Ψηφοφορία

Πιστευεις στους εξωγηινους ?

Πιστευω οτι υπαρχουν
Δεν πιστευω οτι υπαρχουν
Πιστευω οτι εχουν ερθει σε επαφη με εμας αλλα καποιοι το κρυβουν
Δεν πιστευω οτι εχουν ερθει και ουτε προκειτε να ερθουμε σε επαφη με αυτους (η αυτοι με εμας)
Αλλο

Αποστολέας Θέμα: Πιστευεις στους εξωγηινους ?????  (Αναγνώστηκε 20899 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Πιστευεις στους εξωγηινους ?????
« Απάντηση #25 στις: 22/08/12, 12:28 »

καλά που υπάρχουν site όπως zougla, troktiko, newsbeast και μας μεταδίδουν τέτοιες πληροφορίες και ενημερωνόμαστε....



με πρώτη και καλύτερη αυτήν ;D


http://english.pravda.ru/


το τι κιτρινίλες και αοριστες καφρίλες εκδίδει σε εβδομαδιαία βάση δε λέγεται. Ισοπεδώνει ακομα και το επίπεδο του Star channel
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστευεις στους εξωγηινους ?????
« Απάντηση #26 στις: 22/08/12, 12:29 »
το τι κιτρινίλες και αοριστες καφρίλες εκδίδει σε εβδομαδιαία βάση δε λέγεται. Ισοπεδώνει ακομα και το επίπεδο του Star channel

μη λες μπούρδες φίλος.....

το σταρ δεν ξεπερνιέται! ΤΈΛΛΛΛΟΣ!

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Πιστευεις στους εξωγηινους ?????
« Απάντηση #27 στις: 22/08/12, 12:32 »

καλά που υπάρχουν site όπως zougla, troktiko, newsbeast και μας μεταδίδουν τέτοιες πληροφορίες και ενημερωνόμαστε....



με πρώτη και καλύτερη αυτήν ;D


http://english.pravda.ru/


το τι κιτρινίλες και αοριστες καφρίλες εκδίδει σε εβδομαδιαία βάση δε λέγεται. Ισοπεδώνει ακομα και το επίπεδο του Star channel


Ειλικρινά, πού πάς και τα βρίσκεις;
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστευεις στους εξωγηινους ?????
« Απάντηση #28 στις: 22/08/12, 15:13 »
Ανάλογα πως το εννοείς εξωγήινος μπορεί να θεωρηθεί και ένας μικροοργρανισμός εκτός γης γι αυτό και ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΑ ΠΡΑΣΙΝΑ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙΑ ΜΕ ΤΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΚΕΦΑΛΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΝ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΓΛΩΣΣΕΣ !!!!  :yeah :clap :beer :metal

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστευεις στους εξωγηινους ?????
« Απάντηση #29 στις: 22/08/12, 15:25 »
ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΝ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΓΛΩΣΣΕΣ !!!!
φοράνε αυτόματους μεταφραστές του Κύρου Γρανάζη μαανννννν

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Πιστευεις στους εξωγηινους ?????
« Απάντηση #30 στις: 22/08/12, 15:53 »
Αν δε μπορείτε να μιλήσετε σοβαρά, να μη συμμετέχετε σας παρακαλώ. Τέτοια θέματα ύψιστης σημασίας αλλά και ασφάλειας δε νομίζω πως επιδέχονται κριτική, πόσω μάλλον χλεύη. Σας ευχαριστώ για την κατανόηση.
Μετά τιμής
Ε.Τ.
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστευεις στους εξωγηινους ?????
« Απάντηση #31 στις: 22/08/12, 16:02 »
Σας ευχαριστώ για την κατανόηση.
Μετά τιμής
Ε.Τ.


respect

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστευεις στους εξωγηινους ?????
« Απάντηση #32 στις: 22/08/12, 16:15 »
Αν δε μπορείτε να μιλήσετε σοβαρά, να μη συμμετέχετε σας παρακαλώ. Τέτοια θέματα ύψιστης σημασίας αλλά και ασφάλειας δε νομίζω πως επιδέχονται κριτική, πόσω μάλλον χλεύη. Σας ευχαριστώ για την κατανόηση.
Μετά τιμής
Ε.Τ.


