Αποστολέας Θέμα: Μολις χτες η λαμπα για μενα απομυθοποιηθηκε!!!!  (Αναγνώστηκε 12005 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ
Καλησπερα μαγκες. Χτες που λετε πηγα να παραλαβω την κιθαρα μου που την ειχα δωσει για ενα set-up και ενα λιμαρισματακι στα ταστα που ηθελε, σε μουσικο καταστημα του Πειραια. Παραλαμβανοντας την λοιπον εκατσα γυρω στο 20λεπτακι εκει να την τεσταρω γενικοτερα να δω αν ολα ειναι ενταξει. (Αυτο να γινει μαθημα σε οσους ανοιγουν κατι posts του στυλ πηρα την κιθαρα μου απο τον τεχνιτη πηγα σπιτι και ανακαλυψα πως ελειπαν οι μαγνητες και η ταστιερα  :P :P  αλητη τεχνικε τα λεφτα μου πισω και τα σχετικα) Λοιπον πισω στο θεμα μας, και οπως επαιζα ερχεται το παληκαρι του μαγαζιου το οποιο παρεπιπτωντος μου εκανε τρομερη δουλεια και μου λεει κατσε να στην βαλω εδω να την ακουσεις καλα!
Με καρφωνει λοιπον σε μια κεφαλη Ashton!!!!!! και μια ωραια καμπινουλα με Celestions. Aφου επαιξα λιγο καθαρα και ημιβρωμικα πατησα γκαζι και μου πεσαν τα αυτια... Το stratocasteraki μου εβγαζε φωτιες... Τον ρωταω ''ρε συ λαμπα ειναι αυτο το εργαλειο?'' και γελαει και μου λεει και ομως οχι!! τρανζιστορ!!! Ουτε καν hybrid. Εμεινα με το στομα ανοιχτο και δεν εχω παιξει και με λιγους λαμπατους γνωστων κορυφαιων εταιρειων!! Aπο χτες λοιπον αναθεωρησα ολο μου το tone concept!!! Θα σας ελεγα και το μαγαζι και την τιμη του κεφαλιου αλλα δεν θελω να θεωρηθει πως κανω διαφημιση!!! Μηπως τελικα το χουμε παρακανει με τις λαμπες??? Εσεις τι λετε???   
I'm bad to the bone!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Χωρις να ειμαι κιθαροβιος, απλα ακουγοντας και διαβαζοντας γενικα τα forums, οι διαφορες εχουν αμεση σχεση και με το τι ειδος μουσικης παιζεις. Δε νομιζω πως θα ηθελα να ακουσω αυθεντικο blues με τρανζιστορατο ενισχυτη, διοτι αλλες οι αρμονικες μιας καιομενης λαμπας κι αλλες ενος τρανζιστορ! ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ
Εγω προσωπικα οταν παιζω κιθαρα, απλα  παιζω κιθαρα. Δεν λεω οτι θα παιξω αυτο η το αλλο ειδος. Ανεφερα οτι επαιξα τον ενισχυτη και καθαρα και crunch και full γκαζι. Ηταν απλα ενισχυταρα!!!!! 
I'm bad to the bone!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
δεν μας λες και ποιο μοντέλο ήταν?
ή δεν ρώτησες?

πάντως όντως....για καφρομεταλίκια παίζεις με οτιδήποτε...
για κάτι πιο slow....πιο ζεστό....ίσως να "ακούς" διαφορά

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Εγω προσωπικα οταν παιζω κιθαρα, απλα  παιζω κιθαρα. Δεν λεω οτι θα παιξω αυτο η το αλλο ειδος. Ανεφερα οτι επαιξα τον ενισχυτη και καθαρα και crunch και full γκαζι. Ηταν απλα ενισχυταρα!!!!! 

Καταλαβαινω τι εννοεις. Ισως να μην ημουν ξεκαθαρος στο τι εννοουσα.

Εννοουσα ( λεπον ) πως το αυτι μας συνηθιζει σε συγκεκριμενους ηχους και εκουσια προσπαθουμε ο,τι κανουμε να πετυχουμε αντιστοιχους ηχους ( ειναι θεμα του εγκεφαλου ).

