Αποστολέας Θέμα: Βιβλιο ηλεκτρικης  (Αναγνώστηκε 13712 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιο ηλεκτρικης
« Απάντηση #25 στις: 06/12/14, 15:38 »
Δεν νομιζω οσοι παιζετε να ειχατε η γνωστο η δασκαλο, απλα θελω να μου πει καποιος απο που να ξεκινησω, δεν θεωρω πως για να κανω αυτο που θελω χρειαζομαι δασκαλο, ενα βιβλιο/Site για να ξεκινησω απο καπου, αν πηγαινα σε δασκαλο τι θα μου εβαζε να κανω δηλαδη που στη παρουσα φαση δεν μπορω να κανω απο καποιο βιβλιο, γιατι αν δεν κανω λαθος και τα βιβλια καποιοι δασκαλοι/επαγγελματιες μουσικοι τα εχουν γραψει


σωστά
πάρε αυτό το βιβλίο, έχει και 3 CDs
http://www.amazon.co.uk/gp/product/0634047019?psc=1&redirect=true&ref_=oh_aui_detailpage_o00_s00

και μετά από 2-3 χρόνια όταν το μάθεις τέλεια θα δεις τι στυλ σου ταιριάζει.
Τέλεια θα ξέρεις ένα τραγούδι όταν μπορείς και το παίζεις "απ'έξω" με το backing track , χωρίς να κοιτάς την παρτιτούρα

θέλει δουλειά και αφοσίωση, δεν είναι υπόθεση λίγων μηνών.
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιο ηλεκτρικης
« Απάντηση #26 στις: 06/12/14, 18:42 »
Ενοειτε πως θελει δουλεια, αν ηταν ευκολο ολοι θα επαιζαν, απλα αυτο που εψαχνα, και το βρηκα με την βοηθεια σας, ηταν κατι να με βαλει σε προγραμμα ωστε να ασχολουμε και να μην βαρεθω μεχρι να φτασω σε ενα ικανοποιητικο επιπεδο

Αποσυνδεδεμένος mad_nassos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
  • Blues guy
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • mad_nassos homepage
Απ: Βιβλιο ηλεκτρικης
« Απάντηση #27 στις: 06/12/14, 18:46 »
τις κλίμακες δεν τις χρειάζεσαι τώρα, τις μαθαίνεις σιγά-σιγά, εξ' άλλου δεν έχουν και νόημα να τις μάθεις εκτός για να τις παίζεις σαν warm up.


μάλλον δεν πρόσεξες την λέξη "τώρα".

Οταν κάποιος θέλει να μάθει να παίζει συγχορδίες και να τραγουδάει που τις θέλει τις κλίμακες;
Το Let it Be είναι 4 ακόρντα τραγούδι, που τις χρειάζεσαι τις κλίμακες για να το τραγουδήσεις;


είναι σαν να μου λες για να μάθω να χειρίζομαι PC θα πρέπει να μάθω πως κατασκευάζονται οι επεξεργαστές

Καλά όχι απαραίτητα.
Είναι διαφορετικό να μάθεις σε κάποιον 20 τραγούδια που έχουν τις 3 συγχορδίες των κύριων βαθμίδων, και είναι διαφορετικό να του μάθεις πχ ότι:
Παράθεση
Αυτή είναι η Ντο ματζόρε κλίμακα.
Η Ντο, Φα και Σολ συγχορδίες είναι το I το IV και το V.
Άρα αγαπητέ μαθητή ποιες είναι οι αντίστοιχες στην Σολ?
Οι Σολ, Ντο και Ρε. Σωστά!
Οκ, οπότε κοίτα τι γίνεται...
Το Knockin' on heaven's door (απλοποιημένο) είναι I-V-IV-IV στη Σολ.
Το Helpless είναι I-V-IV-IV στη Ντο.
Το La Bamba είναι I-IV-VV στη Λα.
κτλ κοκ κα κλπ  :P



Αντίστοιχα έχουμε εκατοντάδες κομμάτια που απλά ακολουθούν τη μπλουζ φόρμα... ;)

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιο ηλεκτρικης
« Απάντηση #28 στις: 06/12/14, 21:09 »
Νάσο

αυτά που λες είναι για λίγο αργότερα, όχι για τον αρχάριο,
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος mad_nassos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
  • Blues guy
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • mad_nassos homepage
Απ: Βιβλιο ηλεκτρικης
« Απάντηση #29 στις: 06/12/14, 22:23 »
Νάσο

αυτά που λες είναι για λίγο αργότερα, όχι για τον αρχάριο,



Δεν θα το έλεγα.
Ο κυριούλης George W. Russell εδώ κάνει μάθημα και για absolute beginners: https://www.coursera.org/course/musicianship
Ήδη στο πρώτο μάθημα δείχνει τη ματζόρε κλίμακα.
Στο δεύτερο εξηγεί τα progression με I IV V.

