Αποστολέας Θέμα: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου  (Αναγνώστηκε 45787 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #25 στις: 11/03/07, 22:58 »
ΤΟ αν υπηρξε κρυφο σχολειο συνδεεται με την κατασταση στην παιδεια? Ισως οταν η παιδεια φτασει σε σημειο να εχουν διορθωθει ολα και να κοιταμε τις πολυτελειες να συνδεεται. Τωρα υπαρχουν πολυ χειροτερα πραγματα τα οποια συμβαινουν.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #26 στις: 11/03/07, 23:07 »
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #27 στις: 11/03/07, 23:09 »
Καλα... Το ξερεις οτι δεν μαθαινουν καν σωστα ελληνικα? Εχεις δει το βιβλιο γλωσσας της 6ης δημοτικου να πεσεις απο το παραθυρο? Συγνωμη αλλα να βρασω το αν θα ξερει ενα παιδι αν υπηρξε η οχι κρυφο σχολειο αν δεν ξερει να μιλησει και αν δεν ξερει ουτε ο δασκαλος να μιλησει.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #28 στις: 11/03/07, 23:12 »

Συζηταμε για το αν οντως υπηρξε κρυφο σχολειο?

Συζηταμε για την διαφοροποιηση στην διδασκαλια της Ιστοριας?

Συζηταμε για την κατασταση στην παιδεια?


δεν συνδέονται?

Κι ομως...

Το 1ο ειναι ενα ιστορικο γεγονος (για μενα. Οι επομενες γενιες μαλλον θα το διδαχθουν αλλιως)

Το 2ο ειναι ενα εκπαιδευτικο και επιστημονικο ζητημα

Το 3ο ειναι ενα μειζον κοινωνικο προβλημα.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #29 στις: 11/03/07, 23:19 »
ΜΑ...τι θεμα ειναι αυτό?? ?? Γιατι δεν καταλαβα τπτ??

Μπορει καποιος να μου εξηγησει ποιο ήταν το αρχικο θέμα????????

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #30 στις: 11/03/07, 23:22 »

Κι ομως...

Το 1ο ειναι ενα ιστορικο γεγονος (για μενα. Οι επομενες γενιες μαλλον θα το διδαχθουν αλλιως)

Το 2ο ειναι ενα εκπαιδευτικο και επιστημονικο ζητημα

Το 3ο ειναι ενα μειζον κοινωνικο προβλημα.

και που βρίσκεται ακριβώς η αλληλοαναίρεση ? η μη επίδραση? η μη συγκοινωνία των δοχείων? το ασυμβίβαστο?
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #31 στις: 11/03/07, 23:27 »
Δεν υπαρχει αλληλοαναιρεση. Υπαρχει διαφορα προταιρεοτητων.

Πρωτα παει το μειζον κοινωνικο προβλημα το οποιο εινια η κατασταση της παιδειας.

Μετα αφου γινει η αλλαγη ωστε να αλλαξει ριζικα το μειζον αυτο κοινωνικο προβλημα παμε στη σωστη διδασκαλι των μαθηματων και τοτε πλεον θα μπορουμε να κατασταλαξουμε και σε πραγματα τα οποια δεν ειναι τοσο σημαντικο στη γνωση των παιδιων αλλα θα επρεπε να υπαρχουν.

Και το κρυφο σχολειο σιγουρα δεν ειναι το σημαντικοτερα απο αυτα που πρεπει να ξερει το καθε παιδι
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #32 στις: 12/03/07, 00:31 »
Δεν υπαρχει αλληλοαναιρεση. Υπαρχει διαφορα προταιρεοτητων.

Πρωτα παει το μειζον κοινωνικο προβλημα το οποιο εινια η κατασταση της παιδειας.

Μετα αφου γινει η αλλαγη ωστε να αλλαξει ριζικα το μειζον αυτο κοινωνικο προβλημα παμε στη σωστη διδασκαλι των μαθηματων και τοτε πλεον θα μπορουμε να κατασταλαξουμε και σε πραγματα τα οποια δεν ειναι τοσο σημαντικο στη γνωση των παιδιων αλλα θα επρεπε να υπαρχουν.

