Αποστολέας Θέμα: βοηθεια για χορδες  (Αναγνώστηκε 7969 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος a7xjoey

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
    • Προφίλ
βοηθεια για χορδες
« στις: 21/01/09, 23:09 »
Να μαι παλι....
τελικα μετα απο ολο το τρελο ψαξιμο και πριξιμο αγορασα μια επιφον λες πολ προφεσι τζι εξ ι εμ
ι εμ τζι 81 κ 85
Το Προβλημα μου ειναι οι χορδες μου ηρθε η με 9αρες η με 8αρες χορδες....
Εγω σκευτομαι για 12αρες...το λιγοτερο 11αρες.....
Στην παλια εβαζα ερνι μπολ 11αρες ρεγκιουλαρ σλινκι και μου καθοτανε μια χαρα...
θελω να μεγαλωσω το παχος τοσο γιατι
1)δε μπορω να παιξω με τοσο λεπτες...
2)παιζω σε drop c
3)θελω να φτασω ενα ακομα μεγαλυτερο ογκο
 Οι αποριες μου ειναι
1)θα πρεπει να σφιξω καθολου την βεργα απο μεσα για να μην σκευροσει η κατι τετοιο που εχω διαωασει?Γενικα τι αλλαγες θα πρεπει να κανω για να μην ιπαρξει προβλημα στην κιθαρα μου?
2)υπαρχει τροπος να περναω συγκεκριμενα τις χορδεσ στην κιθαρα ωστε να μην ξεκοθρδιζετε?η καποιο κολπακι?
η κιθαρα εχει λοκινγ μπριτζ και   sealed   grover  κλειδια οποτε δε νομιζω να υπαρχει Προβλημα....
3)ιπαρχουν συγκεκριμενες χορδες που παιζουν καλυτερα μεταλ?Δεν εχω ιδεα

Συγνωμη αν εγινα κουραστικος ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για χορδες
« Απάντηση #1 στις: 22/01/09, 00:59 »
εχω μια ibanez gio και εχω περασει απο 9.5αρες σε 12αρες και απο της 12αρες σε 10αρες (προχτες τις αλλαξα) το μονο που χρειαστικε να ρυθμισω οταν εβαλα τις 12αρες ηταν να σφηξω πισω τις 2 βιδες που κρατανε τα ελλατηρια στο τρεμολο (γτ οταν κουδιζα drop C# ο καβαλαρης ανεβενε επικινδινα :P), το nut δεν το πειραξα καθολου , δεν χρειαστικε (μετα εκπηξεως), μετα ειδα μεσα απο το φορουμ (Guitar Setup) μερικες χρησημες οδηγεις για το βασικο set up καθε φορα που αλλαζω σημαντικα το κουρδισμα (απο drop B σε half step πχ)

τωρα ''κολπακια'' για το κουρδισμα δεν υπαρχουν η τουλαχιστον εγω δε γνωριζω, απλα αμα εχεις floyd tremolo αλλαζε μια-μια τις χορδες, αν και απ οτι ξερω οι prophecy series βγαινουν μονο με σταθερο καβαλαρη (διρωρθωστε με αν κανω λαθος).

Για χορδες: Εγω παντα D'addario ή Ernie Ball βαζω, για το metalcore που παιζω που και που μια χαρα ειναι και οι 2.

anyway , ελπιζω να σε βοηθισα καπως, δεν ειμαι και τρελα ψαγμενος και οτι ξερω σου λεω, αλλα και μια 2η γνωμη απο καποιον πιο εμπειρο θα ηταν καλη.

Αποσυνδεδεμένος Nicos_metal

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
  • Metal is my religion \m/
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για χορδες
« Απάντηση #2 στις: 22/01/09, 01:08 »
Φιλε μου για χορδες αφου θελεις χοντρες θα σου προτεινα τις ερνη μπολλ αφου σου αρεσουν  κιολας τις 10αρες που ειναι σε συνδυασμο με 11αρες μι:52 λα:46 ρε:30 σολ:17 σι:13 μι:10 σου δινουν τον  ογκο που χρειαζεσαι στις μπασες και ενα πιο ευκολο παιξιμο σολο για μεταλ που ειπες οτι παιζειw. Οσο για το κουρδισμα δεν εχει σχεση τι κλειδια εχει αλλα ο τροπος που τυλιγεις την χορδη πανω.Η χορδη για να ειναι σωστα τοποθετημενη πρεπει τουλαχιστο να κανει 2-3 γυρους πανω στο σιδερακι που ειναι η τρυπα :)Α και κατι αλλο δεν υπαρχουν χορδες για διαφορετικα ειδη μουσικης  υπαρχουν χορδες για το χερι σου  ;)Ελπιζω να βοηθησa
take a Look to the sky just before you die is the last time you will

