Αποστολέας Θέμα: "ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΡΙΑ" ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ Κ.Τ.Λ.  (Αναγνώστηκε 7501 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aganippi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 665
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ποιος ζωντανός προικισμένος μ' αισθήσεις δεν ποθει
    • Προφίλ
    • http://aganipi.blogspot.com
ΔΙΑΒΑΖΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ SITE και κάποια, ομολογώ, ήταν πολύ καλά...

Και από φετινό γραπτό Πανελληνίων: "Η Ελλάδα βγήκε υποχρεωμένη από τους Βαλκανικούς πολέμους...."  (υπερχρεωμένη, έλεγε το κακόμοιρο κείμενο.....)

(στο τέλος ενός γραπτού που πραγματικά δεν ξέρεις από που να το πιάσεις και που να τ' αφήσεις...)
"Ε, τέλος πάντων έγραψα ό,τι μπορούσα, βάλτε κι εσείς 2 μονάδες παραπάνω γιατί δεν την παλεύω άλλο να προσπαθώ να πάρω απολυτήριο 2 χρόνια"!
(η ορθογραφία δική μου γιατί του πρωτότυπου ήταν σχεδόν φωνητική...)


Υ.Γ. Το παιδί τουλάχιστον είχε ειλικρίνεια.  :)



Απο Ιστορία:

Ο Καποδίστριας ήτανε ο καλύτερος οπλαρχηγός της γενιάς του...



Από κόλα που μηδενίστηκε απ' τον πρώτο εξεταστή σε μαθητή πανελλαδικών εξετάσεων:

1+1 κάνει 2 να με περάσετε γιατί θα κάνω μαύρο καλοκαίρι.



τέλος δεν μπορώ άλλο, συνεχίζεται..... ;D

Τρελά νερά αντιμέτωπα με ερμηνευτες της λογικής. Είναι να μην τρελαίνεσαι;
(Maybe dear, oh maybe, maybe, maybe,
Let me help you show me how.
Honey, maybe, maybe, maybe, maybe)

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: "ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΡΙΑ" ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ Κ.Τ.Λ.
« Απάντηση #1 στις: 25/06/09, 00:34 »
Το βρίσκω τουλάχιστον αισχρό αυτό το θέμα....τα δύο πρώτα που παρέθεσες σκέφτηκε κανεις ότι μπορει να παρουσιάζουν το άγχος που έχει ενας μαθητής...? οκ...ο πρώτος μπέρδεψε το υπέρ και το υπο......και ο δεύτερος τα παίξε απο την έστω και μικρη προσπαθεια του (αν και δεν θεωρώ πως εμεις είμαστε αυτοί που θα κρίνουμε ποια προσπάθεια είναι μικρή και ποιά όχι......)....

Επιπλέον...απο που και ως που επιτρέπεται να δημοσιεύονται τμήματα του γραπτού ενός μαθητή...? οποιουδήποτε μαθητή.....και μαλιστα για ειρωνικούς σκοπούς....αυτός είναι ο αδιάβλητος τρόπος εξέτασης και βαθμολόγησης?

Το ότι κάποιοι μαθητές κάνουν απλά το χαβαλέ τους (περίπρωση 4 περι καλοκαιριού) δεν σημαίνει ότι μπορουν άλλοι άνθρωποι για να σπάσουν πλάκα και αυτοί να δημοσιεύουν ότι διάβασαν και τους έκανε εντύπωση.....

Ξέρω είχες καθαρά χιουμοριστική διάθεση και ειλικρινά συγγνώμη αν σε "πήρα απο τα μούτρα"...αλλα ως μαθητής που έδινε 2η φορά πανελλήνιες θίγομαι απο αυτό τον χαβαλέ που στο κάτω κάτω μπορει να ειρωνεύεται και μια ειλικρινή προσπάθεια.....

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Απ: "ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΡΙΑ" ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ Κ.Τ.Λ.
« Απάντηση #2 στις: 25/06/09, 02:27 »
Master, κι εγώ έδωσα δύο φορές Πανελλήνιες. Και μάλιστα με τα επιλεγόμενα και τα ειδικά μαθήματα έδωσα από Ιούνιο σε Ιούνιο 34 μαθήματα Πανελλήνιες. Αλλά δεν συμφωνώ με την άποψή σου. Άσε που είμαι σίγουρος ότι οι "συγγραφείς" αυτών των μαργαριταριών θα υπερηφανεύονται και στους φίλους τους που έγιναν τα γραπτά τους διάσημα. Για να μην συζητήσουμε για αυτά τα παιδιά που θα πουν ότι είναι δικά τους γραπτά χωρίς να είναι. Ας είμαστε λίγο πιο χαλαροί...δεν πειράζει...

