Αποστολέας Θέμα: Αγορά Μεταχειρισμενης Ηλεκτρικης  (Αναγνώστηκε 5044 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος BornFromJukebox

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Μια θερμή καλησπέρα στους κιθαραδες μας.
Ελπίζω να με βοηθήσετε να κατατοπιστω στην αγορά μιας ηλεκτρικης,να πω καταρχάς ότι ειδα το θεμα σχετικα με τις καλυτερες κατω απο 200€ ομως στα περισσοτερα καταστηματα ειχαν εξαντληθει τα προιοντα οποτε αποφασισα να ανοιξω αυτο το θεμα.Λοιπον αρχικα γνωρίζω να παίζω σε ακουστική.
Ομως μιας και καβαντζωνω συχνά μια παρατημενη ηλεκτρικη ενος φίλου ο οποιος δεν την πουλαει προς κακη μου τυχη τοτε μάλλον ήρθε ο καιρός μου να μπω στο χώρο της ηλεκτρικής.Δυστυχώς επειδή το budget μου είναι σχετικά χαμηλό και πρέπει να αγοράσω και ενισχυτή θα κατευθυνθω προς μια μεταχειρισμενη οπότε είμαι ανάμεσα σε squier bullet strat,yamaha erg121,washburn house of blues ή την ibanez X ? εκτός αν εχετε εσείς να μου προτείνεται κάποια που να μην ξεπερνάει το budget του κατοσταρικου.

Ακούω συμβουλές από τους πιο έμπειρους του θέματος,όμως πρώτα να πω ότι την θέλω για ήπια ακούσματα πχ.blues,rock pop,και κάνα ελληνικο της παρεας !!
Ευχαριστώ προκαταρκτικά

Αποσυνδεδεμένος OhClockMan

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Μεταχειρισμενης Ηλεκτρικης
« Απάντηση #1 στις: 11/12/15, 09:56 »
Στο συγκεκριμένο budget δεν θα βρεις και καμία τεράστια διαφορα, απλά πρόσεξε το είδος του ξυλου. Γενικά μην εμπιστευεσαι και πολύ τις μεταχείρισμενες γιατί δεν ξέρεις μήπως έχουν κάποιο ηλεκτρονικό πρόβλημα μέσα που δεν φενεται,την ειχε πατησει ετσι ενας φιλος μου.Επισης αν παρεις μεταχειρισμενη είναι καλό να πας με κάποιο ειδικό ή γνωστη ώστε να είσαι σίγουρος τι παίρνεις.Btw οι yamaha συνήθως είναι πολύ καλές
When Words Fail,Music Speaks,so play from your heart !!

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Αγορά Μεταχειρισμενης Ηλεκτρικης
« Απάντηση #2 στις: 11/12/15, 13:10 »
Kαλημερίζω. Θα διαφωνήσω με τον προηγούμενο φίλο σχετικά με τις μεταχειρισμένες. Όπως σε κατάστημα, έτσι και χέρι με χέρι θα πρέπει να γίνει μία συνάντηση για έλεγχο και δοκιμή της κιθάρας σε ενισχυτή. Άσε που συνήθως είναι καλοσεταρισμένες σε σχέση με τις καινούριες.

Θα συμφωνήσω, όμως, στο θέμα του budget. Πιστεύω τα 100 € είναι λίγα. Αν παρ όλα αυτά δε μπορείς να ανεβάσεις το κασέ κοίτα και τις sx.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Μεταχειρισμενης Ηλεκτρικης
« Απάντηση #3 στις: 11/12/15, 15:48 »
Ο εχθρός του «νέου» μουσικού είναι το φτηνό όργανο. Και τα χέρι σου θα ταλαιπωρήσεις και το αυτί σου, αλλα είναι και λόγος για να εγκαταλείψεις γρήγορα το όργανο (μιας και δεν θα σε καλύψει όπως το φαντάζεσαι). Η λογική φτηνό για αρχή και βλέπουμε αμα μάθω, συνήθως καταλήγει στο να μένει το όργανο κάποια στιγμή σε μια γωνιά μόνιμα παρκαρισμένο.
Αντιθέτως ένα αξιοπρεπές όργανο σου δίνει την αυτοποπεθοίηση που χρειάζεται ο νέος μουσικός. Αξιοπρεπές δεν σημαίνει και ακριβό, αλλα στην περίπτωση αυτή τα 100 ευρώ είναι λίγα. Ακόμα και για πετάλι...

Αποσυνδεδεμένος Boogieman (του Kithara.gr!!!)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυτός στο Noiz.gr είναι άλλος!!!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Μεταχειρισμενης Ηλεκτρικης
« Απάντηση #4 στις: 12/12/15, 22:46 »
Squier bullet strat. Την  ειχα παρει για τον μικρο γιατι επερνε τις δικες μου και ετρεχα. Ειναι με τον διπλο μαγνητη. Αποτελεσμα να παιζω μονο με αυτη. Μπορει και να ετυχε καλο κομματι, συμβαινει σε αυτες τις τιμες να σου κατσει και θεμα τυχης. Μπορει να φας και πιλαφι...

Προσωπικη διαπιστωση παντως μετα απο πολλααα χρονια ενασχολησης με ακριβα οργανα ειναι οτι κυριως χαιρεσαι το ονειρο σου παρα το ιδιο το προιον....
Υπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν όσα βλέπουν και άνθρωποι που βλέπουν όσα καταλαβαίνουν.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
22 Απαντήσεις
10481 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/08, 12:28
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
4 Απαντήσεις
3013 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/09, 13:07
από NickP
12 Απαντήσεις
3758 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/09, 22:16
από JACKSONMAN
0 Απαντήσεις
3099 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/09, 17:09
από griper
2 Απαντήσεις
2373 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/10/10, 00:37
από Απόλλων
6 Απαντήσεις
3154 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/11, 19:17
από Απόλλων
7 Απαντήσεις
2882 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/12, 15:54
από vagtanplan
0 Απαντήσεις
2309 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/15, 15:20
από BornFromJukebox
0 Απαντήσεις
22877 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/15, 23:23
από BornFromJukebox
23 Απαντήσεις
7970 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/19, 22:25
από Uriah