Αποστολέας Θέμα: Kithara Summer Live Meeting 2013 @Remedy Live Club - 21/07/13  (Αναγνώστηκε 81072 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1443
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Kithara Summer Live Meeting 2013 @Remedy Live Club - 21/07/13
« Απάντηση #126 στις: 19/07/13, 10:18 »
Παιδιά θέλω να σας ευχηθώ καλή επιτυχία και κυρίως καλή διασκέδαση, πολύ μου έχει κοστίσει που θα είμαι εκτός Αθηνών το ΣΚ αυτό και δεν θα μπορέσω να είμαι μαζί σας.
Εκπρόσωπος αντάξια του γρουπ μας θα είναι μαζί σας, η Μαρία η τραγουδίστρια μας που θα είναι μαζί με τον δασκαλό της τον Spyros Delta και υπόσχομαι ότι σε μελλοντική συνάντηση θα είμαστε πλήρεις οι Once Upon A Week για να συμμετάσχουμε στο πάρτυ!..
Καλά να περάσετε και περιμένω φωτο!..
ΧΧ
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Kithara Summer Live Meeting 2013 @Remedy Live Club - 21/07/13
« Απάντηση #127 στις: 19/07/13, 10:27 »
...και το Χειμώνα ξαναστήνουμε φεστιβάλ και θα παίζουν μόνο οι απόντες του τωρινού!...... Για παραδειγματισμό!!!

"συμπληρωματική φρουρά" ένα πράγμα :p
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1443
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Kithara Summer Live Meeting 2013 @Remedy Live Club - 21/07/13
« Απάντηση #128 στις: 20/07/13, 10:32 »
καλημερα σύντεκνοι!

Θα θερμοπαρακαλέσω, ολοι μουσικοί να ειναι στην ώρα τους για να γινει το soundcheck κανονικα, χωρις να αναλωσουμε πολύτιμο χρόνο της συναυλίας, καθως γιναμε και πολλοί παναθεμά μας!

Η σειρα του soundcheck θα ειναι αντιστροφη της σειρά εμφάνισης για το καλό του έθνους!

Ειδικά η μπάντα μου που εχει καποιες κουφές και ανύπαρκτες για τα ελληνικά δεδομένα απαιτήσεις :P  , παιζουμε πρώτοι, αρα τσεκάρουμε τελευταίοι. Το να μπει ενα τσεκ αλλης μπαντας σφήνα, μας διαλύει το σετάρισμα, καθως θα εχω αλλαξει εντελως τις καλωδιώσεις του μαγαζιού. ( ο ηχολήπτης τούμπες θα κανει οταν με δει  :) ).

Αυτα τα λίγα και επισημαίνω πως καθε μουσικός ας ειναι υπεύθυνος για απο μερους του για τις απαιτήσεις που έχει (πχ καλωδια, κουρδιστήρι, εξτρα βάσεις αναλογίων και φώτα, και φυσικά εξτρα χορδές εεεεεεεεε)

ευλόγισον και διαφύλαξον ημάς  0:)
« Τελευταία τροποποίηση: 20/07/13, 16:00 από ((Korgy)) »
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Kithara Summer Live Meeting 2013 @Remedy Live Club - 21/07/13
« Απάντηση #129 στις: 20/07/13, 13:59 »
Κατα τις 5.30 θα ειμαστε εκει ( με μπανιερό)  8)

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Kithara Summer Live Meeting 2013 @Remedy Live Club - 21/07/13
« Απάντηση #130 στις: 20/07/13, 15:58 »
Παιδιά καλά να περάσετε...!!!
Και τραβήξτε και κανα βίντεο για εμάς που δεν μπορούμε να έρθουμε να πάρουμε μια γεύση...

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1574
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Kithara Summer Live Meeting 2013 @Remedy Live Club - 21/07/13
« Απάντηση #131 στις: 20/07/13, 16:09 »
5 εκεί με βραδυνή τουαλέτα. Κάποιος να φέρει το καζανάκι! Υπολογίστε κανα 40λεπτο σετ ο κάθε σχήμας (μαξιμουμ 10 άζματα) για να μείνει χρόνος και για τζαμ. Ες αύριον τα σπουδαία το λοιπόν...
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1345
    • Προφίλ
Απ: Kithara Summer Live Meeting 2013 @Remedy Live Club - 21/07/13
« Απάντηση #132 στις: 20/07/13, 19:01 »
Παιδιά, δυστυχώς πολύ χλωμό από μένα για αύριο λόγω άλλων υποχρεώσεων. Στην καλύτερη να μπορέσω να περάσω καμιά βόλτα αργά το βράδυ. Μέχρι τι ώρα λέτε να το τραβήξετε;


Αν δε σας δω καλά να περάσετε.