Γράφει πιο κάτω στο FAQ:
Παράθεση
Do I need to have prior musical ability?
No. Experience playing an instrument is helpful but not necessary.





Επίσης, από προσωπική εμπειρία, και σα μαθητής και σα δάσκαλος, έχω δει ότι βοηθάει στην αντίληψη αν δεν είναι αρνητικά προδιατεθειμένος.


Ακόμα, πολλά βιβλία υπονοούν κάποια πράγματα, τα οποία όμως δεν τα αναφέρουν γραπτώς.
Για παράδειγμα ακόμα και το Hal Leonard Guitar Method Book 1, δεν σου μαθαίνει μόνο τις νότες στα 3-4 πρώτα τάστα όλων των χορδών, αλλά ουσιαστικά σου μαθαίνει τη Ντο ματζόρε κλίμακα. Αφού έχεις παίξει και κομματάκια που συνδιάζουν αρκετές χορδές μαζί, σου εισάγει τη δίεση. Δεν το γράφει, αλλά ουσιαστικά σου δείχνει ότι ό,τι έκανες τόσο καιρό στη Ντο ματζόρε, τώρα το εφαρμόζεις στη Σολ ματζόρε.


Τέλος, επειδή δουλεύω και στο RGT, απλά και κυνικά θα πω ότι για να σου μαθαίνουν κλίμακες και στην ύλη της ηλεκτρικής και της ακουστικής κιθάρας από το Preliminary (προκαταρκτικό) επίπεδο, καθώς επίσης υπάρχουν και ξεχωριστές θεωρητικές εξετάσεις που ξεκινάνε από το Preliminary επίπεδο, κάτι θα ξέρουν κι αυτοί....  :P
« Τελευταία τροποποίηση: 06/12/14, 22:26 από mad_nassos »

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιο ηλεκτρικης
« Απάντηση #30 στις: 07/12/14, 14:29 »
το πρόβλημα για τον αρχάριο δεν είναι να μάθει θεωρία, το πρόβλημα είναι να αποκτήσει ικανότητα στα χέρια, κοινώς δεξιοτεχνία, και musicality, να μάθει να παίζεις τις νότες, τις παύσεις, το muting, τα tied notes, τα 1/8, τα 1/16, τα triplets και όλα τα χαρακτηριστικά που συναντάς σε ένα τραγούδι.
να μπορείς να παίζεις με το CD χωρίς να κοιτάς την παρτιτούρα/ταμπλατούρα, τότε μαθαίνεις.

Αυτά χρειάζεται πάνω απ' όλα ένας αρχάριος και αυτό είναι το κουραστικό μέρος. Εμένα αυτό με κουράζει.

Μπορείς να μαθαίνεις παράλληλα και θεωρία, κλίμακες, chord construction, circle of 5ths etc αλλά μόνο σαν πληροφορία, ο αρχάριος δεν μπορεί να τα χρησιμοποιήσει δημιουργικά.
Εγώ τις χρησιμοποιώ για ζέσταμα και για να μαθαίνω καλύτερα την ταστιέρα αλλά το βάρος το έχω ρίξει σε αυτά που λέω παραπάνω.




« Τελευταία τροποποίηση: 07/12/14, 21:21 από Guitar Fan »
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος mad_nassos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
  • Blues guy
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • mad_nassos homepage
Απ: Βιβλιο ηλεκτρικης
« Απάντηση #31 στις: 07/12/14, 14:56 »
το πρόβλημα για τον αρχάριο δεν είναι να μάθει θεωρεία, το πρόβλημα είναι να αποκτήσει ικανότητα στα χέρια, κοινώς δεξιοτεχνία, και musicality, να μάθει να παίζεις τις νότες, τις παύσεις, το muting, τα tied notes, τα 1/8, τα 1/16, τα triplets και όλα τα χαρακτηριστικά που συναντάς σε ένα τραγούδι.
να μπορείς να παίζεις με το CD χωρίς να κοιτάς την παρτιτούρα/ταμπλατούρα, τότε μαθαίνεις.

Αυτά χρειάζεται πάνω απ' όλα ένας αρχάριος και αυτό είναι το κουραστικό μέρος. Εμένα αυτό με κουράζει.

