Αποστολέας Θέμα: Midi-Usb συνδεση πενταλιερας  (Αναγνώστηκε 4107 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Midi-Usb συνδεση πενταλιερας
« στις: 05/08/08, 23:21 »
Χαιρεται. Σημερα πηρα ενα καλωδιο με ενα ακρο usb και το αλλο ακρο καταληγει σε 2 καλωδια midi-in και Midi-out. Aναμεσα απο την εξοδο usb και τα 2 Midi ειναι και ενα κυλινδρικο μικρο πραγμα με 3 ledakia, το ενα υποδυκνειει την τροφοδοσια power και τα αλλα 2 λενε διπλα απο τα led, midi-in και midi-out. Εβαλα τους νραιβερς του προιοντος αναβει το power αλλα οχι τα αλλα 2 που αντιστιχουν στις midi υποδοχες, ενω ειναι συνδεδεμενα στην πενταλιερα μου (boss gt-8). O λογος που το κανω αυτο ειναι γιατι θελω να περασω κατι patchakia στο πενταλ.

Προσφατα κατεβασα απο το σαιτ της boss κατι patch πιο συγκεκριμενα το αρχειο GT-8 Paul Hanson Custom Patches. Συμφωνα με τις οδηγιες μου λεει να παω στο πενταλ και να πατησω system υστερα να γυρισω με το "δεξια-αριστερα" κουμπι μεχρι να δω στην οθονη την φραση MIDI:Bulk Load Waiting... ετσι και εκανα μεχρι εδω.. στην συνεχεια λεει να παιξω τα Midi files απο το computer και μολις η μεταφορα τελειωσει, στην οθονη της boss θα δω την φραση MIDI:Bulk Load   ldling. Επαιξα τα midi files απο το computer με 2πλο κλικ, ανοιξε ο media player και εδειχνε οτι το αρχειο παιζει αλλα δεν ακουγα τιποτα παρολαυτα. Οταν τελειωσε η αναπαραγωγη του αρχειου (Gt-8Patches.mid) η οθονη της Boss δε μου εβγαλε ποτε τετοιο μηνυμα.

Και ρωταω.. αρχικα γιατι δε μου αναβουν τα ledakia στο ματζαφλαρι εκεινο που βρισκεται πανω στο καλωδιο συνδεσης? υστερα μηπως "παιζω" λαθος το αρχειο Gt-8Patches.mid ? μηπως δλδ δεν πρεπει να το τρεξω με media player? αν καποιος εχει ξαναασχοληθει στο παρελθον με μεταφορα patch στην GT-8 παρακαλω ας δωσει τα φωτα του..
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Midi-Usb συνδεση πενταλιερας
« Απάντηση #1 στις: 06/08/08, 09:44 »
Εγώ απ' ότι θυμάμαι είχα αγοράσει ένα midi-usb cable της M-Audio, το οποίο όντως είχε κάποια λαμπάκια, τα οποία ποτέ δεν κατάφερα να τα κάνω να ανάψουν όλα :D..

Παρόλα αυτά, μπορούσα να κάνω την μεταφορά των patches μέσω ενός editor που υπάρχει σε αυτό το site.. Απλά τα patches που υπάρχουν σε αυτό το forum (και σε άλλα βέβαια) είχαν το extension ".syx" (π.χ. Vai_For_the_love_of_god.syx).. Έτσι μάζευες (i.e.: "κατέβαζες") όσα ".syx" ήθελες σε ένα folder του PC σου, συνέδεες το cable μέσω usb στο PC και μέσω midi στην GT8, άνοιγες το συγκεκριμένο editor και έπειτα υπήρχε στο τελευταίο η επιλογή copy (αν θυμάμαι καλά) ή κάπως έτσι.. Ήταν σχετικά πολύ απλή διαδικασία (δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα αν την επιχειρήσεις), μόνο που φοβάμαι ότι δεν θα πετυχαίνεις συνδεσιμότητα κάθε φορά.. Απλά σε αυτές τις περιπτώσεις, είτε ξανανοίγεις το editor, είτε ξανανοίγεις την πεταλιέρα, είτε ξανασυνδέεις τα καλώδια, είτε κλείνεις το γενικό του σπιτιού σου για 10 λεπτά (αποτυχημένη πλακίτσα :D).. 