respect και απο μένα  :up

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Πιστευεις στους εξωγηινους ?????
« Απάντηση #33 στις: 22/08/12, 18:00 »
Απλά να αναφέρω πόσο δύσκολη είναι η διατήρηση της ζωής, από πόσους παράγοντες εξαρτάται και πόσο ευαίσθητη είναι στις μεταβολές των σταθερών που την δημιουργούν, την συντηρούν και εξασφαλίζουν την διαιώνιση της...

Το πιο κοντινό μας παραδείγματα είναι η μετάβαση από το καλοκαίρι στον χειμώνα.  Μια μικρή μεταβολή του άξονα της γης κατά 23 μοίρες είναι αρκετή να αλλάξει την γωνία κατά την οποία η ενέργεια του ήλιου μας βομβαρδίζει δίνοντας κλιματικές αποκλίσεις των 25 με 30 βαθμών Κελσίου στην Ελλάδα...

Αν πάμε στον Άρη και την Αφροδίτη βλέπουμε τις δραματικές αλλαγές που επέρχονται σε πλανήτες ιδίου (σχετικά) μεγέθους με την Γη οι οποίοι απλά είχαν την ατυχία να απέχουν μερικές εκατοντάδες χιλιάδες χιλιόμετρα περισσότερα (και αντίστοιχος λιγότερα) από τον ήλιο.

Αν τώρα το θέμα του “εξωγήινου” ταυτίζεται με τα βρύα του Άρη λόγω ύπαρξης νερού τότε Weeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee-Hoo !!! δεν είμαστε μόνοι εκεί έξω... αλλά ειλικρινά  η ύπαρξη ενός βακτηριδίου δεν ικανοποιεί την εμμονή μου με τον Carl Sagan και τα X-Files όλα αυτά τα χρόνια...

Επίσης πολλοί συνάδελφοι εμμένουν στην θέση «είναι ένα τεράστιο σύμπαν εκεί έξω, άρα οι πιθανότητες να υπάρχει ζωή είναι μαζί μας»... Δικαίωμα!  Υπάρχει κάποια σχέση εκεί έξω, κάποιος τύπος ή έστω μια φόρμουλα που να μας δίνει την πιθανότητα να υπάρχει (άρα και την συμπληρωματική πιθανότητα να μην υπάρχει) ζωή εκεί έξω;  Σε προσωπικό επίπεδο γνωρίζω την εξίσωση του Drake αλλά και αυτή στηρίζεται σε υποθετικά δεδομένα... Το σύμπαν ναι είναι τεράστιο.  Είναι τόσο τεράστιο που είναι πάρα πολύ δύσκολο να το αντιληφθούμε στο σύνολο του και όταν αυτό συμβαίνει και φτάνουμε στα «όρια» του, αδυνατούμε να εικάσουμε τί υπάρχει πέρα από εκείνο το σημείο.  Από τί απαρτίζεται στο μεγαλύτερο μέρος του;  Από κενό.  Βασικά από μεσοαστρική ύλη, υποατομικά σωματίδια και ενεργειακά κύματα, αλλά οκ, χώρο.  Άπλα.  Είναι τόσο εκνευριστικές οι αποστάσεις που ολόκληροι γαλαξίες μπορούν να περνάνε ο ένας μέσα από τον άλλον και απλά να ανταλλάσσουν αστρική ύλη και να μην ανοίγει ούτε καν ρουθούνι.  Τόση άπλα. 

Αν αναλογιστούμε επίσης πως το τελευταίο σημαντικό πλανητικό event το οποίο πιθανότατα να ευθύνεται για τον αφανισμό των δεινοσαύρων έγινε πριν 65.000.000 χρόνια τότε μιλάμε για μια πιθανότητα της τάξης του κατά προσέγγιση 0,000002% να συμβεί κάτι αντίστοιχο αυτή τη στιγμή... (και μιλάμε για ένα τυχαίο κομμάτι τυχαίου βράχου να χτυπήσει την γη, πόσο μάλλον να δημιουργηθούν οι συνθήκες εκείνες που να ευνοήσουν ζωή (πέρα από αμοιβάδες και πρωτόζωα στην καλύτερη των περιπτώσεων).