Μία θεία μου είναι καθηγήτρια και το καλύτερο μαργαριτάρι που έχει δει σε γραπτό ήταν: Ο αναδασμός της ελληνικής γης δεν πέτυχε γιατί οι αγρότες ήταν συναισθηματικά δεμένοι με την γη τους.

Για να μην πιάσουμε και το απίστευτο: Οι τέσσερις Ευαγγελιστές ήταν ουσιαστικά τρεις. Οι εξής δύο: ο Λουκάς.
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: "ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΡΙΑ" ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ Κ.Τ.Λ.
« Απάντηση #3 στις: 25/06/09, 03:51 »
Άσε που είμαι σίγουρος ότι οι "συγγραφείς" αυτών των μαργαριταριών θα υπερηφανεύονται και στους φίλους τους που έγιναν τα γραπτά τους διάσημα. Για να μην συζητήσουμε για αυτά τα παιδιά που θα πουν ότι είναι δικά τους γραπτά χωρίς να είναι. Ας είμαστε λίγο πιο χαλαροί...δεν πειράζει...

Κοιταξε...για να μαι δίκαιος...όσο άσχημο (δεν μου αρέσει τελικά η λέξη "αισχρό"...ειναι βαριά...παραυτα δεν την τροποποιώ...οι λαλακίες (μου) πληρώνονται :P)...τόσο άσχημο ειναι και να υπάρχουν παιδιά που με τα ίδια τους τα γραπτά ειρωνεύονται και εξαντλούν την υπομονή των βαθμολογητών....
όντως αντέδρασα κάπως υπερβολλικά και ζητώ ξανα συγγνώμη απο την aganippi....συνεχίζω όμως να πιστεύω πως η δημοσίευση τμηματων απο γραπτά μαθητών (όσο χιουμορ και γέλιο και να βγάζουν) δεν μ'αρέσει......

τέλος με το off-topic μου...και πάλι σόρρυ για την υπερβολλική αντιδραση....(νεύρα ειναι αυτα......απλά ξέφυγαν απο ελεγχο σε λάθος μέρος και χρόνο.... :P)

Αποσυνδεδεμένος Aganippi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 665
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ποιος ζωντανός προικισμένος μ' αισθήσεις δεν ποθει
    • Προφίλ
    • http://aganipi.blogspot.com
Απ: "ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΡΙΑ" ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ Κ.Τ.Λ.
« Απάντηση #4 στις: 25/06/09, 10:04 »
master δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Άλλωστε είναι ήδη αναρτημένα και πολλά που είδα απο ίδιους τους μαθητές. Εγώ, όταν, έδινα εξετάσεις να μπω στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, όταν έβγαινα (είχα τελειώσει) πολλοί συμμαθητές μου στην εξώπορτα λέγανε για τα μαργαριτάρια που είχανε γράψει.  :)
Τρελά νερά αντιμέτωπα με ερμηνευτες της λογικής. Είναι να μην τρελαίνεσαι;
(Maybe dear, oh maybe, maybe, maybe,
Let me help you show me how.
Honey, maybe, maybe, maybe, maybe)

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: "ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΡΙΑ" ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ Κ.Τ.Λ.
« Απάντηση #5 στις: 26/06/09, 09:34 »
όλοι κατα καιρούς έχουμε γράψει ωραία πράγματα...το θέμα έιναι να το γίνεται σαν πλάκα και όχι για να στεναχωρήσουμε η να προσβάλουμε κάποιον...απο την μεριά μου ..με γονείς καθηγητές το τι έχω διαβάσει σε γραπτό..δεν περιγράφεται...:P
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος corpse_bride

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 95
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Είναι η Κόλαση εξώθερμη ή ενδόθερμη ;
« Απάντηση #6 στις: 03/09/09, 23:11 »
Την ερώτηση, αν η Κόλαση είναι εξώθερμη ή ενδόθερμη, έβαλε  ως διαγώνισμα Χημείας ένας καθηγητής στο Πανεπιστήμιο του Cambridge. Η απάντηση που του έδωσε ένας από τους φοιτητές του τον ενθουσίασε τόσο πολύ, ώστε την απέστειλε με e-mail σε όλους τους συναδέλφους του.

