Αποστολέας Θέμα: Επιλογή ενισχυτή - κάποιες απορίες πριν την τελική επιλογή  (Αναγνώστηκε 24217 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Καλησπέρα,

Μετά από πολύ διάβασμα κι ακόμα περισσότερα samples και videos (δυστυχώς, δεν έχω τη δυνατότητα δοκιμών εδώ που βρίσκομαι αυτή την στιγμή), μπορώ να πω πως έχω καταλήξει σε κάποιες συγκεκριμένες λύσεις ενισχυτή, είτε μιλάμε για τρανζίστορ, είτε για λαμπάτους. Η χρήση για την οποία προορίζεται είναι οικιακή, με κάποιο ενδεχόμενο χρήσης σε live να αχνοφαίνεται στον ορίζοντα (το Μάη θα παίξω πρώτη φορά ζωντανά, αλλά κατά πάσα πιθανότητα με δανεικό ενισχυτή). Οπότε, θα ήθελα τις γνώμες όσων είναι πιο έμπειροι από εμένα στο θέμα του ήχου που επιδιώκω, καθώς και την καθοδήγησή τους ώστε να αγοράσω κάτι που ταιριάζει στα ακούσματά μου.

Μιλώντας για αυτά, παίζω κατά κύριο λόγο διαφόρων ειδών metal και high-gain ήχους. Πολύ λίγα καθαρά και (μέχρι στιγμής) τίποτα bluesy. Οπότε, όπως καταλαβαίνετε, ψάχνω "ποιοτικό" και βαρύ gain σε εντάσεις δωματίου σε πρώτη φάση.

Από όσες πληροφορίες έχω συλλέξει και όσους ήχους έχει μαζέψει το αυτί μου, έχω συμπεράνει πως σε θέμα έντασης, η επιλογή μου θα έπρεπε να είναι τρανζίστορ, καθώς μπορούν να αποδώσουν high gain tone χωρίς να χρειάζεται να τσιτώσω το master volume, σε αντίθεση με τους λαμπάτους, που απαιτούν αυξημένη ένταση για να χρωματίσουν τον τελικό ήχο. Αν κάνω λάθος, παρακαλώ διευκρινείστε. Το μπάτζετ μου μπορεί να φτάσει ΠΟΛΥ ΟΡΙΑΚΑ τα 350 ευρώ.

Εδώ, οι εώς τώρα τελικές επιλογές μου είναι:

  • Peavy Bandit 112
  • Ibanez TBX65R
  • Randall RX75RG2

(τον οποίο πουλάει και συμφορουμίτης σε καλή τιμή)

Από την άλλη, έχω ακούσει από κοντά έναν Valveking 112, σε αρκετά ανεβασμένο volume, από τον οποίο μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση ο "παχύς", πλούσιος, καθαρός ήχος που έφτανε στα αυτιά μου. Από τότε σκέφτηκα πρώτη φορά το ενδεχόμενο λαμπάτου ενισχυτή.

Εδώ, τείνω σε έναν από τους παρακάτω:

  • Blackheart Little Giant
  • Marshall AVT20XT

(δεν έχω αντιληφθεί από τα όσα διάβασα αν είναι αμιγώς tube)

Σε περίπτωση αγοράς κάποιου από τους 2, θα παίρνω distorted ήχο από ένα EHX Metal Muff ή ένα MXR Fullbore Metal και ένα overdrive πετάλι, κάποιο εκ των Ibanez TS9 ή ΜΧR Zakk Wylde (ότι άλλο αξιόλογο γνωρίζετε, προτείνετέ το ελεύθερα, φτάνει να είναι εντός μπάτζετ). Επειδή τον Απρίλιο θα πάω Νέα Υόρκη, τα πεταλάκια θα τα φέρω από εκεί με χαμηλό κόστος, οπότε και ίσως παραταθεί η αγορά του ενισχυτή για εκείνη την περίοδο, εφόσον καταλήξουμε σε λαμπάτο.

Θα ήθελα επίσης να ακούσω γνώμες για τον Marshall, γιατί το υλικό που έχω βρεί, αν και υποσχόμενο, δεν είναι αρκετό. Γνωρίζει ακόμη κανείς από προσωπική εμπειρία πόσο κατάλληλος είναι για τον ήχο που ψάχνω ο Bugera V22 out-of-the-box?

