Αποστολέας Θέμα: Αυτο το ειδατε; Παροξυσμος Σεραφειμ ή κατι αλλο;  (Αναγνώστηκε 5348 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
http://www.cosmo.gr/News/Hellas/291879.html
Ειναι απλα ενας παροξυσμος πιστευετε;
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1527
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Είναι και αυτοί σε παράταξη, όπως όλοι. Όλοι μα όλοι είναι στο παιχνίδι του κέρδους και της δημαγωγίας.


Ο αιώνιος πόλεμος μεταξύ Λεβών και Χάζαρων....

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Ναι οκ, αυτο ειναι γνωστο, αλλα τοση σφοδρη επιθεση με χαρακτηρισμους συγκεκριμενους κτλ, δεν θα δημιουργησει θεμα μονο εντος Ελλαδος. Νομιζεις οτι ειναι τυχαια η στιγμη που επελεξε να πει ολα αυτα και με τον τροπο αυτον;
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1527
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Media response will "show" the importance of this...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Ο Μητροπολιτης Πειραιως κ.Σεραφειμ εχει σπουδασει δικηγορος ( νομιζω με ειδικευση στα οικονομικα )  και στο παρελθον εχει αναφερθει παρα πολλες φορες στο θεμα των Σιωνιστων στις υψηλες θεσεις των κυβερνησεων.

Για οποιον δηλαδη εχει παρακολουθησει την πορεια του μεσα στην ιεραρχια και τους λογους του, θα ηταν κατι αναμενομενο αυτη η τοποθετηση του.

Εμενα μου κανει εντυπωση απλως γιατι επελεξαν τωρα τα συγκεκριμενα ΜΜΕ να αναβαθμισουν το λογο απο ενα απλο κυριακατικο κηρυγμα ( ή αναφορα στη Συνοδο ) σε ιδιαιτερης σημασιας θεμα ;)

Μπορω να σουρω ο,τι θελετε στον συγκεκριμενο Μητροπολιτη ( απο το ξυλινο λογο του εως καποιες αποφασεις που εχει παρει στα της Μητροπολεως Πειραια ) ομως στο συγκεκριμενο θεμα δεν "πιεσε" τα ΜΜΕ να αναγνωρισουν το λογο του. Απο μονα τους "επεσαν" στη "λουμπα" να το κανουν!

Οποτε τα πυρα σας πρεπει να χτυπησουν λιγο κι αυτη την δηθεν "ανεξαρτητη" δημοσιογραφια  που κυκλοφορει στο διαδικτυο και στη blogοσφαιρα! Ή αλλιως να αναλογιστειτε...τωρα τον θυμηθηκαν;  ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Freemind, μην με παρεξηγεις και το ενα ειναι υποπτο για μενα και το αλλο.
Δηλαδη ναι μεν, μια απλη ομιλια κτλ οπως λες σε μια συνοδο, αλλα ηξερε οτι καποιοι θα την ακουσουν και θα την μεταφερουν, για αυτο και χρησιμοποιησε τετοιους χαρακτηρισμους και μαλιστα σε συγκεκριμενα προσωπα.
Απο την αλλη βεβαια και ο Χ δημοσιογραφος με εντολη του αφεντικου του προφανως, εδωσε την εκταση που χρειαζοταν το θεμα.
Το θεμα ομως ειναι και απο την μεν και απο την αλλη πλευρα, γιατι επιλεχτηκε και η στιγμη αλλα και η "ενταση".
Και αυτο μαλλον δεν θα μεινει μονο εντος Ελλαδος. Ας μην ξεχναμε την πειρατεια των Ισραηλινων και τις αντιδρασεις εδω, το θεμα με τις καρτες πολιτη και την θεση της εκκλησιας κτλ.
Βεβαια ο Σεραφειμ (αν δεν κανω λαθος) πριν λιγο καιρο τα "χωνε" και στον επιστημονικο κυκλο για τις δηλωσεις του Stephen Hawking περι μη αναγκαιοτητος Θεου στην δημιουργια κτλ (και μαλιστα με αρκετα αναρμοστο τροπο, λεγοντας οτι ο Hawking εξαιτιας των "πιστευω" του ουσιαστικα ειναι δεμενος στην καρεκλα).
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Οπως διαπιστωσες μονος σου, ο κ.Σεραφειμ πολλες φορες εχει αναφερθει σε θεματα "καυτα" για την Εκκλησια χωρις να κραταει τις....τυπικοτητες των υπολοιπων ( οκ, ο κ.Ανθιμος ειναι ετσι κι αλλιως γραφικος ;D ).

Μπορει να το κανει για τη δημοσιοτητα, ομως και πριν γινει Μητροπολιτης Πειραιως, ειχε μια επιθετικη σταση σε παρομοια θεματα!

Οποτε, ποιο λογο ειχε ο δημοσιογραφος να εκτελεσει μια τετοια εντολη και γιατι τωρα; Ενω τοσες φορες τετοιες αποψεις εχουν εκφραστει απο απλους ιερωμενους μεχρι και Αρχιεπισκοπους;

Νομιζω πως το λαβυρινθο που πρεπει να ψαξεις ειναι το κατα ποσο τελικα το site που συνεχως παραπεμπεις "αποψεις" ( διοτι ως δημοσιογραφια δε μπορει καποιος να τις ονομασει παντα )  ειναι...αδεσμευτο απο συγκεκριμενα λομπι συμφεροντων που εξυπηρετει!

