Αποστολέας Θέμα: Diezel D-Moll Review  (Αναγνώστηκε 30519 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Diezel D-Moll Review
« Απάντηση #25 στις: 30/11/12, 23:01 »
Για όσους διψάνε για clips, αρχίζουν να βγαίνουν πλέον κάποια καλής ποιότητας, όπως αυτό.

FYI ο τύπος παίζει στο κανάλι 2 (!!!!!) και χωρίς το MidCut. Υπάρχει πάντα και το κανάλι 3 για κάτι πιο βαρύ!...  :metal :roll

!


Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Diezel D-Moll Review
« Απάντηση #26 στις: 30/11/12, 23:33 »
Έχει τον ενισχυτή σε standby ή μού φαίνεται...; :eee
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Diezel D-Moll Review
« Απάντηση #27 στις: 01/12/12, 01:05 »
Έχει τον ενισχυτή σε standby ή μού φαίνεται...; :eee
δε σου φαίνεται καθόλου....

υπάρχει περίπτωση να παίρνει σήμα από κάποιο line out με το standby στο on ή μας δουλεύουν??

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Diezel D-Moll Review
« Απάντηση #28 στις: 01/12/12, 01:54 »
Έχει τον ενισχυτή σε standby ή μού φαίνεται...; :eee

Ναι, το γράφει και στα σχόλια. Απλά χρησιμοποιεί το Compensated Out για να κάνει την εγγραφή.
Αν δείτε τις φωτογραφίες που παρέθεσα είναι στο back panel, απλά ακόμα και για αυτό, ο ενισχυτής χρειάζεται καμπίνα για να λειτουργήσει.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Diezel D-Moll Review
« Απάντηση #29 στις: 02/12/12, 14:23 »
Καλοπαικτο και αυτο!  ;)
Πραγματικο θηριο!!!  >:D
Μου αρεσει που το αποκαλεις "το οικονομικο μοντελο της ντιζελ"  ;D
Χαιρομαι πολυ οταν βλεπω τετοια, περιμενουμε κλιπακια!  :D Η ακομα καλυτερα, γραψε με DI ενα ριφ και στειλτο σε ολους τους ενισχσυτες σου ενα-ενα, μιξαρισε το και βαλε να ακουσουμε τον τοιχο  >:D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Diezel D-Moll Review
« Απάντηση #30 στις: 02/12/12, 14:59 »
Μου αρεσει που το αποκαλεις "το οικονομικο μοντελο της ντιζελ"  ;D

Όπως λέμε "το οικονομικό μοντέλο της Ferrari"... :P
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Diezel D-Moll Review
« Απάντηση #31 στις: 02/12/12, 23:55 »
Μετα απο αυτο το demo που ειδα προσωπικα τον κατατασσω στο τοπ 10 των high gain amps (και ειμαι σιγουρος οτι απο κοντα θα ακουγεται ακομα πιο καλος  >:D ), ειδικα το saturation που εχει στο 4'00 ειναι ολα τα λεφτα...

Musikmesse '12 - Diezel D Mon Demo


Ο Πετερ που παιζει ειναι και ο σχεδιαστης του?!?


Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Diezel D-Moll Review
« Απάντηση #32 στις: 03/12/12, 00:44 »
Οχι αυτος ειναι ο Peter Stapfer, o Peter Diezel ειναι που τους σχεδιαζει.