Κατά τη γνώμη σας, σε τι θα ήταν καλύτερο να στραφώ για τον ήχο που θέλω να πετύχω? Καταλαβαίνω πως είναι υποκειμενικό θέμα, απλά προσπαθώ να αποφασίσω προς τα πού να κινηθώ, έχοντας μια αφετηρία. Επαναλαμβάνω πως εδώ που βρίσκομαι, δεν έχω τη δυνατότητα δοκιμών και μου είναι τραγικά δύσκολο να μετακινηθώ μόνο και μόνο για αυτό το λόγο.

Κάθε πρόταση δεκτή.

Thnx και sorry για τη σεντονάρα post.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Εφ'όσον "αχνοφαίνεται" το ενδεχόμενο να αρχίσεις και λάιβ, μπορείς κατ'αρχήν να αποκλείσεις τον μικρό Blackheart. Είπαμε, είναι δυνατοί οι λαμπάτοι, αλλά τα 5 Watt του συγκεκριμένου είναι κάπως περιοριστικά, ενώ δεν έχει και master volume- για σπίτι μια χαρά αλλά ως εκεί. Θα μπορούσες βέβαια να πάρεις τον 15άρη Handsome Devil που έχει αρκετή ένταση και για μικρά live, ωστόσο σε αυτή την περίπτωση χρειάζεσαι τουλάχιστον ένα od/booster μπροστά (το δικό του gain φτάνει το πολύ έως classic rock ήχο) και μάλλον βγαίνεις εκτός budget.

Οι Marshall AVT είναι υβριδικοί, όχι λαμπάτοι, και προσωπικά δε μου αρέσει κανένας από τους μεγαλύτερους της σειράς (50-100) που έχω δοκιμάσει. Χάλια, στα δικά μου αυτιά, και δε νομίζω ο 20άρης να είναι καλύτερος. Επίσης με 20 Watt τρανζίστορ πάλι θα δυσκολευτείς σε πρόβες και λάιβ.

Οπότε πολύ σωστά σκέφτεσαι για έναν ποιοτικό τρανζίστορ. Για τον Ibanez δεν έχω άποψη. Τον Bandit τον έχω πετύχει σε πρόβες και σε ένα λάιβ και μου φάνηκε πολύ αξιόπιστος και ευέλικτος. Δεν έχω ακούσει τα γκάζια του δυστυχώς (ετσι κι αλλιώς παίζω πολύ πιο "καθαρά" πράγματα από εσένα), χρησιμοποίησα πετάλια με τα οποία συνεργάστηκε μια χαρά.

Στον RG75 (δεν ξέρω αν είναι ο G2 ή G3;) παίζω με ένα σχήμα σε ένα προβάδικο και έχει πολλάαααα γκάζια (πάλι για τα δικά μου γούστα, ε;  ;)). Τα καθαρά του αξιοπρεπή, το βαθάκι μέτριο, αλλά νομίζω ότι έτσι κι αλλιώς το ατού του είναι το βρώμικο κανάλι.

Όλα τα παραπάνω με κάθε επιφύλαξη, καθώς είμαι παντελώς άσχετος όσον αφορά στους hi-gain ήχους. Ελπίζω να βοήθησα λίγο.  :)
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Σ' ευχαριστώ πολύ!

Έτσι, αποκλείω τον Blackheart και τον Marshall κι αυτή τη στιγμή υπάρχουν μόνο οι τρανζίστορ στο τραπέζι κι εκεί προσανατολιζόμουν κι αρχικά.

Με χαροποίησε το γεγονός ότι δοκίμασες πετάλια στον Peavey και ανταποκρίθηκε χωρίς πρόβλημα, καθώς ένα overdrive πεταλάκι για lead σίγουρα θα αποκτηθεί από το καλοκαίρι κι έπειτα, ίσως κι ένα wah. Για τον Ibanez, με προβλημάτισε το γεγονός πως διάβασα στο forum για προβλήματα με buzzing, τα οποία πιθανότατα οφείλονταν στο μεγάφωνό του, ωστόσο το gain του έχει πολύ ωραία χροιά και το σκέφτομαι.

