Αποστολέας Θέμα: To DAW μου δεν δουλεύει σωστά, clicks και pops  (Αναγνώστηκε 3007 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33
Γεια σας και πάλι, μετά από μερικά χρόνια …  Smiley
Εύχομαι σε όλους καλή χρονιά.

Χρειάζομαι βοήθεια γιατί το DAW μου δεν δουλεύει σωστά. 

Μετά από 3-4 χρόνια μουσικής απραξίας, μου ξανάρθε η όρεξη. Ενώ το pc που κοιμόταν τόσα χρόνια δούλευε μια χαρά, του έκανα ένα φορμάρισμα για φρεσκάρισμα (τι το ήθελα ), και τώρα δεν συγχρονίζει σωστά ή κάρτα ήχου (audiophile 2496) με αποτέλεσμα να ακούω clicks και pops.

Μετά φόρτωσα όλους τους τελευταίους drives, και στην κάρτα ήχου, και στο MB και στην κάρτα γραφικών,  δοκίμασα και την αυξομείωση των buffers αλλά το πρόβλημα παραμένει.

Το πρόβλημα είναι εντονότερο με το Cubase SX3 και το WMP ενώ είναι ελάχιστο (αλλά υπαρκτό) με το Reaper.
Ήμουν πολύ ευχαριστημένος από αυτό, και προσπαθώ μήπως  το κάνω να δουλέψει, πριν αποφασίσω να πάρω άλλο. 

Έψαξα στις αναρτήσεις του Kithara αλλά και στο διαδίκτυο γενικώς, όμως δεν έλυσα το πρόβλημά μου.

Μπορεί κανείς να με βοηθήσει;


Windows XP – SP2
audiophile 2496
P5 3.200 με 1γίγα μνήμη.
Midisport 4x4
Τρεις σκληρούς


Ευχαριστώ.
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: To DAW μου δεν δουλεύει σωστά, clicks και pops
« Απάντηση #1 στις: 03/01/12, 12:38 »
Για αρχη θα δοκιμαζα να αλλαξω καλωδιο στη συνδεση καρτας ηχου με PC. Στην πορεια θα ανεβαζα το buffer ( οσο κατεβαινει, τοσο εμφανιζονται αυτα τα clicks ) και θα κοιταζα εαν η καρτα λειτουργει καλυτερα σε ενα αλλο PC ( ενιοτε φιλου ) με το ιδιο λειτουργικο.

Εφοσον εμφανιζεται προβλημα και με το Player των Windows σημαινει πως ειναι καθαρα λειτουργικο θεμα της καρτας και της διασυνδεσης με τον υπολογιστη!

Απο το Control Panel εχεις επιλεξει τη σωστη καρτα; Εχεις απενεργποιησει την καρτα της μητρικης καρτας απο το BIOS?

Γενικα, το PC εμφανιζει προβληματα ( οπως κολληματα, flashes, αργους χρονος εκκινησης ); Μηπως το τροφοδοτικο παραδιδει πνευμα σιγα σιγα ή ο σκληρος "κολλαει" λογω παλαιοτητας, πολλων και διασκορπισμενων αρχειων;
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33
Απ: To DAW μου δεν δουλεύει σωστά, clicks και pops
« Απάντηση #2 στις: 03/01/12, 13:15 »
Για αρχη θα δοκιμαζα να αλλαξω καλωδιο στη συνδεση καρτας ηχου με PC. Στην πορεια θα ανεβαζα το buffer ( οσο κατεβαινει, τοσο εμφανιζονται αυτα τα clicks ) και θα κοιταζα εαν η καρτα λειτουργει καλυτερα σε ενα αλλο PC ( ενιοτε φιλου ) με το ιδιο λειτουργικο.


Η κάρτα είναι κουμπωμένη στο ΜΒ, δεν υπάρχει καλώδιο σύνδεσης.
Με τα buffer έπαιξα αρκετά! ... τίποτα.
Η επόμενη κίνηση θα είναι αυτή που λές, να την βάλω σε άλλο pc, μάλλον της συζήγου (έ ρε γκρίνια! ) Αλλά είπα να ρωτήσω πρίν αρχίσω τα ξεκουμπώματα.


Εφοσον εμφανιζεται προβλημα και με το Player των Windows σημαινει πως ειναι καθαρα λειτουργικο θεμα της καρτας και της διασυνδεσης με τον υπολογιστη!


Απλά είναι κουμπωμένη! Τι να τις κάνω;
Και πώς εξηγείς πρίν το φορμάρισμα να έπαιζε καλά και μετά το φορμάρισμα να τρελάθηκε; Μπα, δεν πρέπει να είναι κάτι τέτοιο.


Απο το Control Panel εχεις επιλεξει τη σωστη καρτα; Εχεις απενεργποιησει την καρτα της μητρικης καρτας απο το BIOS?


Όλα οκ.


