Αποστολέας Θέμα: Whatever  (Αναγνώστηκε 54233 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #75 στις: 03/06/18, 21:05 »
Ειχα παει με την κορη μου προσφατα στο deutsches museum εδω στο Μοναχο. Απειρα εκθεματα απο παμπολους τομεις. Καποια που θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας ηταν στο τμημα μουσικων οργανων καθως και τεχνολογιας. Στο 1ο ειχε καποια παραξενα οργανα εκει γυρω στα μεσα με τελη του 1800, πιανο που επαιζε ταυτοχρονα βιολι, ενω καποιο αλλο κρουστα και διαφορα αλλα οργανα. 2 ηλεκτρικες κιθαρες που μου φανηκαν πολυπλοκες επισης. Στο τομεα επικοινωνιων και ηλεκτρονικων με εντυπωσιασαν τα ολοκληρωμενα κυκλωματα που χρησιμοποιηθηκαν σε δορυφορους, οι πρωτοι ηλεκτρονικοι υπολογιστες καθως και παιχνιδομηχανες της νιοτης μου. Μεταξυ αλλων υπηρχαν τηλεφωνα με μυλο και πληκτρολογιο (η κορη μου το βρηκε διασκεδαστικο), οπως επισης και κομπιουτερακια μικρα αλλα  και μεγαλα, εκτυπωτες μηχανοργανωσης κτλ. 























Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #76 στις: 03/06/18, 22:44 »
Φιλε παντα γουσταρω μουσεια.
Ειδικα οταν ειναι με δεινοσαυρους.Αλλα και ζωολογικους πολυ γουσταρω και κυριως ακουαριουμ.
Αλλα τωρα εδω βλεπω sega mega drive και atari και νοιωθω 10 χρονων ξανα..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Whatever
« Απάντηση #77 στις: 03/06/18, 23:02 »
ALTAIR 8800!!!
Ρίξτε μια ματιά κι εδώ:
https://www.bedroomlan.org/hardware/cft/ 
https://www.facebook.com/CFTProject/
« Τελευταία τροποποίηση: 04/06/18, 11:24 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #78 στις: 04/06/18, 10:06 »
Τι μου θύμησες τώρα! Είχα πάει με τους γονείς μου το 1979. Ακόμα το θυμάμαι. Από τις ωραιότερες εμπειρίες μου σαν παιδί (τυχαίο που έγινα φυσικός; )  ;D ;D
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #79 στις: 04/06/18, 22:17 »
ALTAIR 8800!!!
Ρίξτε μια ματιά κι εδώ:
https://www.bedroomlan.org/hardware/cft/ 
https://www.facebook.com/CFTProject/
Πωπω, λογικα κυκλωματα, ψηφιακα ηλεκτρονικα και παρομοια μαθηματα 3ης Λυκειου μου ηρθαν στο μυαλο. Καπως ετσι με λογικες πυλες και αλγεβρα Μπουλ στηθηκαν οι πρωτοι ηλεκτρονικοι υπολογιστες. Ρισπεκτ στους (καμμενους ειναι η αληθεια) ανθρωπους που ασχολουνται σε τετοιο επιπεδο.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #80 στις: 04/06/18, 22:20 »
Τι μου θύμησες τώρα! Είχα πάει με τους γονείς μου το 1979. Ακόμα το θυμάμαι. Από τις ωραιότερες εμπειρίες μου σαν παιδί (τυχαίο που έγινα φυσικός; )  ;D ;D
Εχουν μια εξαιρετικη παρουσιαση για τον ηλεκτρισμο με πειραματα και αναπαραστασεις τοξου, κλωβου Φαραντεϋ, κεραυνου και αλλα πολλα πολυ ενδιαφεροντα ανα 2 ωρες. Λειπουν τετοια ερεθισματα απο τα ελληνικα ιδρυματα και μουσεια.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Whatever
« Απάντηση #81 στις: 04/06/18, 22:53 »
Πωπω, λογικα κυκλωματα, ψηφιακα ηλεκτρονικα και παρομοια μαθηματα 3ης Λυκειου μου ηρθαν στο μυαλο. Καπως ετσι με λογικες πυλες και αλγεβρα Μπουλ στηθηκαν οι πρωτοι ηλεκτρονικοι υπολογιστες. Ρισπεκτ στους (καμμενους ειναι η αληθεια) ανθρωπους που ασχολουνται σε τετοιο επιπεδο.

Είναι ένας σύγχρονης κατασκευής Η/Υ 16bit, βασισμένος στην τεχνολογία 60s.Τον έχει ξεκινήσει καιρό, θα πάρει αρκετό, αλλά αξίζει τον κόπο καθώς τα φτιάχνει όλα από το μηδέν.ΟΛΑ. Και το hardware και το software.
www.flickr.com/photos/soupmeister/sets/72157630304987308
Προσωπικά, του βγάζω το καπέλο :)
https://www.bedroomlan.org/hardware/cft/project

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #82 στις: 04/06/18, 23:10 »

Προσωπικά, του βγάζω το καπέλο :)
https://www.bedroomlan.org/hardware/cft/project
Είναι πραγματικά να του βγάζεις το καπέλο... όχι μόνο για το cft, αλλά και για όλα τα υπόλοιπα (και μάλιστα πολυσχιδή!  ;D ) που κάνει παράλληλα...Πόσες ώρες έχει το 24ωρό του;  :P 

