Αποστολέας Θέμα: ''Μουσική Άμιλλα''  (Αναγνώστηκε 7093 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lampros.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • lamprosl.blogspot.com
''Μουσική Άμιλλα''
« στις: 18/02/09, 19:10 »
Φίλες και φίλοι
σας παρουσιάζω μια δική μου ολοκληρωμένη πρόταση δράσεων, που περιλαμβάνει ως κεντρικός άξονας, το σύνολο των διαγωνιστικών δράσεων και εκδηλώσεων που καλούνται να υλοποιηθούν από το kithara.gr  και αφορούν την δημιουργία δυνατοτήτων εξέλιξης και προώθησης των μελών του, στα πλαίσια πάντοτε, της ευγενούς άμιλλας. (ποιητές, στιχουργοί, μουσικοί, ερμηνευτές κ.λ.π.)
Όσοι από εσάς θέλετε, καλούμαστε απο κοινού να ολοκληρώσουμε και υλοποιήσουμε.

Την ονόμασα, ‘’Μουσική Άμιλλα’’ και αφορά έναν κεντρικό σχεδιασμό όλων των δυνατοτήτων που μέχρι σήμερα έχουν προκύψει μέσα από μια σειρά συμπερασμάτων, ανταλλαγής απόψεων και προτάσεων, που ήδη βρίσκονται διάσπαρτες στις σελίδες.

Τίτλος…. Μουσική Άμιλλα.


Τομείς ενδιαφέροντος.

Τρεις ουσιαστικοί και όπως προκύπτει αλληλένδετοι, που αφορούν την πλειοψηφία των μελών.
1)   Στίχος…
2)   Ποίηση….
3)   Μουσική – τραγούδι…

Δράσεις ανά κατηγορία.

1)   Στίχος…
            Διαγωνισμός Στίχου.  ( ο ήδη υπάρχων ) Θα πραγματοποιείται δυο φορές ανά έτος, σε τετραμηνιαίους κύκλους με δυο μήνες κενό ανάμεσα τους. Θα αφορούν συγκεκριμένη θεματολογία γιατί έτσι, εξασφαλίζονται ίσοι  όροι για τους διαγωνιζόμενους.

2)   Ποίηση….
α)   Ανάδειξη του ποιήματος της χρονιάς.
Διαδικασία σε ετήσια βάση,  με στόχο την ανάδειξη  του ποιήματος της χρονιάς και συμμετοχές των δημοσιευμένων ανά ημερολογιακό έτος, ποιημάτων,  που θα έχουν προταθεί από τα μέλη-δημιουργούς  και αξιολογηθεί  με ένα σύστημα παραπλήσιο με του Διαγωνισμού Στίχου.
β)   Έκδοση συλλογής ποιημάτων (πρόταση προς  Εκδοτικό Οίκο ή ως εναλλακτική λύση μια πρόταση αυτοχρηματοδότησης )

3)   Μουσική – τραγούδι…
   Διαγωνισμός τραγουδιού με συγκεκριμένο ερμηνευτή – αποδεκτή.
Θα γίνετε μια φορά σε ετήσια βάση, (Κανονισμός σχεδόν όμοιος με του Στίχου) με ιδιαιτερότητα πως η τελική Κριτική Επιτροπή θα συντίθεται από το επιτελείο του ερμηνευτή – αποδεκτή που θα αναλάβει να ερμηνεύσει το βραβευμένο θέμα, με την δική του δισκογραφική εταιρία, χωρίς επιπρόσθετη εμπλοκή του kithara.gr.
Έγινε μια πρώτη συζήτηση με αυτό το ενδεχόμενο στον ‘’Διόνυσο’’ (κοπή πίτας)  με την κα. Πόπη Αστεριάδη, ή οποία δήλωσε αρχικό ενδιαφέρον.

Επιπρόσθετες δράσεις - εκδηλώσεις….

Προτείνονται τέσσερις ανά έτος.
- Η παρουσίαση της έκδοσης ποιημάτων 
σε βιβλιοπωλείο του Ε. Οίκου που θα αναλάβει την έκδοση… ή σε χώρο όπως η Δημοτική Πινακοθήκη Καλλιθέας της οποίας ο Δντης κος Ρούτσης (ήταν στην κοπή πίττας στο Διόνυσο) δήλωσε πως ευχαρίστως μας παραχωρεί.

