολύ μα πάρα πολύ σημαντική παρατήρηση.. Πες μας αλήθεια πληροφοριακά με τι ενισχυτή θα το συνδυάσεις, γιατί ο ενισχυτής κατά τη γνώμη μου παίζει σημαντικότερο ρόλο στη διαμόρφωση του ήχου απ'την κιθάρα..
Ακόμη οι PRS SE είναι πάρα πολύ καλή φάση γιατί θα μπορούσε να πει κανείς ότι έχει και χαρακτηριστικά Les Paul και Stratocaster, και η Singlecut πόυ είναι σε σχήμα Les Paul με τρέμολο της προκοπής, και η κανονική (με τα δύο "κερατάκια") επίσης με τρέμολο..


P.S. Ο κιθαρίστας από Δυτικές Συνοικείες σε ένα video clip που είδα με stratocaster έπαιζε
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Πρέπει να διαλέξω κιθάρα...
« Απάντηση #16 στις: 21/05/08, 09:06 »
Φιλε μου νομιζω οτι καταρχην πρεπει να βγαλεις καποιους "μυθους" απο μεσα σου. Καταρχην neck through κατασκευη δεν σημαινει απαραιτητα και κορυφαιο sustain. Ναι, βοηθαει, αλλα μια bolt on κιθαρα προσεγμενη με καλο set up θα βγαλει το ιδιο sustain (στο λεω γιατι εχουν περασει απο τα χερια μου απο bolt on και neck through μεχρι set neck και ... set through).
Κατα δευτερον, οι Les Paul ειναι set neck και οχι neck through, οποτε με οσα λες οτι θες, μηπως δεν σου κανουν;
Τριτον, μπορει να μην εισαι "purist Les Paulακιας" αλλα αυτο που ειπες οτι ειναι βολικη εμενα με βρισκει εντελως αντιθετο...
Ειναι ομορφες κιθαρες ναι, εχουν τεραστιο ονομα/ιστορια ναι, ειναι σχετικα προσεγμενες και με καλη ποιοτητα ναι, αλλα απο βολικες...
Δεν εχουν ουτε ενα contour πανω τους, εχουν ουσιαστικα μονο 3 ηχους και για αυτους τους 3 ηχους εχουν 4 pots σε αβολες θεσεις. Ο λαιμος τους ειναι ετσι κι ετσι και βεβαια δεν εχουν τρεμολο... Εγω επειδη ειχα μια Αμερικανα Les Paul την ειχα και την κοιταγα... Μετα απο κανα 2-3 χρονια την πουλησα γιατι απλα προτιμουσα να παιζω με μια Squier παρα με αυτη... Οταν επαιζα με την Les Paul πιανοταν το δεξι μου χερι γιατι εκει που ακουμπαγε πανω στην κιθαρα δεν ειχε ενα contour και με την ωρα μουδιαζε το χερι γιατι εβρισκε πανω στο binding της κιθαρας... Οσο για sustain; Καλο δεν λεω, αλλα βασικα με μια Lag bolt on με floyd rose (!) εχω παρομοιο αν οχι καλυτερο... Για να μην μιλησω για την ηχητικη ευελιξια της Les Paul...  Με ολα αυτα δε θελω να κραξω τις Les Paul, απλα θελω να λεμε μερικα πραγματα με το ονομα τους, γιατι ειναι πολλοι που μιλανε για τετοιου διαμετρηματος οργανα και τα "ονειρευονται" χωρις πραγματικα να εχουν χρησιμοποιησει ποτε ενα ωστε να εχουν μια αντικειμενικη αποψη...
Με βαση λοιπον οσα λες, πιστευω οτι μια Les Paul δεν κανει για αυτα που θες... Θες μια κιθαρα που θα ειναι αρκετα ευελικτη ηχητικα και η Les Paul δεν ειναι ευελικτη... Θα ελεγα να κοιταξεις κατι σε super strat (αν θες με tremolo ειναι δικο σου θεμα) με 1 ή 2 διπλους και αντιστοιχα 2 ή 1 μονο μαγνητη. Απο κει και περα αναλογα τι θες διαλεγεις και παιρνεις... Καταρχην ξεκαθαρισε ποσα χρηματα θα δωσεις και μετα βλεπεις ποια μοντελα θα κοιταξεις...
Τελος οπως ειπαν και τα παιδια, αν θες πραγματικα να αναβαθμισεις τον ηχο σου κοιτα να εχεις εναν καλο ενισχυτη και οχι εναν κακο/μετριο με μια πολυ καλη κιθαρα. Ενας καλος ενισχυτης με μια μετρια κιθαρα θα παιζει πολυ καλα. Μια πολυ καλη κιθαρα με ενα κακο/μετριο ενισχυτη θα ακουγεται κακα/μετρια... Να θυμασαι, την κιθαρα την παιρνεις καταρχην γιατι σε εμπνεει να παιζεις και να μην την αφηνεις (με τα χαρακτηριστικα, εμφανιση, feeling που εχει κτλ)  και κατα δευτερον για τον ηχο της... Τον ηχο ομως που θα βγαζεις τον παιρνεις κατα 85% απο τον ενισχυτη σου. Αν λοιπον θες να αναβαθμισεις τον ηχο σου, παρε εναν καλο ενισχυτη και οχι μονο μια καλη κιθαρα
« Τελευταία τροποποίηση: 21/05/08, 09:09 από Johnie Darko (Arafinwë) »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρέπει να διαλέξω κιθάρα...
« Απάντηση #17 στις: 21/05/08, 09:35 »
όλες οι εταιρίες έχουν αξιόλογα μοντέλα. Ειδικά αν δόσεις γύρω στα 800Ε και πάνω τότε πραγματικά δεν πιστεύω οτι κάποιος έχει να σου προτείνει κάτι. Είναι όλα τα μοντέλα μια χαρά.

