Αποστολέας Θέμα: Rockwave 2009  (Αναγνώστηκε 40993 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Rockwave 2009
« Απάντηση #125 στις: 01/07/09, 05:11 »
Πολυ καλη η τελευταια μερα. Πηγα για mastodon,οι οποίοι απ' ότι κατάλαβα δεν είναι σε φάση να κάνουν πολλά-πολλά με το κοινό,και ήταν εξαιρετικοί. Από την άλλη,ο Anselmo έδωσε ρέστα,και οι μασκαράδες φυσικά παίξανε τέλεια και έκαναν και καλό show,με αποκορύφωμα στο encore που σηκωθήκαμε όλοι όρθιοι όταν μας είπε ο μασκάτος. Αν και έπαιξαν 1.30 περίπου,μου φάνηκε μικρό το πρόγραμμά τους.


Ρε παιδιά,έχω και μία απορία: Είμαστε τελικά τόσο γ**άτο κοινό ή το λένε σε όλους αυτό; Γιατί ειδικά ο μάσκας είχε πορωθεί και μάλιστα έδωσε promise όπως πριν μερικά χρόνια ότι θα ξανάρθουν.

Γενικά και από άποψη οργάνωσης το φετινό rockwave ήταν αρκετά καλύτερο από άλλα.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Rockwave 2009
« Απάντηση #126 στις: 01/07/09, 10:18 »
επειδη εχω δει και συναυλιες στο εξωτερικο ειμαστε απο τα καλά κοινα της δυσης.ισως το καλυτερο...βεβαια σε οσες συναυλιες και αν ειδα η ατακα ηταν παντα η ιδια"ειστε το καλυτερο κοινο,αληθεια,ειστε το καλυτερο κοινο".Για να σου πω την αληθεια εχω δει την ιδια συναυλια σε δυο χωρες και ο τραγουδιστης χρησιμοποιησε τις ιδες ακριβως λεξεις στο ιδιο τραγουδι...αρα...
Οσον αφορα γενικα αν ειμαστε τοσο γαματο κοινο εχω να σου πω οτι δεν ειμαστε τπτ μπροστα σε βραζιλιανους αλλα και σε κοινο απο χωρες που βλεπουν Live μια φορα στα 2 χρονια...
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Rockwave 2009
« Απάντηση #127 στις: 01/07/09, 12:09 »
Πω νταξει.Ηταν Η ΣΥΝΑΥΛΙΑ(για τους Mastodon μιλαω)..Απο τις καλυτερες που εχω παει εβερ.Με τους slipknot δεν εχω επαφη γενικως αλλα παιξαν ωραια αν και καπως λιγο(1 20) και με τους down επισης και τους ειδα απο μακρια αλλα απο οτι καταλαβα ο Anselmo ειχε κεφια και εγινε χαμος απο κατω.Εχασα Saxon και σπαστηκα(παιζαν λιγο πριν τους Mastodon-μαμω τι 2 σκηνες >:() και ειδα λιγο τη Lita και Torche Kylesa απο το δασακι αραχτος.Φοβερο λαιβ στο συνολο με τελειο προγραματισμο και καλο ηχο.Ενταξει Mastodon κλασικα δεν ακουγονταν ολα τα φωνητικα.

Αν και βαριεμαι μετα απο αυτη τη συναυλιαρα να λεμε παλι τα προχθεσινα.
Αργκο
1)Τον κοσμο δεν τον προυφλασεις.Δεν γινεται.Ανοιχτο φεστιβαλ ειναι και μπορει να βραχουμε!
2)Μιλαμε για διαφορετικες περιπτωσεις.Αν τα φιανομενα αρχες Ιουλιου ηταν τοσο εντονα και εβρεχε σε ολη την Αττικη ωρες ολοκληρες το δεχομαι(αλλα αυτο δεν γινεται) ομως εδω εβρεξε μονο στη Μαλακασα τη δευτερη ειδικα μερα για 20 λεπτα την ωρα που ουτε καν ειχε συναυλια(απο οσο ξερω τα ελληνικα ειχαν παιξει).Ο κοσμος μια χαρα θα πηγαινε.

Holyshock.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ γκρινιες.Ειναι η πραγματικοτητα εν προκειμενω.Ειπαμε 200 φορες πιο πανω οτι υποτιθεται η εταιρια θα πρεπει να χει κανει μερικες προβλεψεις να μην βρεχονται τα μηχανηματα,και να μην υπαρχει κινδυνος ηλεκτροπληξιας κλπ.Και φυσικα καποια διαταξη να μη γινει λιμνη ο χωρος.Λασπη θα υπαρξει αν βρεχει..Οπως και σε τοσα ευρωπαικα φεστιβαλ.Και ειπαμε.Αν τα φαινομενα ηταν οντως τετοια (βροχες συνεχεια κλπ) θα υπηρχε μεγαλυτερη ανοχη για ακυρωση απο τη μια και πιο υποψιασμενοι οπαδοι απο την αλλη που θα πηγαιναν εφοδιασμενοι κλπ.