Αποσυνδεδεμένος a7xjoey

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για χορδες
« Απάντηση #3 στις: 22/01/09, 07:36 »
kalhmera  ;DTHX   και για τις 2 απαντησεις παιδια
@alexis on fire
οντως η κιθαρα δεν εχει φλοιντ ειναι σταθερη...
και Εγω στην παλια μου που εβαλα απο 9 σε 11 δεν ειχα προβλημα ;)

@nikos metal
Νομιζω το σετ που μου λες απο ερνι μπολ ειναι το skinny top heavy bottom η καπως ετσι...
Το τσεκαρα και εγω αλλα το καταστημα εδω μου λεειε πως και καλα δεν υπαρχει ουτε με παραγκελεια >:(
Στο τελος αναφαιρεις και κατι για το κουρδισμα...πως μπορει η χορδη να κανει τουλαχιστον 3 φορες κυκλο το σιδερακι με το που τις βαλεις? Ετσι πωσ τις βαζω εγω παντως που το πολυ να κανει ενα κυκλο χανει πολυ ευκολα κουρδισμα...Αν μπορεις φοτισε με λιγο με το θεμα...αν υπαρχει κανενα βιντεο στο  u tube...

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για χορδες
« Απάντηση #4 στις: 22/01/09, 08:02 »
here you go
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος a7xjoey

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για χορδες
« Απάντηση #5 στις: 22/01/09, 14:43 »
den pianontai diaforetika oi xordes px se les paul logo ts statherhs gefiras kai tou nut etsi? ;D

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για χορδες
« Απάντηση #6 στις: 22/01/09, 14:59 »
Ti σχεση εχει εκει περα το nut και to bridge απλως περνας τι χορδη απο κατω και μετα απο πανω
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος a7xjoey

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για χορδες
« Απάντηση #7 στις: 22/01/09, 15:04 »
 και απο την μεσα πλευρα αντι για την εξω ;D
σιγουρα δεν θα εχω προβλημα με την κιθαρα αν βαλω 12αρες ετσι?

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για χορδες
« Απάντηση #8 στις: 22/01/09, 15:19 »
αφου εχεις fixed bridge δεν εχεις προβλημα
αμα εχεις τρεμολο απο πισω που εχει κατι ελατηρια πρεπει να βαλεις ακομα ενα η να σφηξεις τις βιδες
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος a7xjoey

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για χορδες
« Απάντηση #9 στις: 22/01/09, 15:20 »
 α ωραια τοτε γιατι κατι ακουγα για σφιξιμο βεργας

