Αποστολέας Θέμα: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο  (Αναγνώστηκε 671413 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #150 στις: 23/11/06, 17:17 »
...συναισθηματικής έντασης επί πανιών.
Τι να πω τωρα..μπραβο σου, που ανθρωπος τετοιας ηλικιας που εισαι, κουβαλας τετοιες αποψεις για συμβολα και μαλιστα για το εθνικο μας συμβολο..μπραβο...Θα ηθελα να δω αν ελεγες το ιδιο, αν σου εκαιγαν το αμαξι..Αλλα ξεχασα..αυτο ειναι το ειναι αμαξι σου, ενω η σημαια ειναι το πανι μας. Μα τι κουτος που ειμαι, που πιστευω πως ο ανθρωπος οσο μεγαλωνει ωριμαζει..μαλλον πρεπει να επιληφθουμε την αλλαγη αυτου του ρητου.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/11/06, 17:19 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #151 στις: 23/11/06, 17:20 »
Οσο για την παλαιστινιακή μαντίλα που επίσης είχε πάνω του, σύμφωνα με τη διατύπωση του προέδρου, τελικά δεν συνιστά ποινικό αδίκημα.

Καταγγέλω τον δικαστή για αντισιωνιστικό μένος! Είναι πασιφανές πως μιλάμε για εχθρό του Ισραήλ.

Edit:

Επίσης να προσθέσω πως αναγνωρίζω το δικαίωμα καθενός να θεωρεί τη σημαία από πανί, μέχρι δυσθεώρητο σύμβολο, χωρίς να του κάνω κήρυγμα επ΄αυτού. Από τη στιγμή που δε θα επιδιώξει να μου επιβάλλει την άποψή του, δεν κατανοώ γιατί θα πρέπει να καταλήξω σε πατερναλιστικές νουθεσίες.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/11/06, 17:54 από schizm »

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #152 στις: 23/11/06, 18:00 »
...και ψάχνοντας μια πληροφορία στο site του Mega Channel, αντιγράφω και κάποιες νέες ειδήσεις, ενδεικτικές της υποκρισίας που περιβάλλει την όλη υπόθεση:

"Επρεπε να περάσουν πέντε ολόκληρες ημέρες από τον άγριο ξυλοδαρμό του Κύπριου φοιτητή από άνδρες της Αασφάλειας Θεσσαλονίκης, για να βρεθούν επιτέλους τα στοιχεία των δραστών και να πέσουν οι πρώτες "καμπάνες" από το υπουργείο Δημόσιας Τάξης. Σύμφωνα λοιπόν με το πόρισμα της ΕΔΕ, ο 24χρονος χτυπήθηκε από έναν αρχιφύλακα της Δημόσιας Ασφάλειας, καθώς και από δύο αστυφύλακες της Ομάδας Πρόληψης και Καταστολής Εγκληματικότητας. Και οι τρεις τέθηκαν ήδη σε διαθεσιμότητα, ενώ το απίστευτο είναι ότι ο ένας από τους αστυφύλακες είναι υπότροπος για παρόμοιο περιστατικό στη Θεσσαλονίκη.

Διοικητικές ποινές επιβλήθηκαν και σε έξι ακόμη αστυνομικούς. Ποινές όμως που μάλλον "χάδι" μπορούν να χαρακτηριστούν, αφού ο αστυνομικός διευθυντής και προϊστάμενος της Κρατικής Ασφάλειας, καθώς και δύο αστυνόμοι Β', οι οποίοι κατηγορούνται για αδράνεια, παράλειψη, αμέλεια στη διοίκηση και ανεπαρκή επίβλεψη των υφισταμένων τους -με λίγα λόγια, δηλαδή, απλά παρακολουθούσαν τον ξυλοδαρμό- θα μετατεθούν από την Ασφάλεια Θεσσαλονίκης σε άλλη υπηρεσία της Θεσσαλονίκης.

Η ίδια... δυσμενή μετάθεση αποφασίστηκε και για άλλους τρεις αστυφύλακες οι οποίοι συμμετείχαν στην ομάδα σύλληψης, ενώ μέχρι στιγμής δεν τιμωρήθηκε κανείς για την απόπειρα συγκάλυψης όσον αφορά το πρώτο δελτίο Τύπου της αστυνομίας που ανέφερε ότι ο φοιτητής τραυματίστηκε πέφτοντας από μόνος του στη ζαρντινιέρα και στο μοτοποδήλατο.

Οσο για τον φοιτητή, που εξακολουθεί να νοσηλεύεται στο νοσοκομείο, διώκεται ποινικά με την κατηγορία ακόμη και της απόπειρας πρόκλησης σωματικών βλαβών εναντίον αστυνομικών."

Μόνο απόπειρα?! Τους τσάκισε τις γροθιές με τη μούρη του το παλιόπαιδο που ζητάει και τα ρέστα. Άμα βλέπατε σε zoom τα δάκτυλα των αστυνομικών, είχαν ανοίξει από τις συνεχείς επιθέσεις του κρανίου του νεαρού αλητήριου.

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #153 στις: 23/11/06, 21:21 »
Λοιπόοοον....

