Αποστολέας Θέμα: Προτασεις για power metal δισκους  (Αναγνώστηκε 22280 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #50 στις: 28/12/10, 16:19 »
Nα λεγες το burnt offerings η το night of the stormrider να πω κατι γινεται!!! Αnyway μη το παρετε στραβα μου αρεσουν οι Earth. ημουν και στο Ροδον το 97-98-99 δεν θυμαμαι με support τους Νevermore (οι οποιοι λογο αγνοιας των Eλληνων fans ειχαν φαει πολυ γιουχαρισμα). γ**ω τις συναυλιες (ειχε πρωτοκυκλοφορησει το Dark Saga τοτε) Επισης δεν συγκρινα ιεραρχικα δισκους Δειγματοληπτικα ανεφερα ομως μερικους κλασικους δισκους του ιδιωματος οι οποιοι κατα τη γνωμη μου δεν πρεπει να λειπουν απο καμια Power δισκοθηκη.


Και θα συνεχισω να προτεινω κι αλλους: Sanctuary - Into The Mirror Black (πρωην μπαντα του Warrel Dane των Νevermore) Savatage - Sirens Gamma Ray - Heading for Tomorrow και το Power/speed αριστουργημα Helloween - Walls of Jericho
I'm bad to the bone!

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #51 στις: 28/12/10, 17:30 »
Στη συναυλια των Iced Earth με τους Nevermore support ειχε παει φιλος για τους Nevermore!! Το συζηταγαμε το 2006, που οι Nevermore ειχαν αναγνωριστει πλεον στο βαθμο που τους αξιζε και μου ελεγε ποσο γουσταρε, διοτι ειχε παει με ανεση καγκελο και χτυπιοταν και τον περναγανε για βλακα, καθως ολοι ειχαν παει μονο για τους Iced Earth.

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #52 στις: 28/12/10, 17:36 »
Λοιπον back για να πω μια αποψη για οσους δισκους εχω ακουσει τωρα...Running Wild - Port Royal, Jag Panzer - Thane To The Throne, Stratovarius - Episode, Warlord - Deliver Us αλλα και το Gamma Ray - Somewhere Out In Space ειναι μεχρι τωρα οι δισκοι που με εχουν εντυπωσιασει περισσοτερο απ ολους!!! Πραγματικα τρομεροι...ειδικα το Port Royal...οποιος το προτεινε...may Thor be on his side  ;D ;D ;D

Αααα και ολα των Κamelot και το The Brethren Of The Long House των Riot!!!
 
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #53 στις: 28/12/10, 18:00 »
Το ομωνυμο των Leatherwolf το ακουσες? ??? χαχαχα Προσωπικο μου κολλημα!!!! Καθε φορα που το ακουω κανω σαν παιδι!!! Ειδικα το κομματι ''Τhe calling'' μου αλλαζει τα φωτα!!!


Να επισημανω και κατι αλλο... Μιας και πριν μερικες μερες συζητουσαμε για την ''παρακμη'' και την ποιοτητα των θεματων το τελευταιο καιρο θα θελα να πω οτι αυτο ηταν απο τα ποιο ενδιαφεροντα θεματα που εχω δει εδω και καιρο στο site μας. Λιγο με ξενισε η μικρη συμμετοψη αλλα κατα τα αλλα μια χαρα!!! Χιλιες φορες απο το να απανταω/απανταμε σχετικα με ''κιθαρα+ενισχυτης στα 200 ευρω για αρχαριο με ηχο Metallica''  :P :P  Οποιος θα ηθελε να ξεκινουσαμε κατι αναλογο πχ Reviews κλασικων δισκων η οι 50 καλυτεροι thrash η power metal η death δισκοι με ψηφοφοριες και μετα μεμονομενα reviews στα αποτελεσματα θα ηταν καλη φαση πιστευω + οτι θα εδινε και τροφη σε ανθρωπους που δεν εχουν ακουσει μερικες μπαντες να ερθουν σε επαφη μαζι τους με αυτον τον τροπο. Σκεφτειτε το....
« Τελευταία τροποποίηση: 28/12/10, 18:08 από woodaki »
I'm bad to the bone!

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #54 στις: 28/12/10, 18:38 »
Το ομωνυμο των Leatherwolf το ακουσες? ??? χαχαχα Προσωπικο μου κολλημα!!!! Καθε φορα που το ακουω κανω σαν παιδι!!! Ειδικα το κομματι ''Τhe calling'' μου αλλαζει τα φωτα!!!

