Αποστολέας Θέμα: ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?  (Αναγνώστηκε 26645 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #50 στις: 01/11/05, 11:33 »
Γιατί έστω και αν είναι έτσι ...
(που δεν είναι...γιατί πολιτισμοί σπουδαίοι υπήρξαν και των φοινίκων και των αιγυπτίων και των Ινδιάνων στην κεντρική Αμερική, και πολλοί ήταν παλιότεροι και λαμπρότεροι)
 ... αυτό που ήταν τότε δεν έχει καμμία σχέση με το σήμερα
Να καυχιέμαι για κάτι που έκαναν κάποιοι σε αυτόν εδώ τον τόπο ...
(γιατι αμφισβητώ την καταγωγή μου από τον Σωκράτη. Μάλλον πιο πολύ σε λατινότουρκος μου κάνω)
 ...όταν εγώ είμαι καραγκιόζης άσχετος και γύφτος ? Πολύ μου πάει

Είναι αδερφέ ο πολιτισμός των Αιγυπτίων και των Φοινίκων ή των Ίνκας αρχαιότερος και λαμπρότερος  ??? του ελληνικού;;; Γνωρίζεις, μήπως, κάποιον αρχαίο Αιγύπτιο, Φοίνικα ή Ίνκας, φιλόσοφο, αρχιτέκτονα, γλύπτη, δραματουργό;;;;;
Πού το' χεις βρει αυτό; Μάλλον θα πρέπει να έχεις κάνει κάποιο λάθος...
Γιατί πρέπει να καυχιέσαι; Γιατί είναι η κληρονομιά σου, η παρακαταθήκη των γονιών σου.
Αν αισθάνεσαι, όπως κι εγώ, ότι δεν στέκεσαι αντάξιος της κληρονομιάς σου, μπορείς να προσπαθήσεις να φανείς κι όχι να την απεμπολείς.
Αν μας άφησαν έναν Παρθενώνα και τον καταντήσαμε την παράγκα του καραγκιόζη, μπορούμε πάντα να αναλογισθούμε το λάθος μας και να τον αναπαλαιώσουμε. Και δίπλα του να χτίσουμε τον δικό μας Παρθενώνα.
Και να αφήσουμε όρθια και την παράγκα του καραγκιόζη, για να θυμίζει, αύριο, στα παιδιά μας το σημερινό μας χάλι και κατάντημα...
« Τελευταία τροποποίηση: 01/11/05, 11:41 από Ιανός »
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Sts_Ikaros

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι κακός
    • Προφίλ
Απ: ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #51 στις: 01/11/05, 11:48 »
Μπαινω στον πειρασμό να σου απαντήσω (για τελευταία φορά γιατί ουσιαστικά απάντησα παραπάνω) ότι θεωρώ ότι τέτοιες απόψεις αρχαιολατρείας (που φυσικά έχουν και προεκτάσεις διαφορετικές) είναι επικίνδυνες εθνικιστικές οπισθοδρομικές και αντιδραστικές.

Εμείς τα καναμε όλα
Οι άλλοι ειναι τίποτα
Είμαστε οι καλυτεροι (κατι σε χιτλερ μου θυμιζουν αυτα)
Και δεν χρειαζεται να ασχοληθουμε με κατι νέο αφού οι αρχαιοι ημων σοφοι τα έκαναν όλα τέλεια.

Δες αν τέτοιες απόψεις υπήρχαν στον αρχαιοελληνικό πολιτισμό και τουλάχιστον μιμήσου τον
Δε με λεν' Σταύρο.
Με λέν' Σταύρο και κυρ Σταύρο και αφέντη τσουτσουλομύτη