Επομενως μπορει, για τα ακουσματα σου, ο ηχος αυτος να ειναι "ουαο" ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Σιγουρα εχει σχεση η μουσικη που θες να παιξεις (και αρα ο ηχος που θες να βγαλεις).
Παντως γενικοτερα, οποιος δεν ενδιαφερεται για power amp παραμορφωση, δεν εχει ουσιαστικο λογο κατ'εμε να κινηθει προς λαμπατο ενισχυτη.
Και βεβαια για να εχει νοημα η power amp παραμορφωση (για να ακριβολογουμε, η παραμορφωση που προερχεται απο την υπεροδηγηση των λυχνιων τελικου σταδιου ενισχυσης), πρεπει ο ενισχυτης να παιζει τσιτα.
Αρα, οταν καποιος ζηταει χαμηλες σχετικα εντασεις και το ζητουμενο του δεν ειναι η power amp παραμορφωση (σε αλλους αρεσει, σε αλλους οχι), τοτε δεν νομιζω οτι κερδιζει κατι με εναν λαμπατο ενισχυτη, ειδικα αν αυτος ειναι μικρος (που συνηθως λογω κοστους, εκει πανε οι περισσοτεροι). Γιατι; Γιατι ο μικρος θα τσιτωσει ευκολα και θα βγαλει power amp παραμορφωση (και αν καποιος δεν την θελει, απλα την πατησε)...
Επισης, εδω πρεπει να πουμε οτι πολλοι ειναι που μιλανε για παραμορφωση τελικου σταδιου σε λαμπατους (και μαλιστα εχουν και κλισε φρασεις του τυπου "αν δεν τσουρουφλανε οι λαμπες..." και λοιπα γραφικα), χωρις στην ουσια να πολυ-ξερουν για τι μιλανε (και δεν εννοω τεχικα, αλλα ηχητικα).
Για να μην αναπαραγουμε λοιπον αηδιες που διαβαζουμε και μετα υιοθετουμε ως δικες μας αποψεις, (προς θεου, δεν εννοω καποιο απο τα παιδια στο παρον thread) θα πρεπει να τονιστει οτι η παραμορφωση τελικου σταδιου σε λαμπατους ενισχυτες, αυτο που κανει, ειναι να γεμιζει μεν τον ηχο, να τον κομπρεσσαρει, να χαλαρωνει τα μπασσα και να γλυκαινει τα πριμα. Πραγμα που σημαινει οτι αν πχ καποιος θελει να βγαλει ηχο djent (πχ) με downtunings κτλ, θα πρεπει να εχει υποψην του, οτι σε υψηλες εντασεις (τερμα) και με παραμορφωση τελικου σταδιου, δυσκολα θα βγαλει ηχο της προκοπης για αυτα που θελει να παιξει (χωρις βοηθεια απο εφφε, eq κτλ) κι αυτο γιατι ενω το ζητουμενο του ειναι να βγαλει σφιχτο και μπασσαριστο ηχο, αυτο που θα βγαλει ειναι "κλασμενα" μπασσα (sic), πολλες φορες υπερτονισμενα μαλιστα, λιγοτερα πριμα, εντονα κομπρεσσαρισμενο ηχο κτλ.
Που θελω να καταληξω:
Οι λαμπες δεν ειναι ουτε πανακεια, ουτε η ιδανικη λυση για οτιδηποτε.
Εχει τα καλα της, εχει και τα κακα της, αναλογως της χρησης και του ειδους μουσικης που θελουμε να παιξουμε.
Εγω πχ, αν καποιος μου πει οτι κυριως θελει να παζει nu metal, θα του ελεγα να παει ειτε για ενα κτηνος (κατοσταρη πχ) λαμπατο (ωστε να μπορει να παιζει ΧΩΡΙΣ παραμορφωση τελικου σταδιου, ακομα και σε εντασεις μεχρι την μεση χοντρικα) φυσικα ΜΕ master volume, ή αλλιως, να παει για εναν επισης δυνατο τρανζιστορ, ο οποιος θα εχει φοβερα sharp αποδοση στον ηχο, πολυ στακατο ηχο, δεν θα κλανουν τα μπασσα οταν θα ανοιγουν οι εντασεις και ο ηχος του δεν θα κομπρεσσαρισει ποτε (αν ο χρηστης δεν το θελει).
Απο την αλλη, αν καποιος πχ, θελει να παιζει με παραμορφωση και να εχει αμεσα ελεγχο των δυναμικων του και του ηχου του, τοτε ενας λαμπατος που μπορει να τσιτωθει χωρις να γκρεμιζει τοιχους, ειναι μια καλη επιλογη, μιας και ακομα και παιζοντας σε πολυ υψηλες εντασεις, μπορει να χαμηλωσει την παραμορφωση του μεσω του ποτενσιομετρου της κιθαρας, της ατακας της πενας κτλ...
ΑΥΤΑ ειναι που δεν κανει τοσο επιτυχημενα ενας τρανζιστορ ενισχυτης.
Με λιγα λογια, αν εχετε σκοπο να παιζετε με τονους παραμορφωση, καλυτερα πηγαινετε για εναν solid state ενισχυτη με αρκετα watt (αν σας ενδιαφερει για live), που να ταιριαζει στο ηχοχρωμα που θελετε.
Αν παιζετε με μεσαια προς υψηλη παραμορφωση, ενας λαμπατος ειναι καλη επιλογη, οχι πολυ λιγα watt ομως, ωστε να μπορει να παιξει δυνατα χωρις παραμορφωση τελικου σταδιου (αν χρειαστει)
Αν παιζετε με λιγη παραμορφωση, σας ενδιαφερει κυριως ο καθαρος ηχος και αντε κανα crunch, τοτε ενας μικρος λαμπατος (πχ class A) θα κανει πολυ καλα αυτο που θελετε.