Οχι ακομα δυστυχως...ειναι τοσοι πολλοι οι δισκοι που δεν προλαβαινω...αλλα θα το ακουσω ASAP

Οποιος θα ηθελε να ξεκινουσαμε κατι αναλογο πχ Reviews κλασικων δισκων η οι 50 καλυτεροι thrash η power metal η death δισκοι με ψηφοφοριες και μετα μεμονομενα reviews στα αποτελεσματα θα ηταν καλη φαση πιστευω + οτι θα εδινε και τροφη σε ανθρωπους που δεν εχουν ακουσει μερικες μπαντες να ερθουν σε επαφη μαζι τους με αυτον τον τροπο. Σκεφτειτε το....

Ετοιμαζω ηδη κριτικη πανω στο Port Royal καθως και σε αλλους κλασικους δισκους (πχ Imaginations From The Other Side, και μερικα αλλα πχ απο Virgin Steele, Savatage, Sanctuary κλπ...) και θα ανοιξω ενα θεμα για τον καθενα ωστε τα περαιτερω σχολια των αλλων μελων να ειναι μαζεμενα ολα για ενα δισκο και οχι σκορπια  ;) Οποτε εγω προσωπικα ανετα μπορω να βοηθησω να στηθουν καποιες λιστες με προτασεις για δισκους διαφορων ιδιωματων του metal...για το power μπορει να χρησιμοποιηθει και το υπαρχον θεμα...
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #55 στις: 28/12/10, 19:09 »
Οκ κατι θα βαλουμε μπρος...!!!!


Ξεθαψα ενα διαμαντι απο τον ομωνυμο δισκο των Tokyo Blade...
Βαλτε το στο youtube και πειτε μου. Eχει τιτλο Love struck


Tι κομματαρα ... Ποσα αριστουργηματα πηγαν ακλαφτα σε αυτη τη μουσικη γμτ!!!!
I'm bad to the bone!

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #56 στις: 28/12/10, 19:10 »
Αντι να τσακωνεστε καλυτερα να του προτεινετε δισκους που ζητησε..Δηλαδη euro power...
Πολλα συγκροτηματα που αναφερθηκαν μπορει να ειναι κλασεις ανωτερα απο τα αντιστοιχα ευρωπαικα αλλα δεν ειναι αυτο που ζητησε ο ανθρωπος!
Οσο για τους cirith Ungol δεν ειναι power..και δη euro..Γενικα δεν κατηγοριοποιουνται αλλα πιο πολλα doom στοιχεια εχουν.

Εγω αν και δεν ειμαι ο ειδικος πανω στο θεμα θα σου προτεινα ενα δισκο που προσωπικα μου ειχε ταραξει την πολυταραχη εφηβια μου :P
Stratovarius-Dreamspace.
Μπορει αργοτερα να το γυρισαν αποκλειστικα στη δικαση(βγαζοντας κορυφαιους για το ειδος δισκους ομως) πλεον να ειναι φαντασματα χωρις ουτε καν τον αρχηγο Tolki,μπορει η δημοτικοτητα τους στα 00s να επεσε κατακορυφα o δισκος αυτος ομως ειναι διαμαντι.
Εδω δεν τραγουδαει ο (αντιπαθης κατ'εμε Kotipelto) αλλα ο Τολκι.Μετρια φωνη γενικα με πολυ χαρακτηρα ομως.Μελωδιες ουρανιες και ΡΙΦΣ(οχι παιδικη χαρα).Σχετικα μουντη παραγωγη που προσθετει ατμοσφαιρα και συναισθημα.Ευκολο ακουσμα και κολλητικα τραγουδια.Τι αλλο να ζητησει κανεις..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #57 στις: 28/12/10, 19:15 »
Δεν τσακωθηκε κανεις και μαλλον ο φιλος που ξεκινησε το θεμα μαλλον κερδισμενος βγηκε απο τους δισκους που του προταθηκαν!!! Ο ιδιος το ειπε εξαλλου!!! Οντως το dreamspace ειναι δισκαρα!!!
I'm bad to the bone!