Μου αρεσε πολυ ο ηχος σε αυτο το βιντεακι, πολυ συνθετος και με αρμονικες. Μου θυμιζει λιγο τον μπογκνερ μου, αλλα με αρκετα διαφορετικο ηχοχρωμα, πολυ καλη δουλεια!
Βασικα ο Krampe μου ειχε στειλει πολυυυυυυυυυυυυυ παλια κατι κλιπακια απο εναν SoundCity που ειχε μετατρεψει παρεα με τον Diezel (τον οποιο ειχα φτασει πολυ κοντα στο να τον αγορασω, ακομα το μετανιωνω που δεν), καθως και κατι προενισχυτες που του ειχε σχεδιασει ο Diezel και ειχε κατασκευασει μετα μονος του, και ο ηχος τους ηταν πολυ κοντα σε αυτο, ειχα απορησει τοτε γιατι δεν εβγαζαν εναν ενισχυτη με τετοιο saturation. Τελικα εφτασε η ωρα!  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 03/12/12, 00:58 από Jezus »
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Diezel D-Moll Review
« Απάντηση #33 στις: 03/12/12, 13:27 »
Που χάθηκες βρε Κώστα, άντε και μας έλλειψες!..
Τι λες για Shootout D-Moll vs Modena ?.. είναι το επόμενο project μου, όταν βρω που/πως/και τι με το χώρο και το κουβάλημα!.. 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Diezel D-Moll Review
« Απάντηση #34 στις: 03/12/12, 16:52 »
πόσο υπέροχος ήχος στο video του Kosthrash... αλλά ειλικρινά στα καθαρά του, πόσο κουμπώνει με την gibson? απλά υπέροχο 
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Diezel D-Moll Review
« Απάντηση #35 στις: 04/12/12, 01:19 »
Που χάθηκες βρε Κώστα, άντε και μας έλλειψες!..
Τι λες για Shootout D-Moll vs Modena ?.. είναι το επόμενο project μου, όταν βρω που/πως/και τι με το χώρο και το κουβάλημα!..

Thank you, μεγαλο μπλεξιμο με δουλεια κτλ, ελπιζω να ψιλοχαλαρωσω μεχρι το καλοκαιρι  :)
Ο Modena εχει πολυ καθαρο, "high-fi" ηχο, ακομα και με το gain στο τερμα, ο D-moll απο το βιντεο βλεπω εχει πολυ διαφορετικο ηχο. Ισως να ειναι πιο κοντα στον Cornford ετσι οπως τον ειχες ρυθμισει οταν τον ειχα ακουσει απο κοντα. Οποτε και οι τρεις μαζι στο τεστ!  ;)
Οπου να'ναι μετακομιζω, οποτε μολις στησω το στουντιο ευπροσδεκτος για το τεστ μετα φαγοποτιου, αν δεν μπορεις να κανεις το ταξιδι να δανεισω το torpedo αν θελεις, ωστε να μην υπαρχει θεμα χωρου.
Πιανουν σκονη τοσο καιρο τα μηχανηματα, τουλαχιστον να κανουν κατι χρησιμο.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος the bard

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Diezel D-Moll Review
« Απάντηση #36 στις: 14/12/12, 19:08 »
Ενα πολυ ωραιο demo απο τον Josh Wibaut


Diezel D-MOLL Demo by Josh Wibaut Part 1


Diezel D-MOLL Demo by Josh Wibaut Part 2

 
Diezel D-MOLL Demo by Josh Wibaut Part 3



Diezel D-MOLL Demo by Josh Wibaut Part 4


« Τελευταία τροποποίηση: 18/12/12, 23:23 από the bard »

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Diezel D-Moll Review
« Απάντηση #37 στις: 15/12/12, 18:55 »
Ενα πολυ ωραιο demo απο τον Josh Wibaut

Ωρέ τι γκάζια είναι αυτά, έχω πάθει πλάκα! ΗΧΑΡΑ!
Τερμα saturation, χωρίς όμως να χάνει τη νότα, just the way I like it!  ;)
Bravo Αδριανέ, πολυ καλη η επιλογή σου!  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Diezel D-Moll Review
« Απάντηση #38 στις: 17/01/13, 15:38 »
Δυστυχώς δεν μιλάω Γερμανικά, αλλά αυτό το demo από ήχο είναι όλα τα λεφτά:

Diezel D-Moll Standard


ΕΝJΟΥ !!.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Diezel D-Moll Review
« Απάντηση #39 στις: 18/01/13, 10:53 »
Δυστυχώς δεν μιλάω Γερμανικά, αλλά αυτό το demo από ήχο είναι όλα τα λεφτά:

Diezel D-Moll Standard

ΕΝJΟΥ !!.



Όντως ο ήχος kicks major ass ;D
Φανταστικά, τσαμπουκαλεμένα βρώμικα χωρίς ίχνος λασπώματος. Να τον χαίρεσαι και συ Ανδριανέ (και να μας ποστάρεις και τίποτα δικό σου κάποια στιγμή).