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #83 στις: 04/06/18, 23:28 »
Το 24ωρο ειναι απατη.
Αν ηταν ωντος 24 ωρες θα μας βγαιναν οι δουλειες..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #84 στις: 09/06/18, 13:22 »
Εδω και χρονια ξερω πως λιγα ελληνικα καταστηματα (φυσικα και ιντερνετικα) δεν δεχονται επιστροφες προϊοντων. Υπαρχει νομος της ΕΕ και μαλιστα προσαρμοστηκε και η δικη μας νομοθεσια σχετικα ωστε να υπαρχει υπαναχωρηση απο οποιαδηποτε υπηρεσια, συμβολαιο, αγορα κοκ εντος 14 ημερων χωρις καμμια απολυτως αιτιολογηση. Οποιος δεν βαριεται ας αφιερωσει λιγο χρονο. https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/17096
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #85 στις: 09/06/18, 17:47 »
Εδω και χρονια ξερω πως λιγα ελληνικα καταστηματα (φυσικα και ιντερνετικα) δεν δεχονται επιστροφες προϊοντων. Υπαρχει νομος της ΕΕ και μαλιστα προσαρμοστηκε και η δικη μας νομοθεσια σχετικα ωστε να υπαρχει υπαναχωρηση απο οποιαδηποτε υπηρεσια, συμβολαιο, αγορα κοκ εντος 14 ημερων χωρις καμμια απολυτως αιτιολογηση. Οποιος δεν βαριεται ας αφιερωσει λιγο χρονο. https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/17096
τα είδα και με τους Γερμανούς του Thomann. Τους είχα βρεί μάλιστα και ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΤΙΚΗ διαφήμιση, το οποίο το παραδέχτηκαν, και αν ήμουν σοβαρός χομπίστας δικο-λάγνος (= κάποιος που ηδονίζεται με το που μετεχει σε δικαστικές διεργασίες) θα τους είχα σκίσει, ανεξάρτητα πόσο μεγάλοι είναι.. Απλά δεν είχα τον χρόνο να το κάνω... Στο τέλος μου ζητούσαν να τους κοστολογήσω την επισκευή αλλά το πουλί είχε ήδη πετάξει... Βασικά σε κουράζουν με τακτικές ελληνικού δημοσίου μέχρι να κουραστείς και να τα παρατήσεις...Οκ, οι νόμοι καλοί είναι, αλλά θα πρέπει ως κοινωννία, χώρα, ΕΕ, να έχεις και τα εργαλεία να τους εφαρμόσεις. Διαφορετικα είναι μόνο για να τονώσουν την ζήτηση και το αίσθημα ασφάλειας του καταναλωτή, χωρίς όμως περεταίρω ουσία.

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #86 στις: 09/06/18, 19:26 »
Εχω διαβασει και στη σελιδα τους στο φβ περιπτώσεις παρόμοια με την δικη σου. Ειναι ελαχιστες για να αποτρεψουν οποιονδηποτε απο το να προτιμησει τον thomann.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #87 στις: 09/06/18, 19:34 »
Εσενα αχηλεα ηξεραν απο την αρχη το προβλημα και ειπαν να κανουν τις παπιες προκημενου να φυγει το οργανο απο το μαγαζι.
Δεν πιστευω πως ειχαν σκοπο να σε εξυπηρετησουν απο την αρχη
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #88 στις: 09/06/18, 21:05 »
Εδω και χρονια ξερω πως λιγα ελληνικα καταστηματα (φυσικα και ιντερνετικα) δεν δεχονται επιστροφες προϊοντων. Υπαρχει νομος της ΕΕ και μαλιστα προσαρμοστηκε και η δικη μας νομοθεσια σχετικα ωστε να υπαρχει υπαναχωρηση απο οποιαδηποτε υπηρεσια, συμβολαιο, αγορα κοκ εντος 14 ημερων χωρις καμμια απολυτως αιτιολογηση. Οποιος δεν βαριεται ας αφιερωσει λιγο χρονο. https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/17096
Η κατάσταση στην Ελλάδα κατά τη γνώμη μου έχει όπως έχει λόγω της άγνοιας των δικαιωμάτων που έχουν οι καταναλωτές και, κατά δεύτερο λόγο, η απροθυμία τους να τα διεκδικήσουν.
Προσωπικά όποτε μου έτυχε στραβή και... στράβωσα (μάλλον εύκολο, καθότι και ολίγον στραβόξυλο  ;D ) έτριξα τα δόντια και είπα ότι θα το κυνηγήσω όσο πάει και με όποιο κόστος. Οι μάγκες μάσησαν και η δουλειά μου έγινε. Σε μια περίπτωση (αφορούσε παροχή... υπηρεσίας @#$^^$%, το θυμάμαι και συγχίζομαι) πήρα τον τύπο σε έξαλλη κατάσταση και του είπα ότι έχω βγάλει φωτό και είμαι έτοιμος για συνήγορο καταναλωτή. Ε, τώρα να μην το πάμε στα άκρα, έλα να πάρεις πίσω τα χρήματά σου μου είπε. Δεν έκανα τον κόπο καν, αλλά η αντίδραση... priceless. 

