Αποστολέας Θέμα: Βιαστικη Επιλογη κιθαρας  (Αναγνώστηκε 16913 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος basthegreek

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Βιαστικη Επιλογη κιθαρας
« στις: 22/08/08, 23:55 »
γεια σας μαγκες...ειμαι καινουργιος στο forum και θελω την βοηΘεια σας σε ενα θεμα...Σε 2 μερες το πολυ πρεπει να εχω παραγγειλει κιθαρα απο αμερικη...ακουω nirvana,scorpions,metallica,black sabbath, και punk ...ειμαι αναμεσα σε δυο κιθαρες....gibson sg select and Jackson SL2H Custom USA Guitar...περιμενω τις αποψεισ για τισ κι8αρες...αν εχετε να μ προτεινεται κατι καλυτερο με τα ιδια λ7 εγω εδω ειμαι...  ;D ;D σας ευχαριστο ελπιζω να μην σασ τα επριξα... :P                   Ενα μεγαλο συγνωμη π αλλαξα 8εμα στο τοπικ αλλα δν ξερω πως φτιαχνω καινουργιο τοπικ και ειλικρινα βιαζομαι...... και παλι συγνωμη                     

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Βιαστικη Επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #1 στις: 23/08/08, 11:35 »
γεια σας μαγκες...ειμαι καινουργιος στο forum και θελω την βοηΘεια σας σε ενα θεμα...Σε 2 μερες το πολυ πρεπει να εχω παραγγειλει κιθαρα απο αμερικη...ακουω nirvana,scorpions,metallica,black sabbath, και punk ...ειμαι αναμεσα σε δυο κιθαρες....gibson sg select and Jackson SL2H Custom USA Guitar...περιμενω τις αποψεισ για τισ κι8αρες...αν εχετε να μ προτεινεται κατι καλυτερο με τα ιδια λ7 εγω εδω ειμαι...  ;D ;D σας ευχαριστο ελπιζω να μην σασ τα επριξα... :P                   Ενα μεγαλο συγνωμη π αλλαξα 8εμα στο τοπικ αλλα δν ξερω πως φτιαχνω καινουργιο τοπικ και ειλικρινα βιαζομαι...... και παλι συγνωμη                     
Αυτές είναι οι δύο αγαπημένες μου κιθάρες.Έχω μόνο τη Soloist όμως.Έχω πάιξει και με την SG.Αυτή που με βόλεψε περισσότερο είναι η Jackson η οποία έχει καταπληκτική ταστίερα και πολύ άνετη.Και εγώ από αμερική την πήρα.Πάρε την JACKSON σε συμβουλεύω γιατί είναι καταπληκτική ευκαιρία.

Αποσυνδεδεμένος basthegreek

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Βιαστικη Επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #2 στις: 23/08/08, 12:31 »
ειμαι σε διλλιμα γιατι ολοι μ λενε οτι οι jackson ειναι πιο πολυ για μεταλ....τι λες?μπορω να παιξω πολλα ειδη με την jackson?εδο ειναι η μια http://www.guitarcenter.com/Jackson-SL2H-Custom-USA-Guitar-511489-i1147012.gc                          και η αλλη εδω  http://www.guitarcenter.com/Gibson-SG-Select-Electric-Guitar-512604-i1173423.gc.............                                                 Μην ανησυχειτε με το τοπικ στο τελοσ 8α διαγραψω τα μνμ μ ευχαριστω.............