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Diezel D-Moll Review
« Απάντηση #40 στις: 18/01/13, 16:45 »
πολυ μεταλογκαζι :o  δεν στο 'χα ανδριανε :P


Τουμπανο και με πολυ διαυγεια αλλα απο οτι ειδα οτι και να κανεις τα ch2-3 δεν crunchιζουν ετσι? μονο το καθαρο βγαζει crunch. (καταλαβα καλα?) δεν θα επρεπε εστω το ch2 να εχει λιγοτερο drive? ???

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Diezel D-Moll Review
« Απάντηση #41 στις: 18/01/13, 19:22 »
Καταπληκτικο, 2 ενισχυτες σε εναν, παταει το mid-cut και ο ενισχυτης γινεται... ENGL!  :P
Oσο εχει το ENGL mode  ;D κλειστο μου αρεσει τρομερα ο ηχος του (οχι οτι δεν μου αρεσουν οι ENGL, αλλα καμια σχεση με τις μεσαιες του Diezel!).
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Diezel D-Moll Review
« Απάντηση #42 στις: 18/01/13, 21:37 »
Καταπληκτικο, 2 ενισχυτες σε εναν, παταει το mid-cut και ο ενισχυτης γινεται... ENGL!  :P
Oσο εχει το ENGL mode  ;D κλειστο μου αρεσει τρομερα ο ηχος του (οχι οτι δεν μου αρεσουν οι ENGL, αλλα καμια σχεση με τις μεσαιες του Diezel!).
Όχι, ευτυχώς δεν είναι χροιά Engl.. είναι Diezel χωρίς τα μεσαία!.. το έκανε για να μπορείς να παίζεις πιο metal περάσματα χωρίς να μπουκωνεις όλη την μπάντα.. και δουλεύει πολύ καλά!. Την Τρίτη έχω την πρώτη πρόβα με τον ενισχυτή, θα επανέλθω με σχόλια.

τα ch2-3 δεν crunchιζουν ετσι? μονο το καθαρο βγαζει crunch. (καταλαβα καλα?) δεν θα επρεπε εστω το ch2 να εχει λιγοτερο drive? ???
Και όμως δεν έχει τοσο drive ώστε να μην μπορεί να κάνει crunch, μάλιστα καθαρίζει πολύ καλά με το volume της κιθάρας. Περίεργο μου φάνηκε και εμένα στο βίντεο, αλλά είδα μετά ότι το κανάλι 2 είχε το gain στο τέρμα.. κάπως έτσι ακούγεται.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/01/13, 21:40 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Diezel D-Moll Review
« Απάντηση #43 στις: 18/01/13, 23:14 »
Με τα μεσαια παντως ειναι σουπερ ο ηχος!  8)
Χωρις τα μεσαια μου θυμιζει κατι κλιπακια που εγραφε ενας αμερικανος σε ενα φορουμ παλια, τα πιο πολλα ηταν με ENGL & Framus, και ειχε και μερικα με Madison, Voodoo κτλ, πιθανως να μου θυμισε καποιον απο αυτους  :) πρεπει να τα βρω στο αλλο pc τωρα, εφαγα κολημα  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 18/01/13, 23:59 από Jezus »
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Diezel D-Moll Review
« Απάντηση #44 στις: 23/01/13, 15:49 »
Χθες είχα την πρώτη πρόβα με το γκρουπ όπου είχα την δυνατότητα να παίξω με τον D-Moll σε μάχιμες συνθήκες, εκεί όπου ακριβώς γνωρίζει και γνωρίζεται καθένας με τον εξοπλισμό του!.. Ένα έχω να πω: WOW!...
(έχω να πω κι άλλα, βέβαια…!..)

Θα προσπαθήσω να κάνω ένα πλήρες review που να μην περιέχει το σύνηθες βαρετό «τι καλός που είναι ο νέος μου ενισχυτής, τα κάνει όλα τέλεια», κλπ, δηλαδή το κλασσικό honeymoon review που έχουμε συνηθίσει..