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #58 στις: 28/12/10, 19:17 »
Αντι να τσακωνεστε καλυτερα να του προτεινετε δισκους που ζητησε..Δηλαδη euro power...
Πολλα συγκροτηματα που αναφερθηκαν μπορει να ειναι κλασεις ανωτερα απο τα αντιστοιχα ευρωπαικα αλλα δεν ειναι αυτο που ζητησε ο ανθρωπος!
Οσο για τους cirith Ungol δεν ειναι power..και δη euro..Γενικα δεν κατηγοριοποιουνται αλλα πιο πολλα doom στοιχεια εχουν.

Οχι οχι δεν ζητησα απαραιτητα ευρωπαϊκο power...απλα αυτο εχω ακουσει κατα κυριο λογο...οποτε καταλαβαινεις...γενικα και αμερικανικο power που ακουσα πιο πολυ τωρα αυτες τις μερες μπορω να πω οτι μου αρεσε παρα πολυ!!! Οσο για το CD των Stratovarius που προτεινεις εχω να πω 2 λεξεις...HELL YEAH...ο Tolkki καταπληκτικος κιθαριστας...παιζει και με ESP...και το εξωφυλλο απλα μ' αφηνει αφωνο!!!
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος Ibanezos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #59 στις: 28/12/10, 19:31 »
Αντι να τσακωνεστε καλυτερα να του προτεινετε δισκους που ζητησε..Δηλαδη euro power...
Πολλα συγκροτηματα που αναφερθηκαν μπορει να ειναι κλασεις ανωτερα απο τα αντιστοιχα ευρωπαικα αλλα δεν ειναι αυτο που ζητησε ο ανθρωπος!
Οσο για τους cirith Ungol δεν ειναι power..και δη euro..Γενικα δεν κατηγοριοποιουνται αλλα πιο πολλα doom στοιχεια εχουν.


Συμφωνω,παρακολουθω τις τελευταιες μερες και πραγματικα δε βγαζω ακρη.Οσο για τους ungol πιστευω ειναι περισσοτερο epic-doom παρα power.Aλλα δε καταλαβαινω αυτο το κολλημα σας με τις ταμπελες ρε παιδια,πραγματικα..καντανταει κουραστικο,532 ειδη με τασεις αλλων 211 ειδων.Ελεος πια,πιστευω οτι ειναι αρκετα λαθος αυτο που γινεται και προσπαθουμε μετα να ψηρισουμε τη μαιμου.Εγω θελω εδω και κανα 2 μερες να ποσταρω συγκροτηματα και σκεφτομαι το μετα γιατι σιγουρα καποιοι θα βγουν και θα πουν "αυτο δεν ειναι και τοσο power,περισσοτερο heavy ειναι" και ετσι μενω στην απ εξω.


Οστοσο αναφερθηκαν πολυ καλα συγκροτηματα,οπως titan force,metal church,riot,kamelot,brocas helm,sanctuary κλπ..

Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #60 στις: 28/12/10, 19:55 »
Εχεις ενα δικιο οι ταμπελες ποτε δεν βοηθησαν απο την αλλη εγω προτεινα απο Metal Church και Tokyo Blade μεχρι Warlord , Vicious Rumors και Helstar... Tι κοινο εχουν ολοι αυτοι ??? Μetal All the Way!!! Τωρα αν αλλος θελει να εστιασει και να πει αυτοι εχουν στοιχεια Thrash η οι αλλοι ειναι πιο κλασικοι η πιο Epic νομιζω πως χανει την ουσια της μουσικης!!!!
I'm bad to the bone!

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #61 στις: 28/12/10, 20:01 »
Aπο Metal Church τα σπαει πολυ ασχημα και ενα απο τελευταια δισκακια τους, το "A Light in the Dark"...αντε, με κολλησατε παλι με τις κωλοσυζητησεις σας :P

Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #62 στις: 28/12/10, 20:14 »
Ασχετο!!! Οποιος βρει σε ποσα εξωφυλλα δισκων τους οι Metal Church εχουν Εxplorer κιθαρες ζωγραφισμενες θα κερδισει μια νυχτα μαζι μου!!!! Εννοειται οι κυριοι του forum αποκλειονται αυτοματως απο τον διαγωνισμο μου!!!! >:D >:D
I'm bad to the bone!