Περιμένω να ακούσω αν υπάρχουν περισσότερες προτάσεις, τόσο για τρανζίστορ, όσο και για λαμπάτο (πάντα με ταβάνι τα 300-350 ΜΑΧ) που ενδεχομένως αγνοώ.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος hammer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
γεια χαρα,ημουν στην ιδια φαση με σενα πριν απο λιγο καιρο και ακουσα πολλους ενισχυτες και solid state(τρανζιστορ) και λαμπατους,αναμεσα σε peavey-ibanez-randall o randall ειναι ο καλυτερος κατα την γνωμη μου,ειδικα αν ειναι ο G2 εχει πολλα γκαζια,παντως κατ' εμε σε αυτα τα χρηματα ο πιο ολοκληρωμενος ενισχυτης ειναι ο roland cube 60 προκειται για modelling ενισχυτη με πολυ καλα καθαρα αλλα και πολλα γκαζια ακουσε τον στο youtube υπαρχουν πολλα βιντεακια αλλα καλυτερα να τον δοκιμασεις ο ιδιος.
immortal

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Τον Cube 30X τον έχω ακούσει από κοντά και μου είχε αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις, οπότε φαντάζομαι ότι και ο 60 θα είναι πολύ καλός (αν και δεν υπάρχει σε κάποιο ηλεκτρονικό κατάστημα). Εντούτοις, δε θα ήθελα να πάω σε modelling, επιδιώκω όσο το δυνατόν λιγότερο φηφιοποιημένο ήχο (σαν χροιά εννοώ, γιατί και το τρανζίστορ ψηφιακός είναι :Ρ). Θα τον έχω στα υπόψην πάντως, thnx :)!
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Πλεον βγαινει ο roland cube 80. Ειναι λιγο θεμα προτιμησης. Προσωπικα αν εξαιρεσεις το υπερκαθαρο κρυσταλλινο jazz chorus κολπο που φημιζεται η roland, (και με τρελλαινει σαν ηχο) δε μου αρεσε καμια ιδιαιτερη παραμορφωση, ωστοσο δε με απογοητευσε κιολα ο 30ρης που ειχα ακουσει παλια.

Ομως το κτηνος ειναι ο bandit και μου αρεσουν ολοι οι ηχοι που βγαζει και κυριως μπορει και τους επιβαλλει οπου και αν βρεθει, λογω watt και εντασης. Πολυ πιο ευελικτος απο το ενα τρικ κανω αλλα το κανω καλα randall, τα καθαρα του στη συγχρονη εκδοχη στο classic mode ειναι υπερ του δεοντος καλα και το high gain/modern ειναι ολα τα λεφτα. Βαλε τις διαφορες επιλογες για τις χροιες και τις δυναμικες και την ισχυ, βαλε το fx loop τη δυνατοτητα να οδηγησει και αλλη καμπινα ταυτοχρονα βγαζοντας τοτε ολα τα watt (100) βαλε και το solo boost και εχεις ενα ενισχυτη που ειναι ετοιμος για αρκετα πραγματα, ακομη και σκετος! Ε τι αλλο να ζητησει κανεις! Αρκει να σου αρεσει ο ηχος του. Εμενα μου περισσευει κιολας ενω το δυνατο του σημειο οπως και του randall ειναι η σουπερ βρωμια. Οχι δεν κανει bogner mesa boogie η marshall αλλα αυτο που κανει ο bandit σε προσιτη τιμη και στις εντασεις που το κανει (απο σπιτι μεχρι κανονικο live) βαλε και τη φορητοτητα, δε το κανει ουτε ο πιο ακριβος ενισχυτης που λεει ο λογος.

ΓΜτ...τοσο καιρο τον μελεταω μαλλον πρεπει να τον αγορασω.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Ωραία ανάλυση, σε ευχαριστώ! Τελικά προς τον Bandit τείνω κι εγώ, καθώς απέκλεισα τον Ibanez λόγω του προβλήματος που προανέφερα, ενώ θα ήθελα και μια ηχητική ευελιξία, ώστε να μην συμβιβαστώ αν αύριο αποφασίσω να πειραματιστώ και με κάτι άλλο, πράγμα που, κατά τα φαινόμενα, ο Randall μου προσφέρει σε μικρότερο βαθμό.

