Αποστολέας Θέμα: Practice amp..  (Αναγνώστηκε 37549 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Practice amp..
« στις: 11/02/14, 23:35 »
Καλησπερα σε ολους.Νεο μελος στο φορουμ σας με χαρα..Εχω διαβασει αρκετα κατοπιστικα αρθρα για πολλα θεματα που ειχα μια πολυ γενικη και σφαιρικη εικονα..Ειμαι ενας πρακτικος και αυτοδιδακτος κιθαριστας 24αρων ετων απο το 2004?? αφου κολησα το μικροβιο απο ενα φιλο στο σχολειο..Ξεκινησα με μια κλασικη απλη κιθαρα για να μπω στο χωρο και αργοτερα με ενα σετ ηλεκτρικης-ενισχυτη για αρχαριους μαρκας ibanez..Mετα απο 2-3 χρονια αγορασα το πρωτο μου ενισχυτη μαρκας (δυστυχως) line 6 spider III 15watts που ειναι modelling amp οπως  σιγουρα γνωριζετε..Η τοτε μου πειρα και τα "μικρα'' αυτια μου εκριναν οτι ηταν επαρκης για τις αναγκες μου που οντως ηταν μικρες σε ηχο κι ετσι επαιζα οτι επαιζα σε αυτο το combo..Μετα απο χρονια ο ενισχυτης σταματησε να πεζει λογω ηλεκτρολογικου θεματος με το πινακα στο σπιτι καιγωντας και αλλες συσκευες και τον line6..Πριν απο αυτο το ειχαν ερθει στη κατοχη απο αγορα 2 πεταλια επισης line6 uber metal kai echo park..(οπως καταλαβατε ειχα κολημα με τη line6 τοτε για αγνωστους λογους τωρα που το σκεφτομαι μαλλον απο marketing αλλα τεσπα.)Το 2009 αγορασα τη 2η κιθαρα μου esp kh602 απο Θωμα και καπου αργοτερα χαλασε ο line6..Απο τοτε πεζω με το 1ο μου 10watt ενισχυτακι με τα 2 πεταλακια προσπαθωντας για ενα..καπως ηχο ηλεκτρικης κιθαρας..Χαρακτηριζω τον ευατο μου ως καθαρα ρυθμικο και οχι lead παιχτη με επιρροες απο metallica,maiden,sabbath και γενικα old classic metal-OXI MODERN NU metal kaι αλλα τετοια π@π@ριστικα!Εχωντας αυτα στην ακρη και τις κιθαρες ειδικα την esp με emg 81 και ολο το heavy χαρακτηρα της(emg 81 γεφυρα και neck-ηταν μοντελο πριν μπει ο 60) ψαχνω ενα καλο combo ενισχυτη μεχρι 30 watt για χρηση σπιτιου αποκλειστικα με οτι συνεπαγεται σε ενταση.Κυριως θελω ενα καλο ηχειο με διαυγεια και το λεγομενο clarity που να μπορω να το συνδιασω με emg αλλα και με τους single coil της ibanez μου χωρις να bluzaρει στα καθαρα ο ηχος οσο ειναι δυνατον δλδ..Υπ οψην οτι υπαρχει και το uber metal στην ακρη που εχει αρκετα καλες δυνατοτες για gain πεταλι με καλες ρυθμισουλες και μπορει να δωσει ομορφο scooped ηχο με καλη ρυθμιση μεσαιων..Σαν προτιμηση εχω τα καθαρα ενος marsall πολυ γενικα μιας και εχω ακουσει 2 φιλων..
Ειμαι αρκετα μπερδεμενος και δεν εχω καταληξει καπου αλλα σιγουρα δεν θελω να παω παλι σε modelling combo αφου δεν εμεινα ευχαριστημεν..
Οποιαδηποτε γνωμη-συμβουλη θα την εκτιμουσα και ειμαι ανοιχτος σε συζητηση και προτασεις απο ολους..
Συγνωμη για το μεγαλο Post αλλα νομιζω μπορειτε να καταλαβετε πανω κατω σε τι επιπεδο θελω να κινηθω με ολα τα παραπανω..
Ευχαριστω προκαταβολικως...

