Αποστολέας Θέμα: ΑΓΟΡΑ ΠΕΤΑΛΙΕΡΑΣ  (Αναγνώστηκε 2545 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ntelos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • datebest.net - visit website and win smartphone!
ΑΓΟΡΑ ΠΕΤΑΛΙΕΡΑΣ
« στις: 12/02/12, 18:20 »
θελω να αγορασω μια πεταλιερα αλλα δεν μπορω να επιλεξω καπια,ισω με λιγη βοηθεια απο εσας γινει κατι.
ειμαι αναμεσα σε
1 http://www.thomann.de/gr/line6_pod_2_2006.htm
2 http://www.thomann.de/gr/behringer_vamp.htm
3 http://salecity.me/product/Korg-ToneWorks-AX1500G-Multi-Effects-Guitar-Effect-Pedal/


πια ειναι η γνωμη σας για τις παραπανω;
αν θελετε προτεινετε και εσεις κατι.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/02/12, 18:53 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος fstat

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΠΕΤΑΛΙΕΡΑΣ
« Απάντηση #1 στις: 12/02/12, 18:31 »
1. Καλή επιλογή η POD 2.0. Ακόμη και το pocket pod (που έχω δοκιμάσει) είναι καλό.
2. Καλύτερα δες την V-amp 3 http://www.thomann.de/gr/behringer_vamp3.htm . Πολύ καλή all-around λύση.
3. Για την Korg δεν έχω άποψη.


Δες επίσης και τη σειρά G της Zoom (G1n, G2nu, κλπ). Πολύ αξιόλογες και οικονομικές πεταλιέρες.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/02/12, 18:54 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΠΕΤΑΛΙΕΡΑΣ
« Απάντηση #2 στις: 12/02/12, 18:52 »
Κατ' αρχήν η Korg AX1500G είναι παλιό μοντέλο και δύσκολα θα τη βρεις πλέον. Το link που παραθέτεις είναι Αμερικάνικη αγγελία για μια μεταχειρισμένη. To αντίστοιχο μοντέλο που κυκλοφορεί τώρα είναι η AX3000G, η οποία είναι αρκετά πιο ακριβή από τις άλλες δύο στη λίστα σου.

Πέρα από αυτό, όπως έχω πει και σε άλλους που ξεκινούν μια παρόμοια αναζήτηση, πρέπει να προσδιορίσεις τι ακριβώς ψάχνεις από την πεταλιέρα και τι χαρακτηριστικά θέλεις να έχει. Θέλεις πολλές προσομοιώσεις ενισχυτών; Θέλεις πολλά και διάφορα εφφέ; Θέλεις άλλα κόλπα (drums, looper, θύρα USB, aux in για να συνδέεις ένα mp3 player, κάτι άλλο); Θέλεις ευελιξία; Θέλεις ευκολία χρήσης; Αυτές οι παράμετροι θα κανονίσουν σε μεγάλο βαθμό πού θα κινηθείς. Και φυσικά ο προϋπολογισμός σου...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ntelos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • datebest.net - visit website and win smartphone!
Απ: ΑΓΟΡΑ ΠΕΤΑΛΙΕΡΑΣ
« Απάντηση #3 στις: 12/02/12, 20:26 »
την ax1500g την βρηκα μτχ,
τωρα για να πω τι ακριβως θελω απο μια πεταλιερα δεν ξερω και εγω ο ιδιος ;D ;D ;D ,απλα θελω να φτιαξω μερικους ηχους που να μου αρεσουν και να ειναι ευκολη στην χρηση.αυτα τα λιγα!!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΠΕΤΑΛΙΕΡΑΣ
« Απάντηση #4 στις: 12/02/12, 22:49 »
H ΑΧ1500 είναι σίγουρα εύκολη στη χρήση, καθώς με μερικούς διακόπτες μπορείς να φτιάξεις γρήγορα έναν ήχο χωρίς να χρειαστεί να μπαίνεις σε ψηφιακά μενού όπως στο pod και το V-amp. Επιπλέον αυτά τα δύο σε περιορίζουν αρκετά ως προς τα εφφέ που μπορείς να χρησιμοποιήσεις, γιατί έχουν προκαθορισμένες επιλογές οι οποίες δεν είναι ιδιαίτερα παραμετροποιήσιμες. Αντίθετα με την Korg έχεις μεγαλύτερη ευελιξία, καθώς τα διαθέσιμα είδη εφφέ είναι χωρισμένα σε κατηγορίες (overdrive - modulation - delay - reverb) οι οποίες ελέγχονται από ξεχωριστούς επιλογείς και έχουν πολλές παραμέτρους που μπορείς να αλλάξεις για το καθένα. Επιπλέον όλα αυτά ελέγχονται και με τους ποδοδιακόπτες, οπότε μπορείς εύκολα να ενεργοποιείς ή να απενεργοποιείς όποιο εφφέ θέλεις την ώρα που παίζεις.

Γενικά το pod και το V-amp έχουν πολλές και καλές προσομοιώσεις ενισχυτών (32 το καθένα), αλλά κατά τη γνώμη μου υστερούν στην ποιότητα και την ευελιξία των εφφέ. Αν λοιπόν θέλεις απλά να ψάξεις τους ήχους περισσότερων διαφορετικών ενισχυτών μέσω της πεταλιέρας και δεν σε ενδιαφέρουν ιδιαίτερα τα εφφέ, ίσως να είναι μια καλή λύση, ειδικά το V-amp που είναι λίγο πιο φτηνό. Αν πάλι θέλεις λίγες, βασικές και καλές προσομοιώσεις (11) αλλά περισσότερα και πιο ευέλικτα εφφέ, τότε μάλλον πρέπει να κινηθείς προς την Korg.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
11499 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/06, 17:56
από The common cunning linguist
7 Απαντήσεις
3995 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/08, 17:21
από a7xjoey
6 Απαντήσεις
3417 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/09, 21:44
από gplayer
10 Απαντήσεις
3530 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/10, 20:03
από Jezus
6 Απαντήσεις
2905 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/10, 23:09
από antonio536
8 Απαντήσεις
3895 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/11, 17:52
από omnio
49 Απαντήσεις
12247 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/12, 16:48
από metalmike
22 Απαντήσεις
8347 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/13, 21:54
από Aris81
14 Απαντήσεις
5242 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/13, 13:19
από Kosthrash
27 Απαντήσεις
18041 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/18, 09:54
από panixgr