Και το κρυφο σχολειο σιγουρα δεν ειναι το σημαντικοτερα απο αυτα που πρεπει να ξερει το καθε παιδι

Απάντηση Νο 13 από Mymood. Αν δεν καταλαβαίνεις , δεν πειράζει.....
Μερικά πράγματα είναι σαν τους πίνακες ζωγραφικής. Άλλοι βρίσκουν μέσα έναν ολόκληρο κόσμο και άλλοι το απόλυτο τίποτα!!!
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #33 στις: 12/03/07, 01:38 »
Eυχαριστώ πολύ τους συγγραφείς  Witchking, Mymood, Amfenster, Βάγια για την συμβολή τους στην ολοκλήρωση και διευκρίνηση της ιδέας.
Ευχαριστώ επίσης και τους αντιτιθέμενους freemind, Roufus-Enas euais8htos kafros Sensei, διότι ο διάλογος είναι αυτός που καθιστά εμφανείς τις αιτίες και την αναγκαιότητα ύπαρξης ενός τέτοιου εγχειρήματος.
Ευχαριστώ ακόμα και τους ουδέτερους για το ενδιαφέρον τους.

Θα προσπαθήσω κατ' αρχάς να διευκρινίσω τις αρχές και τις βασικές επιδιώξεις του Κρυφού Σχολείου:

Το Κρυφό Σχολείο αποτελεί ένα κοινωνικό όργανο που θεσμοθετείται εάν και εφόσον κρίνεται απαραίτητο από την βάση του κοινωνικού ιστού. Εννοείται ότι δεν είναι κερδοσκοπικό, δεν έχει έδρα και ξεχωριστές κτηριακές εγκαταστάσεις, δεν έχει μόνιμο ούτε και αμοιβόμενο προσωπικό, δεν έχει ηγεσία γιαυτό και δεν εξουσιάζεται, δεν έχει καθορισμένη διδακτική ύλη γιαυτό και δεν καθοδηγείται, και είναι κρυφό για να αποφεύγει την παρείσφρυση ανεπιθύμητων.

Το Κρυφό Σχολείο δεν διδάσκει αλλά εκπαιδεύει τους μαθητές ώστε να διδάσκονται μόνοι τους. Τους δίνει τις απαραίτητες διευκολύνσεις και τον τρόπο ώστε να μπορούν να ανατρέχουν στις πηγές, τους δείχνει τον τρόπο ώστε να είναι ικανοί να ασκήσουν κριτική και να αξιολογήσουν την αξιοπιστία των πηγών, τους δείχνει τον τρόπο με τον οποίο γίνεται η έρευνα, η διερεύνηση των προβλημάτων και η θέση των ερωτημάτων. Στο Κρυφό Σχολείο οι μαθητές δεν καλούνται να μάθουν μέσω αποστήθησης τις βασικές αξίες του κάθε συστήματος, αλλά καλούνται να δημιουργήσουν οι ίδιοι την γνώση μέσω ερωτημάτων που τους απευθύνονται.

Το Κρυφό Σχολείο προσπαθεί να απελευθερώσει το πνεύμα του μαθητή και να τον οδηγήσει να ξεπεράσει ή ακόμα και να αμφισβητίσει τον δάσκαλό του. Πετυχημένο Κρυφό Σχολείο θεωρείται αυτό που δημιουργεί κινητικά άτομα που φτάνουν στην αναζήτηση της αλήθειας μέσω αμφισβητίσεων και συνεργασίας και όχι πειθήνιες, υποτακτικές, αδιάφορες και εσωστρεφείς προσωπικότητες.