Οπότε, μετά την εξεταστική, θα κάνω ένα δωράκι γεννεθλίων στον εαυτό μου  ;D ...

Σας ευχαριστώ όλους!  :)
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
(σαν χροιά εννοώ, γιατί και το τρανζίστορ ψηφιακός είναι :Ρ).

Οχι και ψηφιακοι οι τρανζιστορατοι, μια χαρα αναλογικος παραμενει ο ηχος τους, απο τη στιγμη που μπαινει απο την κιθαρα μεχρι την στιγμη που βγαινει απο το μεγαφωνο, δεν γινεται πουθενα ψηφιακος!  :)
Παντως σωστα το σκευτεσαι το ολο θεμα και σε καλο δρομο βρισκεσαι, και να παρεις στο μελλον εναν ακριβο λαμπατο π.χ. ο Πιβι (ή οποιος παρεις τελικα) θα εχει την θεση του και στο σπιτι, και οταν θα θελεις ευκολο κουβαλημα, και σαν εφεδρια και πολλα ακομα. Καλες αγορες!  ;)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Σ' ευχαριστώ για τη διευκρίνηση, ομολογώ πως δεν το ήξερα! Αυτό με απομακρύνει πλήρως από το ενδεχόμενο του Cube ή κάποιου άλλου Modelling ενισχυτή, δε μου αρέσει καθόλου η ιδέα της ψηφιοποίησης του σήματος. Σίγουρα, ο Cube δεν είναι σαν τον Line 6 που έχω τώρα, αλλά έχω ξενερώσει τόσο με τον τελευταίο, που Modelling δεν ξαναπαίρνω :Ρ ...
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Επειδή η εξεταστική τελείωσε κι ο καιρόc γαρ εγγύc (μέρες μετράει η παραγγελία  ;D), θα ήθελα μια τελευταία γνώμη.

Στις αγγελίες πωλείται ένας Marshall 8040 με αλλαγμένο μεγάφωνο και καινούρια λάμπα στα 150 ευρώ. Μέσα στη βδομάδα θα βρεθώ έτσι κι αλλιώς Αθήνα και σκέφτομαι να τον δοκιμάσω, το δύσκολο είναι βέβαια πώς θα τον ανεβάσω πάνω σε περίπτωση που μου αρέσει ο ήχος του :Ρ ...

Έχετε κάποια άποψη πάνω στο συγκεκριμένο ενισχυτή? Θα τον προτιμούσατε από τον Bandit 112 για metal ήχο (υποθέτω ότι χωρίς πεταλάκι δουλειά δε γίνεται, αλλά πάω ΝΥ τον Απρίλιο και θα φέρω 2-3 που έχω κατά νού)?
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Η τιμή είναι καλή αλλά προσωπικά θα προτιμούσα τον Bandit...πάντως δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις και τον Marshall.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Με Marshall 8040 επαιζε ο Chuck Schuldiner καποια εποχη ή κανω λαθος?
Για να τον μεταφερεις, ΚΤΕΛ! :-D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Χμμμ, θα πρέπει να διανύσει 700+ χιλιόμετρα στη μπαγκαζιέρα του λεωφορείου και δεν με ενθουσιάζει η ιδέα. Ωστόσο, από το υλικό που βρήκα φαίνεται πολύ αξιόλογος και μπήκα στον πειρασμό.

Και η τιμή είναι πάρα πολύ δελεαστική :/ ...

Edit: Μόλις είδα ότι το ενισχυτάκι έφυγε, οπότε δεν υπάρχει πλέον το δίλημμα. Πάω να παραγγείλω τον Bandit :P ...
« Τελευταία τροποποίηση: 06/03/10, 19:58 από mits@kos »
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Ασχετο επειδη μολις εφυγε, αλλα στους παλιους εβαζα metalzone και ενα σκασμο πεταλια και παντα εφερνα πολυ καλα τον ηχο!!! το οποιο δεν ισχυει για αρκετους αλλους ενισχυτες. Εν τω μεταξυ το metalzone σε valvestate διαβασα καποια στιγμη στο guitar world οτι το προτιμουσαν και καποιοι καφροι σουηδοι με ρακιερες και ρεκτο συνοδεια!!! Ουπς φανερωθηκα, αλλα μαρεσε πολυ ο ηχος!

