Αποστολέας Θέμα: ESP VS Ibanez!!!  (Αναγνώστηκε 34247 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Flanger

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξεπουλησα επιτελους!!!
    • Προφίλ
Απ: ESP VS Ibanez!!!
« Απάντηση #75 στις: 19/08/05, 08:30 »
Εχω το ιδιο καθαριστικο εδω και μερικα χρονια.δεν παθαινει τιποτε η κιθαρα αολα φευγει η βρωμια και γινεται καπως.Επισης να σου πω οτι οσο καθαριζατην παλια μου κιθαρα(μια πολυ φτηνη washburn)οντως νομιζα οτι την καταστρεφω αλλα οταν πηγα στην stratocaster usa ηταν μια χαρα.αρα δεν εχεις προβλημα ωστοσο θελει μικρες ποσοτητες και απαλο πανι και αρκετο τρυψιμο.τωρα για το πεταλι της boss δεν εχω να σου πω πολλα απλα οτι αφου σου αρεσει παρτο.εχω παιξει με αυτο(εμενα δεν ειναι του στυλ μου)και το βρηκα αρκετα καλο για τα λεφτα του και τον ρολο του.παντως θα πρεπει να χρησιμοποιεις πολυ το volume στις αλλαγες απο  on->off,off->on.
I WAS LOST AND FOUND!

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ESP VS Ibanez!!!
« Απάντηση #76 στις: 18/09/05, 13:22 »
Μια ερωτηση ρε παιδες... με 2000 - 2500 ποια ειναι καλη επιλογη κατα τη γνωμη σας οσον αφορα ESP USA ;;;;;

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: ESP VS Ibanez!!!
« Απάντηση #77 στις: 18/09/05, 17:37 »
Μια ερωτηση ρε παιδες... με 2000 - 2500 ποια ειναι καλη επιλογη κατα τη γνωμη σας οσον αφορα ESP USA ;;;;;

esp eclipse II vtb....πολύ απλά....ΣΠΕΡΝΕΙ....

Αποσυνδεδεμένος Thunder

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ESP VS Ibanez!!!
« Απάντηση #78 στις: 21/09/05, 15:36 »
ΡΕ ΠΑΙΔΕΣ ΠΗΓΑ ΕΧΘΕΣ ΣΤΟΝ ΛΙΟΛΙΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΙΞΕ ΜΙΑ LTD M100 STA 500 Ε    ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΗΤΕΡΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΓΙΑ HARD ROCK ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΙΞΩ.Α ΚΑΙ ΕΠΙΣΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΙ ΠΩΣ IBANEZ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ.ΤΙ ΛΕΤΕ ΕΣΕΙΣ?

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: ESP VS Ibanez!!!
« Απάντηση #79 στις: 21/09/05, 16:48 »
ΡΕ ΠΑΙΔΕΣ ΠΗΓΑ ΕΧΘΕΣ ΣΤΟΝ ΛΙΟΛΙΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΙΞΕ ΜΙΑ LTD M100 STA 500 Ε    ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΗΤΕΡΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΓΙΑ HARD ROCK ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΙΞΩ.Α ΚΑΙ ΕΠΙΣΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΙ ΠΩΣ IBANEZ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ.ΤΙ ΛΕΤΕ ΕΣΕΙΣ?

Οι Ιμπανεζ γενικα ειναι χαλια, αλλα ιδιως σε αυτα τα λεφτα δεν κανουν ουτε για προσαναμμα στο τζακι...
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος cromlech

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ESP VS Ibanez!!!
« Απάντηση #80 στις: 21/09/05, 19:07 »
χαλια οι ibanez??δηλ οι ltd-wannabe esp- για τι ειναι?για στηριγμα στα πουκαμισα?τι λεμε ρε παιδια τωρα...ελεος.αμα βγαλουμε τις ltd καλυτερες απο τις ibanez...μπραβο μας

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: ESP VS Ibanez!!!
« Απάντηση #81 στις: 21/09/05, 20:27 »
χαλια οι ibanez??δηλ οι ltd-wannabe esp- για τι ειναι?για στηριγμα στα πουκαμισα?τι λεμε ρε παιδια τωρα...ελεος.αμα βγαλουμε τις ltd καλυτερες απο τις ibanez...μπραβο μας

Μα οι ltd είναι καλύτερες από τις ibanez....

