Αποστολέας Θέμα: Απο H-S-H σε H-H  (Αναγνώστηκε 4824 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απο H-S-H σε H-H
« στις: 31/05/08, 18:57 »
Καλησπερα παιδια! Εχω την απορεια, αν βγαλω τον μεσαιο μαγνητη (single coil) και αφησω τους αλλους δυο (humbuckers) χωρις να αλλαξω τον επιλογεα θα υπαρχει καπιο προβλημα απο την στιγμη που ειναι πενταθεσιος; Αν αλλαξω τα καλωδεια ετσι ωστε στην πρωτη θεση να ειναι ο brigdge, στην δευτερη και οι δυο, στην τριτη ο neck και στις αλλες δυο κανενας θα υπαρχει καπιο προβλημα;
Αν την δωσω σε τεχνικο να μου βαλει τριθεσιο ποσο περιπου θα μου παρει;
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Απο H-S-H σε H-H
« Απάντηση #1 στις: 01/06/08, 04:02 »
Ολα αυτά που λες γίνονται πανεύκολα και μπορείς να τα κανείς και ο ίδιος. Τωρα για κόστος τριθέσιου δεν ξέρω  :-\
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Απο H-S-H σε H-H
« Απάντηση #2 στις: 01/06/08, 13:12 »
Τα πρωτα που λεω ναι μπορω να τα κανω και μονος, η κενες θεσεις στον επιλογεα με προβληματιζουν. Σε περιπτωση που αλλαξω τον επιλογεα ομως πρεπει να ξαναγινουν ολες οι συνδεσεις και δεν τα πολυ ξερω... Ποτενσιομετρα πραγματα κακο... Καλητερα στον τεχνικο να ειμαι σιγουρος
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Απο H-S-H σε H-H
« Απάντηση #3 στις: 01/06/08, 14:06 »
Για τί κιθάρα μιλάς?
Τι κέρδος έχεις να βγάλεις έναν μαγνήτη?

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Απο H-S-H σε H-H
« Απάντηση #4 στις: 01/06/08, 14:15 »
http://www.thomann.de/gr/ibanez_grg170dx_bkn_egitarre.htm

Αυτη εδω ειναι η κιθαρα. Μου χαλασε ο μεσαιος μαγνητης και επειδηδεν θελω αυτην την στιγμη να ξοδεψω λευτα πανω τις, αν ειναι θα της αλλαξ ωολους τους μαγνητες μαζι αργοτερα, ειπα να την αφησω χωρις των μεσαιο
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος sof1a

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • https://www.facebook.com/SummerCampTheBand/
Απ: Απο H-S-H σε H-H
« Απάντηση #5 στις: 01/06/08, 14:19 »
Δεν αλλάζει ο ήχος της κιθάρας αν κάνεις τόσες μετατροπές στους μαγνήτες ή κάνω λάθος??

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απο H-S-H σε H-H
« Απάντηση #6 στις: 01/06/08, 14:28 »
Βρες έναν από κανέναν συνφορουμίστα με κανένα 15άρι ευρώ, δεν είναι ανάγκη να ξοδευτείς δεν αξίζει τον κόπο.

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Απο H-S-H σε H-H
« Απάντηση #7 στις: 01/06/08, 14:42 »
@Sofia αν αλλαξουν ολοι οι μαγνητες φυσικα και αλλαζει εντελος ο ηχος, αν μονο φυγει ενας μαγνητης χανεις τον ηχο που θα μπορουσες να εχεις απο αυτον τον μαγνητη, αλλα εχεις τον ιδιο ηχο απο τους αλλους.

@studio54 Και γιατι να δωσω 15+εξοδα αποστολης (3-4 ευρο; ) για να εχω μετα απο 3-4 μηνες αλλων εναν μαγνητη για πεταμα; Ενταξη δεν ειναι κανενα σοβαρο ποσο, αλλα καλητερα να παρω κατευθειαν κατι που θα κρατισω. Εκτος πια και αν βρω την σουπερ ευκαιρια...
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Απο H-S-H σε H-H
« Απάντηση #8 στις: 01/06/08, 17:33 »
Εγώ απλά έκοψα τα καλώδια του μαγνήτη (του μονού) στη δική μου ibanez και στη μεσαία θέση είναι ουσιαστικά kill. Ούτε ο ήχος άλλαξε, ούτε το switching στις blend θέσεις.