Άλλο ένα θέμα αποτελεί το υλικό πάνω στο οποίο στηρίζεται η ζωή.  Στη γη έχουμε τον άνθρακα που και ελαφρύς είναι, και γυριστρούλης είναι, και κάνει δεσμούς με ζάχαρα, πρωτεΐνες και σχηματίζει όλα αυτά τα νουκλεϊκά οξέα, αμινοξέα και δημιουργεί έλικες, και αποθηκευτικούς χώρους για να τις σωματικές μας μνήμες κλπ κλπ...  Το ότι υπάρχει ο άνθρακας στη γη (σε σχετική αφθονία) δεν σημαίνει πως η ίδια βάση θα υπάρχει και σε κάποιον άλλον πλανήτη... οπότε πραγματικά μια μορφή ζωής που θα στηρίζεται στη πυρίτιο (ή στη σιλικόνη μιας και κάποιος συνάδελφος αναφέρθηκε στους Κύλωνες του αστρόπλοιου Γκαλάκτικα) ή σε ό,τι άλλο παράξενο θα μοιράζετε τις ίδιες ανησυχίες ή παρόμοιους κώδικες επικοινωνίας ;!;
Σε προσωπικό επίπεδο θα ήθελα να πιστεύω σε έναν κόσμο όπως το 40Κ ή ο πόλεμος των άστρων ... αλλά οι αποστάσεις είναι τρομακτικές.  Σε μια πιο ρεαλιστική βάση οι φίλοι μας θα πρέπει να ταξιδεύουν με ταχύτητα πολλαπλάσια από εκείνη του φωτός  για να έρθουν από το πλησιέστερο αστρικό σύστημα σε «λογικό» χρόνο.  Αναλογιστείτε το απαιτούμενο επίπεδο τεχνολογίας και ενέργειας για αυτό το εγχείρημα καθώς εμείς χρησιμοποιούμε ακόμα μαζικά οργανικά καύσιμα και η ταχύτητα του φωτός απαντάτε μόνο σε ταινίες «επιστημονικής  φαντασίας».  Κατά πάσα πιθανότητα τέτοια όντα δεν θα είχαν το παραμικρό κίνητρο να ασχοληθούν μαζί μας πόσο μάλλον να μοιραστούν την γνώση τους... Στην τελική αν ήταν ιμπεριαλιστές θα ήμασταν ήδη σκλάβοι τους ενώ στην περίπτωση των καλοκάγαθων αστρικών αδελφών μας κατανοούν πως η εμφάνιση τους σε έναν τόσο άγριο και απολίτιστο κόσμο θα επέφερε καταστρεπτικές κοινωνικο-πολιτικο-θρησκευτικές ανακατατάξεις...

Όσο για περιοχές 51 και λοιπές θεωρίες συνωμοσίας αρέσκομαι στο να τις απολαμβάνω στα βιβλία που διαβάζω και τις ταινίες που βλέπω.  Σε μια εποχή μαζικής χειραγώγησης το μόνο εύκολο είναι να αποκρύψεις την αλήθεια για πολλά θέματα... οι λοιποί ας αναζητήσουν την αλήθεια στους Sex Pistols, τον Λιακό και τα albums των Tool

Cheers!!!

Ps: the truth is out there…
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστευεις στους εξωγηινους ?????
« Απάντηση #34 στις: 22/08/12, 18:10 »
μιας και σοβάρεψε το θέμα τελικά....


σωστά όλα αυτά που λες...

η θέση μου είναι:
λόγω του απείρως τεράστιου αριθμού πλανητών κτλ κτλ....θεωρώ πως ΝΑΙ...υπάρχει πιθανότητα να υπάρχει εξωγήινη ζωή...μπορεί να είναι ακόμα βρύα...μπορεί να έχουν ήδη εξαφανιστεί για κάποιο λόγο...μπορεί να μην έχουν πάρει χαμπάρι την ύπαρξή μας...μπορεί να ετοιμάζονται να μας κατακτήσουν....

