Αποστολέας Θέμα: Πιανο ( Ηλεκτρικο-Κλασσικο )  (Αναγνώστηκε 38697 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Πιανο ( Ηλεκτρικο-Κλασσικο )
« στις: 29/01/07, 11:35 »
Μετά το τραγικό φαλτσάρισμα που παρουσίαζε το πιάνο όταν έψαχνα τις νότες του Shrink (ειλικρινά δεν εχει ακουστει τοσο φαλτσα!... :o :o :o) αποφάσισα να κινηθούμε στην οικογένεια για το κούρδισμα... (έχει να κουρδιστεί γύρω στα 6-7 χρόνια, και όταν το είχαμε κουρδίσει τότε είχε να κουρδιστεί..... ο χο χο πολυυυυυυυυυ παραπανω καιρο!!!)...



Ποσο παει ενα κουρδισμα περιπου; (σε λεφτα μιλαω!)
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πιανο ( Ηλεκτρικο-Κλασσικο )
« Απάντηση #1 στις: 29/01/07, 11:42 »
Ξεκιναει απο 50Ε και φτανει μεχρι τα 150Ε. Η τιμη αυτη αφορα για πιανα που κουρδιζονται καθε χρονο ή καθε 6 μηνες. Ενα πιανο που εχει να κουρδιστει πανω απο 1 χρονο, θελει διαφορετικη μεταχειριση οποτε ισως να προκυψουν επιλεον εξοδα συντηρησης.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Neobek

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιανο ( Ηλεκτρικο-Κλασσικο )
« Απάντηση #2 στις: 29/01/07, 13:38 »
Μετά το τραγικό φαλτσάρισμα που παρουσίαζε το πιάνο όταν έψαχνα τις νότες του Shrink (ειλικρινά δεν εχει ακουστει τοσο φαλτσα!... :o :o :o) αποφάσισα να κινηθούμε στην οικογένεια για το κούρδισμα... (έχει να κουρδιστεί γύρω στα 6-7 χρόνια, και όταν το είχαμε κουρδίσει τότε είχε να κουρδιστεί..... ο χο χο πολυυυυυυυυυ παραπανω καιρο!!!)...



Ποσο παει ενα κουρδισμα περιπου; (σε λεφτα μιλαω!)
LOL!!! :o :o :o :o
6-7 χρόνια??? ??? ??? ??? ???
Δεν το λυπάσαι το κακόμοιρο!!!!???
Η τιμή πάντως κυμαίνεται στα επίπεδα που σου είπε ο freemind(γύρω στα 100€)!
«Ο κόσμος που έχουμε δημιουργήσει είναι το προϊόν της δικής μας σκέψης. Δεν μπορεί να αλλάξει, χωρίς να αλλάξει ο τρόπος που σκεφτόμαστε».-Άλμπερτ Άϊνστάιν.

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Απ: Πιανο ( Ηλεκτρικο-Κλασσικο )
« Απάντηση #3 στις: 29/01/07, 16:13 »
Παντως την προηγουμενη φορα που το κουρδισαμε (ειχε νομιζω διψηφιο νουμερο ετων να κουρδιστει) πηρε γυρω στην τριπλασια της κανονικης τιμης...
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Πιανο ( Ηλεκτρικο-Κλασσικο )
« Απάντηση #4 στις: 30/01/07, 14:57 »
Βρήκα ένα ενδιαφέρον tutorial για όποιον θέλει να επισκευάσει μόνος του ένα πιάνο. Βέβαια θα χρειαστεί να αγοράσει κάποια εργαλεία από το internet...
http://piano.detwiler.us/

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Πιανο ( Ηλεκτρικο-Κλασσικο )
« Απάντηση #5 στις: 06/09/07, 16:47 »
Λοιπόν ,αν και εδώ οι περισσότεροι από σας μάλλον ασχολείστε με ότι φέρει χορδές, επειδή είμαι παιδί του κλασσικού πιανου, είπα να βάλω έναν προβληματισμό για το δικό μου μουσικό όργανο : Πιάνο, ναι. Αλλά κλασσικό ή ηλεκτρικό?

