Αποστολέας Θέμα: Opeth  (Αναγνώστηκε 17323 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος om

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Άντρας
  • [...]
    • Προφίλ
    • Myspace
Opeth
« στις: 05/03/06, 15:29 »
Ενα βραδυ κατεληξα σε ενα μαγαζι με μια λαικη (οχι σκυλαδικο κατασταση) μπαντα η οποια για τα δεδομενα του μαγαζιου ηταν αρκετα δεμενη και επαιζε τοσο καλα σε σημειο να αναρωτιεσαι γιατι παιζουν αυτοι οι τυποι σε τετοια τρυπα! Ετυχε να γνωρισω τον πληκτρα τους (περισσοτερο πιανιστας ηταν) και να μαθω οτι ειναι καθηγητης πανεπιστημιου ο οποιος δουλευει εκει λογω αναγκης... Αφου εκλεισε το μαγαζι πηγαμε μαζι καπου αλλου και στο αυτοκινητο ειχα Opeth. Αρχικα επαιζε το Closure και επειδη ηθελα να κοψω αντιδρασεις μετα εβαλα το Baying of the Hounds... O Τυπος μου λεει (εντελως ασχετος απο ροκ-μεταλ κτλ) οτι αυτοι ειναι στανταρ οι ιδιοι με τους προηγουμενους και αρχιζει να ψιλοχτυπιεται με τη μουσικη! Στο τελος μου ζητησε τα Cd για να τα ακουσει προσεκτικα σπιτι του. Πριν 20 λεπτα επαιζε Απορω με την καρδια μου κτλ!
Μια αλλη φορα σε ενα φορουμ ειχα δει ενα μηνυμα ενος παιδιου απο το Ιρακ που ελεγε στους Opeth ποσα πολλα σημαινουν για αυτον η μουσικη τους και οτι τον εχει βοηθησει πολυ στη ζωη του.
Τελος, δεν υπαρχει φιλος που να εχει τυχει να ακουσει ενα ακουστικο κομματι τους και να μη μιλησει μεσα του η φωνη του Akerfeldt η καποια μελωδια τους.
Αυτο ειναι το μεγαλειο της μουσικης, οταν ολοι αυτοι οι εντελως ασχετοι ανθρωποι σε θεμα κουλτουρας, μουσικης παιδειας, μορφωσης επικοινωνουν μεσω της μουσικης και με ενα τοσο ακραιο συγκροτημα σαν τους Opeth. Γιατι ειναι ενα ακραιο συγκροτημα που αντι να εχει για σημαια τις πενταλφες και τη φιγουρα εχει σαν προτεραιοτητα την εκφραση και το να παραμενουν καλλιτεχνες, πιστοι σε αυτο που κανουν. Δεν γραφουν καλο Death, καλο Black η δεν ξερω και γω. Βγαζουν γενικα ΚΑΛΗ  ΑΛΗΘΙΝΗ ΜΟΥΣΙΚΗ.
Ολα αυτα τα λεω επειδη οσο καιρο και να ακουω Opeth, δεν μπορω να ξεκολλησω με τιποτα. Απλα αυτο που δινουν ειναι μοναδικο. Αυτα για να αναψουν λιγο τα αιματα για το πολυαναμενομενο Live!

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Opeth
« Απάντηση #1 στις: 05/03/06, 17:28 »
Ωραία όλα αυτά...γιατί όμως να μην τα λέγαμε σε ένα από τα τόσα thread που έμμεσα ή άμεσα αναφέρονται στους Opeth?

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Απ: Opeth
« Απάντηση #2 στις: 08/03/06, 00:12 »
H αληθεια ειναι, οτι χωρις να ξερω τιποτα για αυτους πριν λιγο κατεβασα το Closure (το αλλο ειναι μεγαλο...)
Πολυ θετικο ειναι, ακουγεται πολυ καλο, με εναν παραξενο αλλα ευχαριστο στο ακουσμα του ηχο!

