Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την κατάργησή του?

Ναι
34 (29.3%)
Όχι
74 (63.8%)
Άλλο (αναφέρετε)
8 (6.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 115

Αποστολέας Θέμα: Πανεπιστημιακό άσυλο  (Αναγνώστηκε 159269 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #25 στις: 25/01/07, 23:51 »
Μα ρε παιδια αυτο πορσπαθω να εξηγησω και εχει μαλλιασει η γλωσσα μου να το λεω. Οταν διαπραττονται αυτοφορα κακουργηματα η αστυνομια μπορει να παρεμβει. Το αν δεν το κανει ειναι μονο θεμα της αστυνομιας και οχι ανευθυνοτητας των πανεπιστημιακων/φοιτητων. Δεν χρειαζεται να ιεμαι φοιτητης για να διαβασω εναν νομο. Ειναι προφανες οτι η αστυνομια επιλεγει να μην μπει.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #26 στις: 25/01/07, 23:53 »
Δεν εχει δικαιωμα να μπει η αστυνομια αυτη τη στιγμη, ακομα και αν γινει φονος μεσα στο χωρο του πολυτεχνειου, εαν δεν το επιτρεψει η συγκλητος! Και δυστυχως, η συγκλητος καθυστερει σε τετοια θεματα..μεχρι να καει τουλαχιστον ενα κτιριο του πολυτεχνειου..Μετα ξυπνανε ξαφνικα!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #27 στις: 25/01/07, 23:59 »
Δεν εχει δικαιωμα να μπει η αστυνομια αυτη τη στιγμη, ακομα και αν γινει φονος μεσα στο χωρο του πολυτεχνειου, εαν δεν το επιτρεψει η συγκλητος! Και δυστυχως, η συγκλητος καθυστερει σε τετοια θεματα..μεχρι να καει τουλαχιστον ενα κτιριο του πολυτεχνειου..Μετα ξυπνανε ξαφνικα!
*Αιχμή των αντιδράσεων αποτελούν οι διατάξεις περί πανεπιστημιακού ασύλου. Σύμφωνα με πηγές του υπουργείου Παιδείας, στο νόμο θα αναφέρεται ότι για την άρση του ασύλου θα αποφασίζουν τα πρυτανικά συμβούλια των ιδρυμάτων με αυξημένη πλειοψηφία και η επέμβαση των δημόσιων δυνάμεων θα γίνεται απαραιτήτως με την παρουσία εισαγγελέα.

Σύμφωνα με τον ισχύοντα νόμο η σχετική αρμοδιότητα ανήκει στην τριμελή επιτροπή ασύλου που απαρτίζεται από ένα μέλος ΔΕΠ, ένα εκπρόσωπο του διοκητικού προσωπικού και έναν φοιτητή και αποφασίζει ομόφωνα. Η διάταξη που προωθείται διαφοροποιεί τις διαδικασίες για την άρση του ασύλου, αφού ο συσχετισμός δυνάμεων στα πρυτανικά συμβούλια δεν ευνοεί τους φοιτητές.

Η ισχύουσα διάταξη, πάντως, προβλέπει ότι επιτρέπεται επέμβαση δημόσιας δύναμης σε πανεπιστημιακούς χώρους εάν διαπράττονται αυτόφωρα κακουργήματα. Επιφανείς συνταγματολόγοι έχουν αποφανθεί ότι η μη επέμβαση της αστυνομίας δεν οφείλεται σε απαγόρευση εκ του νόμου αλλά σε άρνηση των αρχών να τον εφαρμόσουν.

Πηγη:enet.gr
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Νίκος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #28 στις: 26/01/07, 00:00 »
ΝΕΥΡΙΑΣΑ!
"Προσοχή! Ενώ πληκτρολογούσατε, 5 νέα μηνύματα δημοσιεύθηκαν. Ίσως θα θέλατε να αναθεωρήσετε την απάντησή σας."
Λίγο πιο αργά ρε παιδιά!  ;)
Τέλος πάντων. Αυτό πρόλαβα να γράψω:

Μιλανε αυτοι που δεν ειναι φοιτητες για τη δυναμη των φοιτητων...Τελικα ειμαστε τρομερος λαος!
Εγώ πάντως αισθάνομαι χαρά όταν βλέπω και ακούω ανθρώπους που δεν είναι φοιτητές να τους απασχολούν φοιτητικά ζητήματα, τα οποία και κακώς χρησιμοποίησα τον όρο "φοιτητικά ζητήματα" είναι κοινωνικά και αφορούν όλους. Ο κατακερματισμός της κοινωνίας σε ομάδες ανθρώπων ανάλλογα με την κύρια δραστηριότητά τους είναι κάτι που δεν μπορώ να καταλάβω, δεδομένου ότι οι ομάδες αυτές δεν είναι "απομωνομένα συστήματα" αλλά βρίσκονται σε καθημερινή και έντονη αλληλεπίδραση. Αποφάσεις που λαμβάνονται για μια κοινωνική ομάδα την οποία επηρεάζουν άμεσα, βραχυπρόθεσμα επηρεάζουν όλους.
Blues ain't nothing but a good man feeling bad

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #29 στις: 26/01/07, 00:03 »

Η ισχύουσα διάταξη, πάντως, προβλέπει ότι επιτρέπεται επέμβαση δημόσιας δύναμης σε πανεπιστημιακούς χώρους εάν διαπράττονται αυτόφωρα κακουργήματα. Επιφανείς συνταγματολόγοι έχουν αποφανθεί ότι η μη επέμβαση της αστυνομίας δεν οφείλεται σε απαγόρευση εκ του νόμου αλλά σε άρνηση των αρχών να τον εφαρμόσουν.
Και διαβασε καλα τις τελευταιες γραμμες και πες μου λοιπον:
Εαν μπει η αστυνομια στη περιπτωση βανδαλισμου, τι θα γινει στα καναλια?
Και οι συνταγματολογοι μπορει να τα λενε καλα, ομως ποτε μα ποτε δεν εχει μπει η αστυνομια ( ενστολη, γιατι χωρις στολη μπορει ακομα και ο inthewoods να σου πει πως μπαινει και σταμπαρει ) χωρις την εγκριση της Συγκλητου, η οποια εχει αναδειξει τον εαυτο σαν το "λυσε και δεσε" του καθε ιδρυματος ( και οικονομικα αλλα και διοικητικα ) και εχει η "ταξη" στην "ταξη".
« Τελευταία τροποποίηση: 26/01/07, 00:05 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #30 στις: 26/01/07, 00:13 »
Συγνωμη αλλα ο νομος το λεει αρκετα ξεκαθαρα. Εαν οι αστυνομικοι θελανε μπορουν να μπουν. Προφανως δεν θελουν. Υπαρχουν καποιοι λογοι. Εγω πιστευω (εγω και το τονιζω) οτι στις περισσοτερες περιπτωσεις αυτοι που ειναι μεσα και τα σπανε ειναι δικοι τους.... Εγω παντως στα καναλια βλεπω να κατηγορουν τους αστυνομικους που δεν μαπινουν....
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #31 στις: 26/01/07, 00:18 »
Τι σημαινει το "μαπινουν" :/
Κοιτα, υπηρξαν μαρτυριες καθηγητων που ειπαν πως ειδαν κλουνες των ΜΑΤ να φερνουν αναρχικους. Και αποσιωπηθηκε αμεσως το γεγονος ( μαλιστα στην Ελευθεροτυπια το νεο δεν ηταν η κλουβα, αλλα η αποσιωπηση του γεγονοτος..την ιδια στιγμη που η εφημεριδα δεν εκανε καν αναφορα ). Το παιχνιδι ειναι σιγουρα απλο, μιας και η λεξη προβοκατορας και προβοκατσια ειναι γνωστη πλεον στις διαδηλωσεις του Πολυτεχνειου.
Το κολλημα ομως ειναι πως ενω η αρχουσα ταξη προσπαθει να κανει τις αλλαγες που τις επιβαλλουν απο "ψηλα", οι πανεπιστημιακοι οχι μονο δεν κανουν κατι γι'αυτο, αλλα με την σταση τους λενε "ναι..καντε το"! Τι ειναι χειροτερο λοιπον? Καταλαβαινεις λοιπον τι λεω και γιατι σου λεω πως το παιχνιδι ειναι τοσο μεγαλο που ακομα και αυτοι που ειναι μεσα δεν μπορουν να το αντιληφθουν?!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #32 στις: 26/01/07, 14:04 »
"μπαινουν", με ενα απλο τυπογραφικο λαθος...

