Αποστολέας Θέμα: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού  (Αναγνώστηκε 18233 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Γεια και χαρά σας φιλαράκια.

Με ένα πέρασμα που έκανα στις σελίδες αυτού του section, δε βρήκα παρόμοιο θέμα οπότε παίρνω το θάρρος ν' ανοίξω καινούργιο θέμα. Λοιπόοον... καταρχήν δε βιάζομαι ΚΑΘΟΛΟΥ να πάρω πετάλι εναλλαγής καναλιών, εντελώς αρχάριος κιθαρίστας είμαι (1,5 μήνα έχω την κιθάρα) απλά λέω, Χριστούγεννα έρχονται (σε 2 μήνες  ;D ) διάολε, μέχρι τότε θα μπορώ να βγάζω κάποια τραγούδια. Ήδη παλεύω τα αρχικά riff από Breaking the Law και Enter Sandman. Μέχρι τότε σίγουρα θα μπορώ πολύ καλύτερα.

Κυρίως μ' ενδιαφέρει αυτό: να κάνω εναλλαγή μεταξύ του καθαρού και του βρώμικου καναλιού του ενισχυτή μου. Από πλευράς ήχου κι εφέ, είμαι μια χαρά με τον ενισχυτή. Θέλω απλά την εναλλαγή. Αν βέβαια προτείνετε κάτι που έχει περισσότερα "μπερδέματα" και θα μου κρατήσει περισσότερο καιρό, δε θα πώ όχι. Απλά βλέπετε, δεν έχω ακόμα (και λογικό είναι) στο μυαλό μου τί ήχο θέλω να βγάλω. Αυτό θα έρθει αργότερα. Για το πετάλι, νομίζω γύρω στα 100 ευρώ πρέπει να είναι καλά. Δεν έχω βέβαια ιδέα από τιμές, αλλά εκείνες τις μέρες θα μαζευτεί χρήμα ;)

Θεωρώ λογικό να σας πώ τον εξοπλισμό μου: Dean Vendetta 1.0, Roland Cube 20X. Επίσης, βρήκα αυτό το link τ' οποίο λέει κάποια πράγματα αλλά μόνος μου δε μπορώ να βγάλω άκρη. Αν θέλετε ρίξτε μια ματιά, κάτι αναφέρει προς το τέλος. Μια φορά θα καταλάβετε περισσότερα από μένα.

Αυτά. Καλό βράδυ εύχομαι και για ό,τι άλλο... εδώ είμαστε.
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού
« Απάντηση #1 στις: 09/10/09, 00:32 »
Στο site του κατασκευαστή προτείνει τα  Boss FS-6 και Boss FS-5U. Σίγουρα κάνουν πολύ λιγότερα από 100 ε και είναι πολύ πιθανό να μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου και με άλλα πετάλια με λιγότερα ίσως χρήματα. Στο κάτω-κάτω δεν είναι κάτι παραπάνω από διακόπτες, δεν είναι κάποιο εφέ για να είναι ακριβά.

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού
« Απάντηση #2 στις: 09/10/09, 07:15 »
Κακώς που δεν τσέκαρα πρώτα τo site της Roland... Το official documentation σχεδόν σε κάθε περίπτωση rules...

Μια διευκρίνηση όμως. Διάβασα στο site της Boss για τους latch-unlatch διακόπτες, συγκεκριμένα τα FS-5L & FS-5U. Αυτό που δεν κατάλαβα ακριβώς, στον FS-5U πρέπει να έχω συνέχεια το πετάλι πατημένο για ν' αλλάξει κανάλι ή θέλει απλά 1-2 δευτερόλεπτα πάτημα για ν' αλλάξει; Αν ισχύει το πρώτο, καλύτερα να πάω για το FS-6 που τα 'χει και τα 2 γιατί είναι μπελάς να το 'χω συνέχεια πατημένο.