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Kithara Summer Live Meeting 2013 @Remedy Live Club - 21/07/13
« Απάντηση #133 στις: 20/07/13, 19:43 »
Μεχρι τις 3-4 και μετα θα μας βρεις στην αγορα για πατσα.

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1574
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Kithara Summer Live Meeting 2013 @Remedy Live Club - 21/07/13
« Απάντηση #134 στις: 20/07/13, 20:09 »
Έλα αργά να προλάβεις jam... Και πατσά!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Kithara Summer Live Meeting 2013 @Remedy Live Club - 21/07/13
« Απάντηση #135 στις: 20/07/13, 20:20 »
patsajam το λεγομενο

Αποσυνδεδεμένος Anastasia.M.Ribas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Do you want me crawling back to you?
    • Προφίλ
Απ: Kithara Summer Live Meeting 2013 @Remedy Live Club - 21/07/13
« Απάντηση #136 στις: 20/07/13, 23:53 »
Τι ώρα προβλέπετε να το διαλάμε?
Ξυπνήστε αυτούς που κοιμούνται,όχι αυτούς που ονειρεύονται~

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1574
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Kithara Summer Live Meeting 2013 @Remedy Live Club - 21/07/13
« Απάντηση #137 στις: 21/07/13, 00:29 »
Κοίτα, αν τηρηθεί το 40λεπτο από κάθε μπάντα και οι πρώτοι ξεκινήσουν 7 τότε οι τελευταίοι τελειώνουν κατά τις 12. Το jam μεταμεσονύκτιο δηλαδή.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Kithara Summer Live Meeting 2013 @Remedy Live Club - 21/07/13
« Απάντηση #138 στις: 21/07/13, 04:19 »
αα...το λέμε για τελευταίο το jam?
εμείς κανά 5άρι κομμάτια θα παίξουμε πάντως....
βέβαια με τις αλλαγές κι αυτά..... ίδωμεν!!!

Αποσυνδεδεμένος Anastasia.M.Ribas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Do you want me crawling back to you?
    • Προφίλ
Απ: Kithara Summer Live Meeting 2013 @Remedy Live Club - 21/07/13
« Απάντηση #139 στις: 21/07/13, 04:36 »
και μεις 4 ή 5 θα πούμε. και μάλλον δε θα προλάβω το τζαμ γ**ώτο >:(  πάντως μου φαίνονται πολλά τα 40 λεπτά,αλλά δε ξέρω στην πράξη πως θα είναι
Ξυπνήστε αυτούς που κοιμούνται,όχι αυτούς που ονειρεύονται~

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1574
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Kithara Summer Live Meeting 2013 @Remedy Live Club - 21/07/13
« Απάντηση #140 στις: 21/07/13, 07:54 »
Μιλάμε για το ξεκούδουνο jam γιατί θα μπορούσε κάλλιστα να ανέβει ο "Χ" στο σετ του "Ψ" και να συνοδεύσει με ένα πρόχειρο φαγκότο ή κεμεντζέ πχ!!
Το 40λεπτο το αναφέρω ώς ενδεικτικό μάξιμουμ χρόνο κάθε σχήματος.
Εξαιρείται ο Korgy που ετοιμάζει υπερπαραγωγή και θα σταματήσει να παίζει βάσει συμβολαίου ταυτόχρονα με την έκτακτη προσελήνωση της αποστολής του Apollo 77!   :P
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1443
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Kithara Summer Live Meeting 2013 @Remedy Live Club - 21/07/13
« Απάντηση #141 στις: 21/07/13, 09:28 »
χαχαχαχαχα


Απολλων καλαμαριας 14 με ακουειιιιιιιιι


kathodie , ή τωρα πας για ύπνο ή δεν πας καλά ή εισαι λογιστής (σα τη μουρη μου) και δουλευεις απο τέτοια ώρα  :P





Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1574
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Kithara Summer Live Meeting 2013 @Remedy Live Club - 21/07/13
« Απάντηση #142 στις: 21/07/13, 10:15 »
Χεχε
Ούτε το μεν ούτε το δε. Ξύπνησα να ταΐσω τα γατιά γιατί πείναγαν και είπαν να κάνουν γνωστό το αίτημά τους!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Kithara Summer Live Meeting 2013 @Remedy Live Club - 21/07/13
« Απάντηση #143 στις: 22/07/13, 06:43 »
Πείτε εντυπώσεις, έχω αγωνια... Ελπίζω να έχετε τραβήξει φωτογραφίες και βίντεο, και καμια ηχογράφηση...
θα τα βάλω στα άλμπουμ όταν γυρίσω, μετά την 1/8.