Ιδού λοιπόν η απάντηση:

«Κατ' αρχάς, θα πρέπει να γνωρίζουμε πώς αλλάζει η μάζα της Κόλασης με τον χρόνο. Επομένως, χρειάζεται να γνωρίζουμε τους ρυθμούς με τους οποίους εισέρχονται και εξέρχονται οι ψυχές από την Κόλαση.

Θεωρώ ότι μπορούμε να υποθέσουμε με βεβαιότητα ότι οι ψυχές που μπαίνουν στην Κόλαση δεν μπορούν να φύγουν από αυτήν. Επομένως δεν έχουμε έξοδο ψυχών από την Κόλαση. Για να βρούμε πόσες ψυχές εισέρχονται στην Κόλαση θα πρέπει να ρίξουμε μια ματιά στις διαφορετικές θρησκείες που υπάρχουν σήμερα στον κόσμο.

Μερικές από αυτές υποστηρίζουν ότι θα πας στην Κόλαση αν δεν είσαι πιστός τους. Επειδή υπάρχουν περισσότερες από μία τέτοιες θρησκείες και επειδή οι άνθρωποι ανήκουν μόνο σε μία εξ αυτών, μπορούμε να συμπεράνουμε ότι όλες οι ψυχές πάνε στην Κόλαση.

Με βάση τους τωρινούς αριθμούς γεννήσεων και θανάτων, αναμένεται ότι ο αριθμός των ψυχών στην Κόλαση θα αυξάνει εκθετικά. Τώρα, θα πρέπει να διερευνήσουμε την ταχύτητα αύξησης του όγκου της Κόλασης, διότι ο νόμος του Βoyle ορίζει ότι για να παραμένει αμετάβλητη η θερμοκρασία και η πίεση της Κόλασης θα πρέπει ο όγκος της να αυξάνει με ρυθμό ανάλογο με τον αριθμό των ψυχών που εισέρχονται σε αυτή.

Αυτό το δεδομένο μάς οδηγεί σε δύο πιθανές απαντήσεις:

1. Αν ο όγκος της Κόλασης αυξάνει με αργότερο ρυθμό από αυτόν με τον οποίο αυξάνει ο αριθμός των ψυχών που εισέρχονται εντός της, τότε η θερμοκρασία και η πίεσή της θα αυξάνουν μέχρι να εκραγεί.

2. Αν ο όγκος της Κόλασης αυξάνει με γρηγορότερο ρυθμό από αυτόν με τον οποίο αυξάνει ο αριθμός των ψυχών που εισέρχονται εντός της, τότε η θερμοκρασία και η πίεσή της θα μειώνονται μέχρι να παγώσει.

Ποια λοιπόν από τις δύο απαντήσεις είναι η σωστή;

Αν δεχθούμε ως ισχύουσα την υποθετική δήλωση που μου έκανε η Τερέζα όταν ήμουν πρωτοετής, ότι «... θα κοιμηθώ μαζί σου μόνο αν υπάρξει κάποια μέρα που θα παγώσει η Κόλαση κι αν λάβουμε υπόψη το γεγονός ότι μέχρι σήμερα δεν κατάφερα να έχω σεξουαλική σχέση μαζί της, τότε η απάντηση 2. δεν μπορεί να αληθεύει και επομένως είμαι σίγουρος ότι η Κόλαση είναι εξώθερμη και δεν θα παγώσει».


Για την ιστορία τώρα: Ο καθηγητής του φοιτητή σημείωσε: «Όσοι πιστεύουν, δεν νιώθουν την ανάγκη εξηγήσεων. Όσοι δεν πιστεύουν, αμφισβητούν κάθε εξήγηση» (L.C. Ferrer).

Ο φοιτητής ήταν ο μόνος απ' όλη την τάξη που βαθμολογήθηκε με «Α»...
ευωδιαζουν αγριοκερασα οι σιωπες....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
11633 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
1 Απαντήσεις
4157 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/05, 13:10
από Ο Νέος Κιθαρωδός
12 Απαντήσεις
12791 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
16 Απαντήσεις
16777 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/06, 23:19
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
15 Απαντήσεις
10405 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
11 Απαντήσεις
6129 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/07, 20:48
από penoktonos
39 Απαντήσεις
17171 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/08, 09:13
από mick77
7 Απαντήσεις
4806 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/08, 23:39
από Νεφελοβάτης
12 Απαντήσεις
6839 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/09, 02:02
από Aganippi
2 Απαντήσεις
2133 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/11, 20:16
από yiannakis