Κι ένα τελευταίο. Είδα στα Related Products στο Thomann αυτό το τροφοδοτικό για το πετάλι. Είναι ανάγκη να το πάρω ή δουλεύουν και με μπαταρίες; Αν ισχύει το δεύτερο, στο περίπου πόσο διαρκούν οι μπαταρίες (δεδομένου ότι δεν ξεσκίζεσαι ν' αλλάζεις κανάλια όλη την ώρα);

Αυτά. Τώρα που ξαναδιαβάζω τα παραπάνω, καλύτερα να τα 'χα γράψει με if statements όπως στον προγραμματισμό lol ;D

Καλημέρα
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού
« Απάντηση #3 στις: 09/10/09, 10:18 »
Φίλε Wise_One,
Ο ενισχυτής σου έχει ένα βύσμα για footswitch.
Αυτό το βύσμα στον δικό σου είναι στερεοφωνικό, ώστε το footswitch να ελέγχει δύο λειτουργίες:
Πρώτον να αλλάζει μεταξύ καθαρού/βρώμικου καναλιού (που είναι και αυτό που θες)
Δεύτερον να ανάβει και να σβήνει τα Effects, όποια έχεις επιλέξει.
Το δικό σου κατάλληλο footswitch όπως και τα περισσότερα είναι παθητικές συσκευές και δεν θέλουν μπαταρία.
Η Roland έχει σωστά προτείνει το FS-6 με δύο κουμπιά, το οποίο για να απαντήσω και στην άλλη σου ερώτηση απλά το πατάς στιγμιαία και αλλάζει κανάλι ή  ανάβει/σβήνει τα Effects χωρίς άλλη διαδικασία ή πάτημα διαρκείας.
Το manual του ενισχυτή σου λέει ότι εάν βάλεις μονό footswitch, δηλαδή με μονό καρφί, θα αλλάζει μόνο το κανάλι.
Εγώ σου προτείνω να πάρεις σαφώς διπλό footswitch για να έχεις την μέγιστη ευελιξία που σου προσφέρει ο ενισχυτής σου.
Παράλληλα, όμως, τα footswitch δεν είναι συσκευές περίπλοκες και δεν συμμετέχουν στην παραγωγή του ήχου, που σημαίνει ότι αν δουλεύουν σωστά όλα είναι καλά, δεν χρειάζεσαι να πάρεις κάτι ακριβό.
Σου προτείνω λοιπόν το πολύ οικονομικό LEAD FOOT FS-2 (http://www.thomann.de/gr/lead_foot_fs2.htm) το οποίο θα κάνει την δουλειά σου μια χαρά.
Παράλληλα κάνουν όλα τα λεγόμενα 2-Button Footswitch  με στερεο βύσμα, κάνε ένα search στο Thomann και θα βρείς πολλά, μαζί και το FS-6.
 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού
« Απάντηση #4 στις: 09/10/09, 17:37 »
Mafriend, ήσουν κατατοπιστικότατος. Τα Χριστούγεννα παίζει να έρθουν και νωρίτερα με τόσα χρήματα  :) Με ξερόψησες για το footswitch που μου πρότεινες, και πολύ φθηνότερο και κάνει τη δουλειά που θέλω. Σαφώς και θα προτιμήσω διπλό για να δουλεύω και τα εφέ.

Θα κατέβω μια βόλτα απ' τα μαγαζιά της Θεσσαλονίκης γιατί είναι κρίμα να δώσω 30+ ευρώ σύνολο στο thomann για το συγκεκριμένο διακόπτη. Αν δε το βρώ ή κάτι παρόμοιο στην τελική, τότε θα κάνω κονέ με Γερμανία.

Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε μου
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού
« Απάντηση #5 στις: 09/10/09, 18:48 »
στο boss fs6
η στερεο εξοδος
κανει για ενισχυτη που μπορει να παιζει ταυτοχρονα τα δυο του καναλια?
το ενα πεταλι ελεγχει το πρωτο και το αλλο το 2ο?



Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού
« Απάντηση #6 στις: 09/10/09, 22:06 »
κανει για ενισχυτη που μπορει να παιζει ταυτοχρονα τα δυο του καναλια?

