Αποστολέας Θέμα: Σπάνια πετάλια  (Αναγνώστηκε 3995 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ScorpionsManiac

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • Scorpions Forever
    • Προφίλ
Σπάνια πετάλια
« στις: 17/07/12, 12:56 »
Βρήκα μία μέρα σε μια ντουλάπα ένα πετάλι overdrive του πατέρα μου. Cyclone OD-30 Ξέρετε που μπορώ να βρω πληροφορίες για αυτό το πετάλι;

Αποσυνδεδεμένος klhronomos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Σπάνια πετάλια
« Απάντηση #1 στις: 17/07/12, 13:20 »
http://www.effectsdatabase.com/model/cyclone/od30

Είναι από τα φτηνά πεταλάκια-φασόν που έβγαιναν κάπου στο '80 - αρχές '90. Θυμάμαι κιθάρα φίλου τής ίδιας μάρκας από εκείνη την εποχή. Σίγουρα είναι αντιγραφή κάποιου καθιερωμένου πεταλιού, πιθανότατα τού πρώτου BOSS overdrive (το συμπέρανα από τα 2 ποτενσιόμετρα, πιθανόν να πέφτω κι έξω τελείως).

Άμα ακούγεται καλά, κράτα το. :)

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Σπάνια πετάλια
« Απάντηση #2 στις: 17/07/12, 20:37 »
Έχω ηλ. κιθάρα Cyclone, δεκαετίας '80. Η εταιρία που την έφτιαξε λεγόταν EKS Technology, ήταν ιαπωνική, και έχει εξαφανιστεί εδώ και πολύυυυυυ καιρό και δεν έχω βρει αρκετά στοιχεία για αυτή.

Αποσυνδεδεμένος ScorpionsManiac

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • Scorpions Forever
    • Προφίλ
Απ: Σπάνια πετάλια
« Απάντηση #3 στις: 18/07/12, 12:12 »
http://www.effectsdatabase.com/model/cyclone/od30

Είναι από τα φτηνά πεταλάκια-φασόν που έβγαιναν κάπου στο '80 - αρχές '90. Θυμάμαι κιθάρα φίλου τής ίδιας μάρκας από εκείνη την εποχή. Σίγουρα είναι αντιγραφή κάποιου καθιερωμένου πεταλιού, πιθανότατα τού πρώτου BOSS overdrive (το συμπέρανα από τα 2 ποτενσιόμετρα, πιθανόν να πέφτω κι έξω τελείως).

Άμα ακούγεται καλά, κράτα το. :)



Δηλαδή η εταιρία ήταν κάτι σαν την σημερινή Behringer
Ακούγεται πολύ καλά αλλά έχει ένα προβληματάκι. Το άνοιξα από περιέργεια και είδα ότι έχει ένα μεταλλικό "έλλασμα" που εξέχει από την πλακέτα και ακουμπάει το καπάκι το οποίο το εσωτερικό του  είναι μεταλλικό. Όταν το ακουμπάει ακούγεται ένα πολύ έντονο βζζζζζζζ όταν δεν το ακουμπάει ο θόρυβος μειώνεται αλλά και πάλι ακούγεται.

Αποσυνδεδεμένος klhronomos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Σπάνια πετάλια
« Απάντηση #4 στις: 18/07/12, 12:46 »
Ήταν κάποιες εταιρίες εκείνη την εποχή, που έπαιρναν το ίδιο πάμφθηνο πετάλι-αντίγραφο που παραγόταν στην Κορέα ή Ιαπωνία, και απλά έβαζαν πάνω τη φίρμα τους και το πουλούσαν. Πιθανόν να δεις αλλού ακριβώς το ίδιο κύκλωμα στο ίδιο ακριβώς κάσωμα με άλλη μάρκα τυπωμένη πάνω του. ;)

Το έλασμα που περιγράφεις είναι μάλλον η σύνδεση τής γείωσης τού κυκλώματος, το έχω δει και σε πετάλια ARION (τα οποία είναι τής ίδιας κατηγορίας με το δικό σου, και MIJ). Δοκίμασε να τού δώσεις ρεύμα με μπαταρία κι όχι με μετασχηματιστή, κι αν συνεχίσει να έχει θόρυβο, τότε μάλλον φταίει η κακή σχεδίαση τού κυκλώματος και δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα γι' αυτό.