Μπορείς να μαθαίνεις παράλληλα και θεωρεία, κλίμακες, chord construction, circle of 5ths etc αλλά μόνο σαν πληροφορία, ο αρχάριος δεν μπορεί να τα χρησιμοποιήσει δημιουργικά.
Εγώ τις χρησιμοποιώ για ζέσταμα και για να μαθαίνω καλύτερα την ταστιέρα αλλά το βάρος το έχω ρίξει σε αυτά που λέω παραπάνω.


Αν όλα τα υπόλοιπα τα μαθαίνει παράλληλα, μόνο σαν πληροφορία, χωρίς να ξέρει πώς να τα αξιοποιήσει, τότε:

  • Θα πιστέψει ότι η θεωρία και όλα αυτά που αναφέρεις είναι άχρηστα, όπως συμβαίνει ακόμα με το 90% των οργανοπαικτών εκεί έξω...
  • Δεν θα ασχοληθεί ποτέ σοβαρά με αυτά
  • Μέσα σε 1-2 χρόνια θα τα ξεχάσει όλα αυτά και τσάμπα το διάβασμα...
Αυτό που εξηγώ είναι ότι σε όλα τα μοντέρνα και σύγχρονα εκπαιδευτικά συστήματα, όλα γίνονται παράλληλα και ο δάσκαλος προσπαθεί να δημιουργήσει συσχετισμούς και συνδέσμους μεταξύ τους.


Φυσικά μπορώ να σας δώσω και links με βιβλιογραφία για δασκάλους, εξετάσεις για αρχάριους, κτλ κτλ...

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιο ηλεκτρικης
« Απάντηση #32 στις: 29/12/14, 21:43 »
Αν όλα τα υπόλοιπα τα μαθαίνει παράλληλα, μόνο σαν πληροφορία, χωρίς να ξέρει πώς να τα αξιοποιήσει, τότε:

  • Θα πιστέψει ότι η θεωρία και όλα αυτά που αναφέρεις είναι άχρηστα, όπως συμβαίνει ακόμα με το 90% των οργανοπαικτών εκεί έξω...
  • Δεν θα ασχοληθεί ποτέ σοβαρά με αυτά
  • Μέσα σε 1-2 χρόνια θα τα ξεχάσει όλα αυτά και τσάμπα το διάβασμα...
Αυτό που εξηγώ είναι ότι σε όλα τα μοντέρνα και σύγχρονα εκπαιδευτικά συστήματα, όλα γίνονται παράλληλα και ο δάσκαλος προσπαθεί να δημιουργήσει συσχετισμούς και συνδέσμους μεταξύ τους.


Φυσικά μπορώ να σας δώσω και links με βιβλιογραφία για δασκάλους, εξετάσεις για αρχάριους, κτλ κτλ...

Επειδή συμφωνώ με αυτά που έγραψες φίλε Νάσο, μπορείς να μου (μας) δώσεις ένα μικρό έστω δείγμα εφαρμογής μιας τέτοιας συνδυαστικής μεθόδου (είτε σε βιβλίο είτε σε βίντεο);

Ευχαριστώ προκαταβολικά  και

                                       Καλή Χρονιά σε όλους!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος mad_nassos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
  • Blues guy
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • mad_nassos homepage
Απ: Βιβλιο ηλεκτρικης
« Απάντηση #33 στις: 02/01/15, 13:15 »
Αν όλα τα υπόλοιπα τα μαθαίνει παράλληλα, μόνο σαν πληροφορία, χωρίς να ξέρει πώς να τα αξιοποιήσει, τότε:

  • Θα πιστέψει ότι η θεωρία και όλα αυτά που αναφέρεις είναι άχρηστα, όπως συμβαίνει ακόμα με το 90% των οργανοπαικτών εκεί έξω...
  • Δεν θα ασχοληθεί ποτέ σοβαρά με αυτά
  • Μέσα σε 1-2 χρόνια θα τα ξεχάσει όλα αυτά και τσάμπα το διάβασμα...
Αυτό που εξηγώ είναι ότι σε όλα τα μοντέρνα και σύγχρονα εκπαιδευτικά συστήματα, όλα γίνονται παράλληλα και ο δάσκαλος προσπαθεί να δημιουργήσει συσχετισμούς και συνδέσμους μεταξύ τους.


Φυσικά μπορώ να σας δώσω και links με βιβλιογραφία για δασκάλους, εξετάσεις για αρχάριους, κτλ κτλ...