Καλά κάνεις και το φέρνεις στην επιφάνεια το θέμα... όσο τα αφήνουμε τόσο θα αποθρασύνονται. Όπως και με το θέμα της εγγύησης, το οποίο, αν δεν κάνω λάθος (δεν είμαι σίγουρος 100%), είναι 2 χρόνια για όλα τα προϊόντα που πωλούνται εντός Ε.Ε.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #89 στις: 09/06/18, 22:10 »
Εχω διαβασει και στη σελιδα τους στο φβ περιπτώσεις παρόμοια με την δικη σου. Ειναι ελαχιστες για να αποτρεψουν οποιονδηποτε απο το να προτιμησει τον thomann.
στην σελίδα των ποιών??? εννοείται οτι αφήνουν να περάσει μόνο ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ ογκος αρνητικών σχολίων, αφήνουν κανα 2 έτσι για ξεκάρφωμα.. Το δικό μου σχόλιο στο ίδιο τους το σάιτ (δεν έβριζα απλά έλεγα την αλήθεια) είχε την ανάλογη τύχη..... Βασικά πρόκειται για έναν διάτρητο οργανισμό, απο όπου και να τους πιάσεις.
Αλλα και άτυπα να το πάρεις, αν οι εταιρίες κρίνονται βάση στατιστικών όπως το θέτεις.. ε... ακόμα και τότε ΠΟΙΟ είναι το κατώτατο όριο ποσοστού εξαπατημένων αγοραστών ωστε να θεωρηθεί υπόλογη μια εταιρία?  Υπάρχει κανα νούμερο? Δεν νομίζω. Ο νόμος θα έπρεπε να ισχύει στο 100%. Το ελάχιστες περιπτώσεις, ούτε το πιστεύω και το θεωρώ και εντελώς υποκειμενικό και αβάσιμο σαν επιχείρημα.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/06/18, 22:16 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #90 στις: 09/06/18, 22:13 »
Εσενα αχηλεα ηξεραν απο την αρχη το προβλημα και ειπαν να κανουν τις παπιες προκημενου να φυγει το οργανο απο το μαγαζι.
Δεν πιστευω πως ειχαν σκοπο να σε εξυπηρετησουν απο την αρχη
που σημαινει οτι είναι πολιτική της εταιρίας, διαφορετικά θα έψαχναν να βρούν αυτόν που έκανε την λαμογιά...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #91 στις: 09/06/18, 22:19 »
Εδω και χρονια ξερω πως λιγα ελληνικα καταστηματα (φυσικα και ιντερνετικα) δεν δεχονται επιστροφες προϊοντων. Υπαρχει νομος της ΕΕ και μαλιστα προσαρμοστηκε και η δικη μας νομοθεσια σχετικα ωστε να υπαρχει υπαναχωρηση απο οποιαδηποτε υπηρεσια, συμβολαιο, αγορα κοκ εντος 14 ημερων χωρις καμμια απολυτως αιτιολογηση. Οποιος δεν βαριεται ας αφιερωσει λιγο χρονο. https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/17096
Η κατάσταση στην Ελλάδα κατά τη γνώμη μου έχει όπως έχει λόγω της άγνοιας των δικαιωμάτων που έχουν οι καταναλωτές και, κατά δεύτερο λόγο, η απροθυμία τους να τα διεκδικήσουν.
Προσωπικά όποτε μου έτυχε στραβή και... στράβωσα (μάλλον εύκολο, καθότι και ολίγον στραβόξυλο  ;D ) έτριξα τα δόντια και είπα ότι θα το κυνηγήσω όσο πάει και με όποιο κόστος. Οι μάγκες μάσησαν και η δουλειά μου έγινε. Σε μια περίπτωση (αφορούσε παροχή... υπηρεσίας #$^^$%, το θυμάμαι και συγχίζομαι) πήρα τον τύπο σε έξαλλη κατάσταση και του είπα ότι έχω βγάλει φωτό και είμαι έτοιμος για συνήγορο καταναλωτή. Ε, τώρα να μην το πάμε στα άκρα, έλα να πάρεις πίσω τα χρήματά σου μου είπε. Δεν έκανα τον κόπο καν, αλλά η αντίδραση... priceless. 

Καλά κάνεις και το φέρνεις στην επιφάνεια το θέμα... όσο τα αφήνουμε τόσο θα αποθρασύνονται. Όπως και με το θέμα της εγγύησης, το οποίο, αν δεν κάνω λάθος (δεν είμαι σίγουρος 100%), είναι 2 χρόνια για όλα τα προϊόντα που πωλούνται εντός Ε.Ε.
Αν ήταν γερμανός ή ευρωπαίος θα σε ειρωνευόταν κιόλας , και θα σου έλεγαν "ελληνα δικηγόρο"!!  "ανέκδοτο είναι αυτό" και τα σχετικά...Τουλάχιστον ο ρωμιός με 2-3 μπινελίκια στρώνει...

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #92 στις: 09/06/18, 22:38 »
Εδω και χρονια ξερω πως λιγα ελληνικα καταστηματα (φυσικα και ιντερνετικα) δεν δεχονται επιστροφες προϊοντων. Υπαρχει νομος της ΕΕ και μαλιστα προσαρμοστηκε και η δικη μας νομοθεσια σχετικα ωστε να υπαρχει υπαναχωρηση απο οποιαδηποτε υπηρεσια, συμβολαιο, αγορα κοκ εντος 14 ημερων χωρις καμμια απολυτως αιτιολογηση. Οποιος δεν βαριεται ας αφιερωσει λιγο χρονο. https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/17096
Η κατάσταση στην Ελλάδα κατά τη γνώμη μου έχει όπως έχει λόγω της άγνοιας των δικαιωμάτων που έχουν οι καταναλωτές και, κατά δεύτερο λόγο, η απροθυμία τους να τα διεκδικήσουν.
Προσωπικά όποτε μου έτυχε στραβή και... στράβωσα (μάλλον εύκολο, καθότι και ολίγον στραβόξυλο  ;D ) έτριξα τα δόντια και είπα ότι θα το κυνηγήσω όσο πάει και με όποιο κόστος. Οι μάγκες μάσησαν και η δουλειά μου έγινε. Σε μια περίπτωση (αφορούσε παροχή... υπηρεσίας #$^^$%, το θυμάμαι και συγχίζομαι) πήρα τον τύπο σε έξαλλη κατάσταση και του είπα ότι έχω βγάλει φωτό και είμαι έτοιμος για συνήγορο καταναλωτή. Ε, τώρα να μην το πάμε στα άκρα, έλα να πάρεις πίσω τα χρήματά σου μου είπε. Δεν έκανα τον κόπο καν, αλλά η αντίδραση... priceless. 