Από περιέργεια, τί τσιπάκι φοράει; Βάλε και καμμιά φωτό τού κυκλώματος αν δεν βαριέσαι! :)

Αποσυνδεδεμένος ScorpionsManiac

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • Scorpions Forever
    • Προφίλ
Απ: Σπάνια πετάλια
« Απάντηση #5 στις: 18/07/12, 13:00 »
Ήταν κάποιες εταιρίες εκείνη την εποχή, που έπαιρναν το ίδιο πάμφθηνο πετάλι-αντίγραφο που παραγόταν στην Κορέα ή Ιαπωνία, και απλά έβαζαν πάνω τη φίρμα τους και το πουλούσαν. Πιθανόν να δεις αλλού ακριβώς το ίδιο κύκλωμα στο ίδιο ακριβώς κάσωμα με άλλη μάρκα τυπωμένη πάνω του. ;)

Το έλασμα που περιγράφεις είναι μάλλον η σύνδεση τής γείωσης τού κυκλώματος, το έχω δει και σε πετάλια ARION (τα οποία είναι τής ίδιας κατηγορίας με το δικό σου, και MIJ). Δοκίμασε να τού δώσεις ρεύμα με μπαταρία κι όχι με μετασχηματιστή, κι αν συνεχίσει να έχει θόρυβο, τότε μάλλον φταίει η κακή σχεδίαση τού κυκλώματος και δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα γι' αυτό.

Από περιέργεια, τί τσιπάκι φοράει; Βάλε και καμμιά φωτό τού κυκλώματος αν δεν βαριέσαι! :)


Του δίνω ρεύμα με μπαταρία γιατί δεν ξέρω τι ρεύμα παίρνει (9v ή 18v). Έχω και ένα πετάλι arion  octaver που είναι και αυτό από το 80 και δεν έχει πρόβλημα και το χρησιμοποιώ στο Pedalboard μου. Νομίζω το πρόβλημα το εμφάνισε τώρα τελευταία γιατί ο πατέρας μου το χρησιμοποιούσε σε συναυλίες και μου είπε πως δεν έκανε θόρυβο. Δυστυχώς εγώ είμαι διακοπές και δεν το έχω μαζί μου.

Αποσυνδεδεμένος klhronomos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Σπάνια πετάλια
« Απάντηση #6 στις: 18/07/12, 13:21 »
Τότε, όταν επιστρέψεις, πήγαινε το σε κάποιον ηλεκτρονικό να σού τσεκάρει τίς γειώσεις, πιστεύω ότι μάλλον εκεί πάσχει. Κάπου κάτι έχει ξεκολλήσει και γίνεται φασαρία.

Έχω τρέλα με τα φτηνά πεταλάκια τής εποχής, βασικά επειδή είναι πανέμορφα (με εξαίρεση τα πανάσχημα -αν και με καλούτσικο ήχο- ARION). Αυτό το φτηνιάρικο πλαστικούρα design μέ τρελαίνει... Χρώματα, ποτενσιόμετρα, ποδοδιακόπτες, όλα μιλάμε είναι έργα τέχνης! ;D ;D ;D

Πάρε κι ένα ακόμη τής εποχής που μάλλον είναι το ίδιο κύκλωμα με την ίδια ακριβώς ονομασία αλλά με πιό προωθημένο design, και σε μεταλλικό κουτί:


http://www.effectsdatabase.com/model/digiplay/od30

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
29 Απαντήσεις
22407 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/05, 14:51
από YmiRLinG
25 Απαντήσεις
23574 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/07, 14:13
από ZaranisPetros
2 Απαντήσεις
4838 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/07, 14:34
από Stergios Kourou
61 Απαντήσεις
25146 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/09, 17:35
από Σκίρων
23 Απαντήσεις
10609 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/09, 03:53
από Sbiblerubleb
0 Απαντήσεις
13572 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/10, 20:36
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
9405 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/12, 01:43
από ΚΕΠΕΜ
8 Απαντήσεις
6224 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/17, 16:06
από pavelfdr
7 Απαντήσεις
10872 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/07/18, 15:09
από modfori
2 Απαντήσεις
10617 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/18, 07:45
από BitCollector