Αποστολέας Θέμα: Πως να ρωτήσω καλύτερα "Τι Ενισχυτή να πάρω?"  (Αναγνώστηκε 65943 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Billviolin

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολυ, τον θέλω για το σπίτι, δεν χρειάζομαι να είναι πολύ δυνατός, περισσότερο θέλω να είναι ποιο καλός στον ήχο, μπορώ να ξοδέψω μέχρι 65 €
Επίσης το σάιτ το ξέρω, όποτε μπορώ να πάρω από εκεί! Ευχαρίστώ πολύ! :)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Καταλαβαίνω ότι τα χρήματα είναι περιορισμένα, όμως μιάς και πρόκειται για βιολί, προσπάθησε να φτάσεις σε ένα επίπεδο ενισχυτή που να περιλαμβάνει και tweeter όπως τον Harley Benton HBAC-20 γιατί το βιολί έχει πολλές υψηλές συχνότητες και από μονό μεγάφωνο full range θα σου ακούγεται μουντό.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Billviolin

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πάρα πολυ! Τον παράγγειλα! Εισαι φοβερός! Πραγματικα εισαι θεος!

Αποσυνδεδεμένος Tseligas2000

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
 Γεια σας,
 Εδω και τρια χρονια εχω αποκτησει μια Fender Strotocaster Delux απο σποντα. Την πηρα σχεδον τζαμπα .
 Τελος παντον μετα δεν ειχα ενισχτυτη, επεσα πανω σε μια ΥΑΜΑΗΑ κιθαρα που ειχε και ενισχυτη στο LIDL για 90 ευρω . Τα πηρα και αυτα για να εχω ενισχυτη.
 Με τον χρονο ομως πλεον θεωρω οτι παω πολυ καλα σε σημειο που κανω με φιλους μικρες εμφανισεις. (Oχι με τον δικο μου ενισχυτη) αλλα με δανικούς.
 Δεν παει ομως αλλο. Η μουσικη που παιζω ειναι ROCKBLUES, BLUES, SOUTHROCK. Μπορω να δωσω μεχρι 350 ευρω περιπου. Δεν εχω εξοπλισμο πεταλια κ.τ.λ. Μονο την κιθαρα μου.
 Οι χωροι οταν παιζω εξω ειναι μικρα μαγαζακια και δεν το κανω και σπάνια. Περισσοτερο παιζω σπιτι μου. Τι θα μου συστηνατε να παρω. Εχω δει τον Mustang 2 & 3 -  Roland cube - Orange crush 35rt - Line6 Spider IV75.
 Θα ηθελα να εχει  AUX IN. Μου αρεσει και η ιδεα της παραμετροποιησης στους ηχους. Δεν προκοιται όμως  ποτε να παιξω για ψαγμενο κοινο και επαγγελματικα.
 Θα ηθελα την βοηθεια σας. Εχετε καμια αλλη προταση?
 
« Τελευταία τροποποίηση: 24/03/16, 11:44 από Tseligas2000 »

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
  Δεν προκοιται όμως  ποτε να παιξω για ψαγμενο κοινο

δηλαδή αυτοί που έρχονται τώρα και σε ακούνε θεωρείς  πως είναι άσχετοι (με το είδος) και δε σε απασχολεί τι ήχο θα ακούσουν απο εσένα?

το "ποτέ" μπορεί να γίνει "κάποτε" , μπορει σε μερικά χρόνια να 'χεις γίνει βιρτουόζος για "ψαγμένους" , όπως λες

για το θέμα του ενισχυτή θα έλεγα πως είναι το κομμάτι του εξοπλισμού που θα πρέπει να επενδύσεις τα περισσότερα και θα πρέπει να δοκιμασεις ο ίδιος να δεις τι ακριβώς σου ταιριάζει.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/03/16, 15:19 από modfori »
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Tseligas2000

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
 Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Αυτό το νομίζω εγώ. Πάντως  δεν έχει κανένας παράπονο. Πόσα χρήματα το ελάχιστο πιστεύεις ότι πρέπει να δώσω? Από τους παραπάνω ποιος θεωρείς ότι αξίζει περισσότερο βάση αυτών που γράφω?