1ον      θελω να πω κάτι γενικά γιατί νομίζω ότι έχετε μπερδέψει μερικά πράγματα....
Το να πάρει καποιος, για τους χ λόγους, μια σημαία (την οποία αγόρασε, ή ήταν δικια του/φιλου του/γνωστού του) και να την κάψει στον δρόμο χωρίς να τραυματίσει κανέναν, ούτε να θέσει σε κίνδυνο την ιδιοκτησια κάποιου άλλου, όχι μονο δεν αποτελεί εγκληματική ενέργια αλλά, ναι...αποτελεί ελευθερία έκφρασης....Και δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχεση με την καταστροφή ξένων περιουσιων, την κλοπή, το ρίξιμο μολότοφ κλπ..διοτι ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ!!!! Εκφραζει απλώς την διαμαρτυρία του...

2ον...Η σημαία είναι ένα σύμβολο...Που δεν συμβολίζει μονάχα την ελληνική επανάσταση και τους αγωνιστές, αλλά το ελληνικό κράτος με την σημερινή του μορφή και γενικά ένα κράτος...Απ τη στιγμή που καποιος πιστεύεί ότι τα κράτη και οι πατρίδες δεν πρέπει να υπάρχουν, ότι τα κράτη δημιουργούν πολέμους, μίση κλπ, και οραματιζεται μια κοινωνια χωρις κρατικούς δαχωρισμούς, εχει κάθε δικαίωμα να κάψει το συμβολο ενος κράτους...Και επειδή ειναι έλληνας θα κάψει του ελληνικου κράτους...

3ον... Όσοι απο εσάς πιστεύετε ότι δεν είναι σωστό να προσβάλουμε με τέτοιο τρόπο τα συμβολα και τις αξιες κάποιου, αν δείτε μια αλβανική ή τούρκικη σημαία να καίγεται απο κάποιον θα πείτε τίποτα; θα τον χαρακτηρίσετε αλητη; θα σας πειράξει καθόλου;....Μερικοι ειμαι σίγουροι ότι θα πουν και μπράβο!! Λοιπον;

και για να απαντησω και στις ερωτήσεις σας:

με τον ίδιο τρόπο που παραβιάζει αυτός που καίει τη σημαία ενα απο τα πιο ιερά για μένα πράγματα δε βρίσκω το λόγο να μην δείξω ασέβεια και εγώ στα δικά του...

Να τα παραβιασεις...δεν σου είπε κανεις να μην τα παραβιάσεις...όμως, με τον ίδιο τρόπο ...
Βγες και κάψε μια μαυροκόκκινη σημαία...οχι να μπεις στο σπίτι του και να τα κανεις λαμπογιαλα!

Είναι οι καταστροφές τρόπος έκφρασης?Μήπως τα κατεστραμμένα μαγαζιά?Τα καμμένα αυτοκίνητα?

Ναι! Οι καμμένες τράπεζες ή τα μακντοναλτς, τα καμμένα περιπολικά και οι καμμένες κλούβες, ναι είναι τρόπος έκφρασης...Είναι εκφραση διαμαρτυρίας ενάντιας στις πολυεθνικές, στο κράτος, στην αστυνομία, στο σύστημα...

Παράθεση
αν όταν πήραμε το euro δεν πανηγύριζαν με την ελληνική σημαία.

Όχι...δεν πανηγύριζαν με την ελληνική σημαία σε καμία περίπτωση...

actr : Αλήθεια, ετσι όπως το έθεσες εχω μια απορεία: Κατα την γνώμη σου μια σημαία σε ποιον ανήκει; (αν όχι σε αυτόν που την αγόραζει απτο σουπερ μαρκετ?)
« Τελευταία τροποποίηση: 23/11/06, 22:06 από fairy »

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #154 στις: 23/11/06, 21:31 »
Παράθεση
Το να πάρει καποιος, για τους χ λόγους, μια σημαία (την οποία αγόρασε, ή ήταν δικια του/φιλου του/γνωστού του) και να την κάψει στον δρόμο χωρίς να τραυματίσει κανέναν, ούτε να θέσει σε κίνδυνο την ιδιοκτησια κάποιου άλλου, όχι μονο δεν αποτελεί εγκληματική ενέργια αλλά, ναι...αποτελεί ελευθερία έκφρασης....Και δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχεση με την καταστροφή ξένων περιουσιων, την κλοπή, το ρίξιμο μολότοφ κλπ..διοτι ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ!!!!

Παράθεση
Ναι! Οι καμμένες τράπεζες ή τα μακντοναλτς, τα καμμένα περιπολικά και οι καμμένες κλούβες, ναι είναι τρόπος έκφρασης...Είναι εκφραση διαμαρτυρίας ενάντιας στις πολυεθνικές, στο κράτος, στην αστυνομία, στο σύστημα...

Το περιπολικό τις κλούβες και διάφορα άλλα που κατά καιρούς καίγονται όπως οι σχολές ας πούμε τις πληρώνω εγώ και κάποιοι άλλοι οπότε γι αυτόν τον μάρτυρα διαμαρτυρόμενο είναι ξένη περιουσία.Αν μου αποδείξει πως του ανήκει γιατί την πλήρωσε τότε να της κάνει ό,τι θέλει.
Μήπως ν αποφασίσεις τι μπορούμε να καίμε?

Πως ακριβώς ξέρεις ότι αυτοί δεν πανηγύριζαν με την ελληνική σημαία?Μαζί τους ήσουν ή μήπως τους ξέρεις?
Γιατί εγώ αναρωτήθηκα δεν έκανα δήλωση με βεβαιότητα γιατί απλά δεν έχω τη δυνατότητα να γνωρίζω.