Δεν νομίζω ότι υπάρχει ενισχυτής που να παίζουν ταυτόχρονα και τα δυο του κανάλια..
Υπάρχουν όμως πολλοί ενισχυτές με stereo βύσμα στο footswitch από  όπου μπορείς να ελέγξεις δύο λειτουργίες, οι πιο κοινές είναι σαφώς τα κανάλια clean/lead και το reverb, κάποιο Boost/Drive, το Effects Loop ή κάποια Effects που έχει πάνω.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού
« Απάντηση #7 στις: 09/10/09, 22:30 »
αφου ο ενισχυτης μου παιζει και τα δυο ταυτοχρονα αν 8ες.  :D
http://web.me.com/travishartnett/Pearce_Amps/G1_Image_Gallery.html#1

δεν ξερω πως δουλευει με τον διακοπτη αλλα χωρις διακοπτη αν βαλεις την κιθαρα σου στο μεσαίο Input
http://web.me.com/travishartnett/Pearce_Amps/G1_Image_Gallery.html#11
τοτε παιζουν και τα δυο καναλια ταυτοχρονα και ρυθμιζεις εντασεις και ολα τα υπολοιπα(ταυτοχρονα Gain και καθαρο ειναι πολυ τουμπανο).

Ισως ομως αν μπει διακοπτης να επιλεγει μεταξυ των δύο


Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού
« Απάντηση #8 στις: 09/10/09, 23:58 »
αν βαλεις την κιθαρα σου στο μεσαίο Input
http://web.me.com/travishartnett/Pearce_Amps/G1_Image_Gallery.html#11


Πράγματι.. απίστευτο!!!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού
« Απάντηση #9 στις: 15/10/09, 22:13 »
Γεια και χαρά και πάλι. Πήρα από εδώ τελικά footswitch αλλά ή έκανα καφρίλα ή δε το συνδέω καλά ή το footswitch που πήρα δεν είναι συμβατό με τον ενισχυτή μου.

Καταρχήν, πήρα το Rocktron Vendetta Velocity VFS1 (Single) Latching Footswitch. Η πλάκα είναι ότι δε το βρήκα στο site της Rocktron, δε ξέρω τί παίζει. Μάλλον είναι εντελώς discontinued προϊόν και το έβγαλαν τελείως. Πήρα απλά το single γιατί το διπλό έβγαινε πιο ακριβά.

Το βάζω στο βύσμα του ενισχυτή ΟΚ; Αλλάζει τα κανάλια αλλά θέλει 2 πατήματα για ν' αλλάξει. Πράγμα που σημαίνει ότι αλλάζει και τα εφέ. Επιβεβαιωμένο, αφού το βύσμα του ενισχυτή έχει 2 θέσεις. Αν το βάλω τέρμα κάτω ανοιγοκλείνει τα εφέ και τα κανάλι, αν το αφήσω λίγο πιο πάνω μόνο τα κανάλια. Συνεχίζει όμως να θέλει 2 πατήματα.

Αυτό τί σημαίνει; Μη συμβατός διακόπτης ή εγώ δε το συνδέω καλά; Έπρεπε τελικά να πάρω το διπλό; Το καλώδιο ίσως δεν είναι σωστό; (είναι ολόιδιο με της κιθάρας)

Αν σας τα μπέρδεψα λίγο, μπορώ αύριο να σκανάρω το "manual" του διακόπτη καθώς και να τραβήξω βίντεο πώς κάνω τις εναλλαγές στον ενισχυτή και να τ' ανεβάσω...
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού
« Απάντηση #10 στις: 15/10/09, 22:50 »
Όπως το βλέπω, χρειάζεσαι το διπλό για να έχεις τις εναλλαγές ξεχωριστά στα κανάλια και στο reverb/delay με ένα πάτημα.
Αλλά το παρακάτω δεν το κατάλαβα:
αφού το βύσμα του ενισχυτή έχει 2 θέσεις. Αν το βάλω τέρμα κάτω ανοιγοκλείνει τα εφέ και τα κανάλι, αν το αφήσω λίγο πιο πάνω μόνο τα κανάλια. Συνεχίζει όμως να θέλει 2 πατήματα.


Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού
« Απάντηση #11 στις: 15/10/09, 23:04 »
Οπότε μάλλον έκανα καφρίλα...

Anyway, θα σου εξηγήσω τί εννοώ. Ή καλύτερα θα σου δείξω. Αν δεις στο manual (pdf) του ενισχυτή μου, βάζοντας διπλό footswitch θες διαφορετικό καλώδιο το οποίο μάλλον έχει τη δυνατότητα να εναλλάσει μόνο τα κανάλια ή και τα κανάλια και τα εφέ. Προφανώς εγώ έχω απλό καλώδιο άρα λάθος κάνω που το βάζω πιο πάνω...