Ας ξεκινήσουμε με τα χαρακτηριστικά του ενισχυτή, για να έχουμε ένα κοινό πεδίο και να καταλαβαινόμαστε:

Diezel D-Moll
100 watt από 4 x JJ KT77 τελικές
6 x 12AX7 προενισχύτριες
Clean/Crunch κανάλι 1: Gain, Volume , Bass, Middle, Treble
Drive κανάλι 2α: Gain, Volume , Bass, Middle, Treble
Lead κανάλι 2β: Gain, Volume και μοιράζεται τα BMT του 2α.
Mid Cut φίλτρο: Intensity, Volume, εφαρμόζεται και στα 3 κανάλια
Master 1 και Master 2 Volumes
Global ρυθμιστικά Presence και Deep 
Serial Loop, Parallel Loop (με mix)
Όλες οι λειτουργίες, Κανάλι 1, 2a, 2β, MidCut, Master1/2, FXLoop, Mute είναι MIDI Switchable, 128 presets max.

Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά/λεπτομέρειες στο: http://diezel.typo3.inpublica.de/D-Moll.34.0.html


Εντυπώσεις από το ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ

Η πρώτη εντύπωση είναι ότι ο ενισχυτής αυτός είναι φτιαγμένος με τις υψηλότερες προδιαγραφές ποιότητας και αξιοπιστίας. Όλα τα εξαρτήματα είναι απόλυτα τακτοποιημένα, δεμένα για να μην παίζουν στις μετακινήσεις και οι κολλήσεις άψογες παντού.
 


Τα καλώδια έχουν κρατηθεί όσο γίνεται πιο κοντά για την αποφυγή θορύβων.. Παράλληλα παντού υπάρχουν ακριβοί ρελέδες άψογης ποιότητας για τον έλεγχο των λειτουργιών με MIDI με την καλύτερη δυνατή απόκριση



ΚΑΘΕ ΕΝΑ από τα καλώδια που μεταφέρουν σήμα (και όχι μόνο από το βύσμα στην V1) είναι shielded και γειωμένο με απίθανη φροντίδα.



Οι οδηγίες για το BIAS είναι εξαιρετικές, και συνιστούν την επανάληψη όλης της διαδικασίας 3 φορές!!!.. Δεν το έχω ξαναδεί πουθενά αυτό!!..



Η ποιότητα της κατασκευής και των εξαρτημάτων/υλικών δείχνουν γιατί ο κατασκευαστής δίνει 5 χρόνια εγγύηση στο μηχάνημα, σύν 1 χρόνο μεταφέρσιμο στον δεύτερο ιδιοκτήτη!..
« Τελευταία τροποποίηση: 24/01/13, 22:15 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Diezel D-Moll Review
« Απάντηση #45 στις: 23/01/13, 15:49 »
Εντυπώσεις από τον ΗΧΟ

CLEAN/CRUNCH Κανάλι 1
O D-Moll είναι βασισμένος στον Herbert, έναν ενισχυτή ο οποίος έχει αμιγές καθαρό κανάλι, με ατελείωτο headroom χωρίς να βρωμίζει παρά μόνο σε εκρηκτικές εντάσεις (και αυτό αμφίβολο, είναι 120watt!). Στον D-Moll το κανάλι 1 υποτίθεται ότι κάνει και crunch με το ρυθμιστικό Gain. ΔΕΝ μου άρεσε!.. παίζω πάρα πολύ με crunch και έχω πολλά ακούσματα και πολύ ψηλές απαιτήσεις.. έχω ακούσει καλύτερο Crunch από πολλούς ενισχυτές, (Cornford, Elmwood ακόμα και ο Tubemeister τολμώ να πω). Το Crunch που παίρνεις από το κανάλι 2α με το volume της κιθάρας χαμηλά είναι πολύ ανώτερο από αυτό του 1. Φαίνεται ότι διατηρήθηκε η αρχική σχεδίαση του Herbert με στόχο να μπορεί να δώσει καθαρό με πολύ headroom αν κάποιος το θελήσει και έτσι το crunch έγινε με κάποια πρόσθεση επιπλέον σταδίων gain με τρόπο που δεν είναι βέλτιστος. Σίγουρα όμως το κανάλι 1  θα ικανοποιήσει όποιον θέλει καθαρό ήχο, έχει απίθανη ευκρίνεια εάν ρυθμιστεί σωστά.