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1443
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Kithara Summer Live Meeting 2013 @Remedy Live Club - 21/07/13
« Απάντηση #144 στις: 22/07/13, 07:18 »
συγχαρητηρια σε όλους για τη συμμετοχής τους στο μεγαλύτερο φεστιβαλ soundcheck (credit goes to Groovymood !)

αργησαμε να αρχισουμε, αλλα το κλίμα ηταν παρεϊστικο και ζεστό.  Εφυγα στις 12 καθως το αμαξι θα γινόταν κολοκύθα και δεν πρόλαβα να ακουσω ολες τις μπάντες.

Αντε και εις ανώτερα!

θα ανεβάσω μερικές φωτό το απόγευμα μολις γυρίσω απο τη δουλειά
« Τελευταία τροποποίηση: 22/07/13, 08:17 από Απόλλων »
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Kithara Summer Live Meeting 2013 @Remedy Live Club - 21/07/13
« Απάντηση #145 στις: 22/07/13, 10:48 »
Καλημέρα!
Πολεμικό ρεπορτάζ:
Μετά τον μαραθώνιο soundcheck (και να φανταστείτε ότι εμείς δεν κάναμε καν) ξεκινήσαμε κατά τις 20:30 ή κάτι τέτοιο. Κατά σειρά εμφάνισης η παρουσίαση...

Πρώτη η μπάντα του Korgy Signal to NOISE, φοβερός ήχος, η Konnie σε μεγάλα κέφια τραγούδησε πραγματικά καταπληκτικά και γενικά όλη η μπάντα έπαιξε φο-βε-ρα. Πολύ ωραίο και το playlist, 2-3 διασκευές προς το τέλος ήταν απολαυστικές... we want more!

Δεύτερη η Αναστασία με τον male Κωνσταντινίδη και το πολυπληθές κοινό που μας έκανε να μοιάζουμε συνταξιούχοι, μας θύμισαν πως ξεκινήσαμε (και πως βγάζαμε γκόμενες στο σχολείο). Πολύ πάθος, αγάπη για αυτό που κάνανε και τελικά ένα πολύ όμορφο αποτέλεσμα όταν "λυθήκανε". Μπράβο παιδιά, και εις άλλα με υγεία και να μας καλείτε και εμάς τα παπούδια.

Τρίτος ο υποφαινόμενος με τα υπολείματα των Epitalkers (Αντώνης) και νέες προσθήκες τη Μαριλένα (φωνή) και το Δημήτρη (κιθάρα) υπό το δοκιμαστικό όνομα two'n'two. Να ζητήσω συγγνώμη που αναγκαστήκαμε να παίξουμε νωρίτερα "τρώγωντας" τη θέση κάποιου άλλου, άλλα είχαμε ένα θεματάκι υγείας. Αν και παίξαμε ψιλοσκατά, οι φωνάρες του Αντώνη και της Μαριλένας μας ξελάσπωσαν. Δόξα και τιμή στους τραγουδιστές μας!

Μετά τα δύο ακουστικά σετάκια σειρά πήρα οι Dizzy Lil' Band, κουτσουρεμένοι κατά ένα μέλος (atav - προδότη Αντρέα).  Πολύ καλός ήχος, ωραίο playlist και ενέργεια. Μεγάλες στιγμές το Call me! Είχα να τους ακούσω από τις πρώτες πρόβες που κάνανε όταν μόνταραν το σχήμα και η βελτίωση καθενός προσωπικά όσο και το δέσιμο της μπάντας ήταν εντυπωσιακή! Α, είχαμε και το πρώτο τραγουδιστικό jam, ντουέτο με τον Αντώνη μας στο I love rock 'n' roll.

