Αποστολέας Θέμα: Gibson h Esp  (Αναγνώστηκε 6094 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aLienn46

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Gibson h Esp
« στις: 11/01/13, 01:11 »
Καλησπερα σας! ονομαζομαι Αρίστος και ειμαι καινουριος σε αυτο το φορουμ! πρωτα πρωτα θα ηθελα να ευχαριστησω οσουν θα με βοηθησουν στο ερωτημα μου! Λοιπον
Ειμαι νεος κιθαριστας  Ηλεκ.κιθαρας! Και ενδιαφερομαι για 2 κιθαρες η πρωτη ειναι : http://www.thomann.de/gr/gibson_lp_studio_50_tribute_gt_db_tm.htm


και η δευτερη : http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_ec401_bk.htm
 Ποια απο τις δυο θεωρειται εσεις καλυτερη?
Τα ειδη που παιζω ειναι μπλουζ,ροκ,μεταλ! Σας ευχαριστω ξανα! περιμενω απαντησεις  ;D

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Gibson h Esp
« Απάντηση #1 στις: 11/01/13, 03:17 »
Για μενα δεν υπαρχει θεμα...πας κατευθειαν για gibson...καλυτερο brandname,καλυτεροι μαγνητες,22 ταστα,πιο ομορφη(υποκειμενικο)...το θεμα ειναι αν σου κανει το 50s μανικι που ειναι ροπαλο!

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Gibson h Esp
« Απάντηση #2 στις: 11/01/13, 05:05 »
Όλα όσα είπες noe υποκειμενικά είναι. Τέσπα.

Για τα είδη που παίζεις καλό θα ήταν να δεις κι εδώ:
http://www.thomann.de/gr/prs_tremonti_se_vc.htm
http://www.thomann.de/gr/prs_se_245_tobacco_sunburst.htm
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gibson h Esp
« Απάντηση #3 στις: 11/01/13, 09:04 »
Αν εξαιρέσουμε το θεμα playability που προφανώς δεν το εξετάζεις γιατι ξεκινάς τωρα και προφανώς θα διαλέξεις κιθάρα και θα μαθεις πάνω της, θα σου έλεγα ότι αν είσαι κολλημενος με παλιό κλασσικό ροκ,και γουσταρεις Page ,Perry,Green,Slash,Moore κλπ πάρε Gibson.Θα βαστάς μια Gibson που από μόνο του το όνομα είναι βαρύ.
Αν  παιζεις πιο συγχρονα πραγματα,Metallica κλπ παρε ESP.
To ιδανικό θα ήταν να τις δοκιμάσεις και να δεις ποια σε βολεύει καλύτερα...
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Gibson h Esp
« Απάντηση #4 στις: 11/01/13, 09:47 »
καλώς ήρθες φίλε.όπως θα κατάλαβες είναι τελείως υποκειμενικό το ποια προτιμά ο καθένας.
εγώ θα προτιμούσα την gibson.
να επαναλάβω το τετριμένο...δοκίμασέ και τις 2, ή και άλλες όπως ήδη σου προτάθηκαν κι έπειτα αποφασίζεις.
αν δεν έχεις δυνατότητα δοκιμής...τότε είναι λαχείο...διάλεξε και καλή τύχη.
« Τελευταία τροποποίηση: 11/01/13, 15:26 από JP.M »

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Gibson h Esp
« Απάντηση #5 στις: 11/01/13, 10:19 »
Καλωσήρθες Αρίστο!

Εκτός του ότι δεν τίθεται θέμα για το ποια είναι η "καλύτερη" κιθάρα (εντελώς υποκειμενικό ζήτημα και βασισμένο σε προσωπικές προτιμήσεις/γούστα), οι 2 που αναφέρεις έχουν και διαφορετικά specs, οπότε θα έλεγα επιβάλλεται η δοκιμή τους από εσένα προτού αγοράσεις (δεν είναι και λίγα τα λεφτά...), καθώς θεωρώ ότι σίγουρα θα προτιμήσεις παιχτικά την μια από τις 2 (ή κάποια από τις πολύ καλές προτάσεις του Mits@kou  ;) ).