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Βιαστικη Επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #3 στις: 23/08/08, 13:28 »
Κατά τη γνώμη μου μπορείς να παίξεις τα πάντα με τη Jackson.Από εκεί και πέρα πάρε όποια θες.Εγώ συγκεκριμένα είχα φάει κόλλημα με τη Gibson SG.Πρίν πάω στην αμερική είχα ψάξει στο ιντερνετ και βρήκα τη soloist.Μόλις είπα στο Γιάννη το καθηγητή μου για την κιθάρα αυτήν μου είπε παρε τήν οπωσδήποτε.Τελικά πήγα στην Αμερική με το σκεπτικό να πάρω τη soloist.Όταν πήγα στο guitarcenter και είδα τη gibson από κοντά με έπιασαν με αμφιβολίες.Τελικά σκέφτηκα ότι είναι καταπληκτική ευκαιρί η soloist σε σχέση με τη gibson όπου η τιμή της είναι κοντά με της Ευρώπης.Είμαι χαρούμενος για την επιλογή και έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου ότι θα πάρω κάποτε την sg.Εγώ σου λέω ότι η soloist είναι καλύτερη αλλά κάνε ότι λέει η καρδιά σου.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Βιαστικη Επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #4 στις: 23/08/08, 14:10 »
Θες να επιλέξεις βιαστικά κιθάρα, δεν έχεις κριτήριο για να την επιλέξεις, βιάζεσαι (δηλαδή θα την παραγγείλεις μέσα στα επόμενα 2 λεπτά...) και κοιτάς στα 2-3 χιλιάδες δολλάρια...

Όμορφα.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Βιαστικη Επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #5 στις: 23/08/08, 14:16 »
Μια παρενθεση. Το θεμα διαχωριστηκε απο εμενα και εβαλα εγω τον τιτλο ;) Οποτε ας επικεντρωθουμε στο τι ζηταει το μελος
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Βιαστικη Επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #6 στις: 23/08/08, 14:53 »
Απο αυτες που λες, jackson SL2H Mahogany ομως. Mε το μαονι σαν ξυλο σωματος θα εχεις ακομα πιο κοντινο ηχο σε πουσαρσμενη lespaul + ολα τα καλα της Jackson. Ειχα μια με σχεδον ιδιο configuration (μαονι σωμα και λαιμο, εββενο ταστιερα και 2 διπλους Sl1 Custom '87, απλα κανονικα ηταν με εναν διπλο και εναν μονο αλλα εβαλα εναν διπλο σε μεγεθος μονου στον λαιμο και εγινε σαν sl2 ουσιαστικα και ηταν υπεροχη κιθαρα. Σπλιταρεις και τους διπλους και εχεις οτι ηχο χρειαζεσαι απο καθαρα και strat ηχους μεχρι lespaul πουσαρισμενη με πολυ καλο τρεμολο, αψογο λαιμο και ταστιερα, πολυ καλα contours και πολυ ομορφο σχημα).
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος basthegreek

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Βιαστικη Επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #7 στις: 23/08/08, 17:32 »
Θες να επιλέξεις βιαστικά κιθάρα, δεν έχεις κριτήριο για να την επιλέξεις, βιάζεσαι (δηλαδή θα την παραγγείλεις μέσα στα επόμενα 2 λεπτά...) και κοιτάς στα 2-3 χιλιάδες δολλάρια...

Όμορφα.
                           


δεν βιαζομαι εγω ισα ισα το ψαχνω εδω και 4 μηνεσ το 8εμα...απλως ειναι η μοναδικη ευκαιρια να παρω κιθαρα απο αμερικη...ενασ συγεννης θα μ την φερει ελλαδα σε λιγες μερες και μ ειπε σε διο μερεσ να τ πο πια 8ελω..καταλαβες? :P :P τι λετε για αυτο το λεσπολι στα ιδια λ7....http://www.guitarcenter.com/-i1149214.gc....ευχαριστω π με βοηθατε

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιαστικη Επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #8 στις: 23/08/08, 17:40 »
Για εμένα Jackson με 1000 και είναι και πιο φτηνή από τη LesPaul

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Βιαστικη Επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #9 στις: 23/08/08, 17:41 »
Αντιλαμβάνεσαι πιστεύω ότι οι 3 κιθάρες είναι εντελώς διαφορετικής φιλοσοφίας μεταξύ τους ώς προς τις ταστιέρες, τους μαγνήτες και τον τρόπο κατασκευής. Το μόνο κοινό που βλέπω να έχουν είναι humbuckers, μαόνι (alder στην περιπτωση της jackson)  και το ότι... είναι ακριβές.

Τι κιθάρα έχεις τώρα? Σε τί επίπεδο βρίσκεσαι? Τι παίζεις?