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #52 στις: 01/11/05, 11:58 »
Εγώ φίλε μου Sts_Ikaros δεν κουράζομαι να σου απαντώ.
Σου λέω λοιπόν, ότι και οι αρχαίοι Έλληνες θαύμαζαν και εμιμούντο του προγόνους τους και μάλιστα με θέρμη.
Τρανό παράδειγμα ο Μ. Αλέξανδρος, ο οποίος είχε σαν πρότυπο τον Αχιλλέα και προσπαθούσε να του μοιάσει.
Ίσως, μάλιστα, γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο, καθώς κι επειδή είχε δάσκαλο τον Αριστοτέλη και ζούσε σε μιά εποχή που το ελληνικό μεγαλείο και η δόξα της πατρίδας ήταν η μέγιστη αξία, αναδείχθηκε στον μέγιστο άνδρα όλων των εποχών.
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #53 στις: 01/11/05, 12:15 »
Ετσι μπραβο, αρνηθειτε την ιστορια σας, για να την οικειοποιηθουν αλλοι που θα την χρησιμοποιησουν οπως νομιζουν καλυτερα αυτοι. πχ. οι "Μακεδονες" (βλεπε FYROM), οι Τουρκοι, οι Αμερικανοι, κλπ.
Και η Ελλαδα τελικα εκτος απο μια χωρα χωρις μελλον (οπως αλλοι ή οι ιδιοι θελουν να την παρουσιαζουν), θα γινει επισης μια χωρα χωρις παρελθον.

Αλιμονο στους λαους που ξεχνουν την ιστορια τους!

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #54 στις: 01/11/05, 12:19 »
Βασίλη μου, κάποιοι απο μας, όχι μόνον δεν ξεχνάμε, αλλά δίνουμε αγώνα να αποδείξουμε ότι η ιστορική μνήμη και η εθνική υπερηφάνεια δεν είναι ούτε, κακώς εννοούμενος, εθνικισμός, ούτε φασισμός, ούτε σωβινισμός.
Είναι χρέος και τιμή
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Sts_Ikaros

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι κακός
    • Προφίλ
Απ: ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #55 στις: 01/11/05, 12:24 »
Είναι άλλο πράγμα να γνωρίζεις να μελετάς και να προσπαθείς να γίνεις καλύτερος
και άλλο να αγνοείς (όλους τους υπόλοιπους) να τους υποτιμάς και να θεωρείς ότι ΕΙΣΑΙ ο καλύτερος εξαιτίας των προγόνων σου.

Η διαφορά δεν είναι καθόλου λεπτή και όποιος δεν την βλέπει δεν είναι καθόλου στραβός...
Δε με λεν' Σταύρο.
Με λέν' Σταύρο και κυρ Σταύρο και αφέντη τσουτσουλομύτη

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #56 στις: 01/11/05, 12:46 »
Δηλαδή, δεν είμαστε καλύτεροι από κάποιους άλλους; Δεν προσφέραμε περισσότερα στον ανθρώπινο πολιτισμό; Δεν αφήσαμε την μεγαλύτερη παρακαταθήκη στην ανθρώπινη διανόηση; Δεν αποτελέσαμε ανα τους αιώνες ανάχωμα στην ασιατική πλημμυρίδα; Δεν πολεμήσαμε στο πλευρό της δημοκρατίας και της ελευθερίας (εντός ή εκτός εισαγωγικών) και στους δύο ΠΠ. Δεν συνεχίζουμε να γεννάμε γίγαντες του παγκοσμίου πνεύματος;
Δηλαδή, πρέπει σώνει και καλά, να μας κατατρύχει αιωνίως το σύμπλεγμα της κατωτερότητας και της "αριστερής" διανόησης, που θεωρεί ότι θα πρέπει να υποβιβάζουμε την χώρα και τον πολιτισμό μας στο επίπεδο των σλάβων και των μογγόλων, μη τυχόν και κάποιοι μας πουν εθνικιστές, αρχαιολάτρες και φασίστες; Δεν υπάρχει αξιακή πολιτισμική κλίμακα των εθνών; Έχει την ίδια ιστορική και πολιτισμική αξία το ελληνικό έθνος μ' αυτό των Βουλγάρων; Δεν προσπαθούν, αυτοί οι τελευταίοι να οικειοποιηθούν μέρος του ελληνικού πολιτισμού για να εξυψώσουν την αξία της φυλής τους; Όταν οι Γάλλοι διατυμπανίζουν την προσφορά του έθνους τους, μέσω της Γαλλικής Επανάστασης, στην πρόοδο της ανθρωπότητας, τολμά κανείς να τους χαρακτηρίσει φασίστες και εθνικιστές; Όταν οι Γερμανοί έχουν αναδείξει τον Γκαίτε, ο οποίος αντέγραψε το σύνολο της αρχαιοελληνικής δραματουργικής θεματογραφίας, σε μείζωνα Ευρωπαίο διανοητή, τολμά κανείς να τους χαρακτηρίσει αρχαιολάτρες; Όταν οι Ιταλοί προβάλλουν συστηματικά και μεθοδικά τον Ρωμαϊκό πολιτισμό, που υπήρξε ακριβές αντίγραφο του ελληνικού, τολμά κανείς να τους χαρακτηρίσει σωβινιστές; Όταν οι Αμερικανοί μας πρήζουν τα παπάκια με την Διακύρηξη της Ανεξαρτησίας, τολμά κανείς να τους πει ότι αυτά έχουν ειπωθεί απ' τους Έλληνες 2.500 χρόνια πριν; Όταν οι χριστιανοί μιλούν για μονοθεισμό και "θείο λόγο", τολμά κανείς να τους υπανθυμίσει την λατρεία του Ορφέα; Όταν οι Αιγύπτιοι προβάλλουν με κάθε τρόπο τις πυραμίδες, τολμά κανείς να τους πει ότι οι Έλληνες λάξευαν πυραμίδες χίλια χρόνια πριν την αρχαιότερη αιγυπτιακή; Όταν οι Κεντροαμερικάνοι επιδεικνύουν με θαυμασμό το Μάτσου Πίτσου, τολμά κανείς να τους πει ότι τα ανάλογα μεγαλιθικά ελληνικά μνημεία χρονολογολούνται απ' το 3.000 π.χ. ή και παλαιότερα;
Δεν μπορούμε δηλαδή να υπερασπιζόμαστε την κληρονομιά μας, την προσφορά της φυλής μας; Είναι αυτό κοντόφθαλό κι επικίνδυνο; Για ποιόν; Πάντως όχι για μας.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/11/05, 13:02 από Ιανός »
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος geosim