Καλά κάνεις και το φέρνεις στην επιφάνεια το θέμα... όσο τα αφήνουμε τόσο θα αποθρασύνονται. Όπως και με το θέμα της εγγύησης, το οποίο, αν δεν κάνω λάθος (δεν είμαι σίγουρος 100%), είναι 2 χρόνια για όλα τα προϊόντα που πωλούνται εντός Ε.Ε.
Κυρίως ειναι η αγνοια. Πας στο.μαγσζι του Ταδε να αγοράσεις εναν ενισχυτη  ή θα παραγγείλεις online ενα πεταλι και σου λενε "Δεν γινονται επιστροφές" και αυτομάτως καθαρισε. Δεν ειναι τοσο απλο, επειδή διαφωνεί αυτος με εναν νομο δεν σημαίνει πως ειναι στην διακριτική του ευχέρεια να τον εφαρμόσει. Και μάλιστα εαν αγοράσει καποιος απο τους "δεν δεχομεθα επιστροφές"  μπορει να του επιστρέφει το προιον βασει νόμου και όχι γούστου του πωλητή. Δυστυχως εχουμε μαθει να μην διεκδικούμε και να σωπαινουμε οταν μας αδικουν.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Whatever
« Απάντηση #93 στις: 09/06/18, 22:58 »
πήρα τον τύπο σε έξαλλη κατάσταση και του είπα ότι έχω βγάλει φωτό και είμαι έτοιμος για συνήγορο καταναλωτή. Ε, τώρα να μην το πάμε στα άκρα, έλα να πάρεις πίσω τα χρήματά σου μου είπε. Δεν έκανα τον κόπο καν, αλλά η αντίδραση... priceless. 
Βασικά πρέπει να τους κυνηγάμε.
Είχα θέμα με ένα μηχανάκι, με ηλίθιο επίσημα συμβεβλημένο συνεργείο. Τες πα, έβαλε εις γνώση του άλλα αντί άλλων προδιαγραφών ανταλλακτικά, κοστολόγησε περισσότερο (και έβγαλε και δουλειές που δεν υπήρχαν), άλλαξε πράγματα που δεν χρειαζότανε. Και δεν είναι αυτό το κακό, άντε να το δεχτώ ότι υπήρχε η υποψία ότι χρειαζότανε (τακάκια σε μηχανάκι με 1000 χλμ πχ). Αλλά έβαλε και ΑΣΧΕΤΑ που δεν ταιριάζανε καν.Του το είπα, μου έκανε τον έξυπνο, δεν ασχολήθηκα μαζί του.Έστειλα ένα mail με τα τιμολόγια στην εταιρία, τους είπα απλά θέλω να μου πείτε ένα μαγαζί που θα μου το επιστρέψει στην αρχική κατάσταση κι ότι εγώ θα τον κυνηγήσω, ανεξάρτητα τι θα κάνουν αυτοί.Μου ζήτησαν συγνώμη, πέρασα και πήρα τα λεφτά μου πίσω, μου το επιστρέψανε στην αρχική του κατάσταση με το σέρβις όπως έπρεπε να γίνει χωρίς να πληρώσω κάτι.Και φυσικά με κερδίσαν ως πελάτη, ασχέτως του ηλίθιου συμβεβλημένου.

Αυτή είναι μία από τις πολλές περιπτώσεις.

Έχοντας περάσει και από το άλλο άκρο, όντας έμπορος, δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική να διώξω τον πελάτη. Μα δεν θα το πληρώσω από την τσέπη μου. Θα ταλαιπωρηθώ 10 λεπτά να συνενοηθώ είτε να πω στον πελάτη να το παέι στην αντιπροσωπεία και να επικοινωνήσω για αυτόν, ή να το κάνω εγώ. So what; Ας το βάλει στην τιμή, μια εργατόρα κάθε Χ πωλήσεις ξέρω γω.
Πλέον είμαι βέβαιος ότι όλοι ενδιαφέρονται μόνο για το συγκεκριμένο δευτερόλεπτο που γίνεται η μεταφορά των χρημάτων. Μετά και πριν, στα .... τους όλοι...  >:D
Ε, δεν είναι τυχαίο που φτάσαμε εδώ που φτάσαμε...
Παράθεση
Καλά κάνεις και το φέρνεις στην επιφάνεια το θέμα... όσο τα αφήνουμε τόσο θα αποθρασύνονται. Όπως και με το θέμα της εγγύησης, το οποίο, αν δεν κάνω λάθος (δεν είμαι σίγουρος 100%), είναι 2 χρόνια για όλα τα προϊόντα που πωλούνται εντός Ε.Ε.
Εδώ και πολλά χρόνια, στην ΕΕ όλα είναι 2 έτη. Οτι κι αν πει ο καταστηματάρχης ή ο εισαγωγέας ή η μητρική εταιρία, δεν έχει ισχύ. Μάλιστα εντός Χ ημερών το κατάστημα είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟ να το αλλάξει χωρίς να σε στείλει στην αντιπροσωπεία, είτε είναι βλάβη είτε οτιδήποτε. Γενικά, το κατάστημα έχει υποχρεώσεις και μετά την πώληση.