Τα λεφτα  θα δωθουν πισω οπως λεει η ανακοινωση εκτος απο αυτους οι ποιοι χρησιμοποιησαν το ιδιο τικετ για να μπουν αλλη μερα.Βεβαια να το δειτε που ο Λωρης θα φερει τις ιδιες μπαντες σε χειμωνιατικα κλαμπς για να βγαλει τα δικα του σπασμενα(35αρια γιεα)

NOOOOW IM LOOOOST IN OBLIVIOOOOON
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Rockwave 2009
« Απάντηση #128 στις: 01/07/09, 13:02 »
Μετά από 10 ώρες ύπνο και αφού έχω φάει την ζαμπονοτυρόπιτα και έχω πιει τον μισό καφέ  :P θα σας πω και εγώ για την χθεσινή βραδιά....

Ο καιρός πραγματικά ιδανικός για συναυλία...
Η οργάνωση σίγουρα κατώτερη από το σάββατο και σίγουρα ανώτερη από προηγούμενες χρονιές... οι δυο προηγούμενες μέρες έφεραν πολλά προβλήματα και γενικα έτρεχαν όλοι... οι περισσότεροι από τους θεατές όμως έμειναν ευχαριστημένοι...
Σε μουσικό επίπεδο τώρα μάλλον δεν είμαι ειδικός να μιλήσω μιας και δεν είμαι καθόλου της μεταλ σκηνής... μου άρεσε πάρα πολύ η LITA FORD είναι από τους τελευταίους που παίζουν αυθεντικό ροκ!!! ωραίο show οι slipknot.... οι υπόλοιποι μου ήταν αδιάφοροι  8) 8) 8)
Από προσωπικές εμπειρίες τώρα θέλω να τονίσω το πόσο επιβλητική ήταν η παρουσία των slipknot... έκανα το λάθος να συνοδεύσω τους φωτογράφους ( μέχρι να κοιμηθώ το αριστερό μου τύμπανο βούιζε ) και σε μια φάση που δεν κοιτούσα στη σκηνή βλέπω τον κόσμο να ουρλιάζει προς το μέρος μου και γυρνάω να κοιτάξω και ακριβώς από πάνω μου μέσα σε αραιούς πλέον καπνούς βλέπω έναν τύπο με μια τεράστια πλαστική μύτη και σηκωμένα τα χέρια να αποθεώνεται... νρέπομαι που το λέω αλλά σκιάχτικα λίγο  :P
Highligth της βραδιάς όταν προς το τέλος ρωτάει ο τραγουδιστής πόσοι από εσας ήταν την προηγούμενη φορα που παίξαμε στην ελλάδα ( σηκώνουν τα χέρια κάποιοι ), μετά ρωτάει πόσοι μας βλέπετε για πρώτη φορά ( σηκώνουν τα χέρια παλι οι ίδιοι ) και τον πιάνουν τα γέλια....

Highlight της χθεσινής βραδιάς ήταν όταν ο molko πέταξε έξω τον ιπποκρατη ( φωτογραφος ) γιατί απλά δεν του άρεσε η φάτσα του...

Σοβαρά? Καλά η κοντή έχει γίνει τελείως diva...

Τελικά υπήρχε λόγος... αυτός ο φωτογράφος έσμπρωξε ( καταλάθος? ) μια άλλη φωτογράφο και τον είδε ο μόλκο και τα πήρε...
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Rockwave 2009
« Απάντηση #129 στις: 01/07/09, 14:24 »
Αφού πω πρώτα ότι ήταν από τις καλύτερες μέρες rockwave ever να ξεκινήσω μια μικρή ανασκόπηση:

