Αποστολέας Θέμα: Γνώμες για αγορά και βελτίωση sx type stratocaster  (Αναγνώστηκε 4035 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αέρας

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Γειά σας και καλώς σας βρήκα.Πρίν ένα μήνα πούλησα την u.s.a strat μου και τον κυρίως ενισχυτή μου λόγω ανάγκης και τώρα σκέφτομαι να πάρω μια sx και να την βελτιώσω(αλλαγή μαγνητών κυρίως).Συγκεκριμένα σκέφτομαι την sst 57.Την είχα δοκιμάσει παλιότερα και μου άρεσε αρκετά.Tα ακουσματά μου είναι Hendrix,Winter,S.R.V, κυρίως.Ενισχυτή έχω τον jet city jca 20h.
'Eχει επιχειρήσει κάποιος κάτι παρόμοιο με τη συγκεκριμένη κιθάρα;Προτάσεις για μαγνήτες και άλλες βελτιώσεις ευπρόσδεκτες.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον απαντήσει.
Δημήτρης.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για αγορά και βελτίωση sx type stratocaster
« Απάντηση #1 στις: 03/02/14, 23:02 »
Έχουν περάσει κάμποσες SX από τα χέρια μου, και όπως έχω πει επανειλημμένα είναι πολύ καλές κιθάρες. Έχω ακόμα μια SX tele, αναβαθμισμένη με Tonerider Hot Classic μαγνήτες που δεν μπορώ να αποχωριστώ παρά το γεγονός ότι έχω πολύ ακριβότερες κιθάρες.

Όσον αφορά μαγνήτες για strat, οι πάγιες προτάσεις μου για κάτι οικονομικό αλλά ποιοτικό είναι οι εξής:

1. Tonerider. Tέσσερα διαφορετικά set που κυμαίνονται από vintage style (Pure Vintage, Surfari) μέχρι πιο hot (City Limits, Classic Blues), με προσωπική προτίμηση στα δύο τελευταία. Εγγυημένη ποιότητα.

2. Irongear. Ποικιλία μαγνητών, από κλασσικούς μέχρι rails με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και ενδιαφέρουσες καινοτομίες. Κοίτα τους Smoke Stack ΙΙ, που έχουν δύο πηνία για μεγαλύτερη ευελιξία.

3. Ironstone. Kαι εδώ υπάρχουν τέσσερα διαφορετικά set. Oι μαγνήτες αυτοί με εξέπληξαν πραγματικά. Έχω το Hybrid set σε μια παλιά Peavey Generation Triple Single (κιθάρα σε σχήμα telecaster, με tele bridge μαγνήτη και strat middle και neck). Οι stock μαγνήτες ήταν αρκετά καλοί, αλλά με τους Irostone η κιθάρα απογειώθηκε και πλέον έχει πολύ περισσότερη δύναμη και γκάζια. Αν σκεφτεί κανείς την τιμή (λιγότερο από 50 Ευρώ για ολόκληρο το σετ, συν κάτι ψιλά για μεταφορικά), μάλλον πρόκειται για τους μαγνήτες με το καλύτερο value for money στην αγορά.

Άλλες χρήσιμες αναβαθμίσεις που μπορείς να σκεφτείς στο μέλλον είναι ένα καλύτερο nut (ανέξοδη και εύκολη αναβαθμιση), ίσως καινούργιο τρέμολο αν το χρησιμοποιείς πολύ και φυσικά καλή θωράκιση για λιγότερο θόρυβο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για αγορά και βελτίωση sx type stratocaster
« Απάντηση #2 στις: 04/02/14, 00:12 »
αυτόν τον καιρό ψάχνομαι και εγώ για αναβάθμιση στη στρατ μου και κλίνω προς τους toneriders (pure vintage)που πρότεινε και ο Απόλλωνας

 το βιντεάκι που με οδήγησε στην επιλογή:

Tonerider Pickups - Pure Vintage Set Demo Video
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για αγορά και βελτίωση sx type stratocaster
« Απάντηση #3 στις: 04/02/14, 00:56 »
Όπως είπα και πριν, οι Tonerider για μένα είναι εγγύηση. Οι Hot Classics είναι χαλαρά οι καλύτεροι telecaster μαγνήτες που έχω δοκιμάσει σε αυτή την κατηγορία τιμής και όχι μόνο, ενώ τους Alnico IV humbuckers τούς δοκίμασα σε 3-4 διαφορετικές κιθάρες και σε όλες με ικανοποίησαν απόλυτα. Ο μόνος Tonerider που μέχρι στιγμής δεν μού άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις ήταν ο Rebel 90. Όχι ότι ήταν κακός, απλά δεν ήταν ο ήχος που περίμενα. Ίσως βάσει προηγούμενων εμπειριών να είχα υπερβολικές προσδοκίες.