Και το κατα ποσο τελικα....οι ειδησεις που "μοστραρονται" μπορουν να εχουν μια ποιοτητα κι αξια αναλογη με αυτη που της δινουμε!


Απο τη μια εχουμε εναν θερμοκεφαλο ( σε υπερβολικα πολλα θεματα ) Μητροπολιτη που ανα πασα στιγμη οι λογοι του αποτελουν και ειδηση ( οκ, οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο οσο του Ανθιμου ;D ) κι απο την αλλη ενα δημοσιογραο που επιλεγει μια ιδιαιτερη στιγμη να δημοσιευσει λογους του συγκεκριμενου Μητροπολιτη που προσωπικα εγω τους εχω ακουσει επι 1.5 χρονο τωρα ( οχι βεβαια τοσο κατευθυνομενα, αλλα θα γινοταν καποια στιγμη ).

Λιγη εξυπναδα θελει..οχι κουτοχορτο και "μπεεε"  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 08/10/10, 20:44 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Μαλλον παλι δεν καταλαβες freemind, χαλαρωσε λιγο γιατι οποτε θιγεται οποιοδηποτε θεμα στο οποιο αναφερεται η θρησκεια ή η εκκλησια, γινεσαι ευεξαπτος.
Λεω οτι επισης αναγνωριζω το οτι ο ταδε δημοσιογραφος επελεξε να προβαλλει το θεμα για συγκεκριμενους σκοπους πιθανοτατα και αυτη την στιγμη μαλιστα.
Το οτι λεει βεβαια οσα λεει ο Σεραφειμ, ασχετα με το αν δημοσιευονται ή οχι, εσενα δεν σε ενοχλει;
Και ειδικα ενας εκπροσωπος της ταδε πιστης και ειδικα του Χριστιανισμου, τι δουλεια εχει να επιτιθεται με αντισημιτικα σχολια εναντιον πολιτικων, θεσμων κτλ;
Εσυ δεν παρατηρεις μια ταση γενικη τον τελευταιο καιρο με παμπολλους τροπους να εμφανιζονται ολοενα και αυξανομενα φαινομενα ρατσιστικης συμπεριφορας στην Ελλαδα;
Στον λογο του ο Σεραφειμ, ουσιαστικα αφοριζει ολη την πολιτικη σκηνη πλην των φασισταριων.
Αυτο δεν ειναι κατι αξιοσημειωτο;
Η μηπως απλα νιωθει οτι ερχεται το τελος σιγα σιγα των "πατεραδων" παγκοσμιως και εχει αγχωθει;
Βεβαια παιζει και οσα λεει να περιεχουν και αρκετες αληθειες και εδω βασικα ηθελα να εστιασω και να ακουσω αποψεις, αν και εσυ το πηγες αλλου...
Θα ηθελα να μαθω πχ τις πηγες που χρησιμοποιει και τα λεει αυτα που λεει.
Εσυ που τον εχεις ακουσει ξανα και πιστευεις οτι αυτα τα λεει γενικα, τι πραγματικα πιστευεις για οσα λεει;
Ειναι μονο για το θεαθηναι η τρεχει οντως κατι;
Με λίγα λογια, ο τυπος ειναι "παρανοϊκος" ή οχι;
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Επειδη μαλλον εσυ θιγεσαι Darko οποτε "προσβαλουμε" την αξιοπιστη πηγη του cosmos.gr ( που χρησιμοποιεις αρκετα συχνα ) πρεπει να καταλαβεις τα εξης ( που συγχρονως ειναι κι απαντησεις στις ερωτησεις σου ).

1) Δε θιγομαι στα θεματα Εκκλησιολογιας.
Αντιθετως σε πολλες συζητησεις στο παρελθον εχω πει πως η Εκκλησια ειναι ενας ανθρωπινος θεσμος που εχει φαει τα "χρονακια" του κι αναλωνεται σε παιχνιδια εξουσιας και διαφθορας.

Οσο επιμενουν ομως καποιοι να συνδεεουν τα θρησκευτικα θεματα με την Εκκλησια ( που πλεον δεν εχουν καμια σχεση ), τοσο κι εγω θα επιμενω να διαχωριζω τη θεση τους.

Αλλο η θρησκεια, αλλο η Εκκλησια. Εαν δε το καταννοουν καποιοι αυτο, δουλεια μου ως Χριστιανος ειναι να τους εξηγω πως δε συμφωνω με τις θεσεις της Εκκλησιας σε παμπολλα θεματα, ομως δεν αποτελει δικαιολογια για να γινω αντι-χριστιανος αφου ξερω πολυ καλα τι πιστευω και ξερω πως δεν εκπροσωπειται απο τους ιερεις!

Κατανοητο αυτο πλεον;

Οποτε αυτα τα περι "ευεξαπτου", αλλου σε παρακαλω. Ιδιαιτερα οταν σε ενα θεμα οπως το ΔΝΤ αλλοι γινονταν παραξενα ευεξαπτοι. Κι ο νοων, νοητω.

2) Οπως ειπα και πιο πανω, ο κ.Σεραφειμ ειναι ενας κλασσικος ιερωμενος της σχολης...Ανθιμου! Ο,τι βγει απο το στομα του ειναι 80% προπαγανδα, 15% κερδος οικονομικο και 5% πιστη!