torche:Δεν είχα  ακούσει πολλά πράγματα πιο πριν και η αλήθεια είναι ότι δεν με ενθουσίασαν ιδιαίτερα.Ευτυχώς βρήκα σκιά για μπύρες.
Κylesa:Πάρα πολλοί καλοί,ψαρωτικά συγχρονισμένοι οι 2 ντράμερς,πολύ ωραία η τραγουδίστρια(από όλες τις απόψεις) αλλά αυτό που παίζουν δεν είναι για μεγάλα φεστιβάλ 4ηώρα το μεσημέρι.Ελπίζω να τους ξαναδώ σε κλειστό χώρο.
DOWN:η εμφάνιση του καλοκαιριού,νταξ δεν υπάρχουν πολλά πράγματα να πεις.Ο phil έδειξε γιατί είναι από τους καλύτερους frontmen ever,setlist γ**άτο,η απόδοση και των άλλων σε ικανοποιητικά επίπεδα.Για το τζαμάρισμα με mastodon στο bury me in smoke δεν υπάρχουν πολλά να περιγράψεις,ιστορική στιγμή.Ήθελα και ένα beautifully depressed αλλά δεν πειράζει μετά από αυτό που ζήσαμε.Πήρα και μπλούζα.
Mastodon:πολύ όρεξη,το setlist μέτραγε τρελα,η απόδοση των τραγουδιών τέλεια αλλά ρε πού**η την φωνή να μην την ακούσουμε ποτέ?Το ίδιο με πριν 2 χρόνια.Δεν ξέρω αν φταίει και η μπάντα σε αυτό αλλά δεν παλεύεται άλλο.Ελπίζω να έρθουν το χειμώνα σε κανα gagarin και θα το σκάσω με ευχαρίστηση το 35άρι γιατί είναι υπερμπαντάρα.
Saxon:πήγα για πολύ λίγο και πρόλαβα το princess of the night.Παρατήρησα ότι ο ήχος ήταν πολύ καλύτερος από την μεγάλη και ότι ο beef ήταν σε πολύ καλή κατάσταση.
Slipknot:Ποτέ δεν τους είχα σε τρελή εκτίμηση,ωραία μουσική για να γουστάρεις και να χτυπηθείς αλλά μέχρι εκεί.Το show τους ήταν πολύ καλό,το setlist επίσης με τα περισσότερα classics αλλά πολύ μικρό για Headliner.Στη μία ώρα είχαν φύγει για encore δεν το έχω ξαναδεί αυτό.Πάντως όσοι είχαν πάει λυκαβυττό μου είπαν ότι σε σύγκριση με χτες ήταν η μέρα με την νύκτα.

P.S.Χώθηκα μετά τη συναυλιά στο backstage χωρίς να μου πουν τίποτα και τη στιγμή που βλέπω τον ντράμμερ των μάστοντον και πάω για φωτογραφία με πιάνει το ντούκι από τον ώμο >:(

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Rockwave 2009
« Απάντηση #130 στις: 01/07/09, 14:46 »
P.S.Χώθηκα μετά τη συναυλιά στο backstage χωρίς να μου πουν τίποτα και τη στιγμή που βλέπω τον ντράμμερ των μάστοντον και πάω για φωτογραφία με πιάνει το ντούκι από τον ώμο >:(

Είσαι πολύ τυχερός που δεν έφαγες ξύλο... έγιναν πάρα πολλές φασαρίες χθες και οι σεκιουριτάδες ήταν αρκετα εκνευρισμένοι...
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Rockwave 2009
« Απάντηση #131 στις: 01/07/09, 15:00 »
Μπα ούτε καν, σχετικά ευγενικός ήταν.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Rockwave 2009
« Απάντηση #132 στις: 01/07/09, 15:12 »
Λοιπον, καταρχας να πω οτι προκειται χαλαρα για μια απο τις μεγαλυτερς φεστιβαλικες μερες που εχουν γινει ποτε στην Ελλαδα. Θελω να δωσω ευσημα στην didi γιατι ολα τα live γινανε ακριβως στην ωρα τους, οπως ηταν ανακοινωμενα, χωρις προβληματα και καθηστερησεις, και ο χωρος ηταν πολυ καλα οργανωμενος. Στο συναυλιακο μερος τωρα

Torhce:Προλαβα μονο τα 3-4 τελευταια τους κομματια. Ποτε δνε με τρελνανα ιδιαιτερα και δεν μου δωσανε λογο να τους ακουσω μετα το live τους. Δουλεμενο αμερικανικο stoner που γενικα αν και ειμαι fun της σκηνης αυτοι δεν μου αρεσανε και πολυ. Ισως εφταιγε και ο οχι και τοσο καλος ηχος αλλα δεν ηταν και ιδιαιτερα δεμενη στη σκηνη.

Kylesa:Μαθηματα μετρονομου απο τους 2 ντραμμερς και μαθηματα sludge απο ολη την μπαντα. Αποδωσανε πολυ καλα σε ολα τα επιπεδα και το κοινο τους ευχαριστηθηκε μαζι με μενα φυσικα που αν και στο δασακι με την μπυρα μου τους απολαυσα οσο δεν παει. Ελπιζω να ξαναρθουν μονοι τους καποια στιγμη να τους δουμε σε κλειστο χωρο (αν και η παρα πολυ ζεστη και το λιωσιμο στον ηλιο παει σε τετοια μουσικη)

Lita Ford:Ειδα σκορπια κομματια της και μπορω να πω οτι μου αρεσε αρκετα αν και καθολου fun του ειδους, ο κοσμος αλλα και η ιδια φανηκε οτι γουσταρε πολυ.

Down:Anselmo=θεος, δεν υπαρχουν και πολλα πραγματα να πεις. Το κοινο γουσταρε απιστευτα, γενικα οι τυποι σπειρανε οσο δεν παει.