Α, και σαν ηχόχρωμα για αυτά που παίζεις (στην αναλογία που συνεισφέρει η ηλ. κιθάρα στην ηχητική αλυσίδα), και οι 2 θα σε καλύψουν αρχικά, αλλά για αυτό θα σε απασχολήσει κατά κύριο λόγο ο ενισχυτής/ πολυεφέ/ πεταλάκια.
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Gibson h Esp
« Απάντηση #6 στις: 11/01/13, 14:28 »
Όλα όσα είπες noe υποκειμενικά είναι. Τέσπα.

Για τα είδη που παίζεις καλό θα ήταν να δεις κι εδώ:
http://www.thomann.de/gr/prs_tremonti_se_vc.htm
http://www.thomann.de/gr/prs_se_245_tobacco_sunburst.htm
ποιο ειναι υποκειμενικο???οτι η gibson εχει καλυτερο brandname απο την ltd,οτι οι gibson μαγνητες ειναι καλυτεροι απο τους active για ολα αυτα που θελει να παιξει το παιδι,οτι εχει 22 ταστα η gibson,ή οτι το 50s μανικι ειναι ροπαλο???

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gibson h Esp
« Απάντηση #7 στις: 11/01/13, 15:17 »
για μεταπωλητικη αξια θα επαιρνα gibson,αν κ το μανικι οπως αναφερθηκε ειναι ροπαλο...ειχα μια studio κ το μανικι ηταν ο λογος που την εδιωξα (+ οι μαγνητες απαραδεκτοι για το γουστο μου)... :P :P να σημειωσω οτι ειμαι κ γω μεταλας.
Εγω θα προτιμουσα την esp....(αλλα εχοντας προτερη εμπειρια απο την Gibson studio....)

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Gibson h Esp
« Απάντηση #8 στις: 11/01/13, 15:46 »
ποιο ειναι υποκειμενικο???οτι η gibson εχει καλυτερο brandname απο την ltd,οτι οι gibson μαγνητες ειναι καλυτεροι απο τους active για ολα αυτα που θελει να παιξει το παιδι,οτι εχει 22 ταστα η gibson,ή οτι το 50s μανικι ειναι ροπαλο???

1) Το brandname είναι υποκειμενικό, ναι. 9/10 ξεροί μεταλλάδες με το μπάτζετ του φίλου θα πάρουν την LTD και θα πούνε τη Studio καυσόξυλο, το Gibson δε θα τους πει τίποτα. Περίπου τόσοι θα πούνε κι ότι οι Jackson/Schecter/ESP custom shop κάνουν πλάκα με οποιαδήποτε Gibson Custom. Ένας μπλουζ μουσικός πάλι θα γελάει με αυτά που θα ακούει.

2) Κανένας μαγνήτης δεν είναι καλύτερος από κανέναν και για κανένα είδος μουσικής. Άλλο υπαρκτά πλεονεκτήματα, πχ υπεροχή του διπλού έναντι του μονού σε high gain λόγω μειωμένου hum, άλλο να κρίνεις βάσει χροιάς. Αυτή που εσένα δε σου κάνει για blues μπορεί να τρελαίνει τον xyz τύπο που εσύ εκείνη τη στιγμή θα θεωρείς από μέσα σου σίγουρα κουφό.

3) Δεν υπάρχει απολύτως κανένα αντικειμενικό κριτήριο που να καθορίζει ότι τα 22 τάστα είναι προτιμότερα από τα 19/21/24/27/30φεύγα για μπλουζ ή ροκ. Οπότε το ότι σου φαίνεται πλεονέκτημα είναι καθαρά θέμα της προσωπικής σου κρίσης. Κι άμα θέλουμε να το ξεφτιλίσουμε κιόλας, μέχρι και το "ρόπαλο" για έναν τύπο με παλάμες γίγας θα φανεί υπερβολικός χαρακτηρισμός.

Εν ολίγοις, δε διαφωνώ μαζί σου ότι η Gibson είναι καλύτερη επιλογή από την LTD, γιατί και τα δικά μου υποκειμενικά κριτήρια, όταν πρόκειται για τη συγκεκριμένη εφαρμογή, θα συγκλίνουν με τα δικά σου. Αυτό δε θα κάνει την κοινή μας γνώμη αντικειμενική πραγματικότητα. Αν κι εγώ μάλλον θα προτιμούσα PRS, μια studio έχω πιάσει όλη κι όλη και δε μου γέμισε καθόλου το μάτι.