 Από την μία το γνωστό σε όλους μας κλασσικό πιάνο, είτε με ουρά είτε όρθιο, δεν παύει να είναι από τα πιό κλασσικά κομματια της μουσικής με ήχο γνωστό και αγαπημένο, αλλά δυστυχώς μέχρι εκεί.... Βέβαια τα νέα μοντέλα της yamaha έχουν πρόγραμμα silent, το οποίο όταν το ενεργοποιούμε μπορούμε να μελετάμε ακούγοντας το παίξιμο μας από ακουστικά...αλλα και πάλι μέχρι εκέι...
   
  Το ηλεκτρικό πιάνο, από την άλλη, έχει μια μεγάλη λίστα ήχων, εφφέ και δυνατοτήτων , touch off, ρύθμιση tempo, δυνατότηα αποθήκευσης κάποιας σύνθεσης, δυνατότητα προσαρμογής ήχων ανάλογα με το αποτέλεσμα που θέλουμε να δώσουμε στη σύνθεση μας , καθώς και την ρύθμιση silent και άλλα πολλά εξίσου σημαντικά...
   Αλλά ο λόγος που εξέθεσα αυτόν τον προβληματισμό μου είναι...Ναι μεν ένα ηλεκτρικό πιάνο έχει άπειρες δυνατότητες και είναι ενα χρησιμότατο εργαλείο για έναν μουσικό που ασχολείται με πλήκτρα...
  Αλλά το θέμα είναι πόσο ρεαλιστικό ήχο μπορεί να δώσει ένα ηλεκτρικό πιάνο και πόσο καλά προσωμοιώνει την αίσθηση του κλασσικού πιάνου ?? Ένας κλασσικός πιανίστας , όπως εγώ ας πούμε, που δεν έχει δουλέψει και πολύ σε ηλεκτρικό πιάνο , τις περισσότερες φορές δυσκολεύεται να συνηθίσει τον κάποιο διαφορετικό ήχο που βγάζει το ηλεκτρικό με αποτέλεσμα να θέλει εως και κανενα χρόνο προσαρμογής...Και πάλι ένα κλασσικό κομμάτι χάνει αυτήν την αίσθηση της ''κλασσικότητας'' του όταν πειράζεται με τα διάφορα ''τερτίπια'' του ηλεκτρικού...
Αλλά σε μία συναυλία , ένα stage piano σου δίνει κλάσσεως περισσότερες δυνατότητες από ένα κλασσικό...

Εσείς ρε παιδιά τι λέτε? Κλασσικό ή Ηλεκτρικό πιάνο?  Ποιό προτιματε και γιατί?

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Πιανο ( Ηλεκτρικο-Κλασσικο )
« Απάντηση #6 στις: 06/09/07, 16:55 »
Κλασικό με χίλια! Ένα ακουστικό μεγάλο Steinway των 100000 Ευρώ, μόνο στη σκέψη ολοκληρώνω ;D
Σκέψου ότι όταν πατάς το δεξί πετάλι τότε όλες οι χορδές ελευθερώνονται κι όταν παίζεις ένα πλήκτρο τότε οι αρμονικές της χορδής συντονίζονται με τις άλλες χορδές και τις αρμονικές τους παράγοντας έναν υπέροχο ήχο. Επίσης, γενικά στα ''κλασικά'' (όπως τα λες) πιάνα, έχει σημασία σε ποιο σημείο πατάς το πλήκτρο καθώς επίσης, σημαντικό ρόλο στο άκουσμα παίζουν όχι μόνο τα δάχτυλά σου αλλά όλο το χέρι σου από πάνω απ' τον ώμο (πιανίστες που έχουν ξεσκίσει τον Ραχμάνινοφ και κάτι ζόρικα Τσένρυ καταλαβαίνουν τι εννοώ)!
Αυτά και άλλα πολλά δεν υπάρχουν στο ηλεκτρικό πιάνο. Οι μόνοι λόγοι για να προτιμήσω ηλεκτρικό είναι δύο: ο ένας ότι είναι πιο εύκολο να γράφεις midi με ηλεκτρικό πιάνο και ο άλλος ότι το ηλεκτρικό πιάνο έχει έναν ήχο Rhodes που ακούγεται πολύ στη Fusion και μ' αρέσει ;D