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #63 στις: 28/12/10, 21:17 »
Παιδια εννοειται πως οι ταμπελες δεν παιζουν κανεναν ρολο απλα μερικες φορες χρησιμοποιουνται σαν reference point.Να ξερεις στο περιπου τι προκειται να ακουσεις.Πχ αμα σου πω οτι το Αngelwitch των...Αngelwitch(που τους θυμηθηκα τωρα) ειναι thrash :P   και οχι NWOBHM σου δημιουργω λανθασμενη εντυπωση και μπορει να μην κανεις καν τον κοπο να το ακουσεις γιατι πχ..δεν σου αρεσει το thrash.
Tωρα για euro power οπως λετε ενα ονομα χρειαζεται....kai hansen....το ατομο σχεδον μονο του καθορισε τον ηχο της ας πουμε europower σκηνης με helloween και τα σχετικα και εχει αντιγραφει τοσο (ακομα και απο τον ιδιο του τον εαυτο :P )που αν επαιρνε δικαιωματα απο ολους οσουν εχουν κοπιαρει το στυλ του..θα ηταν πλουσιος σαν τον Gates(λεμε τωρα μη βαρατε).

Εγω οσα προτεινα εχουν περισσοτερο τον epic χαρακτηρα μεσα τους γιατι πιστευω οτι η καρδια το αυθεντικο μεταλ πως να το πω το....αγνο παρθενο λαδι του μεταλ χαχαχα βρισκεται σε μεγαλο βαθμο εκει.Αυτο δεν σημαινει οτι ειναι το καλυτερο η τα αλλα ειδη δεν ειναι.....καθε αλλο.....απλα ετσι οπως ξεκινησε στην αγνη ανοθευτη του μορφη ηταν καπως ετσι.....τωρα παραλλαγες και υβριδια με ποιο power-progressive-thrash-death-industrial και δεν ξερω και εγω τι αλλο υπηρχαν υπαρχουν και θα υπαρχουν.Γιαυτο αλλωστε δεν προτεινα και groupares οπως πχ Fates Warning-Shadow Gallery-Conception(ποιο progressive και ποιο κοντα σε αυτα που ακουω αν και πατανε αρκετα και στο power).

Aρα οι ταμπελες ειναι χρησιμες μονο οταν ξερεις να τις χρησιμοποιεις..απλα για να μη χανεσαι οπως και οι ταμπελες στους δρομους.Φανταστειτε πχ να εκανε κριτικη δισκου στους Queensryche ενας κριτικος που ακουει ..jazz εκτος του οτι δεν θα του αρεσε με τιποτα δεν θα μπορουσε να σου δωσει τουλαχιστον καποιες γενικες κατευθυνσεις για το τι γινεται μεσα στο δισκο και επομενως θα ησουν στο σκοταδι.Και επειδη δεν μπορουμε να ακουμε τα παντα ....ολα....οσα βγαινουν καλο ειναι να υπαρχει ενας κωδικας για να καταλαβαινομαστε ;) .
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος ilias73

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Bucanero Fuerte
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #64 στις: 28/12/10, 21:25 »
Τους "πατέρες"του speed τους θυμάστε; Raven -rock until you drop κλπ...

Αποσυνδεδεμένος Ibanezos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #65 στις: 29/12/10, 01:04 »
@Dennisgian συμφωνω μεχρι ενα σημειο.Δλδ ενταξει σιγουρα πρεπει να δωσεις στον αλλον να καταλαβει για τι ειδος μουσικη μιλαμε,απλα πιστευω οτι εχουν ξεφυγει οι οροι.Ειναι παρα πολλοι,συνεχεια πετυχαινω και απο ενα καινουργιο. ::)




Τεσπα, topicstarter ακου και κανενα δειγμα απο angeldust,omen,anvil,apollo ra,artension,avalon,axxenstar,cities-annihilation absolute,desolation angels,disciple,domine,dr butcher με hansen-oliva,emerald steel,evil masquerade..


Τα υπολοιπα αυριο γιατι νυσταξα τωρα :P


Υπ οψιν,πολλα απο αυτα δεν ειναι καθαρα power,μπορει να εχουν τασεις heavy,prog,epic κλπ αλλα η βαση θεωρω οτι ειναι power.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #66 στις: 29/12/10, 01:22 »
Ε λοιπον εγω δεν μιλησα για κανενα καινουριο ορο/ταμπελα.Για  euro power ειπα που οπως και να το κανουμε εχει μεγαλη διαφορα με το παουερ αμερικανικης σχολης που κυρις αναφερθηκε εδω περα.woodaki,ibanezos  τα περισσοτερα συγκροτηματα που ανεφερες μ αρεσουν πολυ απλως καλο ειναι να λεμε στον αλλον τι περιπου θα ακουσει..Και εκει ερχονται και κολλανε οι ''ταμπελες''..Οπως και να το κανουμε αν πας και προτεινεις σε εναν που θελει να ακουσει power τυπου helloween το distant thunder(προσκυνω) που ειναι σχεδον θρας ε χανεται η μπαλα της συνεννοησης λιγο..Οπως και αυτο με τπους cirith ungol,θα παει κανενας που του αρεσουν οι μελωδιες και οι τσιριδες να ακουσει και θα βγαλει φλυκταινες :P ;D