Όσο για το δικαίωμα που έχουμε να καίμε το σύμβολο ενός κράτους όταν γίνεις πρωθυπουργός και νομοθέτης να περάσεις αντίστοιχο νόμο γιατί τέτοιος δεν υπάρχει.Δυστυχώς κάποιοι μας έδωσαν το δικαίωμα να λέμε ό,τι θέλουμε γι αυτό και φτάσαμε στο σήμερα που ακούγονται πράγματα πέρα από κάθε φαντασία.

Επειδή εγώ τη διαμαρτυρία τη βλέπω λίγο διαφορετικά σε πειράζει να την εκφράσω με όποιο τρόπο θέλω?
Σκέφτηκες επίσης ότι θα μπορούσε να ταν ο αδερφός σου αστυνομικός μες στην κλούβα που καίνε οι μάρτυρες-διαμαρτυρόμενοι?

Μεγαλώστε λίγο επιτέλους!
« Τελευταία τροποποίηση: 23/11/06, 21:53 από FSL »
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #155 στις: 23/11/06, 21:50 »
Το περιπολικό τις κλούβες και διάφορα άλλα που κατά καιρούς καίγονται όπως οι σχολές ας πούμε τις πληρώνω εγώ και κάποιοι άλλοι οπότε γι αυτόν τον μάρτυρα διαμαρτυρόμενο είναι ξένη περιουσία.Αν μου αποδείξει πως του ανήκει γιατί την πλήρωσε τότε να της κάνει ό,τι θέλει.

Βρε κοπελιά μηπως δεν μπορούμε να συναινοηθούμε; Σου είπα εγώ ότι δεν είναι ξένη περιουσία; Εγω αυτό που έιπα για τα περιπολικα, τις τραπεζες κλπ ειναι ότι είναι ενας τρόπος διαμαρτυρίας...Σου είπα εγω ότι του ανήκει η τράπεζα ή το περιπολικο;...Απλα...γιατί δεν καίει ένα περίπτερο και καίει την πολυεθνικη; υπάρχει λόγος...και κάτι θέλει να περάσει μέσα από αυτό...
Παράθεση
Όσο για το δικαίωμα που έχουμε να καίμε το σύμβολο ενός κράτους όταν γίνεις πρωθυπουργός και νομοθέτης να περάσεις αντίστοιχο νόμο γιατί τέτοιος δεν υπάρχει.

με αυτό τώρα τί ακριβως εννοείς; ότι επειδή δεν υπάρχει νόμος, μπορείς εσυ να βγεις να κάψεις μια αλβανική σημαία; Εγω ρώτησα κ δεν μου απαντησες, αν θα σε πείραζε, και αν θα σε ενοχλούσε να βλέπεις μια τουρκικη σημαία να καίγεται...;

Παράθεση
Σκέφτηκες επίσης ότι θα μπορούσε να ταν ο αδερφός αστυνομικός μες στην κλούβα που καίνε οι μάρτυρες-διαμαρτυρόμενοι?

ποιος αδερφός; ο αδερφος μου? τεσπα ότι και να εννοεις, όταν ο μπατσος πάταει την σκανδάλη στο όπλο του σκέφτεται ότι μπορεί να σκωτώσει κάποιον; η επειδή ειναι σε "αμυνα" του διαφεύγει αυτή η λεπτομέρια;...


Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #156 στις: 23/11/06, 21:56 »
Ωραία τότε διαχώρισέ μας ποιες κατηγορίες ξένης περιουσίας μπορούν να καταστρέφονται στα πλαίσια της εκάστοτε διαμαρτυρίας.

Ναι με ενοχλεί γενικά να βλέπω σημαίες να καίγονται και μάλιστα από ανθρωπάκια που δεν έχουν τα απαραίτητα "αξεσουάρ" να μας δείξουν τη μούρη τους.Έχω διάφορες ενστάσεις σχετικά με τις σημαίες αλλά σέβομαι το ότι για πολλούς αποτελούν σύμβολο.

Γιατί βάζετε παρωπίδες?Γιατί πάντα κατηγορούμε τους αστυνομικούς -δεν εξετάζω το καλώς ή κακώς εδώ- και βγάζουμε λάδι τους υπόλοιπους ό,τι κι αν κάνουν?

Θα πρέπε να χεις μάθει ότι τα δικαιώματά του ενός σταματούν εκεί που ξεκινούν ενός άλλου.Το ότι έχουμε δικαιώματα δε σημαίνει πως δεν υπάρχουν όρια.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #157 στις: 23/11/06, 22:05 »
Ωραία τότε διαχώρισέ μας ποιες κατηγορίες ξένης περιουσίας μπορούν να καταστρέφονται στα πλαίσια της εκάστοτε διαμαρτυρίας.

Λοιπόν...όταν ο αλλος με την καταστροφή αυτή δηλώνει κάτι, ειναι διαμαρτυρια...όταν απλά το κάνει έτσι για την πλάκα του είναι χουλιγκανισμός....Το κάψιμο μιας τράπεζα, μιας πολυεθνικης, μιας κάμερας είναι διαμαρτυρία, το κάψιμο ενος περιπτέρου, του μαγαζιού του κυρ μπαμπη, ενος γηπέδου, είναι χουλιγκανισμός
Παράθεση
Γιατί βάζετε παρωπίδες?Γιατί πάντα κατηγορούμε τους αστυνομικούς -δεν εξετάζω το καλώς ή κακώς εδώ- και βγάζουμε λάδι τους υπόλοιπους ό,τι κι αν κάνουν?