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • η ώρα είναι μία
    • Προφίλ
Απ: ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #57 στις: 03/11/05, 23:52 »
Δεν υπάρχει αξιακή πολιτισμική κλίμακα των εθνών;

Αυτή ακριβώς την ερώτηση είχε κάνει ο χίτλερ στον εαυτό του και ανέλαβε προσωπικά την ανακατάταξή της

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #58 στις: 04/11/05, 07:39 »
Δεν υπάρχει αξιακή πολιτισμική κλίμακα των εθνών;
Αυτή ακριβώς την ερώτηση είχε κάνει ο χίτλερ στον εαυτό του και ανέλαβε προσωπικά την ανακατάταξή της

Ε, όχι δα! Φίλε μου GEOSIM ο Χίτλερ μιλούσε για φυλές, για ράτσες, για γονίδια. Εγώ μιλώ για πνεύμα, για καλλιτεχνική και πνευματική δημιουργία, για πολιτισμό.
Νομίζω ότι η σύγκριση και ο συνειρμός που έκανες με αδικεί.
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος geosim

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • η ώρα είναι μία
    • Προφίλ
Απ: ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #59 στις: 04/11/05, 09:09 »

Ε, όχι δα! Φίλε μου GEOSIM ο Χίτλερ μιλούσε για φυλές, για ράτσες, για γονίδια. Εγώ μιλώ για πνεύμα, για καλλιτεχνική και πνευματική δημιουργία, για πολιτισμό.
Νομίζω ότι η σύγκριση και ο συνειρμός που έκανες με αδικεί.

Όποιο έθνος αναπτύξει μια πολιτισμένη κοινωνία που προάγει το πνεύμα και τη δημιουργία, απλά το απολαμβάνει ως βίωμα και δεν ζητά εξαργύρωση σε κάποιο υποτιθέμενο χρηματιστήριο αξιακού πολιτισμού. Αλλά και αν συνέβαινε αυτό, δικαίωμα να το κάνουν, έχουν οι φορείς αυτού του πολιτισμού και όχι οι πολυ μακρινοί απόγονοί τους, επειδή ξέμειναν.
Επίσης, ο Χίτλερ, επειδή ήταν πανέξυπνος μαζί με άλλα, ήξερε ότι δεν είναι καθόλου ελκυστικό να μιλάς για ράτσες και φυλές με ιατρικούς όρους, σκόπιμα σύνδεσε την πνευματική και καλλιτεχνική διάυγεια με συγκεκριμένες ράτσες (η αντιστοιχία είναι αναπόφευκτη και καθόλου αθώα όσο φαίνεται). Βέβαια, αυτός το έκανε για να εξυπηρετήσει άλλους σκοπούς (ήθελε "ζωτικό χώρο") και όχι να φουσκώνει τα στήθεια του από περηφάνεια.       