Tελος παντων αφου γουσταρε το παιδι καλο δικο του εκανε ;D
Εγω παραμενω Ευρωπη και θα προτεινω τους Conception το πρωην σχημα του Roy khan(Kamelot)..Κυκλοφορησαν μερικες καταπληκτικες δουλειες στα 90s ακολουθωντας μια αρκετα prog  λογικη στη συνθεση...προταση το parallel minds!

I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #67 στις: 29/12/10, 01:27 »
Ξεσκονίζοντας λίγο τη δισκοθήκη μου - όμορφο και νοσταλγικό topic άρχισες Panos - έπεσα πάνω σε 2 δισκάκια τα οποία νομίζω ότι το καθένα για τους δικούς του λόγους μπορεί να προταθεί εδώ (κρίνοντας κιόλας βάσει των όσων δίσκων μας είπες ότι σου άρεσαν):

1) Labyrinth - Return to Heaven Denied: Οι Labyrinth είναι [ήταν;] μια μπάντα από την Ιταλία η οποία ευτύχησε να έχει 5 πολύ ταλαντούχα μέλη όσον αφορά τις επιδόσεις τους στα εκάστοτε όργανα τους.. Μάλιστα ο τραγουδιστής τους, Rob Tyrant (ψευδώνυμο) νομίζω ότι θα μπορούσε να κάνει μεγάλη καριέρα αλλά προσωπικά δεν τον έχω ξανακούσει κάπου αλλού.. Ο δίσκος είναι νομίζω ο πρώτος τους και τα κομμάτια του δίσκου είναι λιγάκι χαζοχαρούμενα (κατά το πνεύμα της εποχής) αλλά για το είδος τους είναι ότι πρέπει.. Πολύ καλές solo κιθάρες από 2 πιτσιρίκια, drummer που σέβεται τον εαυτό του και ταχύτητες που αρμόζουν σε ένα euro-power δίσκο.. Προσωπικά όταν τον είχα αγοράσει τον είχα λιώσει, αλλά πλέον επειδή έχω ψιλοπαρατήσει το είδος, ο δίσκος είχε πιάσει λίγη σκόνη παραπάνω.. Νομίζω ότι θα σου αρέσει αρκετά..

2) Eternity X - The Edge: Οι Eternity X είναι μία από τις 2 μπάντες (την άλλη δεν την λέω γιατί δεν θα με πιστέψει κανείς και θα με πάρετε με τις ντομάτες) τις οποίες είχα την τύχη να τις ακούσω από τα πρώτα βήματα τους και να τις γνωρίσω σε γνωστούς και φίλους μου και συνάμα να νιώθω πολύ περήφανος γι'αυτό :D .. Οι τύποι είναι αμερικανοί, όχι τίποτε το ιδιαίτερο από παιχτικές ικανότητες, αλλά πραγματικά οι συνθέσεις τους έσπαγαν κόκκαλα.. Σε ταξίδευαν από τη μελαγχολία στο θυμό, στην ευτυχία και πάλι πίσω στην μοναξιά σε δευτερόλεπτα.. Ο τραγουδιστής τους, πρέπει να έχει την πιο "ζεστή" φωνή που έχω ακούσει (μετά ίσως από τον Zak Stevens).. Δεν θα τους έλεγα ότι είναι αμιγώς power, ακροβατούν μεταξύ power και progressive, αλλά σίγουρα για να τους ακούσει κάποιος δεν πρέπει να έχει την "αντοχή" ενός progger.. Πιστεύω ότι και αυτό το δισκάκι θα σου αρέσει, και γιατί όχι, να σου ανοίξει και την όρεξη για το μετέπειτα στάδιο ενός powerά, το progressive metal..

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #68 στις: 29/12/10, 02:13 »
Ναι ρε, Angel Dust...τσεκαρετε Border of Reality και το λατρεμενο Enlighten The Darkness...προσκυνω! Αυτο ειναι power, καμια σχεση με στρουμφομελωδιες (τις οποιες επισης γουσταρω).

