Ψηφοφορία

Πιστεύετε στο Θεό;

Ναί
Όχι
Δεν ξέρω

Αποστολέας Θέμα: Πιστεύετε στον Θεό;  (Αναγνώστηκε 364314 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

old_lion

  • Επισκέπτης
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #75 στις: 06/07/04, 14:20 »
...Όχι....

Ο σχηματισμός της φάλαγγας ξεκινά από την Θήβα , τελειοποιείται από τους Μακεδόνες και υιοθετείται από τους Ρωμαίους. Πέμπτη Φάλαγγα έλεγαν οι Ρωμαίοι την συμπληρωματική φάλαγγα μιας λεγεώνας όπου αποτελείτο από σύμμικτους , σκλάβους , αιχμαλώτους , αλλοεθνείς διάφορους , και λοιπούς . Ακριβώς για τον λόγο αυτό , το ότι ήταν σύμμικτη , πολλές φορές στην διάρκεια της μάχης λιποτακτούσε ή ακόμη στρεφόταν ενάντια στον στρατό όπου ανήκε . Με τα χρόνια η έκφραση πήρε να σημαίνει αυτούς που εκ των έσω και πισώπλατα χτυπούν μιαν υπόθεση , έναν σκοπό , μια ιδέα , γενικά κάθε τι ύπουλο ενσωματωμένο .

Και για να ελαφρύνουμε < ή μήπως να το βαρύνουμε? >
κάπως το κλίμα ας ρίξουμε εδώ και κάτι σχετικό . Ένα ποίημα του πολύ καλού Εγγλέζου John Keats :

Endymion
"I sue not for my happy crown again;
I sue not for my phalanx on the plain;
I sue not for my lone, my widowed wife;
I sue not for my ruddy drops of life,
My children fair, my lovely girls and boys;
I will forget them; I will pass these joys,
Ask nought so heavenward; so too—too high;
Only I pray, as fairest boon, to die;
To be delivered from this cumbrous flesh,
From this gross, detestable, filthy mesh,
And merely given to the cold, bleak air.
Have mercy, goddess! Circe, feel my prayer!"
« Τελευταία τροποποίηση: 06/07/04, 14:22 από το λιοντάρι »

Αποσυνδεδεμένος holliday

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Have heart my dearWe're bound to be afraid
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #76 στις: 06/07/04, 14:25 »
...Όχι....


Endymion
"I sue not for my happy crown again;
I sue not for my phalanx on the plain;
I sue not for my lone, my widowed wife;
I sue not for my ruddy drops of life,
My children fair, my lovely girls and boys;
I will forget them; I will pass these joys,
Ask nought so heavenward; so too—too high;
Only I pray, as fairest boon, to die;
To be delivered from this cumbrous flesh,
From this gross, detestable, filthy mesh,
And merely given to the cold, bleak air.
Have mercy, goddess! Circe, feel my prayer!"

η λεξη sue μεταφραζεται "υπερασπιζομαι?" ή "εκλιπαρω?"
Μια πεταλούδα στην γωνιά χαμογελάει, Κερνάει τσιγάρο μα πουλάει την φωτιά
ο αστυφυλακας ταυτοτητα ζητάει μα εγω την ψαχνω απ τα 19"

old_lion

  • Επισκέπτης
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #77 στις: 06/07/04, 14:38 »
...η λεξη sue μεταφραζεται "υπερασπιζομαι?" ή "εκλιπαρω?"

Sue =

to :
    • implore
    • appeal
    • beg
    • cajole
    • cry out
    • demand
    • entreat
    • importune
    • insist
    • drum up
    • petition

Στην περίπτωση πάντως αυτήν εδώ σημαίνει : διεκδικώ το δίκιο μου , τα δικαιώματά μου ενώπιον του δικαστηρίου των ανθρώπων .

< πολύ χαίρομαι να σε βλέπω πάλι εδώ , μαζί με τα ....
κανάλια σου... και τα ... νερά σου... >

Αποσυνδεδεμένος Nada

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #78 στις: 06/07/04, 15:29 »
CHCOME>
Να δοκιμάσω να σου απαντήσω ;)
Πιστεύω πως η εμπειρική συνάντηση μεταξύ του Θεού και μιας ψηχή μπορεί να συμβεί οπουδήποτε, αλλά επίσης πιστεύω πως πουθενά αλλού δεν έχουμε τέτοια πηγή της αληθινής ζωής η οποία είναι θεία κοινωνία (όταν παίρνεις το σώμα και το αιμα του Χριστού). Ειναι μια πραγματική κοινωνία.
Μερικοί απλά δεν αισθάνονται αυτά (αν και «μένουν ακίνητοι κι αμίλητοι σαν αγγουράκι τουρσι» ;) , ε,γιατί κοιτάζεις τα πράγματα τόσο επιφανιακά; ). Αυτό είναι το θέμα της χάρης του Θεού.
Και τι να κάνουν αυτοί;
Αν το αληθινά θέλουν, μάλλον πρέπει να το καθημερινά ψάχνουν από το Θεό. Ειλικρινά και με δικά τους λόγια.
Αν δεν θέλουν, πάλι καλά, ελεύθεροι είμαστε και να πιστεύουμε και να μην πιστεύουμε... :)

Αποσυνδεδεμένος ikatsoun

  • Ο Βάσκος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 460
  • Φύλο: Άντρας
  • Κόψτε το ρημάδι επιτέλους
    • Προφίλ
    • ATHLETIC CLUB de BILBAO
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #79 στις: 07/07/04, 00:07 »
Οι θεοί είναι 28 (Νικοπολίδης, Κατεργιαννάκης, Χαλκιάς, Σεϊταρίδης, Φύσσας, Γκούμας, Δέλλας, Καψής, Μπασινάς, Τσάρτας, Γιαννακόπουλος, Καραγκούνης, Ζαγοράκης, Καφές, Γεωργιάδης, Νταμπίζας, Βρύζας, Χαριστέας, Λάκης, Νικολαϊδης, Παπαδόπουλος, Κατσουράνης, Βενετίδης, Ρεχάγκελ, Τοπαλίδης, ο γιατρός, ο μασέρ και ο φροντιστής).  ;D  ;D