Τώρα όσον αφορά τον ενισχυτή πιστεύω οτι έχουν δίκιο κάποιοι που τονίζουν την αναγκαιότητα ύπαρξης ενός. Εγώ παίζω με έναν 5watt λαμπάτο και με studio monitor. Αλλά γενικά υπάρχουν τόσο κακοί ενισχυτές που δεν μπορεί να το φανταστεί κάποιος...

Για μένα πάρε έναν 5watt και άνοιγε τον στο 40% και θα είσαι αρχηγός. Με έναν καλό 8αρι μεγάφωνο κιόλας θα σπέρνει.

Και κάτι τελευταίο! προσπάθησε να δοκιμάζεις ή έστω να αγγίζεις όποια κιθάρα βρεθεί στον δρόμο σου. Εγώ τον τελευταίο χρόνο έχει τύχει να δω και να πιάσω αρκετές κιθάρες και μπορώ να πω ότι τώρα ξέρω ποια εταιρία και τι μοντέλο μου κάνει. Υπάρχουν μοντέλα που τα ονειρεύεσαι και στην πραγματικότητα δεν σε βολεύουν καθόλου. Παράδειγμα αν παίξεις με μια SRV θα αναρωτιθείς πως αυτός ο άνθρωπος έπαιζε τέτοια πράγματα!
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος JimiDS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Πρέπει να διαλέξω κιθάρα...
« Απάντηση #18 στις: 21/05/08, 12:00 »
Φιλε μου νομιζω οτι καταρχην πρεπει να βγαλεις καποιους "μυθους" απο μεσα σου. Καταρχην neck through κατασκευη δεν σημαινει απαραιτητα και κορυφαιο sustain. Ναι, βοηθαει, αλλα μια bolt on κιθαρα προσεγμενη με καλο set up θα βγαλει το ιδιο sustain (στο λεω γιατι εχουν περασει απο τα χερια μου απο bolt on και neck through μεχρι set neck και ... set through).
Κατα δευτερον, οι Les Paul ειναι set neck και οχι neck through, οποτε με οσα λες οτι θες, μηπως δεν σου κανουν;
Τριτον, μπορει να μην εισαι "purist Les Paulακιας" αλλα αυτο που ειπες οτι ειναι βολικη εμενα με βρισκει εντελως αντιθετο...
Ειναι ομορφες κιθαρες ναι, εχουν τεραστιο ονομα/ιστορια ναι, ειναι σχετικα προσεγμενες και με καλη ποιοτητα ναι, αλλα απο βολικες...
Δεν εχουν ουτε ενα contour πανω τους, εχουν ουσιαστικα μονο 3 ηχους και για αυτους τους 3 ηχους εχουν 4 pots σε αβολες θεσεις. Ο λαιμος τους ειναι ετσι κι ετσι και βεβαια δεν εχουν τρεμολο... Εγω επειδη ειχα μια Αμερικανα Les Paul την ειχα και την κοιταγα... Μετα απο κανα 2-3 χρονια την πουλησα γιατι απλα προτιμουσα να παιζω με μια Squier παρα με αυτη... Οταν επαιζα με την Les Paul πιανοταν το δεξι μου χερι γιατι εκει που ακουμπαγε πανω στην κιθαρα δεν ειχε ενα contour και με την ωρα μουδιαζε το χερι γιατι εβρισκε πανω στο binding της κιθαρας... Οσο για sustain; Καλο δεν λεω, αλλα βασικα με μια Lag bolt on με floyd rose (!) εχω παρομοιο αν οχι καλυτερο... Για να μην μιλησω για την ηχητικη ευελιξια της Les Paul...  Με ολα αυτα δε θελω να κραξω τις Les Paul, απλα θελω να λεμε μερικα πραγματα με το ονομα τους, γιατι ειναι πολλοι που μιλανε για τετοιου διαμετρηματος οργανα και τα "ονειρευονται" χωρις πραγματικα να εχουν χρησιμοποιησει ποτε ενα ωστε να εχουν μια αντικειμενικη αποψη...