Μίλησα για αστυνομικό, γιατί εσύ ανέφερες την κλούβα, και τον αστυνομικο που θα ήταν μέσα...
Παράθεση
Θα πρέπε να χεις μάθει ότι τα δικαιώματά του ενός σταματούν εκεί που ξεκινούν ενός άλλου.Το ότι έχουμε δικαιώματα δε σημαίνει πως δεν υπάρχουν όρια.
Ωραία....Και ποιανού δικαίωμα ξεκινά με το κάψιμο μιας σημαιας για να σταματήσει αυτούνου που την καιει...Εννοω, παραβιάζει κανένα δικαίωμα αυτός που την καίει;;;

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #158 στις: 23/11/06, 22:08 »
Μάλιστα οπότε όταν κάτι γίνεται στα πλαίσια μιας διαμαρτυρίας είναι θεμιτό?
Κατάλαβα καλά?
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #159 στις: 23/11/06, 22:11 »
Μάλιστα οπότε όταν κάτι γίνεται στα πλαίσια μιας διαμαρτυρίας είναι θεμιτό?
Κατάλαβα καλά?

Αυτο είναι άλλο θέμα.... Σημασία έχει ότι γινεται για κάποιο λόγο και όχι για πλάκα...και ότι είναι διαμαρτυρία και όχι χουλιγκανισμος...Τωρα το αν είναι θεμιτό, παιζει ρολο το αν εσυ συμφωνείς με αυτα που εκφράζει...Για κάποιον που δεν συμφνωνει με τους λογους δεν είναι θεμιτό...για κάποιον που συμφωνει είναι θεμιτο...

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #160 στις: 23/11/06, 22:16 »
1ον θελω να πω κάτι γενικά γιατί νομίζω ότι έχετε μπερδέψει μερικά πράγματα....
Μα καλά, πού ήσουν τόσον καιρό και σε αναμέναμε υπομονετικά για να μας ξεμπερδέψεις?

Το να πάρει καποιος, για τους χ λόγους, μια σημαία (την οποία αγόρασε, ή ήταν δικια του/φιλου του/γνωστού του) και να την κάψει στον δρόμο χωρίς να τραυματίσει κανέναν, ούτε να θέσει σε κίνδυνο την ιδιοκτησια κάποιου άλλου, όχι μονο δεν αποτελεί εγκληματική ενέργια αλλά, ναι...αποτελεί ελευθερία έκφρασης....Και δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχεση με την καταστροφή ξένων περιουσιων, την κλοπή, το ρίξιμο μολότοφ κλπ..διοτι ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ!!!! Εκφραζει απλώς την διαμαρτυρία του...
Σωστά όλα αυτά, για κάποιον όμως που βλέπει τη σημαία σαν πανί και τίποτα παραπάνω. Να με συμπαθάς αλλά εγώ είμαι της παλιότερης σχολής (...ξέρεις αυτής των ακροδεξιών) και η σημαία για μένα πάνω της κουβαλάει ηθικές αξίες που αυτός ο αλήτης καταπατάει. Δεν με ενδιαφέρει αν την αγόρασε απο το μπακάλικο ή το Μαρινόπουλο. Για σένα μπορεί να μετράει, για μένα όμως όχι. Τη διαμαρτυρία του θα μπορούσε να την δείξει με χίλιους δυο τρόπους προσπαθώντας να επιτύχει κάτι καλύτερο στην κοινωνία, στον εαυτό του οπουδήποτε, το ότι διάλεξε όμως τον εύκολο δρόμο της δημιουργίας εντυπώσεων δε σου λέει κάτι?

2ον...Η σημαία είναι ένα σύμβολο...Που δεν συμβολίζει μονάχα την ελληνική επανάσταση και τους αγωνιστές, αλλά το ελληνικό κράτος με την σημερινή του μορφή και γενικά ένα κράτος...Απ τη στιγμή που καποιος πιστεύεί ότι τα κράτη και οι πατρίδες δεν πρέπει να υπάρχουν, ότι τα κράτη δημιουργούν πολέμους, μίση κλπ, και οραματιζεται μια κοινωνια χωρις κρατικούς δαχωρισμούς, εχει κάθε δικαίωμα να κάψει το συμβολο ενος κράτους...Και επειδή ειναι έλληνας θα κάψει του ελληνικου κράτους...
Για ακόμη μια φορά διαβάζω αυθαίρετα συμπεράσματα.
Ακόμη δεν εχω καταλάβει γιατί το γεγονός ότι είναι Έλληνας πολίτης του δείνει το δικαίωμα να καίει και τη σημαία του Ελληνικού κράτους.
Πολέμησε ποτέ γι'αυτήν? Προσπάθησε άραγε ποτέ να πράξει αναλόγως ώστε η σημαία να αποκτήσει μεγαλύτερη αξία γι'αυτόν? Γνωρίζει την ιστορία της? Δεν νομίζω.
Πώς λοιπόν του δίνεται το δικαίωμα να την κάψει?