Η φοίτηση στο Κρυφό Σχολείο είναι προαιρετική και βέβαια δεν την ακολουθούν και δεν την διαφημίζουν αυτοί που αντίκεινται στις αρχές του και στις επιδιώξεις του. 
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #34 στις: 12/03/07, 08:51 »
Σύμφωνα με τον ορισμό, και το kithara.gr είναι -κατά ένα μεγάλο ποσοστό- ένα Κρυφό Σχολείο!  8)

Αποσυνδεδεμένος tassarass

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
  • αν κρεμάσουν τους κιθαρίστες .... εγώ θα πάω άδικα
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #35 στις: 12/03/07, 09:37 »
και γιατί να γίνει κρυφό σχολειό?
μας κυνηγάνε?
δεν έχουμε ελευθερία?
εκτός αν δεν θέλουμε να το δηλώσουμε στο κράτος  για να μην επεμβαίνει στα έσοδα. ;D
όταν υπάρχει θέληση....υπάρχει και τρόπος

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #36 στις: 12/03/07, 09:41 »
Παίδες, ιστορικά "κρυφό σχολειό", όπως το επινόησε ο Παπαρρηγόπουλος, δεν υπήρξε ουδέποτε.
Άλλωστε, κατά την εποχή, υπήρχαν και λειτουργούσαν ανώτερες βαθμίδες εκπαίδευσης, τόσο την Κωνσταντινούπολη, όσο και σε διάφορα άλλα μέρη της Ελλάδας, όπως, φεριπείν, στις Σπέτσες.
Οι Τούρκοι, είτε μας αρέσει, είτε όχι, είχαν φτιάξει ένα κράτος πολυεθνικό και πολυφυλετικό και δεν είχαν κανένα πρόβλημα να χρησιμοποιούν στην κεντρική διοίκηση μορφωμένους ανθρώπους απ' όλες τις φυλές και τα έθνη, ειδικά μορφωμένους Έλληνες Φαναριώτες. Αυτό, βεβαίως, δεν σημαίνει πως η Οθωμανική Αυτοκρατορία εξέφραζε κάποιο τύπο ουμανιστικής αυτοκρατορίας, κάθε άλλο. Επρόκειτο για ένα σκληρό, στρατοκρατικό, κρατικό μόρφωμα, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν ευνοούσε την εκπαίδευση και τη μόρφωση. Άλλωστε δεν υπάρχει ούτε μία αξιόπιστη ιστορική πηγή που να επιβεβαιώνει τον μύθο (θρύλο αν προτιμάτε) του κρυφού σχολειού.
Βεβαίως, το συγκεκριμένο σχολικό εγχειρίδιο είναι, κατά τ' αλλά, κατάπτυστο, γιατί επιχειρεί μαι πρωτοφανή, δόλια, αποδόμηση, παραχάραξη και στρέβλωση της ιστορικής πραγματικότητας.
Είναι εξόχως χαρακτηριστικός ο αποστασιοποιημένος, "ουδέτερος" τρόπος που αντιμετωπίζει η συγγραφέας του βιβλίου την περίπτωση της ελληνικής επανάστασης, όπου, λόγου χάρη, ο Ιμπραήμ "εμφανίζεται" στην Πελοπόννησο (σιγά μην έκανε και weekend), χωρίς καμιά αναφορά σε όρους πολεμικής εκστρατείας, ο "συνωστισμός" του ελληνισμού στις αποβάθρες της Σμύρνης κατά την μικρασιατική καταστροφή για "να πάρουν τα πλοία προς την Ελλάδα" (βεβαίως το γεγονός πως πίσω από το "συνωστισμένο" πλήθος ο ελληνικός τομέας της Σμύρνης καιγόταν απ' άκρου σ' άκρον κι ότι οι Τσέτες έσφαζαν αδιακρίτως άντρες, γυναίκες και παιδιά δεν κρίνεται από την συγγραφέα άξιο αναφοράς), η απουσία αναφορών στις τουρκικές γενοκτονίες και γενικά ο "ουδέτερος" (για μένα αντεθνικός) τρόπος της ιστοριογραφίας του συγκεκριμένου πονήματος.
Άλλο πράγμα είναι να απομυθοποιείς και να αποκαθιστάς την ιστορική αλήθεια κι άλλο να αποδομείς, να αλλοιώνεις και να χαλκεύεις.   
« Τελευταία τροποποίηση: 12/03/07, 09:44 από Ιανός »
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #37 στις: 12/03/07, 10:43 »
Papou, συγνωμη, αλλα παλι χανει κανεις το νοημα απο τον πλουτο του λεξιλογογιου και του εκφραστικου "τοπιου". Πιο απλα λογια δεν υπαρχουν; Πως μπορει να προσεγγισει ετσι τους νεους; Τελικα το "χασμα" γενεων ειναι υπαρκτο και μαλιστα σε μεγαλο βαθμο. Οι μεν προτιμουν τη ξυλινη γλωσσα και οι δε κλεινουν τα αυτια τους σε οτιδηποτε εχει να προτεινει η "παλια φρουρα". Αυτη τη φορα, θα δωσω το δικιο στους τελευταιους!
Το ξαναλεω! Με πομπωδεις εκφρασεις και βαρυγδουπες εννοιες, το Κρυφο Σχολειο ( δανειζομαι την εννοια του papou ) ανταποκρινεται μονο σε λιγους. Ποιο το κερδος τοτε; Μια εκπαιδευτικη ιδεα, πρεπει να ειναι για περισσοτερο κοσμο και κυριως για μικροτερες ηλικιες, που θα στελεχωσουν στο μελλον την ελληνικη εκπαιδευση!
Γι'αυτο ο Χριστουλης αγαπηθηκε απο τοσους..μιλησε απλα και εγινε κατανοητος!