- Η εκδήλωση για την ανάδειξη ή παρουσίαση, του ποιήματος την χρονιάς.
Περιλαμβάνει απαγγελίες των 30+-  ποιημάτων που θα έχουν ψηφιστεί ως τα καλύτερα της χρονιάς… και την ανάδειξη του ‘’ποιήματος της χρονιάς’’ από Κ.Ε. που θα βρίσκεται στον χώρο διεξαγωγής.( έχουν ήδη γίνει αρχικές επαφές με τον ΙΑΝΟ γι αυτό το θέμα)

- Η παρουσίαση του cd  των βραβευμένων θεμάτων των διαγωνισμών.
(είναι πολύ πρόωρο σαν θέμα συζήτησης τώρα, όμως είναι κάτι που πρέπει να υπολογίσουμε.)
- η κοπή της βασιλόπιτας… Ίσως θα μπορούσε να συγχωνευτεί με κάποια από τις παραπάνω... είναι πολύ νωρίς όμως για να το προβλέψουμε…

Διαφημιστική πολιτική ‘’Μουσικής Άμιλλας’’

Ηχεί λίγο παράξενο… όμως μπορούμε στις τόσες δράσεις, να επιτύχουμε διαφημιστική ανταλλαγή με χώρο σε αυτές (και όχι στο site) ορισμένων θεμάτων που θα βάλουμε σκοπό να εξυπηρετούν τους στόχους … π.χ. ώρες εγγραφών σε studio… για το cd… ή του ’’ραντεβού με την έμπνευση’’ από κάποιο ταξιδιωτικό γραφείο…κ.λ.π.

Διαχείριση ‘’Μουσικής ΄Άμιλλας’’

 Αυτονόητο θεωρείται πως οι Διαχειριστές του kithara έχουν τον πρώτο και τελευταίο λόγο… Εκείνοι θα αποφασίσουν αν, πως και πόσα θέματα θα υιοθετηθούν και θα προχωρήσουν, εφ όσον καταφέρουν να συγκροτηθούν ως τελικές προτάσεις… Θα χρειαστούν ανά τμήματα, αρμόδιες επιτροπές (όπως η Ο.Ε. στον διαγωνισμό στίχου) και αρκετή εθελοντική προσφορά-εργασία, σε επιμέρους θέματα από όποιον από εσάς δεχθεί να συμμετέχει.
Τονίζω ιδιαίτερα πως η βασική φιλοσοφία αυτής της πρότασης είναι η κάτω από ένα βασικό πλαίσιο, δημιουργία δυνατοτήτων για κάθε νέο δημιουργό και όχι η φιλοδοξίες κανενός προσώπου ή καμίας ομάδας. Σίγουρα θα υπάρξουν διαφορετικές και ίσως αλληλοσυγκρουόμενες απόψεις, όμως πιστεύω πως η σοβαρότητα του θέματος δεν θα επιτρέψει σε κανέναν, να το αντιμετωπίσει επιφανειακά.
Το δικό μου σκεπτικό επίσης επιβάλλει, πως ότι εδώ προτάθηκε και ότι προκύψει, θα πρέπει να διασφαλίζει ορίζοντες εξέλιξης, της ουσίας των θεμάτων και όχι των προσώπων που θα κληθούν να συμμετέχουν σε αυτά.  ‘’Εδώ’’ κανείς μας δεν θεωρείτε ‘’μόνιμος’. Το φόρουμ υπήρχε και θα συνεχίσει να υπάρχει,  γι αυτό και κάθε πρόταση δεν δημιουργεί και δεν απαιτεί συγκεκριμένες ή μόνιμες δεσμεύσεις μελών. Στηρίζετε στην εθελοντική προσφορά και τις προσωπικές δυνατότητες του κάθε ενός, με μοναδική προϋπόθεση την υιοθέτηση των αρχικών προθέσεων.

Αυτά από εμένα και αφορούν μια πολύ συγκεκριμένη πρόταση…  την οποία και μπορώ να στηρίξω.
Όποιος θεωρεί πως έχει την δυνατότητα να υιοθετήσει και στηρίξει την συγκεκριμένη πρόταση, ακόμη και σε επιμέρους θέματα, ας το κάνει.
Είναι δύσκολη ως πρόταση όχι όμως ακατόρθωτη.

Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/02/09, 19:14 από lampros. »

Αποσυνδεδεμένος lampros.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • lamprosl.blogspot.com
Απ: ''Μουσική Άμιλλα''
« Απάντηση #1 στις: 18/02/09, 19:10 »
Εκείνο που για μένα επείγει, είναι η ανάδειξη του ‘’ποιήματος της χρονιάς 2008’’…
Ακριβώς γιατί το 2008 τελείωσε και  θα ναι μάταιο το να το αναδείξουμε λίγο πριν το τέλος  του 2009… Είναι έτοιμο ένα μεγάλο μέρος ‘’δουλειάς’’ πάνω σε αυτό το ζήτημα και θα το καταθέσω σαν νέο θέμα, στον ίδιο πίνακα.
 

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ''Μουσική Άμιλλα''
« Απάντηση #2 στις: 18/02/09, 22:50 »
Πολύ καλές οι ιδέες και μακάρι να μπορέσουμε να τις προχωρήσουμε! Ήδη ο διαγωνισμός στίχου είναι γεγονός και τώρα που έχουμε βάλει τις βάσεις, μπορούμε να συνεχίσουμε.

Η μόνη μου αμφιβολία είναι αν ο διαγωνισμός θα είναι καλό να είναι μια ή δύο φορές το χρόνο. Ίσως αν γίνεται πολύ συχνά να υπάρξει κορεσμός και οι υποψήφιοι ή οι αναγνώστες να βαρεθούν.

Πολύ καλή βρίσκω την ιδέα του ποιήματος της χρονιάς. Έχουμε τόσα πολλά ποιήματα που δημοσιεύονται σε καθημερινή βάση και ο διαγωνισμός θα βοηθήσει να ξεχωρίσουμε τα πιο καλά από αυτά.

Για το τραγούδι της χρονιάς το θέμα είναι πιο μπερδεμένο, γιατί δεν είναι τόσο εύκολη η αποστολή συμμετοχών όπως στα ποιήματα (π.χ. θα στέλνονται παρτιτούρες; ή έτοιμα ηχογραφημένα τραγούδια; ).
Αλλά μπορούμε και για αυτό να μαζέψουμε ιδέες και να βρούμε κάτι που να βολεύει τους περισσότερους.

Όσοι ενδιαφέρονται για κάποια από τα παραπάνω, ας δηλώσουν το ενδιαφέρον τους, για να δούμε πού βρισκόμαστε και αν είναι να προχωρήσουμε με όλα ή με κάποια από αυτά.
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος argentina

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 466
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • argentina
Απ: ''Μουσική Άμιλλα''
« Απάντηση #3 στις: 19/02/09, 08:42 »
Παρα πολυ ωραιες ιδεες!!
Πραγματι, αν ειναι να εχουμε ποιημα της χρονιας 2008, καλο θα ειναι να βιαστουμε...
Εγω μπορω και θελω να βοηθησω σ'αυτο!
Λαμπρο, εχεις κατι συγκεκριμενο στο μυαλο σου;
Τι τεράστιο ψέμα πρέπει να επινοήσει το μυαλό του... για να μπορέσει να κυριαρχήσει στις αισθήσεις του... να τις γαληνέψει...;
                                                                                                             R. M. Rilke

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: ''Μουσική Άμιλλα''
« Απάντηση #4 στις: 19/02/09, 08:48 »
Πολύ ωραίες οι ιδέες σου Λάμπρο!Εύχομαι να υπάρξει και η ανάλογη ανταπόκριση σε αυτές...εφόσον βέβαια είναι υλοποιήσιμες! :)

Αποσυνδεδεμένος lampros.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • lamprosl.blogspot.com
Απ: ''Μουσική Άμιλλα''
« Απάντηση #5 στις: 19/02/09, 11:08 »
Αν κάποιος από τα μέλη, είναι

-Νομικός… (θα χρειαστούμε την συμβουλή του σε θέματα π.χ. κανονισμού συμμετοχής )
-Ραδιοφωνικός παραγωγός ή Δημοσιογράφος… (θα χρειαστεί π.χ. να γίνει μια συνέντευξη για το site, με την κα. Πόπη Αστεριάδη ή τον κο. Υφαντή κ.λ.π.)
-Ηθοποιός ή μέλος θεατρικής ομάδας (για το πρόγραμμα της βραδιάς ποίησης)
-Εργαζόμενος σε τομέα Δημοσίων Σχέσεων, δισκογραφικής εταιρίας, Εκδοτικού Οίκου, γραφίστας, προγραμμ. ηλ. Υπολογιστών,ή υπ. πολιτιστικών δρώμενων κ.λ.π.  ή έχει πολύ ελεύθερο χρόνο

και έχει την δυνατότητα να συνδράμει στις παραπάνω δράσεις παρακαλώ ας επικοινωνήσει μαζί μου μέσω Π. Μ ή ας τοποθετηθεί εδώ.