Με βαση λοιπον οσα λες, πιστευω οτι μια Les Paul δεν κανει για αυτα που θες... Θες μια κιθαρα που θα ειναι αρκετα ευελικτη ηχητικα και η Les Paul δεν ειναι ευελικτη... Θα ελεγα να κοιταξεις κατι σε super strat (αν θες με tremolo ειναι δικο σου θεμα) με 1 ή 2 διπλους και αντιστοιχα 2 ή 1 μονο μαγνητη. Απο κει και περα αναλογα τι θες διαλεγεις και παιρνεις... Καταρχην ξεκαθαρισε ποσα χρηματα θα δωσεις και μετα βλεπεις ποια μοντελα θα κοιταξεις...
Τελος οπως ειπαν και τα παιδια, αν θες πραγματικα να αναβαθμισεις τον ηχο σου κοιτα να εχεις εναν καλο ενισχυτη και οχι εναν κακο/μετριο με μια πολυ καλη κιθαρα. Ενας καλος ενισχυτης με μια μετρια κιθαρα θα παιζει πολυ καλα. Μια πολυ καλη κιθαρα με ενα κακο/μετριο ενισχυτη θα ακουγεται κακα/μετρια... Να θυμασαι, την κιθαρα την παιρνεις καταρχην γιατι σε εμπνεει να παιζεις και να μην την αφηνεις (με τα χαρακτηριστικα, εμφανιση, feeling που εχει κτλ)  και κατα δευτερον για τον ηχο της... Τον ηχο ομως που θα βγαζεις τον παιρνεις κατα 85% απο τον ενισχυτη σου. Αν λοιπον θες να αναβαθμισεις τον ηχο σου, παρε εναν καλο ενισχυτη και οχι μονο μια καλη κιθαρα

Φίλε Johnie νομίζω πως σας έχω συγχύσει και σας! Λοιπόν η LP με βολεύει γιατί έχω συνιθίσει σε κλασσική και εκεί δεν πρόκειται να βρείς contours! Για την Strat έχω πεί και προηγουμένως ότι με βολεύει αφάνταστα το μανίκι αλλά όχι το σώμα που είναι λεπτό και γεμάτο contours!  :P Προτιμώ την LP! Επίσης νεψκ-τηροθγη μόνο στην περίπτωση που θα παραγγείλω custom όργανο όχι για αγορά έτοιμης κιθάρας...

όλες οι εταιρίες έχουν αξιόλογα μοντέλα. Ειδικά αν δόσεις γύρω στα 800Ε και πάνω τότε πραγματικά δεν πιστεύω οτι κάποιος έχει να σου προτείνει κάτι. Είναι όλα τα μοντέλα μια χαρά.

Τώρα όσον αφορά τον ενισχυτή πιστεύω οτι έχουν δίκιο κάποιοι που τονίζουν την αναγκαιότητα ύπαρξης ενός. Εγώ παίζω με έναν 5watt λαμπάτο και με studio monitor. Αλλά γενικά υπάρχουν τόσο κακοί ενισχυτές που δεν μπορεί να το φανταστεί κάποιος...

Για μένα πάρε έναν 5watt και άνοιγε τον στο 40% και θα είσαι αρχηγός. Με έναν καλό 8αρι μεγάφωνο κιόλας θα σπέρνει.

