Αποστολέας Θέμα: ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ COMBO ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ  (Αναγνώστηκε 30897 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος drinnn

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ COMBO ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ
« Απάντηση #25 στις: 18/11/09, 15:44 »
για να βγάλεις καλό καθαρό καταρχήν ήχο θα πρέπει να ανοίξεις τον ενισχυτή σου μέχρι το σημείο που θα αρχίσει “σπάει”  (παραμορφώνει) και από εκεί και μετά είναι θέμα γούστου

1ον)Ποιος ειπε οτι για να παρεις καλα καθαρα πρεπει ο ενισχυτης να αρχισει να παραμορφωνει? Ισα ισα που τοτε τα καθαρα σου πανε περιπατο.



Γράφω ΜΕΧΡΙ το σημείο που θα αρχίσει να παραμορφώνει



Συμφωνώ οτι οτι ενας 15W είναι πιο χρήσημος γιατι μπορει και να βγαλεις προβα, τζαμαρισμα,...
Αλλα θα ξαναπω οτι αυτα που ειπα ειναι για τα χρηση στο σπίτι οπως ειναι και ο τίτλος του θέματος.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/11/09, 15:46 από drinnn »

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ COMBO ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ
« Απάντηση #26 στις: 18/11/09, 17:54 »
fender projunior 15w
kai
orange tiny terror
πολυ καλες λυσεις

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ COMBO ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ
« Απάντηση #27 στις: 18/11/09, 18:48 »
Φιλε drinn τωρα καταλαβα τι εννοουσες. Μαλλον επρεπε να πεις να μην τον ανοιξεις παραπανω απο τη στιγμη που ''σπαει''...
Οκ συμφωνουμε. Απλα αν θελει και gain σε λογικες εντασεις πιστευω πως η λυση σε 5 watt ειναι μονοδρομος...Blackstar.


Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ COMBO ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ
« Απάντηση #28 στις: 18/11/09, 22:27 »
Παιδιά καλοί και βολικοί οι μικροί λαμπάτοι με 5-10 Watt αλλά συνηθως τους λειπουν ένα κάρο features καθώς οι περισσότεροι είναι προσανατολισμένοι σε ανθρώπους με μικρό budget και όχι σε αυτούς που τα θέλουν όλα σε χαμηλές εντάσεις..

Υπάρχουν βέβαια και μικροί που έχουν πλήρη Features, (Fx loop κλπ), όπως ο Harlequin της Cornford, Matamp κλπ αλλά είναι σχετικά ακριβοί.

Επίσης, για κάποιους μπορεί να ακούγεται σούπερ-ντούπερ-προσον, αλλα όλοι σχεδόν οι μικροί λαμπάτοι είναι Τάξης Α. Και τάξη Α δε σημαίνει καλυτερο από ΑΒ, σημαίνει διαφορετικό...

Σύμφωνα με την όποια εμπειρια έχω αυτό μεταφράζεται σε ασυμμάζευτη συμπεριφορά όταν βρωμίζει, ένα κάρο μεσαία, αργή απόκριση κλπ.

Δεν μπορούμε να έχουμε και την πίτα ολόκληρη, και το σκύλο χορτάτο... Οπότε νομίζω ένας 30άρης combo με πλήρες feature-set και Master Volume ίσως είναι καλύτερη αγορά από έναν μικρό λαμπάτο ακόμα και για σπιτικές εντάσεις. Αν το gear σας περιλαμβάνει και κάποιο overdrive ειδικά...

By the way, το θέμα είναι στην κατηγορία των ενισχυτών. Καλό θα είναι να μετακινηθεί.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ COMBO ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ
« Απάντηση #29 στις: 19/11/09, 00:04 »

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να σκεφτόμαστε ότι σήμερα παίζουμε μόνο στο σπίτι, αλλά ανά πάσα στιγμή μπορεί να "κάτσει" ένα live ή απλά να θέλουμε να τζαμάρουμε με φίλους...άρα τα 15-20 Watt είναι η χρυσή τομή.
[/quote]

ακριβως για αυτό το λόγο νομίζω ότι τα 5 watt θα ειναι λίγα...μάλλον θα πρέπει να κυμανθω σε κάτι απο 15-30. Βεβαια οι προτάσεις σας είναι καταπληκτικές, νομίζω ότι αυτό που μένει είναι να πάρω σβάρνα τα guitar stores και να εμπιστευτώ το αυτί μου...thanks μάγκες!!!