Λοιπόν σοβαρά τώρα. Δεν ξέρω πραγματικά αν πιστεύω ή όχι, πρέπει να ψάξω πολύ για να το βρω και εγώ ο ίδιος. Παρατηρώ μόνον ότι όσο η επιστήμη δίνει εξήγηση σε διάφορα φαινόμενα ή περιστατικά ή άλλες καταστάσεις, τόσο «χάνουν έδαφος» όλες οι θρησκείες. Παρατηρώ επίσης χτυπητές ομοιότητες μεταξύ των διαφόρων θρησκειών. Και αν κάποιος μου πει ότι ο χριστιανισμός προηγήθηκε του μωαμεθανισμού (είναι γεγονός) τότε το ίδιο δεν συμβαίνει με το δωδεκάθεο. Το τελετουργικό των δύο θρησκειών είναι πανομοιότυπο. Φυσικά θα μου πείτε ότι αυτά δεν είναι θρησκεία, είναι εκφράσεις της. Δεκτό. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πώς θεωρούμε όλοι παράλογο τον μύθο του Δευκαλίωνα και δεχόμαστε την ιστορία (ή μύθο;) του Νώε. Το παιδί έγινε πρόβατο (ή ότι άλλο) τόσο για τον Αγαμέμνονα, τόσο και για τον Αβραάμ. Η νηστεία του χριστιανισμού αντιστοιχεί στο ραμαζάνι των μωαμεθανών. Αφού ήδη όλα αυτά είναι ανακριβή, θεωρώ αναξιόπιστο κάθε τι άλλο μου διδάσκει κάποιος ανακριβής.

Για τους παπάδες που αναφέρθηκε, πιστεύω λίγοι διαφωνούν μαζί μου. Αν υπάρχει πράγματι θεός (που εύχομαι να υπάρχει) σίγουρα δεν θα είναι και πολύ περήφανος με τους αντιπροσώπους του, εκφραστές του, όπως το θέλει ο καθένας. Αν και παρατηρώ ότι οι νέοι παπάδες έχουνε αλλάξει σε μεγάλο βαθμό νοοτροπία. Αμάν, και μην μου πείτε πάλι ότι οι παπάδες δεν έχουν σχέση με την θρησκεία. Αν δεν έχει ούτε ο ένας, ούτε ο άλλος, κάποιος πρέπει να έχει σχέση! Ο Χριστόδουλος δεν έχει, οι παπάδες δεν έχουνε, οι «πιστοί» δεν έχουνε, τα κείμενα δεν έχουνε, ε ποιος έχει;

Στο φινάλε, ας κάνει ότι νιώθει ο καθένας καλό για την συνείδησή του. Εγώ προσωπικά αντιλαμβάνομαι ότι οι θρησκείες και οι θεοί είναι στην φαντασία του ανθρώπου, για να καλύψει τα ανεξήγητα της ζωής (όσο είναι ανεξήγητα). Παλιότερα ήταν ανεξήγητα τα πάντα και κάθε ένα τέτοιο λεγόταν θεός. Σιγά-σιγά όλα τα ανεξήγητα ερμηνεύονται (freemind μίλησες για ορθολογισμό, ξεχνάς τα όσα έπαθαν οι ορθολογιστές στο παρελθόν.. ωστόσο η ιστορία τους δικαίωσε) και έτσι οι θρησκείες κάνουν όλο και λιγότερα λογικά άλματα (η δικιά μας θρησκεία είναι γεμάτη από τέτοια). Βέβαια καλό είναι να πιστεύει ο κόσμος, να έχει κάπου να ακουμπήσει, αλλά και να τον συγκρατεί κάτι, γιατί πολύ ξεφύγαμε!!

Δεν είπα ολοκληρωμένα την άποψή μου για την δική μας θρησκεία (ηθελημένα) γιατί πολλοί θα αντιδράσουν και θα απαντήσουν πάλι με παράλογες κουβέντες και «ερμηνείες» και θα χάσουμε την σειρά. Οπότε... μεταξύ μας! Προτιμώ να την κρατήσω για μένα
Δούλεψε για να φας και κλέψε για να έχεις