Επειδή συμφωνώ με αυτά που έγραψες φίλε Νάσο, μπορείς να μου (μας) δώσεις ένα μικρό έστω δείγμα εφαρμογής μιας τέτοιας συνδυαστικής μεθόδου (είτε σε βιβλίο είτε σε βίντεο);

Ευχαριστώ προκαταβολικά  και

                                       Καλή Χρονιά σε όλους!!!!!!!


Καλή Χρονιά!!

Καλά βιβλία για καθηγητές είναι του Paul Harris για παράδειγμα το Imrpove your Teaching και το Teaching Beginners.


Προσωπικό αγαπημένο είναι το Not Pulling Strings του Joseph O'Connor, ο οποίος βέβαια έχει κι άλλα βιβλία σχετικά με το NLP.


Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να έβγαλε πρόσφατα κι ένα βιβλίο για το NLP ο Vic Hyland, αλλά ακόμη δεν το έχω πάρει.

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιο ηλεκτρικης
« Απάντηση #34 στις: 02/01/15, 19:04 »
Σε ευχαριστώ φίλε Νάσο!
Απ'ότι είδα τα βιβλία απευθύνονται σε δασκάλους μουσικής. Εγώ θα ήθελα να δω μια εφαρμογή ενός τέτοιου μαθήματος με συσχετισμό θεωρίας και πράξης, αν υπάρχει κάπου.

Αποσυνδεδεμένος mad_nassos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
  • Blues guy
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • mad_nassos homepage
Απ: Βιβλιο ηλεκτρικης
« Απάντηση #35 στις: 04/01/15, 14:24 »
Σε ευχαριστώ φίλε Νάσο!
Απ'ότι είδα τα βιβλία απευθύνονται σε δασκάλους μουσικής. Εγώ θα ήθελα να δω μια εφαρμογή ενός τέτοιου μαθήματος με συσχετισμό θεωρίας και πράξης, αν υπάρχει κάπου.

Νομίζω δεν θα βρεις εύκολα κάτι τέτοιο που να είναι καλό, ειδικά σε μεθόδους.
Πολλά βιβλία βέβαια κρύβουν από πίσω πράγματα που πρέπει να στα πει κάποιος.
Για παράδειγμα στο βιβλίο A modern method fro guitar του Berklee, κάποιος μπορεί μέσα να δει bebop scales, arpeggios σε όλη την ταστιέρα, κτλ, πράγματα που δεν τα γράφει.


Υπάρχουν κάποια βιβλία για Jazz όμως, όπως το Mel Bay's Complete Book of Harmony Theory & Voicing ή πολλά βιβλία του Jamey Aebersold.


Αν πετύχω κανένα βίντεο θα στείλω, αλλά για να φτιάξω κάποιο, σίγουρα θέλει πολύ δουλειά και θα απευθύνεται σε συγκεκριμένο επίπεδο.

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιο ηλεκτρικης
« Απάντηση #36 στις: 07/01/15, 00:07 »
... δεν θεωρω πως για να κανω αυτο που θελω χρειαζομαι δασκαλο, ενα βιβλιο/Site για να ξεκινησω απο καπου..
Εάν καταλαβαίνεις έστω και βασικά Αγγλικά, υπάρχει ένα site με πλήρη και ολοκληρωμένη σειρά μαθημάτων δωρεάν:
http://www.justinguitar.com/
http://www.justinguitar.com/en/CH-000-Chords.php

Ρϊξε μία ματιά στο ευρετήριο, ο Justin έχει και πολλά Easy Songs με δημοφιλή τραγούδια, για να σου κεντρίσει το ενδιαφέρον και να σε κρατάει ενεργοποιημένο για πρόοδο:
http://www.justinguitar.com/en/BS-000-BeginnersSongbook.php


οτι ειπε ο Αδριανος.
επισης βασικοτατο..μετρονομο..οτι ασκησεις κανεις καντες με μετρονομο.
the souls of heaven...Are stars at night...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
10469 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/03, 15:20
από ectoraskriti
20 Απαντήσεις
7596 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/05, 17:54
από DEROS
6 Απαντήσεις
4633 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/07, 08:31
από FSL
5 Απαντήσεις
17613 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/09, 20:12
από Τσάκι
5 Απαντήσεις
5280 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/09/09, 08:43
από Wise_One
4 Απαντήσεις
5749 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/11, 15:32
από MindCircus
2 Απαντήσεις
3989 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/11, 20:31
από gordianknot
3 Απαντήσεις
6647 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/12, 23:12
από Xtasy
8 Απαντήσεις
6412 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/12, 01:24
από zuccheros
16 Απαντήσεις
11271 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/14, 09:23
από Guitar Fan