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ COMBO ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ
« Απάντηση #30 στις: 19/11/09, 00:08 »
νομίζω ότι αυτό που μένει είναι να πάρω σβάρνα τα guitar stores και να εμπιστευτώ το αυτί μου...thanks μάγκες!!!

Άντε και καλό testing, και όταν περιορίσεις τις επιλογές σου εδώ είμαστε αν θελήσεις κάτι.  :)
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ COMBO ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ
« Απάντηση #31 στις: 19/11/09, 03:38 »
Και αν είναι να ψάξεις για μεταχειρισμένα, αξίζει και ο Mesa Boogie F30... Διακοπτάκι για 5 βατ, και ήχος που απογοήτευσε τους μεταλλάδες φίλους των rectifiers.

Ένα από τα καλύτερα combo για μένα.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ COMBO ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ
« Απάντηση #32 στις: 19/11/09, 10:55 »
Ναι αλλα εχω τον f-30 και κανεις λαθος, διοτι μιλας για τον express!!! Η σειρα express ειναι αυτη που εχει διακοπτη για 5 watts...και οντως εκανε ενα βημα προς τον Lonestar π.χ...(υιοθετώντας απευθειας αρκετα απο τα modes του) και οχι μοντερνο μεταλ κτλ. Ωστοσο πλεον λεγεται 5:25 και βγαινει σε εκδοση με 10 και 12 ιντσες. Ο f-30 ειναι αρκετα διαφορετικος...

Να ενα video...



Α να κ ενα για bluesies...

Τον συστηνω ανεπιφυλακτα για τις χρησεις που τον θελεις (σπιτι προβα καποια live) αλλα εχε υποψη οτι δεν ειναι ο ενισχυτης που θα επαιρνα αν ηθελα blues-rock crunch. Σαντανιζει λιγακι (νεο ρημα...) αλλα μεχρι εκει. Επισης εχει ενα παραδοξο κολπο με την παραλληλη λοοπα για να παιζει πολυ πολυ καλα χαμηλες εντασεις. Και παλι για blues ομως θα προτιμουσα να σκασω το καθαρο για γευση blues jr ( σε αυτο το mode μοιαζουν καπως αλλα εχει vintage30 μεγαφωνο...). Αν σκεφτεσαι και πεταλακι και τον βρεις θα κατσει μια χαρα.

Παντως για το θεμα καθαρο-λαμπα-βρωμες κτλ μου εκανε εντυπωση κατι που εκανε τοσο η Bugera στα τερατακια της, οσο και η blackstar προσφατα (ισως οχι ακριβως το ιδιο αλλα κοντινη σκεψη). Προκειμενου να αποδιδουν καλα (το κατα δυναμην) και σε ανθρωπινες εντασεις, η δε bugera, αλλαξε αρκετα το volume control ωστε να το καταφερει αυτο...(οταν η cts (ποτενσιομετρα) παλια μετεφερε την παραγωγη στην taiwan τα νεα ποτενσιομετρα πηγαιναν απο τον ψιθυρο στην εκρηξη σε ενα mm πολλοι fender και mesa το εχουν αυτο π.χ.). Η δε blackstar αλλαξε ολο τον ενισχυτη (πατεντα) ως προς το οτι ειδε σε ποια σημεια του κυκλωματος πρεπει να επιτευχθουν καποιες ελαχιστες τιμες ωστε να ακουγεται καλα (χωρις να βαλεις το θεμα των db και του μεγαφωνου) και τωρα το volume αντι να ελεγχει ενα σημειο (σα βρυση ενα πραγμα) στο τελος ελεγχει διαφορα μεσα στο κυκλωμα...Καλη ιδεα! Φυσικα τα 1500-2000 που κοστιζει ειναι ενα θεμα!!! Παντως στους περισσοτερους ενισχυτες πανω κατω νιωθεις το σημειο που "εδω ειμαστε" ακομη και στα καθαρα, εγω παντως το νιωθω...