Εν πάσει περιτώσει, οι μόνες υπαρκτές αντικειμενικές πραγματικότητες είναι οι φυσικοί νόμοι του σύμπαντος, τα υπόλοιπα είναι απλά ταύτιση υποκειμενικών απόψεων.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Gibson h Esp
« Απάντηση #9 στις: 11/01/13, 16:06 »
Και εγώ την PRS θα προτιμούσα, αλλά αυτή την PRS (με quilt maple top  ;) ):

http://www.dv247.com/guitars/prs-se-245-limited-quilt-top-electric-guitar-dark-cherry-sunburst--101153
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος aLienn46

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Gibson h Esp
« Απάντηση #10 στις: 11/01/13, 17:02 »
παιδια ευχαριστω παρα πολυ! και εγω προς την gibson  λεω να παρω! Αν και σκεφτομαι να αλλαξω μετα μαγνητες! τι λετε?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gibson h Esp
« Απάντηση #11 στις: 11/01/13, 17:07 »
AN δεν σου κάνουν....ΦΥΣΙΚΆ και να τους αλλάξεις!
« Τελευταία τροποποίηση: 11/01/13, 18:38 από hot_sauce »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Gibson h Esp
« Απάντηση #12 στις: 11/01/13, 18:16 »
..Αν και σκεφτομαι να αλλαξω μετα μαγνητες! τι λετε?
Άντε πάλι τα ίδια!..  :roll :wall

Εγώ λέω:

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί συζητάς για αλλαγή μαγνήτες ακόμα πριν πάρεις την κιθάρα!.. ... Που ξέρεις τι θα χρειάζεται αν δεν την ακούσεις πρώτα?..
Για μένα καλό θα ήταν αντί να σε ενδιαφέρει αλλαγή από τωρα, να βάλεις αυτά τα χρήματα πάνω στον αρχικό σου σχεδιασμό και να πάρεις μία καλύτερη κιθάρα από την αρχή...
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Gibson h Esp
« Απάντηση #13 στις: 12/01/13, 00:18 »
ποιο ειναι υποκειμενικο???οτι η gibson εχει καλυτερο brandname απο την ltd,οτι οι gibson μαγνητες ειναι καλυτεροι απο τους active για ολα αυτα που θελει να παιξει το παιδι,οτι εχει 22 ταστα η gibson,ή οτι το 50s μανικι ειναι ροπαλο???

1) Το brandname είναι υποκειμενικό, ναι. 9/10 ξεροί μεταλλάδες με το μπάτζετ του φίλου θα πάρουν την LTD και θα πούνε τη Studio καυσόξυλο, το Gibson δε θα τους πει τίποτα. Περίπου τόσοι θα πούνε κι ότι οι Jackson/Schecter/ESP custom shop κάνουν πλάκα με οποιαδήποτε Gibson Custom. Ένας μπλουζ μουσικός πάλι θα γελάει με αυτά που θα ακούει.

2) Κανένας μαγνήτης δεν είναι καλύτερος από κανέναν και για κανένα είδος μουσικής. Άλλο υπαρκτά πλεονεκτήματα, πχ υπεροχή του διπλού έναντι του μονού σε high gain λόγω μειωμένου hum, άλλο να κρίνεις βάσει χροιάς. Αυτή που εσένα δε σου κάνει για blues μπορεί να τρελαίνει τον xyz τύπο που εσύ εκείνη τη στιγμή θα θεωρείς από μέσα σου σίγουρα κουφό.

3) Δεν υπάρχει απολύτως κανένα αντικειμενικό κριτήριο που να καθορίζει ότι τα 22 τάστα είναι προτιμότερα από τα 19/21/24/27/30φεύγα για μπλουζ ή ροκ. Οπότε το ότι σου φαίνεται πλεονέκτημα είναι καθαρά θέμα της προσωπικής σου κρίσης. Κι άμα θέλουμε να το ξεφτιλίσουμε κιόλας, μέχρι και το "ρόπαλο" για έναν τύπο με παλάμες γίγας θα φανεί υπερβολικός χαρακτηρισμός.