Δεν είμαι Πόκεμον
Κυκλοφορώ επίσης με τα ψευδώνυμα :
ικα ικα, τσουν τσουν, πικατσουν, πόκεμον, πίκλατσουν (για Κύπριους)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #80 στις: 07/07/04, 02:00 »
To να έχεις κρτική διάθεση δε σημαίνει πως έχεις απαντήσεις και για όλα φίλε μου. Αν όμως επαναπάυεσαι στο οτι όλα είναι "εκ Θεού" τότε είναι που ΠΟΤΕ δεν πρόκειται να βρεις απαντήσεις. Η επιστημονική περιέργεια, η αμφισβήτηση και η έρευνα είναι αυτή που θα σου δώσει τις απαντήσεις που μπορεί ψάχνεις. Επίσης θα ήθελα να μου αναλύσεις το πως καταφέρνεις και διαχωρίζεις την εκκλησία από τη θρησκέια. Γιατί κι εγώ από τον Χριστιανισμό γουστάρω να κρατώ ότι μου αρέσει (βλέπε Πάσχα & Χριστούγεννα) αλλά ουδέποτε ισχυρίστηκα πως είμαι καλός Χριστιανός  8)
Για να γινω λιγο πιο κατανοητος..Η Διδασκαλια του Χριστου ειναι αλλο πραγμα απο τη διδασκαλια των ιερεων και των θεολογων.Αλλο το να διδασκεις την αγαπη και ολα τα απαιτουμενα ( πανω κατω ) και αλλο το να προσπαθεις να βρεις μια εννοια ή μια κρυφη αναλυση των λεγομενων του Χριστου ( παντα ομως με την προϋποθεση η αναλυση αυτη να για οφελος της..διδασκαλιας σου και της τσεπης σου ).Χρειαζεσαι και παραπανω εξηγησεις?Πριν απαντησεις, καλυτερα σκεψου τι γραφω και σιγουρα θα καταλαβεις πως διαχωριζω την Εκκλησια απο το Χριστιανισμο.Επισης σε προτρεπω να μελετησεις το πως φεροντουσαν οι Πρωτοχριστιανοι στην Πρωτη Εκκλησια του Χριστου ( καλο ειναι να παρατηρησεις και την πληρη απουσια σπουδασμενων "ιερεων"..λες να υπηρχε καποιος λογος? ;) Σκεψου το ).Αν κανεις τη μελετη αυτη, ακομα και με απλη λογικη, θα δεις τι διαφιρες εχει η Εκκλησια απο τον Χριστιανισμο.
Κατι αλλο που εχω παρατηρησει, και ειναι αρκετα ενοχλητικο κατα τη γνωμη μου, ειναι οτι ολοι συνδυαζουν το "πιστευω" τους με αυτο που τους μαθανε ( και τελικα εξαιτιας λαθος τροπου εκπαιδευσης, το μισησανε ) στο σχολειο.Ο θεολογος ( με εξαιρεση αυτους που ειχανε θεολογους ιερεις ) ειναι ενας επιστημονας.Μπορει να ειναι ταοιστης, σατανιστης, μουσουλμανος, βουδιστης, κλπ ομως εχει μια γενικη και συνολικη αποψη για τις θρησκειες.Αυτο τον κανει σαφως και πιο γνωστικο σε θεματα θρησκειας, ομως εξαιτιας της κακης εκπαιδευσης του ( ή και του χαρακτηρα του ακομα ), μεταδιδει μια φυσικη "α-συμπαθεια" στους μαθητες μεσω του μαθηματος.Και δυστυχως ( ή ευτυχως για καποιους ) το 90% των θρησκευτικων ειναι μια συνεχης αναφορα για τις Διαθηκες ( Παλαια και Καινη ).Επειδη λοιπον, πολλοι βγαζουν συμπερασματα για το Χριστιανισμο απο αυτα που τους μαθανε στο σχολειο, θα προτεινα, πριν πουν οτιδηποτε να κατσουν να μελετησουν αυτουσια κειμενα ( μεταφρασμενα φυσικα και καλυτερα να αποφευγουν τα ερμηνευτικα βιβλια ) και μετα να αποφασισουν αν οντως ενα δογμα ειναι τοσο "χαλια".
Ikatsoun και Darko ο σωστος ορθολογιστης ειναι αυτος που ερμηνευει πραγματα που ξερει οτι μπορει να τα ερμηνευσει.Ο γελοιος ορθολογιστης ειναι αυτος που βλεπει οτι σε 1.000.000 χρονια θα μπορεσει να εξηγησει γιατι ο Θεος ειναι γυναικα, ενω ο ιδιος δεν εχει μελετησει καν τι ειναι γυναικα ( μην πω για Θεο ;D ).Σιγουρα ο ορθολογισμος ειναι απαραιτητος στον ανθρωπο, ομως να γινεται κατω απο καποιες συνθηκες.Εσυ πχ δεν εκνευριζεσαι οταν βγαινω εγω και μιλαω για το ποδοσφαιρο "ορθολογιστικα" ( μη ξεχναμε οτι σε καποιες περιπτωσεις η λογικη ενος θεματος ειναι υποκειμενικο θεμα ), αλλα δεν ξερω γρι απο ποδοσφαιρο?Ετσι λοιπον και εγω, εκνευριζομαι οταν μιλανε για το Χριστιανισμο με ορθολογικο ( κατα τη γνωμη τους τροπο ) αλλα δεν μπορουν να δικαιολογησουν τιποτα απο αυτα που λενε ( διοτι ορθολογισμος= ορθος-λογισμος με δικαιολογηση ) διοτι δεν εχουν κατσει κατω να μελετησουν πριν.Οι καλυτεροι ορθολογιστες ειναι και καλοι μελετητες..ή μηπως κανω λαθος? ;)
Επισης εγινε αναφορα για αλματα!Ο Χριστιανισμος δεν ειναι πολιτικη ιδεολογια!Δεν εχει νομους για το πως θα μπορεσουμε να χτισουμε μια πολυκατοικια ή για το πως θα παμε στο Φεγγαρι!!!Ειναι μια ιδεολογια για μια κοινωνια αγαπης και επιλογων.Βασικα ειναι μια ουτοπια ( οπως πολλα πολιτικα συστηματα ), που ομως ( σε αντιθεση με τα πολιτικα συστηματα ) δεν εχει βαση το χρημα, αλλα την κοινωνια του ανθρωπου.Τωρα, αν εσυ περιμενεις ο Χριστιανισμος να σου δωσει εισιτηρια για διακοπες ( επειδη εσυ το θεωρεις αλμα για τον πολιτισμο..παραδειγμα δινω.. ), ε τοτε τι να σου πω...( στο χωριο μου λενε "χεσε ψηλα και αγναντευε".. )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Jo.