Συγχώνευση μηνυμάτων: [time]Τρίτη 11/02/14, 21:48[/time]
Y.γ.Τον ενισχυτη τον εχω ακομα οπου και προσπαθησα να ασχοληθω για να τον επισκευασω προσγατα αλλα με καποια τηλεφωνα σε τεχνικους απο δω κι απο κει χρειαζεται ενα mimimoum 40-50ευρω ΑΝ τελικα ειναι επισκευασιμος οταν αυτη τη στιγμη πωλειται o iv στα 100-110 πολυ χονδρικα..
*O ενισχυτης αλλες φορες ανοιγει και αλλες οχι-οταν ανοιξει απλα δεν βγαζει ηχο και γενικα ειναι σαν ''κολημενος''...

« Τελευταία τροποποίηση: 12/02/14, 00:28 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #1 στις: 12/02/14, 11:44 »
Γειά σου και καλώς ήρθες.
Πράγματι ακούγεσαι μπερδεμένος.. από λεφτά μέχρι που κινείσαι?..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #2 στις: 12/02/14, 11:56 »
Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω καποιο ποσο στην ακρη προς το παρον απλα επειδη πεζω ολο και πιο συχνα τελευταια δεν με ευχαριστει αυτο που ακουω δεν με ωθει και δε μου δινει το κινητρο να συνεχισω οποτε θεωρω απαιραιτητη μια αναβαθμιση γιατι οπως και να το το κανουμε εχω μια κιθαρα μεγαλου βεληνηκους σε ρελαντι και πεζω με ενισχυτη 30 ευρω..Ιεροσυλια :-\
Σαν πολυ γενικα δε θα θελα πανω απο 30 watt μιας και δε πεζω οπως προειπα εκτος σπιτιου και τον θεωρω παραπανω απο αρκετο.Εχουν πεσει στο ματι μου οι marsall mg σειρες σε μεταχειρο σε χαμηλες τιμες αλλα διαβαζω απο δω κι απο κει οτι να ναι κριτικες αλλες καλες αλλες ασχημες για αξιοπιστια και χαλια ηχο και πιο πολυ μπερδεμα παρα ακρη βγαζω..
Δωστε καμια βοηθεια μη παρω καμια σαβουρα παλι και κριμα να πεταξω λεφτα τσαμπα σε τετοιες εποχες κρισης και σε τοση πληθωρα μεταχειρισμενων μηχανηματων στην αγορα..
« Τελευταία τροποποίηση: 12/02/14, 12:03 από giorgos1990 »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #3 στις: 12/02/14, 15:06 »
Πήγαινε σε δοκιμασμένa μονοπάτια, πάρε έναν καλό μικρό λαμπάτο. Χωρίς πολλά εφέ, θα ακούσεις την κιθάρα σου επιτέλους και θα αρχίσεις να παίρνεις χαμπάρι από καλές χροιές παραμόρφωσης. Μετά έχεις καιρό και για πετάλια.
Μπορείς να πάρεις αλλά δεν χρειάζεσαι 30w, και με 5w για practice είσαι μια χαρά. Επίσης άσε τους MG..
Σου συστήνω έναν από τους:
http://www.thomann.de/gr/bugera_v22.htm
http://www.thomann.de/gr/jet_city_amplification_112rc.htm
http://www.thomann.de/gr/vht_lead_20_combo_avgt120.htm
http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht_5cr_combo.htm

Εγώ θα έπαιρνα τον VHT αλλά για σένα όπως τα λες θεωρώ ότι το καλύτερο είναι ο V22.


Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος bozosd

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Άντρας
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #4 στις: 12/02/14, 15:45 »
Εγώ θα έπαιρνα τον VHT αλλά για σένα όπως τα λες θεωρώ ότι το καλύτερο είναι ο V22.


Και γω ενδιαφερόμουν για τους δυο ενισχυτές που αναφέρει ο Ανδριανός και τελικά κατέληξα στον V22.
Ο ενδοιασμός μου σχετικά με τον VHT ήταν οτι τον άκουγα μόνο μέσω youtube ενώ τον V22 τον άκουσα απο κοντά και μου άρεσε.
Καθώς θα με ενδιέφερε να παίξω rock-veavy metal μουσική αλλά να έχω και ένα ωραίο καθαρό βρήκα τον bugera
καλό για τα δικά μου δεδομένα πάντα,ιδίως στο καθαρό του κανάλι.