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Whatever
« Απάντηση #94 στις: 09/06/18, 23:02 »
Και η διαφορά της κουλτούρας/φιλοσοφίας, έτσι για την ιστορία...
Ένας καλός φίλος πριν 5 χρόνια μάζεψε την οικογένεια του και πήγε στην Αμερική μπας και δει προκοπή, και ευτυχώς είδε...
Μου διηγείται λοιπόν το εξής περιστατικό...
Πάω -μου λέει- κι αγοράζω ένα XBOX για τα παιδιά από ένα κατάστημα. Με το που πάω σπίτι, πάω να το φλασάρω να το hackέψω. Πέφτει το ρεύμα και brickάρει.
Φρίκαρα -μου λέει-.. Τώρα τι κάνουμε;Συνηθισμένος από Ελλάδα λέει τέλος, το φάγαμε αυτό... 2-3 μέρες μετά του λέει ένας εκεί φίλος του "Γιατί δεν το πας πίσω;"
"Μα εγώ το χάλασα""Πήγαινε το πίσω"Ε, το πήγε, δεν τον ρωτήσαν το παραμικρό, εκτός αν θέλει το ίδιο ή τα χρήματα του πίσω.
Τη χασούρα δεν την τρώει το κατάστημα φυσικά. Ομως το κέρδος, το έχει το κατάστημα. Ο πελάτης θα πάει εκεί που τον εξυπηρέτησαν...

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #95 στις: 10/06/18, 09:56 »
Οπως τα λεει ο Vegos ειναι. Να παρουν τα λεφτα μονο σκεφτονται. Οσο δεν διεκδικουμε το δικαιο μας θα συνεχιζεται η κατασταση.Εδω στη Γερμανια ειναι πολυ συνηθισμενο να ασφαλιζει ο κοσμος τις συσκευες που αγοραζει. Μια μερα ενας συναδελφος στη δουλεια μου ειπε το εξης: "Αγορασα ενα λαπτοπ πριν εναμισο χρονο απο τα saturn και εκανα ασφαλεια 85€. Λεω να το αλλαξω." Τον ρωτησα φυσικα "Πώς" και μου ειπε "Θα του τραβηξω μια μπουνια στην οθονη". Μη τα πολυλογω, εκανε οπως ειπε, πηγε και του το αντικατεστησαν χωρις ερωτησεις. Καποιους μηνες αργοτερα αγορασα τα περασμενα Χριστουγεννα για τη γυναικα μου ενα κινητο κι εκανα μια παρομοια ασφαλεια, ακομα και σε περιπτωση που η συκευη πεσει στη λεκανη της τουαλετας. 2 βδομαδες πριν, χτυπαει το ξυπνητηρι και οπως παει η γυναικα να το σβησει της πεφτει το κινητο και σπαει η οθονη. 129€ θα κοστιζε, πηγα με την εγγυηση και σε 2 ωρες ημουν ετοιμος.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #96 στις: 20/08/18, 09:26 »
Καλοκαιριάτικα και εν μέσω διακοπων με επιασε το φιλοσοφικο μου. Κατι απλο βεβαια αλλα για εμενα αξιο παρατηρησης. Η φωτογραφια ειναι ενας θησαυρός αλλα τεινει να χασει την αξια της. Την εποχη του φιλμ που μετρουσαμε στάσεις και μερες μεχρι την εμφάνιση του η καθε φωτογραφια, ακομα και αυτες που μας επιασαν με ματια κλειστά ή σαν σπαστικά, ήταν η αποτυπωση μιας χρονικης στιγμης. Συνήθως βγαζαμε την φωτογραφικη σε εξαιρετικες περιστασεις και επιλέγαμε σοφα τι θα φωτογραφισουμε. Με την ψηφιακή φωτογραφια ισως χανεται η ομορφια της φωτογραφίας. Απειρα κλικ στην ιδια ποζα, στην ιδια τοποθεσια, την ιδια μερα. Στον υπολογιστη μου εχω καποιες χιλιαδες φωτογραφιες της κορης μου, και ομολογω αδυνατώ να ξεχωρισω σε ολες την ηλικια της ακριβως επειδη εχω τοσες πολλές. Προχθες πηγα στον φουρνο να παρω τυροπιτες κτλ, στις 7 το πρωι, και βλεπω μια κοπελα ενω περπαταει να βγαζει σελφι. Απειρες ομως! Ειμαι κι εγω παραξενος ανθρωπος, αλλα δεν βλεπω καμμια ουσία σε μια ευτυχισμένη στιγμη να ειναι 10 ατομα.με τα κινητά και να τραβάνε βιντεο το γεγονος χωρις να συμμετεχουν και οι ιδιοι. Τελος παντων, καλο καλοκαιρι και καλα μακροβουτια.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #97 στις: 20/08/18, 10:40 »
Καλοκαιριάτικα και εν μέσω διακοπων με επιασε το φιλοσοφικο μου. Κατι απλο βεβαια αλλα για εμενα αξιο παρατηρησης. Η φωτογραφια ειναι ενας θησαυρός αλλα τεινει να χασει την αξια της. Την εποχη του φιλμ που μετρουσαμε στάσεις και μερες μεχρι την εμφάνιση του η καθε φωτογραφια, ακομα και αυτες που μας επιασαν με ματια κλειστά ή σαν σπαστικά, ήταν η αποτυπωση μιας χρονικης στιγμης. Συνήθως βγαζαμε την φωτογραφικη σε εξαιρετικες περιστασεις και επιλέγαμε σοφα τι θα φωτογραφισουμε. Με την ψηφιακή φωτογραφια ισως χανεται η ομορφια της φωτογραφίας. Απειρα κλικ στην ιδια ποζα, στην ιδια τοποθεσια, την ιδια μερα. Στον υπολογιστη μου εχω καποιες χιλιαδες φωτογραφιες της κορης μου, και ομολογω αδυνατώ να ξεχωρισω σε ολες την ηλικια της ακριβως επειδη εχω τοσες πολλές. Προχθες πηγα στον φουρνο να παρω τυροπιτες κτλ, στις 7 το πρωι, και βλεπω μια κοπελα ενω περπαταει να βγαζει σελφι. Απειρες ομως! Ειμαι κι εγω παραξενος ανθρωπος, αλλα δεν βλεπω καμμια ουσία σε μια ευτυχισμένη στιγμη να ειναι 10 ατομα.με τα κινητά και να τραβάνε βιντεο το γεγονος χωρις να συμμετεχουν και οι ιδιοι. Τελος παντων, καλο καλοκαιρι και καλα μακροβουτια.

