Αποστολέας Θέμα: fEARful 15/6 bass cab review  (Αναγνώστηκε 22261 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
fEARful 15/6 bass cab review
« στις: 13/06/16, 23:44 »
Λοιπον,δεν μπορεσα να πω οχι στον φιλο @Βραζίλης  που μου ζητησε μια παρουσιαση για την fEARful 15/6.
Πρωτα θα βαλω καποια λινκ και μετα θα μπω στο ζουμι.

Η επισημη σελιδα
http://greenboy.us/fEARful/
το facebokk του david green aka greenboy
https://www.facebook.com/greenboy.fEARful/
το ολο προτζεκτ
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=88716.0

Προκιτε για μια καμπινα με ενα 15αρι (eminence 3015LF) και ενα mid-range 18sound 6ND410.
Ειναι 794 βατ στα 8Ω και βγαζει 126 SPL  :o με βαρος περιπου 22-24 κιλα.
Ειναι μια καμπινα ported bufle αρα δεν μπουμαρει,και εχει καθαρες χαμηλες,και δεν χροματιζει τον ηχο του ενισχυτη,γιαυτο και την προτιμανε πολλοι με κοντραμπασο,ειτε ηλεκτρικο,ειτε με πιεζο.Παιζει πολυ και σε πλικτρα,αλλα και ντραμς.
Ολα αυτα βεβαια προηποθετουν και την σωστη κατασκευη,με βαση τα σχεδια που εχει δοσει ο david στο ιντερνετ.
Η αληθεια ειναι πως στην Ελλαδα το DIY σνομπαρετε λιγο,ομως οσοι την ακουν κρεμαν λιγο το σαγωνακι.. ;D
Στην Αγγλια κοστολογιτε 1000 λιρες ετοιμη απο επισημο κατασκευαστη (authorized builder)
http://trickyaudio.wix.com/trickyaudio
Yπαρχει και ενα βιντεο με τον γνωστο Ed Friedland απλα με αλλο μοντελο του Δαυιδ
! No longer available

Πηγα σημερα σε στουντιο να κανω ηχογραφηση με μικροφωνο,ΔΕΝ παιζω εγω το μπασο γιατι με πιασαν τα κομπλεξ και οι ντροπες :burn ,και παιζει ο ιδιοκτιτης του στουντιο Σταυρος Κερμενιοτης,για τους παλιους που ισως κατι λεει το ονομα,ο κιθαριστας απο τα ροδα της ερημου.
Η ηχογραφηση εγινε με ενα μικροφωνο,αγνωστο σε μενα  ;D τοποθετημενο (ναι ξεχασα να βγαλω φωτο,εδω ξεχασα το τροφοδοτικο του eden και ψαχνομασταν με τι να το τροφοδοτισουμε  :wall ) περιπου 15 ποντους απο την καμπινα,αναμεσα στα 2 μεγαφωνα καθετα τοποθετιμενο,και σε ευθια με τα κεντρα τους.Ταυτοχρονα γραφαμε το line out και το μικροφωνο για να ειναι τα δειγματα απο το ιδιο ακριβως παιξιμο για τυχων συγκρισεις.
Η αλησιδα ηταν vig cobra bass select 5-eden wtdi-ενισχυτης ΡΑ(DBtechnologies mpa1004)-fearful 15/6-μικροφωνο.
Τωρα εδω εχουμε πρωτα το line out,μετα το μικροφωνο,και τελος ενα στερεο με το line out στο αριστερο καναλι,και το μικροφωνο στο δεξι.
Σκοπος της καμπινας ειναι ο καθαρος-αχροματιστος ηχος,και πιστευω το πετιχενει μια χαρα.Αν πειραματιζομασταν με το μικροφωνο σε διαφορες θεσεις θα παιρναμε πλυθωρα ηχοχροματων(οεο) αλλα 'νταξ,αλλη φορα.
Ως χρηστης,ειμαι υπερ ευχαριστιμενος,και απολαυσα καργα την διαδικασια κατασκευης,και ναι δεν χρειαζετε να ψαξω αλλη καμπινα,γιατι δεν νοιωθει,απλα.
Απολαυστε υπεφθινα..
https://soundcloud.com/tsompanos/line-bass1
« Τελευταία τροποποίηση: 14/06/16, 09:37 από saved »
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: fEARful 15/6 bass cab review
« Απάντηση #1 στις: 14/06/16, 12:19 »
Μπράβο, ωραίο review, ευχαριστούμε για τον κόπο και τον χρόνο που διέθεσες.
Απλά την επόμενη φορά να αφήσεις τις ντροπές και να παίξεις εσύ. Εδώ δεν είναι φορουμ των βιρτουόζων είναι φόρουμ για όλους, ανεξαιρέτως.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: fEARful 15/6 bass cab review
« Απάντηση #2 στις: 14/06/16, 13:32 »
Αδριανε,δεν κολησα εσεις να μην με ακουσετε,εξαλλου εχω ανεβασει εδω ξανα δικες μου ηχογραφισεις.Ειχα ετοιμασει κατι απο μπον τζοβι,αλλα ετσι που με κοιτουσε και περιμενε να παιξω τα εκανα μανταρα..Εχω παιξει ξανα μπροστα σε κοσμο,αλλα δεν επαιζα μονος οποτε εννοιωθα πιο ανετα.Αλλα ετσι με βλεμα καρφομενο πανω μου..δε μπορω..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: fEARful 15/6 bass cab review
« Απάντηση #3 στις: 14/06/16, 17:21 »
Συγχαρητήρια και ευχαριστούμε για το review! Ακόμα και τπτ να μην άκουγα, ή να μου ακουγόταν χάλια -σε καμία περίπτωση δλδ- και μόνο που βλέπω ότι την έφτιαξες μόνος σου και πόσο ικανοποιημένος και χαρούμενος είσαι μου φτάνει!