Έχω την εντύπωση πως ο VHT είναι πιο γκαζιάρεις στο βρώμικο κανάλι του (αν γίνομαι κατανοητός μ αυτήν την ορολογία)
και θεωρείτε ποιοτικότερος κατασκευαστικά.Αν δεν κάνω λάθος διάβασα πως υπήρξαν αρκετές προβληματικές παρτίδες...


Εάν σου είναι εύκολο Ανδριανέ ή όποιος γνωρίζει και έχει άποψη,ποια ή ποιες οι διαφορές μεταξύ των δύο συγκεκριμένων ενισχυτών;


Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Όσο ζεις,μαθαίνεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #5 στις: 12/02/14, 16:21 »
Νομίζω ότι για μία γνώμη hands on καταλληλότερος να σου απαντήσει είναι ο zeoy που είναι κάτοχος παρόμοιου μοντέλου και έχει κάνει αυτο το άρθρο:
VHT 12/20 RT - Αρχικές εντυπώσεις + 7 audio clips

Εγώ μπορώ να σου πω ότι υπάρχουν διαφορές κυρίως χροιάς, και σωστά είπες ότι ο VHT έχει πιο πολύ γκάζι, καθώς έχει 4 προενισχύτριες έναντι 3 του V22. Και οι δύο είναι πολύ καλές επιλογές, και οι δύο έχουν 2xEL84 τελικές, ο V22 είναι πρώτος στις πωλήσεις του Thomann, είναι πολύ δοκιμασνένο μοντέλο και θα έχει καλή μεταπωλητική αξία, ο VHT είναι πιο καθαρόαιμος,  και ταυτόχρονα πιο γκαζιάρης, όμως είναι για περισσότερο ψαγμένους χρήστες.

Όλα αυτά είναι καθαρά υποκειμενικά, για τον φίλο κρίνω ότι ο V22 θα κάνει καλύτερα, για
κάποιον άλλο μπορεί καταλληλότερος να είναι ο VHT ή κάποιος άλλος.

Έχω φτιάξει αυτό το άρθρο σαν οδηγό για νέους χρήστες να βοηθούνται να μεθοδεύουν την σκέψη τους ώστε να κάνουν τις σωστές επιλογές:
Πως να ρωτήσω καλύτερα "Τι Ενισχυτή να πάρω?"
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος bozosd

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Άντρας
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #6 στις: 12/02/14, 18:16 »
Σ ευχαριστώ Ανδριανέ για την απάντηση και για την γενικότερη ενημέρωση,
καθώς φυσικά και όλα τα υπόλοιπα μέλη της παρέας για το πλούσιο έργο και υλικό.

Τα λίνκ που παρέθεσες τα είχα ήδη διαβάσει και με βοήθησαν πραγματικά να βγάλω ένα μπούσουλα.
Η αλήθεια είναι πως δεν κατάλαβα ποια είναι η ιδιαιτερότητα του VHT που τον κάνει περισσότερο ενδιαφέρον στους ψαγμένους χρήστες.

Ευχαριστώ και πάλι!
Όσο ζεις,μαθαίνεις...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #7 στις: 12/02/14, 18:39 »
Αν θέλεις τη βρώμα του κλασικού hard-rock/metal από τον ενισχυτή σου και όχι από πετάλια νομίζω κι εγώ ότι σε αυτά τα λεφτά o VHT Lead 20 είναι μια πολύ καλή επιλογή (φοράει και από μαμά πολύ καλό μεγάφωνο). Στο site της VHT βλέπω ότι έχει και πραγματικό spring reverb που για τα καθαρά είναι μεγάλο πλεονέκτημα.


O Bugera έχει πολύ ωραίο καθαρό αλλά το drive του δε νομίζω ότι είναι κοντά σε αυτό που ψάχνεις.