Μια γενική παρατήρηση πάντως.. Όσα patches και να κατέβασα, ποτέ δεν κατάφερα να βγάλω τον ήχο που υποσχόταν το όνομα του patch.. Αυτό οφείλεται εν μέρει στο γεγονός ότι ο εκάστοτε χρήστης "στήνει" το patch με βάση το δικό του gear.. Έτσι ένα γκαζάτο patch που έχει δημιουργηθεί σε ένα ενισχυτή με αρκετά χρωματισμένα καθαρά δεν θα ακούγεται το ίδιο σε κάποιον ενισχυτή όπου τα καθαρά είναι αχρωμάτιστα (βλ. transistor).. Με αυτή την παράμετρο στο νου, τα έτοιμα patches είναι καλά σαν starting points αλλά σχεδόν ποτέ δεν είναι plug-n-play..

Καλή τύχη με τις συνδέσεις σου.. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 06/08/08, 09:54 από faser »

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Midi-Usb συνδεση πενταλιερας
« Απάντηση #2 στις: 06/08/08, 14:39 »
Eυχαριστω faser. Θα δοκιμασω το προγραμματακι να δω πως θα παει. Ναι δε προσπαθω να βγαλω ηχο hanson αλλωστε δεν τον ηξερα κιολας πριν δω κατ βιντεακια. Απλα μου αρεσαν τα patchakia του και ειπα να τα δοκιμασω.
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Midi-Usb συνδεση πενταλιερας
« Απάντηση #3 στις: 06/08/08, 15:35 »
φιλε faser κατεβασα μολις το editor απο το σαιτ που λινκαρες. Αλλα δε μπορω να βγαλω ακρη. Κατεβασα ενα αρχειο .syx απο το ιντερνετ και το εβαλα σε φακελο στο desktop. Υστερα ανοιξα το προγραμμα gt8editor.. αλλα απο κει κ μετα πως περναω το αρχειακι στην πεταλιερα μου ? εχει κατι βελακια πρασινα που γραφουν synch: upload gt-8 to pc και download pc to gt-8. E πατησα το 2ο ποσες φορες και η πεταλιερα δε μου εδειξε τπτ στην οθονη, οτι δλδ πηρε το εφε. ΣΙγουρα ειναι τοσο απλη διαδικασια οσο λες? γιατι εμενα μου εχει βγαλει το λαδι... χρειαζεται κατα την διαρκεια της μεταφορας να κανω καποια ρυθμιση στην gt-8 ? η ετσι απλα οπως την ανοιγω απο τον διακοπτη της ειναι διαθεσιμη να δεχτει νεα patch ασχετα με το τι δειχνει η οθονη ? αν μπορεις σε παρακαλω ριξε ενα χερι βοηθειας.
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Midi-Usb συνδεση πενταλιερας
« Απάντηση #4 στις: 06/08/08, 16:28 »
Δυστυχώς τώρα είμαι γραφείο.. Όταν το βραδάκι επιστρέψω θα το κατεβάσω μπας και θυμηθώ πως λειτουργεί.. Δεν έχω την GT8 πλέον οπότε δεν μπορώ να το δοκιμάσω κιόλας.. Απλά θυμάμαι ότι γενικά η διαδικασία είναι απλή.. Ελπίζω να έχω νεότερα το βραδάκι.. ::)

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Midi-Usb συνδεση πενταλιερας
« Απάντηση #5 στις: 06/08/08, 16:39 »
οκ θα περιμενω.. προσπαθησα αρκετη ωρα με το προγραμμα αλλα πραγματικα δεν εβγαλα ακρη. Φαινεται απλο προγραμμα αλλα κολλαω στην μεταφορα των δεδομενων
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Midi-Usb συνδεση πενταλιερας
« Απάντηση #6 στις: 06/08/08, 23:09 »
To κοίταξα λίγο το πρόγραμμα, αλλά δεν θυμάμαι πολλά πράγματα ::).. Αμυδρά ενθυμούμαι ότι πρέπει να κλικάρεις το εικονίδιο της πρίζας και έπειτα να ρυθμίσεις κατάλληλα το input devices και output devices.. Μετά πατάς "open and send", όπου διαλέγεις το directory που έχεις τα syx και ο editor τα στέλνει στο GT8.. Δυστυχώς αυτά τα ολίγα θυμάμαι (δεν είχα κάνει πάνω από 3-4 μεταφορές --> τη GT8 την κράτησα μικρό διάστημα)..