Mastodon:Η μια απο τις 2 μπαντες για τις οποιες ειχα βασικα παει. Τι να πω δνε ξερω... Οι τυποι καθε χρονο γινονται καικαλυτεροι. Δεν ξερω τι σκατα εχουν και τι σκατα κανουν αλλα το live ηταν απλα Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Τ-Ο. Παιξανε πολλα κομματια απο το blood mountain (5 αν θυμαμαι καλα) 3 απο το καινουριο και οι απαραιτητες αναφορες σε remission και leviathan. Δεν μας αφησανε ουτε μια στιγμη να ξεκουραστουμε απο το χτυπημα και την πορωση. Κορυφαια ισως αποδοση το czar. Βεβαια ολα τα κομματια αποδοθηκαν σε παρα πολυ καλυτερη ποιοτητα απο οτι στο δισκο. Μονο προβλημα για μια ακομη φορα τα φωνητικα. Αντε ρε γ**ωτο να τους δουμε μια φορα μονους τους να τα σπασουν ολα. Οι τυποι ειναι πολυ μπροστα απο την εποχη τους και εχουν παρα πολυ μελλον.

Slipknot:Και εκει που νομιζω οτι με τους mastodon τα ειχα δει ολα, οτι δεν ειχα φωνη, οτι δεν ειχα δυναμη να συνεχισω το mosh pitting βγηκαν αυτοι οι τρελοι και απλα το terra vibe διαλυθηκε. Για μενα που ακουω slipknot χρονια κια γουσταρω (οχι σαν τους φλωρους απο πανω ::) ::) ::) ::) πλακα κανω φυσικα) ηταν απλα θεοι. Η αποδοση τους ειδικα σε σχεση με παλιοτερα εχει ανεβει κατακορυφα, φανηκε οτι γουσταρανε, και φερανε πολυ ωραιο show μαζι τους. Το setlist ακριβως οπως το περιμεναμε αυτο βεβαια δνε ηταν καθολου κακο. Πολλα κομματια απο το slipknot μολις 3 απο το all hope is gone και αναφορες φυσικα τα απαραιτητα people=nuts, duality, before i forget. Στο pit απλα γινοτανε της κολασεως. Στο jump da fuck up ολο το terra vibe ηταν κατω. Τι να πω. Οι τυποι αποδωσανε ολα τα κομματια (αν και στο spit it out ο ocrey δεν αντεχε και πολυ ::) ::)) τελεια, δεμενοι στο full ανεβασμενοι παρα πολλα επιπεδα σε σχεση με παλιοτερα live τους, παιχνιδι με το κοινο το οποιο γουσταρει 1000%, τραγουδαγε ολα τα κομματια και γενικα γινοταν ενας χαμος.

All in all ηταν πιστευω το συναυλιακο γεγονος του καλοκαιριου με διαφορα. Ηταν ενα φεστιβαλ που αγγιζει ευρωπαικες προδιαγραφες για μενα. Βεβαια για το γεογνος οτι υπαρχουν 2 σκηνες θα μπορουσαν να φερουν καμια μπαντα ακομα αλλα δεν πειραζει. Επισης παραδοξος δεν ταλαιπωρηθηκαμε πολυ στην κινηση αν και φυγαμε αρκετα μετα αφου τελειωσε το live που υποτιθεται θα ειχε πηξει το πραγμα :P.

ΥΓ:Για τους σεκιουριταδες, προσπαθουσα για πολυ ωρα να περασω εισιτηρια σε φιλους απ εξω, αλλα οι σεκιουριταδες ηταν πραγματικα εκνευριστικοι. Περα δωθε δεν σε αφηνανε να κουνηθεις (οσο επαιζε τουλαχιστον η ford που πηγα εγω.)
ΥΓ2:Βρηκα και αυτο στο youtube.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/07/09, 15:17 από King_Mob/Roufus »
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Rockwave 2009
« Απάντηση #133 στις: 01/07/09, 15:51 »
Και αυτό:http://www.youtube.com/watch?v=CYsqslraGn8&eurl=http%3A%2F%2Felectricrequiem.com%2Fforum%2Fshowthread.php%3Ft%3D21766%26page%3D3&feature=player_embedded

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Rockwave 2009
« Απάντηση #134 στις: 01/07/09, 16:18 »
Παιδιά πόσο κόσμο λέτε να είχε χθές?
Εγώ έβλεπα κόσμο μέχρι εκεί που έβλεπε το μάτι μου.
Υπολογίζω γύρω στις 10-15 χιλιάδες τουλάχιστον!

Όσο αφορά στα συγκροτήματα συμφωνώ πάνω-κάτω με τους παραπάνω.

Για slipknot να πω ότι δεν παίξανε το all hope is gone, και παίξανε το sulfur(!)..  ???
Πάντως το get this τα σπασε, δεν περίμενα να το παίξουν!!!
θα θελα να παίξουν και ένα three-nil αντί για dead memories πχ..
Τεσπά σε γενικές γραμμές ήταν super, τα αξιζαν τα λεφτά τους.

edit: πολύ ακριβό το officiall Merchandising. 30 ευρώ για μια μπλούζα slipknot που μπορείς να βρεις σε μισή τιμή στο νετ?
έλεος!
« Τελευταία τροποποίηση: 01/07/09, 16:25 από silent_scream »

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Rockwave 2009
« Απάντηση #135 στις: 01/07/09, 16:30 »
Καλα ρε παιδια μονο σε μενα αρεσαν οι mastodon περισσοτερο απο slipknot?  ???