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ''Μουσική Άμιλλα''
« Απάντηση #6 στις: 19/02/09, 11:24 »
Για τις συνεντεύξεις, δεν είναι και τόσο πολύ δύσκολο, μέχρι τώρα διάφορα μέλη μας πήραν ωραιότατες συνεντεύξεις, χωρίς να είναι επαγγελματίες δημοσιογράφοι ή παραγωγοί. Μόνο αγάπη για το αντικείμενο και σχετικές γνώσεις χρειάζονται...
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος lampros.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • lamprosl.blogspot.com
Απ: ''Μουσική Άμιλλα''
« Απάντηση #7 στις: 19/02/09, 11:36 »
εγω π.χ. εχω παρει διάφορες συνεντευξεις....
''μπροστά'' όμως στον Κο Υφαντή... θα προτιμούσα να ''σταθεί'' κάποιος πιο ειδικός...
« Τελευταία τροποποίηση: 28/05/09, 20:46 από lampros. »

Αποσυνδεδεμένος Ωρίωνας

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
  • http://www.e-na.com/mpolitexneio.aspx
    • Προφίλ
    • http://mousikiamilla.blogspot.com/
Απ: ''Μουσική Άμιλλα''
« Απάντηση #8 στις: 19/02/09, 15:35 »
Η, σαφώς, θετικότατή μου άποψη επί των προτάσεων διατυπώνεται εδώ:

Έκδοση ποιητικής συλλογής

Υ.Γ. Κάποια τέτοια μυαλά (του συντάκτη του παρόντος θέματος) ήταν που οδήγησαν τους ανθρώπους έξω απ' τις σπηλιές
Έρωτας: Γεννιέται σε μια στιγμή, ζει για μια εποχή και πεθαίνει σε μια μέρα.
Αγάπη: Γεννιέται αργά, μεγαλώνει σιωπηλά και θάνατο ποτέ δεν βρίσκει.

Αποσυνδεδεμένος Aganippi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 665
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ποιος ζωντανός προικισμένος μ' αισθήσεις δεν ποθει
    • Προφίλ
    • http://aganipi.blogspot.com
Απ: ''Μουσική Άμιλλα''
« Απάντηση #9 στις: 21/02/09, 14:05 »
Λάμπρο, θεωρώ ότι είναι πολύ καλές κινήσεις για να αναδειχθούν άνθρωποι που έχουν ταλέντο. Αν χρειαστείς κάτι απο εμένα για συνθέτη και τραγουδιστή να μου πεις. Και πέρα απ' την ανάδειξη διοργανώνεται γιορτές της τέχνης που λείπουν απ' την καταναλωτική μας κοινωνία. Ένα συγχαρητήρια - το λιγότερο προς το παρόν που μπορώ να κάνω- και ένα καλό κουράγιο, δύναμη, θέληση να πάνε όλα καλά. Εμείς είμαστε δίπλα σας ότι βοήθεια κι αν χρειαστείτε.
Τρελά νερά αντιμέτωπα με ερμηνευτες της λογικής. Είναι να μην τρελαίνεσαι;
(Maybe dear, oh maybe, maybe, maybe,
Let me help you show me how.
Honey, maybe, maybe, maybe, maybe)