Αισίως φτάσαμε στο πέμπτο ακουστικό σετάκι, στη σκηνή ο Spyros Delta με τη female Μαρία... Με τις πρώτες νότες που έπαιξε ο Σπύρος στην κιθάρα αποφάσισα να μην ξαναασχοληθώ με την μουσική γενικότερα και να κρεμάσω διαπαντός την ταπεινή μου Yamaha. Φοβερός, άνετος, καταπληκτική ρυθμική με πανέμορφα γεμίσματα... ζήλεψα.... Πάρα πολύ καλά δεμένος με τη Μαρία, καταπληκτική φωνή, πολύ άνεση και το καταφχαριστηθήκαμε. Κρίμα που δεν παίξανε άλλες 2-3 ώρες!

Και ενώ όλα πηγαίνανε καλά και είχε πάει η ώρα μία η σκηνή ξανατίγκαρε με φλάουτα, σαξόφωνα, synth και μια πεταλιέρα σε μέγεθος fiat 500. Η στιγμή που όλοι περιμέναμε, οι Σάτυροι! Τα τραγούδια ήταν από τον καινούριο δίσκο (Σολ Γαλλία Τσάμικο) και ενώ τα είχα ακούσει στο soundcloud, live ήταν πολύ πιο απολαυστικά καθότιν υπήρχε και επεξηγηματικό σπικάζ με άφθονο γέλιο ανάμεσα στα κομάτια.
Η μπάντα απλώς δεν υπάρχει, όσοι δεν τους έχουν ακούσει ακόμα από κοντά να το κάνουν οπωσδήποτε! Ενέργεια, ερμηνευτικότητα και μουσικοσύνη (υπάρχει τέτοιο πράμα?) στο 100% Κρίμα που λόγω της ώρας και της επερχόμενης Δευτέρας δεν τους ακούσανε περισσότεροι.

Δύο παρακάτι, ετοιμαζόμαστε να φύγουμε και βλέπω το Zeoy με τον υιό που παραμονεύανε στις σκιές να στήνουν κιθάρες με τη βοήθεια των Dizzy... ώρα για τζαμ! Παίξανε ο Zeoy με τον φίλο του (ξέχασα το όνομά του) καθώς και ο ηχολήπτης (που παίρνω όρκο ότι είναι αδερφός του Πλιάτσικα). Ένα έχω να πω: o Zoey είναι παιχτούρα μεγάλη! (και ο φίλος) Θέλω οπωσδήποτε να τον (τους) δω σε μια ολοκληρωμένη μπάντα, μια φωνή λείπει και το rythym section (αν και ο υιός μεγαλώνει γρήγορα). Απολαυστικά σόλα με φαντασία και feeling...

Κάπου εκεί γύρω στις δύο και είκοσι τέλειωσαν και οι δικές μου αντοχές, οι περισσότεροι είχαμε πάει από τις πεντέμισυ - έξι το απόγευμα, και δεν έκατσα να δω το τέλος, ας μας το γράψει όποιος το είδε!

Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους παίξανε, σε όσους ακούσανε και στο Remedy που μας ανέχτηκε.
Ήταν η πρώτη τέτοιου μεγέθους διοργάνωση, είχε προβλήματα, αλλά μας έδειξε και το δρόμο για κάτι καλύτερο τη νέα σεζόν με περισσότερες συμμετοχές και μεγαλύτερο ακροατήριο.

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1443
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Kithara Summer Live Meeting 2013 @Remedy Live Club - 21/07/13
« Απάντηση #146 στις: 22/07/13, 11:11 »
θα σταθω στα τελευταια σου λογια.


Αυτή η οργάνωση ανοιξε τον δρόμο για καλύτερες μέρες !


αντε και το χειμωνα ενα αντιστοιχο 3ημερο με σουβλες κοκορετσα και κρασαααα
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Kithara Summer Live Meeting 2013 @Remedy Live Club - 21/07/13
« Απάντηση #147 στις: 22/07/13, 11:35 »
...και μερικές φωτό που ψάρεψα από F/B φίλων:

Signal to NOISE



Two'n'two


Dizzy lil'band


Σάτυροι


Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1345
    • Προφίλ
Απ: Kithara Summer Live Meeting 2013 @Remedy Live Club - 21/07/13
« Απάντηση #148 στις: 22/07/13, 11:39 »

Παρότι είχα κάνει ένα Αθήνα-Άγιος Κνωσταντίνος-Αθήνα (κόντεψα τα 400 χιλιόμετρα μονοκοπανιά) δεν ήθελα να το χάσω (και πιο πολύ δεν ήθελε να το χάσει ο Junior)
Να δώσω λοιπόν κι εγώ τις δικές μου εντυπώσεις για όσα είδα πατώντας σε αυτά που έγραψε ο elrich


Πρώτη η μπάντα του Korgy Signal to NOISE, φοβερός ήχος, η Konnie σε μεγάλα κέφια τραγούδησε πραγματικά καταπληκτικά και γενικά όλη η μπάντα έπαιξε φο-βε-ρα. Πολύ ωραίο και το playlist, 2-3 διασκευές προς το τέλος ήταν απολαυστικές... we want more!