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Απο H-S-H σε H-H
« Απάντηση #9 στις: 01/06/08, 18:51 »
@Sofia αν αλλαξουν ολοι οι μαγνητες φυσικα και αλλαζει εντελος ο ηχος, αν μονο φυγει ενας μαγνητης χανεις τον ηχο που θα μπορουσες να εχεις απο αυτον τον μαγνητη, αλλα εχεις τον ιδιο ηχο απο τους αλλους.

@studio54 Και γιατι να δωσω 15+εξοδα αποστολης (3-4 ευρο; ) για να εχω μετα απο 3-4 μηνες αλλων εναν μαγνητη για πεταμα; Ενταξη δεν ειναι κανενα σοβαρο ποσο, αλλα καλητερα να παρω κατευθειαν κατι που θα κρατισω. Εκτος πια και αν βρω την σουπερ ευκαιρια...

Δεν ξέρω.... από την άλλη πάλι οι καλοί μαγνήτες είναι ακριβότεροι από την κιθάρα....

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Απο H-S-H σε H-H
« Απάντηση #10 στις: 01/06/08, 18:53 »
@Sofia αν αλλαξουν ολοι οι μαγνητες φυσικα και αλλαζει εντελος ο ηχος, αν μονο φυγει ενας μαγνητης χανεις τον ηχο που θα μπορουσες να εχεις απο αυτον τον μαγνητη, αλλα εχεις τον ιδιο ηχο απο τους αλλους.

@studio54 Και γιατι να δωσω 15+εξοδα αποστολης (3-4 ευρο; ) για να εχω μετα απο 3-4 μηνες αλλων εναν μαγνητη για πεταμα; Ενταξη δεν ειναι κανενα σοβαρο ποσο, αλλα καλητερα να παρω κατευθειαν κατι που θα κρατισω. Εκτος πια και αν βρω την σουπερ ευκαιρια...

Δεν ξέρω.... από την άλλη πάλι οι καλοί μαγνήτες είναι ακριβότεροι από την κιθάρα....

Ναι ομως μετα εχεις "αλλη" κιθαρα....

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Απο H-S-H σε H-H
« Απάντηση #11 στις: 01/06/08, 19:16 »
@Sofia αν αλλαξουν ολοι οι μαγνητες φυσικα και αλλαζει εντελος ο ηχος, αν μονο φυγει ενας μαγνητης χανεις τον ηχο που θα μπορουσες να εχεις απο αυτον τον μαγνητη, αλλα εχεις τον ιδιο ηχο απο τους αλλους.

@studio54 Και γιατι να δωσω 15+εξοδα αποστολης (3-4 ευρο; ) για να εχω μετα απο 3-4 μηνες αλλων εναν μαγνητη για πεταμα; Ενταξη δεν ειναι κανενα σοβαρο ποσο, αλλα καλητερα να παρω κατευθειαν κατι που θα κρατισω. Εκτος πια και αν βρω την σουπερ ευκαιρια...

Δεν ξέρω.... από την άλλη πάλι οι καλοί μαγνήτες είναι ακριβότεροι από την κιθάρα....

Δεν με ενδιαφερει φιλε...! Η κιθαρα ειναι η πρωτη μου και δεν την αντιμετωπιζω πλεων σαν ενα οργανο με την ταδε αξια και χρηστικοτιτα...

Μαλλον θα κανω αυτο που εκανε και ο gothic
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος morrigoth

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
  • It's Alive!
    • Προφίλ
Απ: Απο H-S-H σε H-H
« Απάντηση #12 στις: 03/06/08, 12:33 »
Παράθεση
Μαλλον θα κανω αυτο που εκανε και ο gothic
Η καλυτερη λυση!

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Απο H-S-H σε H-H
« Απάντηση #13 στις: 03/06/08, 13:47 »
μπορεις ευκολα και γρηγορα να τοποθετησεις πανω απο το μαγνητη καλη μονοτικη ταινια
(αρκετες στρωσεις) οποτε στην ουσια θα του κοψεις τα παρασιτα και ισως καταφερεις να τον μιουταρεις
και δεν θα φενετε ασχημα και η τρυπα...

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Απο H-S-H σε H-H
« Απάντηση #14 στις: 03/06/08, 16:03 »
Τελικα εκοψα τα κολιδια του, τα τυλιξα με μονοτικη ταινια (μια και εμειναν οι ακρες στον επιλογεα), εβγαλα εντελος τον μαγνητη απο την κιθαρα και θα δω πως ειναι το αποτελεσμα οταν παρω χορδες να της βαλω να την ακουσω.
Οσο για την τρυπα δεν με χαλαει καθολου, ισα-ισα
Pure f**k**g Metal From Texas