Ιανε, αυτο με το βιβλιο της ιστοριας, το ειχα ανοιξει ως θεμα
Εγχειριδια Ιστοριας της ΣΤ Ταξης Δημοτικου
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #38 στις: 12/03/07, 11:00 »
Ιανε, αυτο με το βιβλιο της ιστοριας, το ειχα ανοιξει ως θεμα
Εγχειριδια Ιστοριας της ΣΤ Ταξης Δημοτικου


Εχμμμμ...να ομολογήσω ότι έχασα τη μπάλα!
Νόμιζα πως το νήμα είχε να κάνει με το "ιστορικό" κρυφό σχολειό και να επιχειρηθεί συνειρμός με την σημερινή κατάσταση στην παιδεία, αλλά και γενικότερα.
Αλλά τώρα που το ξαναβλέπω, δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς μας λέει ο pappous.
Μάλλον τα έκανα σαλάτα...το ψιλοχοντροέχασα το υπονοούμενο...δεν κατάλαβα τίποτα...γράψε λάθος...
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #39 στις: 12/03/07, 11:04 »
Αυτο λεω κι εγω. Η υπερβολικη χρηση της γλωσσας απο το πρωτο post, δεν αφηνει κανεναν να καταλαβει ακριβως τι εννοει ο "συγγραφεας"! Κατι σαν τη βιβλο του Μαρξ ενα πραγμα! :)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #40 στις: 12/03/07, 11:55 »
Κατι σαν τη βιβλο του Μαρξ ενα πραγμα! :)
;D
Αυτό το υπονοούμενο, όμως, το 'πιασα!
Κι έχεις άδικο.
Κατ' αρχάς, δεν ξέρω τι εννοείς "βίβλο" του Μαρξ.
Πάντως, ο Μαρξ δεν είναι καθόλου ασαφής, αντιθέτως είναι εξαιρετικά διαυγής, διεισδυτικός κι αναλυτικός στη σκέψη του.
Για πολλά μπορεί να κατηγορήσει κάποιος τον μαρξισμό, αλλά όχι για ανορθολογισμό ή ασάφειες. Για την ακρίβεια, ο μαρξιστικός τρόπος σκέψης είναι εντελώς κι αυστηρά, εξ ορισμού, ορθολογικός.
Να τολμήσω να υποθέσω πως δεν έχεις διαβάσει (κι εννοώ σε βάθος κι όχι αποσπασματικά) Μαρξ;
« Τελευταία τροποποίηση: 12/03/07, 12:06 από Ιανός »
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #41 στις: 12/03/07, 12:19 »
Κατι σαν τη βιβλο του Μαρξ ενα πραγμα! :)