Σας έχασα δυστυχώς παιδιά και ακόμα πιο δυστυχώς γιατί γουστάρω σχήματα που μπλέχουν ορόφους synth με πιο traditional rock όργανα (από φωτό και μόνο που είδα στη φωτογραφική του Korgy το πράμα πρέπει να ήταν super.)




Δεύτερη η Αναστασία με τον male Κωνσταντινίδη και το πολυπληθές κοινό που μας έκανε να μοιάζουμε συνταξιούχοι, μας θύμισαν πως ξεκινήσαμε (και πως βγάζαμε γκόμενες στο σχολείο). Πολύ πάθος, αγάπη για αυτό που κάνανε και τελικά ένα πολύ όμορφο αποτέλεσμα όταν "λυθήκανε". Μπράβο παιδιά, και εις άλλα με υγεία και να μας καλείτε και εμάς τα παπούδια.


Επίσης τους έχασα αλλά άκουσα απ'όλους τα καλύτερα τόσο για την Αναστασία, όσο και για τον male (αλλά και για το καταπληκτικό κοινό τους). Αρνούμαι να σχολιάσω περί συνταξιούχων!


Τρίτος ο υποφαινόμενος με τα υπολείματα των Epitalkers (Αντώνης) και νέες προσθήκες τη Μαριλένα (φωνή) και το Δημήτρη (κιθάρα) υπό το δοκιμαστικό όνομα two'n'two. Να ζητήσω συγγνώμη που αναγκαστήκαμε να παίξουμε νωρίτερα "τρώγωντας" τη θέση κάποιου άλλου, άλλα είχαμε ένα θεματάκι υγείας. Αν και παίξαμε ψιλοσκατά, οι φωνάρες του Αντώνη και της Μαριλένας μας ξελάσπωσαν. Δόξα και τιμή στους τραγουδιστές μας!


Που να'κουγα και το όλο πράμα δηλαδή. Παιδιά καταπληκτικοί όλοι, φωνάρες και οι κιθάρες γέμιζαν τα τραγούδια καταπληκτικά. Βαγγέλη είσαι pro κανονικότατα. Κορυφαία στιγμή το easy lover.


Μετά τα δύο ακουστικά σετάκια σειρά πήρα οι Dizzy Lil' Band, κουτσουρεμένοι κατά ένα μέλος (atav - προδότη Αντρέα).  Πολύ καλός ήχος, ωραίο playlist και ενέργεια. Μεγάλες στιγμές το Call me! Είχα να τους ακούσω από τις πρώτες πρόβες που κάνανε όταν μόνταραν το σχήμα και η βελτίωση καθενός προσωπικά όσο και το δέσιμο της μπάντας ήταν εντυπωσιακή! Α, είχαμε και το πρώτο τραγουδιστικό jam, ντουέτο με τον Αντώνη μας στο I love rock 'n' roll.


+1 για το ρεμάλι (ή μήπως να πω -1). Το rythm section βράχος, η κοπελιά έχει φωνή και ο καυτόσαλτσος έπαιξε για δύο. Στο sunshine of your love η SG έκλαιγε.


Αισίως φτάσαμε στο πέμπτο ακουστικό σετάκι, στη σκηνή ο Spyros Delta με τη female Μαρία... Με τις πρώτες νότες που έπαιξε ο Σπύρος στην κιθάρα αποφάσισα να μην ξαναασχοληθώ με την μουσική γενικότερα και να κρεμάσω διαπαντός την ταπεινή μου Yamaha. Φοβερός, άνετος, καταπληκτική ρυθμική με πανέμορφα γεμίσματα... ζήλεψα.... Πάρα πολύ καλά δεμένος με τη Μαρία, καταπληκτική φωνή, πολύ άνεση και το καταφχαριστηθήκαμε. Κρίμα που δεν παίξανε άλλες 2-3 ώρες!