Ενδιαφερον!
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

Αποσυνδεδεμένος dio21

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ENA RIFF ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ!
    • Προφίλ
Απ: Opeth
« Απάντηση #3 στις: 08/03/06, 09:50 »
Για αρχη θα σου ελεγα να κατεβασεις ολο τι damnation lp.Μετα ακου το blackwater park.....
Για μενα ειναι μια αποτις μεγαλυτερες μπαντες(death) meta apotoys DEATH,SELPULTURA (μεχρι το arise φυσικα)
im big FUN ;D

Αποσυνδεδεμένος DauGhteR_0f_LuCiFeR

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Γυναίκα
  • No dreams breed in breathless sleep..
    • Προφίλ
Απ: Opeth
« Απάντηση #4 στις: 08/05/06, 17:44 »
 ;D Καλύτερα να ακούσετε δισκογραφία λέω εγώ..!Είναι πολύ καλή μπάντα και με τελείως ξεχωριστό ύφος για το είδος τους. Κάποτε ένας φίλος επειδή είμαι χρόνια τρελαμένη με ρώτησε τι παίζουν για να ακούσει. Η απάντηση μου δεν τον βοήθησε όσο δε βοήθησε κι εμένα η ερώτηση του! "Παίζουν Opeth!" του είπα!
12 χρόνια παρακολουθώ τα περισσότερα είδη της Μetal τόσο πολύ δεν μου άρεσε μια μπάντα..!(με εξαίρεση τους Nevermore!)
Το Damnation μπορεί να καθηλώσει οποιονδήποτε ακροαατή οτι είδος μουσικής κι αν προτιμά..  ;D
This poetry
Our blasphemy
Know the sounds Of infamy....

Αποσυνδεδεμένος FoZzZ

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Opeth
« Απάντηση #5 στις: 08/05/06, 19:14 »
Το κανουργιο τους cd δεν μου πολυαρεσει παντως..

Αποσυνδεδεμένος Apollon18

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 381
  • Φύλο: Άντρας
  • Watch the weather change.....
    • Προφίλ
Απ: Opeth
« Απάντηση #6 στις: 09/05/06, 22:56 »
Το κανουργιο τους cd δεν μου πολυαρεσει παντως..

Μπα εγω θα ελεγα οτι σπερνει(ειδικα στα σημεια που toolιαζει)
Πλακα κανω ειναι ετσι και αλλιως απιστευτο(ακομη μια συναυλια που δεν πηγα-τι θα γινει φετος γ@$&%$^% >:()
All you know about me is what I've sold you
I sold out long before you ever heard my name
I sold my soul to make a record....And you bought one!!!

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Opeth
« Απάντηση #7 στις: 09/05/06, 23:05 »
Το κανουργιο τους cd δεν μου πολυαρεσει παντως..

Μπα εγω θα ελεγα οτι σπερνει(ειδικα στα σημεια που toolιαζει)
Πλακα κανω ειναι ετσι και αλλιως απιστευτο(ακομη μια συναυλια που δεν πηγα-τι θα γινει φετος γ@$&%$^% >:()

Μπα? Βρήκαμε και άτομο να μην του αρέσουν οι Opeth... lol... Τα'δα όλα... Πήγα στη συναυλία τους και έσπειραν κανονικά! Δεν το συζητάω. Αν υπάρχει επίδα για τη μέταλ είναι εδώ: Opeth, Nevermore, Mastodon, Gathering και ξερό ψωμί. μούχαχα

Αποσυνδεδεμένος Apollon18

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 381
  • Φύλο: Άντρας
  • Watch the weather change.....
    • Προφίλ
Απ: Opeth
« Απάντηση #8 στις: 09/05/06, 23:07 »
Το κανουργιο τους cd δεν μου πολυαρεσει παντως..