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Με το ενδεχόμενο να γίνω κουραστικός και δεδομένου ενός αναγκαστικού ταξιδιού μεσοβδόμαδα, η παραγγελία δεν έγινε ακόμα και στο μεσοδιάστημα, έμαθα για τον Kustom Double Barrel.

http://www.thomann.de/gr/kustom_double_barrel.htm

Η τιμή του οποίου μου φάνηκε πάρα πολύ δελεαστική κι αποφάσισα να μαζέψω κάποιες πληροφορίες και γι' αυτόν πριν κάνω την τελική αγορά (φοιτητής είμαι και δε μου περισσεύουν κιόλας). Μου έκανε εντύπωση το γεγονός ότι έχει 2x12 μεγάφωνα, ενώ και τα 30 του Watt είναι αρκετά για τις χρήσεις που αναμένεται να έχει.

Γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω σχετικά με την καταλληλότητά του για metal ηχόχρωμα? Υπάρχει κάποιος που να έχει σχηματίσει γνώμη για το gain του κι ενδεχομένως για το πώς συμπεριφέρεται με πετάλια?

Ευχαριστώ και ζητώ συγγνώμη αν το ψειρίζω υπερβολικά το θέμα.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Μπα παρε τον μπαντιτ, και πιο λιγο βαρος μπορει να εχεις (δεν γραφει βαρος ο καστομ), και πιο πολλα βατ, που καποια στιγμη μπορει και να τα χρειαστεις.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Φιλαρακι, εγω εδω και μερικες μερες πηρα αυτον



Και ειναι φανταστικος ενισχυτης.
Βεβαια δεν ξερω αν κυκλροφορει πλεον με δυο μεγαφωνα και made in USA που ειναι αυτος, αλλα εχω δει το made in china ιδιον με ενα μεγαφωνο στα ιδια βατ (80) στα 350 περιπου ευρο.
Ειναι φανταστικο μηχανημα και στα καθαρα του (ονειρεμενα) και στα βρωμικα του, συνεργαζεται αψογα με ολα τα πενταλια, μηδεν θορυβους, με απειρες ρυθμισεις για οτιδηποτε ηχο θες, με φοβερο design.
Επιπλεον εχει και 9 εφε πολυ κακης ποιοτητας, τα οποια μπορεις να χρησιμοποιεις με το πενταλι του ενισχυτη ταυτοχρονως με τα δικα σου πενταλακια.

Ριξε του μια ματια αν θες.

Διαβασε και δω.

 http://www.ultimate-guitar.com/reviews/guitar_amplifiers/peavey/transtube_212_efx/index.html

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Όλο κάτι προκύπτει τελικά. Βρήκα έναν Marshall VS100R και μέσα στη βδομάδα θα πάω να τον δοκιμάσω στο παιδί. Τον έχει ακούσει κανείς σας? Αξίζει να ασχοληθώ ή να βγάλω επιτέλους το σκασμό και να παραγγείλω τον Peavey? Η τιμή του είναι πολύ καλή.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Φιλε μου καλα κανεις και το <ψειριζεις> το θεμα οπως λες και εσυ... Το tone quest ειναι εθιστικο και συναρπαστικο ταξιδι.

Εγω θα σου προτεινα να ακουσεις (εν δεν εχεις ηδη ακουσει) και τους Vox VT (εχω παραγγειλει και περιμενω τον VT30 - εντυπωσεις προς το τελος της εβδομαδας). Εχουν τα καλα των λαμπατων χωρις τα αρνητικα τους - βλεπε βαρος (12 κιλα ο 30αρης VT30), ευαισθησια σε χτυπηματα, κοστος συντηρησης λυχνιων (η μια 12ΑΧ7 που εχουν θα χρειαστει αλλαγη μετα απο χρονια), ενσωματωμενο attenuator για να εχεις την μεγιστη δυνατη παραμορφωση απο την λαμπα σε εντασεις δωματιου και ενα σωρο αλλα καλουδια (on board effects, εξομοιωσεις 22 γνωστων boutique και high-gain ενισχυτων)

Οσο για τον ηχο τους, παρε ενα δειγμα (για το στυλ που θες υποθετω, γιατι μπορει να βγαλει μεγαλη ποικιλια ηχων):





Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Έχω διαβάσει πολύ εγκωμιαστικά σχόλια στο forum για τους VT, έχω ακούσει και τον Roland Cube 30X που προτάθηκε παραπάνω και μου άρεσε όντως το gain του.