Οι πανεπιστημιακες γνωσεις δεν τα προσφερουν αυτα;;;
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #33 στις: 26/01/07, 14:18 »
Χμ..τι να προσφερουν? Την κατανοηση του ο,τι παντα καποιοι "υπευθυνοι" θα δρομολογουν τα γεγονοτα οπως εκεινοι θελουν?

Καλα, πλακα πλακα, πραγματικα απορουσα τι ειναι το "μαπινουν"!! Νομιζα πως ηταν καποια αργκο! :O Τρομερο!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #34 στις: 26/01/07, 20:32 »
Τι σημαινει το "μαπινουν" :/
Κοιτα, υπηρξαν μαρτυριες καθηγητων που ειπαν πως ειδαν κλουνες των ΜΑΤ να φερνουν αναρχικους.

Κουκουλοφόρους, ΟΧΙ αναρχικούς! Μα επιτέλους, πότε θα σταματήσει η συκοφάντηση του αναρχισμού;;; Δεν είναι ο κάθε μπαχαλάκιας αναρχικός!
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #35 στις: 27/01/07, 00:28 »
Α ναι, συγνωμη..Κουκουλοφορους επρεπε να πω..
Πριν εκνευριστεις ομως για το λαθος ορισμο, σου προτεινω να ριξεις μια ματια σε ολοκληρο το forum για να δεις ποια μελη το παιζουν αναρχικοι και ποσο ασχημη εικονα δινουν με αριστερες αποψεις...
Μια βολτιτσα αρκει...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος mogli

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
  • η γνώση και η αμάθεια πληρώνονται
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #36 στις: 27/01/07, 11:39 »
Α ναι, συγνωμη..Κουκουλοφορους επρεπε να πω..
Πριν εκνευριστεις ομως για το λαθος ορισμο, σου προτεινω να ριξεις μια ματια σε ολοκληρο το forum για να δεις ποια μελη το παιζουν αναρχικοι και ποσο ασχημη εικονα δινουν με αριστερες αποψεις...
Μια βολτιτσα αρκει...

οπως επισης οι ακροδεξιοι που οι αποψεις τους ειναι παντα οι σωστες... αν υπαρχει ενα μερος που μπορουν να εκφραστουν ελευθερα οι αποψεις αυτο ειναι το πανεπιστημιο μεσω του ασυλου. τωρα γιατι καποιοι προσπαθητε να το εξοντωσετε και αυτο δεν μπορω να το καταλαβω..
μέσα απ'τα σκοτάδια κι απ'το φως ξεπηδώ σα γελοτοποιός με τον εαυτό μου έχω γίνει ένα και ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΙΟΝΙ ΚΑΝΕΝΟΣ!!Στα παιχνίδια όλων σας έκανα χαλάστρα για κανέναν πού**η δε θυσιάζομαι{....}ειν'η ζωή μια φυλακή και τα κλειδιά χαμένα.....

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #37 στις: 27/01/07, 11:42 »
Ελπιζω να μην βαζεις μεσα σε αυτους τους καποιους και μενα, γιατι θα σε παραπεμψω 3 post πιο πανω περιπου για να δεις την αποψη μου :) Οσο για τους ακροδεξιους, δεν θα διαφωνησω ουτε και εδω, αλλα το forum εχει καιρο να δειξει δειγματα ακροδεξιων, οπως επισης και ακροαριστερων ( τουλαχιστον σαν νοοτροπια )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Neobek