Εκει που θελω να καταληξω ειναι, οτι σαφως αρων την ibanez σου και δοκιμασε ο,τι μπορεις ειτε σε σπιτια φιλων για αρχη, και ο,τι μπορεις να δοκιμασεις!!! Αλλα τα blues rock του gary moore αλλα του luther allison αλλα του...δε σταματαει... Μπορει να σου αρεσει ενας ενισχυτης που ποτε δεν ηξερες και μαλιστα ειναι επιτακτικο να δοκιμασεις με τη δικια σου κιθαρα, (εγω εκανα κουτουρου αγορα, και τελικα κατεληξα να χρησιμοποιω μια αλλη που ειχα απλα και μονο γιατι ταιριαζουν).

Προσωπικα θα μου αρεσε ο windsor studio καθαρα και μονο για το ενσωματωμενο attenuator, και την αλλαγη τελικων...Αλλα με μια τελικη και 15 watt για live ...?καθαρα? δεν ξερω. Το παιξιμο και οι ρυθμισεις...? Υπο αυτη την εννοια ενας peavey classic 30 με κανα πεταλακι ισως για Low volume καταστασεις...?

Τελος για 400 ευρω ενας μη δημοφιλης παικτης, ειναι ο epiphone blues custom 30. Τα καθαρα του εχουν επαινεθει, τα ημι βρωμικα επισης, πεταλια παιρνει οκ, 2Χ12 ειναι, τιμη φοβερη και ενισχυτης που νιωθεις και σηκωνεις τα λεφτα σου αφου τα κιλα ειναι κοντα στα 37? και αυτο με ελαφρια ηχεια της eminence. Επισης θεωρω οτι ειναι πολυ ομορφος!!! Απο τα αρχικα μοντελα εχει διορθωθει και ενα ψεγαδι στη σχεδιαση (κατι με μια αξια σε ενα πυκνωτη που εκαιγε μια ευαισθητη ασφαλεια η καπως ετσι)



http://www.thomann.de/gr/epiphone_blues_custom_30.htm


Φανταστικος ηχος απο μια παμφθηνη κιθαρα...και πηγα ισπανια προσφατα...φτου.
http://www.youtube.com/watch?v=guSL1zjYhiA (Embedding disabled, limit reached)
http://www.youtube.com/watch?v=guSL1zjYhiA (Embedding disabled, limit reached)

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ COMBO ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ
« Απάντηση #33 στις: 19/11/09, 14:27 »
Όχι, δε λέω τον express.

Το διακοπτάκι δίπλα στο logo στη δεξιά θέση δε λέει 5 Watt?

edit: Άκυρο κατέβασα το manual και αυτό που διάβαζα για 5W Είναι FT SW.

« Τελευταία τροποποίηση: 19/11/09, 14:31 από Gabriel6th »
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ COMBO ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ
« Απάντηση #34 στις: 19/11/09, 14:31 »
Οχι ο F-30 δεν εχει τετοια δυνατοτητα. Footswitch λεει. Ο F-30 παντως ειναι πολυ ιδιαιτερος (boogie θα μου πεις...) ενισχυτης. Θελει ψαξιμο.
Παντως οι Express ακομα και μεταχειρισμενοι δεν πεφτουν κατω απο 800-900 ευρω...Και λιγο λεω.


Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ COMBO ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ
« Απάντηση #35 στις: 19/11/09, 15:37 »
Από εμένα μία πρόταση να προστεθεί στις ήδη πολύ καλές, πιστεύω είναι μοναδική:
Orange AD5 Valve Guitar Amp Combo στα 5w, αμιγώς λάμπα με 1 x EL84 και 1 x ECC83/12AX7.
Τιμή €190 σε προσφορά!.
Απίστευτο!!!. 


« Τελευταία τροποποίηση: 19/11/09, 15:40 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ COMBO ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ
« Απάντηση #36 στις: 19/11/09, 15:43 »
ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟ??? :o :o :o

Σχεδόν μισή τιμή! Και έχει εξαιρετικό ήχο!!! Αχ να βγαινε στα 15-20w... :-\

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ COMBO ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ
« Απάντηση #37 στις: 19/11/09, 15:45 »
Πολυ καλη ευκαιρια, ευχαριστουμε Αδριανε!
Καλο θα ηταν να το ψαξει ο φιλος.


Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ COMBO ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ
« Απάντηση #38 στις: 19/11/09, 15:45 »
ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟ??? :o :o :o

Εϊδες ρε παιδί μου??? Πράγματι είναι απίστευτο...
Μου έρχεται να πάρω ένα έτσι να υπάρχει μόνιμα, για το living room να υπάρχει να παίζω όποτε δίνεται η ευκαιρία...
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ COMBO ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ
« Απάντηση #39 στις: 19/11/09, 15:50 »
Μολις με εκανες και μενα να το σκεφτω σοβαρα!
Παντως με τετοια τιμη δεν βλεπω να κραταει πολυ το αποθεμα...
Αδριανε μηπως ξερεις αν οι Βρετανοι (dv247) σε χρεωνουν κατι περισσοτερο απο τα μεταφορικα?
Δεν εχω ξαναψωνισει απο αυτους. (Με τις τιμες που εχουν βεβαια δε θα αργησω και πολυ...)


Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ COMBO ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ
« Απάντηση #40 στις: 19/11/09, 15:54 »
Τα μεταφορικά για Ελλάδα από το DV247 είναι μόνο 18 ευρώ και δωρεάν για αγορές άνω των 300 ευρώ.
http://www.dv247.com/customerservice#how-much-does-shipping-cost
Μια χαρά!..

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ COMBO ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ
« Απάντηση #41 στις: 19/11/09, 16:04 »
Ευχαριστω!
Και χρονια πολλα. Εγινες πεντακοσίων!


Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ COMBO ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ
« Απάντηση #42 στις: 19/11/09, 16:12 »
ΧΑΧΑ, ευχαριστώ, νάσαι καλά, να θυμηθώ να σου ευχηθώ και εγώ όταν κλείσεις τα 84 (χρόνια στο profile σου..) !!!...!!!  :up
« Τελευταία τροποποίηση: 20/11/09, 01:03 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος drinnn

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ COMBO ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ
« Απάντηση #43 στις: 19/11/09, 16:45 »
εκτος απο το οτι ειναι προσφορα, απο τοτε που επεσε η λιρα εναντι του ευρω το dv247 και τα αλλα βρετανικα καταστηματα ειναι πιο φτηνα απο τα αντοιστηχα Γερμανικα (thomann, music store,...)

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ COMBO ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ
« Απάντηση #44 στις: 19/11/09, 17:27 »
Φτηνός ο Orange αλλά κλασική περίπτωση single-ended-one-trick-pony....
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ COMBO ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ
« Απάντηση #45 στις: 19/11/09, 20:07 »
Οχι ο F-30 δεν εχει τετοια δυνατοτητα. Footswitch λεει. Ο F-30 παντως ειναι πολυ ιδιαιτερος (boogie θα μου πεις...) ενισχυτης. Θελει ψαξιμο.
Παντως οι Express ακομα και μεταχειρισμενοι δεν πεφτουν κατω απο 800-900 ευρω...Και λιγο λεω.

Βασικα, ειναι διακοπτης επιλογης των καναλιων, δλδ καθαρο, βρωμικο, βρωμικο + γραφικο εκουαλαιζερ σε V θεση με pressence και παραπανω gain και ενταση...

Το fs ειναι για να το αφησεις στη μεσαια θεση (σκετο βρωμικο) και απο εκει αναλαμβανει το footswitch. Αλλιως δεν αλλαζει!!!

Παντως ολοι οι boogie ειναι "ιδιαιτεροι"...ανεβαζεις τα πριμα και τελικα βλεπεις να αυξανεται το gain αντι για τα πριμα κτλ...Αλλα οταν τους μαθεις...δεν το αλλαζω αυτο το στυλ ρυθμισης...Πανω κατω δινει εμφαση στο ποιο μερος του σηματος της κιθαρας θες να βγει μπροστα στην παραμορφωση. Σε live βοηθαει παρα πολυ...Αλλα θελει συνεχως ρυθμιση μεσω διαισθησης δεν κανει για Plug n play ηχους...