DRIVE ΚΑΝΑΛΙ 2α
Εδώ μπορώ να ζήσω και να περάσω όλες τις επόμενες μέρες των μουσικών μου δρώμενων!.. Από πού να αρχίσω για αυτό το κανάλι.. Καθαρίζει απίθανα με το volume της κιθάρας και βγάζει ένα από τα καλύτερα και πιο ευκρινή Crunch που έχω ακούσει ποτέ. Οδηγούμενο πιο πολύ δίνει ένα Drive για δουλειά με ακόρντα που έχει απίστευτο βάθος, όγκο και ταυτόχρονα μία λαμπερότητα και μία διακριτότητα όπου ακούς τις χορδές μία μία. Τα παικτικά λάθη εδώ γίνονται αμείλικτα εμφανή. Με το Volume της κιθαρας τέρμα και το Gain στα 2/3 περνάς σε πεδίο Lead όμως με την ίδια καταπληκτική ευκρίνεια και note separation.. Πολλοί θα κάνουν πολλά από τα σόλα τους σε αυτό το κανάλι.. Εδώ θα ζήσουν τις ομορφότερες στιγμές τους οι οπαδοί του μεταλ. To chugga chugga είναι από άλλο κόσμο, στακάτο και ταυτόχρονα βαθύ, ολοκληρωτικό, βλέπεις (και ακούς) γιατί οι μετασχηματιστές είναι τεράστιοι και ζυγίσουν 6 κιλά ο καθένας!.. Τα ρυθμιστικά είναι πολύ δραστικά και θέλουν μικρές, σταδιακές αλλαγές. Νομίζω ότι μπορώ να βγάλω οποιοδήποτε ήχο θέλω από το κανάλι αυτό και μόνο. Εάν ποτέ η Diezel έβγαζε έναν μονοκάναλο ενισχυτή, θα ήταν με αυτό το κύκλωμα. Απίθανο από όλες τις απόψεις!..

LEAD ΚΑΝΑΛΙ 2β
Ένα κτήνος που θέλει θηριοδαμαστή για να τιθασευτεί!.. Κατ αρχάς, το πρώτο και πρώτιστο πράγμα που παρατηρείς είναι ο signature ήχος των θεϊκών μεσαίων που έκανε διάσημη την DIezel.. ο ντράμερ (!) σχολίασε τον ήχο θετικά χωρίς να έχει δει με τι ενισχυτή παίζω!.. ο ήχος αυτός μιλάει στο ασυνείδητο..  άνθρωποι που περνούν απέξω από τον χώρο, θα μαγευτούν από την περίεργη αυτή χροιά, την άγνωστη μυστική συνταγή που αυτός ο χαρισματικός άνθρωπος, ο Peter κατάφερε να πετύχει και να βάλει μέσα σε αυτούς τους ενισχυτές. Mojo? Συχνότητες? Tone Stack? Εμπειρία? Διάνοια? Τύχη? Όπως και να το πούμε, τίποτα δεν θα περιγράψει αυτό το κάτι ιδιαίτερο, αναγνωρίσιμο και πάρα πολύ ξεχωριστό. Το κανάλι αυτό μοιράζεται το ίδιο BMT με το κανάλι 2α. Όμως έχει διαφορετική απόκριση by design. Ακούγεται πιο συμπιεσμένο και παράλληλα «κόβει» περισσότερο. Τα μπάσα είναι βαθειά και σφιχτά μαζί (απίθανο..) δεν πλαδαρεύουν ποτέ και το sustain είναι απόκοσμο. Πουλάς επιτόπου ότι σωρούς από πετάλια είχες μαζέψει για να βρεις αυτό το κάτι που σου έλλειπε σε όλους τους άλλους ενισχυτές που είχες παίξει..  Ακόμα και αυτό το κανάλι, καθαρίζει με το volume της κιθάρας!!!!.. είναι απίστευτο, πως τόσο ατελείωτο gain προέρχεται από ένα κύκλωμα με τόσα πολλά στάδια, με προοδευτικό και ευγενή τρόπο ώστε να έχει την δυνατότητα να καθαρίζει και να γλυκαίνει με απλά το  volume της κιθάρας. Όσα και να πλήρωσες για αυτόν τον ενισχυτή, έχεις μία τάση/ανάγκη να μπείς στο forum της Diezel και να πείς ένα ευχαριστώ στον άνθρωπο αυτό που σχεδίασε αυτό το πράγμα..  ένας άνθρωπος ο οποίος απαντάει προσωπικά σε όλους τους πελάτες του για ακόμα και την παραμικρή απορία/θέμα/πρόβλημα τους  και είναι διάσημος ως σημείο αναφοράς του Customer Care Excellence. Απλά Reference.