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #60 στις: 04/11/05, 10:07 »
Όποιο έθνος αναπτύξει μια πολιτισμένη κοινωνία που προάγει το πνεύμα και τη δημιουργία, απλά το απολαμβάνει ως βίωμα και δεν ζητά εξαργύρωση σε κάποιο υποτιθέμενο χρηματιστήριο αξιακού πολιτισμού. Αλλά και αν συνέβαινε αυτό, δικαίωμα να το κάνουν, έχουν οι φορείς αυτού του πολιτισμού και όχι οι πολυ μακρινοί απόγονοί τους, επειδή ξέμειναν.
Επίσης, ο Χίτλερ, επειδή ήταν πανέξυπνος μαζί με άλλα, ήξερε ότι δεν είναι καθόλου ελκυστικό να μιλάς για ράτσες και φυλές με ιατρικούς όρους, σκόπιμα σύνδεσε την πνευματική και καλλιτεχνική διάυγεια με συγκεκριμένες ράτσες (η αντιστοιχία είναι αναπόφευκτη και καθόλου αθώα όσο φαίνεται). Βέβαια, αυτός το έκανε για να εξυπηρετήσει άλλους σκοπούς (ήθελε "ζωτικό χώρο") και όχι να φουσκώνει τα στήθεια του από περηφάνεια.       

Ειλικρινά, φίλε μου, δεν καταλαβαίνω τι είναι αυτό που θέλεις να μου πεις.
Κατ' αρχας, γιατί είναι κακό κάποιος να περηφανεύεται για την καταγωγή του και όσα οι πρόγονοί του προσέφεραν στην ανθρωπότητα; Μετά, δεν είμαστε εμείς, οι σημερινοι Έλληνες, φορείς και συνεχιστές της αρχαιοελληνικής κληρονομιάς; Δεν υποστήριξαν αυτήν την συνέχεια μεγάλοι διανοητές και στοχαστές του γένους μας, όπως ο Κοραής και ο Ρήγας; Δεν είναι, ακόμη, αλήθεια ότι στην πορεία του ανθρωπίνου πολιτισμού κάποιοι λαοί συνεισέφεραν μεγαλύτερο μερίδιο στην ανελικτική πορεία του ανθρωπίνου πνεύματος; Δεν είναι οι Έλληνες μέσα σ' αυτούς; Είναι ντροπή ή φασιστική νοοτροπία να υποστηρίζουμε την αλήθεια; Είναι κακό να "φουσκώνεις τα στήθια σου από εθνική υπερηφάνεια" γιατί ο Αριστοτέλης παραμένει, σήμερα παρά ποτέ, αξεπέραστος και γιατί μια χώρα 10-11 εκατομμυρίων κατοίκων, όπως η δική μας, έχει αναδείξει στον εικοστό αιώνα δύο νομπελίστες ποιητές; Δεν αποτελεί αυτό περίτρανη απόδειξη της αξίας του πολιτισμού μας; Μιλάς για "χρηματιστήριο" πολιτισμών. Δεν κρίνονται οι πολιτισμοί για την αξία και την προσφορά τους στην ανθρωπότητα; Θα υπήρχε σήμερα Ευρώπη χωρίς την αρχαιοελληνική γραμματεία; Είναι κακό να το επισημαίνει κάποιος αυτό; Προσωπικά δεν μίλησα για "εξαργύρωση", αλλά για αναγνώριση και αφύπνιση. Και τι εννοείς ότι δικαίωμα στην αναγνώριση έχουν μόνον οι "φορείς" του πολιτισμού. Εμείς τι είμαστε; Δεν είμαστε φορείς τις κληρονομιάς μας; Δεν έχουμε συγγένεια με τους προγόνους μας; Ή μήπως είσαι θιασώτης της άποψης ότι οι σημερινοί Έλληνες είναι "λατινοτουρκόσποροι";
Γιατί αν συμβαίνει αυτό, τότε πολύ φοβάμαι ότι η συζήτησή μας είναι μάταιη...
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Sts_Ikaros