Του Vox ωστόσο μου θύμισε αρκετά εώς πολύ το gain του Line6 που έχω τώρα κι αυτό θα ήθελα να το αποφύγω πάσει θυσία  :P ... Ακούγεται κάπως "ψεύτικο" στα αυτιά μου.

Εντωμεταξύ, μιας κι απ' ότι φαίνεται κούρασα και το σύμπαν και θέλει να τελειώνω επιτέλους, έναν VS100R έχει και ο δάσκαλός μου να κάθεται, οπότε σήμερα θα μου τον φέρει και θα τον αφήσει σπίτι μου για όσο θελήσω, ώστε να δω αν μου κάνει. Αν μου αρέσει, λέω να τον ψήσω να μου τον πουλήσει, από το να ταξιδεύω πάλι με τρένα και να δίνω λεφτά σε κάποιον που δεν ξέρω, 1000 φορές να τα δώσω σε αυτόν, που μπορώ να τον εμπιστευτώ και θα με βοηθήσει σίγουρα σε ότι χρειαστώ.  :)

Οπότε το απόγευμα προβλέπεται λιώσιμο...  ;D
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Ξανα bandit. !!!











http://www.youtube.com/watch?v=8PjFGEC8CqE&feature=related (Embedding disabled, limit reached)

Με εντυπωσιαζει οτι τα καταφερνει μια χαρα και καθαρα στο live. Και οτι οπως εγραψαν εδω, οσο δυναμωνει η ενταση καλυτερευει ο ηχος! ΑΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΛ ΣΤΑ 180 db ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ!!!

http://www.frugalguitarist.com/Frugal.aspx?Issue=15&Page=Peavey%20Bandit%20112
Συμπληρωνω οτι σε ενταση σκοτωνει ελαφι αν περασει απο μπροστα και χτυπησεις μια ΦΑ (γιατι drop κουρδισματα θα του κανουν το γαλα γιαουρτι) μια οκταβα επανω και χανει μονο απο τον mesa mark III colloseum (πλακα κανω) με 200 watt και μετασχηματιστες απο ενισχυτες μπασου (δεν κανω πλακα).

Τι αλλο θες για 230 ευρω!!!Θα σου μεινουν και λεφτα για κανα delay η eq για τη loop διοτι σολο boost εχει...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
^^
Ομολογώ ότι είσαι κατατοπιστικότατος...  ;D ;D ;D

Έχω εδώ και κάποιες ώρες το Marshallάκο σπίτι μου (μάλιστα είναι ο 2x12) και πραγματικά, σε σχέση με το Line6 που είχα μου φαίνεται η γη της επαγγελίας! Με το gain στο φούλ και 4/10 reverb, το αποτέλεσμα μου άρεσε πάρα πολύ! Ακόμα πειραματίζομαι με το EQ, αλλά γενικότερα είμαι με ένα χαμόγελο στη μάπα απ' όταν τον βόλεψα στο σαλονάκι μου.

Δεδομένου ότι ο δάσκαλός μου δεν τον χρειάζεται (παίζει με Mesa Boogie ο άνθρωπος  :P), μου είπε να τον κρατήσω και μέχρι το καλοκαίρι άμα θέλω, οπότε θα έχω το χρόνο να τον δοκιμάσω με 1-2 πεταλάκια που έχω σκοπό να φέρω τον Απρίλιο από Αμερική και ενδεχομένως να τον αγοράσω για κανένα 100άρικο, γιατί παραπάνω δε θα μου τον δώσει λέει. Τα υπόλοιπα του μπάτζετ θα μπορούσα να τα δώσω σε 2 καλά μεγάφωνα και μια λάμπα προενίσχυσης με χροιά ανάλογη του ήχου που ψάχνω.