Εαν περιμενεις να πεσω στο επιπεδο ενος τετοιου ιερωμενου και να κρινω ο,τι βγει απο το στομα του, δε θα το κανω. Μεσω αυτου ομως μπορω να εχω πατημα και να κρινω ολο το θεσμο της Εκκλησιας, οπως εκανα πιο πανω.  ;)

Κι αυτη την περιοδο που διανυουμε ( αρκετες δεκαετιες τωρα ) η Εκκλησια δεν ειναι σε κατασταση να μιλησει σοβαρα και να συμμετεχει με τη θρησκευτικη πλευρα της στα προβληματα. Ενδιαφερεται περισσοτερο για την πολιτευση της ( ειμαι απο αυτους που επιμενουν πως αλλο Εκκλησια, αλλο Κρατος ), το κερδος της και τη δημοσια προβολη της...παρα για τον ανθρωπινο πονο που κανονικα επρεπε να γιατρευει.

Αρα, καταννοεις πως ο κ.Σεραφειμ αποτελει ενα μερος του γενικοτερου προβληματος που λεγεται Εκκλησια!

3)  Ειναι ψεμα δηλαδη πως υπαρχουν Σιωνιστες;

Και πως ελεγχουν συγκεκριμενα κεντρα εξουσιας ανα τον κοσμο;

Συγνωμη, ειμαι φασιστας κι εγω επειδη πιστευω πως οντως υπαρχουν παμπολλες μυστικες οργανωσεις εκει εξω που εχουν πλοκαμια σε κεντρικες εξουσιες;

Ο διεθνισμος και η Νεα Ταξη πραγματων εσενα δε σε φοβιζει;

Η καταπατηση των προσωπικων σου στοιχειων, της ιδιωτικοτητας σου, της προσωπικοτητας σου;

Ολα αυτα δεν ειναι μερος ενος σχεδιου "αποχαυνωσης" κι αποδυναμωσης της μοναδικοτητας του καθε ανθρωπου και μετατροπης του σε εναν παγκοσμιο παρακολουθουμενο δουλο;

Πιστευω πως κι εσυ ξερεις πως ολα αυτα οχι μονο ειναι πιθανα σεναρια, αλλα σχεδια που με τον καιρο πραγματοποιουνται, ειτε σε πειραματικο επιπεδο ( οπως αυτο που περνα η Ελλαδα με το ΔΝΤ ), ειτε σε πρακτικο.

Νομιζω πως δεν ειναι θεμα εαν εισαι Χριστιανος, Μουσουλμανος, Αθεος, Αγνωστικιστης, κλπ για να ξερεις πως καποια πραγματα γυρω μας εχουν ενα σκοπο!


Δυστυχως οι ακροδεξιοι ( που ναι, υπαρχουν αρκετοι στο χωρο της Εκκλησιας γιατι οπως παντα συνδεσανε μια πολιτικη με το χωρο που δε χωρανε πολιτικες, οπως ειναι ο Χριστιανισμος ως δογμα ) καρπωνονται αυτα τα περι "σιωνισμου", "διεθνισμου" και κατηγορουν αποκλειστικα τους Εβραιους.

Αυτο ειναι ρατσισμος. Και ναι, ειμαι εναντιον του. Δε μπορουν μεσα στο μυαλο τους να κατανοησουν πως δεν αποτελει προϋποθεση η φυλη για να εισαι σιωνιστης. Ουτε ομως και πως δε σημαινει πως ολοι οι Εβραιοι ειναι σιωνιστες. Και βεβαια...πως οι Ισραηλιτες ειναι απλως Εβραιοι που κατοικουν στο Ισραηλ κι οχι...ολοι οι Εβραιοι του κοσμου!

Αλλα οσο μπορω να εξηγησω σε εναν αριστεριστη, κουλτουροαναρχικοαντιεξουσιαστη καποια πραγματα, ετσι και σε εναν ακροδεξιο μπορω να τον κανω να καταλαβει τις παραπανω διαφορες. Ειναι θεμα παρωπιδων.



4) Ο κ.Σεραφειμ ειναι μελετημενος αρκετα και ο,τι λεει δεν ειναι χαζο, πομπωδες ή ηλιθιο ( δεν ειναι Ανθιμος δηλαδη  ;D ). Μπορει να χρησιμοποιει ξυλινη γλωσσα, αλλα παρανοϊκος δεν ειναι. Εχει συγκεκριμενες αποψεις και τις εκφραζει καθε φορα με τον ιδιο τροπο!

Απλως τωρα βρεθηκε καποιος δημοσιογραφισκος να πιασει τη στιγμη και να κανει αρθρο. Τοσο καιρο τα ελεγε ο Σεραφειμ, τωρα ξαφνικα καποιος το πηρε ειδηση  ;)

Καταλαβες που ειναι το τραγελαφικο της υποθεσης; Πως το ενα "καθικι", προσπαθει να βγαλει το ματι στο αλλο "καθικι". Και τα 2 υποτιεθται πως εκπροσωπουν υψηλα λειτουργηματα, οπως ειναι η ελευθερη ενημερωση ( γκουχ ) και η θρησκεια ( διπλο γκουχ ).