  • Great Melaggeus
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ανάγκη ν' αγαπάω.....
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #81 στις: 07/07/04, 02:16 »
Diavazonta ayta pou grafei o Darko tha eithela na rotiso kati.
Giati panta na psaxneis kapoio protypo?giati prepei na deis "pos to kanoun oi alloi" gia na to kaneis ki esy?
i Thriskia sou prosferei kapoia pragmata,parta kai valta sti zoi sou xoris na krineis kai na paradeigmatizesai apo to ti ta kanoun oi alloi.an kai tote den se gemisoun tote aperipse ta
Call me Jo

Αποσυνδεδεμένος Darko

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #82 στις: 07/07/04, 14:26 »
Εν πάση περίπτωσει βλέπω πως το θέμα δεν έχει και πολύ ενδιαφέρον (τουλάχιστον όχι όσο οι Πανελλήνιες ή τα μεταπτυχιακά)  :P :P, οπότε δεν θα συνεχίσω. Όχι πως θα είχα και πολλά να πω. άλλωστε μεγάλα παιδιά είμαστε, έχουμε διαμορφώσει άποψη για το θέμα. Ως επίλογο από την πλευρά ξεκαθαρίζω πως σέβομαι την ανάγκη κάποιον ανθρώπων να πιστέψουν σε κάποιο δόγμα. Το οτι εγώ δεν πιστεύω, ή έχω χάσει την πίστη μου απέναντι σε αυτό που πρεσβεύει η Ορθοδοξία δεν με κάνει πιο έξυπνο ή πιο ψαγμένο. Ίσως να είμαι και πιο αδύναμος από όσους πραγματικά πιστεύουν.
Απλά έχοντας διαβάσει και δυο βιβλία για το κακό που έχει κάνει ο Χριστιανισμός και ιδιάιτερα η Ανατολική Εκκλησια και το Βυζάντιο στον Ελληνικό πολιτισμό ομολογώ πως είμαι προκατειλημένος απέναντι της. Αυτά. :-*
Every creature on this earth dies alone

Αποσυνδεδεμένος ikatsoun

  • Ο Βάσκος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 460
  • Φύλο: Άντρας
  • Κόψτε το ρημάδι επιτέλους
    • Προφίλ
    • ATHLETIC CLUB de BILBAO
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #83 στις: 07/07/04, 16:14 »
Ikatsoun και Darko ο σωστος ορθολογιστης ειναι αυτος που ερμηνευει πραγματα που ξερει οτι μπορει να τα ερμηνευσει.Ο γελοιος ορθολογιστης ειναι αυτος που βλεπει οτι σε 1.000.000 χρονια θα μπορεσει να εξηγησει γιατι ο Θεος ειναι γυναικα, ενω ο ιδιος δεν εχει μελετησει καν τι ειναι γυναικα ( μην πω για Θεο ;D ).Σιγουρα ο ορθολογισμος ειναι απαραιτητος στον ανθρωπο, ομως να γινεται κατω απο καποιες συνθηκες.Εσυ πχ δεν εκνευριζεσαι οταν βγαινω εγω και μιλαω για το ποδοσφαιρο "ορθολογιστικα" ( μη ξεχναμε οτι σε καποιες περιπτωσεις η λογικη ενος θεματος ειναι υποκειμενικο θεμα ), αλλα δεν ξερω γρι απο ποδοσφαιρο?Ετσι λοιπον και εγω, εκνευριζομαι οταν μιλανε για το Χριστιανισμο με ορθολογικο ( κατα τη γνωμη τους τροπο ) αλλα δεν μπορουν να δικαιολογησουν τιποτα απο αυτα που λενε ( διοτι ορθολογισμος= ορθος-λογισμος με δικαιολογηση ) διοτι δεν εχουν κατσει κατω να μελετησουν πριν.Οι καλυτεροι ορθολογιστες ειναι και καλοι μελετητες..ή μηπως κανω λαθος? ;)
Επισης εγινε αναφορα για αλματα!Ο Χριστιανισμος δεν ειναι πολιτικη ιδεολογια!Δεν εχει νομους για το πως θα μπορεσουμε να χτισουμε μια πολυκατοικια ή για το πως θα παμε στο Φεγγαρι!!!Ειναι μια ιδεολογια για μια κοινωνια αγαπης και επιλογων.Βασικα ειναι μια ουτοπια ( οπως πολλα πολιτικα συστηματα ), που ομως ( σε αντιθεση με τα πολιτικα συστηματα ) δεν εχει βαση το χρημα, αλλα την κοινωνια του ανθρωπου.Τωρα, αν εσυ περιμενεις ο Χριστιανισμος να σου δωσει εισιτηρια για διακοπες ( επειδη εσυ το θεωρεις αλμα για τον πολιτισμο..παραδειγμα δινω.. ), ε τοτε τι να σου πω...( στο χωριο μου λενε "χεσε ψηλα και αγναντευε".. )

Μου έδωσες την εντύπωση με αυτήν την παράγραφο, ότι πας γύρω-γύρω από το θέμα αποφεύγοντας να μπεις μέσα. Με καλή διάθεση το λέω, μην το πάρεις στραβά.

Δεν με ενδιαφέρουν οι γελαντζί ορθολογιστές. Μιλάω για τους επιστήμονες με όλη τη σημασία της λέξης.