ΑΦΟΎ...δεν έχουμε τα μέσα να το μάθουμε (εδώ δεν ξέρει/μπορεί η ΝΑΣΑ, πόσο μάλλον εγώ) δεν σκάω....ΑΝ προκύψει κάτι....τότε ας ασχοληθούμε...ΌΛΑ τα άλλα είναι υποθέσεις

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Πιστευεις στους εξωγηινους ?????
« Απάντηση #35 στις: 22/08/12, 18:27 »
καλά κουβεντα να γινεται το δίχως άλλο  ;D ...
 
απλά το να υπαρχει κατι ειναι το ιδιο πιθανο με το να μην υπάρχει...
 
Εφόσον δεν μπορεις μαθηματικα να το αποδειξεις (και προσωπικα χ@ζω προς την γενική κατευθηνση της στατιστικής επιστημης) τοτε είναι αφελές να ισχυρίζεσαι (οχι εσύ, γενικά) κατι απο τα δύο με θέρμη...
 
Yet different beats for different swings...
 
Αγάπη !
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Πιστευεις στους εξωγηινους ?????
« Απάντηση #36 στις: 22/08/12, 20:35 »
Απόλυτα σύμφωνος με "Αρχάγγελο". Αν υπάρχει ον που μπορεί να μείνει αναλλοίωτο πιάνοντας την ταχύτητα του φωτός σε μόλις τεσσεράμιση χρόνια μπορεί να μας επισκευθεί από το κοντινότερο ηλιακό σύστημα (με σταθερή ταχύτητα βεβαίως βεβαίως!). Τώρα αν δε την πιάνει μπορεί κάλλιστα να αφιερώσει μερικές εκατοντάδες χρόνια σε ένα ταξιδάκι!

@atav
Ρε μπαγάσα ΕΤ πού χάθηκες? Ξες πόσα χρόνια το περιμένω το ρημάδι το τηλεφώνημα?
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Πιστευεις στους εξωγηινους ?????
« Απάντηση #37 στις: 22/08/12, 21:27 »
ξερεται το πιατο με τα λαμπακια γυρο γυρο(απο πρωσοπικη εμπειρια)
Πω...Πιάτο και γύρος στην ίδια πρόταση;
Ποιος deliveras θα την πληρώσει βραδιάτια πάλι; :hungry

τι ακριβώς είχε συμβεί? είδες όντως διαστημόπλοιο?

Έθεσες καίριο ερώτημα.Κάτσε να φέρω το ποπ-κορν.

Αν πάντως ξαφνικά βλέπετε αντικείμενα και εξαφανίζονται αμέσως, δεν είσαστε μόνοι σας μην ανησυχείτε.
Εγώ,ειδικά τα τελευταία 2-3 χρόνια, βλέπω κάτι καφέ χάρτινα αντικείμενα με τον αριθμό 50 επάνω,που με το που τα βλέπω εξαφανίζονται..

Εδώ δε βγάζω άκρη με αυτά που βλέπω,άμα αρχίσω να ψάχνομαι και με αυτά που δεν βλέπω,
το λευκό γιλεκάκι με το κούμπωμα στην πλάτη δεν το γλιτώνω..





Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστευεις στους εξωγηινους ?????
« Απάντηση #38 στις: 23/08/12, 00:42 »
Απόλυτα σύμφωνος με "Αρχάγγελο". Αν υπάρχει ον που μπορεί να μείνει αναλλοίωτο πιάνοντας την ταχύτητα του φωτός σε μόλις τεσσεράμιση χρόνια μπορεί να μας επισκευθεί από το κοντινότερο ηλιακό σύστημα (με σταθερή ταχύτητα βεβαίως βεβαίως!). Τώρα αν δε την πιάνει μπορεί κάλλιστα να αφιερώσει μερικές εκατοντάδες χρόνια σε ένα ταξιδάκι!