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Rockwave 2009
« Απάντηση #136 στις: 01/07/09, 16:32 »
Η γνώμη μου είναι ότι οι mastodon δεν είχαν καλό ήχο δυστυχώς, κι αυτό τους έριξε...

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Rockwave 2009
« Απάντηση #137 στις: 01/07/09, 18:28 »
Η γνώμη μου είναι ότι οι mastodon δεν είχαν καλό ήχο δυστυχώς, κι αυτό τους έριξε...


νομιζω πως απο ηχο εχασαν ολοι απο λιγο...

Αποσυνδεδεμένος Progducts

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • Progress in music
    • Προφίλ
    • http://www.facebook.com/MethenitisMarios
Απ: Rockwave 2009
« Απάντηση #138 στις: 02/07/09, 00:50 »
Και γω τους χαρηκα πολυ τους Mastodon αν κ με ξενερωσε ο ηχος στην αρχη με το ανυπαρκτο μπασσο κ τα χαμηλα φωνητικα!

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Rockwave 2009
« Απάντηση #139 στις: 02/07/09, 19:27 »
Πήγα προχθές στους Slipkont που έπαιζαν με τους Mastodon και με τους Down. Ήταν η πρώτη μου φορά στο χωράφι. Πολύς κόσμος πήγαινε για τους Mastodon και για τους Down πιο πολύ, απ' όσο κατάλαβα δηλαδή που μίλησα με κάποιους μέσα στο ΚΤΕΛ αλλά και στο χωράφι.

Γενικά, έμεινα ευχαριστημένος. Είμαι άνθρωπος που δεν τρελαίνεται για μέταλ. Όμως μου άρεσε πολύ η οργάνωση. Ηχοληψία καλή (βέβαια δεν πολυάκουγα το μπάσο, παίζει να έφταιγε και ο χώρος), καλά μουσικά παιξίματα και οργάνωση των βοηθών των μουσικών (για αλλαγή και χόρδισμα κιθάρας, πιθανή επιδιόρθωση στα τύμπανα την ώρα του ζωντανού κτλ). Παραδέχομαι!

Υ.Γ: H περιοχή έχει υποστεί ανακαίνιση. Όποιος είναι να πάει χωρίς εισιτήριο, ας έχει και μία πένσα μαζί, διαφορετικά θα πρέπει να χει γνωστό σεκιουριτά. :P

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Rockwave 2009
« Απάντηση #140 στις: 03/07/09, 01:52 »
Πρωτη μερα που πηγα καλα ηταν. κοσμο ειχε παρα πολυ. οι Placebo ήταν λες και εκαναν παρουσιαση δισκου :P πολυ χειρότεροι απο την τελευταια φορά το 2006 που τους είχα δει. Πήγα την τίτη μερα και με το που εφτασα επιασε βροχη :(:( κριμα πολυ κριμα  που ακυρώθηκε.
//Και δεν ηξερα και πως δουλευουν οι υαλοκαθαριστηρες στο αμαξι!! (new driver yeah!) :P

αυτααααααα

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Rockwave 2009
« Απάντηση #141 στις: 03/07/09, 09:18 »
οι Placebo ήταν λες και εκαναν παρουσιαση δισκου :P πολυ χειρότεροι απο την τελευταια φορά το 2006 που τους είχα δει.

Αυτός ήταν κι ο λόγος που δεν πήγα να τους δω εγώ. Είναι εκνευριστικά πλέον αυτά τα promo tours που κάνουν όταν βγάζουν νέο δίσκο.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Rockwave 2009
« Απάντηση #142 στις: 03/07/09, 09:41 »
Αυτός ήταν κι ο λόγος που δεν πήγα να τους δω εγώ. Είναι εκνευριστικά πλέον αυτά τα promo tours που κάνουν όταν βγάζουν νέο δίσκο.

To πρόβλημα δεν είναι στον αριθμό καινούργιων κομματιών αλλά στην κακή εκτέλεση των παλαιότερων. Εξάλλου νέα μπάντα, σχετικά, είναι και άρα δεν χρειάζονται να παίζουν "greatest hits shows"... ακόμα...

Θα μου πείτε ο Moby γιατί το κάνει? Χμμ... Λέτε να ξέρει κάτι για το ελληνικό κοινό που δεν ξέρουμε?  ;)
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Rockwave 2009
« Απάντηση #143 στις: 03/07/09, 13:56 »
Opως το οτι η πλειονοτητα του ελληνικου κοινου απο μπαντες οπως οι Placebo ξερουν μονο τα χιτς?Πικρη αληθεια που δεν παραδεχομαστε βεβαια.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Rockwave 2009
« Απάντηση #144 στις: 03/07/09, 14:07 »
Το προβλημα ειναι αλλο
//Και δεν ηξερα και πως δουλευουν οι υαλοκαθαριστηρες στο αμαξι!! (new driver yeah!) :P
αυτααααααα

Ο χριστος και παναγιτσα σουμελα...