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι κακός
    • Προφίλ
Απ: ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #61 στις: 04/11/05, 10:16 »
και ξανά μανά
και ματαξαναμανα παλι ξανα
Δε με λεν' Σταύρο.
Με λέν' Σταύρο και κυρ Σταύρο και αφέντη τσουτσουλομύτη

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #62 στις: 04/11/05, 10:28 »
και ξανά μανά
και ματαξαναμανα παλι ξανα

Τι ακριβώς σ' ενοχλεί αδερφέ; Η επανάληψη ή τα επιχειρήματα;
Γιατί αν σ' ενοχλέι η επανάληψη, σου θυμίζω ότι απαντώ στον GEOSIM.
Αν πάλι σ' ενοχλούν τα επιχειρήματα δεν έχεις παρά να τα αντικρούσεις, πειστικά.
Αν πάλι βαριέσαι, γιατί μπαίνεις στον κόπο να διαβάζεις τα post μου;
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Amplifier

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #63 στις: 27/10/07, 18:44 »
Καλά, απίστευτο το πρώτο πρώτο ποστ, εκείνο του Rikk! Δεν ξέρω πραγματικά τώρα τι να πιστέψω! Ξέχασα και αυτά που ήξερα!

Αποσυνδεδεμένος wizofcom

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #64 στις: 27/10/07, 19:52 »
Ποτέ μου δεν κατάλαβα τι σχέση έχω εγώ με έναν άνθρωπο που απλά γεννήθηκε στον ίδιο τόπο με εμένα πριν πολλά χρονιά.

Ποτέ μου δεν κατάλαβα τι  διαφορά έχω εγώ με έναν άνθρωπο που γεννήθηκε σε οποιοδήποτε σημείο του πλανήτη οποιαδήποτε χρονική περίοδο.

Εδώ και πολύ καιρό όμως έχω καταλάβει κάτι για όλους αυτούς τους ανθρώπους που με τόσο πάθος και φανατισμό σπεύδουν να μιλήσουν για αρχαίο ελληνικό πνεύμα κάνοντας τους εαυτούς τους ένα με αυτό, για αρχαίο ελληνικό πολιτισμό και διάφορες άλλες π**αρολογιες… 
Έχω καταλάβει πως όλοι αυτοί οι άνθρωποι δεν αντέχουν καθόλου μα καθόλου την άθλια ζωή που κάνουν… ΤΟ άθλιο περιβάλλον στο οποίο ζουν.  Συμβάλλουν στη ενίσχυση της αθλιότητας αυτής…

Ελλάδα… ας κοιτάξουμε αυτό που λέγεται Ελλάδα γύρο μας…

Πετάμε σκουπίδια στους κάδους ανακύκλωσης χαρτιών…
Βριζόμαστε με πολύ μίσος στην κίνηση του μεσημεριού…
Παρακολουθούμε ή μάλλον αποτελεί βασικό πυρήνα ενδιαφερόντων η μεσημεριανή και ευρύτερη τηλεόραση… 
Δανειζόμαστε στις τράπεζες για να πάρουμε καινούριο κινητό…

Δουλεύουμε σα σκυλιά για να μπορέσουμε το Σάββατο να τα σπάσουμε στα σκυλάδικα και γενικότερα να ικανοποιήσουμε τις ανάγκες και τον τρόπο ζωής που μας εμφυτεύουν και εμείς χωρίς αντίσταση και κρίση δεχόμαστε…

Πραγματικά θα μπορούσα πολύ ώρα να γράφω αλλά δεν νομίζω ότι έχει νόημα…
Όλοι τα ξέρουμε και τα βλέπουμε και τα υιοθετούμε.. 


Και το μόνο που έχουν για να ισορροπήσουν, αυτοί οι άνθρωποι, <<πατριώτες>> ,είναι να πιστεύουν και να ταυτίζουν τους εαυτούς  τους με ομάδες ανθρώπων που έζησαν στον ίδιο τόπο πριν πολλά χρόνια και κατάφεραν, ενδεχομένως, πολλά.

Το μόνο που έχουν για να αισθάνονται καλύτερα είναι να βλέπουν τον εχθρό στο πρόσωπο του Αλβανού και όχι στον καθρέφτη, που πραγματικά είναι...