Είναι φοβερό αυτό που συμβαίνει, έχω σταματήσει να βγάζω φωτο, κάποιος άλλος θα έχει φωτογραφήσει το τοπίο και το google θα μου το εμφανίσει πριν καλά καλά το πληκτρολογίσω, όσο για την φάτσα μου, πολύ πιθανό να την βρω και αυτη κάπου, να με έχει βγάλει κάποιος ξέμπαρκος.
Αλλά για μένα το πιο τραγικό είναι η αποθήκευση. Παλιά κρατούσες κάποιες φώτο σε χαρτί οι οποίες είχαν και διάρκεια και ήταν στην δική σου ιδιοκτησία.
Τωρα είναι αρχεία κάπου στο storage κάποιου cloud provider. Ενα μπαμ, και τις έχασες όλες.

Και πάει και πιο μακριά... Βιβλία... Σημερα μπορούμε με δυσκολία να διαβάσουμε ένα βιβλίο που γράφτηκε πριν 1000 χρόνια.
Σε 1000 χρόνια απο τώρα, οι αρχαιολογοι τι θα ψάχνουν? και που? Και αν τα SSD/Magnetic drives/tapes τα έχουν παίξει? Πως θα διαβάσουν τα data? Και άντε και τα έχουν τα data. Το software που να το βρούν? Μιλάμε για software back-compatible για 1000 χρόνια!!! Και πως να συσχετίσουν το περιεχόμενο με την τοπικότητα του ευρήματος? εφόσον σήμερα όλα είναι σε κάποιο cloud 2000 km μακριά? Πως θα είναι η ιστορία του μέλοντος? Θα υπάρχει ιστορική έρευνα? Θα υπάρχει αντικειμενικότητα?
Δεν είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ η εξουσία να ελέγχεις ΟΛΗ την ανθρώπινη ιστορια, να αλλάζεις όποτε θελεις ότι θέλεις και να έχεις και την αυθεντία της γνώσσης?
Πάμε σε ένα μέλλον χωρίς μνήμες?
Που πάμε??? Στάζουμε ιδρώτα να μεγαλώσουμε τα παιδιά μας, σε τι κόσμο τα στέλνουμε? Θα είναι δυνατά και ανθεκτικά να κάνουν τις άμυνες τους, να κάνουν την ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ και απελευθέρωση απο έναν ψευτο-τεχνικό πολιτισμό με γνωστό στόχο, αποτέλεσμα και ακόμα πιο γνωστή κατάληξη?
« Τελευταία τροποποίηση: 20/08/18, 10:53 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #98 στις: 20/08/18, 10:48 »
Καλοκαιριάτικα και εν μέσω διακοπων με επιασε το φιλοσοφικο μου. Κατι απλο βεβαια αλλα για εμενα αξιο παρατηρησης. Η φωτογραφια ειναι ενας θησαυρός αλλα τεινει να χασει την αξια της. Την εποχη του φιλμ που μετρουσαμε στάσεις και μερες μεχρι την εμφάνιση του η καθε φωτογραφια, ακομα και αυτες που μας επιασαν με ματια κλειστά ή σαν σπαστικά, ήταν η αποτυπωση μιας χρονικης στιγμης. Συνήθως βγαζαμε την φωτογραφικη σε εξαιρετικες περιστασεις και επιλέγαμε σοφα τι θα φωτογραφισουμε. Με την ψηφιακή φωτογραφια ισως χανεται η ομορφια της φωτογραφίας. Απειρα κλικ στην ιδια ποζα, στην ιδια τοποθεσια, την ιδια μερα. Στον υπολογιστη μου εχω καποιες χιλιαδες φωτογραφιες της κορης μου, και ομολογω αδυνατώ να ξεχωρισω σε ολες την ηλικια της ακριβως επειδη εχω τοσες πολλές. Προχθες πηγα στον φουρνο να παρω τυροπιτες κτλ, στις 7 το πρωι, και βλεπω μια κοπελα ενω περπαταει να βγαζει σελφι. Απειρες ομως! Ειμαι κι εγω παραξενος ανθρωπος, αλλα δεν βλεπω καμμια ουσία σε μια ευτυχισμένη στιγμη να ειναι 10 ατομα.με τα κινητά και να τραβάνε βιντεο το γεγονος χωρις να συμμετεχουν και οι ιδιοι. Τελος παντων, καλο καλοκαιρι και καλα μακροβουτια.