Απλα τα αναφερω αυτα για να ξεκολλησουν λιγο ορισμενα παιδια απο πραγματα (και μυθους) που εχουν διαβασει κτλ, χωρις να εχουν προσωπικη εμπειρια και φτανουν σε σημειο να ποσταρουν ερωτησεις του τυπου "Μικρος λαμπατος για σπιτι με ηχο για rammstein"...

Ετοιμαζω και ενα αφιερωματακι για τους ενισχυτες (λαμπατους κυριως) που θα λεω διαφορα ωραια πραγματακια και κολπακια για ηχους κτλ, απλα προς το παρον ειμαι στην φαση που ξεκαθαριζω σε τι απο ολα θα αναφερθω κτλ (τεραστιο θεμα).
Αν βρω λιγο χρονο, θα κατσω να φτιαξω ενα αρθρακι οπως αυτο με τον οδηγο επιβιωσης...

freemind, μαλλον δεν εχεις ακουσει jazz chorus 120 οδηγημενο απο tubescreamer, για αυτο εχει αυτη την αποψη για τους τρανζιστορ...
Γενικα βεβαια συμφωνω με αυτο που λες, αλλα παντα υπαρχουν εξαιρεσεις  ;)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
freemind, μαλλον δεν εχεις ακουσει jazz chorus 120 οδηγημενο απο tubescreamer, για αυτο εχει αυτη την αποψη για τους τρανζιστορ...
Γενικα βεβαια συμφωνω με αυτο που λες, αλλα παντα υπαρχουν εξαιρεσεις  ;)

Εννοουσα κλασσικο blues-jazz, οχι αμερικανικο blues ;) Καθαροι ηχοι κι ενισχυτες με γλυκαδα ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Ο ιδιος ενισχυτης που ανεφερα τοτε, με tubescreamer σαν boost και με λιγοτερα πριμα (ισως με κομμενο λιγο το tone του tubescreamer).
Γενικα, πολυ καλος ενισχυτης ο συγκεκριμενος για καθαρους ηχους και με καταλληλη χρηση πεταλιων μπορει να βγαλει πολυ γλυκο ηχο...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Η λάμπα από ποιον μυθοποιήθηκε είναι η ερώτηση...


ο Randall RG75G2 για μένα ήταν ίσως ο καλύτερος μέταλ ενισχυτής που μπορείς να χρησιμοποιήσεις σε σπίτι και είναι solid state.