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Πιανο ( Ηλεκτρικο-Κλασσικο )
« Απάντηση #7 στις: 06/09/07, 17:22 »
Κλασικό με χίλια! Ένα ακουστικό μεγάλο Steinway των 100000 Ευρώ, μόνο στη σκέψη ολοκληρώνω ;D
Σκέψου ότι όταν πατάς το δεξί πετάλι τότε όλες οι χορδές ελευθερώνονται κι όταν παίζεις ένα πλήκτρο τότε οι αρμονικές της χορδής συντονίζονται με τις άλλες χορδές και τις αρμονικές τους παράγοντας έναν υπέροχο ήχο. Επίσης, γενικά στα ''κλασικά'' (όπως τα λες) πιάνα, έχει σημασία σε ποιο σημείο πατάς το πλήκτρο καθώς επίσης, σημαντικό ρόλο στο άκουσμα παίζουν όχι μόνο τα δάχτυλά σου αλλά όλο το χέρι σου από πάνω απ' τον ώμο (πιανίστες που έχουν ξεσκίσει τον Ραχμάνινοφ και κάτι ζόρικα Τσένρυ καταλαβαίνουν τι εννοώ)!

 Εννοείται ρε συ, οταν παίζεις πιάνο πρέπει να προσαρμόζεις όλες τις κινήσεις σου στο παίξιμο σου... Είτε σε κλασσικό είτε σε stage , αν δεν έχεις ισορροπημένο παίξιμο το χεις χάσει το παιχνίδι...Και τέλειος να είσαι στα θεωρητικά δεν εκφέρεις το μέγιστο δυνατό αποτέλεσμα....Βασικά με τα πλήκτρα, εξαρτάται πως βολεύει τον καθένα και στον χρόνο που πρέπει να μείνει πατημενο....Ε στα τριακοστά δεύετερα αναγκαστικά σχεδόν ''πετάει'' πάνω από το πλήκτρο οπότε...Αν κα το καλύτερο είναι κάπως στη μέση του πλήκτρου κατ 'εμέ..Τέσπα....

   Καλά αυτός ο Τσέρνυ δεν παλεύεται ρε Αναξίμανδρε... ;D Αν και εχω να παίξω κανα 2 χρόνια, ακόμα έχω εφιάλτες από εκείνη την περίοδο... ;D
   Ναι ένα Steinway , πίστεψε με έιναι το όνειρο κάθε πιανίστα...Αλλά λόγω τιμής και τα yamaha μια χαρά είναι ! ;) Προσαρμοζόματε και σε αυτά τέλεια, ειδικότερα αυτό το Β2 όρθιο είναι παράδεισος.... !;D

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Πιανο ( Ηλεκτρικο-Κλασσικο )
« Απάντηση #8 στις: 06/09/07, 17:41 »
Σωστά αυ6τά που λέτε για το κλασσικό αλλά και εγώ με ηλεκτρικό κάνω μια χαρά τη δουλειά μου. Έχει volume .. ποου κατα τη γνώμη μου είναι 'ενα μεγάλο +, έχει πολλούσ και διαφορετικούς ήχους, κάνει record 2-3 λεπτά περίπου, και τα keys έχουν sensitivity, που άλλα ηλεκτρικά δεν έχουν ( ???)

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Πιανο ( Ηλεκτρικο-Κλασσικο )
« Απάντηση #9 στις: 06/09/07, 17:47 »
Σωστά αυ6τά που λέτε για το κλασσικό αλλά και εγώ με ηλεκτρικό κάνω μια χαρά τη δουλειά μου. Έχει volume .. ποου κατα τη γνώμη μου είναι 'ενα μεγάλο +, έχει πολλούσ και διαφορετικούς ήχους, κάνει record 2-3 λεπτά περίπου, και τα keys έχουν sensitivity, που άλλα ηλεκτρικά δεν έχουν ( ???)
Raz, τί ηλεκτρικό έχεις εσύ?