Για πολλά μπορεί να κατηγορήσει κάποιος τον μαρξισμό, αλλά όχι για ανορθολογισμό ή ασάφειες.

Δεν νομίζω ότι εννοει αυτό ο freemind... Μάλλον το λέει με βάση το γεγονός ότι είναι πολύ δυσκολο να κατανοήσεις πολλές εννοιες του Μαρξ λόγω της πολυπλοκότητας των ίδιων των εννοιων...

....και η παρομοίωση του μου φαίνεται ευστοχη υπο αυτην την έννοια!!!

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #42 στις: 12/03/07, 12:28 »
(off topic και sorry pappou)
Μα ο μαρξισμός είναι μια πανθεωρία, δεν φαντάζομαι να περιμένεις να είναι ένα "εύκολο" ανάγνωσμα.
Άλλωστε, η μαρξιστική γλώσσα, πέρα από κάποιους ιδιαίτερους όρους και φράσεις, δεν έχει τίποτε το περιττό, ούτε και είναι ιδιαίτερα δυσνόητη.
Δύσκολο είναι, ίσως, να προσεγγίσεις, να κατανοήσεις και, κυρίως, να χωνέψεις τον ιδιαίτερο τρόπο που προσεγγίζει ο μαρξισμός τα πράγματα. Και δε λέω να αποδεχτεί κάποιος την μαρξιστική άποψη, ή την μαρξιστική ιστορική θεώρηση, λέω, απλά, να καταλάβει τον τρόπο που επιχειρείται η προσέγγιση αυτή.

Λοιπόν, τέλος το off topic και sorry ακόμη μια φορά.
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #43 στις: 12/03/07, 12:36 »
Η παρομοιωση δεν εγινε με σκοπο να αναλυθει ο Μαρξ. Την εκανα για να δειξω πως ο μεσος πολιτης ( και νεολαιος αμεσα ) δεν θελει φιλοσοφιες! Θελει πραξεις και απλα λογια! Γι'αυτο και στο πρωτο μου post μιλησα για εθνοπατερες και χριστοδουλικους. Γιατι και οι μεν και οι δε, εχουν λογο που μυριζει ανθη νυχτολουλουδου ( κοινως σε υπνωτιζουν ) και πραξεις που μυριζουν σαν τον Κηφισο!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος CADMUS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #44 στις: 12/03/07, 12:52 »
Αυτό που δεν καταλαβαίνω εγώ είναι ο λόγος ύπαρξης ενός κρυφού σχολείου αφενώς...

Αφ'ετέρου, ακόμα και αν δεχθώ την αναγκαιότητα της ύπαρξης του, με βάση ποιά κριτήρια ανακυρήσσεται κανείς δάσκαλος σε αυτό?

Να διδάξει τι? Την αλήθεια? Ποιά αλήθεια? Την δική του? Και απο που και ως που είναι αυτός κατάλληλος ή έγκριτος για να μεταλαμπαδεύσει την όποια αλήθεια του? Εμένα μου φαίνεται άκρως εγωιστικό και επηρμένο...τόσοι και τόσοι φορείς της αλήθειας υπάρχουν τρυγύρω μας ( βλέπε Άδωνις  Γεωργιάδης και Λιακόπουλος και πολλοί πολλοί άλλοι... ), γιατί να θεωρήσει κανείς την δική του αλήθεια πιο έγκυρη?