Uriah, θα έλεγα ότι πρόκειται για δύο ακραίες καταστάσεις, καμία από τις οποίες δεν είναι ιδανική. Με τα παλιά φιλμ έπρεπε να κάνουμε σοβαρή οικονομία στις φωτογραφίες που βγάζαμε, γιατί κάθε φιλμ είχε ένα συγκεκριμένο αριθμό φωτογραφιών και κόστιζε χρήματα τόσο η αγορά όσο και η εμφάνισή του. Και υπήρχε πάντα η πιθανότητα κάτι να πάει στραβά, από μια πόζα που δεν βγήκε όπως ήθελες μέχρι το φιλμ να καεί και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Θυμάμαι ένα ταξίδι που κάναμε με κάτι φίλους στις αρχές της δεκαετίας του '90 και ένας από αυτούς για κάποιο λόγο δεν μπόρεσε να εμφανίσει καμία από τις φωτογραφίες που είχε τραβήξει με τη μηχανή του.

Σήμερα αντίθετα υπάρχει η εύκολη και ανέξοδη δυνατότητα να βγάλει κανείς όσες φωτογραφίες ή video θέλει με το κινητό του, χωρίς καν να χρειάζεται ούτως ειπείν φωτογραφική μηχανή ή βιντεοκάμερα. Πλέον η "στιγμή" δεν χάνεται, γιατί είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα μπορέσουμε να την απαθανατίσουμε. Χάνεται όμως η μία, πιο σημαντική ίσως, φωτογραφία μέσα σε ένα πλήθος χιλιάδων φωτογραφιών που θα μπορούσαν κάλλιστα να μην υπάρχουν. Επιπλέον κάποιοι φτάνουν σε γελοίες ακρότητες, όπως αυτές με τα άπειρα selfie ή άτομα που βιντεοσκοπούν μια συναυλία με το κινητό τους αντί να απολαύσουν αυτό που βιώνουν εκείνη τη στιγμή. Ποζεράδες πάντα υπήρχαν, απλά σήμερα η τεχνολογία και η κουλτούρα τούς επιτρέπει να το εκφράσουν πιο εύκολα.

Το θέμα αυτό μού θυμίζει μια παρόμοια συζήτηση που κάναμε πριν από χρόνια σχετικά με την διαθεσιμότητα της μουσικής μέσω διαδικτύου σε σύγκριση με παλιότερα χρόνια που (ειδικά αν δεν υπήρχε η οικονομική δυνατότητα) αγοράζαμε ίσως 2-3 album το χρόνο και τα παίζαμε τόσες φορές που τελικά ακούγονταν περισσότερα χρατς-χρουτς από το βινύλιο παρά μουσική. Τώρα είναι δυνατόν να κατεβάσουμε ολόκληρη τη δισκογραφία ενός καλλιτέχνη σε μερικά λεπτά (απ' ό,τι ακούω δηλαδή... :P), οπότε μπορεί κανείς εύκολα να συγκεντρώσει μια τεράστια μουσική συλλογή, το μεγαλύτερο μέρος της οποίας πιθανόν και να μην ακούσει ποτέ. Όπως και με τις φωτογραφίες, ο καθένας πρέπει να βρει τη μέση οδό που τού ταιριάζει.

Και σε τελική ανάλυση, εμείς που είμαστε πιο μεγάλοι σε ηλικία θα πρέπει να καταλάβουμε ότι οι νεότεροι δεν έχουν ιδία εμπειρία αυτών των παλιότερων καταστάσεων. Καλώς ή κακώς μεγάλωσαν με αυτή την ψηφιακή τεχνολογία των υπολογιστών, των κινητών, των tablets κλπ, και δεν ξέρουν κάτι διαφορετικό. Οπότε οι δικές μας συγκρίσεις και αναλύσεις με καταστάσεις και εποχές που χρονολογικά δεν είναι πολύ μακρινές, τεχνολογικά όμως απέχουν έτη φωτός από το σήμερα, ίσως να μην έχουν ιδιαίτερη βαρύτητα...
« Τελευταία τροποποίηση: 20/08/18, 10:59 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Whatever
« Απάντηση #99 στις: 20/08/18, 11:53 »
Με την ψηφιακή φωτογραφια ισως χανεται η ομορφια της φωτογραφίας. Απειρα κλικ στην ιδια ποζα, στην ιδια τοποθεσια, την ιδια μερα.
Αντιθέτως. Πλέον είσαι σίγουρος ότι έχεις όντως φωτογραφία από το σημείο/στιγμή που θέλεις και το γνωρίζεις άμεσα, χωρίς ρίσκα.
Επίσης ο κόσμος, ο απλός κόσμος, έχει τη δυνατότητα να εξερευνήσει τη φωτογραφία* ακριβώς γιατί είναι τσάμπα. Παλαιότερα κόστιζε, και δεν το ρίσκαρε.
Βέβαια έχει γεμίσει ο πλανήτης με "XXXX photography", αλλά who cares? Ανέκαθεν ο κόσμος ήταν ψωνισμένος...
* Ο κόσμος ΔΕΝ έγινε φωτογράφος. Ούτε θα γίνει. Άντε στην καλύτερη να γίνει χειριστής φωτογραφικής μηχανής. Αλλά τουλάχιστον, εξερευνά μια τέχνη.