Τα άλματα που αναφέρω δεν έχουνε να κάνουν με την ιδεολογία. Όταν προκύπτουν κενά σε περιγραφές (πράγματα αδύνατα να συμβούν) ή αντιφάσεις στα πιστεύω, τότε επιστρατεύεται μία απάντηση που δεν είναι και τόσο απάντηση αλλά 'κουκιά σπέρνω'. Σε αυτά τα άλματα αναφέρομαι. Η αναφορά σου για 'εισιτήρια για διακοπές' είναι άσχετη με όσα είπα, δεν έχω να σου απαντήσω σε αυτό κάτι. Η εκκλησία πάντως δεν βλέπω να είναι και τόσο άσχετη με το χρήμα, τα μοναστήρια και οι εκκλησίες έχουνε γίνει τα καλύτερα μαγαζιά (ξέρω τι θα μου πεις, αυτοί έχουνε παραστρατήσει και δεν είναι θρησκεία..)
Δούλεψε για να φας και κλέψε για να έχεις

Δεν είμαι Πόκεμον
Κυκλοφορώ επίσης με τα ψευδώνυμα :
ικα ικα, τσουν τσουν, πικατσουν, πόκεμον, πίκλατσουν (για Κύπριους)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #84 στις: 07/07/04, 22:01 »
Και ποιο ειναι το μεσα?Το οτι κανω συνεχη αναφορα στο οτι "η Εκκλησια δεν ειναι ο Χριστιανισμος"?Μα νομιζω οτι συμφωνουμε, τοσο για τα μοναστηρια, οσο για την Εκκλησια.Tο παραδειγμα μου εχει σχεση με το ποσο υποκειμενικη ειναι η προοδος για καποιον.Εξαλλου μεσα στην παρενθεση εγραψα οτι ειναι ενα γελοιο παραδειγμα.
Δεν αποφευγω τιποτα, απλα δεν ειχα αναγκη να τεκμηριωσω τιποτα, πλην του ορθολογισμου που αναφερθηκες.Αν ηθελες κατι πιο συγκεκριμενο, ας το ξεκαθαριζες..Νομιζω οτι και εσυ σταθηκες στο οτι με την απλη λογικη τα εξηγουμε ολα & και οτι δεν πρεπει να εχουμε αναγκη απο θεϊκες εξηγησεις...Ή κανω λαθος?
Darko, νομιζω οτι με το να διαβασεις μονο τη μια πλευρα , δεν εχεις και την καλυτερη εικονα για να αποκτησεις αποψη.Εξαλλου εγω σου προτεινα να διαβασεις αυτουσιο το Ευαγγελιο ( προς Θεου..μακρια απο την Παλαια Διαθηκη.. ) και κατα προτιμηση οχι απο ερμηνευτικη μεταφραση.Και εγω ειχα διαβασει ενα βιβλιο ( νομιζω οτι λεγοταν "Ο Χριστος ηταν Ελληνας" ) στο οποιο ο συγγραφεας παραδεχοταν την υπαρξη του Χριστου, το εργο του και τα θαυματα του, μονο που τονιζε οτι ο Χριστος ηταν Ελληνας ( οπως λεει και ο τιτλος ) και οτι η Χριστιανικη θρησκεια ειναι η "τυποποιηση" για τους Ισραηλιτες της αρχαιας ελληνικης θρησκειας.Το βιβλιο ηταν πληρως τεκμηριωμενο και φυσικα δυσκολεψε πολλες φορες θεολογους-ιερεις οταν ετυχε να μιλαμε για αυτο το θεμα ( και κυριως τους δυσκολεψε να καταριψουν την αιτιολογηση οσων εγραφε ο συγγραφεας..διοτι ηταν μεσα απο το Ευαγγελιο ).Παρολαυτα δεν σημαινει πως αμεσως αρχισα να πιστευω οτι ο Χριστος ηταν Ελληνας.Δυστυχως ( ή ευτυχως ) ακομα δεν εχει γραφτει κατι αντιστοιχο απο την πλευρα της Εκκλησιας ( που πρεπει να παραδεχτω πως εχει μια γερη βιβλιογραφια απο πολυ "δυνατους" συγγραφεις, ομως τις περισσοτερες φορες εχουν πολυ ελλειπη δικαιολογηση ), οποτε δεν μπορω να εχω μια πληρης αποψη και μια αντι-αιτιολογηση.
Επισης καλο ειναι ( κατα τη γνωμη μου ) να εχεις χασει την πιστη σου στην Ορθοδοξη Εκκλησια ( προσεξε..στην Εκκλησια... ), αφου δεν εκφραζει τον πρωτοχριστιανισμο ( που στο κατω κατω της γραφης περιγραφεται μεσα στο Ευαγγελιο και εχει μια τελειως διαφορετικη εικονα απο αυτη που αντιμετωπιζουμε σημερα ).Σου προτεινω να διαβασεις τι περιγραφουν οι Ευαγγελιστες για την πρωτη χριστιανικη εκκλησια και θα δεις ποια ειναι η διαφορα του να χανεις τη πιστη σου στη μοντερνα Εκκλησια απ'οτι στον ιδιο τον Χριστιανισμο.Και επαναλαμβανω αλλη μια φορα..Χριστιανισμος και Εκκλησια ειναι εννοιες διαφορετικες..Και για να σε κανω να καταλαβεις ( μιας και βλεπω μια αγαπη προς το αρχαιο πολιτισμο, που και εμενα μου αρεσει ), μπορεις να κοιταξεις εργα του Αριστοφανη ( ισως η καλυτερη περιγραφη της αρχαιας κοινωνιας ) για το τι αποψη ειχαν και τοτε οι αρχαιοι Ελληνες για ορισμενους ιερεις..Θα εκπλαγεις αν δεις ποσες ομοιοτητες εχουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/07/04, 23:26 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος ikatsoun

  • Ο Βάσκος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 460
  • Φύλο: Άντρας
  • Κόψτε το ρημάδι επιτέλους
    • Προφίλ
    • ATHLETIC CLUB de BILBAO
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #85 στις: 08/07/04, 00:35 »
Ρε freemind ξαναδιάβασε εκεί που λέω για τα άλματα. Δεν μιλάω για άλματα στον πολιτισμό (;; από πού το κατάλαβες αυτό;) και για πρόοδο, αλλά για λογικά άλματα :

( επειδη εσυ το θεωρεις αλμα για τον πολιτισμο..παραδειγμα δινω.. )


Νομιζω οτι και εσυ σταθηκες στο οτι με την απλη λογικη τα εξηγουμε ολα & και οτι δεν πρεπει να εχουμε αναγκη απο θεϊκες εξηγησεις...Ή κανω λαθος?