Μπα εγω θα ελεγα οτι σπερνει(ειδικα στα σημεια που toolιαζει)
Πλακα κανω ειναι ετσι και αλλιως απιστευτο(ακομη μια συναυλια που δεν πηγα-τι θα γινει φετος γ@$&%$^% >:()

Μπα? Βρήκαμε και άτομο να μην του αρέσουν οι Opeth... lol... Τα'δα όλα... Πήγα στη συναυλία τους και έσπειραν κανονικά! Δεν το συζητάω. Αν υπάρχει επίδα για τη μέταλ είναι εδώ: Opeth, Nevermore, Mastodon, Gathering και ξερό ψωμί. μούχαχα

Καλα θα μας κουφανεις-ειπε κανεις εδω περα οτι δεν του αρεσουν οι opeth. ???Καλα διαβαζεις τα posts πριν αρχισεις τις ειρωνιες εδω μεσα?
All you know about me is what I've sold you
I sold out long before you ever heard my name
I sold my soul to make a record....And you bought one!!!

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
Απ: Opeth
« Απάντηση #9 στις: 10/05/06, 00:27 »
Είναι πολύ καλή μπάντα και με τελείως ξεχωριστό ύφος για το είδος τους.

θα συμφωνησω κι εγω σ αυτο.. Τρομερη μπαντα.. Σπερνουν πραγματικα..


Apollon18> Μη τη ψαχνεις..  ;)
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Opeth
« Απάντηση #10 στις: 10/05/06, 11:01 »
Το κανουργιο τους cd δεν μου πολυαρεσει παντως..

Μπα εγω θα ελεγα οτι σπερνει(ειδικα στα σημεια που toolιαζει)
Πλακα κανω ειναι ετσι και αλλιως απιστευτο(ακομη μια συναυλια που δεν πηγα-τι θα γινει φετος γ@$&%$^% >:()

Μπα? Βρήκαμε και άτομο να μην του αρέσουν οι Opeth... lol... Τα'δα όλα... Πήγα στη συναυλία τους και έσπειραν κανονικά! Δεν το συζητάω. Αν υπάρχει επίδα για τη μέταλ είναι εδώ: Opeth, Nevermore, Mastodon, Gathering και ξερό ψωμί. μούχαχα

Καλα θα μας κουφανεις-ειπε κανεις εδω περα οτι δεν του αρεσουν οι opeth. ???Καλα διαβαζεις τα posts πριν αρχισεις τις ειρωνιες εδω μεσα?

Χου χουμ...

Το κανουργιο τους cd δεν μου πολυαρεσει παντως..

Επίσης δεν ειρωνεύτηκα κανέναν.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/05/06, 11:07 από Mana Sama »

Αποσυνδεδεμένος Apollon18

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 381
  • Φύλο: Άντρας
  • Watch the weather change.....
    • Προφίλ
Απ: Opeth
« Απάντηση #11 στις: 10/05/06, 17:26 »
Το κανουργιο τους cd δεν μου πολυαρεσει παντως..

Μπα εγω θα ελεγα οτι σπερνει(ειδικα στα σημεια που toolιαζει)
Πλακα κανω ειναι ετσι και αλλιως απιστευτο(ακομη μια συναυλια που δεν πηγα-τι θα γινει φετος γ@$&%$^% >:()

Μπα? Βρήκαμε και άτομο να μην του αρέσουν οι Opeth... lol... Τα'δα όλα... Πήγα στη συναυλία τους και έσπειραν κανονικά! Δεν το συζητάω. Αν υπάρχει επίδα για τη μέταλ είναι εδώ: Opeth, Nevermore, Mastodon, Gathering και ξερό ψωμί. μούχαχα

Καλα θα μας κουφανεις-ειπε κανεις εδω περα οτι δεν του αρεσουν οι opeth. ???Καλα διαβαζεις τα posts πριν αρχισεις τις ειρωνιες εδω μεσα?

Χου χουμ...

Το κανουργιο τους cd δεν μου πολυαρεσει παντως..

Επίσης δεν ειρωνεύτηκα κανέναν.