Πχ αν είναι να θες να παίξεις μέταλ, δε νομίζω ότι χρειάζεται να κουβαλάς το βάρος μιας λεσπόλ και ίσως να πρέπει να πάρεις κάτι με καλύτερη ταχύτητα στο μπράτσο και ευκολότερη πρόσβαση στα τελευταία τάστα.

Επίσης μία από τις 2 κιθάρες έχει τρέμολο...

Στους 4 μήνες που το ψάχνεις, τι κιθάρες έχεις δοκιμάσει και ποιές από αυτές σε βολέψανε?

Με τί ενισχυτή θα τις συνδυάσεις?

Και αν επιτρέπεται, αν και θα με πούν κάποιοι προκατελημένο, πόσων ετών είσαι και ποια η ενασχόληση σου με το αντικείμενο?
« Τελευταία τροποποίηση: 23/08/08, 17:44 από Gabriel6th »
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Βιαστικη Επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #10 στις: 23/08/08, 17:47 »
Όντως είναι δυο τελείως διαφορετικές κιθάρες με τελείως άλλα χαρακτηριστικά μεταξύ τους.Αν προλάβεις και τις ακούσεις κάπου θα είναι μια πολύ καλή ευκαιρία

Αποσυνδεδεμένος basthegreek

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Βιαστικη Επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #11 στις: 23/08/08, 17:55 »
Gabriel6th  δυστυχως ειμαι απο επαρχια και δν εχω την ευκαιρια να παικσω με πολλες κι8αρες....δοκιμασα μονο μια Gibson SG Menace και μια fender stratocaster...ο ενυσχητησ δν με ενδιαφερει ακομα γτ δν εχο λ7 για καλον ενυσχητη...απο οτι καταλαβες χρειαζομε την βοηθεια σ γτ δν ειμαι και πολυ εμπειροσ οσο καποιοι απο εσασ...γιαυτο ζητησα τισ αποψεις σασ αλλοστε..             και ειμαι 18 χρονων εχει τοσο μεγαλη σημασια?

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Βιαστικη Επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #12 στις: 23/08/08, 17:59 »
Δεν θεωρώ ότι παίζει ρόλο η ηλικία.Αφού είσαι επαρχία θα σου πρότεινα την Jackson

Αποσυνδεδεμένος basthegreek

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Βιαστικη Επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #13 στις: 23/08/08, 18:11 »
ωραια με την βοη8εια σασ αποκλεισα το ταυρακι και το λεσπολι..johnie δν βρηκα jackson SL2H Mahogany ... τι λετε για την Gibson Angus Young Signature SG π εχει mahogany body kai neck και ειναι και πιο φ8ηνη?

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Βιαστικη Επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #14 στις: 23/08/08, 18:17 »
Ξεκινάς να φτιάξεις gear με λάθος τρόπο, και αυτό έχει σχέση και με την ηλικεία και με την εμπειρία. Το να έχεις κιθάρα των 3000 δολλαρίων και να παίζεις με κάποιον ενισχυτή μπρίκι, δεν ξέρω πως σου ακούγεται εσένα αλλά για μένα είναι λάθος. Σκοπός δεν είναι να σου διαμορφώσουμε γνώμη, αλλά να σε βοηθήσουμε να αντιληφθείς τις ανάγκες και τις απαιτήσεις σου σε σχέση με κάθε όργανο..
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος basthegreek

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Βιαστικη Επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #15 στις: 23/08/08, 18:26 »
αφου εχω την δυνατοτητα να παρω κι8αρα 2500 δολλαριων να μην την εκμεταλλευτω?τετοιεσ ετυκαιριεσ μπορει να ειναι λιγες στην ζωη σ...και το προβλημα με τον ενισχυτη ειναι οτι δν μπορει να μ τον κουβαλησουν απο αμερικη...γιαυτο και δν ασχολουμε προσ το παρον.. και παλι σ ζητω την βοη8εια σ ωσ πολυ πιο εμπειροσ απο εμενα  για μια κι8αρα π να ταιριαζει στην μουσικη που ακουω...αλλα εσυ αντι να με βοη8ας τα βαζεις μαζι μ  :P :P

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Βιαστικη Επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #16 στις: 23/08/08, 18:30 »
Πολύ σωστή η παρατήρηση του Gabriel6th... Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να το λέω... Μεγαλύτερο ρόλο στον ήχο παίζει ο ενισχυτής παρά η κιθάρα. Η κιθάρα είναι για να σε βολεύει στα χέρια, ο ενισχυτής για να σε βολεύει στο αυτί.