Αποσυνδεδεμένος cromlech

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ESP VS Ibanez!!!
« Απάντηση #82 στις: 21/09/05, 21:24 »
ναι οκ παιδια οτι πειτε.παιξτε με ltd.αν ειναι δυνατον

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: ESP VS Ibanez!!!
« Απάντηση #83 στις: 23/09/05, 15:52 »
ναι οκ παιδια οτι πειτε.παιξτε με ltd.αν ειναι δυνατον

Καλά...κι εσύ παίξε με καρβουνόξυλα...αν δεν είχε γρήγορη ταστιέρα η ibanez να δω ποιος θα παιζε...

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: ESP VS Ibanez!!!
« Απάντηση #84 στις: 23/09/05, 16:17 »
Ρε παιδια ψυχραιμια, ο καθενας την αποψη του λεει.....Αλλωστε, και οι 2 χαλια ειναι.....Fender Mexican Rulezzzzzzz!!!!

Αποσυνδεδεμένος Devil Driver

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Death to true metal
    • Προφίλ
Απ: ESP VS Ibanez!!!
« Απάντηση #85 στις: 24/09/05, 00:58 »
ναι οκ παιδια οτι πειτε.παιξτε με ltd.αν ειναι δυνατον

Καλά...κι εσύ παίξε με καρβουνόξυλα...αν δεν είχε γρήγορη ταστιέρα η ibanez να δω ποιος θα παιζε...

Oι κιθάρες Peavey έχουν πιο γρήγορη ταστιέρα..

Ε τώρα ποιος να αγοράσει ibanez. Κανας κολλημένος με 80s heavy metal επικοδρακουλοαυτογράτορας

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: ESP VS Ibanez!!!
« Απάντηση #86 στις: 24/09/05, 01:25 »
Ρε παιδια ψυχραιμια, ο καθενας την αποψη του λεει.....Αλλωστε, και οι 2 χαλια ειναι.....Fender Mexican Rulezzzzzzz!!!!

Nai, τωρα τα πιασαμε τα λεφτα μας... :P
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: ESP VS Ibanez!!!
« Απάντηση #87 στις: 24/09/05, 10:23 »
Ρε παιδια ψυχραιμια, ο καθενας την αποψη του λεει.....Αλλωστε, και οι 2 χαλια ειναι.....Fender Mexican Rulezzzzzzz!!!!

Nai, τωρα τα πιασαμε τα λεφτα μας... :P

 ;D ;D ;D ;D ;D το περίμενα ;D ;D ;D ;D ;D Θα συμφωνήσω με τον Ερ...τωωωωρα...τα πιάσαμε τα λεφτά μας :P

Αποσυνδεδεμένος cromlech

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ESP VS Ibanez!!!
« Απάντηση #88 στις: 24/09/05, 11:48 »
καλα το πας με το ποιος παιζει με esp η ibanez???γιατι αμα τα δεις ετσι με esp παιζει ο αχρηστος ο hammet και με ibanez o petruzzi,o vai η ο satriani πχ. οποτε αστο.
αμα γουσταρεις μονο μεταλ στην κιθαρα παιρνεις esp.επειδη ομως δεν θα μπορεις να παιξεις τπτ αλλο...απλα παιρνεις καλυτερη

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: ESP VS Ibanez!!!
« Απάντηση #89 στις: 01/10/05, 01:49 »
Ενω με τον Casio τυπου ηχο της ιμπανεζ μπορεις να παιξεις πολλα πραγματα....
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: ESP VS Ibanez!!!
« Απάντηση #90 στις: 01/10/05, 02:14 »
Λοιπόν....από τα χέρια μου έχουν περάσει ESP MX-3 USA,ESP Stratocaster,Ibanez Joe Satriani JS1000,Ibanez Steve Vai Floral (η τελευταία δυστυχώς δεν μου άνηκε,αλλά την είχα για ένα δίμηνο,οπότε μπόρεσα να σχηματίσω άποψη,θέλω να πιστεύω  ;D )
Οι παρατηρήσεις μου έχουν να κάνουν με τα Made In Japan μοντέλα,δεν έχω παίξει ποτέ με LTD ή Ibanez Korea για να σας πώ τη γνώμη μου...
Οι Ibanez ναι,έχουν πιο "γρήγορα" μανίκια(γρήγορο δε σημαίνει και απαραιτητως καλύτερο,διαβάστε παρακάτω).Ειδικά η Joe Satriani είχε ένα φοβερό strat μανίκι.Δυστυχώς όλο το υπόλοιπο ήταν μέτριας ποιότητας.Το ίδιο ισχύει και για την Vai,με ακόμα πιο flat/γρήγορο μανίκι,αλλά δυστυχώς πάλι το υπόλοιπο ήταν μέτριας ποιότητας.Κατασκευαστικά οι esp υπερτερούν.Καλύτερα ξύλα και ηλεκτρονικά.Επίσης,περνώντας από τις Ibanez στις ESP,τα μπράτσα της esp ναι μεν ήταν πιο χοντρά (το οποίο εμένα με βόλευε προσωπικά γιατι έχω μεγάλο χέρι και συνηθίζω να "χουφτώνω" το μπράτσο) και θέλανε περισσότερη δουλειά για να παίξεις πιο γρήγορα,αλλά σε αποζημίωνε το μεγαλύτερο sustain και η στιβαρότητα που σου έδινε το μπράτσο.Επίσης οι esp τα πηγαίνανε καλύτερα εαν ήθελες να παίξεις καρφί στον ενισχυτή,σε αντίθεση με τις ibanez που θέλανε ένα μικρό "σπρώξιμο" από εφφέ.
Για να μή σας κουράζω,νομίζω πως είναι θέμα γούστου (και είδους παιξίματος).Αν συνηθίζετε να παίζετε metal,και χρησιμοποιείτε  πεταλιέρα η πολλά εφφέ,η Ιbanez σας ταιριάζει περισσότερο πιστεύω.Αν χρησιμοποιείτε τον ενισχυτή σας και δυο-τρία πετάλια,τότε ίσως να σας ταιριάζει μια esp.Aυτό βέβαια δεν είναι απόλυτο.Πάνω απ'όλα καλό είναι να ακούσετε το όργανο που θέλετε να αγοράσετε.