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Midi-Usb συνδεση πενταλιερας
« Απάντηση #7 στις: 07/08/08, 01:03 »
Τα εκανα αυτα που λες με τη σειρα που λες.. το εψαχνα 3 ωρες το θεμα.. αλλα τπτ.. μετα απο απειρες προσπαθειες εψαξα ολα τα banks και δε βρηκα κανενα απο τα patch που υποτιθεται οτι περναγα..
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Midi-Usb συνδεση πενταλιερας
« Απάντηση #8 στις: 07/08/08, 11:44 »
Χμμ.. Δεν μπορώ να φανταστώ γιατί δεν σου δουλεύει αυτό το editor.. Υποτίθεται ότι είναι ότι πιο απλό μπορείς να χρησιμοποιήσεις για μεταφορά patches από το PC στη GT8.. Δοκίμασε κάτι τελευταίο αν θέλεις.. Πήγαινε στη GT8 και βάλε σαν πρωταρχικό midi channel την επιλογή omni.. Αυτό σημαίνει ότι δεν χρειάζεται η πηγή και ο δέκτης να έχουν συγχρονισμένα midi channels.. Ίσως να μην μπορούν να "βρεθούν" αυτά τα δύο..

Πάντως σαν λύση ανάγκης, μπορείς να πας στο ίδιο site (bossgtcentral.com) και να πας στην επιλογή SysEx reader.. Κάνε browse το sys που θέλεις να εισάγεις.. Το tool αυτό θα σου εμφανίσει σε html μορφή τις ρυθμίσεις του patch.. Μετά manually μπορείς να εισάγεις τις ρυθμίσεις σου στη GT8 χρησιμοποιώντας τα knobs και τα κουμπιά της πεταλιέρας.. Το ξέρω, δεν είναι ότι πιο εύχρηστο, αλλά αν θες πάρα πολύ να δοκιμάσεις ένα συγκεκριμένο patch τότε είναι μια λύση ανάγκης..

Και κάτι τελευταίο.. Για να δεις αν τα patches σου μεταφέρθηκαν στα banks της GT8, δεν χρειάζεται να ψάχνεις όλα τα banks.. Η εισαγωγή γίνεται στη περιοχή 1-1 έως 30-4.. Αυτό σημαίνει ότι αποκλείεται κάποιο patch να έχει μπει στο 31-1 ή σε κάποιο επόμενο preset.. Επομένως μια καλή ιδέα θα ήταν να βγάλεις από την περιοχή αυτή (1-1 έως 30-4) κάποιο patch που έχεις δημιουργήσει και δεν θέλεις να το χάσεις.. Η εισαγωγή των patches από το PC αν επιτευχθεί θα σου κάνει overwrite τα ήδη υπάρχοντα patches στην περιοχή αυτή :-\..

Τι να πω.. Απότυχα να βοηθήσω λόγω του γεγονότος ότι δεν την έχω πια.. Αν έχεις χρόνο όμως ψάξε λίγο στο forum του bossgtcentral.. Ίσως να υπάρχει εκεί κάποιο primer για την εισαγωγή patches μέσω αυτού του editor..

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Midi-Usb συνδεση πενταλιερας
« Απάντηση #9 στις: 08/08/08, 00:26 »
Ναι γνωριζω οτι αποθηκευονται απο το 1-1 εως το 30, αυτο εννοω οτι τα εψαξα ολα. Μεχρι το 30 δλδ. Ευχαριστω για την βοηθεια παντως φιλε ισως τελικα το κανω μανιουαλ, απλα λιγο μου τη δινει το γεγονος οτι εδωσα 36 ευρω για το midi καλωδιο και η ολη φαση δε καθεται σωστα  :-\
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
3257 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/02, 17:17
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
10 Απαντήσεις
11500 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/06, 17:56
από The common cunning linguist
12 Απαντήσεις
11591 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/06, 22:59
από Sound of Rock
5 Απαντήσεις
3156 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/07, 14:07
από bluechild
18 Απαντήσεις
6581 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/12, 17:03
από periklist
6 Απαντήσεις
4076 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/08, 23:40
από Serviani
11 Απαντήσεις
9023 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/09, 12:24
από kolasni
6 Απαντήσεις
2619 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/12, 02:20
από metalmike
4 Απαντήσεις
3588 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/12, 20:04
από Crossroad
25 Απαντήσεις
8663 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/13, 12:40
από blade_levinson