Στην τελική, αν κανείς έχει την όρεξη να μάθει, υπάρχουν ένα κάρο βιβλιοθήκες και εκατοντάδες πηγές - χωρίς να υπολογίζουμε το ίντερνετ-, οπότε τι να το κάνει το κρυφό σχολείο?

Εμένα μου φαίνονται πολύ ύποπτες αυτές οι απόπειρες μόρφωσης του γένους...

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #45 στις: 12/03/07, 12:53 »
Κατ' αρχήν Θανάση θα ήθελα να σε παροτρύνω να εγκαταλείψεις μια τακτική που σε κάμποσα μηνύματά σου έχεις εφαρμόσει (ασυναίσθητα ίσως ) της ταμπελοποίησης  και των χαρακτηρισμών ως "έτσι" ή "αλλιώς" όλων όσον φέρουν διαφορετικές απόψεις επί συνόλου ή πτυχών των θεμάτων που συζητιούνται διότι έτσι δεν προσφέρεις στις κουβέντες , αντιθέτως θα έλεγα ότι φτάνεις στο αντίθετο αποτέλεσμα. Η αναφορά σου στον Μάρξ είναι ακόμη ένα δείγμα και παράδειγμα των όσων λέω. Μάλιστα δε είναι ιστορικά αποδεδειγμένο , εφόσον από την θεωρία του Μαρξ και τα συγγράμματά του εμπνεύστηκαν στρατιές εργατών οι οποίοι υποθέτω ότι δεν είχαν τελειώσει πανεπιστήμιο. Εν κατακλείδι όποιος θέλει πράγματι να κατανοήσει κατανοεί και όποιος όχι ας συμβάλει τουλάχιστον μετά της σιωπής του. Και η σιωπή έχει αξία ενίοτε.
Βλέποντας μάλιστα το τελευταίο σου ποστ που μου υπενθύμισε το πρώτο σου , προσπαθώ να αντιληφθώ εαν αισθάνομαι περισσότερο εθνοπατέρας ή Χριστοδουλικός ή τελικά αριστεριστής ή αναρχικός (όλα μαζί λίγο δύσκολο  ;D) όπως σε κάποιο άλλο ποστ άλλου θέματος πρόλαβες να χαρακτηρίσεις όσους θα διαφωνούσαν με μήνυμα  άλλου μέλους. Ίσως θα έπρεπε τελικά να μην τοποθετούμαστε πουθενά και σε τίποτα ή να μην διαφωνούμε ώστε να μην χαρακτηριζόμαστε.

Επί της ουσίας τώρα , δεν ξέρω γιατί θα πρέπει ο κάθε άνθρωπος να χρησιμοποιεί μια γλώσσα που να δείχνει πιο "εκλαικευμένη" , σάμπως και απαίτησε ο ίδιος του να είναι κατανοητός από όλους ή να τοποθετηθούν όλοι. Άλλωστε κάμποσοι καταλαβαίνουν μόνο ίσως την λέξη "μ-αλάκας" , (ακραίο παράδειγμα) και συνεπακόλουθα θα έπρεπε έτσι να ομιλεί?
Όσοι κατανοούν καλώς όσοι όχι , πάλι καλώς...

Το post νο #33 είναι εντελώς ξεκάθαρο και απόλυτα κατανοητό (τουλάχιστον σε εμένα ίσως και σε άλλους) και δεν ξέρω γιατί θα έπρεπε να "εκλαικευθεί" ώστε να γίνει κατανοητό και σε άλλους που δεν το κατανόησαν. Υπάρχει φαντάζομαι το δικαίωμα της επιλεκτικής τοποθέτησης όσων θέλουν και κατανοούν χωρίς κανένα ίχνος καταναγκασμού όσων δεν θέλουν και δεν κατανοούν.
Ο papous έθεσε πάρα πολύ εύστοχα τους στόχους που πρέπει να έχει το πραγματικό σχολείο (κρυφό ή φανερό , ιδιωτικό ή δημόσιο) και που σε καμία περίπτωση αυτοί δεν επιτυγχάνονται στο ελάχιστο από το σημερινό σχολείο.
Επειδή ωστόσο όλα αυτά φαίνονται γραφικά δοκίμια κάποιων γραφικών τύπων διότι όλοι οι λοιποί μη γραφικοί ασχολούνται με το άσυλο , με τις εκλογές στην πρυτανεία με το σύστημα εισαγωγής στα πανεπιστήμια και με διάφορα άλλα , αφήστε μας εμάς να ζούμε στον δικό μας εικονικό κόσμο φτιάχνοντας εικονικά κρυφά σχολεία.