αν ο λόγος που αποκλείεται να μας επισκεφτούν είναι πως είναι μακριά...μπορώ να σας παραθέσω θεωρία (που έχει γίνει και άπειρες ταινίες) ώστε να φτάσουν τελικώς εδώ μετά από όσα χρόνια θέλετε :P

Εγώ,ειδικά τα τελευταία 2-3 χρόνια, βλέπω κάτι καφέ χάρτινα αντικείμενα με τον αριθμό 50 επάνω,που με το που τα βλέπω εξαφανίζονται..
;D

@atav
Ρε μπαγάσα ΕΤ πού χάθηκες? Ξες πόσα χρόνια το περιμένω το ρημάδι το τηλεφώνημα?

μπες και κανά τσατ! ;)

Αποσυνδεδεμένος jimmy 1916

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • spicy rice
Απ: Πιστευεις στους εξωγηινους ?????
« Απάντηση #39 στις: 23/08/12, 00:48 »
Αναλογιστείτε το απαιτούμενο επίπεδο τεχνολογίας και ενέργειας για αυτό το εγχείρημα καθώς εμείς χρησιμοποιούμε ακόμα μαζικά οργανικά καύσιμα και η ταχύτητα του φωτός απαντάτε μόνο σε ταινίες «επιστημονικής  φαντασίας».  Κατά πάσα πιθανότητα τέτοια όντα δεν θα είχαν το παραμικρό κίνητρο να ασχοληθούν μαζί μας πόσο μάλλον να μοιραστούν την γνώση τους...

Πολύ εύστοχη τοποθέτηση. Κάτι παρόμοιο έχει πει κι ο Neil deGrasse Tyson.

Παράθεση
Όσο για περιοχές 51 και λοιπές θεωρίες συνωμοσίας αρέσκομαι στο να τις απολαμβάνω στα βιβλία που διαβάζω και τις ταινίες που βλέπω.  Σε μια εποχή μαζικής χειραγώγησης το μόνο εύκολο είναι να αποκρύψεις την αλήθεια για πολλά θέματα... οι λοιποί ας αναζητήσουν την αλήθεια στους Sex Pistols, τον Λιακό και τα albums των Tool

Cheers!!!

Ps: the truth is out there…

Εδώ διαφωνώ, ίσα ίσα που είναι πάρα πολύ δύσκολο να κρύψεις την αλήθεια σχετικά με κάτι τόσο σημαντικό, όπως π.χ. μια συντριβή εξωγήινου αεροσκάφους, ή έστω και μια απλή προσέγγιση ή ακόμα χειρότερα ότι ποτέ δεν έφτασε ο άνθρωπος στη Σελήνη.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστευεις στους εξωγηινους ?????
« Απάντηση #40 στις: 23/08/12, 00:55 »
Αναλογιστείτε το απαιτούμενο επίπεδο τεχνολογίας και ενέργειας για αυτό το εγχείρημα καθώς εμείς χρησιμοποιούμε ακόμα μαζικά οργανικά καύσιμα και η ταχύτητα του φωτός απαντάτε μόνο σε ταινίες «επιστημονικής  φαντασίας».  Κατά πάσα πιθανότητα τέτοια όντα δεν θα είχαν το παραμικρό κίνητρο να ασχοληθούν μαζί μας πόσο μάλλον να μοιραστούν την γνώση τους...

Πολύ εύστοχη τοποθέτηση. Κάτι παρόμοιο έχει πει κι ο Neil deGrasse Tyson.

το τι χρησιμοποιούμε εμείς δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν επιχείρημα για το τι τεχνολογικό επίπεδο μπορεί να έχει ο (κάθε) άλλος πολιτισμός...μπορεί να χουν ανακαλύψει την τηλεμεταφορά!
μπορεί να χρησιμοποιούν το 75% ενός διπλάσιου εγκεφάλου απ'το δικό μας και να μας "βλέπουν" απλά κλείνοντας τα μάτια...
ή πολύ απλά, μπορεί να χουν τόσο εξελιγμένα διαστημόπλοια που να καίνε μια σταγόνα νερό και να πηγαίνουν τάπα για αιώνες.....