« Τελευταία τροποποίηση: 27/10/07, 19:56 από wizofcom »

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #65 στις: 27/10/07, 21:44 »
Το παρελθον ειναι παρελθον... χρησιμευει μονο για να παιρνεις μαθηματα για λαθη που εκανες ωστε να μην τα ξανακανεις, αλλα και για συγκριση ωστε να γινεσαι καλυτερος...
Εμεις φυσικα μονο αυτο δεν κανουμε.
Καλυτερα να κοιταξουμε να κανουμε το παρον μας καλυτερο και το μελλον μας παρα απλα να βασιζομαστε στα "περασμενα μεγαλεια"...
Οπως ελεγε και στο LOTR για τους ανθρωπους, οτι ξεπεσαν και εχασαν το μεγαλειο του παρελθοντος τους, φτιαχνοντας ολο και πιο μεγαλοπρεπεις ταφους για τους προγονους τους και αναπολωντας περασμενα μεγαλεια, ενω ταυτοχρονα αδιαφορουσαν για τα ιδια τους τα παιδια...
Καλο ειναι να κοιτας το παρελθον, να παιρνεις μαθηματα και να προσπαθεις να φτιαξεις το παρον σου και ισως ως ενα βαθμο και το μελλον σου.
Πραγμα που δεν κανουμε εδω στην Ελλαδα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #66 στις: 31/10/07, 08:43 »
Τι σχέση έχει η συζήτηση όπως εξελίχθηκε με το αρχικό θέμα;

Είτε δέχεστε τα αναφερθέντα στοιχεία είτε όχι, τόσο απλά. Το ότι η μοντέρνα Ελλάδα έχει προβλήματα δεν σημαίνει ότι πρέπει να διαγράψουμε την ιστορία μας ως κάτι ξένο από εμάς. Αν ήταν έτσι, θα'πρεπε να αποποιηθούν την ιστορία τους και οι Ιταλοί, οι Τούρκοι, οι Κινέζοι, κλπ. αφού κάποτε είχαν ευημερούσες αυτοκρατορίες, περασμένα μεγαλεία...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #67 στις: 31/10/07, 09:37 »
Oσον αφορα το θεμα λοιπον, ναι ειναι πολυ πιθανο αυτο να ειναι αληθεια, το χω ξανακουσει χρονια πριν... Δεν ειναι κατι που θα μου φαινοταν περιεργο... Το ιδιο εχω ακουσει και για Βικινγκς βεβαια, οτι εχουν βρεθει και "πειστηρια"... δεν θυμαμαι που το χα διαβασει για να δωσω καποιο link...
Oσον αφορα αυτα που λες Βασιλη, συμφωνω οτι δεν πρεπει ποτε να αποποιεισαι την ιστορια σου (ουτε τα καλως τα κακως κειμενα αυτης) αλλα απο την αλλη δεν πρεπει και να "μενεις" μονο σε αυτη, γιατι τοτε απλα δεν εξελισσεσαι...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #68 στις: 31/10/07, 09:58 »
Ρε παιδιά συζητάμε για μια χώρα οι οποία μετά από 400 χρόνια σκλαβιάς, πηγαίνει από τον έναν πόλεμο στον άλλον. Ακόμα και όταν δεν υπήρχαν εξωτερικές απειλές, είχαμε εσωτερικές. Πως μπορεί μια τέτοια χώρα που ζει ήσυχα μόλις 50 χρόνια να σταθεί στο ίδιο επίπεδο με τις μεγάλες Ευρωπάικές; Δεν ξέρω αν ανακαλύψαμε την Αμερικοί πρώτοι, αν και όσα διάβασα είναι αρκετά πειστικά το θέμα όμως που προκείπτει από την συζήτηση είναι ότι υπάρχει κόσμος ο οποίος δε σέβεται την ιστορία του τόπου του και αυτό είναι πολύ θλιβερό. Αν και πιστεύω ότι αυτό δεν είναι μεμονομένο ελληνικό φαινόμενο, αλλά αυτό δεν είναι παρηγοριά. Έχουν γραφτεί και ειπωθεί τόσα πολλά και τιμητικά για τους Έλληνες που είναι μεγάλη γαϊδουριά να μας αφήνουν ασυγκίνητους.. Δηλαδή το ότι κάποιοι πεθάναν κατά καιρούς για να μπορέσεις εσύ να γενηθείς ελεύθερος σε αφήνει αδιάφορο; Πρόγονοι δεν είναι και αυτοί;
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #69 στις: 31/10/07, 10:04 »
Αν και δεν νομιζω να αναφερεσαι σε μενα, θα πω οτι εχεις δικιο σε οσα λες, και πιστευω οτι κανεναν δεν αφηνει αδιαφορο η ιστορια μας και οι θυσιες κτλ, ΑΛΛΑ ειναι λαθος να αναμασαμε απλως το παρελθον, εφησυχαζοντας σε περασμενα μεγαλεια, θεωρωντας πως επειδη ειχαμε μια Α ιστορια, ολος ο κοσμος μας χρωσταει κατι και αρα εμεις μπορουμε να βγουμε στη "συνταξη"... Αντιθετα πιστευω οτι πρεπει να εμπνευστουμε απο το παρελθον, να μαθουμε απο τα λαθη μας και να προσπαθησουμε να χτισουμε ενα ακομα πιο λαμπρο μελλον, πραγμα που προσωπικα δεν βλεπω να γινεται...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #70 στις: 31/10/07, 10:07 »
Δεν αναφερόμουν σε εσένα, γενικά μίλησα. Και σίγουρα δεν μπορούμε να επαναπαυόμαστε στο παρελθόν αλλά όχι να λέμε και σιγά το πράγμά, έτσι;
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #71 στις: 31/10/07, 10:50 »
Συμφωνω...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #72 στις: 31/10/07, 13:06 »
Εννοείται πως οι Έλληνες ανακάλυψαν την Αμερική. Απορώ που δεν το ξέρατε! ???