Οι Jet City είναι επίσης πάρα πολύ ωραίες επιλογές για rock ενισχυτές. Αν θέλεις high gain κοιτάς τον JCA22h που είναι εξαιρετικός αλλά το clean κανάλι του είναι περισσότερο crunch παρά clean. Το high gain του με μια καλή καμπίνα και καλύτερες λάμπες σκοτώνει.


Από Jet City προσωπικά μου αρέσει ο 20HV ( http://www.jetcityamplification.com/#!20hv/c1s1p ) αλλά και 112RC που σου πρότεινε ο Ανδριανός. Και οι δύο αυτοί έχουν πιο mid gain προσανατολισμό αλλά με ένα overdrive-booster μπροστά πρέπει να τραγουδάνε.


Οι blackstar επίσης έχουν λογικές τιμές και έχουν πολλούς φίλους (ειδικά ο HT5R http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht_5cr_combo.htm ίσως και να είναι ό,τι πρέπει)


Φυσικά μπορεί να πάρεις κάτι με ένα σκέτο ωραίο καθαρό κανάλι και να προσθέσεις ένα δυο βρωμοπέταλα. Εγώ χρησιμοποιώ και τις δύο λύσεις σε διαφορετικούς ενισχυτές κι έχουν και οι δυο προσεγγίσεις τις χάρες τους.



Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #8 στις: 12/02/14, 18:43 »
Toυς ακουσα μεσω utube σε διαφορα demo κλπ και πιστευω ο Bugera ειναι οτι καλυτερο αναμεσα στους 4 και ηχητικα και βεβαια σε τιμη που ειναι πολυ προσιτος για λαμπα..Πολυ καθαρος στο clean καναλι του αλλα και επισης στα γκαζια του βγαζει πολυ διαυγεια και ζεστο ηχο γενικα πολυ καλο για το αυτι μου  :)
Mετα μ αρεσε πολυ ο blackstar αλλα εχει μεγαλη διαφορα στη τιμη και ειναι και 5 watt κατι που το κανει αυτοματα κακο value for money με τα 450ε του-αλλα σε gain εχω την αισθηση απο ενα video με esp και emg ειναι πιο βρωμικος με καλυτερες χαμηλομεσαιες και πιο metal χροια..Αλλα λογω τιμης απορριπτεται  :(

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #9 στις: 12/02/14, 21:17 »
Για βαρύ metal distortion μέσα στο σπίτι, δε νομίζω ότι ο μικρός λαμπάτος, χωρίς ΠΟΛΥ καλό πετάλι μπροστά, είναι η καλύτερη επιλογή. Για μένα πήγαινε στο νέο Peavey VIP 2, έχει πολύ ωραίους high gain/saturated ήχους, παίζεις χαλαρός μέσα στο σπίτι και, αν παραστεί "ανάγκη", παίζεις με ντράμερ.

Πάντως πολύ παρεξηγημένο μαραφέτι ο Spider III ο 15άρης. ΟΚ, δεν έχει το καλύτερο drive στο σύμπαν, δεν έχει καν το καλύτερο drive σε modelling, αλλά για τα χρήματα που κοστίζει είναι μια χαρά, εφόσον νιώσεις πώς ανταποκρίνεται το EQ του. Χώρια που έχει κι ενσωματωμένο noise gate και gain boost, τα οποία σφίγγουν πολύ τον ήχο και κάνουν τα ρυθμικά να ακούγονται βαριά και στακάτα (χεριού επιτρέποντος). Εσχάτως έμαθα κι ότι μπορείς να κάνεις εντελώς skip την προενίσχυσή του και να παίρνεις ένα απόλυτα flat καθαρό (μόνο το master volume μπορείς να πειράξεις επ'αυτού), πράγμα που πρακτικά το κάνει να συμπεριφέρεται σαν monitor. Κι όλα τα παραπάνω είναι "κρυφές" λειτουργίες με τη χρήση του tap/delay πλήκτρου. Οπότε είναι και λουκούμι για πετάλια/πεταλιέρες, τσίμπησα μόλις μια Χ3 Live και δεν πίστευα στα αυτιά μου.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #10 στις: 12/02/14, 22:37 »
Εγω οντας ασχετος πληρως το 2007 τον αγορασα 180ε..Τοτε ειχε πρωτοβγει βεβαια και ηταν τσιμπημενος.Με αυτα τα λεφτα τωρα παιρνεις παπαδες αν ασχοληθεις ειδικα σε μεταχειρισμενα.Το μονο καλο ηταν τα ενσωματομενα εφε που ηταν πολυ καλα μπορω να και το insane καναλι με λιγο μαστορεμα το φτιαχνες καπως καλα αλλα τα υπολοιπα 3 ηταν χαλια.Metal-crunch δε τα χρησιμοποιησα ποτε και το καθαρο του ηταν πολυ ξερο και ρηχο που καπως εστρωνε με λιγο chorus αλλα τπτ ιδιαιτερο..Σε συγχορδιες και βαρβατα riffs μπερδευε με το καλημερα και απλα απορουσες αν φταινε τα χερια ή κιθαρα..Γενικα ΟΚ για καποιον που ξεκινα αλλα τπτ ιδιαιτερο που απλα σε ωθει σε προσθετα εφε-πολυπεταλιερες ενω με τα ιδια χρηματα επαιρνες κατι πολυ ποιοτικοτερο σαν συνολο και με προοπτικες.
Αλλα οποιος βιαζεται.. >:(