ps.για να απαντήσω και σε ένα άλλο σχόλιο,ESP made in USA δεν βγαίνουν πιά.Αυτές που έχει ο Λιόλιος είναι κιθάρες του 98-99 (τις είχα δει όταν τις είχε πρωτοφέρει,γράφουν ESP USA Custom στο headstock) και αμφιβάλλω αν τις αγοράσει κανείς για τα λεφτά που ζητάει...
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος ESPlayer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
  • Rock 'n' Ball
    • Προφίλ
Απ: ESP VS Ibanez!!!
« Απάντηση #91 στις: 29/12/05, 12:25 »
Kalh h LTD M100 file alla oxi k 500E.. Sto internet mporeis na th breis k 400 h k pio katw...

oso gia tis ki8ares h gnwmh mou einai oti o ki8aristas kanei th ki8ara kalh k oxi to adistrofo... parola auta LTD RULES giati tetoia (pros to paron) exw!!
Αν όλοι ήξεραν μουσική ο κόσμος θα ήταν διαφορετικός, καλύτερος...

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Απ: ESP VS Ibanez!!!
« Απάντηση #92 στις: 04/01/06, 20:45 »
Ενω με τον Casio τυπου ηχο της ιμπανεζ μπορεις να παιξεις πολλα πραγματα....

Α χα.... Casio ήχο λέει ρε παιδιάαααααα
Με ποια ibanez έπαιξες που είχε Casio ήχο;
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος Distorted

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ESP VS Ibanez!!!
« Απάντηση #93 στις: 10/07/06, 02:36 »
Eυχαριστώ ρε παιδια.Με κάνατε και γέλασα :D.Πολύ διασκεδαστική συζήτηση.

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: ESP VS Ibanez!!!
« Απάντηση #94 στις: 27/07/06, 21:55 »
Μιας και γίνεαι πολύ κουβέντα για τις esp/ltd  και επειδή μια τέτοια έχω και εγώ να σας πω τα δικά μου .

Εχω την esp ltd ec2005 που είναι η ίδια με την 500 . Η αρχική της τιμή ήταν 1010 περίπου ,(τιμή καταλόγου) όταν βγήκε ο 2005 και ήταν το aniversary μοντέλο για τα 30 χρόνια της esp . Αν και ltd  είναι πάαααρα πολύ προσεγμένη και η κατασκευή ήταν τρομερή . Ργώ τη πήρα από τον Λιόλιο 800 . Σε αυτά τα λεφτά θα μπορούσα να βρώ μια μεταχιρισμένη lespaul ή κάτι τέτοιο , αλλά δεν το μετανιώνω καθόλου που την πήρα !! Βέβαια ότι πληρώνεις παίρνεις και μια κιθάρα που κάνει 800 δεν θα μπορούσε να ημν ήταν καλή  ;D . Ακουσα από κάπου ότι η ec2005 και η truckster αν και ltd είνια πάρα πολύ κοντά στα stadar τhς esp

Ολες οι ltd που είναι από το 400 (πχ ec400,ec500) και πάνω είναι από τη κορέα και η κατασκευή άψογη . Οι άλλες (πχ ec50 ktl...) είναι από κίνα και η ποιότητα κατασκευής σαφώς χαμηλότερη....