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για χορδες
« Απάντηση #10 στις: 22/01/09, 17:11 »
Τα πραγματα εχουν ως εξης:
1) ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ θα χρειαστει να πειραξεις τη βεργα. Το μπρατσο δεν ειναι ακαμπτο, και αν οι χορδες ειναι πιο βαριες, θα το τραβηξουν και θα το λυγισουν λιγο. Εσυ πρεπει να ελεγξεις το εξης:
Αφου περασεις τις χορδες κ κουρδισεις, δες (με τον πιο προφανη τροπο) αν το μπρατσο ειναι ισιο, η λυγισμενο. ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ να ειναι ΜΙΑ ΙΔΕΑ λυγισμενο, παντα προς τα μπροστα (κυρτο ως προς τις χορδες) και οχι προς τα πισω. Αυτο για τους εξης 2 λογους: Να παιζει σωστοτερα σε καθε ταστο η κιθαρα, και να μην τριζουν οι χορδες πουθενα στο μηκος της. Το "μια ιδεα" προκυπτει απ το γεγονος οτι σπανια ενα μπρατσο ειναι τοσο τελειο (ταστα+ξυλο) ωστε να ειναι ευθυ (ιδανικο) και να μην τριζει καπου.
ΠΡΟΣΕΧΕ μην φοβασαι ασκοπα, το πρωτο πραγμα για το οποιο μας ενδιαφερει η βεργα ειναι τα παραπανω κ οχι να μη σκευρωσει η κιθαρα. εννοειται ομως πως αν η κιθαρα σου δεν ειναι καλα ρυθμισμενη, και με πιο βαριες χορδες παραειναι λυγισμενη, τοτε οντως δεν κανεις καλο στο ξυλο.
ΟΜΩΣ εσυ δεν θελεις απο 9αρες σε Ε να πας σε 12αρες σε Ε. Αλλα σε ντο! Αρα, το οτι ειναι πιο παχιες οι χορδες, δε σημαινει οτι θα ειναι πιο βαριες για το μπρατσο, γιατι κουρδισες χαμηλοτερα (η δυναμη ειναι αναλογη της συχνοτητας κουρδισματος). Αρα τη βεργα για μενα πρεπει να την κοιταξεις (αν θες) ετσι κ αλλιως κ οχι επειδη αλλαξες (με αυτον τον συγκεκριμενο τροπο) χορδες.
ΑΝ η κιθαρα σου τωρα παιζει καλα, χωρις τριξιματα κλπ., επειδη οι 12αρες σε ντο ειναι σαν 9,5αρες σε Ε, ισως να μη χρειαζεται να ασχοληθεις με τη βεργα καν, για τοση λιγη διαφορα..
2) αυτο που ΠΡΕΠΕΙ να κοιταξεις ειναι το intonation. Αν προσεξεις, τα βαγονακια στη γεφυρα καθε χορδης δεν ειναι στην ιδια ευθεια. Αυτο γιατι χορδες διαφορετικου παχους εχουν αλλη συμπεριφορα οταν καμπτονται καθως πατας ενα ταστο. ο κανονας ειναι απλος:
κουρδιζεις, και μετα με το κουρδιστηρι παιζεις στο 12ο ταστο. πρεπει να δεις οτι η νοτα ειναι και αυτη ακριβως κουρδισμενη οπως κ η ανοιχτη χορδη.
Αν >440hz (πιο συνηθες) τοτε φερνεις το βαγονακι της χορδης ΠΙΣΩ. Αλλιως το φερνεις μπροστα
Μπορεις να τσεκαρεις και ψηλοτερα ταστα (πχ 17ο) για ακομα μεγαλυτερη ακριβεια. Αυτο ειναι το intonation.
Κ αφου εξαρταται μονο απ το παχος των χορδων ΠΡΕΠΕΙ να πειραξεις κατι, δεν μπορει..
Καλυτερη αποδοση σ αυτο το θεμα ομως θα χεις αν το μπρατσο ειναι ευθυ εως μια ιδεα λυγισμενο (που πιθανον να ειναι ετσι το δικο σου οπως ειπαμε).
3) Στο περασμα των χορδων τωρα: προτεινω 1 σημειο διαφορετικο απ το βιντεο: αντι για κομπο (το χω επιχειρησει προφανως), να κανεις μια γωνια στη χορδη μολις αυτη βγαινει απ το κλειδι, ομως "ΑΝΤΙΘΕΤΑ" απ την φορα κουρδισματος! Δηλαδη και στα πανω και στα κατω κλειδια της κιθαρας σου, κανοντας τη γωνια η χορδη να κοιταει προς το υπολοιπο headstock κ εξω απ την κιθαρα (αν υποθεσουμε οτι το περασμα γινεται καθετα οπως στο βιντεο). Και προσεξε επισης οι οποιες στροφες των χορδων στα κλειδια να μην αλληλο-πατιουνται! Να ειναι σπειρωτα!

Παντως πρεπει και μονος σου να ψαξεις τα 2 θεματα (intonation, truss rod), και φυσικα δεν ειναι τιποτα να τα μαθεις!

*Βαλε ernie ball not even slinky (12-56) (το βρισκεις ευκολα) αλλα αντι για την 24αρα (3η απο κατω) βαλε 22αρα (Plain παντα)! ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος JimiDS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για χορδες
« Απάντηση #11 στις: 22/01/09, 19:04 »
ερώτηση: το intonation ελέγχεται με αρμονική ή απλά με τη νότα του 12ου τάστου???

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για χορδες
« Απάντηση #12 στις: 22/01/09, 19:44 »
Αν δεν κάνω λάθος το ίδιο είναι? Πάντως με κανονική νότα στο 12 τάστο το ελέγχεις σίγουρα.

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για χορδες
« Απάντηση #13 στις: 22/01/09, 20:23 »
ερώτηση: το intonation ελέγχεται με αρμονική ή απλά με τη νότα του 12ου τάστου???