Τελικά έχει πλάκα.....πόσο τρόμαξε το "κρυφό" και ακόμη περισσότερη το πως αυτομάτως έγινε και ιδιωτικό...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #46 στις: 12/03/07, 13:09 »
Για τη γλωσσα, εχω να πω πως το σχολειο εκπαιδευει και δεν παιδευει! Ενα σχολειο το οποιο δεν μπορει να οργανωθει με βαση την απλη και λαϊκη γλωσσα, ειναι ενα σχολειο για λιγους, που ηδη εχουν λαβει τη βασικη παιδεια και εκπαιδευση!
Αντιθετως ενα σχολειο ( κοινωνικο, ιδιωτικο, δημοσιο και οτιδηποτε αλλο σκεφτεται ο καθενας ) πρεπει να ειναι απλο, προσιτο και κατανοητο για οποια κοινωνικη ομαδα θελει να εκπαιδευτει σε αυτο! Αν δεν μπορει να το κανει αυτο, τοτε μενει μια ουτοπικη ιδεα, οπως αλλες τοσες που εχουν δημιουργηθει κατα καιρους και απλα εχουν μεινει στα χαρτια.
Για μενα, ολη η προσπαθεια ωραιοποιησης βασικων εννοιων, δεν εχει παρα μονο σκοπο εντυπωσιασμου και λιγοτερο σκοπο προσφορας. Γι'αυτο και αναγω σε εθνοπατερες και χριστοδουλικους οσους με τα λογια στηνουν παλατια και εμπλουτιζουν τους ηδη σοφους...ακροατες τους!
Συγνωμη, αλλα τετοιο σχολειο και τετοιους καθηγητες δεν θελω. Ουτε για μενα, ουτε για τη νεολαια. Αν δεν μπορειτε να σταθειτε απεναντι απο την νεολαια και να της αποδειξετε πως ολα αυτα που λετε ειναι απλα και εφαρμοσιμα, τοτε θα εχετε αποτυχει! Κανονιστε ενα gala, καλεστε 100 διανοουμενους και 3 δημοσιογραφους και απλα καντε ανακοινωσεις. Πολλοι το κανουν, ειτε για να το παιξουν "επαναστατες του συτηματος", ειτε για να δειξουν ποσο ωραια ξερουν να πιπιλιζουν λεξεις μεσα σε μεγαλες προτασεις!
Πως θα στησεις ενα εκπαιδευτικο και κοινωνικο συστημα σε καραμελωμενες εκφρασεις; Ειναι σαν να προσπαθεις να εξηγησεις την κβαντομηχανικη με ανωτερα μαθηματικα και αποδειξεις, σε εναν βλαχο ( με το συμπαθειο κιολας για οποιον ειναι :P )! Αποτελεσμα; Το πιο πιθανον ειναι να σε κλασει και να παει να βοσκησει τα προβατα του..γιατι αυτο το καταλαβαινει καλυτερα..
Απλα λογια! Αυτο ζηταμε! Εδω μεχρι και ο Ιανος "χαθηκε" μεσα στα post του παππου! Πως να μην χαθω εγω, η fairy, ο Roufous;
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #47 στις: 12/03/07, 13:50 »
Ελα ομως που παλι μιλαμε γυρω απο το θεμα και οχι για το θεμα...  :-\
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #48 στις: 12/03/07, 13:53 »
Ωραια συμφωνοι. Χρειαζονται ομως διευκρινισεις.