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #11 στις: 12/02/14, 23:23 »
Ε, όσο να πεις. Εγώ 95 τον αγόρασα... ;D

Το clean του διαφωνώ, δεν είναι καθόλου ρηχό, το EQ που λέγαμε. Τα άλλα 2 όντως κι εγώ δεν τα χρησιμοποιούσα ποτέ.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #12 στις: 12/02/14, 23:36 »
Με βάση την περιγραφή σου στο μυαλό μου ήρθε ο jet city jca22h ή η αντίστοιχη combo έκδοση που δεν θυμάμαι πως λέγεται. Τέλειος για οτιδήποτε rock και πάνω. Στο σπίτι θα βγάλει και ωραία καθαρά....

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #13 στις: 13/02/14, 00:45 »
Εχει μερικα metal demo στο utube και μπορω να πω ο οτι σκιζει!Mιλαω για τη κεφαλη οχι το combo οπως λες η οποια προς μεγαλη μου εκπληξη εχει μολις 245 ε απο thomann + καμπινα 100ε 345 συνολο..Αξιζει?Kai ποιες οι διαφορες απο τον combo ηχητικα?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #14 στις: 13/02/14, 02:19 »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #15 στις: 13/02/14, 08:16 »
Άκουσε από κοντά (αν μπορείς) και τους Randall Diavlo RD5... :

Randall Diavlo RD5 & Washburn Parallaxe PXL10 - Metal

http://www.thomann.de/gr/randall_rd5c.htm
http://www.telesound.gr/b_menu_amps_randallhead.html

Επίσης να θυμάσαι για αυτό που θες ότι:

Πήγαινε σε δοκιμασμένa μονοπάτια, πάρε έναν καλό μικρό λαμπάτο. Χωρίς πολλά εφέ, θα ακούσεις την κιθάρα σου επιτέλους και θα αρχίσεις να παίρνεις χαμπάρι από καλές χροιές παραμόρφωσης. Μετά έχεις καιρό και για πετάλια.
Μπορείς να πάρεις αλλά δεν χρειάζεσαι 30w, και με 5w για practice είσαι μια χαρά.

Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #16 στις: 13/02/14, 10:09 »
εχει μολις 245 ε απο thomann + καμπινα 100ε 345 συνολο..Αξιζει?Kai ποιες οι διαφορες απο τον combo ηχητικα?