Το να πάρει καποιος, για τους χ λόγους, μια σημαία (την οποία αγόρασε, ή ήταν δικια του/φιλου του/γνωστού του) και να την κάψει στον δρόμο χωρίς να τραυματίσει κανέναν, ούτε να θέσει σε κίνδυνο την ιδιοκτησια κάποιου άλλου, όχι μονο δεν αποτελεί εγκληματική ενέργια αλλά, ναι...αποτελεί ελευθερία έκφρασης....Και δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχεση με την καταστροφή ξένων περιουσιων,
Ναι! Οι καμμένες τράπεζες ή τα μακντοναλτς, τα καμμένα περιπολικά και οι καμμένες κλούβες, ναι είναι τρόπος έκφρασης...Είναι εκφραση διαμαρτυρίας ενάντιας στις πολυεθνικές, στο κράτος, στην αστυνομία, στο σύστημα...
Εχεις τη μοναδική ικανότητα να έρχεσαι σε αντιπαράθεση με τον εαυτό σου...
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #161 στις: 23/11/06, 22:24 »


Γιατί βάζετε παρωπίδες?Γιατί πάντα κατηγορούμε τους αστυνομικούς -δεν εξετάζω το καλώς ή κακώς εδώ- και βγάζουμε λάδι τους υπόλοιπους ό,τι κι αν κάνουν?

Θα αδιαφορησω παντελως για τη συζητηση που γινεται για τις σημαιες γιατι εχουν ξεφυγει και οι 2 πλευρες και θα σου απαντησω μονο στο γιατι κατηγορουμε τους αστυνομικους. Μαλλον δεν προσεξες αρκετα 2 ποστς (δικο μου και του schizm) που υπηρχαν 2 αποσπασματα απο τηλεοπτικο καναλι και εφημεριδα. Ισως να αναθεωρησεις λιγο.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #162 στις: 23/11/06, 22:26 »
Για ακόμη μια φορά διαβάζω αυθαίρετα συμπεράσματα.
Ακόμη δεν εχω καταλάβει γιατί το γεγονός ότι είναι Έλληνας πολίτης του δείνει το δικαίωμα να καίει και τη σημαία του Ελληνικού κράτους.
Πολέμησε ποτέ γι'αυτήν? Προσπάθησε άραγε ποτέ να πράξει αναλόγως ώστε η σημαία να αποκτήσει μεγαλύτερη αξία γι'αυτόν? Γνωρίζει την ιστορία της? Δεν νομίζω.
Πώς λοιπόν του δίνεται το δικαίωμα να την κάψει?

Αντε πάλι τα ίδια...Εσύ ή δεν διαβάζεις αυτά που γράφω ή δεν τα καταλαβαίνεις....Λοιπόν....Απτη στιγμή που δεν πιστεύει καποιος στα κράτη και το οραμα του είναι ένας πλανήτης χωρίς κράτη, έχει κάθε δικαίωμα να κάψει την σημαία που τον ορίζει ελληνα πολιτη, πολίτη ενος κράτους, με κάτι το οποίο δεν συμφωνεί...
όπως και εσυ  εχεις το δικαίωμα να βγεις και να καψεις μια μαυροκοκκινη σημαία!!(που για αυτόν σημαίνει κάποια πράγματα)

Γιατί εσυ πολέμισες για την ελληνικη σημαία ποτέ?????
Παράθεση
Παράθεση από: fairy στις Σήμερα στις 21:21:33
Το να πάρει καποιος, για τους χ λόγους, μια σημαία (την οποία αγόρασε, ή ήταν δικια του/φιλου του/γνωστού του) και να την κάψει στον δρόμο χωρίς να τραυματίσει κανέναν, ούτε να θέσει σε κίνδυνο την ιδιοκτησια κάποιου άλλου, όχι μονο δεν αποτελεί εγκληματική ενέργια αλλά, ναι...αποτελεί ελευθερία έκφρασης....Και δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχεση με την καταστροφή ξένων περιουσιων,
Παράθεση από: fairy στις Σήμερα στις 21:21:33
Ναι! Οι καμμένες τράπεζες ή τα μακντοναλτς, τα καμμένα περιπολικά και οι καμμένες κλούβες, ναι είναι τρόπος έκφρασης...Είναι εκφραση διαμαρτυρίας ενάντιας στις πολυεθνικές, στο κράτος, στην αστυνομία, στο σύστημα...
Εχεις τη μοναδική ικανότητα να έρχεσαι σε αντιπαράθεση με τον εαυτό σου...

Εχεις τη μοναδική ικανότητα να μην καταλαβαίνεις ή μαλλον να μην θες να καταλαβεις αυτα που λέω...Το πρώτο αναφερόταν στο κάψιμο μιας σημαίας που είπα ότι είναι δικαίωμα και ελευθερος τροπος εκφρασης, το δεύτερο σε παραδειγματα τρόπων διαμαρτυρίας (και μαλιστα τονισα ότι προκειται περι καταστροφής ξένης περιουσίας)



« Τελευταία τροποποίηση: 23/11/06, 23:14 από fairy »

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #163 στις: 23/11/06, 22:27 »
Roufus
Για να προλαβω μερικούς δεν τάσσομαι υπέρ των αστυνομικών.Σαφέστατα καταδικάζω την κατάχρηση εξουσίας στην οποία επιδίδονται με την πρώτη αφορμή.