 

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Αν μπωρεις να δωσεις 2000€ ειναι το καλυτερο  :P
Πες μεχρι ποσα μπωρεις,μην ξεχνας πρωτα πρεπει εσυ να εισαι παιχτρονι και μετα ερχετε ο ενυσχιτης,μην ξεχνας ο ενυσχιτης εχει μεγαλυτερο ρολο απο την κιθαρα.
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Tseligas2000

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Αν μπωρεις να δωσεις 2000€ ειναι το καλυτερο [emoji14]Πες μεχρι ποσα μπωρεις,μην ξεχνας πρωτα πρεπει εσυ να εισαι παιχτρονι και μετα ερχετε ο ενυσχιτης,μην ξεχνας ο ενυσχιτης εχει μεγαλυτερο ρολο απο την κιθαρα.
Χα θα το πω ταπεινά. Είμαι απλά ένας μουσικός της σειράς. Το κακό είναι ότι όσο διαβάσεις εδώ μέσα βάζεις όλο και πιο βαθειά το χέρι στην τσέπη :) .ξεκίνησα με 300 πήγα 350 πάνω από 360 αντε 380
δεν θέλω να δωσω

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Tseligas2000

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Αν μπωρεις να δωσεις 2000€ ειναι το καλυτερο [emoji14]Πες μεχρι ποσα μπωρεις,μην ξεχνας πρωτα πρεπει εσυ να εισαι παιχτρονι και μετα ερχετε ο ενυσχιτης,μην ξεχνας ο ενυσχιτης εχει μεγαλυτερο ρολο απο την κιθαρα.
Χα θα το πω ταπεινά. Είμαι απλά ένας μουσικός της σειράς. Το κακό είναι ότι όσο διαβάσεις εδώ μέσα βάζεις όλο και πιο βαθειά το χέρι στην τσέπη :) .ξεκίνησα με 300 πήγα 350 πάνω από 360 αντε 380
δεν θέλω να δωσω

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Στο κάτω κάτω αν στο τέλος αρχίζω να βγάζω καλό μεροκάματο τότε θα δώσω παραπανω

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Για μενα ο καλυτερος τροπος να γλυτωσεις χρηματα ειναι να ψαξεις,να μαθεις και μετα να παρεις εναν που θα σου μεινει.Γιατι αν αλλαξεις 2-3 φορες ενυσχιτη καταλαβαινεις οτι ειναι πολλα λεφτα.Τωρα δεν ξερω τι κανεις με πεταλια και εφε που και αυτα εχουν τον ρολο τους..κανονικα ενας για εξασκηση και ενας για λαιβ αρκουν.Οποτε πρωτα δες τι χρειαζεσε και μετα τι μπωρεις να παρεις.
Και ναι,η μουσικη ειναι τρυπιος κουμπαρας.
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Ρε παιδιά, το τσακίσατε το παλικάρι. Ζήτησε κάποιες προτάσεις για ενισχυτή σε συγκεκριμένο εύρος τιμής, αναφέροντας καθαρά για ποιά χρήση τον θέλει, τι είδη μουσικής παίζει, τι χαρακτηριστικά θέλει να έχει, ακόμα και το γεγονός ότι δεν διαθέτει πετάλια ή άλλο εξοπλισμό. Γιατί τόσο πολλή φιλολογία και τόσο λίγη (ή μάλλον καθόλου) βοήθεια...;

Φίλε Tseligas 2000, με βάση αυτά που αναφέρεις, μάλλον προσανατολίζεσαι σε modelling ενισχυτές. Εγώ στη θέση σου θα κοίταζα τους παρακάτω:

Vox VT40X

Roland Cube 80XG

Blackstar ID30

Line 6 Amplifi 75
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Μα ρωταει ποσα πιστευουμε αξιζει να δωσει..Για να ειμαι ειληκρηνης,μακαρι ο καθε ενας να βρει μια ενυσχηταρα που να του κατσει γαντι και να την παρει με 50 ευρω.Δεν ειμαι της λογικης "ξοδεψε οσα μπωρεις" αλλα ξοδεψε οσα θελεις και σου δινωντε για κατι.Πχ εγω για μενα πανω απο 400 για ενυσχιτη πλεον δεν υπαρχει περιπτωση να δωσω.
Εν πασει περιπτωση,κανω πασα στους κιθαροβιους μιας και εγω δεν μπωρω να εχω πιο συγκεκριμενη αποψη επι του θεματος
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Romanos1000

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Έχει πάρει κανείς ή ξέρει κάτι για τον katana mimi?

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
11688 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
18 Απαντήσεις
14642 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/08, 22:32
από profsokin
17 Απαντήσεις
7998 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/08, 22:30
από Jezus
19 Απαντήσεις
7051 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/09, 18:07
από Gabriel6th
3 Απαντήσεις
3102 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/10, 16:18
από Jezus
4 Απαντήσεις
2974 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/11, 13:44
από JP.M
18 Απαντήσεις
5915 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/11, 00:41
από kopaniamento
24 Απαντήσεις
9648 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/13, 09:40
από Dr Wolf
0 Απαντήσεις
2645 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/13, 12:20
από hot_sauce (φλουτσ)
49 Απαντήσεις
15408 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/16, 13:18
από vegos