Και κάτι τελευταίο! προσπάθησε να δοκιμάζεις ή έστω να αγγίζεις όποια κιθάρα βρεθεί στον δρόμο σου. Εγώ τον τελευταίο χρόνο έχει τύχει να δω και να πιάσω αρκετές κιθάρες και μπορώ να πω ότι τώρα ξέρω ποια εταιρία και τι μοντέλο μου κάνει. Υπάρχουν μοντέλα που τα ονειρεύεσαι και στην πραγματικότητα δεν σε βολεύουν καθόλου. Παράδειγμα αν παίξεις με μια SRV θα αναρωτιθείς πως αυτός ο άνθρωπος έπαιζε τέτοια πράγματα!

Για ενισχητή μην ρωτάτε αυτή τη στιγμή έχω κάτι για να ακούγομαι!  :-[ Σαν αναβάθμιση λέω να πάω σε κεφαλή-καμπινέτο αλλά (μην με κράξετε!) όχι λαμπάτο...Ειλικρινά δεν έχω ακούσει ποτέ λαμπάτο (είπαμε μην κράξετε!) αλλά δεν νομίζω ότι αξίζει ο κόπος...όπως ακριβώς με τα πετάλια δεν αξίζει εκτός και αν παίζεις επαγγελματικά σε συγκρότημα με κοινό, συναυλίες κτλ...
Σκέφτομαι να πάρω από Thomann κεφαλή Line6 Spider III 100 και καμπινέτο Harley-Benton

Btw οι PRS πράγματι πολύ καλές κιθάρες αν έβρισκα μιά Standard Satin Singlecut θα ήταν πολύ καλά αλλά μήπως υπερβαίνουμε λίγο το budget για έτοιμη κιθάρα? :-\ με σχεδόν τα ίδια λεφτά παραγγέλω μια custom όπως ακριβώς την θέλω εγώ....αλλά για να είμαστε και ειλικρινείς δεν θα είχε και πάρα πολλές διαφορές με την PRS! ;D
Και κάτι άλλο..για το Bigsby..εντάξει ρε παιδιά δεν είναι και για πέταμα εμένα μ' αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Πρέπει να διαλέξω κιθάρα...
« Απάντηση #19 στις: 21/05/08, 12:36 »
Οτι σε βολευει φιλε μου, την κλασσικη την παιζεις καθιστος παντως και ετσι το χερι αλλου ακουμπαει. Οταν εισαι ορθιος ομως και παιζεις με ηλεκτρικη το χερι παει και ακουμπαει πανω στο σωμα της κιθαρας. Εμενα εκει η Les Paul με χαλαγε πολυ. Μετα απο καμια ωρα παιξιμο ειχα σημαδι στο χερι να φανταστεις... Οσο για το Bigsby δεν ειναι ασχημο αλλα μην περιμενεις να το χρησιμοποιεις σαν κανονικο τρεμολο. Σαν vibrato περισσοτερο και οχι για πολλα πολλα (divebombs κτλ μπορεις να τα ξεχασεις). Οσο για τον ενισχυτη, αν θες ευελιξια, λογικες εντασεις και καλο ηχο, θα ελεγα πηγαινε σε line6 αλλα κοιτα προς flextone ή προς μεταχειρισμενο Vetta για να βρεις την υγεια σου... (αναλογα τι budget σκεφτεσαι).

Φιλε Βαγγελη, ειχα μια SRV και πραγματικα (κατα την γνωμη μου) ηταν απο τις πιο ευκολοπαιχτες κιθαρες που ειχα. Δεν ειχε λεπτο λαιμο (ετσι κι αλλιως δεν μου αρεσουν οι πολυ λεπτοι λαιμοι) αλλα κατα τα αλλα εσπερνε... Βασικα την πουλησα αλλα στο αμεσο μελλον θα φτιαξω μια warmoth SRV σιγουρα!
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος JimiDS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Πρέπει να διαλέξω κιθάρα...
« Απάντηση #20 στις: 21/05/08, 13:24 »
Οτι σε βολευει φιλε μου, την κλασσικη την παιζεις καθιστος παντως και ετσι το χερι αλλου ακουμπαει. Οταν εισαι ορθιος ομως και παιζεις με ηλεκτρικη το χερι παει και ακουμπαει πανω στο σωμα της κιθαρας. Εμενα εκει η Les Paul με χαλαγε πολυ. Μετα απο καμια ωρα παιξιμο ειχα σημαδι στο χερι να φανταστεις... Οσο για το Bigsby δεν ειναι ασχημο αλλα μην περιμενεις να το χρησιμοποιεις σαν κανονικο τρεμολο. Σαν vibrato περισσοτερο και οχι για πολλα πολλα (divebombs κτλ μπορεις να τα ξεχασεις). Οσο για τον ενισχυτη, αν θες ευελιξια, λογικες εντασεις και καλο ηχο, θα ελεγα πηγαινε σε line6 αλλα κοιτα προς flextone ή προς μεταχειρισμενο Vetta για να βρεις την υγεια σου... (αναλογα τι budget σκεφτεσαι).