Πράγματι κάνεις λάθος. Με την απλή λογική και τον κοινό νου δεν εξηγούνται τα πάντα (αυτό έλειπε!!). Με την αναπτυγμένη λογική εξηγούνται πάρα πολλά αυτήν την στιγμή και ολοένα περισσότερα. Αν οι άνθρωποι μένανε σε αυτά που διδάσκουν οι θρησκείες σήμερα ακόμα θα πιστεύαμε ότι η γη είναι επίπεδη και βρέχει όταν θυμώνει ο θεός. Θέλω τους ανθρώπους να ψάχνονται και να τα ερευνούν και όχι να μοιρολατρούν.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/07/04, 00:39 από ikatsoun »
Δούλεψε για να φας και κλέψε για να έχεις

Δεν είμαι Πόκεμον
Κυκλοφορώ επίσης με τα ψευδώνυμα :
ικα ικα, τσουν τσουν, πικατσουν, πόκεμον, πίκλατσουν (για Κύπριους)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #86 στις: 08/07/04, 01:20 »
Ποιος ειπε οτι η πιστη σε κατι, αποκλειει την εξελιξη?Πως δεν σου αφηνει την ελευθερια επιλογων?Αυτο μαλλον ειναι το προτερημα του Χριστιανισμου.Οτι εχει μια απολυτη ελευθερια στο θεμα επιλογων ( οχι βεβαια οταν πας να μπλεξεις με την Εκκλησια..Εκει μπορουν να σου αποδειξουν πως ο Θεος ξεκινα απο τη τσεπη σου ) σε αντιθεση με αλλες θρησκειες, οπως πχ μουσουλμανισμος ή βουδισμος.Μη ξεχνας πως πολλοι επιστημονες ηταν Χριστιανοι και επιστημονες συγχρονως!Δεν νομιζω οτι ο ιδιος ο πυρηνας του Χριστιανισμου κοβει το δρομο της εξελιξης.Αντιθετα οι συντηριτικοι ιερεις και η κεφαλη της Εκκλησιας ειναι αυτη που οδηγει σε πνευματικη στατικοτητα..Γνωμη μου παντα ( και φυσικα δεν μπορω να πω πως δεν υπαρχουν και ιερεις που προσπαθουν, αλλα τους εγκλωβιζουν οι ανωτεροι )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος bono u2

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν ειμαι punk,ουτε ροκας μα ουτε και Ζαγοραιος
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #87 στις: 08/07/04, 23:28 »
Mia aplh erothsh tha kano paidia kai opoios thelei as apanthsei.AN opos lete den yparxei theos ekeina ta asterakia kai tous planites poios ta exei dimiourgisei kai ta exei thesei se tosh armonia;
..θα σου φέρω πλανκτον,αστρικων πετρωματων τα θραυσματα,μουσικές πλανητων και λουλουδια που βγαινουν στα χασματα..

CHCOME

  • Επισκέπτης
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #88 στις: 08/07/04, 23:33 »
Mia aplh erothsh tha kano paidia kai opoios thelei as apanthsei.AN opos lete den yparxei theos ekeina ta asterakia kai tous planites poios ta exei dimiourgisei kai ta exei thesei se tosh armonia;

Μια επισκεψη στο Πλανηταριο ευγενιδειο ιδρυμα θα σου λυσει ολες τις παραπανω αποριες σου.Βρισκεται στην οδο Συγγρου -νομιζω νουμερο 384,χωρις να βαζω και το χερι μου στη φωτια-αλλά δεν ξερω αν τωρα το καλοκαιρι δεχεται κοινο.Παντως αξιζει .

Αποσυνδεδεμένος *Ελένη*

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #89 στις: 09/07/04, 00:17 »
ρε παιδια.. κατι δεν παει καλα με μενα..
γελω οταν ακουω περι θαυματων κτλ

ο ενας ανοιξε τη θαλασσα (οεεεεε κοψτε το πολυ κρασι  :P)

ο αλλος αναστηθηκε.. (καλα αυτο ηταν καλοστημενο κολπο )

περπατησε σε νερο λεει (ουτε βαρκα να ηταν )

και περιμενεται να το πιστεψω?
α καλο ε

de katalavenw giati sou fenontai asteia ayta...to idio to thavma tis zwis einai toso diskolo na to dianoithei kaneis pou ola ta alla thavmata mprosta tou miazoun akrws pistika...Diladi einai thavma to oti kapoios anastithike kai to oti kathe mera genniountai tosoi anthrwpoi den einai?giati?epeidi to exoume sinithisei?an to kaloskefteis tha deis oti ta pio megala thavmata einai ta kathimerina alla o orthologismos mas kanei na ta vlepoume san "apla" "logika" pragmata...
oi xenoi einai filoi pou den exeis gnwrisei akoma...

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #90 στις: 09/07/04, 00:21 »
ελενη, ειλικρινα τωρα..
αν απο μικρη σε μαθαιναν αλλη θρησκεια.. που παλι θα σου ελεγαν τα ιδια απιστευτα θαυματα..
δεν θα το πιστευες?

δεν θα ελεγες.. α οι ορθοδοξοι εχουν ενα ποιντ η εχουν μαρτυριες αποδειξεις κτλ.. θα πιστευες τυφλα αυτο που σε εχουν μαθει..
αυτο με πειραζει..