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: ''Μουσική Άμιλλα''
« Απάντηση #10 στις: 16/03/09, 02:17 »
Να πω και εγώ εδώ ότι η ιδέα σου με βρίσκει όχι απλά σύμφωνο , αλλά και ενθουσιώδη υποστηρικτή της.Πιστεύω ότι θα είναι μιά καλή ευκαιρία για νέους δημιουργούς και γιατί όχι , κάτι που μελλοντικά θα αποκτήσει μιά κάποια αίγλη και θα γίνει παράδοση. Είμαι λοιπόν πολύ περίεργος και ανυπόμονος να δω μέσα από την "μουσική άμιλλα" να πρωτοεμφανίζονται κάποιοι από τους μελλοντικούς καλλιτέχνες αυτής της χώρας. Αλλά και οι ταλαντούχοι ερασιτέχνες που θα μας δείξουν τις ικανότητές τους και θα μας ψυχαγωγήσουν με την κλασσική έννοια του όρου. Μπράβο Λάμπρο και αν χρειαστείς κάποια βοήθεια , μετά χαράς να συνδράμω! :up
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος lampros.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • lamprosl.blogspot.com
Απ: ''Μουσική Άμιλλα''
« Απάντηση #11 στις: 26/03/09, 16:47 »
Παράθεση
3)   Μουσική – τραγούδι…
   Διαγωνισμός τραγουδιού με συγκεκριμένο ερμηνευτή – αποδεκτή.
Θα γίνετε μια φορά σε ετήσια βάση, (Κανονισμός σχεδόν όμοιος με του Στίχου) με ιδιαιτερότητα πως η τελική Κριτική Επιτροπή θα συντίθεται από το επιτελείο του ερμηνευτή – αποδεκτή που θα αναλάβει να ερμηνεύσει το βραβευμένο θέμα, με την δική του δισκογραφική εταιρία, χωρίς επιπρόσθετη εμπλοκή του kithara.gr.
Έγινε μια πρώτη συζήτηση με αυτό το ενδεχόμενο στον ‘’Διόνυσο’’ (κοπή πίτας)  με την κα. Πόπη Αστεριάδη, ή οποία δήλωσε αρχικό ενδιαφέρον.

Υπάρχει κάποιος οι κάποιοι από την μουσική οικογένεια που θα ενδιαφερόταν να ασχοληθεί-ούν  με το συγκεκριμένο θέμα; 

Αν ναι, ας στείλει ένα Π.Μ.

Αποσυνδεδεμένος lampros.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • lamprosl.blogspot.com
Απ: ''Μουσική Άμιλλα''
« Απάντηση #12 στις: 26/03/09, 17:21 »
Π.Μ. θα παρακαλούσα επίσης να στείλει και όποιο μέλος της μουσικής οικογένειας του kithara  επιθυμεί να ασχοληθεί με την μελοποίηση ενός ή περισσοτέρων θεμάτων από τα 20 βραβευμένα του 1ου Διαγωνισμού Στίχου.
Τελικός στόχος θα είναι η δημιουργία ενός μουσικού cd  με θέμα σχετικό με την ‘’αλήθεια’’ (θέμα του Διαγωνισμού) και 12 με 15 περίπου τραγούδια.

 Τέσσερα από τα θέματα έχουν ήδη ξεκινήσει  και ολοκληρώνονται (από τους ίδιους τους δημιουργούς τους) ενώ δική μας πρόθεση, θα ήταν να ολοκληρωθεί η διαδικασία,  μέσω των μελών του kithara.

Είναι μια αρκετά δύσκολη προσπάθεια, όχι όμως ακατόρθωτη.

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: ''Μουσική Άμιλλα''
« Απάντηση #13 στις: 26/03/09, 19:18 »
Νομίζω ότι στο θέμα τραγούδι-μουσική , πρέπει να λάβουμε υπ όψη μας ότι στο χώρο μας υπάρχουν πολλοί αξιόλογοι μουσικοί -ερμηνευτές και οι γνώμες τους θα πρέπει να ληφθούν σοβαρά.Δεν πρέπει να ανακατεύουμε τα θέματα μεταξύ τους ,γιατί το καθένα έχει τις ιδιαιτερότητές τους και θα πρέπει να έχει ξεχωριστή ομάδα που θα την πλαισιώνει .

Αποσυνδεδεμένος lampros.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • lamprosl.blogspot.com
Απ: ''Μουσική Άμιλλα''
« Απάντηση #14 στις: 26/03/09, 21:05 »
Σαφώς πρόκειται για διαφορετικά θέματα… που χρειάζονται ξεχωριστή προσοχή και αντιμετώπιση
όπως και ομάδες ή επιτροπές.
Είναι και τα δυο θέματα, που απαιτούν πολύ μεγάλη ευθύνη και σοβαρότητα ως προς το κάθε ένα μέλος, αλλά
και ως προς τον στόχο τους.