Πάντως ντάξει, αν πήρα λάθος διακόπτη, next time θα πάρω το σωστό. Είπα απλά ν' αποφύγω τα 20ευρώ μεταφορικά από thomann...
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού
« Απάντηση #12 στις: 15/10/09, 23:12 »
γιατί δεν το παίρνεις από κάποιο ηλεκτρονικό κατάστημα στην Ελλάδα; Φαντάζομαι ότι δε θα έχει τρελή διαφορά από το thomann στην τιμή και τα μεταφορικά θα είναι σίγουρα λιγότερα. Όλα αυτά αν δεν μπορεί να στο φέρει το μουσικό κατάστημα της περιοχής σου και δεν έχεις πρόσβαση σε κάποια μεγάλη πόλη με λίγη υπομονή.

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού
« Απάντηση #13 στις: 15/10/09, 23:27 »
Βιάστηκα να πάρω τώρα γιατί πήγαινα για το Lead Foot FS-2 που πρότεινε ο adrianos. Δε το βρήκα εδώ στη Θεσσαλονίκη, οι 2 είχαν το FS-5U. Δεν το πήρα γιατί εδώ έβγαινε πιο ακριβά από την online τιμή. Κι ειλικρινά δε φανταζόμουν ότι θ' άλλαζε και τα εφέ, ότι θα χρειαζόταν 2 πατήματα. Δε ξέρω αν από λάθος δε μου το είπε ο πωλητής...

Από online καταστήματα ομολογώ ότι ξέρω μόνο το musicorama, κι εκεί δεν το έχει. Έχει μόνο το Boss FS-6 το οποίο (για τώρα τουλάχιστον) βγαίνει ακριβά. Θα δώ αρχικά αν παίζει άτομα από Θεσσαλονίκη να κάνουν παραγγελία, να χώσω κι εγώ το δικό μου.

Διαφορετικά, θα δώ τί μπορώ να κάνω. Ίσως έτσι κι αλλιώς παραγγείλω το FS-2 ή το αφήσω γι' αργότερα και πάρω το FS-6.

Όχι πως και μ' αυτό που πήρα δεν κάνω τη δουλειά μου, απλά και μόνο επειδή θέλει 2 πατήματα, όχι για κανένα άλλο λόγο.

edit: Το διαβάζω τώρα και στο manual του ενισχυτή. Αν συνδέσω μονό διακόπτη με mono καλώδιο, θ' αλλάζει μόνο τα κανάλια. Αυτό το άτιμο γιατί δουλεύει και τα εφέ;
« Τελευταία τροποποίηση: 15/10/09, 23:33 από Wise_One »
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού
« Απάντηση #14 στις: 15/10/09, 23:33 »
Αν χρησιμοποιήθεί διπλός ποδοδιακόπτης εννοείται ότι χρειάζεται και stereo καλώδιο,αν δεν είναι ενσωματωμένο,αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως γίνεται με μονό διακόπτη και mono καλώδιο να αλλάζει και τα εφέ;

Έριξα μια ματιά και στο manual του ενισχυτή σου,το ίδιο πράγμα λέει,με mono καλώδιο και μονό διακόπτη θα μπορεί κανείς να αλλάζει μόνο τα κανάλια.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού
« Απάντηση #15 στις: 15/10/09, 23:46 »
Θέλεις βοήθεια να κάνεις ένα μικρό πείραμα να δείς τι αλλάζει τί?
'Ισως θα μπορούσα να σε βοηθήσω να φτιάξεις ένα διπλό πετάλι μόνος σου..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού
« Απάντηση #16 στις: 15/10/09, 23:54 »
Χμμμ... Παρ' ότι δεν είμαι καλός στα ηλεκτρονικά, πρότεινε τί έχεις στο μυαλό σου και βλέπουμε. Στην τελική, μιας και τα εφέ δε με πολυ ενδιαφέρουν, αν μπορώ απλά να κόψω κανα καλώδιο... Μου φαίνεται περίεργο. Αλλά αύριο θα κάνω ένα τηλέφωνο στον αντιπρόσωπο στην Ελλάδα (συγκεκριμένα είναι ο Στόλλας) και θα κάνω την ερώτηση...

edit: Ιδέα! Αν έπαιρνα στέρεο καλώδιο και συνέδεα το διακόπτη στο βύσμα που είναι για τα κανάλια, δε θα γινόταν λέτε;
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού
« Απάντηση #17 στις: 16/10/09, 00:04 »
Σκεφτόμουν κάτι πιο απλό:
Πάρε ένα στέρεο βύσμα σαν και αυτό:



Ξεβίδωσε το και βάλε το στην υποδοχή του footswitch.