που λενε πως εμεις καναμε τα θαυματα οι αλλοι οχι..
ε και ο αλλος λεει πως τα εκανε..

εγω γιατι να πιστεψω τον ενα και οχι τον αλλο?
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #91 στις: 09/07/04, 00:46 »
Mia aplh erothsh tha kano paidia kai opoios thelei as apanthsei.AN opos lete den yparxei theos ekeina ta asterakia kai tous planites poios ta exei dimiourgisei kai ta exei thesei se tosh armonia;

Μια επισκεψη στο Πλανηταριο ευγενιδειο ιδρυμα θα σου λυσει ολες τις παραπανω αποριες σου.Βρισκεται στην οδο Συγγρου -νομιζω νουμερο 384,χωρις να βαζω και το χερι μου στη φωτια-αλλά δεν ξερω αν τωρα το καλοκαιρι δεχεται κοινο.Παντως αξιζει .
Chcome οντως στο Ευγενιδειο θα μπορεσει να ικανοποιησει τα ερωτηματα που εχουν σχεση με τις κινησεις του συμπαντος ( σε σχεση με τα θεωρητικα μοντελα ), τον τροπο δημιουργιας των αστερων και το τροπο καταστροφης των πλανητων..( ενδεικτικα παραδειγματα ειναι αυτα.. ).Ομως, οπως και το ιδιο το προγραμμα αναφερει, κανεις δεν θα μπορεσει να απαντησει στο ερωτημα του "γιατι".Και οπως πετυχημενα, κατα τη γνωμη μου, τελειωνε μια παλια διαλεξη του Πλανηταριου ( πριν ανασκευαστει..μιλαω για την προβολη "Το αστερι της Βηθλεεμ" ) η οποια ελεγε "Αναπαντητα ερωτηματα που αφορουν τη φιλοσοφια της δημιουργιας, μπορουν να απαντηθουν μονο απο τον Θεο του οποιου η υπαρξη ειναι φανερη στο θαυμαστο κοσμο που μας περικλειει", ειναι η πληρης αποδοχη καποιας μεριδας επιστημονων οτι οσο και να ψαξουμε το θεμα, θα ειμαστε παντα αναγκασμενοι να δεκτουμε την "εξωτερικη" παρεμβαση.Δεν ξερω αν εχουν κρατησει ακομα την προβολη, αλλα θυμαμαι οτι παιζοταν στο διαστημα των Χριστουγεννων
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

CHCOME

  • Επισκέπτης
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #92 στις: 09/07/04, 01:01 »
Eχω δει τις χειμωνιατικες προβολες δυο φορες την καθεμια και εχω περασει αρκετες ωρες στη βιβλιοθηκη του ιδρυματος στην αρχη ως επισκεπτρια και αργοτερα ως μελος.Εχω απο μικρη μια περιεργη μανια με τα αστερια και το τι γινεται εκει εξω.
Τιποτα ομως απο τα παραπανω-ουτε οι προβολες,ουτε οι επισκεψεις στα βιβλια-δεν αναφερουν πουθενα κατηγορηματικα οτι ολα αυτα ειναι εργο Θεου ή θεων.Μονο για ατελειωτες ερευνες μιλανε..Και εφοσον οι ερευνες ακομη συνεχιζονται -και θα συνεχιζονται-δεν μπορουμε να βγαζουμε γνωματευσεις και σοφιστειες περι δημιουργιας του συμπαντος απο Θεο-Θεους.
Απλως μπορουμε να αναρωτιομαστε ''Ποιος ξέρει;''
« Τελευταία τροποποίηση: 09/07/04, 01:02 από CHCOME »

Αποσυνδεδεμένος *Ελένη*

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #93 στις: 09/07/04, 01:24 »
ελενη, ειλικρινα τωρα..
αν απο μικρη σε μαθαιναν αλλη θρησκεια.. που παλι θα σου ελεγαν τα ιδια απιστευτα θαυματα..
δεν θα το πιστευες?

δεν θα ελεγες.. α οι ορθοδοξοι εχουν ενα ποιντ η εχουν μαρτυριες αποδειξεις κτλ.. θα πιστευες τυφλα αυτο που σε εχουν μαθει..
αυτο με πειραζει..

που λενε πως εμεις καναμε τα θαυματα οι αλλοι οχι..
ε και ο αλλος λεει πως τα εκανε..

εγω γιατι να πιστεψω τον ενα και οχι τον αλλο?

den einai etsi ta pragmata...egw den eimai xristiani epeidi eginan thavmata...esi theleis thavmata gia na pistepseis,i na se ekfrazei i ideologia tis thriskias?an itan etsi kathe "mago" pou kanei kati pou den exigeitai me tin logiki tha ton kaname theo mas.O theos o idios de thelei na ton pistepsoume gia ta thavmata tou.an itan etsi tha vgaine kai tha kane kati edipwsiako mprosta se olo to kosmo gia na pistepsoume oloi sigoura...emena eite eginan eite den eginan de me apasxolei...exalou opws les kai si kai se alles thriskies ipostirizetai pws eginan thavmata...
oi xenoi einai filoi pou den exeis gnwrisei akoma...