Αποσυνδεδεμένος jimmy 1916

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • spicy rice
Απ: Πιστευεις στους εξωγηινους ?????
« Απάντηση #41 στις: 23/08/12, 01:04 »
Αναλογιστείτε το απαιτούμενο επίπεδο τεχνολογίας και ενέργειας για αυτό το εγχείρημα καθώς εμείς χρησιμοποιούμε ακόμα μαζικά οργανικά καύσιμα και η ταχύτητα του φωτός απαντάτε μόνο σε ταινίες «επιστημονικής  φαντασίας».  Κατά πάσα πιθανότητα τέτοια όντα δεν θα είχαν το παραμικρό κίνητρο να ασχοληθούν μαζί μας πόσο μάλλον να μοιραστούν την γνώση τους...

Πολύ εύστοχη τοποθέτηση. Κάτι παρόμοιο έχει πει κι ο Neil deGrasse Tyson.

το τι χρησιμοποιούμε εμείς δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν επιχείρημα για το τι τεχνολογικό επίπεδο μπορεί να έχει ο (κάθε) άλλος πολιτισμός...μπορεί να χουν ανακαλύψει την τηλεμεταφορά!
μπορεί να χρησιμοποιούν το 75% ενός διπλάσιου εγκεφάλου απ'το δικό μας και να μας "βλέπουν" απλά κλείνοντας τα μάτια...
ή πολύ απλά, μπορεί να χουν τόσο εξελιγμένα διαστημόπλοια που να καίνε μια σταγόνα νερό και να πηγαίνουν τάπα για αιώνες.....

Μα ακριβώς, αν εμείς ως είδος μέσα σε 100-200χιλ χρόνια (ηλικία του Homo Sapiens) έχουμε καταφέρει τόσα, δε μπορούμε καν να φανταστούμε την τεχνολογία ή τον τρόπο σκέψης ενός πολιτισμού εκατομμυρίων ετών. Είναι πολύ πιθανό όμως να είμαστε τόσο αδιάφοροι για εκείνους, όσο και τα μυρμήγκια για εμάς.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστευεις στους εξωγηινους ?????
« Απάντηση #42 στις: 23/08/12, 01:30 »
α...συμφωνούμε....

εκτός κι αν έχουν μελετήσει τους κατοίκους ενός κάρου άλλων πλανητών πέραν του δικού τους που ένας ακόμα δεν τους κινεί το ενδιαφέρον...

όλα αυτά υποθετικά πάντα...

δεν έχουν νόημα τέτοιες συζητήσεις :P
ξεκινούν υπό μηδενική βάση  και έχουν απλά κάποια λογικά στηρίγματα....
θα μπορούσαμε να απαντάμε όλοι με μια διαφορετική θεωρία/ιστορία ο καθένας για μέρες!

ΥΓ.
εκτός κι αν οι αυτόπτες μάρτυρες τέτοιων επισκέψεων έχουν να προσθέσουν κάτι...

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Πιστευεις στους εξωγηινους ?????
« Απάντηση #43 στις: 23/08/12, 02:42 »
Μια μικρή παρέμβαση μόνο: Το σύμπαν αποτελείται κυρίως από "σκοτεινή ύλη" - "dark matter" και όχι από κενό και ο όρος σκοτεινός δεν αναφέρεται στο ότι δεν τη βλέπουμε. Έχουμε τεχνικές να τη "δούμε", την έχουμε χαρτογραφήσει κιόλας αλλά χρησιμοποιούν τη λέξη "σκοτεινή" για να να δείξουν το δικό μας σκοτάδι απέναντι της- κοινώς ότι δεν κατέουμε μία σχετικά μ αυτή.




Και για να τριβελίσω λίγο τη συζήτηση:

Η ερώτηση "υπάρχει ζωή εκτός από τη δική μας στο διάστημα" είναι λίγο άκυρη. Τα νούμερα δεν πολυβγαίνουν.
Οποιαδήποτε απάντηση είναι το ίδιο λάθος ή το ίδιο σωστή όπως είπε κάποιος παραπάνω.


