Αποστολέας Θέμα: βοηθεια για ηχεια ενισχυτη  (Αναγνώστηκε 4389 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ddarkkor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
βοηθεια για ηχεια ενισχυτη
« στις: 25/04/09, 23:46 »
παιδια ειναι μια ερωτηση που δεν αναφερεται σε σιγκεκριμενη μαρκα ενισχυτη.πειτε μου ομως

εστω ενας ενισχυτης full tube combo 30watt. 2 ηχεια στα 30 watt ή 1 ηχειο?

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για ηχεια ενισχυτη
« Απάντηση #1 στις: 26/04/09, 00:50 »
Δηλαδή τί εννοείς??
Τι είναι καλύτερο 1 ή 2 μεγάφωνα?

Δεν νομίζω να υπάρχει απάντηση σ'αυτό...

Χρησιμοποιείς τ'αυτιά σου και επιλέγεις τον ενισχυτή που αρέσει περισσότερο σ'αυτά (..και στα χέρια σου.)

Εντάξει, τα 2 λογικά θα έχουν μεγαλύτερο headroom και όγκο αλλά εξαρτάται και για πoιό ακριβώς μοντέλο ενισχυτή μιλάμε και με ποιό μοντέλο τον συγκρίνουμε...
Απο την άλλη βέβαια στο κουβάλημα το ένα συμφέρει... ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 26/04/09, 19:11 από groovymood001 »
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για ηχεια ενισχυτη
« Απάντηση #2 στις: 26/04/09, 02:15 »
Εγώ αν θα μπορούσα να επιλέξω τον ίδιο ενισχυτή, στα ίδια watt και χαρακτηριστικά, θα επέλεγα 2 ηχεία. Σίγουρα μεγαλύτερο headroom, αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις και καλύτερη ποιότητα ήχου (βλ. όγκος). Αυτό φυσικά στην περίπτωση που δεν θα ανέβαινε εξωφρενικά η τιμή του ενισχυτή με το επιπλέον ηχείο. Στο κουβάλημα φυσικά όπως λέει κι ο groovy τα πράγματα γίνονται δυσκολότερα, αλλά μπρος στα κάλλη τι είναι ο πόνος ??  ;D

Ο δικός μου ενισχυτής, έχοντας 2x12", μπορώ να πω ότι με υπερκαλύπτει, όπως επίσης αποδίδει καλύτερα και στις ηχογραφήσεις, καθώς τον έχω συγκρίνει με τον ίδιο σε λιγότερα watt και 1x12".

Τα αυτιά σου θα σου δώσουν τη λύση. Τώρα αν δεν είναι εφικτό να ακούσεις και τις 2 περιπτώσεις...πάρε κατευθείαν εκείνον με τα 2 ηχεία ;) Εγώ δηλαδή αυτό θα έκανα...:)

Κάτι ακόμα...δεν πιστεύω πως ο αριθμός των ηχείων που μπορεί (..ή "πρέπει") να χρησιμοποιήσει κανείς είναι ανάλογος των watt. Δοκίμασε έναν 5watt ενισχυτή full tube σε μια καμπίνα 4x12" και θα καταλάβεις τι θέλω να πω. Τα ηχεία δεν δημιουργούν, ούτε ενισχύουν τον ήχο, αλλά τον "μεταφέρουν". Ρόλο παίζει η ποιότητα κατασκευής τους, τα τεχνικά τους χαρακτηριστικά κτλ και φυσικά αυτά είναι σε θέση να διαμορφώσουν (αρνητικά - θετικά) τον ήχο. Πάντα υπάρχει μια "ιδανική" λύση, την οποία κανείς ανακαλύπτει με αρκετό ψάξιμο...