αν δεν εκανες πλακα μπορεις α)να καψεις το διπλωμα σου και να μη ξαναοδηγισεις ποτε σου.μαλιστα οταν σου λενε να οδηγας να κανεις σαν τον διαολο στο λιβανι... αλλιως θα μυριζει λιβανι αλλα απο μαζικες κηδειες που μαλλον θα προκαλεσεις β)να μαθεις που ειναι πριν ξαναπαρεις το αμαξι γ)νοικιαζεις αεροπλανο(αυτο με τις επιγραφες)για να μας ενημερωνεις ποτε θα βγεις στο δρομο δ)να μη κανεις τπτ απ οσα σου λεω αλλα να μη γραφεις και στο φορουμ οτι πηρες το αμαξι χωρις να ξερεις που ειναι οι υαλοκαθαριστηρες...ειναι λιγο...ξερεις...
« Τελευταία τροποποίηση: 03/07/09, 17:44 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Rockwave 2009
« Απάντηση #145 στις: 03/07/09, 14:35 »
//Και δεν ηξερα και πως δουλευουν οι υαλοκαθαριστηρες στο αμαξι!! (new driver yeah!) :P
αυτααααααα

Ο χριστος και παναγιτσα σουμελα...
Χολι μαδερ οφ τζιζους.... ;D ;D :P :P

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Rockwave 2009
« Απάντηση #146 στις: 03/07/09, 14:55 »
Opως το οτι η πλειονοτητα του ελληνικου κοινου απο μπαντες οπως οι Placebo ξερουν μονο τα χιτς?Πικρη αληθεια που δεν παραδεχομαστε βεβαια.

Εννοείται οτι συμβαίνει κι αυτό... Αλλά το παρατηρείς σε άλλα live, πχ. Kiss... Με τους Placebo το πρόβλημα ήταν οι κάκες εκτελέσεις όχι η επιλογή του setlist...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Rockwave 2009
« Απάντηση #147 στις: 03/07/09, 16:40 »
Nαι σιγουρα θα ισυχει και αυτο ολοι το λενε..Αλλα και σωστες εκτελεσεις να κανενε παλι ολοι θα γκρινιαζαν γιατι δεν επαιξαν το ενα η το αλλο χιτακι..Σε ολα τα μεγαλα γκρουπς αυτο συμβαινει ειδικα οταν παιζουν σε φεστιβαλ.Και αυτο ειναι ΚΑΚΟ.Η μπαντα δεν ειναι αναγκασμενη να παιζει συνεχεια τα ιδια και τα ιδια.(εκτος απο τους maiden Που το κανουν ηθελημενα :P)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Rockwave 2009
« Απάντηση #148 στις: 03/07/09, 22:17 »
Νίκος Λώρης για όλους και για όλα....

"Μετά από τα τελευταία γεγονότα και την επίθεση που έχουμε δεχτεί από μερίδα "μουσικοκριτικών", θεωρώ υποχρέωση μου να  επανέλθω, απαντώντας και σε πολλά «άλυτα» ερωτήματα, δηλώνοντας ξεκάθαρα ότι δεν με ενοχλεί η κριτική αλλά η αλητεία και η προβοκάτσια...
 
Σε όσους υποστηρίζουν ότι η DiDi Music δεν δέχεται κριτική, θυμίζω ότι η κριτική που έχουμε δεχτεί στο παρελθόν μας βοήθησε να γίνουμε καλύτεροι, βελτιώνοντας συνεχώς το επίπεδο παραγωγής και τις υπηρεσίες μας απέναντι στο κοινό και τους καλλιτέχνες και αποκτώντας την απαραίτητη τεχνογνωσία. Δημιουργήσαμε ένα χώρο με τις σωστές υποδομές έτσι ώστε οι μεγαλύτερες διεθνείς παραγωγές να μπορούν να παρουσιασθούν και στη χώρα μας. Καλλιτέχνες παγκόσμιας εμβέλειας - που υπό άλλες συνθήκες δε θα πλησίαζαν τη χώρα - αποφασίζουν πλέον να συμπεριλάβουν την Ελλάδα και το Terra Vibe Park στις περιοδείες τους και μιλούν με τα καλύτερα λόγια τόσο για την εταιρεία όσο και για τη διοργάνωση, δείχνοντας με αυτόν τον τρόπο την εμπιστοσύνη τους προς εμάς. Αυτή η ανταμοιβή δίνει δύναμη και πείσμα  σε εμένα και τους συνεργάτες μου ώστε να προσπαθούμε περισσότερο για το καλύτερο.
 