Επελέγη σε αυτό το διερευνητικό επίπεδο, να εκδηλωθεί το προσδοκώμενο ενδιαφέρον μέσω Π.Μ,
ακριβώς για να μην καταλήξουν τα θέματα, πεδία για γκρίνιες προσωπικές αντιπαραθέσεις κ.λ.π.
Οι προτάσεις επίσης, απευθύνθηκαν προς  την ‘’μουσική ‘’οικογένεια του site και πιστεύω πως όλοι ευχόμαστε,
να βρουν ανταπόκριση.


Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: ''Μουσική Άμιλλα''
« Απάντηση #15 στις: 26/03/09, 22:01 »
Δεν νομίζω ότι η επικοινωνία σε θέματα που χρειάζεται ανταλλαγή απόψεων ,προβληματισμός και δημιουργική προσφορά,προχωράει με Π.Μ ,αλλά με δημόσιο σοβαρό διάλογο .Μόνο έτσι θα ακουστούν γνώμες ,ιδέες και θα έχουμε ολοκληρωμένη εικόνα στο που θα βαδίσουμε.
Και επειδή πρέπει να ξεχωριστεί απο το καμμάτι ποίηση -στίχος ,νομίζω ότι πρέπει να ανοιχθεί ξεχωριστό θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lampros.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • lamprosl.blogspot.com
Απ: ''Μουσική Άμιλλα''
« Απάντηση #16 στις: 27/03/09, 22:27 »
Η ‘’Μουσική Άμιλλα’’ δεν αφορά μόνο στίχους και ποίηση… Είναι μια πρόταση - πλαίσιο και αφορά κάθε νέο δημιουργό… μουσικό, ερμηνευτή, ποιητή, στιχουργό. Θα πω επίσης πως και η εκδήλωση στον Ιανό στις 29 -06-09  ξεκίνησε σαν βραδιά ποίησης, όμως ήδη στο πρόγραμμα της (θα υπάρξει επίσημη ανακοίνωση) περιλαμβάνονται ισάξια και η μουσική και οι στίχοι και τα ποιήματα, γιατί όλα από το kithara προέρχονται και κάθε προσπάθεια για δημιουργία δυνατοτήτων  θα πρέπει να συμπεριλαμβάνει όσο το δυνατόν περισσότερες ευκαιρίες.

Σαφώς και θα υπάρξει ανεξάρτητο θέμα, για κάθε ένα από τα παραπάνω.

Εδώ βρίσκεται μόνον ένα βασικό πλαίσιο και αρχές που όσοι συμμετέχουν θα πρέπει να αποδεχθούν. Κάποια από τα θέματα έχουν ήδη ξεκινήσει και για τα υπόλοιπα εύχομαι να βρουν το δρόμο τους. Δεν εξαρτάται όμως μόνο από εμένα και εκ των πραγμάτων δεν μπορώ προσωπικά να συμμετέχω και σε όλα.
Σχεδόν όλοι όσοι τοποθετήθηκαν εδώ, υιοθετώντας τις δεσμεύσεις της ‘’Μουσικής Άμιλλας’’ έχουν ήδη αναλάβει αρμοδιότητες θεμάτων που ήδη ‘’τρέχουν’’, με την σύμφωνη γνώμη των διαχειριστών.

Υπάρχουν ανάμεσα μας συμφωνώ πολύ αξιόλογα μέλη που εκπροσωπούν την μουσική οικογένεια
και πιθανόν θα ήθελαν να ασχοληθούν με την διοργάνωση του συγκεκριμένου διαγωνισμού τραγουδιού, και αυτός είναι και ο λόγος  ύπαρξης αυτού του μηνύματος – πρόσκλησης…

Αν κάποιος επιθυμεί να δηλώσει το ενδιαφέρον του με Π.Μ. αλλά και δημόσια ευχαρίστως να το κάνει.
Από εκεί και μετά πιστεύω, θα ανοιχθεί ξεχωριστό θέμα αλλά και ένας ειδικός σύνδεσμος επικοινωνίας όπως υπήρξε στον Δ.Σ. ή υπάρχει τώρα στο ‘’ποίημα της χρονιάς’’ για την καλύτερη επικοινωνία της ομάδας διοργάνωσης, που ξανάλεω πως οι διαχειριστές θα επιλέξουν.

Ευχαριστώ.


Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: ''Μουσική Άμιλλα''
« Απάντηση #17 στις: 27/03/09, 22:34 »
Πάντως οφείλω να πώ ότι για την εκδήλωση στον Ιανό ,εφ όσον απο ποιητική θα περιλαμβάνει και μουσική ,νομίζω ότι τουλάχιστον θα έπρεπε να ζητηθούν προτάσεις και πιθανές συμμετοχές ,απο τον χώρο μας .

Αποσυνδεδεμένος lampros.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • lamprosl.blogspot.com
Απ: ''Μουσική Άμιλλα''
« Απάντηση #18 στις: 27/03/09, 23:18 »
Θοδωρή, για να μην δημιουργηθούν λάθος εντυπώσεις,
η ευθύνη του ρεπερτορίου της εκδήλωσης, εχει ανατεθεί στην Βαγια ως μουσικός.
Θα μας κανει την τιμη, να είναι μαζί μας και να ερμηνεύσει και κάποια τραγούδια η Ποπη Αστεριάδη.
Δεν μπορούμε εως ότου υπάρξει επίσημη ανακοινωση, να συζητήσουμε κάτι αλλο εδώ.
Σιγουρα θα υπάρξει αντιστοιχο θεμα.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/04/09, 17:28 από lampros. »

Αποσυνδεδεμένος lampros.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • lamprosl.blogspot.com
Απ: ''Μουσική Άμιλλα''
« Απάντηση #19 στις: 25/05/09, 14:52 »
Π.Μ. θα παρακαλούσα επίσης να στείλει και όποιο μέλος της μουσικής οικογένειας του kithara  επιθυμεί να ασχοληθεί με την μελοποίηση ενός ή περισσοτέρων θεμάτων από τα 20 βραβευμένα του 1ου Διαγωνισμού Στίχου.
Τελικός στόχος θα είναι η δημιουργία ενός μουσικού cd  με θέμα σχετικό με την ‘’αλήθεια’’ (θέμα του Διαγωνισμού) και 12 με 15 περίπου τραγούδια.

 Τέσσερα από τα θέματα έχουν ήδη ξεκινήσει  και ολοκληρώνονται (από τους ίδιους τους δημιουργούς τους) ενώ δική μας πρόθεση, θα ήταν να ολοκληρωθεί η διαδικασία,  μέσω των μελών του kithara.

Είναι μια αρκετά δύσκολη προσπάθεια, όχι όμως ακατόρθωτη.




οι ''Up Des'' το μουσικό σχήμα που θα συμμετεχει στην ''Μουσική Άμιλλα'' στις 29-06-09 στον ΙΑΝΟ ανέλαβε τις μελοποιησεις των 1ου 2ου και 3ου βραβευμένου θέματος, απο τον 1ο Διαγωνισμό Στιχου...

01. Σαν μάγος σαν αλχημιστής,  kakoulis   
02. Ιδρωμένα σεντόνια,   pimami   
03. Αλήθειες που βουλιάζουνε, tinios

Για τα υπόλοιπα θέματα, ενημερωθείτε απο τον παρακατω σύνδεσμο.
Αποτελέσματα - Βραβεία 1ου Διαγωνισμού Στίχου kithara.gr


Σε κάποια άλλα θέματα έχουν ξεκινήσει οι διαδικασίες μελοποίησης και κάποια είναι ήδη έτοιμα.
Για αυτόν τον λόγο όσοι θα επιθυμούσατε να συμμετέχετε, επικοινωνείστε πριν, με τον-ους δημιουργό-ους ή μαζι μας.

Ευχαριστούμε.
 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
39 Απαντήσεις
30193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/16, 12:55
από George Papadimitriou
1 Απαντήσεις
5330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/03, 15:51
από Πέτροc
0 Απαντήσεις
3731 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/05, 12:43
από asxhmos
25 Απαντήσεις
11498 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/07, 01:30
από Bachante
0 Απαντήσεις
1860 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/06, 03:31
από Νίκος
10 Απαντήσεις
4721 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/06, 14:55
από George Sadoor
9 Απαντήσεις
4378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/07, 09:58
από papous
2 Απαντήσεις
3651 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/08, 14:13
από Stergios Kourou
75 Απαντήσεις
32315 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/09, 20:09
από lampros.
1 Απαντήσεις
5344 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/09, 17:04
από Ωρίωνας