Ποτέ όμως δεν είδα να καταδικάσετε και κάποιους από την άλλη πλευρά που παραβαίνουν τους κανόνες.

fairy
αυτό περί πλανήτη χωρίς κράτη πρώτη φορά τ ακούω.Προφανώς απ ότι μας λες τα ξέρεις καλά τα παλικάρια αυτά και τα πιστεύω τους.
Να σου θυμίσω ότι αρκετές τουλ από τις τρομοκρατικές ενέργειες έγιναν και γίνονται στα πλαίσια διαμαρτυρίας.
Αν εγώ θεωρήσουμε ότι συμφωνώ με τους λόγους για τους οποίους γίνονται τότε φτάνω να συμφωνώ και με τους νεκρούς και τραυματίες?

Ακόμα και αν συμφωνώ τα μέσα διαμαρτυρίας με φέρνουν ενάντια σε αυτούς τους ανθρώπους.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/11/06, 22:43 από FSL »
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #164 στις: 23/11/06, 22:33 »
Περί της βεβήλωσης της σημαίας και τι πολιτική ακολουθεί η κάθε χώρα, μπορεί να καταφύγει κανείς και στη Wikipedia.

Ίσως να προκαλέσει σε κάποιους έκπληξη πως μια πολιτικά ορθή, συντηρητική και βαθύτατα θρησκόληπτη πολιτική κοινωνία όπως είναι αυτή των ΗΠΑ, επιτρέπει ήδη από το 1989 το κάψιμο της σημαίας ως πράξη συμβολικής διαμαρτυρίας και μάλιστα πρόσφατα (τον περασμένο Ιούνιο) η προσπάθεια απαγόρευσης τέτοιας εκδήλωσης έπεσε στο κενό, έπειτα από απόφαση της Γερουσίας.

Πέτυχα μάλιστα και ένα σχετικό άρθρο του Ιού (ξέρω...κάνει τζιζ), όπου ο γνωστός αστροναύτης (και γερουσιαστής, τουλάχιστον κάποτε) Τζον Γκλεν αναφέρει μεταξύ άλλων:

«Η σημαία είναι το πιο ισχυρό και συγκινησιακό σύμβολο του έθνους. Και είναι το πιο τιμημένο σύμβολό μας. Αλλά είναι ένα σύμβολο. Συμβολίζει τις ελευθερίες που έχουμε σ' αυτή τη χώρα, αλλά δεν ταυτίζεται μ' αυτές τις ελευθερίες. Γι' αυτό το λόγο δεν πρόκειται για μια διαμάχη μεταξύ εκείνων που αγαπούν τη σημαία και εκείνων που δεν την αγαπούν. Όσοι θυσιάστηκαν ακολουθώντας τη σημαία δεν έδωσαν τη ζωή τους για ένα κόκκινο, λευκό και μπλε κομμάτι πανί. Θυσιάστηκαν επειδή είχαν αφιερώσει τη ζωή τους στη χώρα μας και στις αξίες της Δημοκρατίας. Η πιο σημαντική απ' αυτές τις αξίες, τα δικαιώματα και τις αρχές είναι η ατομική ελευθερία: η ελευθερία να πιστεύουμε, να σκεφτόμαστε και να εκφραζόμαστε, όσο κι αν απέχουν οι απόψεις μας από τη γνώμη της πλειοψηφίας. Η δέσμευσή μας στην ελευθερία κωδικοποιείται στο Χάρτη των Δικαιωμάτων. Η ελευθερία του λόγου, η ελευθερία του Τύπου και η θρησκευτική ελευθερία προστατεύονται από την Πρώτη Τροπολογία. (…) Όσο για το επιχείρημα ότι η βεβήλωση της σημαίας είναι μια πράξη και όχι μια μορφή λόγου ή έκφρασης, πιστεύω ότι πρόκειται για ένα απατηλό επιχείρημα. Οποίος καίει μια σημαία είναι σίγουρο ότι κάτι λέει. Κάτι δηλώνει με τη γλώσσα του σώματος, και αυτό που κάνει είναι μια δήλωση πολύ πιο ηχηρή από τις λέξεις που θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει. Λέει κάτι, με τον ίδιο τρόπο που άλλοι διαδηλώνουν με πανό ή πλακάτ ή άλλες μορφές διαμαρτυρίας. Και μάλιστα, αν δεν αντιμετωπίζαμε το κάψιμο της σημαίας ως κάτι το προσβλητικό και το αποκρουστικό, δεν θα συζητούσαμε σήμερα αν έχει κάποιος το δικαίωμα να το διαπράττει».

Σκεφτόμουν πάντως κατά πόσο είχε δίκιο τελικά ο δολοφόνος του Σ. Σολωμού να σκοτώσει τον άνθρωπο που θεώρησε πως του προσβάλλει το ιερό του σύμβολο...στο μυαλό αυτού του αδίστακτου εγκληματία πρυτάνευσε προφανώς η υπεράσπιση των όσιών του και δε λογάριασε τις ανθρώπινες απώλειες. Ήρωας;

Αυτή η εμμονή, προσωπικά με φοβίζει.