Αλλά και στο κομμάτι που αφορά στην εξυπηρέτηση και φιλοξενία των θεατών, οι παροχές κάθε χρόνο βελτιώνονται, γεγονός που αποδεικνύει έμπρακτα το σεβασμό μας προς το κοινό.
 
Σε αυτή την πορεία από το 1984 ως και σήμερα η DiDi Music βαδίζει μόνη της και χωρίς "πλάτες", χωρίς καμία υποστήριξη ή επιχορήγηση από Κυβερνητικό ή μη Κυβερνητικό φορέα.
 
Μιλώντας για λάθη... μόνο η απραγία δεν φέρνει λάθη!
 
Για να είμαστε σοβαροί, ναι, να δεχτούμε κριτική, αλλά δεν μπορεί να αποτελεί  κριτική το να γράφεται ότι έκλεισε η Εθνική από μποτιλιάρισμα στα διόδια και να εννοείται ότι ευθύνεται η DiDi Music για αυτό. Δεν μπορεί να είναι δική μας ευθύνη ότι στον παράδρομο οι καντίνες κλείνουν την έξοδο στο κοινό. Και πόσο περισσότερο αυτά που γράφονται για το τραίνο που «φεύγει και δεν φεύγει» από τη  Σφενδάλη και αφήνει πίσω τα παιδιά στο σταθμό. Άραγε και για τον ΟΣΕ – που χάνει έσοδα καθώς δεν λειτουργεί –  πρέπει να λογοδοτήσει η DiDi Music; Ή πρέπει να λογοδοτήσει για τα "μαύρα σκοτάδια του παράδρομου της Εθνικής"; Αυτό είναι ευθύνη του ΥΠΕΧΩΔΕ που έχει το πρόγραμμα των εκδηλώσεων μαζί με το αίτημα μας να είναι ανοιχτά τα φώτα από το 35χλμ ως το 39 χλμ. Από την πλευρά μας, πάντα ενημερώνουμε τις αρμόδιες αρχές και προβάλλουμε τα απαραίτητα αιτήματα και προτάσεις για τη βελτίωση των συνθηκών, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να αναλάβουμε τις ευθύνες τους!
 
Επιπλέον, δεν μπορώ να δεχτώ ότι αποτελεί κριτική αυτό που έκαναν οι, κατά τα άλλα συμπαθείς, Ράδιο Αρβύλα από τη Θεσσαλονίκη, όταν στις 13 Μαΐου αφιέρωσαν σχεδόν όλη την εκπομπή τους στο να σχολιάζουν ότι ο Dave Gahan πήρε ναρκωτικά και για αυτό ακυρώθηκε η συναυλία των Depeche Mode. Παρεμπιπτόντως, δυστυχώς δεν ήταν οι μόνοι που κατέφυγαν σε αυτή την «εύκολη» κριτική! Δεν μπορώ επίσης να καταπιώ το ότι πολλοί "μουσικοκριτικοί" έσπευσαν να διαδώσουν, ότι ακυρώσαμε τις 2 μέρες του φεστιβάλ λόγω χαμηλής προπώλησης. Είναι αυτό "ακέραια δημοσιογραφική κάλυψη των γεγονότων";
 
Αντιθέτως, - και είναι κάτι που δέχομαι - είναι όντως  κριτική το ότι καθυστερήσαμε να βγάλουμε την ανακοίνωση για την ακύρωση της 2ης μέρας του φεστιβάλ. Η καθυστέρηση όμως οφείλεται στο ότι περίμενα το τελικό πόρισμα των τεχνικών για τις ζημιές στον τεχνικό εξοπλισμό και για την ασφάλεια της ηλεκτρολογικής εγκατάστασης, όπως μου ζητήθηκε από τις αρχές. Ελπίζαμε μέχρι την τελευταία στιγμή  πως θα μπορούσε να σωθεί η ίσως πιο επιτυχημένη ημέρα του φεστιβάλ. Η σκέψη όμως του Roskilde το 2002, τότε που στη γλιστερή λάσπη θρηνήσαμε νεκρούς και δεκάδες τραυματίες, με οδήγησε – έστω και καθυστερημένα -  να ακυρώσω την ημέρα, χωρίς εντέλει να περιμένω τα τελικά πορίσματα των τεχνικών τα οποία και μου γνωστοποιήθηκαν μία ώρα μετά την ακύρωση. Είναι αυτό ανευθυνότητα και ανοργανωσιά από τη μεριά μας;
 
Και να μιλήσουμε και για την τρίτη μέρα, που στον χώρο εκδηλώθηκαν δύο ηλεκτρικές καταιγίδες. Η άμεση ακύρωση της ημέρας έγινε με γνώμονα την  ασφάλεια  του κοινού καθώς το ρίσκο ήταν μεγάλο, παρόλο που όλος ο χώρος του Terra Vibe Park είναι γειωμένος.  Αυτή τη φορά παρά το ότι η αντίδραση μας ήταν άμεση και πάλι δεχτήκαμε επίθεση.
Πραγματικά αναρωτιέμαι προς τι τόσο μένος? Που αποσκοπεί?
 