Επίσης πόσο λαμπάτος είναι ένας ενισχυτής με solid state rectifier και 2-3 solid state gain stages μπροστά από αυτόν είτε σαν gain του ενισχυτή ή σαν πετάλια?


Όλοι γουστάρουμε λαμπάτα μηχανάκια. Γιατί ως γνωστόν αν δεν είναι λαμπάτο είναι μάπα. Και στις πιο προχωρημένες περιπτώσεις αν δεν έχει τουλάχιστον 7-8 λάμπες μέσα είναι μάπα. Όπως αν δεν είναι swamp ash η στρατοκάστερ είναι μάπα.


Μετά από 70db gain ψάξε βρές λαμπάτη "χροιά"...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Εχω λαμπάτη κεφαλή μπάσου 300W Ashton ΚΑΙ ΓΑΖΩΝΕΙ.....
Eαν δεν μιλάμε για Fender λαμπάτο στα καθαρά γιατί μιλάμε ?

Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ
GAb ενα δικιο το χεις.... Κοιτα η αληθεια ειναι οτι οτι πλασαρεται σωστα θεοποιηται... Πριν κατι χρονια ηταν της μοδας τα rack σε μεγεθος ψυγειου και ολοι ετρεχαν να αγορασουν φετες με λαμπακια πανω. Μετα ηρθαν οι solid state μετα η λαμπα ξαναπηρε τα πανω της και μαζι με αυτη η modelling φαση αρχισε να γεννιεται και να εξελισσεται. Απο ολες τις κατηγοριες εχουν βγει αξιολογα μηχανηματα για ολες τις τσεπες και ολα τα γουστα. Anyway εγω οπως και να χει ενθουσιαστηκα με το εργαλειακι.


Mike δεν ηταν αυτος ρε φιλε...Πηγαινε στο service αν εισαι της περιοχης και θα τον δεις...
I'm bad to the bone!

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απο ολες τις κατηγοριες εχουν βγει αξιολογα μηχανηματα για ολες τις τσεπες και ολα τα γουστα.

Ακριβώς αυτό.....οπότε δεν μιλάμε ούτε για μυθοποίηση ούτε για απομυθοποίηση....μιλάμε για γούστα...προσωπικά δεν καταλαβαίνω αυτό που λες για τους "όλους" που έτρεχαν να αγοράσουν ρακιέρες ή για τους "όλους" που τρέχουν για λαμπιόνια στον ενισχυτή...έχω γνωρίσει άτομα που γουστάρουν να παίζουν με τρανζίστορ (ναι ήταν όλοι κυρίως μεταλάδες) και έχω γνωρίσει και άτομα που αν δεν είναι λάμπα ξενερώνουν... εγώ προσωπικά γουστάρω λάμπα γιατί τα καθαρά που μου δίνει η λάμπα δεν έχω βρει τρανζίστορ να μου τα δώσει...αν βρω τότε θα μιλήσω με άλλα δεδομένα...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
GAb ενα δικιο το χεις.... Κοιτα η αληθεια ειναι οτι οτι πλασαρεται σωστα θεοποιηται... Πριν κατι χρονια ηταν της μοδας τα rack σε μεγεθος ψυγειου και ολοι ετρεχαν να αγορασουν φετες με λαμπακια πανω. Μετα ηρθαν οι solid state μετα η λαμπα ξαναπηρε τα πανω της και μαζι με αυτη η modelling φαση αρχισε να γεννιεται και να εξελισσεται. Απο ολες τις κατηγοριες εχουν βγει αξιολογα μηχανηματα για ολες τις τσεπες και ολα τα γουστα. Anyway εγω οπως και να χει ενθουσιαστηκα με το εργαλειακι.


Mike δεν ηταν αυτος ρε φιλε...Πηγαινε στο service αν εισαι της περιοχης και θα τον δεις...


Η ερώτηση του ενός εκατομμυρίου δολλαρίων είναι: ;D 
Κάνει καλές ταστοδουλειές ο ζόζεφ που φαντάζομαι ότι πήγες? Γιατί θέλω nut, saddles και dressing σε καινούρια Les Paul.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Eγω ειχα ενα Randall 50αρη τρανζιστορ και παρολο που τον πηρα για "μεταλ" ενισχυτη, ειχα παθει πλακα με τα καθαρα του...ολα ειναι θεμα γουστου, δεν υπαρχει καλυτερο και χειροτερο σαν ειδος, μονο καλος και κακος ενισχυτης.