Συμφωνω για τον orange παντως και κυριως πολυ λιγα watt για το "αν βγει καμια προβα και live"!

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ COMBO ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ
« Απάντηση #46 στις: 19/11/09, 23:40 »
Για καμιά ηχογράφηση πάντως είναι ό,τι πρέπει!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ COMBO ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ
« Απάντηση #47 στις: 20/11/09, 01:27 »
Τελος για 400 ευρω ενας μη δημοφιλης παικτης, ειναι ο epiphone blues custom 30. Τα καθαρα του εχουν επαινεθει, τα ημι βρωμικα επισης, πεταλια παιρνει οκ, 2Χ12 ειναι, τιμη φοβερη και ενισχυτης που νιωθεις και σηκωνεις τα λεφτα σου αφου τα κιλα ειναι κοντα στα 37? και αυτο με ελαφρια ηχεια της eminence. Επισης θεωρω οτι ειναι πολυ ομορφος!!! Απο τα αρχικα μοντελα εχει διορθωθει και ενα ψεγαδι στη σχεδιαση (κατι με μια αξια σε ενα πυκνωτη που εκαιγε μια ευαισθητη ασφαλεια η καπως ετσι)


Σωστός ο tech21man για τον Epiphone Blues Custom. Κατά τη γνώμη μου πάντως είναι σχετικά ακριβός (σε αυτά τα λεφτά υπάρχουν πλέον πολλοί καλοί ενισχυτές), έχει μάλλον πολλά βατ για χρήση στο σπίτι, ενώ λόγω βάρους δεν είναι και ιδανικός για κουβάλημα.

Επίσης πολύ καλός ενισχυτής από την Epiphone, ειδικά στα καθαρά ή με λίγο overdrive και αρκετά πιο φτηνός είναι και ο Valve Special, ο οποίος πρέπει να είναι πλέον discontinued γιατί δεν τον βρίσκω πουθενά. Η ποιότητα των εφφέ του είναι συζητήσιμη, αλλά σαν βάση για κανένα πετάλι είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα επιλογή.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ COMBO ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ
« Απάντηση #48 στις: 22/11/09, 20:53 »
μετά από ψάξιμο στο internet, είδα τις παρακάτω επιλογές:

http://www.dv247.com/guitars/ashton-vp50-all-tube-50w-guitar-combo--44396
http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Fame-VS30-Combo-/art-GIT0010483-000

τους εχει δοκιμάσει κανείς? οι μάρκες μου είναι εντελώς άγνωστες αλλά φαίνονται καλές περιπτώσεις, και πολύ συμφέρουσες οικονομικα. υπάρχει μαγαζί στην αθήνα που να μπορώ να τους δοκιμάσω?

να θυμίσω ότι παίζω blues εως hard rock θέλω να τους ταιριάξω με αυτή την κιθάρα

http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Ibanez-SA-260-FM-Amber-Burst-Flamed-Maple-Top-incl.-Gigbag/art-GIT0006913-003

ευχαριστώ προκαταβολικά παιδια!


Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ COMBO ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ
« Απάντηση #49 στις: 23/11/09, 00:43 »
Αφου σε βλεπω και κοιτας και αλλα πραγματα, να σου προτεινω και τον Kustom Defender.
Μονοκαναλος, 50watt και σε σχετικα χαμηλη τιμη (οχι οσο αυτοι οι δυο που παρεθεσες βεβαια, τους οποιους δεν εχω ακουσει...)


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
146 Απαντήσεις
64934 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/08, 21:10
από Jezus
25 Απαντήσεις
22430 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/08, 16:47
από dunkan
27 Απαντήσεις
12589 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/07, 14:57
από hammer
9 Απαντήσεις
7499 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/14, 15:40
από talfarlow
30 Απαντήσεις
11502 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/11, 19:28
από Jezus
8 Απαντήσεις
5046 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 02:58
από cyclo
24 Απαντήσεις
9855 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/08, 11:09
από Johnie Darko
21 Απαντήσεις
8915 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/08, 12:31
από GiorgosVolos
34 Απαντήσεις
12172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/10, 23:25
από sakis1000
8 Απαντήσεις
4051 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/11, 01:37
από sakourtele