Αν πάλι δω ότι δε μου κάνει, τότε υπάρχει πάντα ο Bandit!  :)

Αν και μέχρι το καλοκαίρι, παίζει να έχω βάλει στην άκρη χρήματα για Valveking 2x12...  8)

Σας ευχαριστώ όλους σας πάρα πολύ για τα περιεκτικά και τεκμηριωμένα posts σας. Θα τα λάβω πολύ σοβαρά υπ' όψην μου όταν έρθει εκείνη η ώρα της αγοράς, η οποία εκ των πραγμάτων πλέον αναβάλλεται για ένα διάστημα! Thnx!
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
... με 200 watt και μετασχηματιστες απο ενισχυτες μπασου (δεν κανω πλακα).

Tι ειναι αυτα τα φλωρικα, που ειναι οι Sunn0))) μπασοενισχυτες με τα αμετρητα λαμπατα βατ τους και τις 2χ18 κααμπινες!!!  :P
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Του Vox ωστόσο μου θύμισε αρκετά εώς πολύ το gain του Line6 που έχω τώρα κι αυτό θα ήθελα να το αποφύγω πάσει θυσία  :P ... Ακούγεται κάπως "ψεύτικο" στα αυτιά μου.

Όπως ανέφερε και ο Kosthrah πιο πάνω, ο Vox έχει ένα σωρό διαφορετικές προσομοιώσεις ενισχυτών, αρκετοί από τους οποίους είναι high gain, συν τα song presets. Δεν έχει μόνο ένα gain. Eπομένως αν δεν τα έχεις ακούσει όλα, δεν ξέρεις τι δυνατότητες έχει ο συγκεκριμένος ενισχυτής για παραμόρφωση. Όπως συμβαίνει συνήθως με modelling ενισχυτές, κάποιες προσομοιώσεις θα σού αρέσουν και κάποιες όχι. Αν αποφασίσεις ότι δεν σού αρέσει καμία, τότε ψάξε για κάτι άλλο. Μην τον απορρίψεις όμως πριν πάρεις μια γεύση από όλες τις διαφορετικές του πλευρές.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Παντως οταν με το καλο ερθει η ωρα να παρεις καινουριο (και εφοσον απορριπτεις τελειως τους hybrid/modeling amps), πιστευω αξιζει να δεις/ακουσεις και αυτον τον (αναλογικο  ;)) solid state: (1x12" Celestion, 65W, FX Loop, o LX65D εχει και ενσωματωμενα 15 εφε DSP)

http://www.ultimate-guitar.com/reviews/guitar_amplifiers/laney/lx65r/index.html

http://www.dv247.com/guitars/laney-lx65r-guitar-amp-combo--35583

http://www.dv247.com/guitars/laney-lx65r-guitar-amp-combo--35583

Δεν τον εχω ακουσει στα γκαζια του αλλα εφοσον θα παρεις πεταλακια οπως λες, αυτο ρυθμιζεται (ξερεις, ενα booster, eq, κτλ) ;D

Αν και πιστευω οτι με αυτον τον Marshall θα βολευτεις - βγαζεις Maiden, ακομα και Slayer - (αν σου αρεσει κρατα τον - οι Marshall ειναι σαν τα Golf, εχουν παντα αξια  ;D ;D ;D)
Life is too short for bad tone

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
7744 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/03, 16:42
από emilio
14 Απαντήσεις
6291 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/05, 16:23
από JANICK GERS
25 Απαντήσεις
22406 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/07, 13:15
από ScullShot
10 Απαντήσεις
4657 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/08, 17:05
από Ibanezακιας
4 Απαντήσεις
3102 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/08, 01:39
από themos
14 Απαντήσεις
5375 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/09, 21:32
από Απόλλων
19 Απαντήσεις
6840 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/09, 00:19
από Jezus
9 Απαντήσεις
4898 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 16:10
από themos
8 Απαντήσεις
4204 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/12, 13:55
από T@sos
6 Απαντήσεις
33408 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/14, 15:56
από benton_lin