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #69 στις: 29/12/10, 10:58 »
Συμφωνω με τον Woodaki, πολυ ωραιο θεμα ανοιξες Pano και μακαρι να ξεκινουσαμε παρομοια θεματα αλλα οχι με top 20 σε καθε ειδος (ετσι κι αλλιως δεν υπαρχει "καλυτερος" ή "χειροτερος" δισκος, υποκειμενικα ειναι αυτα) αλλα με τους 20 δισκους που αξιζει να ακουσει κανεις σε καθε ειδος, χαρακτηριζομενους ως <κλασσικους> πλεον του καθε ειδους.

+10000 στα παιδια που προτειναν τους Warlord (υπαρχει και CD Best of!!!), το Dreamspace των Stratovarius, τα "Keeper..." των Helloween, το Land of the free των Gamma ray αλλα και πολλα αλλα που ηδη αναφερθηκαν. Πραγματικα πιστευω αξιζει να τους ακουσεις ολους αυτους ως κλασσικα διαμαντια του Metal γενικοτερα.
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #70 στις: 29/12/10, 13:03 »
Ξεχασα να σου προτεινω τον αγαπημενο μου δισκο speed/power metal: (Judas Priest) "Painkiller".
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #71 στις: 29/12/10, 13:44 »
Best of στους Warlord; Δηλαδή πήραν τα κομμάτια απ' το Deliver Us και το ...And the Cannons και τα 'βαλαν όλα μαζί; Χαχχαχαχα

Συγκροτηματάρα πάντως, πήρα το Deliver Us πριν χρόνια επειδή με ψάρωσε το εξώφυλλο κι ούτε καν περίμενα τι θ' ακούσω. Πολύ NWOBHM-ίλα στον ήχο, το Rising Out ήταν έτσι κι έτσι με τον Cans...
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #72 στις: 29/12/10, 13:57 »
Αυτο το CD το πηρα πριν καμια 15ρια χρονια... ;)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #73 στις: 29/12/10, 14:25 »
Τώρα που το θυμήθηκα (και πριν το ξαναξεχάσει το αφάσιο μυαλό μου  ;D ), τσέκαρε και το Dragonslayer των Dream Evil (έπαιζε κιθάρα σε αυτό ο Gus G btw). Medieval fantasy power metal, soundtrack της δικής μου 1ης λυκείου. Μου αρέσει πολύ αυτό το άλμπουμ.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Ibanezos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις για power metal δισκους
« Απάντηση #74 στις: 29/12/10, 14:51 »
@Kiratzoharris respect οι conseption!!!!Ειναι απιστευτη μπαντα,khan & Ostby αξιζουν πολλα.Επισης μια ματια στους Ark καλο θα εκανε,λιγο πιο prog κατασταση βεβαια αλλα ο κιθαριστας τα σπαει..


Λοιπον η συνεχεια,κοιταζω τωρα τη δισκογραφια μου και γραφω.


Fifth Angel,Freedom Call,Heir Apparent που προαναφερθηκε,με κλειστα ματια!!ειδικα το πρωτο για power,Leash Law με τον 2ο τραγουδιστη των crimson glory,Liege Lord,το the second coming απο Lord,Masterplan,Metallium τα πρωτα οπωσδηποτε,Μystic Force,Οracle πολυ καλοι,Ostrogoth,Parish οπωσδηποτε που ειναι προτζεκτ απ τους κιθαριστες των crimson glory,Planet Alliance,Powermad το absolute power σιγουρα,Rhapsody,Sacred Warrior μπανταρα!!,Savege Grace,Scanner,Silent Force,Steel Angel πρωιμο power,αυτα για τωρα τα υπολοιπα αργοτερα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3567 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/03, 22:18
από Viennezos
20 Απαντήσεις
9452 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/04, 11:26
από Holy Diver
4 Απαντήσεις
3124 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/06, 10:43
από sterghios
72 Απαντήσεις
27525 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/10, 22:11
από ed_hunter
4 Απαντήσεις
2536 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/09, 22:26
από Anemos
0 Απαντήσεις
1648 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/10, 00:40
από Wise_One
0 Απαντήσεις
20909 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/11, 12:33
από Vaiking
22 Απαντήσεις
13518 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/14, 18:54
από saved
17 Απαντήσεις
8007 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/15, 14:39
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
100 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/24, 14:39
από Mike Moss