Με βάση αυτό το σκεπτικό πρέπει να δοκιμάσεις όσες περισσότερες κιθάρες μπορείς. Ειδικά αν μιλάμε για μοντέλα τόσο διαφορετικά όσο μία SG από μία Soloist.

Και να θυμάσαι οτι ό' τι και να σου πούμε εμείς, εσύ είσαι αυτός που θα παίζεις οπότε εσύ πρέπει να αισθάνεσαι άνετα με την κιθάρα που θα επιλέξεις.

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Βιαστικη Επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #17 στις: 23/08/08, 18:32 »
αφου εχω την δυνατοτητα να παρω κι8αρα 2500 δολλαριων να μην την εκμεταλλευτω?τετοιεσ ετυκαιριεσ μπορει να ειναι λιγες στην ζωη σ...και το προβλημα με τον ενισχυτη ειναι οτι δν μπορει να μ τον κουβαλησουν απο αμερικη...γιαυτο και δν ασχολουμε προσ το παρον.. και παλι σ ζητω την βοη8εια σ ωσ πολυ πιο εμπειροσ απο εμενα  για μια κι8αρα π να ταιριαζει στην μουσικη που ακουω...αλλα εσυ αντι να με βοη8ας τα βαζεις μαζι μ  :P :P

Δεν τα βάζω μαζί σου. Προσπαθώ να σε κάνω να καταλάβεις ότι η Αμερική θα συνεχίσει να υπάρχει, οι ακριβές κιθάρες θα συνεχίσουν να είναι πιο φτηνές εκεί. Αν τα 2500 τα δαπανάς από την τσέπη σου, φέρε μια καλή κιθάρα και πάρω από εδώ έναν καλό ενισχυτή με 500-600 ευρώ. Αν τα βάζει κάποιος άλλος, πες του να σου φέρει μια φτηνότερη κιθάρα και να σου δώσει να πάρεις έναν καλό ενισχυτή εδώ.

Τέτοιες ευκαιρίες δεν είναι λίγες στη ζωή. Εφόσον έχεις συγκενείς εκεί που μπορούν να αγοράσουν με τις εκεί τιμές, μπορούν ανα πάσα στιγμή να σου στείλουν μια κιθάρα πληρώνοντας κάτι παραπάνω αλλά και πάλι φτηνότερα από ότι εδώ.

Τα μουσικά όργανα μαζικής παραγωγής καλώς η κακώς δεν είναι επένδυση. Δεν θα κερδίσεις κάτι φέρνοντας μια πολύ ακριβή κιθάρα από αμερική μακροπρόθεσμα.

Δεν έχω κανένα κόμπλεξ ούτε με ηλικείες, ούτε με αυτούς που ξεκινάνε τώρα ούτε με το gear το ίδιο. Απλά εφόσον έχεις 2500 δολλάρια να διαθέσεις one way or another γιατί να μη τα δαπανήσεις με τον καλύτερο δυνατό τρόπο?
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Βιαστικη Επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #18 στις: 23/08/08, 18:35 »
Και αυτή είναι η βοήθεια που μπορώ να σου δώσω. Το να διαλέξω κιθάρα και ενισχυτή για σένα είναι σαν να σου κόβω τη μπριζόλα και να τη μασάω κιόλας. Μπορεί να σε βολέψει, μπορεί και να αηδιάσεις κιόλας...