Καλυτερη ερωτηση θα ηταν: ελεγχεται απλα με αρμονικη ή με την νοτα του 12ου;;
Το λεω γιατι πολλες φορες επικρατει η λεξη "αρμονικη" ή "οι αρμονικες να πεφτουν πανω στα ταστα", αλλα η ουσια ειναι μια: εσυ οταν παιζεις το 12ο ταστο, το πατας! Ε αυτο πρεπει να ναι σωστο! η αρμονικη ειναι σωστη ετσι κ αλλιως (ακριβως στο μεσο του μηκους τις χορδης), αλλα αντε να βαλεις σημαδι που ειναι το μεσο και αντε να δεις (με ακριβεια) με πατημενη τη χορδη οτι το σημειο αυτο παταει στο ταστο.. η ακριβεια οτι πατας το ταστο με μια μεση δυναμη και βλεπεις τι γραφει το κουρδιστηρι ειναι πολυ πολυ μεγαλυτερη  ;)

Αποσυνδεδεμένος JimiDS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για χορδες
« Απάντηση #14 στις: 22/01/09, 22:29 »
ερώτηση: το intonation ελέγχεται με αρμονική ή απλά με τη νότα του 12ου τάστου???

Καλυτερη ερωτηση θα ηταν: ελεγχεται απλα με αρμονικη ή με την νοτα του 12ου;;
Το λεω γιατι πολλες φορες επικρατει η λεξη "αρμονικη" ή "οι αρμονικες να πεφτουν πανω στα ταστα", αλλα η ουσια ειναι μια: εσυ οταν παιζεις το 12ο ταστο, το πατας! Ε αυτο πρεπει να ναι σωστο! η αρμονικη ειναι σωστη ετσι κ αλλιως (ακριβως στο μεσο του μηκους τις χορδης), αλλα αντε να βαλεις σημαδι που ειναι το μεσο και αντε να δεις (με ακριβεια) με πατημενη τη χορδη οτι το σημειο αυτο παταει στο ταστο.. η ακριβεια οτι πατας το ταστο με μια μεση δυναμη και βλεπεις τι γραφει το κουρδιστηρι ειναι πολυ πολυ μεγαλυτερη  ;)
με σύγχισες αρχικά αλλά οκ! το point το πήρα...

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για χορδες
« Απάντηση #15 στις: 22/01/09, 23:10 »
ερώτηση: το intonation ελέγχεται με αρμονική ή απλά με τη νότα του 12ου τάστου???

Καλυτερη ερωτηση θα ηταν: ελεγχεται απλα με αρμονικη ή με την νοτα του 12ου;;
Το λεω γιατι πολλες φορες επικρατει η λεξη "αρμονικη" ή "οι αρμονικες να πεφτουν πανω στα ταστα", αλλα η ουσια ειναι μια: εσυ οταν παιζεις το 12ο ταστο, το πατας! Ε αυτο πρεπει να ναι σωστο! η αρμονικη ειναι σωστη ετσι κ αλλιως (ακριβως στο μεσο του μηκους τις χορδης), αλλα αντε να βαλεις σημαδι που ειναι το μεσο και αντε να δεις (με ακριβεια) με πατημενη τη χορδη οτι το σημειο αυτο παταει στο ταστο.. η ακριβεια οτι πατας το ταστο με μια μεση δυναμη και βλεπεις τι γραφει το κουρδιστηρι ειναι πολυ πολυ μεγαλυτερη  ;)
με σύγχισες αρχικά αλλά οκ! το point το πήρα...

Προφανως δεν το θελα!σορρυ..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
26 Απαντήσεις
22835 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/03, 20:07
από sourwtiri
17 Απαντήσεις
14371 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/04, 15:46
από get down
54 Απαντήσεις
34719 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/08, 01:00
από Stoyo
13 Απαντήσεις
6160 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/06, 02:28
από Ax_Wield
18 Απαντήσεις
26232 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/06, 18:22
από paran0id
3 Απαντήσεις
2689 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/08, 20:21
από Inuitarcher
χορδές

Ξεκίνησε από BilliSsS Μπάσο

9 Απαντήσεις
7128 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/08, 18:36
από YmiRLinG
8 Απαντήσεις
6258 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/09, 11:41
από bassakos
11 Απαντήσεις
5376 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/09, 23:54
από SirBlackBass
1 Απαντήσεις
2267 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/10, 00:19
από Serviani