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #38 στις: 27/01/07, 12:01 »
Ωραια μην κατηγορειται τους φοιτητες η το ασυλο. Δηλαδη αν αλλαξει ο νομος οι μπατσοι θα μπαινουν πιο αφοβα στο πανεπιστημιο? Εχουμε τρελαθει τελειως? Αυτο που θελει να κανει η κυβερνηση ειναι να μειωση τη δυναμη των φοιτητων στις σχολες. Και δεν θα το πετυχει >:(
+1000
Επιτέλους και ενας ανθρωπος που κατάλαβε τι επιτέλους κρύβεται πίσω απότ ην προσδοκόμενη αρση του ασύλου!
Κάτω τα χερια από το άσυλο!
«Ο κόσμος που έχουμε δημιουργήσει είναι το προϊόν της δικής μας σκέψης. Δεν μπορεί να αλλάξει, χωρίς να αλλάξει ο τρόπος που σκεφτόμαστε».-Άλμπερτ Άϊνστάιν.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #39 στις: 27/01/07, 12:08 »
Ποια ειναι η δυναμη των φοιτητων ακριβως? Ο mogli ειπε την αληθεια! Ειναι οι "αγραφοι" ανεργοι και το υπουργειο θα εκανε τα παντα να παραμεινουν για παντα ετσι.
Μονο το ασυλο θα εδινε δυναμη στους φοιτητες? Ποιος θα τους δωσει δυναμη απεναντι στις αυθαιρεσιες των καθηγητων και των πρυτανεων; Απεναντι στους εργοδοτες στους οποιους δουλευουν ανασφαλιστοι ( αυτοι και αλλοι τοσοι εργαζομενοι σε αυτη τη χωρα ); Απεναντι στους "γνωστους-αγνωστους" ( οχι αναρχικους γιατι σημαινει αλλο και σωστη η διορθωση ) που μπαινουν μεσα στις πορειες και τις καταστρεφουν;
Ποτε ειχε δυναμη ο φοιτητης απο το 80 και μετα και δεν το πηραμε χαμπαρι εμεις?
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #40 στις: 27/01/07, 12:28 »
Εγώ..θυμάμαι ότι τις παλαιές εποχές...που το φοιτητικό κίνημα ήταν ισχυρό , κανένας δεν τολμούσε να κάνει εντός του Πανεπιστημίου αυτά που γίνονται σήμερα.Ένας από τους βασικούς λόγους Roufus είναι ότι δεν υπάρχει πλέον ισχυρό φοιτητικό κίνημα. Άρα τι να μειώσουν ακριβώς?
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #41 στις: 27/01/07, 12:34 »
Να το μειωσουν ακομα περισσοτερο. Προφανως ακομα, αν και εχει αποδυναμωθει, εχει καποια δυναμη το φοιτητικο κινημα. Αρα οπου εχει ακομα καποια δυναμη αρχιζουν να το πετσοκοβουν.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #42 στις: 27/01/07, 12:37 »
Χμ, χωρις καμια ειρωνικη διαθεση ( γιατι παρεξηγουμαι κιολας ), δεν εχει καμια ουσιωδη δυναμη αυτη την στιγμη το φοιτητικο κινημα. Και για να το καταλαβεις, δες ποσο ισχυ εχουν οι ιδιοι οι καθηγητες της ΠΟΣΔΕΠ απεναντι στην Γιαννακου και θα δεις πως ουτε καν ενδιαφερεται τι θα πουν. Οι φοιτητες λοιπον θα κανουν τη διαφορα? Η "αποδυναμωση" ξεκινησε απο τοτε που οι παραταξεις "εχασαν" τη δυναμικη των μελων τους. Και δεν νομιζω να εχει αντιρρηση κανεις και σε αυτο,ετσι?
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #43 στις: 27/01/07, 12:44 »
Oυσιαστικα απο τοτε που οι νεολαιες των 2 μεγαλων κομματων αρχισαν να συμπεριφερονται σαν κυβερνηση/αντιπολιτευση. Χωρις σταθερες θεσεςι δηλαδη και ερμαιες της καθε κυβερνησης. Η πασπ ας πουμε τουλαχιστον απο οσο εχω δει εχει χαθει παντελως τωρα που ειναι η νδ πανω. η ΔΑΠ εχει γινει η σουπερ δυναμη αφου εχει ωραια μπουζουκια.... Ναι απο αυτην την αποψη εχει χασει απιστευτα τη δυναμη του το φοιτητικο κινημα. Σιγορυα δνε ειαμι ομως μονο αυτοι...
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #44 στις: 27/01/07, 18:26 »
Συγνωμη, αλλα και η ΠΑΣΠ, αλλα και η ΔΑΠ, αλλα και η ΠΑΝΣΠΟΥΔΑΣΤΙΚΗ και ο,τι αλλο κυκλοφορει εχουν μεγαλα προβληματα δομης και σοβαροτητας. Εδω ο "Γιωργακης" δεν ζητουσε την καταργηση της νεολαιας του ΠΑΣΟΚ? Καταλαβαινει κανεις που εχουν φτασει ολες οι νεολαιες, και με φοβο διαπιστωνω πως οι εθνικιστικες νεολαιες στυλ ΛΑ.Ο.Σ ή Εθνικο Μετωπο συσσωρευουν περισσοτερο κοσμο. Και η πλακα ειναι πως αυτο το προκαλεσαν με την σταση τους ολες οι αριστερες νεολαιες. Τελοσπαντων, το θεμα ειναι πως και οι Πρυτανεις αρχιζουν να παιζουν ταβλι με τη Γιαννακου, αφηνοντας ξεκρεμαστους τους φοιτητες και τους καθηγητες. Ωραιο παιχνιδι,ετσι?
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #45 στις: 27/01/07, 20:36 »
Ρε συ freemind λες ανακριβειες, δεν ειναι θεμα προσωπικης αποψης.Απο που βγαινει πως οι ακροδεξιες νεολαιες "μαζευουν" περισσοτερο κοσμο?Οχι γιατι εγω αλλα βλεπω...Απο που ακριβως βγαινει αυτο,για να καταλαβω.Οχι πως δεν υπαρχουν αρκετοι φασιστες αλλα παντοτε υπηρχαν,δεν αυξηθηκαν