στις ΗΠΑ κοστίζουν αρκετά παραπάνω και πάλι τους θεωρούν πολύ καλό value for money
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #17 στις: 13/02/14, 12:34 »
Καλος ο συγκεκριμενος randall και προσιτος σε τιμη αλλα ειναι πιο dedicated metal και νομιζω σε περιοριζει καπως με πιο βαρια χροια στο gain κατι που δε το θελω και οσο μπορω να καταλαβω δλδ απο videakia και μονο ο jet city ειναι πιο κοντα στον ηχο που θελω.Πολλες επιλογες παντως και καλες μαρκες ολες που προτεινετε δεν ειχα σκαψει τοσο βαθια.. ;D
Δε ξερω προσατολιζομαι πολυ στο σετακι κεφαλης-καμπινας οτι βιντεο εχω δει βγαζει τρομερα καλο ηχο και στο clean ειναι οπως τον ακουω δλδ απιθανος,σε λιγo gain θυμιζει αρκετα marsall ηχο(κανω λαθος?)αλλα χοντραινει αγρια στα τερματα κατι που μ  αρεσει παρα πολυ!
Αναμεσα  σ αυτον και τον Bugera εΧετε καποια σχολια?
Bugera V22 vs Jet City 20 (JCA2112RC)
« Τελευταία τροποποίηση: 13/02/14, 12:58 από giorgos1990 »

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #18 στις: 13/02/14, 13:59 »
Δες πάντως και το βάρος των combo που βλέπεις... δεν είναι θαρρώ και για πολλές μετακινήσεις  ;) (εκτός και αν δεν σε απασχολεί αυτό).
Πάντως αν δεν σε ενδιαφέρουν τα πεντακάθαρα καθαρά σε μεγάλες εντάσεις, και ο Jet city 22h που προτάθηκε είναι φοβερός.
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #19 στις: 13/02/14, 14:28 »
Αναμεσα  σ αυτον και τον Bugera εΧετε καποια σχολια?
Αυτό που ακούς είναι μία κλασσική σύγκριση των αιώνιων σχολών, ο JC είναι πιο Βρετανικός, o V22 είναι πιο Αμερικάνικος.

Αποτέλεσμα:
Στα καθαρά ο V22 ακούγεται πιο γεμάτος, όμως όταν ανέβουν τα γκάζια ο JC κερδίζει σε χροιά. Αυτό γίνεται όταν υπάρχει ξεκάθαρη τάση προς μία σχολή ή την άλλη. Κανένας από τους δύο δεν είναι ολοκληρωμένος, άλλωστε για να βρείς αυτό που αποκαλώ ολοκληρωμένο πρέπει να ανέβεις πάνω από τα 800-1000€.

Ενδιαφέρον θα ήταν να ξέραμε πόσο από αυτό που ακούμε στο βίντεο οφείλεται στην επιλογή μεγαφώνου και πόσο στον ενισχυτή αυτό καθεαυτό. κάτι λοιπόν ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ στα video reviews είναι να ΑΝΤΙΣΤΡΕΨΕΙ ΤΑ ΜΕΓΑΦΩΝΑ ώστε ο ένας να παίζει με το μεγάφωνο του άλλου (πράγμα εφικτότατο και απλούστατο).

Τότε θα κερδίζαμε δύο πολύ χρήσιμες πληροφορίες:

1. Όπως είπα, πόσο από τον Αμερικάνικο ή Βρετανικό ήχο του καθενός οφείλεται στην επιλογή μεγαφώνου και πόσο στον ενισχυτή αυτό καθεαυτό, και πιο σημαντικά:

2. ΕΑΝ μελλοντικά άλλαζες μεγάφωνο με κάποιο καλύτερο/ακριβότερο, τι θα μπορούσες να πετύχεις γα να κάνεις τον ενισχυτή πιο ολοκληρωμένο με ευρύτερη εφαρμογή και λιγότερες θυσίες.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/02/14, 14:30 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #20 στις: 13/02/14, 15:03 »
Δεν μπορω να αξιολογησω βαση τεχνικων θεματων γιατι δεν εχω ασχοληθει και τα συμπερασματα μου ειναι μονο απο αυτο που ακουω συνδιασμος κιθαρας και ενισχυτη.Ο bugera ειναι πιο καθαρος με πιο βαθυ-λεπτο ηχο ενω ο Jc εχει πιο χοντρο-γεματο οσο ανεβαζεις το gain και χανει στα καθαρα σιγουρα εναντι του v22 αλλα ανοιγει ψηλα καλυτερα.Το θεμα ειναι οτι ενα καθαρο ενισχυτη μπορεις να τον διαμορφωσεις με πεταλια κλπ αν ασχοληθεις αλλα αμα ειναι απο μονος του τραχυς και λιγο βρωμικος χανει σε καθαρα..
Σε gain προτιμω τον jc,αλλα σε clean καναλι ο v22 ειναι πιο ευδιακριτος και warm (πιο λαμπατος να το πω) και δε μπορω να δω ποιον προτιμω..