Φιλε Βαγγελη, ειχα μια SRV και πραγματικα (κατα την γνωμη μου) ηταν απο τις πιο ευκολοπαιχτες κιθαρες που ειχα. Δεν ειχε λεπτο λαιμο (ετσι κι αλλιως δεν μου αρεσουν οι πολυ λεπτοι λαιμοι) αλλα κατα τα αλλα εσπερνε... Βασικα την πουλησα αλλα στο αμεσο μελλον θα φτιαξω μια warmoth SRV σιγουρα!
Καλά αυτά είναι γούστα έτσι? για την LP και το Bigsby μιλάω γιατί με SRV δεν έτυχε να γνωριστούμε...
Με την Line6 θα το σκεφτώ πρίν προχωρήσω γιατί ουσιαστικά δεν χρειάζομαι τα εφφέ αφού τα κάνει όλα η πεταλιέρα...(αλήθεια τί λέτε Boss GT-8 ή GT-10?), και με απλούστερο ενισχυτή βολεύομαι..

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Πρέπει να διαλέξω κιθάρα...
« Απάντηση #21 στις: 21/05/08, 13:38 »
Eγω γενικα ειμαι κατα των πεταλιερων (υπαρχει τετοια λεξη;)
Προτιμω ειτε κατι σε απλα πεταλακια ειτε σε rack. Κι αυτο γιατι προτιμω τον ηχο να τον παιρνω ατοφιο απο τον ενισχυτη και απο πεταλακια, rack κτλ να εχω μονο εξτρα εφφεδακια (βαθος, delay, compressor, chorus, flanger κτλ). Οι πεταλιερες συνηθως σου δινουν και εξομειωσεις "γνωστων" ενισχυτων αλλα αν τους βαλεις πανω σε εναν καλο ενισχυτη ουσιαστικα ακυρωνεις τον ηχο του ενισχυτη. Εγω προτιμω εναν καλο ενισχυτη και μερικα πεταλακια. Αν και απο οτι εχω δει ετοιμαζεται η line6 να κυκλοφορησει μια πεταλιερα που θα εχει μονο εφφεδακια (ολα του vetta) και οχι modelling ενισχυτων. Οταν βγει θα το ακουσω και μαλλον θα το τσιμπησω μιας και ειναι αυτο ουσιαστικα που ψαχνω... Πολλα κλασσικα πεταλακια μαζεμενα σε μια συσκευη που μπορεις να σωνεις presets κτλ, χωρις ομως να αλλοιωνεις τον βασικο σου ηχο.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Πρέπει να διαλέξω κιθάρα...
« Απάντηση #22 στις: 21/05/08, 14:50 »
Btw οι PRS πράγματι πολύ καλές κιθάρες αν έβρισκα μιά Standard Satin Singlecut θα ήταν πολύ καλά αλλά μήπως υπερβαίνουμε λίγο το budget για έτοιμη κιθάρα? :-\ με σχεδόν τα ίδια λεφτά παραγγέλω μια custom όπως ακριβώς την θέλω εγώ....αλλά για να είμαστε και ειλικρινείς δεν θα είχε και πάρα πολλές διαφορές με την PRS! ;D
Και κάτι άλλο..για το Bigsby..εντάξει ρε παιδιά δεν είναι και για πέταμα εμένα μ' αρέσει...