Φρόντισε να έχεις πρόσβαση στους ακροδέκτες.



Ο μακρύς ακροδέκτης είναι συνήθως η γείωση. Οι άλλοι δύο λογικά θα είναι τα controls για τις δύο λειτουργίες. Ο μικρότερος είναι η άκρη (tip) και ο μεσαίος είναι το μεσαίο δακτυλίδι (ring).

Με ένα καλωδιάκι, τώρα βραχυκύκλωσε την γείωση με το ένα μικρό, και μετά με το άλλο. Παρατήρησε ποιά λειτουργία του ενισχυτή αλλάζει με το κάθε ένα από αυτά.

Αν μου γράψεις το αποτέλεσμα, μπορώ να σου κάνω ένα απλούστατο διαγραμματάκι να συνδέσεις δύο διακόπτες ποδιού σαν και αυτούς, να τους βάλεις σε ένα κουτάκι και να κάνεις την δουλειά σου.

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού
« Απάντηση #18 στις: 16/10/09, 00:13 »
Πολύ ενδιαφέρον! Κι εντελώς εύκολο εδώ που τα λέμε. Σίγουρα θα το προσπαθήσω φίλε μου. Θα πάω να πάρω απ' το μαγαζί αν είναι το βύσμα και θα το δοκιμάσω. Φαντάζομαι μες στο σ/κ θα σου απαντήσω.

Μετά ίσως για το κουτί να καθυστερήσω γιατί εδώ δεν έχω καθόλου εργαλεία (φοιτητής βλέπεις...), αλλά όλο και κάτι θα καταφέρω.
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού
« Απάντηση #19 στις: 16/10/09, 15:44 »
Λοιπόν, έψαξα αρκετά στο Ιντερνετ, πήρα και μερικά τηλέφωνα για περισσότερες πληροφορίες κι έχω καταλάβει τα εξής για τα single footswitches:

Το momentary footswitch (όπως Boss FS-5U) αλλάζει κανάλια μ' αυτόν τον τρόπο: καθαρό κανάλι > πατάς και κρατάς πατημένο και μπαίνεις βρώμικο > αφήνεις διακόπτη μπαίνει πάλι καθαρό.

Το latch footswitch (όπως Boss FS-5L) αλλάζει έτσι: καθαρό κανάλι > πατάς κι αφήνεις αλλάζει και μπαίνει βρώμικο > πατάς κι αφήνεις γυρνάει καθαρό.

Στους Roland Cube τώρα παίζει κάτι. Φαίνεται ότι το momentary footswitch δουλεύει όπως το latch, το latch όμως χρειάζεται 2 κλικ για ν' αλλάξει, γι' αυτό το λόγο πείραζε και τα εφέ μου. Κάτι στην κατασκευή του ενισχυτή "φταίει".

Αυτό που θέλω εγώ απ' το διακόπτη, είναι ένας latch. Επειδή όμως έχω Roland Cube, χρειάζομαι το momentary! Γι' αυτό προφανώς και στην ιστοσελίδα της Roland, για τον 20Χ προτείνουν το Boss FS-5U ενώ σε κάθε άλλη περίπτωση δε μου κάνει! Κι ο Boss FS-6 έχει και τις 2 λειτουργίες (momentary & latched) και μπορείς να τις ρυθμίζεις ανεξάρτητα. Όλα είναι θέμα δηλαδή πώς δουλεύει το κύκλωμα. Το latch "έχει μνήμη" (γι' αυτό και μετά το release του διακόπτη η αλλαγή μένει) ενώ το momentary όχι.

Άρα, καλά έκανε κι ο πωλητής μου έδωσε τον latch διακόπτη, δεν ήξερε όμως την ιδιαιτερότητα του ενισχυτή. Γι' αυτό και ο Boss FS-5L δεν είναι προτεινόμενος στη Roland.