Γενικα, το PC εμφανιζει προβληματα ( οπως κολληματα, flashes, αργους χρονος εκκινησης ); Μηπως το τροφοδοτικο παραδιδει πνευμα σιγα σιγα ή ο σκληρος "κολλαει" λογω παλαιοτητας, πολλων και διασκορπισμενων αρχειων;

Χμ, λές να είναι ο δίσκος; Πράγματι ο δίσκος που έχει  το λειτουργικό και τα προγράμματα είναι αρκετών ετών. 7-8 ...
Έλεγα να τον άλλαζα ούτως ή άλλως λόγω παλαιότητας. Θα τον αλλάξω και βλέπουμε.
Ευχαριστώ για την απάντηση :)
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Απ: To DAW μου δεν δουλεύει σωστά, clicks και pops
« Απάντηση #3 στις: 03/01/12, 14:36 »
Αφού έπαιζε πριν το format, θα πρότεινα να ξαναπεράσεις/στεκάρεις τους drivers της κάρτας ήχου αλλά και τους ASIO drivers. Οπως λέει και ο freemind τα ριγμένα buffers μπορεί να δημιουργούν αυτά τα clicks & pops.
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: To DAW μου δεν δουλεύει σωστά, clicks και pops
« Απάντηση #4 στις: 03/01/12, 14:56 »
Εφοσον προκειται για καρτα που μπαινει σε υποδοχη PCI, θα προτεινα να τη βγαλεις ( σβησε και το τροφοδοτικο, βγαλε και τη πριζα του υπολογιστη κι αφησε τον για 30 λεπτα τουλαχιστον χωρις ρευμα. Μετα τραβηξε τη καρτα με προσοχη, γιατι ο στατικος ηλεκτρισμος μπορει να καταστρεψει τη καρτα χωρις να το παρεις ειδηση ), να φυσηξεις με προσοχη μεσα στις υποδοχες της PCI κα να τη βαλεις επισης με προσοχη.

Σε μια παλια PCI καρτα που ειχα, ειχε γεμισει σκονη αναμεσα στα "δοντακια" της καρτας και της MOBO κι ετσι "κολλαγε" η καρτα! Απιθανο μεν, αλλα γιατι να μη το δοκιμασεις;


Καλο ειναι να τη δοκιμασεις και σε αλλο PC, μηπως το δικο σου εχει καποιο προβλημα. Ειτε λογω format να επαθε καμια ζημια ο σκληρος ( ιδιαιτερα εαν τον εχεις βασανισει στα format με πληρη σβησιμο οσων εχει πανω καθε φορα ), ειτε επειδη το λειτουργικο δεν εχει εγκατασταθει σωστα και προκαλει μικροπροβληματα που εμφανιζονται αποκλειστικα στην καρτα ηχου.

Εαν ο σκληρος εχει "χασει" τη ζωντανια του και οι στροφες του δεν ειναι σταθερες ( ή δε διαβαζει καλα τα δεδομενα λογω παραποιησης της επιφανειας εγγραφης ) μπορει σε απαιτητικο streaming ( οπως ειναι το διαβασμα αρχειων ηχου, ποσο μαλλον οταν ειναι σε συνεχομενη φαση ) να κανει διακοπες που εκφραζοντια με "pops"!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33
Απ: To DAW μου δεν δουλεύει σωστά, clicks και pops
« Απάντηση #5 στις: 04/01/12, 10:23 »
Παιδιά ευχαριστώ για τον χρόνο σας και τις απαντήσεις.
Θα κάνω ότι με συμβουλεύσατε και αν δεν φτιάξει, θα πάρω ένα νέο pc. Ούτως ή άλλως αυτό είναι αρκετά παλαιό.
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33
Απ: To DAW μου δεν δουλεύει σωστά, clicks και pops
« Απάντηση #6 στις: 07/01/12, 11:02 »
Για όποιον έχει ή θα αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα ... το πρόβλημά μου λύθηκε αλλάζοντας την θέση της κάρτας στην μητρική. 
Δηλαδή την κούμπωσα στο επόμενο slot και το πρόβλημα λύθηκε!

Ευχαριστώ  freemind  :D
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3484 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/03, 20:24
από Zoso
19 Απαντήσεις
5335 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/07, 11:15
από Μ.Π
14 Απαντήσεις
5385 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/09, 13:28
από Vaiking
19 Απαντήσεις
8676 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/09, 03:12
από Mistral
1 Απαντήσεις
2456 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/11, 17:49
από denisgiann
6 Απαντήσεις
2807 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/12, 22:46
από lp_fan_1
8 Απαντήσεις
4575 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/12, 10:55
από Vaiking
16 Απαντήσεις
5068 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/12, 12:21
από sotto
13 Απαντήσεις
11909 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/18, 21:44
από modfori
1 Απαντήσεις
2887 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/21, 13:02
από Βραζίλης