Η ερώτηση είναι: Σε περίπτωση που υπάρχει ζωή εκεί έξω σε συνθήκες σχεδόν όμοιες με αυτές εδώ, τι περιμένουμε να είναι; Γιατί στα 4.5 δισεκατομμύρια χρόνια ζωής της γης, μόλις 65.000.000 χρόνια πριν χάσαμε το επικρατέστερο είδος ζωής: τους δεινόσαυρους. Τι ρόλο παίζει η εξελιξη; Είναι κοινή; Είναι εντελώς τυχαία; Ξέρουμε ότι είναι κατά κύριο λόγο ασύμφορη. Θα δημιουργήσει δεινόσαυρους πάλι;

Προσωπικά βρίσκω αυτές τις αναπάντητες ερωτήσεις πιο χρήσιμες για την ανάπτυξη της συλλογικής μας πορείας παρά τις πιθανοκρατικές.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/08/12, 02:47 από Υπνοβάτης... »

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Πιστευεις στους εξωγηινους ?????
« Απάντηση #44 στις: 23/08/12, 09:09 »
εχω γυρίσε όλη τη Φραντζή και κανείς δεν έχει ανταλλακτικά για το Haunebu μου.   Κανά τροπέτο σας βρίσκεται? ;D
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστευεις στους εξωγηινους ?????
« Απάντηση #45 στις: 23/08/12, 10:17 »
εχω γυρίσε όλη τη Φραντζή και κανείς δεν έχει ανταλλακτικά για το Haunebu μου.   Κανά τροπέτο σας βρίσκεται? ;D


κοίτα και Λιοσίων και Καβάλας...




@Υπνοβάτης...αυτό που λες είναι ένα ακόμα ερώτημα, διαφορετικό απ'το αρχικό...και προϋποθέτει να έχουμε απαντήσει "ναι" για να φτάσουμε σε αυτό.....
« Τελευταία τροποποίηση: 23/08/12, 10:19 από hot_sauce »

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Πιστευεις στους εξωγηινους ?????
« Απάντηση #46 στις: 23/08/12, 11:05 »
@atav
Ρε μπαγάσα ΕΤ πού χάθηκες? Ξες πόσα χρόνια το περιμένω το ρημάδι το τηλεφώνημα?

Σσσσσσσσσ......Είμαι ινκόγκνιτο εδώ, μην καρφωνόμαστε... ;D
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Πιστευεις στους εξωγηινους ?????
« Απάντηση #47 στις: 23/08/12, 13:20 »
@ ((Korgy)) - Νομίζω πως υπάρχει μια αντιπροσωπία στη Θούλη και στην σκοτεινή πλευρά του φεγγαριού...

@ Υπνοβάτης... - Έχεις απόλυτο δίκιο περί της μαύρης ύλης.  Ωστόσο το θέμα είναι η απλή κατανόηση του "χώρου" που μεσολαβεί ανάμεσα στα πλανητικα/αστρικά σώματα και η αναλογία "πραγμάτων" που μπορεί να ευδοκιμήσει "ζωή" και "χώρου" άνευ τέτοιων "πραγμάτων".  Βέβαια κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει το ενδεχόμενο "ζωής" στις βαρυτικές παραμορφώσεις, στα σωματίδια σκοτεινής ύλης ή στον ορίζοντα γεγονότων μιας μαύρης τρύπας... Ποίος ξέρει;  Το θέμα είναι πως μόνο ένα 5% αποτελείτε από την “ύλη” την οποία αντιλαμβάνεται ο κόσμος με την …ευρύτερη… έννοια.  Λοιπές σκοτεινές ενέργειες και ύλες αποτελούν μια ευρύτερη κατηγορία αρκετών ετεροκλήτων στοιχείων και θεωριών οι οποίες ξεπερνούν το δικό μου γνωστικό εύρος L

Όσο για την εξέλιξη -εκτός και αν κάποια στιγμή οι προγονοί μας βρήκαν κάποιον μονόλιθο ο οποίος τους έδωσε κάποια εξελικτική κλωτσιά στον πισινό- δεν είναι τπτ περισσότερο από μια σειρά φαινομενικά τυχαίων μεταλλάξεων… χμμμμ…