5) Για ενα λογο θα υπερασπιστω την Εκκλησια.
Γιατι υπαρχουν απλοι ιερωμενοι που οντως επιτελουν θρησκευτικο εργο, με γευματα αγαπης, κοιτωνες, κλπ

Αυτοι ομως μενουν στην αφανεια γιατι δεν τους επιτρεπει η ιδια η πιστη ( ταπεινωση ) να μιλησουν και να διαφημισουν το προσωπο τους. Ευτυχως εχω γνωρισει κι απο αυτους τους ιερεις για να θεωρω πως υπαρχει καποιο φως μεσα στη βρωμα της εξουσιας των ανωτατων κληρικων!

Και τετοιοι λογοι Darko, οπως του κ.Σεραφειμ, δε δειχνουν φοβο πως η Εκκλησια "χανει" πιστους. Αν ισχυε κατι τετοιο, θα επρεπε δεκαετιες ολοκληρες που λεγονται τετοιοι λογοι να συμβαινει αυτο.

Ιδιαιτερα τωρα που οι εποχες ειναι πιο δυσκολες για την Ελλαδα, βλεπω ολο και περισσοτερο κοσμο να ειναι στην Εκκλησια. Δυστυχως ομως καποιοι καρπωνονται αυτη την αναγκη του ανθρωπου να απευθυνθει στη θρησκεια για δυναμη πνευματικη και σωματικη!

Αρα, μην βγαζεις τον αντιχριστιανισμο σου με προτασεις οπως αυτη:

Η μηπως απλα νιωθει οτι ερχεται το τελος σιγα σιγα των "πατεραδων" παγκοσμιως και εχει αγχωθει;

Αυτο το τελος δεν ερχεται ( δυστυχως οχι τον πατεραδων....που θα επρεπε να χασουν την αιγλη της εξουσιας τους ).


Τωρα ηρθε η σειρα μου να ρωτησω:Θεωρεις αξιοπιστο το cosmos.gr μετα απο αυτη τη συζητηση μας; Θεωρεις πως ειναι ανεξαρτητο ειδησεογραφικο site ή εξυπηρετει συγκεκριμενους σκοπους;
« Τελευταία τροποποίηση: 08/10/10, 23:08 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3334
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
ΚΑθόμαστε τώρα και ασχολούμαστε με τις μπούρδες τους Σεραφείμ... Αυτά είναι μόνο για να γελάμε όπως κάναμε τόσα χρόνια με τον Άνθιμο και τον Χριστόδουλο. Μέσα στις εκκλησίες τέτοιες κορώνες πετάγονται συνέχεια και αν κάτσεις να τις μαζέψεις δεν προλαβαίνεις.

Όχι δεν μου φαίνεται ύποπτο που τώρα αποφάσισαν να το βγάλουν, δεν βγαίνουν τα πάντα την στιγμή που συμβαίνουν, και σε τελική δεν έχει και σημασία τόση γιατί αποφάσισαν να το βγάλουν τώρα. Απλά ο Σεραφείμ που φαίνόταν "ταπεινός" επειδή δεν ήταν και η πρώτη μούρη στα κανάλια αποφάσισε ότι είναι καιρός να βγει κι αυτός στο γυαλί λέγοντας την μία μπαρούφα μετά την άλλη μέχρι να τον προσέξουν. Η Εκκλησία σήμερα, αλλά και από πάντα, είναι σαφές τι ρόλο παίζει και τι σκοπούς εκπροσωπεί. Από τους πρωτοβυζαντινούς χρόνους μέχρι και σήμερα, όπως άλλωστε κάνει και κάθε θρησκευτικό κέντρο εξουσίας, δεν περιμέναμε τον Σεραφείμ για να το μάθουμε.