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #165 στις: 23/11/06, 22:35 »
Αντε πάλι τα ίδια...Εσύ ή δεν διαβάζεις αυτά που γράφω ή δεν τα καταλαβαίνεις....Λοιπόν....Απτη στιγμή που δεν πιστεύει καποιος στα κράτη και το οραμα του είναι ένας πλανήτης χωρίς κράτη, έχει κάθε δικαίωμα να κάψει την σημαία που τον ορίζει ελληνα πολιτη, πολίτη ενος κράτους, με κάτι το οποίο δεν συμφωνεί...
όπως και εσυ (το ξαναλέω δεν πειραζει) εχεις το δικαίωμα να βγεις και να καψεις μια μαυροκοκκινη σημαία!!(που για αυτόν σημαίνει κάποια πράγματα)
Το οτι καίει τη σημαία για να δείξει πως θέλει έναν πλανήτη χωρίς κράτη πρώτη φορά το ακούω και δεν ξέρω πού το στηρίζεις. Τον ρώτησες ή στο είπε στα κρυφά για να μην τον ακούσουμε οι υπόλοιποι?

Εχεις τη μοναδική ικανότητα να μην καταλαβαίνεις ή μαλλον να μην θες να καταλαβεις αυτα που λέω...
Το ότι δεν είμαι ο μόνος που δε σε καταλαβαίνει (αν έτσι νομίζεις) εδώ μέσα είναι τυχαίο άραγε?

EDIT Αν θες πες μου σε παρακαλώ πού διαφέρει η παραπάνω αντίληψή σου απο την έννοια της παγκοσμιοποίησης, στην οποία, αν οχι εσύ, τα παλικαράκια αυτά, τάσσονται ενάντια.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/11/06, 22:39 από actr »
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #166 στις: 23/11/06, 22:41 »
Ποτέ όμως δεν είδα να καταδικάσετε και κάποιους από την άλλη πλευρά που παραβαίνουν τους κανόνες.

Κατακριτέοι άπαντες. Δις κατακριτέοι πάντως εκείνοι που επιλέγουν να καταχραστούν την ίδια την εξουσία που τους παρέχεται για να εξασφαλίζουν την ασφάλεια και την προστασία του πολίτη.

Αν ο ίδιος ο αστυνομικός, που υποτίθεται πάντα πως έχει εκπαιδευθεί για να μην επιτρέπει στα πλέον ακραιφνή ένστικτά του να προηγούνται της λογικής, επιδίδεται με πρωτοφανή σκληρότητα σε τέτοιες ενέργειες, τι απαιτήσεις να έχεις από μένα κι από σένα;

Και το πλέον βρομερό της υπόθεσης είναι πως σε αντιδιαστολή με σένα και μένα πάλι που θα μας τυλίξουν σε μια κόλλα χαρτί και θα μας τρέχουν για ψύλλου πήδημα, οι ίδιοι θα τη βγάλουν καθαρή (όπως την έβγαλαν ήδη) με τιμωρίες χάδια.

Ποιος λοιπόν θα με προστατεύσει από τους προστάτες μου;

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #167 στις: 23/11/06, 22:44 »
Παράθεση
Το οτι καίει τη σημαία για να δείξει πως θέλει έναν πλανήτη χωρίς κράτη πρώτη φορά το ακούω και δεν ξέρω πού το στηρίζεις. Τον ρώτησες ή στο είπε στα κρυφά για να μην τον ακούσουμε οι υπόλοιποι?

Τις θεωρίες τις αναρχίας τις ξέρεις;;; κατω τα κράτη και οι πατρίδες = αναρχικο συνθημα σου λέει κάτι;;;

Τα αλλα που γράφω μάλλον τα περνάς στο ντούκου ε?
Ούτε με την διευκρίνηση που σου έκανα κατάλαβες; η απλά το είπες έτσι για να το πεις;

Αν συνεχίζεις να μην με καταλαβαίνεις γιατί είμαι ακατανόητη, διάβασε το κείμενο που έβαλε ο schizm και τοτε ίσως με καταλάβεις...



schizm: Συμφωνώ με αυτά που λέει ο κύριος απολύτως...

fsl: δεν νομίζω ότι με το να καεί μια τράπεζα ή τα μακντοναλτς υπάρχουν νεκροί ή τραυματίες....Το μεγαλύτερο κακό θα το πάθει αυτος που το έκαψε από κανένα δακρυγόνο ή κανενα γκλομπ....γιατί ούτε το μακντοναλτ θα παθει οικονομικη ζημια ούτε θα υπαρξει κανενας "αθωος" τραυαματιας
« Τελευταία τροποποίηση: 23/11/06, 22:53 από fairy »

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #168 στις: 23/11/06, 22:48 »
Τις θεωρίες τις αναρχίας τις ξέρεις;;; κατω τα κράτη και οι πατρίδες = αναρχικο συνθημα σου λέει κάτι;;;
Οχι.
Είμαι όλος αυτιά...

Τα αλλα που γράφω μάλλον τα περνάς στο ντούκου ε?
Είσαι μεγάλη επιρροή τελικά.
Πες μου πού δεν σου απάντησα
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #169 στις: 23/11/06, 22:48 »
Μάλλον για άλλη μια φορά διαβάζεις αυτά που θες....

Η δολοφονία των Ισραηλινών αθλητών απο την οργάνωση Μαύρος Σεπτέμβρης το 1972 στους Ολυμπιακούς του Μονάχου... Τους πιάσανε ομήρους διαμαρτυρόμενοι για την κατοχή της όχθης της Γάζας από το Ισραήλ...

Να στο ξαναπω λοιπόν μπας και μπεις στο νόημα των προηγούμενων λόγων μου.
Αν υποθέσουμε πως εγώ συμφωνώ με τους λόγους διαμαρτυρίας τους δε μπορώ να τους υποστηρίξω γιατί διαφωνώ κάτι παραπάνω από κάθετα με το μέσο διαμαρτυρίας.