Ναι αλλά και πάλι....Προσομοιώνει τον ήχο του κλασσικού...?Όχι και τόσο... Αλλά δεν μπορώ να πω εντάξει, το P-140S της Yamaha που έχω είναι κορυφαίο εργαλείο....Με έχει βγάλει ασπροπρόσωπη μεχρι τώρα....

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Πιανο ( Ηλεκτρικο-Κλασσικο )
« Απάντηση #10 στις: 06/09/07, 18:01 »
Τσιμπάς ένα
Yamaha CVP-307
που διαθέτει και GH3 πλήκτρα και κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά.

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Πιανο ( Ηλεκτρικο-Κλασσικο )
« Απάντηση #11 στις: 06/09/07, 18:04 »
Τσιμπάς ένα Yamaha CVP-307 που διαθέτει και GH3 πλήκτρα και κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά.


Καλά και αυτό κορυφαίο! Πόσο κάνει?

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πιανο ( Ηλεκτρικο-Κλασσικο )
« Απάντηση #12 στις: 06/09/07, 18:13 »
Αυτη την στιγμη ειμαι διχασμενος.

Εχοντας ξεκινησει μαθηματα πιανου πολλα χρονια πριν ( τοτε που ειχα ακομα μαλλια και μαυρα μαλιστα :P ), ειχα ( και εχω ) ενα Belarus ορθιο πιανο, της ταξης των 500.000δρχ ( αγορας του 1994 ).
Βαρυ οργανο, με δυναμικοτατο πληκτρο, μετρια επιστροφη και καλο ηχειο.
Η επιλογη εγινε αναμεσα απο πιανα ιδιας δυναμικης της εποχης, οπως τα Young Choung ( που ηταν τοτε αυτονομη εταιρια ) και τα Yamaha. α
Φανατικος του βαρυ ευρωπαϊκου ηχου, μου φανηκαν πολυ πριματα, ελαφρια σαν πληκτρα, με γρηγορη επιστροφη, οχι ομως καλη αισθηση του πληκτρου και ανυπαρκτο πιανισιμο.
Δυστυχως τα γερμανικα ηταν πανακριβα, οποτε καταληξα σε αυτο το βιομηχανοποιημενο Λευκορωσικο ( Belarus ) πιανο. Εκει εφαγα τα χερια μου σε Τσερνυ, Μπετοβεν, Μπαχ και λοιπους βαανιστες :D
Και δεν μπορω να πω πως μου εκανε κακο, αφου αποκτησα αντοχη στο παιξιμο, βρηκα τροπους ξεκουρασης ( σε βαρυ πληκτρο ) και συνηθισαν τα δαχτυλα σε πιανα με μεσαια ευαισθησια. Βοηθησε πολυ σε live αυτο, οπου η αντοχη ειναι σημαντικος παραγοντας.

Πριν 1,5 χρονο αποκτησα το S80 της Yamaha, Stage Piano/Modular Synth.
Η αισθηση ηταν πραγματικα διαφορετικη. Σιγουρα τα πληκτρα δεν ειναι hammered action, ομως η αισθηση τους ειναι θετικη, δεν με κουραζουν και μπορω να απασχοληθω πολλες ωρες μελετωντας, παιζοντας και ηχογραφωντας χωρις να κουραζομαι ή να αισθανομαι πως παιζω σε ενα ηλεκτρικο πιανο. Γενικα, ειχα παντα μια εντυπωση πως η Yamaha βγαζει ηλεκτρικα πιανα που ειναι καλυτερα σε ποιοτητα απο τα περισσοτερα ηλεκτρικα.
Θετικο ειναι η ποικιλια ηχων σιγουρα, η μελετη με ακουστικα, η ικανοτητα του να λειτουργει σαν synth και βεβαια η ευκολια μεταφορας ( αν και τα 25 κιλα του ειναι κουραστικα αμα πας να το κανεις επαγγελμα ).