Εν ολίγοις, δε διαφωνώ μαζί σου ότι η Gibson είναι καλύτερη επιλογή από την LTD, γιατί και τα δικά μου υποκειμενικά κριτήρια, όταν πρόκειται για τη συγκεκριμένη εφαρμογή, θα συγκλίνουν με τα δικά σου. Αυτό δε θα κάνει την κοινή μας γνώμη αντικειμενική πραγματικότητα. Αν κι εγώ μάλλον θα προτιμούσα PRS, μια studio έχω πιάσει όλη κι όλη και δε μου γέμισε καθόλου το μάτι.

Εν πάσει περιτώσει, οι μόνες υπαρκτές αντικειμενικές πραγματικότητες είναι οι φυσικοί νόμοι του σύμπαντος, τα υπόλοιπα είναι απλά ταύτιση υποκειμενικών απόψεων.
1)Ο φιλος μας ΠΟΥΘΕΝΑ δε λεει οτι ειναι μεταλλας...αλλα ακομα κ ετσι να ειναι η Gibson εχει καλυτερο brandname ειτε εισαι μεταλλας ειτε ψαρας....το τι θα επιλεξει ο μεταλλας δεν εχει σχεση με το brandname της καθε μαρκας

2)αν μας ελεγε οτι παιζει μονο μεταλ θα του λεγαμε καλυτερα τους emg...αλλα οπως κ να το κανουμε ΚΑΝΕΝΑΣ δε επαιξε ποτε μπλουζ με 85/60...μπορει να γινεται (μη μου πεις τωρα να ενας που παιζει) αλλα oi emg δεν ειναι κ τοσο ευελικτοι μαγνητες πως να το κανουμε

3)ΣΗμασια εχει να συζηταμε για να βγαινει ενα συμπερασμα οχι 'να χαμε να λεγαμε'...αν δεν ειναι το 50s ροπαλο,ποιο ειναι'
Τέλος γνωμη μου ειναι οτι οταν παιρνεις μια λ.π πιο 'σωστο' ειναι να εχει 22 ταστα,αλλα αυτο οντως ειναι το πιο υποκειμενικο απο αυτα που εγραψα!
« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/13, 13:31 από noe13 »

Αποσυνδεδεμένος aLienn46

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Gibson h Esp
« Απάντηση #14 στις: 12/01/13, 12:14 »
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Gibson h Esp
« Απάντηση #15 στις: 28/01/13, 19:57 »
ποιο ειναι υποκειμενικο???οτι η gibson εχει καλυτερο brandname απο την ltd,οτι οι gibson μαγνητες ειναι καλυτεροι απο τους active για ολα αυτα που θελει να παιξει το παιδι,οτι εχει 22 ταστα η gibson,ή οτι το 50s μανικι ειναι ροπαλο???

1) Το brandname είναι υποκειμενικό, ναι. 9/10 ξεροί μεταλλάδες με το μπάτζετ του φίλου θα πάρουν την LTD και θα πούνε τη Studio καυσόξυλο, το Gibson δε θα τους πει τίποτα. Περίπου τόσοι θα πούνε κι ότι οι Jackson/Schecter/ESP custom shop κάνουν πλάκα με οποιαδήποτε Gibson Custom. Ένας μπλουζ μουσικός πάλι θα γελάει με αυτά που θα ακούει.

2) Κανένας μαγνήτης δεν είναι καλύτερος από κανέναν και για κανένα είδος μουσικής. Άλλο υπαρκτά πλεονεκτήματα, πχ υπεροχή του διπλού έναντι του μονού σε high gain λόγω μειωμένου hum, άλλο να κρίνεις βάσει χροιάς. Αυτή που εσένα δε σου κάνει για blues μπορεί να τρελαίνει τον xyz τύπο που εσύ εκείνη τη στιγμή θα θεωρείς από μέσα σου σίγουρα κουφό.

3) Δεν υπάρχει απολύτως κανένα αντικειμενικό κριτήριο που να καθορίζει ότι τα 22 τάστα είναι προτιμότερα από τα 19/21/24/27/30φεύγα για μπλουζ ή ροκ. Οπότε το ότι σου φαίνεται πλεονέκτημα είναι καθαρά θέμα της προσωπικής σου κρίσης. Κι άμα θέλουμε να το ξεφτιλίσουμε κιόλας, μέχρι και το "ρόπαλο" για έναν τύπο με παλάμες γίγας θα φανεί υπερβολικός χαρακτηρισμός.