Αλλά για μένα το πιο τραγικό είναι η αποθήκευση. Παλιά κρατούσες κάποιες φώτο σε χαρτί οι οποίες είχαν και διάρκεια και ήταν στην δική σου ιδιοκτησία.
Τωρα είναι αρχεία κάπου στο storage κάποιου cloud provider. Ενα μπαμ, και τις έχασες όλες.
Αντιθέτως. Εμένα μια πυρκαγιά μου κόστισε όλες τις φωτογραφίες που είχα τραβήξει μέχρι τα 25 μου περίπου.Όλες οι ψηφιακές μου φωτογραφίες (18 περίπου έτη) υπάρχουν και θα υπάρχουν εις άπειρον.
Και το βασικότερο, ΧΩΡΙΣ την παραμικρή απώλεια στην ποιότητα. Το πρωτότυπο ποτέ δε θα χαλάσει.
Με τα παλιά φιλμ έπρεπε να κάνουμε σοβαρή οικονομία στις φωτογραφίες που βγάζαμε, γιατί κάθε φιλμ είχε ένα συγκεκριμένο αριθμό φωτογραφιών και κόστιζε χρήματα τόσο η αγορά όσο και η εμφάνισή του. Και υπήρχε πάντα η πιθανότητα κάτι να πάει στραβά, από μια πόζα που δεν βγήκε όπως ήθελες μέχρι το φιλμ να καεί και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Θυμάμαι ένα ταξίδι που κάναμε με κάτι φίλους στις αρχές της δεκαετίας του '90 και ένας από αυτούς για κάποιο λόγο δεν μπόρεσε να εμφανίσει καμία από τις φωτογραφίες που είχε τραβήξει με τη μηχανή του.
Δεν ήταν ακριβώς έτσι. Ή ήταν έτσι στον τυπικό end-user.Οι περισσότεροι που ασχολούμασταν με την φωτογραφία από παλιότερα, ήμασταν περισσότερο σπάταλοι στις πόζες. Είτε γιατί χρησιμοποιούσαμε ασπρόμαυρο φίλμ και τα εμφανίζαμε/εκτυπώναμε μόνοι μας (μικρότερο κόστος), είτε γιατί αγοράζαμε φιλμ σε ρολό, είτε γιατί απλά αυτό ήταν το χόμπυ μας κι εκεί ξοδεύαμε τα χρήματα μας.
Όπως έγραψα και πριν, το θετικό είναι ότι πλέον πολύ περισσότερος κόσμος ήρθε σε επαφή με μια τέχνη. Δεν λέω ότι έγιναν όλοι φωτογράφοι, αλλά είναι κάτι.
Παράθεση
ήμερα αντίθετα υπάρχει η εύκολη και ανέξοδη δυνατότητα να βγάλει κανείς όσες φωτογραφίες ή video θέλει με το κινητό του, χωρίς καν να χρειάζεται ούτως ειπείν φωτογραφική μηχανή ή βιντεοκάμερα. Πλέον η "στιγμή" δεν χάνεται, γιατί είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα μπορέσουμε να την απαθανατίσουμε. Χάνεται όμως η μία, πιο σημαντική ίσως, φωτογραφία μέσα σε ένα πλήθος χιλιάδων φωτογραφιών που θα μπορούσαν κάλλιστα να μην υπάρχουν.
Δεν υπήρχε μία και σημαντική στιγμή αν μιλήσουμε από την πλευρά της τέχνης.Ο τελικός χρήστης, αποκλείεται να έβγαζε την υπέρτατη φωτογραφία. 
Απλά έβγαζε μία.Τώρα έχει πολλές, και μπορεί από όλες αυτές να διαλέξει την καλύτερη και να την μοιραστεί με τους φίλους του.


Τέλος, να συμπληρώσω τα εξής πλεονεκτήματα, από ιδία πείρα:
α) Μπορώ να μοιραστώ με τους φίλους μου μια φωτογραφία ΑΜΕΣΑ, σε κορυφαία ποιότητα κι όχι σε 9Χ13 ή άντε 10Χ15.β) Οι φωτογραφίες μου είναι ταξινομημένες. Μπορώ να βρω μια φωτογραφία στις 100,000 με τρομερά μεγάλη ευκολία.γ) Έχω τη δυνατότητα του geotagging. Ξέρω (και εγώ και ο παραλήπτης της φωτογραφίας πχ) που ακριβώς τραβήχθηκε η φωτογραφία με ακρίβεια πολύ λίγων μέτρων.δ) Ξέρω τις ρυθμίσεις που έκανα και έβγαλα τη συγκεκριμένη φωτογραφία. Χωρίς κόπο και σημειώσεις.ε) Οι φωτογραφικές μηχανές/κινητά/κλπ έχουν τρομερό IQ. Πλέον ξέρεις ότι θα βγει η φωτογραφία που τραβάς, όσο λάθος και να κάνεις. Και θα μπορέσεις να σώσεις ένα τεράστιο ποσοστό στο photoshop αν κάτι πάει στραβά.
Μπορώ να συμπληρώνω τη λίστα επ' άπειρον  ;D
Αυτά, από κάποιον που τραβάει φωτογραφίες ακόμα με φιλμ και ξενυχτάει προσπαθώντας να επαναφέρει στη ζωή παλιές μηχανές....