Ουσιαστικα μιλαμε για ενα αναρχικο σχολειο, το οποιο βασιζεται στην αυτοδιαθεση των κατωτερων κυριως αν καταλαβαινω καλα στρωματων της κοινωνιας αλλα και των φωτισμενων ή των πνευματικων ανθρωπων. Σωστα?

Η διδακταια υλη ειναι ουσιαστικα ανυπαρκτη. Διδασκεται αυτο το οποιο κρινεται απολυτως απαραιτητο ωστε ενα παιδι να γινει ανθρωπος, εαν καταλαβα καλα. Δηλαδη οχι τυπους φυσικης και μεταφρασεις παπαγαλιες αρχαιων κειμενων αλλα αξιες και ηθη σωστα?

Θυμιζει λιγο φιλοσοφικη σχολη στην αρχαιοτητα σαν την Ακαδημια του Πλατωνα. Η συζητηση ειναι ανοιχτη η παρακολουθηση οχι υποχρεωτικη και ο καθενας μπορει να παρακολουθησει να συζητηση να αντιμετωπισει προβληματα κ.ο.κ.

Σιγουραη ελληνικη πραγματικοτητα δεν αντεχει να δεχτει την υπαρξη ενος τετοιου. Αν κρινω δηλαδη απο τις αντιδρασεις του κοσμου στα ζητηματα παιδειας και απο τηνα ντιμετωπιση που εχει η νεολαια απο τους "ενηλικες" τοτε κλαφτα χαραλαμπε.

Αρα σε ποιους απευθυνεται? Σε λιγους και εκλεκτους? Και μια χωρα οπου ακομα και τα κατωτερα κοινωνικα στρωματα ειναι ετοιμα να βαλουν μια καμερα στο σπιτι τους χαριν καποιας ασφαλειας απο εναν ανυπαρκτο εχθρο ειναι ετοιμη να κανει κατι τετοιο?

Και αυτη η κινηση λες οτι γινεται στη βαση του κοινωνικου ιστου. Απο ποιους ομως? Και με τι λογικη? Θα προετοιμασει καποια επανασταση? Θα προσφερει αλλαγες στον υπολοιπο κοσμο?

Γιατι εαν ειναι μονο για οσους το ανακλαυψουν και αφησει ολους τους αλλους στην (απαισια ομολογουμενως) μοιρα τους στο δημοσιο/ιδιωτικο σχολειο τοτε χανει καθε αξια.

Αυτα προς το παρον
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος argentina

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 466
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • argentina
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #49 στις: 12/03/07, 14:24 »
Αν και η συζητηση οπως εξελισσεται ειναι ενδιαφερουσα,
pappou νομιζω οτι χρωστας περαιτερω διευκρινησεις (διαδικαστικες)
Α! μαθηματα ποτε αρχιζουμε??  ::)
« Τελευταία τροποποίηση: 12/03/07, 14:27 από argentina »
Τι τεράστιο ψέμα πρέπει να επινοήσει το μυαλό του... για να μπορέσει να κυριαρχήσει στις αισθήσεις του... να τις γαληνέψει...;
                                                                                                             R. M. Rilke

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
51582 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/02, 16:08
από Σπύρος
0 Απαντήσεις
50479 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/02, 16:12
από Σπύρος
0 Απαντήσεις
49519 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/02, 16:16
από Σπύρος
0 Απαντήσεις
54126 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/06, 22:08
από Ο Νέος Κιθαρωδός
1 Απαντήσεις
54379 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/10, 13:02
από Βραζίλης
6 Απαντήσεις
4795 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/08, 21:49
από Giorgos K.
224 Απαντήσεις
74247 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/11, 16:09
από papous
10 Απαντήσεις
7499 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/09, 13:05
από Kundera
4 Απαντήσεις
3636 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/11, 20:54
από Jezus
0 Απαντήσεις
10257 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/18, 16:41
από HenryZyba