Και freemind παραδέξου ότι είσαι λιιίγο ευαίσθητος σε θέματα εκκλησίας. Μπορεί να λες όσα λες για τον Σεραφείμ αλλά σε κάθε ποστ θες να ρίξεις και το φταίξιμο στον δημοσιογράφο ο οποίος, που ξέρεις, μπορεί να είναι και καλός άνθρωπος. Όπως επιμένεις για τους καλούς παπάδες και μοναχούς που είναι ταπεινοί κτλ κτλ αντίστοιχα υπάρχουν και δημοσιογράφοι που πιστεύουν στην ελευθερία του λόγου, που είναι αντικειμενικοί κτλ. Έτσι λοιπόν να υπερασπιστείς και την δημοσιογραφία για τον λόγο αυτό όπως υπερασπίζεσαι και την Εκκλησία για τις εξαιρέσεις της.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Καταρχην, συνηθως δινω links απο tvxs.gr και κατα δευτερον απο in.gr και cosmo.gr
Απο κει και περα, δεν θεωρω κανενα απο τα in.gr και cosmo.gr ως "αντικειμενικα", ακριβως για αυτο κι εγω ρωταω αν θεωρειτε τυχαια την στιγμη που επελεξαν καποιοι να προβαλλουν και μαλιστ ατετοιου ειδους "δηλωσεις".
Επισης, δεν ειμαι αντιχριστιανος (παλι γινεσαι ευεξαπτος) και οταν λεω "πατεραδες" εννοω ακριβως αυτους που στο ονομα οποιασδηποτε θρησκειας και μεσω της εκκλησιας (που οπως ειπες ειναι ανθρωπινος θεσμος και αποτελειται απο ανθρωπους), ασκουν την επιρροη τους μεχρι τον ελεγχο τους (αναλογως την περιπτωση) σε μεγαλες μαζες πληθυσμου.
Αν τωρα ολα αυτα τα βαλεις στο ιδιο τσουκαλι, εχεις παντα ενα εκρηκτικο μιγμα που μπορει να χρησιμοποιηθει ανα πασα στιγμη για να δημιουργησει ξενοφοβια, ρατσισμο κτλ.
Αν εσυ δεν βλεπεις κατι τετοιο με τετοιες δηλωσεις απο δημοσιο προσωπο και μαλιστα απο εκπροσωπο της Εκκλησιας, τοτε μαλλον εγω ειμαι παρανοϊκος.
Οσο για τον Σεραφειμ, δεν εχω κανενα λογο να αμφισβητησω οτι οσα λεει δεν τα λεει υπο μορφης μπαρουφας.
Εξαλλου, (και οπως φαινεται εχεις παρακολουθησει συζητησεις με "υλικο" που εχει σχεση αμεσα ή εμμεσα με το θεμα της νεας ταξης κτλ), αντιθετα, δεν θεωρω οτι ειναι παρανοϊκος ο Σεραφειμ, αλλα οτι ταυτοχρονα δεν ευθυνονται για ολα αυτα που λεει οι "σιωνιστες" και οι "σατανιστες" που θελουν να επιβαλλουν την νεα θρησκεια του εωσφορου...
Πιστευω ομως, οτι χρησιμοποιοντας καποιος τετοιους "αποδιοπομπαιους τραγους", μπορει και να αποπροσανατολιζει την κοινη γνωμη, αλλα και να δημιουργει αισθηματα αντισημιτισμου και να "σπρωχνει" πιστους προς αλλες "ιδεολογιες" που δουλευουν πιο στενα με την εκκλησια.
Ταυτοχρονα ομως δεν μπορω να μην παραδεχτω οτι πολλα γινονται στο ονομα της "ισοτητας", "δημοκρατιας" κτλ, τα περισσοτερα απο τα οποια ουδεμια σχεση εχουν με αυτες τις εννοιες...
Btw, σιγουρα θα ακουσατε την προειδοποιηση των ΗΠΑ για επικειμενο τρομοκρατικο χτυπημα σε ολες τις χωρες της Ευρωπης και τον λογο που ζητησαν οι Ευρωπαιοι για αυτη την προειδοποιηση...
Μηπως μαγειρευουν καποιοι μια ακομα 11/9 σε Ευρωπαϊκο εδαφος για να περαστουν και εδω ακομα περισσοτερα και σκληροτερα μετρα "κατα της τρομοκρατιας";
Μην ξεχναμε την τεχνικη που επισημως χρησιμοποιουν πλεον απο την οικονομια μεχρι τους πολεμους: "σοκ και δεος".
Με λιγα λογια θελω να πω, με αφορμη τα οσα ειπε ο Σεραφειμ, τελικα μιλαμε για θεωριες συνομωσιας οπως λενε πολλοι ή τελικα οπου υπαρχει καπνος υπαρχει και φωτια;
Και αν υπαρχει φωτια ποια πρεπει να ειναι η αντιδραση μας;
« Τελευταία τροποποίηση: 09/10/10, 00:26 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
ΚΑθόμαστε τώρα και ασχολούμαστε με τις μπούρδες τους Σεραφείμ... Αυτά είναι μόνο για να γελάμε όπως κάναμε τόσα χρόνια με τον Άνθιμο και τον Χριστόδουλο. Μέσα στις εκκλησίες τέτοιες κορώνες πετάγονται συνέχεια και αν κάτσεις να τις μαζέψεις δεν προλαβαίνεις.

Ελα ντε! ;) Συμφωνω απολυτα! Τι λεω τοση ωρα; Η Εκκλησια εχει γινει χωρος εξουσιας και λογων. Χαθηκαν και τα εργα, χαθηκε και η θρησκεια, δυστυχως! Και βεβαια ολοι αποκτησαν ενα βημα στην τηλεοραση απο μια "βομβα" που πετανε.

Απλά ο Σεραφείμ που φαίνόταν "ταπεινός" επειδή δεν ήταν και η πρώτη μούρη στα κανάλια αποφάσισε ότι είναι καιρός να βγει κι αυτός στο γυαλί λέγοντας την μία μπαρούφα μετά την άλλη μέχρι να τον προσέξουν.

Εδω πεφτεις λιγο εξω γιατι η αναφορα οσων ειπε ο Σεραφειμ εγινε μεσα στη Συνοδο κι οχι σε καποια ανακοινωση του προς τα καναλια ή κυριακατικο λογο!

Κι εχει ερχεται η δικη μου παρατηρηση για το πως ο δημοσιογραφισκος "βρηκε" θεμα. Αφου σχεδον σε καθε λογο του εορταστικο/κυριακατικο ( σε οποιο ναο του Πειραια επισκεπτεται )  θα αναφερθει σε αντιστοιχο θεμα. Τωωωρα το ανακαλυψε ο δημοσιογραφος; Και μαλιστα...μεσα απο τη Συνοδο; ;)

Εαν ηθελε να κανει πομπωδη παρουσια ο Σεραφειμ θα το εκανε οπως ο Ανθιμος. Καλεσμα καναλιων και μετα ολοκληρο κηρυγμα. Ομως δεν εκανε κατι τετοιο, αλλα καταφερε καποιος να τον κανει ειδηση!!