Ποιές είναι οι λύσεις τώρα: α)να πάρω το FS-5U άρα 30ευρώ, β)να πάρω το FS-6 άρα 60ευρώ, γ)να μείνω μ' αυτό που έχω και ν' αλλάζω και τα εφέ αλλά "δε δουλεύει σωστά", δ)να δοκιμάσω προφανώς την ιδέα του adr1anos, ε)να μην κάνω τίποτα και να πάρω αργότερα πετάλι βρωμιάς.

Το α) είναι το optimal αλλά τώρα τουλάχιστον "πονάει" λίγο. Το β) optimal κι αυτό αλλά "πονάει" περισσότερο. Το γ) είναι το ευκολότερο απλά φοβάμαι μη δημιουργηθεί κανα πρόβλημα. Το δ) θα το ξεκινήσω από σήμερα (θα πάρω και στέρεο καλώδιο να δω), απλά αν χρειαστούν τπτ ντρέμελ για ν' ανοίξω τρύπα στο casing, είναι πρόβλημα γιατί δεν έχω. Το ε) είναι tempting αλλά ακούω/διαβάζω ότι οι Roland έχουν μια χαρά βρώμικα οπότε είναι ίσως πλεονασμός.

Απ' όλ' αυτά, "έχασα" τα χρήματα για το διακόπτη που πήρα. Δεν είναι τόσο μπελάς τα 2 κλικ, απλά όχι το ιδανικό. Τουλάχιστον όμως κατάλαβα αρκετά πράγματα οπότε δεύτερη φορά λάθος δεν παίζει να γίνει. Άρα κέρδισα και κάτι έτσι; Trial-and-error, "πονάει" αλλά μαθαίνεις. Βλέπεις ότι σε περιπτώσεις καλύτερα να πάρεις αυτό που προτείνει η κατασκευάστρια (παρ' ότι πιο ακριβό), παρά να δώσεις παραπάνω χρήματα ή να μείνεις με κάτι που δε σε βολεύει 100%. Όπως και να 'χει, ελπίζω να έριξα αρκετό φως σ' αυτή την περίπτωση.

Είμαι ο Βασίλης και μόλις τελείωσα...
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού
« Απάντηση #20 στις: 16/10/09, 18:42 »
Κι επειδή είμαι λίγο φοβιτσιάρης, αν βραχυκυκλώσω το stero jack για να δούμε πώς δουλεύει, παίζει ας πούμε να γίνει καμιά χαζομάρα στον ενισχυτή;
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού
« Απάντηση #21 στις: 16/10/09, 19:42 »
Κι επειδή είμαι λίγο φοβιτσιάρης, αν βραχυκυκλώσω το stero jack για να δούμε πώς δουλεύει, παίζει ας πούμε να γίνει καμιά χαζομάρα στον ενισχυτή;
Όχι ρε συ, θα είναι σαν να κλείνεις ένα διακόπτη, σαν να το ελέγχεις με το πόδι. Αυτό στο ζητάει ο Adr1anos για να δει ποιο καλώδιο κάνει τι.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού
« Απάντηση #22 στις: 16/10/09, 20:12 »
Απ' όλ' αυτά, "έχασα" τα χρήματα για το διακόπτη που πήρα. Δεν είναι τόσο μπελάς τα 2 κλικ, απλά όχι το ιδανικό. Τουλάχιστον όμως κατάλαβα αρκετά πράγματα οπότε δεύτερη φορά λάθος δεν παίζει να γίνει. Άρα κέρδισα και κάτι έτσι; Trial-and-error, "πονάει" αλλά μαθαίνεις. Βλέπεις ότι σε περιπτώσεις καλύτερα να πάρεις αυτό που προτείνει η κατασκευάστρια (παρ' ότι πιο ακριβό), παρά να δώσεις παραπάνω χρήματα ή να μείνεις με κάτι που δε σε βολεύει 100%. Όπως και να 'χει, ελπίζω να έριξα αρκετό φως σ' αυτή την περίπτωση.

Είμαι ο Βασίλης και μόλις τελείωσα...