Η αληθεια ειναι οτι η λαμπα ειναι θεοποιημενη, επειδη Blackmore, Hendrix, Rhoads, Gallagher λιωνανε τα λαμπατα κεφαλακια τους και οι τωρινοι κιθαριστες ακουλουθουν, σε γενικες γραμμες, αυτη τη φιλοσοφια...οποτε και εμεις αυτα βλεπουμε και μας τρεχουν τα σαλια με τα λαμπατα μηχανηματα, χωρις να σημαινει αυτο οτι ειναι με το ζορι καλυτερα, χειροτερα ή ισαξια των transistor.

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Mike δεν ηταν αυτος ρε φιλε...Πηγαινε στο service αν εισαι της περιοχης και θα τον δεις...


Αν δεν ηταν αυτος μηπως ηταν αυτος; --> http://www.ashtonmusic.com/productView.asp?productID=556 Aυτος αποκλειεται να ηταν γιατι ειναι λαμπατος -->
Ε δε μενει και αλλος...εκτος αν ηταν κανενα πολυ παλιο μοντελο που δεν το γνωριζω...χτυπα ενα τηλεφωνακι να ρωτησεις να μας πεις κι εμας :P Δεν ειμαι και της περιοχης...
« Τελευταία τροποποίηση: 24/02/11, 02:01 από metalmike »

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Μα καλα πηγες ζοζεφ και δεν δοκιμασες ...RIVERA ????
 
+1000 Johny !!!
 
Oλα ειναι θεμα γουστου, εγω εχω κολημα με τις λαμπες και τους Fender & Rivera ενισχυτες (ειχα 3 Fender λαμπατους και χρονια ζαχαρονω τον Rivera Clubster 40 αλλα πολυ το καρβουνο...)  Αλλα το πολυ που θα βαλω παραμορφωση ειναι με tubescreamer (συγκεκριμενα Jam tubedreamer 88) ειμαι φαν τον πεντακαθαρων και αυτο δεν το εχω βρει πουθενα αλλου εκτος απο τους λαμπατους.
 
Να ξαναματαπω και γω για μπουγιο  :P   :P   οτι με τονους παραμορφωσης δεν μπορεις να κρινεις και να συγκρινεις  ηχο ενισχυτων  (οβερ ολ) ποσο μαλλον να κανεις τοσο κραυγαλεα δηλωση....
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Γουστα ειναι αυτα.
Αν σου αρεσει το τρανζιστορ παρε τετοιο ενισχυτη.
Μονο να το δοκιμασεις και σε ενταση οπως θα επαιζες καπου λαιβ.

Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ
Δεν ειναι ακριβως ετσι....και για να εξηγησω καλυτερα: Και εγω ολα αυτα τα χρονια κατοχος λαμπατων μηχανηματων ημουν και ειμαι και πιθανοτατα θα συνεχισω να ειμαι. Απλα μου εκανε εντυπωση το γεγονος οτι αυτος ο ενισχυτης ξεγελασε το αυτι μου με ολα του τα tone qualities ωστε οταν πηρα την απαντηση οτι αυτο που ακουω δεν ειναι λαμπα (γιατι ημουν σιγουρος) αλλα τρανζιστορ εφαγα φλασια οπως και να το κανουμε!!!
Anyway εμεις οι κιθαριστες το ξερετε ολοι πως ημαστε οντα με πολυ παραξενα αυτια και κυκλοθυμικες τασεις γουστου. Μια μας αρεσει το ενα μια το αλλο μια ψαχνουμε μαγνητες την αλλη λαμπες την αλλη μας φταιει το καλωδιο, αλλες φορες ψαχνουμε μερες για εναν ηχο και με τον που τον βρουμε την αλλη μερα λεμε τι μ@@@ια ειναι αυτη...


Υου all know what i mean!!!


Το μονο σιγουρο ειναι οτι ο ηχος ειμαστε εμεις και τα δαχτυλα μας και αυτη την γνωμη δεν την αλλαζω  οτι μηχανημα και να πιασω στα χερια μου!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 24/02/11, 15:23 από woodaki »
I'm bad to the bone!

Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ
Μα καλα πηγες ζοζεφ και δεν δοκιμασες ...RIVERA ??? ?
 
+1000 Johny !!!
 
Oλα ειναι θεμα γουστου, εγω εχω κολημα με τις λαμπες και τους Fender & Rivera ενισχυτες (ειχα 3 Fender λαμπατους και χρονια ζαχαρονω τον Rivera Clubster 40 αλλα πολυ το καρβουνο...)  Αλλα το πολυ που θα βαλω παραμορφωση ειναι με tubescreamer (συγκεκριμενα Jam tubedreamer 88) ειμαι φαν τον πεντακαθαρων και αυτο δεν το εχω βρει πουθενα αλλου εκτος απο τους λαμπατους.
 
Να ξαναματαπω και γω για μπουγιο  :P   :P   οτι με τονους παραμορφωσης δεν μπορεις να κρινεις και να συγκρινεις  ηχο ενισχυτων  (οβερ ολ) ποσο μαλλον να κανεις τοσο κραυγαλεα δηλωση....


Στο service πηγα οχι στη λιανικη και ναι εχω δοκιμασει Rivera. Αλλα θα τον αποκτησω μονο αν και οταν ληστεψω το καταστημα!!! ;D ;D
I'm bad to the bone!

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
...ειμαι φαν τον πεντακαθαρων και αυτο δεν το εχω βρει πουθενα αλλου εκτος απο τους λαμπατους.
 

Σου ριχνω ακυρον, γειτονα! ;D

Για μενα, η λαμπα κανει τη διαφορα στο drive.

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Θα συμφωνησω με τον vagtanplan.
Γκαζι μπορει να υπαρχει αξιοπρεπες (αν και διαφορετικου ειδους) και απο τρανζιστορ.
Καθαρο και crunchy σαν της λαμπας .... δεν

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Για crunch, ισως...αλλα καθαρα σε τρανζιστορ εχω βρει πολυ καλα, σε αρκετες περιπτωσεις.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Αυτο που ειναι δυσκολο να βγαλει ενας τρανζιστορ ενισχυτης, δεν ειναι ουτε τα πεντακαθαρα...καθαρα, ουτε η τιγκα βρωμα.
Το προβλημα στους τρανζιστορ, ειναι να παιζεις με ηχους καθαρους πχ που να εχουν ελααααχιστο breakup και crunch ηχους που με το volume της κιθαρας και τις δυναμικες (χερι) μπορουν να μεταμορφωθουν σε καθαρο ή σε lead ηχο...
Εκει, στα μεσαια στρωματα οι τρανζιστορ χανουν λιγο την μπαλα (οχι ολοι, αλλα γενικα μιλαμε). Η που θα ακουγονται πολυ πριμαριστοι, ή δεν θα εχουν διαυγεια και καθαροτητα (με παραμορφωση), ή θα χανουν στην γλυκητητα του ηχου στα καθαρα, δεν θα εχουν αυτο το περιφημο chime που ακους πχ σε παλιους fender κτλ. Επισης εχουν θεμα και με το interaction μεταξυ παιχτη και ενισχυτη/ηχειο.
Βλεπετε οι λαμπες σε εναν ενισχυτη, δονουνται και αυτες (οταν ανεβαινει λιγο η ενταση) λογω ηχου και κανουν διαφορα ωραια στις δυναμικες σου, στο sustain σου κτλ.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/08/06, 00:53
από Ιμερος
111 Απαντήσεις
68836 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/15, 23:35
από Iroukos
60 Απαντήσεις
15869 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/07, 14:29
από founio
6 Απαντήσεις
2889 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/04/09, 00:01
από gkou
5 Απαντήσεις
9330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/11, 22:09
από thanos1547
0 Απαντήσεις
1557 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/11, 09:42
από ivikos
0 Απαντήσεις
1738 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/07/13, 14:58
από ivikos
0 Απαντήσεις
1989 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/13, 00:24
από ivikos
0 Απαντήσεις
1908 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/18, 10:05
από ivikos
0 Απαντήσεις
1195 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/23, 10:17
από ivikos