Και freemind παραδέξου ότι είσαι λιιίγο ευαίσθητος σε θέματα εκκλησίας. Μπορεί να λες όσα λες για τον Σεραφείμ αλλά σε κάθε ποστ θες να ρίξεις και το φταίξιμο στον δημοσιογράφο ο οποίος, που ξέρεις, μπορεί να είναι και καλός άνθρωπος. Όπως επιμένεις για τους καλούς παπάδες και μοναχούς που είναι ταπεινοί κτλ κτλ αντίστοιχα υπάρχουν και δημοσιογράφοι που πιστεύουν στην ελευθερία του λόγου, που είναι αντικειμενικοί κτλ. Έτσι λοιπόν να υπερασπιστείς και την δημοσιογραφία για τον λόγο αυτό όπως υπερασπίζεσαι και την Εκκλησία για τις εξαιρέσεις της.

Ειμαι ευαισθητος στα θεματα Θρησκειας. Νομιζω πως εγινε σαφες απο το post μου προς τον Darko.

Ειδες πουθενα να υπερασπιζομαι την Εκκλησια; Για κανε μου quote εστω και μια γραμμη που να λεει καλα λογια για τους αξιωματουχους κληρικους!


Η μονη αναφορα μου ειναι προς τους μικροϊερωμενους που κουτσα στραβα και χωρις τη βοηθεια των ανωτερων ιερεων, πρατουν το εργο που πρεπει. Ηδη τα γευματα αγαπης στις εκκλησιες του Πειραια αυξηθηκαν με εθελοντικη συμμετοχη πιστων και συγκεκριμενων ιερεων ( που μενουν στην αφανεια γιατι απλως ξερουν πως αυτη ειναι η δουλεια τους. Η ανακουφιση του κοσμου κι οχι το "μπλα μπλα" και το θεαθηναι ).

Δημοσιογραφοι καλοι σιγουρα υπαρχουν. Ομως δε γινεται να μετατρεπουμε σε αγγελο Κυριου ενα δημοσιογραφο που επελεξε ενα συγκεκριμενο θεμα σε μια αρκετα...παραξενη περιοδο! Και μαλιστα χωρις να του δωθει πατημα απο καποιο δημοσιο κηρυγμα, αλλα απο αναφορα σε Συνοδο!  ;)



Darko

1) Οχι, δεν ειναι τυχαια η στιγμη που επελεξαν να δημοσιοποιησουν τα λεγομενα ενος Μητροπολιτη που απεφευγε τη δημοσιοτητα, παρολο που οι λογοι του ηταν εξισου δυναμικοι με του "αγαπημενου-των-media" κ.Ανθιμου!

2) Οι "πατεραδες' ομως ακουγεται ασχημο σαν λεξη κι εφοσον δεν υπηρξε η μετεπειτα επισημανση της, λογικο ειναι δημιουργει εντυπωσεις. Καλυτερη επιλογη λεξεων, καλυτερη επεξηγηση τους γιατι μπλεκουμε σε αρκετα...μπλεγμενα θεματα!

3) Εισαι παρανοϊκος, οσο κι αυτος ο δημοσιογραφος που θεωρησε πως επιτελει μεγιστο εργο δημοσιας προσφορας με το να "σερβιρει" ενα θεμα που δεν ηταν καν...θεμα!   ;D

Μη ψαχνουμε να βρουμε τα προφανη! Ο τυπακος ( Ανδρεου νομιζω ) εσκασε μια βομβα την καταλληλη στιγμη και κερδισε τα προς το ζην εξυπηρετωντας μερικα συμφεροντα που βρισκονται απο πισω απο το cosmos ( αληθεια, ποιος ελεγχει το διαδικτυο τυπο; ).

Και το χειροτερο ειναι πως εδωσε πατημα στις προπαγανδιστικες αποψεις που ακουγονται χρονια ολοκληρα απο συγκεκριμενα ιερατικα κεντρα!

Εαν αυτο για καποιους ειναι ωριμη δημοσιογραφια, καλως! Οταν βλεπεις ρατσιστικα, επικινδυνα, προπαγανδιστικα σχολια τι ειναι το πιο σωστο;

Να παρεις την πρωτοβουλια και να τα δημοσιευσεις μονο για το θεαθηναι ή να τα αφησεις κρυφα στο κυκλο που ακουστηκαν ωστε να μην βρεθουν 10-100-1000 αναγνωστες που θα πουν "Α ναι ρε, εχει δικιο ο Σεραφειμ. Να τους καψουμε τους παλιοΕβραιους"

Κακο timing, κακη δημοσιευση! Οσο υπευθυνος ειναι ο Σεραφειμ που τα λεει, τοσο υπευθυνος ειναι κι ο Ανδρεου που βοηθησε στη δημοσια προβολη τους!