Φίλε Wise_One, όπως σωστά παρατήρησες κι εσύ ο ίδιος, ακόμα κι αν έχασες κάποια λεφτά, μπορείς να το θεωρήσεις ακριβώς κομμάτι της διαδικασίας trial and error που θα σού δώσει γνώσεις και θα σε κάνει ακόμα πιο... wise. ;)

Από την πιο πρακτική πλευρά του θέματος, υπάρχουν μερικοί απλοί τρόποι να ελαχιστοποιήσεις τη ζημιά. Πρώτον, μπορείς να δοκιμάσεις να επιστρέψεις τον ποδοδιακόπτη στο κατάστημα που τον αγόρασες λέγοντάς τους ότι δεν κάνει για τον ενισχυτή σου. Εφόσον τον αγόρασες πριν από 1-2 μέρες (και υποθέτω δεν τον χρησιμοποίησες και καθόλου) ίσως να μην υπάρχει πρόβλημα να σού επιστρέψουν τα χρήματα που έδωσες. Αν δεν το δεχτούν (που κανονικά θα έπρεπε, αλλά ξέρω ότι δυστυχώς στην Ελλάδα μερικά αυτονόητα πράγματα δεν ισχύουν) μπορείς να τον πουλήσεις (στις αγγελίες του forum ή στο ebay) ή να κάνεις τη μετατροπή που προτείνει ο Αδριανός προκειμένου να λειτουργεί όπως πρέπει. Διαλέγεις και παίρνεις... 8)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού
« Απάντηση #23 στις: 16/10/09, 20:40 »
Τ' αποτελέσματα ήρθαν κι είναι θετικά. Ενώνοντας το μικρό έλασμα με τη γείωση αλλάζει τα κανάλια, ενώνοντας το μεγάλο με τη γείωση αλλάζει τα εφέ.
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Πετάλι εναλλαγής clean-lead καναλιού
« Απάντηση #24 στις: 16/10/09, 22:20 »
..ακόμα κι αν έχασες κάποια λεφτά, μπορείς να το θεωρήσεις ακριβώς κομμάτι της διαδικασίας trial and error που θα σού δώσει γνώσεις και θα σε κάνει ακόμα πιο... wise. ;)
Πολύ ωραίο και απόλυτα σωστό για κάθε περίπτωση trial and error..

Τ' αποτελέσματα ήρθαν κι είναι θετικά. Ενώνοντας το μικρό έλασμα με τη γείωση αλλάζει τα κανάλια, ενώνοντας το μεγάλο με τη γείωση αλλάζει τα εφέ.

ΜΠΡΑΒΟ! 
Χρειαζόμαστε μία ακόμα διευκρίνηση:
(πάρε για παράδειγμα το μικρό έλασμα με τη γείωση, το άλλο θα είναι το ίδιο)
ΠΩΣ αλλάζουν?
Πρέπει να είναι αποκλειστικά ένα από τα δύο:

1. Είναι ας πούμε στο clean, το βραχυκυκλώνεις και πάει στο lead και μένει στο lead όσο το έχεις βραχυκυκλωμένο και όταν πάψεις να το βραχυκυκλώνεις ξαναγυρνάει στο clean (το πιο πιθανό και συντριπτικά το πιο σύνηθες στους ενισχυτές..)
Ή
2. Είναι πάλι ας πούμε στο clean, το βραχυκυκλώνεις και πάει στο lead και μένει στο lead ακόμα και όταν πάψεις να το βραχυκυκλώνεις, και όταν το βραχυκυκλώσεις ακόμα μία δεύτερη φορά, τότε γυρνάει πίσω στο clean και μένει εκεί και όταν πάψεις να το βραχυκυκλώνεις την δεύτερη φορά (πιο σπάνιο, αλλά δεν αποκλείεται).

Πρόσεξε γιατί από αυτό θα εξαρτηθεί ο σχεδιασμός και το είδος των διακοπτών που θα χρησιμοποιούσαμε.



Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
5242 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/05, 18:33
από takis79
23 Απαντήσεις
7738 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/09, 22:29
από ogyon21
41 Απαντήσεις
14850 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/09, 16:00
από Jezus
1 Απαντήσεις
2119 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/09, 15:23
από Jim_Gkountonas(Arpeggiator)
35 Απαντήσεις
10626 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/09, 12:02
από Johnie Darko
1 Απαντήσεις
2644 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/11, 17:37
από ibanezbass
2 Απαντήσεις
2431 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/12, 16:21
από Panagiotis_Kirtselis
3 Απαντήσεις
17013 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/14, 23:41
από kkmspm (φλουτσ)
38 Απαντήσεις
35639 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/15, 16:07
από adr1anos
5 Απαντήσεις
3409 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/18, 09:25
από nik1982