ναι το βρηκαμε ατομο να μην του αρεσουν οι Οπεθ δεν ειναι ειρωνεια???Εμενα προσωπικα μ αρεσει η μπαντα και εχω 4 cd τους ομως ξερεις σιγουρα θα υπαρχουν και ατομα που δεν γουσταρουν,τους οποιους σεβομαι και δεν λεω π@Π@ριες για δηθεν αστεια
All you know about me is what I've sold you
I sold out long before you ever heard my name
I sold my soul to make a record....And you bought one!!!

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Opeth
« Απάντηση #12 στις: 10/05/06, 17:29 »
Δεν ειρωνεύτικα κύριος. Απλά μου έκανε εντύπωση. Δε βλέπεις συχνά ανθρώπους (ειδικά εδώ στην Ελλάδα) που να μην τους αρέσουν οι Οπεθ...

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
Απ: Opeth
« Απάντηση #13 στις: 10/05/06, 23:52 »
Εδω υπαρχουν ανθρωποι που δεν τους ξερουν καν, και θα μας πεις οτι σου εκανε εντυπωση το οτι δεν του αρεσουν;
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Opeth
« Απάντηση #14 στις: 11/05/06, 12:35 »
Έλεος. Πρέπει να γίνεστε συγκεκριμμένοι; Εννοώ απ'τους ανθρώπους που τους ξέρουν.  ::)

Αποσυνδεδεμένος Kerwyn

  • The Epic Rogue
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 661
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Opeth
« Απάντηση #15 στις: 27/05/06, 17:05 »
Προσφατα επεσαν στα χερια μου δυο δισκοι τους (σε mp3 μορφη), το Damnation Και το Morning Rise.Επισης και δυο τραγουδια τα οποια δεν ξερω σε ποιον δισκο ανηκουν, το Harvest και το Face Of Melinda...Πρωτα ακουσα το Harvest και εμεινα βλακας...Απιστευτη αισθηση!Τρομερη παραγωγη και εξαιρετικες κιθαρες!Ακουσα και το Damnation και μου φανηκε αρκετα καλο...Εκει που εμεινα παλι βλακας ηταν στο Morning Rise.Καφριλα απιστευτη!!!Ειναι απο τα παλια τους υποθετω, και ειναι αρκετα βαρυ...

Τους Opeth τους ακουσα πρωτη φορα, σαν ονομα, οταν βγαλανε το αλμπουμ τους Deliverance, ή καπως ετσι τελος παντων...Ειχε γινει ντορος μ' αυτον τον δισκο αλλα δεν ετυχε να το ακουσω ακομα...
Let me bleed inside your arms and let me die beneath your eyes...

Αποσυνδεδεμένος @Morpheus@

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 287
  • Φύλο: Άντρας
  • real eyes realize real lies
    • Προφίλ
Απ: Opeth
« Απάντηση #16 στις: 28/05/06, 20:06 »
Το Damnation ειναι ενας απο τους αγαπημενους μου δισκους ever!!!Οταν τον πρωτοπηρα κ τον ακουσα ξενερωσα απιστευτα!Στο τριτο ακουσμα του ομως επαθα την πλακα μου!Εχει ενα μοναδικο καταθλιπτικο feeling
θέμα Δίκης έγινε, το αν μου ανήκει η Ζωή μού,
...η απόφαση του δικαστηρίου αναμένεται...

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Απ: Opeth
« Απάντηση #17 στις: 03/06/06, 23:18 »
Απίστευτοι... Από τις ελάχιστες μέταλ μπάντες που τις παραδέχονται διάφοροι μουσικοί από όλα τα είδη...
reveduncurieux.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος Iroukos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1220
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...όπου γης & πατρής...!!! ΤΑΞΙΔΙΑΡΑ ΨΥΧΗ!!!!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • ALOE VERA (FLP)
Απ: Opeth
« Απάντηση #18 στις: 03/06/06, 23:31 »
Εδω υπαρχουν ανθρωποι που δεν τους ξερουν καν, και θα μας πεις οτι σου εκανε εντυπωση το οτι δεν του αρεσουν;