Εχω αδικο;  ;) Να αγαπαμε τα ζωα τους δημοσιογραφους, αλλα οταν μας ταϊζουν junk food να μη πεφτουμε με τα μουτρα να τα φαμε γιατι κινδυνευουμε να χαλασουμε τον κανονα "μη ταϊζετε τους επισκεπτες"

4) Μωρε, ο κ.Σεραφειμ δε τα λεει υπο μορφη μπαρουφας. Τα λεει μεσα στη Συνοδο, οπου τετοιες ιδεες αποτελουν "κοκκινο πανι". Το κοινο που απευθυνοταν ηταν συγκεκριμενο και ηξερε τι ηθελε να ακουσει. Δε νομιζω πως φανταζοταν μια μεγαλυτερη δημοσιευση  ;)

5) Δεν ειμαι ο ειδικος για να πω πως δε φταινε αποκλειστικα τα σιωνιστικα κεντρα, ομως δεν ειμαι τοσο φανατικος για να πω πως για ολα φταινε οι Εβραιοι!
Ο Σιωνισμος ειναι διεθνης, δεν αναγνωριζει εθνικοτητες και θρησκευτικες πεποιηθησεις! Ειτε εισαι Ελληνας, ειτε Τουρκος, ειτε Ισραηλινος, ο σιωνισμος ειναι ενας!

Αποδιοπομπαιοι τραγοι ολων των "φωτισμενων" οργανωσεων με εθνικιστικο περιεχομενο εχουν καταντησει αυτοι οι Εβραιοι! Ειναι γνωστο αυτο Darko, δε νομιζω πως σηκωνει συζητηση!

6) Νομιζω πως δεν ειναι θεωριες συνομωσιες. Εδω και καιρο εχουμε τη φωτια, απλως τωρα μας επνιξε ο καπνος. Ολα παιρνουν το δρομο τους σιγα σιγα και το μελλον το βλεπω αρκετα....απαισιοδοξο!



Εντωμεταξυ αυτος ο Σεραφειμ...παντα χρησιμοποιει τη καθαρευουσα στους λογους του κι ενω λεει τοσα και τοσα ο κοσμος απο κατω δε τον καταλαβαινει  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 09/10/10, 01:25 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2506
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
H συνδεση που υπαρχει αναμεσα στο "παπας" και στο "παιδεραστης" εχει καταντησει πιο γραφικο κι απο το ηλιοβασιλεμα της Σαντορινης...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Το θεμα διαχωριστηκε απο τα flames.

Οποιος θελει να αναφερθει στο συγκεκριμενο θεμα μπορει να το κανει εδω.

Για τα υπολοιπα "παρεμφερη" που συζητηθηκαν, αλλα ασχετα με το θεμα, θα τα βρειτε εδω:

http://forum.kithara.gr/index.php?topic=80462.msg633419#new

Για οποιοδηποτε παραπονο, ειτε στο θεμα, ειτε με pm.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/10/10, 01:48 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Κοιτα αν δεις freemind, δεν ξερω αν αυτα γενικα τα λενε στις συνοδους οι ιερωμενοι, δεν παταω καν σε εκκλησια και ουτε θελω να πατησω ποτε να σου πω την αληθεια.
Για μενα γενικοτερα οι θρησκειες και οχι μονο ο χριστιανισμος, θα επρεπε να ειναι απλα φιλοσοφιες στο πως μπορουμε να αντιμετωπιζουμε τα προβληματα μας, τους πλησιων μας κτλ και τπτ παραπανω. Γιατι οταν οι θρησκειες εξελισσονται ετσι οπως εξελιχθει, το μονο που κανουν ειναι να βαζουν τροχοπεδη στην πραγματικη εξελιξη του ανθρωπου (και δεν μιλαω για την τεχνολογικη μονον. Βλεπεις οταν μια θρησκεια σου εχει ετοιμο μασημενο φαϊ για ολα σου τα υπαρξιακα προβληματα, αναμενομενο ειναι να μην "ψαχνεσαι" γενικοτερα (εφοσων εισαι πιστος κτλ)
Αυτο που ξερω ομως, ειναι οτι ασχετα που τα λεει οσα λεει ο Σεραφειμ και στην τελικη ο οποιοσδηποτε Σεραφειμ, απο την στιγμη που αυτες οι θεσεις του ειναι και ρατσιστικες και εμπρηστικες, καποιος θα επρεπε να του πει να βγαλει τον σκασμο, οχι γιατι οσα λεει αποκλειεται να κρυβουν και αρκετες δοσεις αληθειας, αλλα γιατι πρωτον η θεση του δεν ειναι τετοια που να επιτρεπεται να εμπλεκεται σε θεματα πολιτικης κτλ και κατα δευτερον γιατι υπαρχουν πολλοι προθυμοι βλακες που ακουγοντας τετοιες δηλωσεις, νιωθουν χρεος τους να καινε συναγωγες, να βαρανε αλλοδαπους, να πηγαινουν με τον σταυρο στο ενα χερι και με το ροπαλο στο αλλο κοκ.
Με λιγα λογια, φανταζομαι θα συμφωνεις οτι τετοιες κινησεις, μπορουν να δημιουργησουν προβληματα και μαλιστα ακομα και σε διεθνες επιπεδο.
Για σκεψου, αν ολα αυτα γενικα ακουγονται συχνα σε συνοδους απο διαφορους, τι θα γινει αν αυτα αποφασισει καποιος δημοσιογραφισκος του εξωτερικου να τα προβαλλει;
Μην ξεχναμε τα επεισοδια με το καψιμο συναγωγων στην Κρητη (ασχετα αν τελικα αποδειχθηκε οτι ηταν μαλλον Αμερικανοι αυτοι που το εκαναν) και αλλα πολλα περιστατικα παρομοιας φυσης που εχουν δημιουργησει γενικοτερα μια εντυπωση οτι στην Ελλαδα υπαρχει μια ταση αντισημιτισμου και ρατσισμου. Ποσο μπορουν να βλαψουν τετοιες κινησεις (αν πχ ξαφνικα προβληθουν και διογκωθουν) την εικονα της χωρας, του λαου κτλ;
Και βεβαια σαφως δεν ειναι τυχαιο οτι τετοιες δηλωσεις γινονται γνωστες πριν απο εκλογες κτλ.
Εμενα παλι μου κανει το ολο σεναριο, σαν προσπαθεια της εκκλησιας μεσω εκπροσωπων της, να ανακατευτει ακομα πιο ενεργα στην πολιτικη, προσπαθωντας να σπρωξει το ποιμνιο (τι ταιριαστη λεξη) προς πιο ολοκληρωτικες, φασιστικες, ξενοφοβικες και ρατσιστικες πολιτικες (βλεπε Καρατζαφυρερ πχ).
Και ξερεις, η εκκλησια εχει δυναμη ακομα στις αντιληψεις πολλων και μπορει να διαμορφωνει γνωμες, προτιμησεις κτλ. Μπορει ο θεσμος της εκκλησιας να εχει σαπισει παγκοσμιως, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι εχει χασει και την εξουσια που ειχε παλιοτερα.
Και στην τελικη, θα θελα να ξερω, ειναι οκ φανταζομαι να προσπαθει ο καθε Σεραφειμ να αποκαλυψει μια παγκοσμια "συνομωσια" με ενορχηστροτες τους Εβραιους και λοιπους σιωνιστες, μηπως ομως πρεπει να δει πρωτα τα προβληματα της εκκλησιας ΤΟΥ, πως αυτη εχει ξεπεσει, εχει διαβρωθει, εχει γινει επαγγελμα και οχι λειτουργημα κτλ; Γιατι εμενα μου ακουγεται σαν τεραστιο θρασος να βγαινει καποιος εκπροσωπος της Χριστιανικης πιστης και να κανει τετοιες δηλωσεις που μπορουν ακομα και να παρακινησουν πιστους προς ακαιες συμπεριφορες.
Οσο για το αν αυτα λεγονται γενικοτερα σε συνοδους κτλ, οπως ειπα δεν το γνωριζω, αλλα αν οντως γινεται, τι το φυσιολογικο υπαρχει σε αυτη την κατασταση;
Μηπως τελικα εχουμε γεμισει καθε ποστο αυτου του τοπου ειτε με κλεφτες και λαμογια, ειτε με φασιστακια, με τραγελαφικους τυπους ακομα και σε κρισιμα ποστα;
Εγω προσωπικα δηλωσεις τετοιες που δημιουργουν εχθρα απεναντι σε αλλους λαους γενικα και αοριστα, δεν τις καλοβλεπω, ειδικα οταν τετοιες δηλωσεις γινονται απο εκπροσωπους μιας πιστης που υποτιθεται οτι συνθημα της ειναι το "αγαπατε αλληλους".
Με λιγα λογια, η υποκρισια, η γελοιοτητα, η ατιμωρησια, η λαμογια και η αρπαχτη μας εχουν καταστρεψει και ακομα κι εδω στο χειλος του γκρεμου που ειμαστε, βλεπεις οτι ακομα και εκπροσωποι της πιστης, εκμεταλλευονται τις περιστασεις για να κανουν το κομματι τους, πολλες φορες με απροβλεπετες συνεπειες.
 Προσωπικα ελπιζω τετοιες δηλωσεις να μην βγαινουν περισσοτερο προς τα εξω, αλλα σιγουρα αν βγουν θα δημιουργησουν θεμα.
Και αναρωτιεμαι τελικα αν ολες αυτες οι κινησεις ειναι απλα "τυχαιες" (και απο την μερια του δημοσιογραφου αλλα και απο την πλευρα του Σεραφειμ και καθε Σεραφειμ) ή προσεκτικα επιλεγμενες με καποιους αλλους σκοπους απο πισω;
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παράθεση
Πράκτορες των σιωνιστών και εκπρόσωποι του διαβόλου  είναι για τον   Μητροπολίτη Πειραιώς Σεραφείμ τα μέλη της κυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ

Για αυτό όσοι είστε πιστοί το νού σας. Μην κόβετε και μην παίρνετε αποδείξεις... ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 09/10/10, 13:04 από Germ1984 »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2407 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/08, 00:04
από JimTemoe
8 Απαντήσεις
7590 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/09, 11:31
από Spartan Amplifications
9 Απαντήσεις
3082 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/09, 07:19
από KgSoloman5000
16 Απαντήσεις
13012 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/09, 01:05
από Lo.Lee.Ta
0 Απαντήσεις
1626 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/10, 12:29
από Blue Wizard
0 Απαντήσεις
1925 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/12, 13:35
από pipisgr2000
13 Απαντήσεις
5340 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/12, 20:52
από Kosthrash
1 Απαντήσεις
2916 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/13, 22:31
από hot_sauce (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
2482 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/14, 00:05
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
3276 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/15, 22:23
από freemind