Εντάξει, εδώ οι κιθαρίστες είμασταν για να το κόβουμε και τα δύο τα κουλά μας από τη ρίζα (Αφροδίτη της Μήλου ένα πράμα). Δε σχολιάζω άλλο.


Και ενώ όλα πηγαίνανε καλά και είχε πάει η ώρα μία η σκηνή ξανατίγκαρε με φλάουτα, σαξόφωνα, synth και μια πεταλιέρα σε μέγεθος fiat 500. Η στιγμή που όλοι περιμέναμε, οι Σάτυροι! Τα τραγούδια ήταν από τον καινούριο δίσκο (Σολ Γαλλία Τσάμικο) και ενώ τα είχα ακούσει στο soundcloud, live ήταν πολύ πιο απολαυστικά καθότιν υπήρχε και επεξηγηματικό σπικάζ με άφθονο γέλιο ανάμεσα στα κομάτια.
Η μπάντα απλώς δεν υπάρχει, όσοι δεν τους έχουν ακούσει ακόμα από κοντά να το κάνουν οπωσδήποτε! Ενέργεια, ερμηνευτικότητα και μουσικοσύνη (υπάρχει τέτοιο πράμα?) στο 100% Κρίμα που λόγω της ώρας και της επερχόμενης Δευτέρας δεν τους ακούσανε περισσότεροι.


R.E.S.P.E.C.T. Άλλη μπάντα από αυτή που είχα δει στο Λαγονήσι. Τα είπα και προσωπικά στον Καθόδιο και τα εννοούσα στο 100%. Δεν υπάρχουν απλά. Κορυφαίες στιγμές τα χορευτικά του Καθόδιου (τόσο πάνω από το οικοπεδάκι-πεταλιέρα όσο και στην πίστα).


Δύο παρακάτι, ετοιμαζόμαστε να φύγουμε και βλέπω το Zeoy με τον υιό που παραμονεύανε στις σκιές να στήνουν κιθάρες με τη βοήθεια των Dizzy... ώρα για τζαμ! Παίξανε ο Zeoy με τον φίλο του (ξέχασα το όνομά του) καθώς και ο ηχολήπτης (που παίρνω όρκο ότι είναι αδερφός του Πλιάτσικα). Ένα έχω να πω: o Zoey είναι παιχτούρα μεγάλη! (και ο φίλος) Θέλω οπωσδήποτε να τον (τους) δω σε μια ολοκληρωμένη μπάντα, μια φωνή λείπει και το rythym section (αν και ο υιός μεγαλώνει γρήγορα). Απολαυστικά σόλα με φαντασία και feeling...


Ευχαριστούμε και ανταποδίδουμε. Ο φίλος δεν ήταν φίλος από πριν (είναι ο groovymood) αλλά παιχτικά ήταν σαν δίδυμος αδερφός. Συνεννόηση στο φτερό σα να παίζαμε μαζί χρόνια.




Κατά τα άλλα ο χώρος πολύ φιλόξενος, ο ήχος πολύ ωραίος, η ατμόσφαιρα πολύ φιλική και γενικά όλα μια χαρά. Το καταυχαριστήθηκα. Αντε κι εις ανώτερα!

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Kithara Summer Live Meeting 2013 @Remedy Live Club - 21/07/13
« Απάντηση #149 στις: 22/07/13, 12:09 »
Ο φίλος δεν ήταν φίλος από πριν (είναι ο groovymood) αλλά παιχτικά ήταν σαν δίδυμος αδερφός. Συνεννόηση στο φτερό σα να παίζαμε μαζί χρόνια.

Ωχ, βλακεία μου... δεν συστηθήκαμε με τον άνθρωπο... ακόμα ένα Nickname πήρε μορφή!
Ωραία δάχτυλα ο Groovymood, χόρευαν στην κιθάρα!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
4582 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/10, 23:18
από Eagle Of Kamelot
19 Απαντήσεις
6172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/13, 14:03
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
13 Απαντήσεις
5427 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/13, 15:28
από zeoy
5 Απαντήσεις
3783 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/13, 12:41
από atav (φλουτσ)
4 Απαντήσεις
3474 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/13, 01:23
από gas-13
155 Απαντήσεις
70681 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/14, 22:45
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
3632 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/14, 16:58
από KSpyros98
184 Απαντήσεις
71529 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/15, 00:24
από Βραζίλης
24 Απαντήσεις
28017 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/16, 16:39
από adr1anos
14 Απαντήσεις
9232 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/16, 21:05
από sof1a