Και τώρα, ας υποθέσουμε ότι προχωρούσαμε στην πραγματοποίηση και των δύο ημερών του φεστιβάλ. Και ας υποθέσουμε ότι όλα πήγαιναν σύμφωνα με το πρόγραμμα, όλα λειτουργούσαν κανονικά και τα μηχανήματα έπαιζαν και οι ηλεκτρικές παροχές και συνδέσεις ήταν ασφαλείς (που παρεμπιπτόντως στις 29/6 δεν λειτουργούσε τίποτε). Τι θα έλεγαν τότε οι «κύριοι μουσικοκριτικοί»  ; Μήπως θα έλεγαν μπράβο στο Νίκο Λώρη που έγινε Ευρωπαίος και κάνει festival «all weather»;
Ή μήπως θα δεχόμασταν πάλι κατηγορίες για «αλητεία» με σκοπό την κερδοφορία εις βάρος του κοινού, "που το βάλαμε μέσα στη λάσπη, σε επικίνδυνες συνθήκες" ή για  έλλειψη σεβασμού προς τους  καλλιτέχνες  ή μα και φυσικά και για την «ακαταλληλότητα» του χώρου (!);
 
Μάλλον στο δύο θα το παίξω... Δηλαδή το στανταράκι «μονά κερδίζω – ζυγά χάνεις». Όσα ντοκουμέντα και αν έχουμε αλλά και όσες υποθέσεις και αν κάνουμε πάλι μάλλον στο ίδιο σκορ θα καταλήγουμε!  Όσο για το αστείο που μερικοί βιάστηκαν να κάνουν, σε σχέση με το ποιοι ήταν αυτοί που επλήγησαν εκτός από το Rockwave από την κακοκαιρία, μάλλον δεν έχουν καμία επαφή με την πραγματικότητα. Όλη η Ευρώπη έχει πλημμυρίσει και θρηνεί νεκρούς, η Ελλάδα από τη μια άκρη μέχρι την άλλη υποφέρει από την κακοκαιρία και για να μείνουμε και στα δικά μας, πολλές συναυλίες ακυρώθηκαν σε όλη την Ελλάδα λόγω κακοκαιρίας.
 
Και για τους τρεις αμίγκος... πολλοί αναρωτιούνται ποιοι είναι αυτοί στους οποίους αναφέρομαι. Δεν έχει σημασία να τους κατονομάσουμε. Αρκεί να είμαστε λίγο προσεκτικοί και τότε θα παρατηρήσουμε το ίδιο κείμενο που αναπαράγεται σε διάφορα μέσα, έντυπα και ηλεκτρονικά, με διαφορετικά ονόματα. Δεν μπορεί να είναι μία διαβολική σύμπτωση αυτό!
 
Όταν ήμουν φοιτητής, το σύνθημα που επικρατούσε στους τοίχους του πανεπιστημίου ήταν «Η φαντασία στην εξουσία». Και πάω πιο μακριά από αυτό και αναρωτιέμαι: "Ο πολιτισμός δεν είναι το κατεξοχήν αποτέλεσμα της φαντασίας και της έμπνευσης"; Μπορεί να μην είναι "εξουσία" αλλά έχει δύναμη, και η δύναμη του είναι πάνω από το χρήμα, πάνω από τα media, πάνω από εμένα και τον οποιοδήποτε άλλον!
 
Και για να καταλήξουμε κάπου, το θέμα μας δεν είναι οι καιρικές συνθήκες ή αν είχε καρκίνο ο Gahan, κτλ, αλλά τι γράφεται, τι αναπαράγεται και τι τροφή δίνεται στον κόσμο, το κλίμα που δημιουργείται που θα γυρίσει μπούμερανγκ σε όλους μας. Και το μπούμερανγκ δεν είναι παιχνίδι, είναι φονικό όπλο.
 
Νίκος Λώρης
Didi Music"

πηγή didimusic.gr
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Rockwave 2009
« Απάντηση #149 στις: 04/07/09, 17:39 »
"Βγάλτο από μέσα σου..."

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
26 Απαντήσεις
11010 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 15:59
από HeavyHead
550 Απαντήσεις
142579 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/07, 15:38
από Moonchild_
31 Απαντήσεις
11690 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/07, 20:29
από Vaiking
179 Απαντήσεις
57299 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/08, 04:28
από s.s.
160 Απαντήσεις
53890 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/09, 03:15
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
271 Απαντήσεις
76062 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/09, 21:36
από Arg0
155 Απαντήσεις
38152 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/09, 21:19
από Spell@lchemist!
104 Απαντήσεις
41472 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/11, 23:33
από Mrs Brightside
47 Απαντήσεις
15315 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/11, 19:23
από gers
1 Απαντήσεις
5748 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/15, 08:11
από Βραζίλης