Αποσυνδεδεμένος {SLASH}

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • h mousiki pigaini me polous ala gami--ai mazi mou
    • Προφίλ
Απ: ESP VS Ibanez!!!
« Απάντηση #95 στις: 10/08/06, 18:43 »
imai iper tis esp exoun oraio ixo kai pleon exo varethi na akouo gia ibanez

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: ESP VS Ibanez!!!
« Απάντηση #96 στις: 29/08/06, 11:29 »
Οι Ibanez εχουν ξεπεραστει και για αυτο φταιει η Ibanez μονο!!! ESP rules!!! Κλασσει καλυτερες κατασκευες και με κορυφαιο μοντερνο ηχο!!!

Αποσυνδεδεμένος liagasg

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: ESP VS Ibanez!!!
« Απάντηση #97 στις: 07/11/06, 11:36 »
Χαιρετω κατα αρχην.

Δεν ξερω πλεον τι κυκλοφορει στην αγορα. Το μονο που εχω παρατηρησει ειναι οτι οι κιθαρες εχουν γινει πιο φτηνες!
Εχω μια LTD M251. (δεν κυκλοφορει πλεον το μοντελο). Πριν απο 4 χρονια μου κοστισε 1400euro.
Ειναι μια χαρα κομματι. Δεν εχω το παραμικρο παραπονο. Τοτε ημουν σε διλλημα "ΕSP or Jackson". K κατεληξα σε ESP.
Mε 81/60 κ afterburner επανω, Floyd Rose Lisenced. Ειμαι υπερευχαριστημενος. Εχει πολυ καλο Sustain (αν κ εχει bolt on λαιμο), μενει κουρδισμενη ακομη κ αν "βιαστει".
Αλλα την προσεχω κιολας. Μονος την κανω Service, ξερω τι θελω κ πως να το παρω απο την κιθαρα μου.

Οι IBanez ειναι πολυ καλες επισης. Εχω κ μια φτηνη Ibanez. Ο ευκολοπαιχτος λαιμος τους δεν συγκρινετε με το "ροπαλο" που εχει η LTD.
Αν ειχα την πολυτελεια σημερα να παρω 2 κιθαρες σιγουρα θα ηταν μια ΕSP custom , κ μια IBANEZ JS.

Οσον αφορα τα "τεστ" κ τις δοκιμες που θα κανεις οταν πας να αγορασεις, μη ψαρωσεις παιζοντας σε 1000δες ενισχυτες κλπ.
Δες πως σου καθεται στα χερια, δες αν τρεμει ολοκληρη σε καθε πενια (καλο sustain). Αυτα μετρανε.

Αποσυνδεδεμένος gerosma

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
  • psaxnomai............
    • Προφίλ
Απ: ESP VS Ibanez!!!
« Απάντηση #98 στις: 18/12/06, 14:13 »
Loipon apo oti blepo, dn imoun o monos pou itan anamesa se esp(ltd) m-50 kai stin ibanez rg370 kai krinontas apo tis apantiseis ton perissoteron i ibanez einai kaliteri, kai logo ton magniton (2-1-2) apenati stin ltd (2-2) kai ston epilogea (5thesio antitheta me ton 3thesio tis ltd) kai akoma kai sto paiksimo logo tou mikroterou pratsou... opos exo akousei apo para polous anthropous, i ibanez (i mikres toulpaxiston, autis tis katigorias) einai kataskeuastika pio prosegmenes apo tis antistixes esp- akomi kai to tremolo, to opoio stin esp me ton kairo xalaei ton ixo tis eno tis ibanez dn niothei tpt (an mou epitrapei auti i ekfrasi)

Opote kai ego imoun sto dilima anamesa se autes tis 2 kai pisteuo oti se ola ta simia i ibanez einai kaliteri... an exete to idio dilima elpizo na dialeksete sosta

Tha ithela na nomizo pos boithisa...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
10534 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/13, 13:49
από JP.M
3 Απαντήσεις
3533 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/07, 01:59
από giorgos_z
23 Απαντήσεις
9769 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/08, 20:36
από pureanalog
18 Απαντήσεις
8908 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/08, 15:13
από Crossroad
3 Απαντήσεις
3981 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/08, 12:07
από Απόλλων
28 Απαντήσεις
10480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/08, 13:14
από Und3ad
11 Απαντήσεις
5095 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/08, 13:51
από mscmkr
26 Απαντήσεις
11286 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/08, 01:50
από Captain Theo
8 Απαντήσεις
4460 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/11, 16:47
από Maejima
5 Απαντήσεις
3661 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/12, 21:07
από Απόλλων