Αποσυνδεδεμένος bozosd

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Άντρας
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #21 στις: 13/02/14, 15:05 »
Τα δικά μου συμπεράσματα απ αυτά που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής,
είναι πως ιδίως στους φθηνότερους ενισχυτές,η αναβάθμιση μεγαφώνου
και η αλλαγή  λυχνιών αναλόγου γούστου,αποφέρει θετικά αποτελέσματα.


Συγχώνευση μηνυμάτων: 13/02/14, 15:26
Σε gain προτιμω τον jc,αλλα σε clean καναλι ο v22 ειναι πιο ευδιακριτος και warm (πιο λαμπατος να το πω) και δε μπορω να δω ποιον προτιμω..


Δυστυχώς δύσκολα θα βρεις φθηνό λαμπάτο να έχει τέλεια και τα δυο του κανάλια.
Δεν ξέρω αυτό κατα πόσο είναι εφικτό να ισχύει στα ακριβότερα μοντέλα...
« Τελευταία τροποποίηση: 13/02/14, 15:26 από ((Korgy)) »
Όσο ζεις,μαθαίνεις...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #22 στις: 13/02/14, 15:34 »
το βάθος που ακούς στο bugera είναι αποτέλεσμα του reverb.

ο jca20 combo (αυτόν που χρησιμοποιεί στο βιντεο) έχει μόνο ένα κανάλι συνεπώς η σύγκριση δεν είναι και τόσο "δίκαιη"
o jca22 (που είναι μεταγενέστερος) combo έχει 2 κανάλια

επίσης ως κάτοχος του jca22h με jca24s καμπίνα μπορώ να σου πω πως το καθαρό κανάλι μπορεί να καθαρίσει ακόμα περισσότερο απλώς αλλάζοντας 1-2 λάμπες απο τις 12ΑΧ7 με 12ΑΤ7 θυσιάζοντας παράλληλα ένα μικρό μέρος απο το άφθονο gain που διαθέτει. αυτό έχω κάνει και πλέον με humbuckers μαγνήτες αρχίζει ο ήχος να σπάει σε εντάσεις που ξεγεύγουν κατα πολύ από αυτές του δωματίου. Με μονούς μαγνήτες δε βρωμίζει με τπτ .

αν είσαι Αθήνα μπορούμε να κανονίσουμε μια μέρα να έρθεις να τον δοκιμάσεις
« Τελευταία τροποποίηση: 13/02/14, 15:42 από modfori »
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #23 στις: 13/02/14, 15:42 »
Δλδ τον προτεινεις για τη τιμη του?
350 για λαμπα head+campine νομιζω ειναι πολυ καλα και πολυ ανταγωνιστικη τιμη στην αγορα με λιγο search που εχω κανει
Ναι απο Αθηνα ειμαι κοντα στο κεντρο μενω-ευχαριστω για τη προσκληση  ;)
Υ.γ Με 2 12 αρια τον δουλευεις δλδ?Σε σχεση με τη 12s ποια η διαφορα σε ηχο?
« Τελευταία τροποποίηση: 13/02/14, 15:45 από giorgos1990 »

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #24 στις: 13/02/14, 15:47 »
επειδή τον bugera τον έχω δοκιμάσει μόνο για ένα μισάωρο σε μαγαζί ενώ τον jet city τον ζω καθημερινά δε μπορώ να κρίνω. άλλωστε γούστα είναι αυτά και όπως είπε και ο adr1anos είναι θέμα το ποια σχολή απο τις 2 προτιμάς
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
13735 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 19:46
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
2091 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/08, 13:52
από mehiko
13 Απαντήσεις
5191 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/09, 11:36
από if_it_is?
7 Απαντήσεις
13244 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/09, 13:40
από Garvin
24 Απαντήσεις
7678 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/11, 21:17
από tech21man
0 Απαντήσεις
7888 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/12, 12:49
από virusfovos
3 Απαντήσεις
3773 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/14, 00:23
από zeoy