Εν ολίγοις, δε διαφωνώ μαζί σου ότι η Gibson είναι καλύτερη επιλογή από την LTD, γιατί και τα δικά μου υποκειμενικά κριτήρια, όταν πρόκειται για τη συγκεκριμένη εφαρμογή, θα συγκλίνουν με τα δικά σου. Αυτό δε θα κάνει την κοινή μας γνώμη αντικειμενική πραγματικότητα. Αν κι εγώ μάλλον θα προτιμούσα PRS, μια studio έχω πιάσει όλη κι όλη και δε μου γέμισε καθόλου το μάτι.

Εν πάσει περιτώσει, οι μόνες υπαρκτές αντικειμενικές πραγματικότητες είναι οι φυσικοί νόμοι του σύμπαντος, τα υπόλοιπα είναι απλά ταύτιση υποκειμενικών απόψεων.
1)Ο φιλος μας ΠΟΥΘΕΝΑ δε λεει οτι ειναι μεταλλας...αλλα ακομα κ ετσι να ειναι η Gibson εχει καλυτερο brandname ειτε εισαι μεταλλας ειτε ψαρας....το τι θα επιλεξει ο μεταλλας δεν εχει σχεση με το brandname της καθε μαρκας

2)αν μας ελεγε οτι παιζει μονο μεταλ θα του λεγαμε καλυτερα τους emg...αλλα οπως κ να το κανουμε ΚΑΝΕΝΑΣ δε επαιξε ποτε μπλουζ με 85/60...μπορει να γινεται (μη μου πεις τωρα να ενας που παιζει) αλλα oi emg δεν ειναι κ τοσο ευελικτοι μαγνητες πως να το κανουμε

3)ΣΗμασια εχει να συζηταμε για να βγαινει ενα συμπερασμα οχι 'να χαμε να λεγαμε'...αν δεν ειναι το 50s ροπαλο,ποιο ειναι'
Τέλος γνωμη μου ειναι οτι οταν παιρνεις μια λ.π πιο 'σωστο' ειναι να εχει 22 ταστα,αλλα αυτο οντως ειναι το πιο υποκειμενικο απο αυτα που εγραψα!

To θέμα, βέβαια, όταν παίρνεις κιθάρα δεν είναι το brandname...την κιθάρα την παίρνεις , κατά τη γνώμη μου, με βάση το value for money, το αν σε βολεύει παικτικά και μετά ηχητικά (καθώς αυτό μοντάρεται εν μέρει) και με το αν σου αρέσει εμφανισιακά. Δε λέω ότι δεν παίζει ρόλο το brandname, αλλά αυτό έχει να κάνει (α) με το πόσο δίνεις σημασία στο τι λέει το headstock σου και (β) με την μεταπωλητική αξία του οργάνου.

Αποσυνδεδεμένος sotto

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gibson h Esp
« Απάντηση #16 στις: 28/01/13, 20:44 »



To θέμα, βέβαια, όταν παίρνεις κιθάρα δεν είναι το brandname...την κιθάρα την παίρνεις , κατά τη γνώμη μου, με βάση το value for money, το αν σε βολεύει παικτικά και μετά ηχητικά (καθώς αυτό μοντάρεται εν μέρει) και με το αν σου αρέσει εμφανισιακά. Δε λέω ότι δεν παίζει ρόλο το brandname, αλλά αυτό έχει να κάνει (α) με το πόσο δίνεις σημασία στο τι λέει το headstock σου και (β) με την μεταπωλητική αξία του οργάνου.



Πολύ σωστός! Αυτή η σειρά κριτηρίων είναι μάλλον η καλύτερη για να καταλήξει σε αγορά νέας κιθάρας.
Έχω gibson studio lp wbgh και ltd ex401. Έχουν αρκετές διαφορές αλλά μπορώ να πω ότι καθεμιά είναι καλή στην κατηγορία της με βάση την άνεση στο παίξιμο και τον ήχο της. Βέβαια, να πω την αλήθεια, δεν υπάρχει κάτι που ΔΕΝ μπορείς να παίξεις με τη μία ή την άλλη κιθάρα, απλά είναι σχεδιασμένες να βολεύουν περισσότερο για διαφορετική χρήση και να ακούγονται καλύτερα σε κάποια μουσικά είδη. Άρα, η δοκιμή είναι το παν κατ΄εμέ και με τα κριτήρια που αναφέραμε.
Για τον ήχο μπορείς πλέον να κάνεις τα πάντα και όχι κατ΄ανάγκη μόνο με αλλαγή μαγνητών. Υπάρχει κι η αλλαγή ηλεκτρικών/wiring, η χρήση διαφόρων pedal/preamps/amps/fx/guitar software κλπ.