Α ναι, συγνωμη..Κουκουλοφορους επρεπε να πω..
Πριν εκνευριστεις ομως για το λαθος ορισμο, σου προτεινω να ριξεις μια ματια σε ολοκληρο το forum για να δεις ποια μελη το παιζουν αναρχικοι και ποσο ασχημη εικονα δινουν με αριστερες αποψεις...
Μια βολτιτσα αρκει...

Εξυπνο  ;)
Οκ μπορει να το παιζουμε οτι το παιζουμε,αλλα το να λες εφεραν οι μπατσοι αναρχικους απο την κλουβα ειναι για πολλα γελια. Οι μπατσοι δεν φερνουν μπαχαλους φερνουν ασφαλιτες,μεγαλη η διαφορα ωστε να το κανεις λαθος...

Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #46 στις: 27/01/07, 20:48 »
Σημασια εχει το γεγονος, οχι το λαθος που εκανα στον ορισμο. Και ο τροπος που αποσιωπηθηκε απο τον εντυπο τυπο ( γιατι απο τον ηλεκτρονικο, αλλα ακους, αλλα μαθαινεις και αλλα συμβαινουν ). Και δεν το ειπα εγω, το ανεφεραν καθηγητες του Πολυτεχνειου και εγινε αναφορα ( με ψιλα γραμματα σε ενα πλαισιο στη μεση του πουθενα ) απο την Ελευθεροτυπια.
Καταρχας, το ΛΑ.Ο.Σ κανει μια τρομερη "τουρνε" στα επαρχιακα μερη, οπου μπορει πιο ευκολα να βρει "συμμαχους". Πχ στο νησι απ'οπου καταγομαι, τα γραφεια του ΛΑ.Ο.Σ. ειναι πλεον το πιο πολυσυχναστο μερος του νησιου. Το ιδιο συμβαινει και με την Ν.Ελλαδα ( Πελοπονησσος ). Οποτε μην βλεπεις τι γινεται μονο μεσα στα πανεπιστημια, αλλα κι εξω απο αυτα! Εκτος αν δεν σας ενημερωνουν σωστα, ομως η αληθεια ειναι πως πολλοι μαζευονται σε τετοιες νεολαιες ( τωρα πως να το πω...επισημα νεολαιες ονομαζονται ) και ο αριθμος τους συνεχως αυξανεται..ανησυχητικα!
Οσο για την Εθνικη Συμμαχια, μην ξεχνας πως τα παλια μελη της κατηργημενης Χρυσης Αυγης, βρισκονται μεσα στο κομμα αυτο ( κομμα..λεμε τωρα ) και κανουν "στρατολογηση" νεων απο καφετεριες του Πειραια και της Αθηνας! Εκει εξω ειναι....
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος geosim

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • η ώρα είναι μία
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #47 στις: 27/01/07, 22:24 »
Από άθενς βόις το κειμενάκι....