Σόρρυ αν φρενάρω τα όνειρά σου αλλά νομίζω ότι είσαι σε σύγχηση σε σχέση με το τι χρειάζεσαι/θέλεις και απλά προσπαθείς για τον Α η Β λόγο να καταλήξεις με μια ακριβή κιθάρα.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος basthegreek

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Βιαστικη Επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #19 στις: 23/08/08, 18:40 »
ακριβωσ...εχω 2500 δολλαρια να δια8εσω για κιθαρα και 200 ευρο για ενισχυτη που αμα πουλησω και τον παλιο μ 8α εχω περιπου 500...απλωσ πρωτα 8ελο να παρο μια καλη κι8αρα και μετα απο 1-2 μηνεσ να ρωτισω και να παρω εναν καλο ενισχυτη π να ταιριαζει στιν κι8αρα π πηρα...εσυ τι κι8αρα μ προτεινεισ?3 μνμ εχεισ στειλει και δν μ εχεισ απαντισει:P

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιαστικη Επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #20 στις: 23/08/08, 18:45 »
ο Gabriel6th θέλει να πει πως θέλει εμπειρία και αυτί για να διαλέξεις την κιθάρα που σου ταιριάζει και θα σ'αρέσει...
εσύ τώρα ρωτάς ποια κιθάρα είναι πιο καλή..
αλλά το πιο καλή είναι διαφορετικό για κάθε είδος....
αν θες να δώσεις οπωσδήποτε τόσα λεφτά (...είναι πολλά! ) για την κιθάρα με μόνο κριτήριο το μάτι και τη γνώμη κάποιων πιο έμπειρων...μαζί σου...σκέψου μόνο την περίπτωση που δεν σου αρέσει η κιθάρα που θα έρθει από τόσο μακριά ( πράγμα που θεωρώ λίγο απίθανο αλλά αυτό προσπαθούν να αποτρέψουν τα παιδιά που σε συμβουλέυουν )
τέλος...εμένα προσωπικά μου αρέσουν σχεδόν όλες οι κιθάρες τις οποίες σκέφτεσαι....
καλή τύχη με την επιλογή...

Αποσυνδεδεμένος basthegreek

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Βιαστικη Επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #21 στις: 23/08/08, 18:49 »
ο Gabriel6th θέλει να πει πως θέλει εμπειρία και αυτί για να διαλέξεις την κιθάρα που σου ταιριάζει και θα σ'αρέσει...
εσύ τώρα ρωτάς ποια κιθάρα είναι πιο καλή..
αλλά το πιο καλή είναι διαφορετικό για κάθε είδος....
αν θες να δώσεις οπωσδήποτε τόσα λεφτά (...είναι πολλά! ) για την κιθάρα με μόνο κριτήριο το μάτι και τη γνώμη κάποιων πιο έμπειρων...μαζί σου...σκέψου μόνο την περίπτωση που δεν σου αρέσει η κιθάρα που θα έρθει από τόσο μακριά ( πράγμα που θεωρώ λίγο απίθανο αλλά αυτό προσπαθούν να αποτρέψουν τα παιδιά που σε συμβουλέυουν )
τέλος...εμένα προσωπικά μου αρέσουν σχεδόν όλες οι κιθάρες τις οποίες σκέφτεσαι....
καλή τύχη με την επιλογή...

ευχαριστω  φιλε....και οπωσ λεσ και εσυ δν πιστευω να μην μ αρεσει καμια απο τισ κι8αρεσ....

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Βιαστικη Επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #22 στις: 23/08/08, 18:54 »
Παντως να ξερεις ακομα και μια κιθαρα των 6000€ σε εναν ενισχυτη μετριο προς κακο θα ακουγεται επιεικως μετρια...
Αντιθετα μια κιθαρα των 600-700€ με ενα καλο setup σε εναν ενισχυτη καλο (700€ και πανω ας πουμε) θα ακουγεται απο καλα εως παρα πολυ καλα.
Αυτα βεβαια με την προϋποθεση οτι ο παικτης μπορει να τα εκμεταλλευτει επαρκως... Αλλιως και 40000€ να διαθεσει παλι σκατα θα ακουγεται.
Γνωμη μου και μενα οπως ολων φανταζομαι οσων εχουν ξοδεψει χρονια και πολλα λεφτα σε gear ειναι οτι πρωτα φτιαχνεις τον ηχο σου με τους ενισχυτες που θες, ηχεια, εφφε κτλ και μετα κοιτας να παρεις μια κιθαρα που α) να σε βολευει παιχτικα πανω απο ολα β) να εχει τα χαρακτηριστικα που θες (πχ tremolo, fixed bridge, single coils, humbuckers) και γ) να σου αρεσει οπτικα ωστε να σε "κεντριζει" να ασχολεισαι μαζι της.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/08/08, 19:14 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Βιαστικη Επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #23 στις: 23/08/08, 19:08 »
Συγγνώμη τώρα αλλά κάπου κάπου αρχίζω να φορτώνω...