Σαφως και κλεινω προς το ηλεκτρικο, γιατι τον τελευταιο καιρο θελω να καθιερωθω ως πληκτρας. Ομως σε μια διαμαχη ηλεκτρικου και πραγματικου πιανου, θα εβαζα πρωτο το ομορφο, ξυλινο επιπλο που εχουμε ολοι στα σαλονια μας :D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος kabamaru-x-

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
  • to ksupolito straggali sthn asfalto
    • Προφίλ
Απ: Πιανο ( Ηλεκτρικο-Κλασσικο )
« Απάντηση #13 στις: 06/09/07, 22:29 »
ROLAND
thelw na rixnei xioni otan ksanartheis

Αποσυνδεδεμένος kitharopliktras

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιανο ( Ηλεκτρικο-Κλασσικο )
« Απάντηση #14 στις: 06/09/07, 23:50 »
kita file....egw pezw 11 xronia piano k pote mou den skeftka na parw ena ilektriko....m ta 1000 sou protinw klasiko!kai efoson eisai pedi tis klasikis mousikis sou xriazete ena piano!!kai stis sinavlies klasikis mousikis exoun oi sinavliakoi xwroi piano!kai na 3ereis kati  file....ton ixo pou pianei to piano kai 8a boreis esi argotera na vgaleis me tous xrwmatismous klp dn ton ftanei kanena ilektriko mixanima!!exw pe3ei se apira piana kai  se apira pliktra kai 3erw ti  s lew....twra an esi goustareis na vgazeis effe kai tetia xavaletzidika tote pare ena armonio...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πιανο ( Ηλεκτρικο-Κλασσικο )
« Απάντηση #15 στις: 06/09/07, 23:56 »
Kitharopliktra.

1) Γραφουμε με ελληνικους χαρακτηρες.
2) Το θεμα δεν ηταν τι θελει να παρει η mikaki. Πριν απαντησεις σε ενα θεμα, διαβαζε ποιο ειναι ακριβως το πρωτο post και τι θελει να μαθει το μελος.
3) Οσοι παιζουν αρμονιο ειναι χαβαλετζηδες? Νομιζω πως θα ερπρεπε να διορθωσεις λιγο αυτη τη γραμμη
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Πιανο ( Ηλεκτρικο-Κλασσικο )
« Απάντηση #16 στις: 06/09/07, 23:58 »
Αν σκέφτεσαι σαν πιανίστας, τότε καλύτερο είναι το ''κλασικό'' πιάνο. Αν όχι, τότε είναι που υπάρχει το δίλημμα. Το πιάνο είναι μουσικό όργανο ενώ τα πλήκτρα είναι ένα πολύ εξαιρετικό μηχάνημα. Κι επειδή υπάρχει διαφορά μεταξύ πλήκτρων - ηλεκτρικού πιάνου (τα πλήκτρα έχουν πολύ μαλακά πλήκτρα), μάλλον θα πρέπει ίσως να διακρίνουμε σε τρεις κατηγορίες (εκτός αν δεν θεωρούνται τα πλήκτρα κατηγορία πιάνου).

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Πιανο ( Ηλεκτρικο-Κλασσικο )
« Απάντηση #17 στις: 07/09/07, 00:05 »
Kitharopliktra.

1) Γραφουμε με ελληνικους χαρακτηρες.
2) Το θεμα δεν ηταν τι θελει να παρει η mikaki. Πριν απαντησεις σε ενα θεμα, διαβαζε ποιο ειναι ακριβως το πρωτο post και τι θελει να μαθει το μελος.
3) Οσοι παιζουν αρμονιο ειναι χαβαλετζηδες? Νομιζω πως θα ερπρεπε να διορθωσεις λιγο αυτη τη γραμμη