Προβληματισμό έχει προκαλέσει η δράση αντιεξουσιαστικών ομάδων στο κέντρο της Aθήνας με μια σειρά από παράνομες ενέργειες, όπως ρίψη μολότοφ, διακεκριμένες φθορές, αγορά παράνομων cd από μαύρους, αφισοκόλληση σε μη προβλεπόμενους χώρους, αφισοκόλληση σε προβλεπόμενους χώρους, βλασφημία κατά συρροήν, δατήρηση ασεβών ιστοσελίδων και διατάραξη κοινής αφασίας. Σχετικές έρευνες διεξάγει η εισαγγελέας Γνωστή Άγνωστη - Kουκουλοφόρη. Γεγονός πάντως είναι ότι τα ταραχοποιά στοιχεία επέτυχαν τη ρίψη βομβών μολότοφ στο αστυνομικό τμήμα Παπάγου προστατευόμενα από το πανεπιστημιακό άσυλο που ισχύει στο Πολυτεχνείο, ίσως δε και από το πανεπιστημιακό άσυλο που ισχύει στο Πολυτεχνείο Kρήτης και του οποίου η εμβέλεια είναι μεγαλύτερη.

Παράλληλα, σε έρευνα που έγινε σε σπίτια χούλιγκαν του Παναθηναϊκού, η αστυνομία ανακάλυψε τρεις περούκες, ένα αποκριάτικο ρόπαλο, ένα cd με γαμοτράγουδα της Δόμνας Σαμίου, μία μάσκα του Kώστα Σημίτη, μία πλήρη στολή Nταρθ Bέντερ, ένα ακτινοπίστολο, ένα τόξο τύπου Zαχαριάς και τέσσερα βέλη πλαστικά με βεντούζα. Στην κατοχή των κουκουλοφόρων βρέθηκε επίσης δίκυκλο όχημα τύπου «Πενηντάρι Παπί».

Tο γεγονός αξιολογείται από τις Aρχές ως ιδιαίτερα σοβαρό και μάλλον αποτελεί ένδειξη ότι έχουμε να κάνουμε με επικίνδυνα άτομα, διασυνδεδεμένα με τις οργανώσεις «Λαϊκή Eπαναστατική Πάλη», «Λαϊκή Eπαναστατική Δράση», «Συνήγορος του Πολίτη», «Eπαναστατική Λαϊκή Aντίσταση» και «Zυγοσταθμίσεις Bρασίδας». Σε έντονο ύφος, ο πρόεδρος του ΛAOΣ κάλεσε τον Συνασπισμό να σταματήσει να προσφέρει υποστήριξη στους κουκουλοφόρους, την Aρχή προστασίας Προσωπικών Δεδομένων, την Kαρέτα Kαρέτα, το βιβλίο ιστορίας της 6ης Δημοτικού και άλλα αντικοινωνικά στοιχεία.

Προβληματισμό εξάλλου προκαλεί η καταγγελία του πρύτανη του Πολυτεχνείου Kρήτης ότι είδε από το παράθυρο του Πολυτεχνείου ναρκομανείς στον παρακείμενο πεζόδρομο. Πρόκειται για μια εξαιρετικά επικίνδυνη εξέλιξη η οποία δείχνει ότι τα ναρκωτικά έχουν φύγει από τα KAΠH και τις κατά τόπους Λέσχες Aξιωματικών και βρίσκονται σε χώρους που κινούνται οι νέοι μας, καθώς επίσης και πως το πανεπιστημιακό άσυλο εξαπλώνεται ανεξέλεγκτα και εκτός των πανεπιστημίων.

Σύμφωνα με στοιχεία της εφημερίδας το «Bλήμα της Kυριακής» τα οποία προσκόμισε στο δελτίο ειδήσεων του σταθμού μας συνδικαλιστής της EΛAΣ, στελέχη του ΣYN είχαν πρωτοστατήσει και στα έκτροπα του Nοεμβρίου του 1973 όταν χιλιάδες ταραχοποιά στοιχεία είχαν καταλάβει και πάλι το Πολυτεχνείο, προκαλώντας μάλιστα φθορές στον προφυλακτήρα άρματος το οποίο είχε πληρώσει με τον ιδρώτα του ο ελληνικός λαός. «Ποτέ τόσο λίγοι δεν έφταιγαν τόσο πολύ σε τόσο πολλούς» σχολίασε προσφυώς ο δημοσιογράφος Γιάννης Xεριχέρης.