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για ηχεια ενισχυτη
« Απάντηση #3 στις: 26/04/09, 11:55 »
εγω λεω πανε για 2 ηχεια, συνδεσα 2χ12 στο ενισχιτη μου και ο ηχος ειναι  :metal
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Απ: βοηθεια για ηχεια ενισχυτη
« Απάντηση #4 στις: 29/04/09, 00:27 »
Οπως αναφέρθηκε και πριν είναι καθαρά θέμα γούστου και... 'μέσης'  ;)
Μην προβληματίζεσαι με τα watt του ενισχυτή, αν σηκώνει ένα ή δυο μεγάφωνα.
Αρκεί η καμπίνα (με το ένα ή παραπάνω μεγάφωνα) να είναι πάνω από τα watt του ενισχυτή. Μην πάρεις δλδ ένα blue bulldog και το συνδέσεις με ενα 30αρι ενισχυτή!
Επίσης, κάτι που πρέπει να αναφερθεί είναι οτι μία καμπίνα με 2χ12" πχ με 2 Celestion vintage30 παράλληλα είναι πιο ευαίσθητη απο μία καμπίνα με 1χ12" δλδ 1 Celestion vintage30. Με λίγα λόγια στην ίδια θέση volume 'ακουγεται' πιο δυνατά.
Είναι σημαντικό αυτό, να λαμβάνεται υπ'οψη όταν γίνεται μία σύγκριση...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: βοηθεια για ηχεια ενισχυτη
« Απάντηση #5 στις: 29/04/09, 20:10 »
Επίσης, κάτι που πρέπει να αναφερθεί είναι οτι μία καμπίνα με 2χ12" πχ με 2 Celestion vintage30 παράλληλα είναι πιο ευαίσθητη απο μία καμπίνα με 1χ12" δλδ 1 Celestion vintage30. Με λίγα λόγια στην ίδια θέση volume 'ακουγεται' πιο δυνατά.
Είναι σημαντικό αυτό, να λαμβάνεται υπ'οψη όταν γίνεται μία σύγκριση...

Ναι κερδιζεις πςριπου 3dB  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Απ: βοηθεια για ηχεια ενισχυτη
« Απάντηση #6 στις: 29/04/09, 20:52 »
Σωστά, και ακόμη περισσότερα με 4χ12"  :)
Γι'αυτο αναφέρω οτι πρέπει να λαμβάνεται υπ'οψη σε μία σύγκριση.
Η θέση του volume πρέπει να ρυθμίζεται ανάλογα...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για ηχεια ενισχυτη
« Απάντηση #7 στις: 01/05/09, 04:48 »
Εχω μια λαμπατη κεφαλη 100w και παρηγγειλα απο thomann τα εξης: http://www.thomann.de/gr/harley_benton_g212.htm και 2 http://www.thomann.de/gr/eminence_legend_gb12_gitarrenspeaker.htm ξερωντας οτι κανονικα η καμπινα πρεπει να ειναι παραπανω απο τα watt του ενισχυτη, απλα ξεχαστηκα και τα υπολογισα τελειως θεωρητικα, 100w ο ενισχυτης τοτε 100w και η καμπινα (στον κοσμο μου τελειως). Αν θεωρησουμε πως ποτε δεν προκειται να βαλω την ενταση του ενισχυτη πανω απο τα 3/4, για να μη μιλησω για τερμα, θα εχω σοβαρο προβλημα; :-\

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Απ: βοηθεια για ηχεια ενισχυτη
« Απάντηση #8 στις: 01/05/09, 12:04 »
Από ότι κατάλαβα, θα αντικαταστήσεις τα μεγάφωνα που έχει η καμπίνα Harley Benton με τα Eminence.
Τι κεφαλή έχεις? Ίσως είναι λιγότερο απο 100W... Αλλά και πάλι αν παίζεις κάτω από τα 3/4 δεν θα έχεις πρόβλημα.
Ίσως και τέρμα να αντέχουν. Ανάλογα την ποιότητα των μεγαφώνων... δεν έχω ιδέα για τα συγκεκριμενα.

Ο VOX AC30 είναι 30W και τα Blue Bulldog είναι 15W έκαστο. Γι'αυτό και μαμάει... και υπάρχουν κι αλλα τέτοια παραδείγματα.
Δεν είναι και η καλύτερη ιδέα τα μεγάφωνα να είναι πολύ παραπάνω απο τα watt του ενισχυτή.
Είναι πιο 'δύσκολο' για τον ενισχυτή να τα διεγείρει.