Βασικά αναφερόμουν σε PRS SE, αυτές που είδες αν είδες στο βίντεο που παρέθεσα έχουν σε thomann γύρω στα 730Ε.. Και έχουν και τρέμολο..
Παρεπιπτόντως, και Strat με 2 μονούς έναν διπλό νομίζω θα σε βόλευαν..
Τώρα ειδικά αν παίζεις σε modelling ενισχυτή Line 6 και μάλιστα και  με ψηφιακή πεταλιέρα, ο ήχος της κιθάρας για μένα έχει όλο και λιγότερη σημασία.. Προσωπικά ελάχιστες διαφορές καταλαβαίνω..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος JimiDS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Πρέπει να διαλέξω κιθάρα...
« Απάντηση #23 στις: 22/05/08, 18:23 »
Βασικά αναφερόμουν σε PRS SE, αυτές που είδες αν είδες στο βίντεο που παρέθεσα έχουν σε thomann γύρω στα 730Ε.. Και έχουν και τρέμολο..
Παρεπιπτόντως, και Strat με 2 μονούς έναν διπλό νομίζω θα σε βόλευαν..
Τώρα ειδικά αν παίζεις σε modelling ενισχυτή Line 6 και μάλιστα και  με ψηφιακή πεταλιέρα, ο ήχος της κιθάρας για μένα έχει όλο και λιγότερη σημασία.. Προσωπικά ελάχιστες διαφορές καταλαβαίνω..
Το είδα το βίντεο αλλά πόσα πράγματα να καταλάβω από την εικόνα αμα δεν την πιάσω στα χέρια μου? Είδα και τις SE στον Thomann και τις έχω υπόψην μου...
Τώρα για τον ήχο της κιθάρας τι να πώ μάλλον συμφωνώ....είναι θέμα αν με βοεύει ή όχι κατα κύριο λόγο και κατα δεύτερο αν ακούγεται καλά σαν ξύλο (επειδή αυτή που έχω τώρα μπασάρει άσχημα...γι'αυτό το λέω)

Eγω γενικα ειμαι κατα των πεταλιερων (υπαρχει τετοια λεξη;)
Προτιμω ειτε κατι σε απλα πεταλακια ειτε σε rack. Κι αυτο γιατι προτιμω τον ηχο να τον παιρνω ατοφιο απο τον ενισχυτη και απο πεταλακια, rack κτλ να εχω μονο εξτρα εφφεδακια (βαθος, delay, compressor, chorus, flanger κτλ). Οι πεταλιερες συνηθως σου δινουν και εξομειωσεις "γνωστων" ενισχυτων αλλα αν τους βαλεις πανω σε εναν καλο ενισχυτη ουσιαστικα ακυρωνεις τον ηχο του ενισχυτη. Εγω προτιμω εναν καλο ενισχυτη και μερικα πεταλακια. Αν και απο οτι εχω δει ετοιμαζεται η line6 να κυκλοφορησει μια πεταλιερα που θα εχει μονο εφφεδακια (ολα του vetta) και οχι modelling ενισχυτων. Οταν βγει θα το ακουσω και μαλλον θα το τσιμπησω μιας και ειναι αυτο ουσιαστικα που ψαχνω... Πολλα κλασσικα πεταλακια μαζεμενα σε μια συσκευη που μπορεις να σωνεις presets κτλ, χωρις ομως να αλλοιωνεις τον βασικο σου ηχο.
Με βάζεις σε σκέψεις τώρα... :-\ Για τη Line6 εννοείς αναλογικά εφε ή ψηφιακά?

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Πρέπει να διαλέξω κιθάρα...
« Απάντηση #24 στις: 22/05/08, 22:48 »
Και μένα με ψήνει αυτό με τα εφέ της Line 6 μάλλον.. Τι άλλες πληροφορίες έχεις; Πόσο θα κοστίζει περίπου; (το βασικότερο)
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
96 Απαντήσεις
27551 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/08, 16:55
από Baroness
3 Απαντήσεις
3715 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/08, 16:06
από zagortsnos
21 Απαντήσεις
6938 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/11, 00:06
από kopaniamento
16 Απαντήσεις
5732 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/11, 13:48
από themos
20 Απαντήσεις
10717 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/12, 14:42
από pipokas99
0 Απαντήσεις
3110 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/14, 19:28
από Ioannis Anastassakis
4 Απαντήσεις
4152 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/14, 17:35
από Ioannis Anastassakis
2 Απαντήσεις
7164 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/16, 16:06
από Ioannis Anastassakis
2 Απαντήσεις
9455 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/16, 12:15
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
9215 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/19, 07:59
από panixgr