Μπαίνεις σ' ενα forum. Δεν το ψάχνεις καν και πετάς ένα μήνυμα σε ένα άσχετο topic. Οι συντονιστές κάνουν την δουλειά για σένα και το μετακινούν στο σημείο που πρέπει να είναι. Παρ' όλα αυτά ξαναποστάρεις στο ίδιο ερώτημα σε άλλο topic όπου σου τονίζεται οτι αλλού υπάρχουν μέλη του forum που κάνουν τον κόπο να σου απαντήσουν στην απορία σου.

Και ενώ όλοι έχουμε την κάθε καλή διάθεση να σε βοηθήσουμε, όχι μόνο όσο αφορά την παρούσα σου απορία αλλά και όσο αφορά την σχέση σου εν γένει με αυτό το όργανο που όλοι μας λατρεύουμε εσύ μόλις διαβάσεις κάτι που δεν σου αρέσει αντιδράς.

Καταλαβαίνουμε οτι επείγεσαι αλλά κι εσύ πρέπει να καταλάβεις οτι για μας είναι έυκολο να πούμε "πάρε αυτό" ή "πάρε εκείνο". Το δύσκολο είναι να καταλάβουμε τι θες όπως επίσης να σου δώσουμε μία συμβουλή που θα μετρήσει και μετά από 1 μήνα.

Λίγη υπομονή δεν έβλαψε κανέναν...  
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Βιαστικη Επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #24 στις: 23/08/08, 19:27 »
ακριβωσ...εχω 2500 δολλαρια να δια8εσω για κιθαρα και 200 ευρο για ενισχυτη που αμα πουλησω και τον παλιο μ 8α εχω περιπου 500...απλωσ πρωτα 8ελο να παρο μια καλη κι8αρα και μετα απο 1-2 μηνεσ να ρωτισω και να παρω εναν καλο ενισχυτη π να ταιριαζει στιν κι8αρα π πηρα...εσυ τι κι8αρα μ προτεινεισ?3 μνμ εχεισ στειλει και δν μ εχεισ απαντισει:P

Δεν ξέρω τι κατάλαβες από αυτά που είπα. Τέλος πάντων εγώ αν είχα 2500 δολλάρια να διαθέσω και έπαιζα/άκουγα αυτά που παραθέτεις θα έπαιρνα μια music man silhouette tremolo και κάποιον από τους valve king/Tech21 TM60/Engl Thunder ανάλογα με το χώρο και τις εντάσεις στις οποίες μπορώ να παίζω. Και σου μένουν και χρήματα για μια πεταλιέρα.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
23 Απαντήσεις
10058 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/03, 20:54
από Ikaros
65 Απαντήσεις
22206 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/08, 19:57
από Jezus
16 Απαντήσεις
7185 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/08, 02:46
από Pandemonium
16 Απαντήσεις
12708 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/08, 16:57
από morpheas
1 Απαντήσεις
2989 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/08, 20:43
από apressas
8 Απαντήσεις
14541 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/09, 11:04
από if_it_is?
18 Απαντήσεις
8655 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/09, 02:29
από jim.ni
14 Απαντήσεις
6002 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/09, 15:28
από stelllaras_cy
76 Απαντήσεις
24888 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/10, 19:30
από Μητσάκος
12 Απαντήσεις
4715 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/10, 20:20
από Jezus