MID CUT
Ποιο mid cut?.. εγώ άκουσα Boost!.. Δεν περίμενα με τίποτα αυτό που μου επιφύλασσε αυτό το ρυθμιστικό!.. Σύμφωνα με τα specs, το Intensity κόβει την περιοχή γύρω από τα 400Hz και με το αντίστοιχο Volume δίνει ότι ένταση χάθηκε. Στην πράξη αυτό που άκουσα εγώ ήταν μία έμφαση στα Upper Mid!!.. η κιθάρα ξαφνικά «κόβει» περισσότερο και αποκτά λαμπερότητα. Το κύκλωμα αυτό έχει σχολιαστεί σε fora διεθνώς από τις μέρες του Herbert. Οι συχνότητες γύρω από τα 400Hz είναι αυτές που περιγράφονται ως «boxy»!.. Ο στόχος του Peter ήταν να δώσει μία μεγαλύτερη ευκρίνεια στα στακάτα περάσματα του metal και αυτό επιτυγχάνεται. Όμως γενικότερα, φαίνεται ότι η αναίρεση της «boxy» περιοχής των 400Hz δημιουργεί ταυτόχρονα ένα loudness effect κάτω και πάνω από την περιοχή αυτή, το οποίο κάνει τον ήχο πιο ευκρινή για δακτυλισμούς και αρπίσματα με τρόπο που κόβει στην μίξη, ενώ τα μπάσα παραμένουν γεμάτα. Όταν κοίταζα τον ενισχυτή σκεφτόμουν ότι το mid cut είναι μία λειτουργία που δεν θα χρησιμοποιήσω καθόλου και χθες, είδα ότι αντίθετα, θα μου είναι αναπόσπαστο μέρος της λειτουργικότητας που θα χρησιμοποιώ συχνά. Απίθανο κύκλωμα και ευχάριστη έκπληξη.

PRESENCE/DEEP
Δύο ρυθμιστικά που μου έβγαλαν νόημα περισσότερο από κάθε άλλον ενισχυτή που τα είχε!.. Το presence σύμφωνα με τα specs ρυθμίζει την περιοχή γύρω από τα 3KHz και το Deep γύρω από τα 120Hz. Πέφτουν δηλαδή έξω από τις συχνότητες των BMT των καναλιών. Αυτό τα κάνει ιδανικά για να ρυθμίσεις την απόκριση της καμπίνας σου, και της εκάστοτε καμπίνας που θα χρησιμοποιήσεις. Εγώ ρύθμισα λίγο πάνω το presence για να αντισταθμίσω το Weber Beam Blocker που έχω φορεμένο στην Engl E112VB για να αναιρεί το icepick effect του V30. 

ΟΙ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΜΟΥ μετά την πρόβα για να πάρετε μία ιδέα από το πώς χειρίστηκα κυρίως τα gain στα 3 κανάλια. Παρατηρήστε την θέση των Master 1 και 2 (ναι, έχουν διαφορά!..) ο ενισχυτής αυτός είναι τόσο κτήνος που εκεί ήταν μία καλή ένταση για μία δυνατή πρόβα!..

« Τελευταία τροποποίηση: 24/01/13, 13:33 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Diezel D-Moll Review
« Απάντηση #46 στις: 23/01/13, 15:50 »
Εντυπώσεις από την ΧΡΗΣΗ