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Gibson h Esp
« Απάντηση #17 στις: 28/01/13, 21:05 »
Αν ξαναδιαβασετε την αρχικη ερωτηση που κανει ο O.P ρωταει λοιπον:

'Ποια κιθαρα θεωρειτε ΕΣΕΙΣ καλυτερη'

Απο τη στιγμη λοιπον που γινεται τετοια ερωτηση,θα πρεπει να αναφερουμε καποια οσο το δυνατον αντικειμενικα κριτηρια.Ουτε ποια μας βολευει στο χερι,ουτε τετοια πραγματα.Αυτο λοιπον προσπαθησα να τονισω.Επισης ανεφερα αρκετους παραγοντες κ εσεις κολλησατε στο brandname το οποιο ειναι ΕΝΑΣ απο τους λογους.Επισης η συζητηση που παρεθεσες εχει να κανει με την αντικειμενικοτητα της επωνυμιας και δεν αναφερω πουθενα οτι τη θεωρω τον κυριοτερο παραγοντα.Σαφως το να ταιριαζει στο χερι και στο ματι ειναι τα πιο σημαντικα,παρ'ολα αυτα δεν ρωτησε κατι τετοιο ο Ο.Ρ!

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Gibson h Esp
« Απάντηση #18 στις: 29/01/13, 13:40 »
Αν ξαναδιαβασετε την αρχικη ερωτηση που κανει ο O.P ρωταει λοιπον:

'Ποια κιθαρα θεωρειτε ΕΣΕΙΣ καλυτερη'

Απο τη στιγμη λοιπον που γινεται τετοια ερωτηση,θα πρεπει να αναφερουμε καποια οσο το δυνατον αντικειμενικα κριτηρια.Ουτε ποια μας βολευει στο χερι,ουτε τετοια πραγματα.Αυτο λοιπον προσπαθησα να τονισω.Επισης ανεφερα αρκετους παραγοντες κ εσεις κολλησατε στο brandname το οποιο ειναι ΕΝΑΣ απο τους λογους.Επισης η συζητηση που παρεθεσες εχει να κανει με την αντικειμενικοτητα της επωνυμιας και δεν αναφερω πουθενα οτι τη θεωρω τον κυριοτερο παραγοντα.Σαφως το να ταιριαζει στο χερι και στο ματι ειναι τα πιο σημαντικα,παρ'ολα αυτα δεν ρωτησε κατι τετοιο ο Ο.Ρ!


Δεν αναφέρθηκα καθόλου στο αρχικό ερώτημα του aLienn46, ούτε το ποστ μου είχε στόχο να σε "διορθώσει". Έκανα απλώς μια παρατήρηση επί του brandname, το οποίο εσύ έριξες στο τραπέζι και παρέθεσα τα δικά μου κριτήρια για την αγορά κιθάρας.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
GIBSON SG?

Ξεκίνησε από antoniosbbking « 1 2 » Τα καλύτερα...

25 Απαντήσεις
13026 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/08, 09:52
από Evangelos 123
51 Απαντήσεις
15475 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/08, 21:33
από Jezus
4 Απαντήσεις
3523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/09, 15:14
από Johnie Darko
Gibson EB 2

Ξεκίνησε από rockflea Μπάσο

11 Απαντήσεις
4411 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/10, 22:51
από rockflea
5 Απαντήσεις
5089 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/13, 01:34
από Nikos7
6 Απαντήσεις
7052 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/14, 23:44
από metalman
26 Απαντήσεις
7263 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/14, 16:57
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
8 Απαντήσεις
4778 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/15, 12:28
από harrisxr650
41 Απαντήσεις
17464 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/18, 16:50
από Uriah
10 Απαντήσεις
11111 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/18, 15:32
από bathan