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #48 στις: 28/01/07, 17:12 »
και τωρα που υπαρχει το ασυλο,προκλητικες ενεργεις γινονται...φαντασου να μην υπηρχε κιολας! οταν "περιοριστει"(ολοι μαθαμε το παιχνιδι με τς λεξεις),η αστυνομια θα μπορει να μπαινοβγαινει χωρις κανενα προβλημα..δεν θελω να σκεφτω πως θα κανουμε συνελευσεις,καταληψεις,συζητησεις με τον τροπο που κανουμε τωρα..Οπως και να εχει η ελευεθερια στον χωρο του πανεπιστημιου θα περιοριστει..Αυτο δεν μπορει να το αμφισβητησει κανενας!
ακομα και τωρα μη μου πειτε οτι στις καταληψεις δεν εχετε δει ασφαλιτες στη σχολη?Οπως παμε σε λιγο καιρο θα τους λεμε και ΠΕΡΑΣΤΕ..

τεσπα,να μην ξαναλεω τα ιδια και τα ιδια..Παραθετω καποια γεγονοτα,που αποδεικνυουν το "θρασος" απο πλευρας αστυνομιας..

  Περσυ μέλος της προσωπικής  φρουράς βουλευτή εισήλθε ένοπλο στο χώρο του κάτω πολυτεχνείου και δεν δίστασε να πυροβολήσει άτομο που αντιλήφθηκε την παρουσία του.
  Φετος ασφαλίτες παρκαραν σε περίοπτη θέση του κτιρίου των Ηλεκτρολόγων ΕΜΠ – έξω ακριβώς από το στέκι των φοιτητών- μπηκαν στη σχολη(καταπατωντας το ασυλο δηλαδη)προφασιζομενοι τη διερεύνηση μιας κλοπής. Αστειο αν σκεφτουμε οτι δεν υπήρχε παραβίαση πόρτας, αλλά και τα δακτυλικά αποτυπώματα σε γραφείο καθηγητή που μπαινοβγαίνουν δεκάδες φοιτητές, δε στοιχειοθετούν βάσιμο αποδεικτικό στοιχείο.
  Καταπατηση του ασυλου ειχαμε και  στην ΑΣΟΕΕ όπου μια μέρα πριν την έναρξη του 3ήμερου εορτασμού του πολυτεχνείου, μονάδες των ΜΑΤ έσπευσαν να διασφαλίσουν ότι η σχολή θα παραμείνει κλειστή, με αυθαίρετη απόφαση του πρύτανη της σχολής που εναντιωνόταν στις αποφάσεις των γενικών συνελεύσεων των φοιτητών. Όμως ο ρόλος τους δεν έμεινε εκεί: όταν φοιτητές μπήκαν στη σχολή, υλοποιώντας την απόφαση του συλλόγου τους, εκείνοι με πρωτοφανή αγριότητα εισέβαλαν στο χώρο του ασύλου και τους ξυλοκόπησαν. Θύματα των δυνάμεων καταστολής έπεσαν και φοιτητές που έφτασαν στο χώρο για να διασφαλίσουν το αυτονόητο δικαίωμα αυτών και των συμφοιτητών τους να βρίσκονται εκεί.

  Αυτα και αααλλα πολλααα...σε επομενα ποστ  :P
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #49 στις: 28/01/07, 22:23 »
δεν θελω να σκεφτω πως θα κανουμε συνελευσεις,καταληψεις,συζητησεις με τον τροπο που κανουμε τωρα..
Δηλαδη 300 φοιτητες που μιλανε ολοι μαζι, τσακωνονται και στο τελος αποφασιζουν σε ποια καφετερια θα πανε για ταβλι. Ω ναι ναι ναι..Αυτα θα μας απαγορεψουν οι "ασφαλιτες" και οι "μπατσοι".

Σοβαροτης 0 και αποψεις 100..Αντε να βγαλεις νοημα..
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
341 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/23, 20:44
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