Παντού γύρω μας βλεπω αφίσες κλπ κατά της παγκοσμιοποίησης.Τώρα μας λες πως στην ουσία αυτό ακριβώς -πλανήτης χωρίς κράτη- είναι αυτο που θέλουν.
Μήπως κατι δε μας λες καλά?
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #170 στις: 23/11/06, 22:51 »
EDIT Αν θες πες μου σε παρακαλώ πού διαφέρει η παραπάνω αντίληψή σου απο την έννοια της παγκοσμιοποίησης, στην οποία, αν οχι εσύ, τα παλικαράκια αυτά, τάσσονται ενάντια.
Τσαμπα το edit που εκανες.... Και μονο σου νομιζω καταλαβαινεις οτι αυτο που λες ειναι τελειως ακυρο.

ΦΣΛ πραγματικα δεν μπορεις να αντιληφθεις τη διαφορα η προσπαθεις να παραπλανησεις?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #171 στις: 23/11/06, 22:52 »
Προσπαθώ να παραπλανήσω ποιον και ως προς τι?

Συγχώρα με που βλέπω συνεχώς πολλούς από αυτούς να σκίζονται κατά της παγκοσμιοποίησης και ξαφνικά διαβάζω ότι θέλουν πλανήτη χωρίς κράτη ενα μεγάλο χωριό δλδ.
Είναι το ίδιο και γω εγώ η ανόητη δε βλέπω τη διαφορά?
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #172 στις: 23/11/06, 22:53 »
περι παγκοσμιοποίησης και αναρχίας το εχουμε ξανασυζητήσει...Θα τα πω περιληπτικα :

Παγκοσμιοποίηση= κυριάρχηση ενος κοινού αμερικάνικου προτύπου, όλοι θα είναι υπογχείρια και μαριονέτες μιας παγκόσμιας δύναμης, επικράτηση της βιομήχανίας και του καταναλοτισμού, εκμετάλευση χωρών του 3ου κοσμου
Κοινωνία χωρις κράτη= Καμια εξουσια, κανένα κράτος, καμια πατρίδα, όλοι ίσοι ανεξαρτήτως που γεννηθηκαν, όλοι έχουν ίδια δικαιώματα....Δεν υπάρχει ελεγχος από καμία αμερική, ούτε καταναλωτισμός, και δεν υπάρχουν ισχυροι και ανίσχυροι
Το πρώτο (η παγκοσμιοποήση) είναι κάτι πολύ κοντινό και πολύ εφικτό,και καθόλου απίθανο να συμβει στο αμεσο μελλον. το άλλο είναι μια ουτοπία που μάλλον δεν θα γίνει ποτε...ειναι απλώς μια ιδέα...

edit: ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ Η ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΠΟΙΗΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΕΝΟΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΧΩΡΙΟΥ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΙΣΟΙ???
« Τελευταία τροποποίηση: 23/11/06, 22:55 από fairy »

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #173 στις: 23/11/06, 22:57 »
Προσπαθώ να παραπλανήσω ποιον και ως προς τι?

Συγχώρα με που βλέπω συνεχώς πολλούς από αυτούς να σκίζονται κατά της παγκοσμιοποίησης και ξαφνικά διαβάζω ότι θέλουν πλανήτη χωρίς κράτη ενα μεγάλο χωριό δλδ.
Είναι το ίδιο και γω εγώ η ανόητη δε βλέπω τη διαφορά?
Ωραια τοτε αφου ο καπιταλισμος και η αναρχια ιεναι το ιδιο πραγμα, ομολογω οτι δεν το γνωριζα αυτο ως ιδεα κοιτα να δεις που ολοι οι αναρχικοι τελικα ειναι καπιταλιστες και ελιτιστες και υπερμαχοι ενος κοσμου 2 ταχυτητων ειναι καιρος να αναθεωρησω τις αποψεις μου αφου τι για αναρχια τι για καπιταλισμο το ιδιο και το αυτο ειναι. Τι αμερικανικη αυτοκρατορια τι κοσμος χωρις κρατη. Τι να λεμε τωρα ειναι δυνατον να υπαρχει διαφοραΑ? Πααπαπαπα
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #174 στις: 23/11/06, 22:57 »
Δυστυχώς θα φτάσω στο σημείο να πω πράγματα που αποφευγω σαν το διάολο.

Θα σου ζητούσα να μου πεις που βρήκες αυτό τον ορισμό της παγκοσμιοποίησης αλλά δεν έχει νόημα.
Ενημέρωσε πάντως τις μέχρι τώρα αναφορές για αυτό τον ορισμό γιατί εγώ στα 23 μου πρώτη φορά τον ακούω αυτόν.
Σας εύχομαι σε λίγα χρόνια που θα τα βάλετε στην πλάτη ως γνώσεις και εμπειρία -το ίδιο ισχύει και για μένα- να τα ξαναπούμε.

Ρουφ αυτά δε νομίζω να τα είπα κάπου εγώ οπότε δεν έχω να σχολιάσω κάτι....

Σας εύχομαι επίσης να δείτε μια μέρα τον κόσμο όπως ήταν παλιά.Κάθε μέρος του πλανήτη αποκομμένο από το άλλο,τα όριά μας να είναι αυτά της πόλης μας άντε της χώρας μας το πολύ κλπ.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/11/06, 22:59 από FSL »
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...