Επίσης ανακάλυψαν τον τροχό, την πυρίτιδα, το χαρτί, τα κομπιούτερ, την θεωρία της Σχετικότητας, την τηλεόραση, τους πυραύλους και όλα τα καλά που έχουν ανακαλυφθεί επί της γης. Τα κακά τα ανακάλυψαν οι Τούρκοι.

Η Αμερική ανακαλύφθηκε πριν το 1000 πΧ, ο Οδυσέας εκεί βρήκε τον Κύκλωπα. Τι νομίζετε, πως έκανε 10 χρόνια να βρει το σπίτι του διασχίζοντας το Αιγαίο? Ατλαντικό είχε περάσει ο άνθρωπος!
Βέβαια θα με ρωτήσετε γιατί το κρατούσαν κρυφό... Βλέπετε τι μπάχαλο έγινε από την στιγμή που την ανακαλύψαν και οι υπόλοιποι! Άδικο είχαν?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Amplifier

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #73 στις: 05/11/07, 10:52 »
Ίσως θα ήταν καλύτερα, από σεβασμό κιόλας, να διαβάσεις το αρχικό ποστ και μετά να ξαναπαντήσεις. Όχι πως συμφωνώ απόλυτα στο ότι οι Έλληνες ανακάλυψαν την Αμερική, όμως το αρχικό ποστ δε μπήκε γι αυτό που νομίζεις. ;)

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ?
« Απάντηση #74 στις: 05/11/07, 11:15 »
Ίσως θα ήταν καλύτερα, από σεβασμό κιόλας προς τους συνομιλητές σου, να διάβαζες όλο το θέμα, για να δεις ότι δεν έχω ξανααπαντήσει. Και για νάχουμε καλό ρώτημα, για ποιόν λόγο νομίζεις ότι νομίζω πως μπήκε το αρχικό πόστ? (Συγγνώμη αλλά έχω πάθει παράλυση και δεν μπορώ να κλείσω το μάτι)
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
14685 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/07, 20:02
από Minotaur
20 Απαντήσεις
16189 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/07, 15:53
από Jezus
23 Απαντήσεις
17032 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/07, 15:26
από Chris2004
108 Απαντήσεις
59527 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/11, 13:57
από gers
65 Απαντήσεις
45896 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/12, 10:15
από rodort1
0 Απαντήσεις
5733 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/08, 19:11
από dora
26 Απαντήσεις
19402 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/09, 14:50
από adr1anos
12 Απαντήσεις
6030 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/11, 12:49
από Alex_Under
4 Απαντήσεις
4437 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/16, 15:44
από Yiannis Papadopoulos
18 Απαντήσεις
26904 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/18, 15:27
από Καθόδιος (φλουτσ)