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #94 στις: 09/07/04, 08:57 »
Mia aplh erothsh tha kano paidia kai opoios thelei as apanthsei.AN opos lete den yparxei theos ekeina ta asterakia kai tous planites poios ta exei dimiourgisei kai ta exei thesei se tosh armonia;
Μια επισκεψη στο Πλανηταριο ευγενιδειο ιδρυμα θα σου λυσει ολες τις παραπανω αποριες σου.Βρισκεται στην οδο Συγγρου -νομιζω νουμερο 384,χωρις να βαζω και το χερι μου στη φωτια-αλλά δεν ξερω αν τωρα το καλοκαιρι δεχεται κοινο.Παντως αξιζει .
Αναφέρεσαι φυσικά στις θεωρίες (πάντα) που δίνουν ως λογική εξήγηση.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος ikatsoun

  • Ο Βάσκος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 460
  • Φύλο: Άντρας
  • Κόψτε το ρημάδι επιτέλους
    • Προφίλ
    • ATHLETIC CLUB de BILBAO
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #95 στις: 09/07/04, 11:58 »
δεν αναφερουν πουθενα κατηγορηματικα οτι ολα αυτα ειναι εργο Θεου ή θεων.Μονο για ατελειωτες ερευνες μιλανε..

Φυσικά και έτσι θα συμβαίνει. Η επιστήμη και ο επιστήμονας (τις ώρες που λειτουργεί με αυτήν την ιδιότητα) οφείλουν να μην πιστεύουν σε θεούς. Διαφορετικά δεν χρειάζεται να ψάξουνε τίποτα να βρουν μιας και όλα έχουν "εξηγηθεί" από τις θρησκείες τους.
Δούλεψε για να φας και κλέψε για να έχεις

Δεν είμαι Πόκεμον
Κυκλοφορώ επίσης με τα ψευδώνυμα :
ικα ικα, τσουν τσουν, πικατσουν, πόκεμον, πίκλατσουν (για Κύπριους)

Αποσυνδεδεμένος kanellop

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #96 στις: 09/07/04, 13:47 »
ο Σιμόπουλος, αν θυμάμαι καλά, έχει γράψει πως οι επιστήμονες ενδιαφέρονται και μαθαίνουν τι έγινε από την αρχή του χρόνου (Big Bang) και μετά. Τι υπήρχε πριν την αρχή του χρόνου δεν υπάρχει τρόπος να το ξέρουμε.

(πιθανά λάθη ας συγχωρεθούν, δεν είμαι φυσικός)

old_lion

  • Επισκέπτης
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #97 στις: 09/07/04, 15:05 »
...(πιθανά λάθη ας συγχωρεθούν, δεν είμαι φυσικός)...

Δεν κάνεις λάθος , έτσι είναι .
Πάντως κάθε κοσμολόγος-αστροφυσικός την ίδια θέση κρατάει.
Σήμερα φτάσαμε ως εκείνη την Αρχή , μελετάμε πλέον
τα γεγονότα στα πρώτα εκατομμυριοστά του πρώτου δευτερόλεπτού της , κι όλο πάμε πιο κοντά της.
Μα ποτέ δε θα φτάσουμε στον χρόνο μηδέν . Ούτε φυσικά πριν από αυτόν δεν θα πάμε . Για μας σε αυτό το Σύμπαν δεν υπάρχει χρόνος μηδέν , άρα δεν υπάρχει
και κάτι πριν από αυτόν. Τα υπόλοιπα είναι θέμα Πίστης.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #98 στις: 10/07/04, 12:59 »
δεν αναφερουν πουθενα κατηγορηματικα οτι ολα αυτα ειναι εργο Θεου ή θεων.Μονο για ατελειωτες ερευνες μιλανε..

Φυσικά και έτσι θα συμβαίνει. Η επιστήμη και ο επιστήμονας (τις ώρες που λειτουργεί με αυτήν την ιδιότητα) οφείλουν να μην πιστεύουν σε θεούς. Διαφορετικά δεν χρειάζεται να ψάξουνε τίποτα να βρουν μιας και όλα έχουν "εξηγηθεί" από τις θρησκείες τους.
Το να εισαι επιστημονας και Χριστιανος ( ή γενικα να πιστευεις σε μια θρησκεια ) ειναι νομιζεις οπισθοδρομικο για τη μελετη σου?Γιατι μπορω να σου φερω πολλα παραδειγματα επιστημονων που εκαναν τρομερες ανακαλυψεις και ηταν και Χριστιανοι ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 10/07/04, 13:02 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

old_lion

  • Επισκέπτης
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #99 στις: 10/07/04, 13:19 »
...Γιατι μπορω να σου φερω πολλα παραδειγματα επιστημονων που εκαναν τρομερες ανακαλυψεις και ηταν και Χριστιανοι ;D

Και όλοι εκείνοι οι Άραβες μωαμεθανοί όπου διεφύλαξαν τον Πολιτισμό για αιώνες δέκα <10> , και διεφύλαξαν τους δικούς σου προγόνους , τον Αριστοτέλη και τον Πλάτωνα και όλους τους άλλους , ώσπου να βγεί η Ευρώπη από τον Μεσαίωνά της , σού είναι άγνωστοι οι Άραβες αυτοί Θανάση ?  Αν ναι , τότε δεν είσαι καλός υπερασπιστής του Χριστιανισμού . Στείρος και στεγνός είσαι κι εσύ . Σε αγαπώ και το ξέρεις , αλλά εδώ μιλάς για πράγματα σπουδαία.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
49 Απαντήσεις
20424 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/07, 18:07
από Anaximandros
9 Απαντήσεις
4375 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/05, 04:25
από manitou
3 Απαντήσεις
2523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/05, 09:38
από Spilios
6 Απαντήσεις
3308 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/06, 16:11
από Twix
233 Απαντήσεις
63612 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/08, 15:23
από vartanis
23 Απαντήσεις
9384 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/08, 23:07
από iliolousth
104 Απαντήσεις
33416 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/09, 12:57
από BluesMe
16 Απαντήσεις
6896 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/07, 18:38
από ameli
72 Απαντήσεις
22771 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 20:56
από zeromancer
15 Απαντήσεις
6785 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/08, 19:34
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)