Metalmike, ίσως είναι καλύτερα που ήρθαν ετσι τα πραματα  ;D


Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για ηχεια ενισχυτη
« Απάντηση #9 στις: 01/05/09, 15:21 »
Αυτον --> http://www.b-52stealthseries.com/AT100.html (χρωσταω και review εδω και καιρο)

Τα συγκεκριμενα μεγαφωνα ειναι πολυ καλα (απ'οτι εχω διαβασει και ακουσει απο αλλους :P) και αυτο που ειπες θα κανω, θα αντικαταστησω τα stock της Harley Benton.
Eφοσον η διεγερση των μεγαφωνων ειναι πιο ευκολη ετσι, οντως ισως ειναι καλυτερα για τα πουλακια μου ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 06/05/09, 16:21 από metalmike »

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: βοηθεια για ηχεια ενισχυτη
« Απάντηση #10 στις: 03/05/09, 17:56 »
το εχω αυτο το μεγαφωνο σε μια καμπινα που εχω φτιαξει, πολυ καλο δεν θα το μετανιωσεις!
Επισης πιστευω δεν θα εχεις προβλημα, κρατανε γερα!  :D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για ηχεια ενισχυτη
« Απάντηση #11 στις: 06/05/09, 17:29 »
το εχω αυτο το μεγαφωνο σε μια καμπινα που εχω φτιαξει, πολυ καλο δεν θα το μετανιωσεις!
Επισης πιστευω δεν θα εχεις προβλημα, κρατανε γερα!  :D

Βασικα ειχα δει κι ενα post σου εδω στο forum που το ανεφερες και αυτο ηταν αλλο ενα θετικο στοιχειο
ωστε να διαλεξω το συγκεκριμενο μεγαφωνο, σ'ευχαριστω για την επιβεβαιωση ;)
Απ'οτι θυμαμαι ειχες πει οτι το ειχες βαλει στη 2x12" καμπινα που εφτιαξες εσυ αλλα μαζι με ενα αλλο
μεγαφωνο. Το συγκεκριμενο το εχεις δοκιμασει και μονο του; Aν ναι απο θεμα eq ισχυουν αυτα
που διαβαζω για ισχυρα μπασα, αρκετα μεσαια και πιο "συγκρατημενα" πριμα; Eκτος απο την τιμη του
διαλεξα το συγκεκριμενο επειδη δεν ηθελα μεγαφωνο που να ξυριζει (σαν το v30) και να εχει αρκετα
μεσαια (μου αρεσε και η περιγραφη του thomann..."very clear Sound by high Distortion, powerfull Lowend clear High's " ::):P)

Και κατι αλλο που εχω απορια...το "GB" διπλα στο 128 συμβολιζει τον ηχο του μεγαφωνου (βρετανικος..."G"reat "B"ritain)
ή απλα το οτι ειναι το αντιστοιχο "G"reen"B"ack της eminence;

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: βοηθεια για ηχεια ενισχυτη
« Απάντηση #12 στις: 07/05/09, 17:23 »
Ναι το εχω σε μια 2χ12 που εχω φτιαξει εγω μαζι με το Black Powder της Εμινενς.
Μονο του δεν το εχω δοκιμασει (αν και η καμπινα μου δινει την δυνατοτητα ετσι οπως την εχω), εχει γραψει ομως τελεια καθαρα με μικροφωνο μπροστα, ο ηχος περιπου ετσι οπως τον περιγραφεις. (Βεβαια ειναι και η σχεδιαση της καμπινας προσανατολισμενη προς τα εκει).
Σε γενικες γραμες "μαζευει" ενισχυτες με αγρια πριμα και κανει τα μπασα πιο προσδιορισμενα (defined) και σφιχτα.
Επισης οντως ειναι πολυ διαφορετικο στα πριμα απο το ν30, δεν ειμαι και πολυ φαν ειναι η αληθεια.
Το GB νομιζα απο την περιγραφη οτι πιθανως να το παρομοιαζουν με τα "G"reen"B"ack, αλλα εχω φτιαξει και καμπινα με αυτα και ειναι τελειως αλλος ηχος.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
89 Απαντήσεις
51440 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/09, 00:07
από Jezus
100 Απαντήσεις
56570 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/08, 09:55
από Crossroad
24 Απαντήσεις
8331 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/08, 19:15
από GreekDudeCovers
14 Απαντήσεις
7421 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/08, 15:24
από themos
4 Απαντήσεις
3103 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/08, 01:39
από themos
8 Απαντήσεις
4999 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/08, 22:44
από Jezus
5 Απαντήσεις
4094 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/09, 13:40
από sokob
33 Απαντήσεις
9372 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/10, 01:48
από Απόλλων
15 Απαντήσεις
7498 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/11, 00:35
από Ibanezακιας
8 Απαντήσεις
3044 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/11, 14:13
από downfall