Βάρος/Μεταφορά
Κατ’ αρχάς, η κεφαλή αυτή δεν είναι για πολύ κουβάλημα. Το πρώτο που καταλαβαίνεις είναι ότι η απίθανη χροιά, έρχεται με το αναπόφευκτο αντίστοιχο κόστος των κτηνωδών μετασχηματιστών και του βάρους τους. Μιλάμε για 25 κιλά στο χέρι, θέμα αν μπορεί κάποιος να κάνει 10-20 μέτρα περπάτημα με τον ενισχυτή για να τον μεταφέρει. Αν πάμε και στο φόρτωμα-ξεφόρτωμα από το πορτ μπαγκάζ, τότε μία λάθος κίνηση και η δισκοκοίλη  είναι σίγουρη. Ένα άλλο θέμα (θα αρχίσω την γκρίνια τώρα..) είναι ότι ο D-Moll είναι πολύ βαθύς (είναι 27Υ χ 30Β χ 60Π) και ΔΕΝ χωράει σε κανένα από τα κλασσικά Amp Transposters όπως αυτά που δίνει ο Thomann, το Gator G-901 και το Rockbag RB23500. Οπότε μιλάμε είτε για καροτσάκι praktiker, είτε για αλουμινένιο κουτί με ροδάκια, όπου πάει μακριά η βαλίτσα. Τυχεροί πολύ θα είναι οι ελάχιστοι από εμάς που θα μπορούν να τον αφήσουν σε κάποιο δικό τους στούντιο/χώρο μόνιμα για να παίζουν.. και δεν εννοώ την κρεβατοκάμαρα, ο ενισχυτής αυτός είναι για πλατείες και στάδια!..

Ένταση/Watt
Και με αυτό το σχόλιο, πάμε στην ένταση!.. Μιλάμε για κτηνώδεις εντάσεις, οι οποίες γίνονται ακόμα πιο έντονες από την εξαιρετική απόκριση του D-Moll στις δυναμικές και τα σκασίματα. ENA λάθος κούνημα του Master 2 κατά την μεταφορά που δεν πρόσεξες και κατόπιν ακόμα ένα προσθετικό λάθος επιλογής του από το MIDI πετάλι και το V30 εκρήγνυται επιτόπου και ο κώνος βγαίνει έξω και σας εύχεται Καλή Χρονιά.. (μου έτυχε και τρόμαξα και την γλύτωσα καθαρά από τύχη!.. δεν είχε μετακινηθεί  τόσο ψηλά..) Είναι νομίζω τα δυνατότερα 100Watt που κυκλοφορούν!.. ΔΕΝ είναι για μικρές καμπίνες..

Έλεγχος/MIDI
Πάμε σε ένα άλλο θέμα (συνεχίζοντας την γκρίνια..): MIDI!.. Ο ενισχυτής ελέγχεται αποκλειστικά με MIDI presets.. Είτε συνδέσεις το δικό του (πολύ καλό) Columbus (με το δικό του βύσμα XLR με τροφοδοσία) είτε ένα άλλο οποιοδήποτε MIDI Footswitch (εγώ έχω το Midi Moose) πρέπει να φτιάξεις και να αποθηκεύσεις presets για κάθε συνδυασμό λειτουργιών που θέλεις.. ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ότι δεν υπάρχει τρόπος, να έχεις ΠΧ ένα preset με πχ Lead 2b & Mid Cut & Master1 και να πατήσεις ένα άλλο κουμπί και να ενεργοποιήσεις ΜΟΝΟ το Master2.. πρέπει να φτιάξεις ένα ολόκληρο άλλο preset με Lead 2b & Mid Cut & Master2. Δυστυχώς αυτό περιορίζει λίγο την ευελιξία του θέματος. Υπάρχει ένα chip (Evolution) το οποίο μπορεί να τοποθετηθεί μέσα στον ενισχυτή και να προσφέρει αυτή την επιπλέον λειτουργικότητα του να αλλάζεις presets αλλά και διακριτές μεμονωμένες λειτουργίες, αλλά πρέπει να πάει στον κατασκευαστή να γίνει η εγκατάσταση, και πάει πολύ μακριά η βαλίτσα με το κόστος των μεταφορικών και τα θέματα εγγύησης..