Εδώ free θα συμφωνήσω μαζί σου...
1) Μας βγήκαν τα μάτια να διαβάσουμε τι λες... ;D :P
2) Αν διάβαζες τα ποστ μου θα έβλεπες, πως έχω και κλασσικό και ηλεκτρικό πιανο.. ::) ::)
3) Έλεος!! Ε όχι και χαβαλετζήδες ρε συ όσοι παίζουν αρμόνιο!!! Μαλλον, αφού παίζει τόσα χρόνια πιάνο, όσα και εγώ δηλαδή, εύλογο θα ήταν να αναθεωρήσεις τις απόψεις σου... :)

Αποσυνδεδεμένος kitharopliktras

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιανο ( Ηλεκτρικο-Κλασσικο )
« Απάντηση #18 στις: 07/09/07, 00:15 »
pedia signwmi ala o ipologistis mou den exei elinikous xaraktires...einai ligo palios....den ipa pote oti einai xavaletzides!!!t xrisimopiisa kapws metaforika...pros 8eou kai  egw pezw armonio kai xerome na kanw ta idia...kai signwmi gia tin agelia...m fenete pws den to diavasa kala...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πιανο ( Ηλεκτρικο-Κλασσικο )
« Απάντηση #19 στις: 07/09/07, 00:18 »
Ελπιζω να αναβαθμιστει καποια στιγμη ο υπολογιστης σου, γιατι ειναι "θανατος" τα greekenglish.
Παρολαυτα, το forum σου παρεχει ενα προγραμμα μετατροπης των λατινικων χαρακτηρων σε ελληνικους.
Οταν θα κανεις το επομενο σου post, απλα επελεξε στο κουτι της απαντησης την επιλογη "a->α" και οσο γραφεις εσυ λατινικα, αυτο θα το μετατρεπει σε ελληνικους χαρακτηρες.
Σωστη η επισημανση σου τωρα. Ας συνεχισει κανονικα η συζητηση. Συγνωμη για την παρατηρηση
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιανο ( Ηλεκτρικο-Κλασσικο )
« Απάντηση #20 στις: 07/09/07, 00:20 »
Αν ήμουν πληκτράς θα έπαιρνα ηλεκτρικό πιάνο. Για πολλούς και διάφορους λόγους όπως:
φορητότητα
οικονομία (χώρου & χρήματος)
ησυχία
μουσική συνοδία
Αν σ' ενδιαφέρει για φθηνό με 50€ μπορώ να σου δώσω ένα...


EDIT: Διαβαστε σας παρακαλω το θεμα πριν απαντησετε.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/09/07, 00:21 από freemind »

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Πιανο ( Ηλεκτρικο-Κλασσικο )
« Απάντηση #21 στις: 07/09/07, 00:30 »
Raz, τί ηλεκτρικό έχεις εσύ?

Ναι αλλά και πάλι....Προσομοιώνει τον ήχο του κλασσικού...?Όχι και τόσο... Αλλά δεν μπορώ να πω εντάξει, το P-140S της Yamaha που έχω είναι κορυφαίο εργαλείο....Με έχει βγάλει ασπροπρόσωπη μεχρι τώρα....
Ένα προπολεμικό Roland που ήταν τότε γύρω στα 2000€ υπολογίζω. Αλλά προσομοιώνει αρκετά καλά τον ήχο του κλασσικού. Και μάλιστα έχει 2 ήχους κλασσικού πιάνου, μεταξύ άλλων 7. Εκτός από αυτά, έχει reverb, chorus, μπορείς να αποθηκεύσεις μια σύνθεση και μετά να ξαναπαίξεις από πάνω (μόνο που χωράει η μνήμη του μόνο 4 συνθέσεις), να ρυθμίσεις το tempo της αναπαραγωγής που έχεις κάνει record, και έχει και demo, όπου είναι ηχογραφημένα κάποια γνωστά κομμάτια με τους ήχους αυτού του πιάνου για να δείξει τις δυνατότητές του. Αυτά.

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Πιανο ( Ηλεκτρικο-Κλασσικο )
« Απάντηση #22 στις: 07/09/07, 00:39 »
Raz, τί ηλεκτρικό έχεις εσύ?