μπορει να θεωρηθω απαραδεκτη αλλα εγω ειμαι μια απο αυτους που δε τους γνωριζουν!!! ::) ::) ::)

μήπως υπαρχει καποιο link να τους βρω!
να μου στειλει όποιος θελει π.μ. όμως! μη το καψουμε το site! ;)

ευχαριστω εκ των προτερων όποιον εχει τη καλη διάθεση να μου δωσει τα φωτα του!!! :)

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Απ: Opeth
« Απάντηση #19 στις: 04/06/06, 13:16 »
Κάνε ένα σερτς στο ιΜιουλ και θα βρεις στάνταρ...
reveduncurieux.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος Iroukos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1220
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...όπου γης & πατρής...!!! ΤΑΞΙΔΙΑΡΑ ΨΥΧΗ!!!!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • ALOE VERA (FLP)
Απ: Opeth
« Απάντηση #20 στις: 04/06/06, 13:55 »
Κάνε ένα σερτς στο ιΜιουλ και θα βρεις στάνταρ...

αν και δε με βοηθας θα προσπαθησω!
ευχαριστω πάντως! :)

Αποσυνδεδεμένος whitesnake

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Opeth
« Απάντηση #21 στις: 31/08/06, 20:18 »
ξέρετε πιο είναι το αγπημένο συγκρότημα του τραγουδιστή των OPETH? το έχει δηλώσει  οτι είναι οι whitesnake!

GarvinFromBlackout

  • Επισκέπτης
Απ: Opeth
« Απάντηση #22 στις: 31/08/06, 20:53 »
o kainourgios diskos tus ine pio progressive. Kai dn ine to akusma twn opeth pu exume sini8isei. Alla einai poly kalos diskos.

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: Opeth
« Απάντηση #23 στις: 31/08/06, 23:35 »
ξέρετε πιο είναι το αγπημένο συγκρότημα του τραγουδιστή των OPETH? το έχει δηλώσει  οτι είναι οι whitesnake!

συγκλονιστηκε ο ψυχικος μου κοσμος με αυτη την τοσο σημαντικη πληροφορια
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος satraphs

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Opeth
« Απάντηση #24 στις: 01/09/06, 00:36 »
Παιδια εγω απο Opeth εχω μονο ενα cd και αυτο ειναι το  Still Life.... Τα εγκωμιαστικα σχολια ειναι μαλλον περιττα αφου ειναι απο τα καλυτερα death cd που εχω ακουσει.. Το οτι στον δισκο αυτο μπορουν και συνδυαζουν brutal με νορμαλ φωνιτικα,οπως επισης και ατμοσφαιρα με ενταση στη μουσικη τους,με τετοιο τροπο,ετσι ωστε να σε καθηλωνει και να μην ειναι ταυτοχρονως καγκουρια ειναι τουλαχιστον εκπληκτικο!!!!!!!! :o

Υ.Γ.:οι sepultura θεωρουνται death μπαντα???????????(οπως προανεφερε ενας φιλος παραπανω..)ΕΛΕΟΣ ρε μεγαλε..!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
46 Απαντήσεις
15965 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/08, 01:23
από ερεβος
50 Απαντήσεις
14454 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/09, 15:36
από Neikos
12 Απαντήσεις
3545 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/10, 20:49
από let me know 796
1 Απαντήσεις
3325 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/12, 15:45
από A-nik-i
0 Απαντήσεις
1497 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/12, 23:50
από Eagle Of Kamelot
6 Απαντήσεις
3291 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/13, 16:03
από dio21
3 Απαντήσεις
2840 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/13, 16:06
από dio21
2 Απαντήσεις
2613 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/13, 11:22
από happydreamer
4 Απαντήσεις
3997 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/14, 12:36
από happydreamer
2 Απαντήσεις
3374 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/16, 22:48
από GreekDudeCovers