Στην Πράξη/Θερμότητα
Στην πράξη, ξεχνάς όλα τα παραπάνω και εισέρχεσαι στον χώρο της μουσικής νιρβάνα!.. Κάποιος είπε ότι δεν μπορείς να βγάλεις κακό ήχο από αυτόν τον ενισχυτή. Δεν χρειάστηκε να παίξω καθόλου με τα BMT για να εκστασιαστώ τελείως με την χροιά αυτού του απίστευτου μηχανήματος.. Αφού τελείωσε το όνειρο και ήρθε η ώρα της αποσύνδεσης (μαζί με τα ανάλογα συμπτώματα στέρησης, και σχόλια του τύπου δεν κλείνουμε και για αύριο πρόβα.. ποιος μπορεί ρε παιδιά?!..) κατάλαβα ότι το πράγμα είχε ζεσταθεί για τα καλά!.. Μιλάμε για 10 λυχνίες και ζέστη σομπίτσας του χειμώνα!.. ποιος χρειάζεται πετρέλαιο?.. Όταν έπιασα τον ενισχυτή είδα ότι η πίσω γρίλια πλάι στις 4 x KT77 ήταν καυτή.. Αυτές οι γρίλιες με τα laser-cut D εμπρός-πίσω είναι απίθανες για εξαερισμό.. ΟΜΩΣ τι θα γίνεται με τον D-Moll που βγαίνει με την νέα φθηνότερη ξύλινη πρόσοψη η οποία είναι κλειστή?.. είναι το πρώτο μοντέλο που βγαίνει έτσι.. το έχει σκεφτεί καλά ο Peter για χώρες σαν την Ελλάδα? Δεν μπορεί, πιστεύω ναι!. Θα δούμε στο μέλλον και από τα fora.. 
Οπότε συνοψίζοντας..

Πλεονεκτήματα για μένα:
  • Αληθινή, γνήσια Diezel χροιά με τα λιγότερα λεφτά της γκάμας
  • Θεϊκό Κανάλι 2α που είναι ένας κόσμος από μόνο του
  • Απίθανο Clarity, εκπληκτικά Dynamics, εκρηκτικό ChuggaChugga και απόκοσμο Sustain
  • Mid-Cut που εκπλήσσει ευχάριστα με την χρησιμότητα του
  • Compensated Out για Direct Out σε PA και REC
  • MIDI ελεγχόμενες λειτουργίες με 128 presets
  • Ποιότητα κατασκευής σε επίπεδα αναφοράς
  • Εγγύηση 5 χρόνων, σύν 1 χρόνου μεταφερόμενου στον 2ο ιδιοκτήτη
  • Εξυπηρέτηση πελατών για πολλαπλά βραβεία
Μειονεκτήματα για μένα:
  • Crunch από το Καθαρό Κανάλι 1 μέτριας χροιάς
  • To MIDI δεν μπορεί να ελέγξει διακριτές μεμονωμένες λειτουργίες
  • Πολύ βαριά κεφαλή
  • Πολύ χρήμα όταν θα αλλαχθούν οι 10 λυχνίες
« Τελευταία τροποποίηση: 24/01/13, 14:39 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Diezel D-Moll Review
« Απάντηση #47 στις: 23/01/13, 15:59 »
ωραίοοοοοοοοος ο Ανδριανός!!

και πάλι καλορίζικος....να τον χαρείς! και ευχαριστούμε για το review! (και την συνέχειά του....)

(και καμιά ηχογράφηση απ'την πρόβα δε θα έβλαπτε! ;D )

Αποσυνδεδεμένος civilbill

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • επιστροφή!
    • Προφίλ
    • MSKAT Civil Works
Απ: Diezel D-Moll Review
« Απάντηση #48 στις: 23/01/13, 16:39 »
Αδριανέ,
καλορόζικο και πάλι το high gain κτήνος, να το χαίρεσαι...!
Ωραίο review, περιμένουμε και ηχητικά ντοκουμέντα..!

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Diezel D-Moll Review
« Απάντηση #49 στις: 23/01/13, 17:20 »
πρεπει να επισπευσουμε την gasοσυναντηση  ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
10534 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/13, 13:49
από JP.M
34 Απαντήσεις
12144 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/08, 14:32
από faser
5 Απαντήσεις
12278 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/12, 16:38
από kkmspm (φλουτσ)
29 Απαντήσεις
8395 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/10, 14:58
από DarkHorse
11 Απαντήσεις
4421 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/10, 01:42
από Απόλλων
134 Απαντήσεις
84461 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/16, 21:36
από ma.ster.
0 Απαντήσεις
1520 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/12, 12:22
από freemind
0 Απαντήσεις
11878 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/12, 17:33
από Melvin91
1 Απαντήσεις
6682 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/16, 13:40
από adr1anos
9 Απαντήσεις
22369 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/16, 23:26
από saved