Συγκεκριμένα για το θέμα μας, η Tonerider προσφέρει επιλογές που καλύπτουν όλο το φάσμα. Θέλεις κλασσικό ήχο vintage strat; Οι Pure Vintage και οι Surfari είναι ό,τι πρέπει. Θέλεις ένα σετ πιο ευέλικτο; Έχεις τους City Limits με τον overwound bridge μαγνήτη για σόλα χωρίς να θυσιάζεις τον vintage ήχο από τους άλλους δυό μαγνήτες. Θέλεις κάτι πιο bluesy; Classic Blues.

Βέβαια για να είμαστε δίκαιοι, πλέον κάθε κατασκευαστής μαγνητών προσφέρει μια καλή γκάμα που καλύπτει όλα τα γούστα. Το απίστευτο με τους Tonerider είναι ότι δεν βλέπεις μια αρνητική κριτική, όλοι αναγνωρίζουν ότι πρόκειται για μαγνήτες ποιοτικούς και με εξαιρετικό ήχο, παρά τη χαμηλή τιμή. Το μόνο κακό είναι ότι βλέπω τις τιμές τους να ανεβαίνουν σιγά-σιγά, και ελπίζω να μην ξεφύγουν τελείως όπως έχει γίνει με άλλες μάρκες στο παρελθόν...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Αέρας

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για αγορά και βελτίωση sx type stratocaster
« Απάντηση #4 στις: 04/02/14, 01:43 »
Κι ένα βιντεάκι με sx sst62 με custom shop 54.
Mου αρέσουν κι οι sheymour duncan ssl 1.


SX Strat with Fender CS '54 pickups








Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για αγορά και βελτίωση sx type stratocaster
« Απάντηση #5 στις: 04/02/14, 09:33 »
Θα το φωνααααζωωωωω και θα το λεεεωωωωωω....βαλε παππου και θα με θυμηθεις σε λεεεωωωωω....  :D :D :D :D

http://wildepickups.com/Wilde_Bill_s_Keystones.html

Ο Νονος των replacement pickups, ακομα χειροποιητοι απο την οικογενεια του.  Ορισμος του vintage ηχου και οχι μονο.
Σε απιστευατα χαμηλες τιμες για την φοβερη ποιοτητα κατασκευης και ηχο τους και αυτο απλα γιατι ΔΕΝ ειναι εργοστασιο ΔΕΝ μπαινουν μεσαζοντες να ανεβαζουν τις τιμες στο Θεο. Αντιστοιχα σετ απο εργοστασιακους μαγνητες εχουν κοντα στα 150+.
Σε οτι κιθαρα και να τους εχω βαλει απλα φανταστικοι.

http://wildepickups.com/Home_Page.html

και λιγο μελετη κανει καλο.....(τσεκαρετε τα σχεδια με routings)

http://billlawrence.com

http://billlawrence.com/Pages/About_Bill_Lawrence/Biography.htm
« Τελευταία τροποποίηση: 04/02/14, 11:16 από Απόλλων »
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3808 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/08, 17:37
από GiorgosVolos
28 Απαντήσεις
17071 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/08, 21:25
από MechMech
17 Απαντήσεις
6641 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/09, 13:14
από master of puppets
69 Απαντήσεις
19269 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/09, 22:22
από JACKSONMAN
17 Απαντήσεις
5829 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/10, 22:48
από Scorps182
4 Απαντήσεις
2478 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/12, 21:20
από Μητσάκος
8 Απαντήσεις
13856 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/14, 12:08
από isnogood_bad
12 Απαντήσεις
6675 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/13, 16:05
από mouz
22 Απαντήσεις
6597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/15, 16:16
από vagtanplan
7 Απαντήσεις
11857 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/18, 19:33
από modfori