Ναι αλλά και πάλι....Προσομοιώνει τον ήχο του κλασσικού...?Όχι και τόσο... Αλλά δεν μπορώ να πω εντάξει, το P-140S της Yamaha που έχω είναι κορυφαίο εργαλείο....Με έχει βγάλει ασπροπρόσωπη μεχρι τώρα....
Ένα προπολεμικό Roland που ήταν τότε γύρω στα 2000€ υπολογίζω. Αλλά προσομοιώνει αρκετά καλά τον ήχο του κλασσικού. Και μάλιστα έχει 2 ήχους κλασσικού πιάνου, μεταξύ άλλων 7. Εκτός από αυτά, έχει reverb, chorus, μπορείς να αποθηκεύσεις μια σύνθεση και μετά να ξαναπαίξεις από πάνω (μόνο που χωράει η μνήμη του μόνο 4 συνθέσεις), να ρυθμίσεις το tempo της αναπαραγωγής που έχεις κάνει record, και έχει και demo, όπου είναι ηχογραφημένα κάποια γνωστά κομμάτια με τους ήχους αυτού του πιάνου για να δείξει τις δυνατότητές του. Αυτά.

Μνήμη μόνο για 4 συνθέσεις???? Μόνο 7 ήχους???? Καλα πως αντέχεις???? Εμένα ένα γκεμ της πλάκας που έχω έχει μνημη για 6 συνθέσεις και καμιά 100στη ήχους...! Καλά για το yamaha ας μην μιλήσω....Πρεπει να μπείς στην εποχή της ευρυζωνικότητας... ;D ;D
Πόσα χρόνια κανεις πιάνο εσύ?

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Πιανο ( Ηλεκτρικο-Κλασσικο )
« Απάντηση #23 στις: 07/09/07, 00:41 »
Περπατάω στο 6ο, ξεκίνησα από τα 7 μου και είχα και κάποια διαλείμματα, αλλά σιγά σιγά θα τοπ κόψω (φροντηστήρια γαρ). Και νταξ, 7 ήχοι αλλά είναι πιάνο του 95? κάπου εκεί. Τί να κάνουμε σε αυτά τα λευτά τέτοιο παίρναμε τότε.  :P

Αποσυνδεδεμένος Nick82

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: Πιανο ( Ηλεκτρικο-Κλασσικο )
« Απάντηση #24 στις: 07/09/07, 00:45 »
Λοιπόν,και εγώ έχω ένα κλασσικό πιάνο,Tsaikofsky,φτιαγμένο στο Rostov-on-Don...Το είχε φέρει ο παππούς μου από εκεί,μαζί με ένα ακορντεόν πάλι ρώσικο...Για μένα,κλασσικό και πάλι κλασσικό...Πάντως,συνήθως βολεύει και ένα αρμόνιο για συγκροτήματα κλπ,και το ηλεκτρικό είναι αρκετά εύχρηστο στο θέμα εξάσκηση(και μεταφορά...όσοι έχουν προσπαθήσει να κουβαλήσουν κλασσικό,ξέρουν τί λέω)...Αυτά...Btw,το κούρδισμα είναι επιπλέον έξοδο στο κλασσικό,και μάλιστα αρκετά σεβαστό... ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2964 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/08, 13:48
από Nexis
10 Απαντήσεις
10322 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/08, 22:04
από flop
2 Απαντήσεις
2557 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/11, 01:44
από Γιάννης Σ.
13 Απαντήσεις
4910 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/11, 22:02
από VaBassix
8 Απαντήσεις
3856 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/07/11, 15:41
από KorakidisN
3 Απαντήσεις
2979 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/11, 10:37
από freemind
3 Απαντήσεις
2317 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/12, 21:33
από gas-13
2 Απαντήσεις
21409 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/12, 02:31
από hot_sauce (φλουτσ)
9 Απαντήσεις
6018 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/13, 13:14
από manolis-violin
0 Απαντήσεις
8516 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/14, 20:41
από saved