@ jimmy 1916 – θέλω πάρα πολύ να συμφωνήσω μαζί σου και πραγματικά θέλω να πιστεύω πως το internet είναι το τελευταίο προπύργιο της απόλυτης αναρχίας/ελευθερίας  αλλά η πραγματικότητα μου κάνει περισσότερο σαν το δυστοπικό 1984.  Η απόκρυψη δεν περιορίζεται μόνο στην κατακράτηση της πληροφορίας αλλά και στον εκμαυλισμό της μέσα από την υπέρ προσφορά σκουπιδιών ή ακόμα και με το να καθιστούν τους δέκτες ανίκανους να επεξεργαστούν ή να κατανοήσουν τα δεδομένα.

@ hot-sauce - Ναι συμφωνούμε στο πρώτο μέρος... Ωστόσο δεν αποτελούν εικασίες ή ιστορίες ή λογικές θέσεις αλλά πορίσματα τα οποία πηγάζουν από την περιορισμένη και υποκειμενική μελέτη του σύμπαντος... Μην ξεχνάς πώς για την μελέτη του μποζονίου η εκκλησία άρχισε να μοιράζει αναθέματα και να απειλεί με την έλευση του αντίχριστου....
 
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστευεις στους εξωγηινους ?????
« Απάντηση #48 στις: 23/08/12, 14:25 »
@Archangel, Υπνοβάτης
φαντάζομαι έχετε πάρει χαμπάρι τη σειρά "Through the wormhole" που, σαν μπόνους, την παρουσιάζει ο ένας και μοναδικός.....

@Archangel μόνο
μην ξαναγράψεις με αυτή τη γραμματοσειρά, πληζ :P

και τέλος....
να πω οτι μιλάω με πιθανότητες....όπως σε αυτό τον πλανήτη συνέβη να υπάρξουν κάποιες ιδανικές συνθήκες για να αναπτυχθεί ότι έχει αναπτυχθεί...έτσι και σε έναν άλλον πλανήτη μπορεί να συμβεί ακριβώς το ίδιο

για να μην ρίξω την ιδέα πως μπορεί να αναπτυχθεί το οτιδήποτε σε έναν εντελώς διαφορετικό πλανήτη που απλά θα έχει προσαρμοστεί στις "εκεί" συνθήκες (πχ ένα όν που θα μπορεί να ζει μόνο σε βαρύτητα τριπλάσια της δικής μας, με τα μισά ποσοστά οξυγόνου από τα δικά μας και που οι "θρεπτικές ουσίες" για αυτό δεν θα χουν καμία σχέση με τις δικές μας)


Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Πιστευεις στους εξωγηινους ?????
« Απάντηση #49 στις: 23/08/12, 16:41 »
Όχι Hot sauce δε χρειάζεται καν να απαντήσεις στην πρώτη ερώτηση γιατί είναι μια μαθηματικά λάθος ερώτηση.

Και το τελευταίο που λες είναι λογικό σφάλμα τρόπον τινά γιατί τη ζωή θα την ψάξουμε όπως την ξέρουμε, εκεί που την ξέρουμε. Σε ξαδελφάκια της Γης δηλαδή.
Το να ψάχνουμε για ζωή στον Ερμή είναι ηλίθιο.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
12112 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/02, 00:35
από pityian
8 Απαντήσεις
3408 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/06, 23:58
από Fusalida
7 Απαντήσεις
3053 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/08, 16:15
από jimmy 1916
8 Απαντήσεις
3923 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/08, 01:48
από jimmy 1916
35 Απαντήσεις
28553 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/09, 15:14
από SPIROS26
0 Απαντήσεις
1372 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/09, 13:26
από γεροντας
2 Απαντήσεις
2202 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/09, 17:14
από Dr Bluz (G.K.)
2 Απαντήσεις
1695 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/10, 20:13
από elian
0 Απαντήσεις
1751 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/18, 09:29
από ivikos
0 Απαντήσεις
1508 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/19, 09:24
από ivikos