Στα ηχητικά τώρα, totally προτιμώ τον καμπινάτο ήχο από τον line, είναι πιο ζωντανός στα αφτιά μου και γενικά μου αρέσει περισσότερο, έχω την εντύπωση ότι μέσα σε μίξη θα κάθεται και καλύτερα. Όπως και να έχει μπράβο σου
White noise

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: fEARful 15/6 bass cab review
« Απάντηση #4 στις: 14/06/16, 19:19 »
Ευχαριστω μαν.Κανονικα δεν θα επρεπε να υπαρχει καν διαφορα,αλλα ισως φταιει και ενα πινιο στο κροσοβερ μεσα που ειναι περιπου 3.000mH αντι για 2.7 που λεει το σχεδιο.Αυτα τα ριμαδια τα πινια..μα πουθενα στην Ελλαδα..
Οσο για το DIY,πρωτα ηθελα να την παρω ετοιμη απο Αγγλια,οταν ο μαστωρας ρωτησε εκει ποσο θα βγουν τα μεταφορικα,μου ειπε,φιλε,ξες μωρε..τα σχεδια ειναι στο ιντερνετ..δεν την φτιαχνεις μονος σου καλυτερα;
Και ναι,οντως την γουσταρω.3-4 χρονια την ζαχαρωνα..αλλα επρεπε να βρω ενισχυτη 800 τουλαχιστον βατ στα 8Ω (αλλοι την βαρανε σε λαιβ 1000-1200) και εψαξα πολυ σιγκεκριμενα τι θα μου τεριαζε και επεσα εδω.Επησεις με το eden ακουγετε σπεσιαλ αλλα με εναν galien krueger που δοκημασα χαλια.
Εμαθα πολλα απο αυτο το ταξιδι,και αν δεις το τοπικ της κατασκευης,το kithara.gr με βοηθισε με γνωμες/αποψεις/απαντησεις σε αποριες μου και αυτο μετραει πολυ.
Αν κανενας εδω η φιλος απο εσας θελει να μπει στην ολη φαση,για μενα αξιζει και θα τον βοηθισω οσο μπορω
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: fEARful 15/6 bass cab review
« Απάντηση #5 στις: 14/06/16, 19:22 »
Μπράβο κι από με, πρωτίστως για τη δουλειά που έκανες!

Πολύ ωραίος κιθαρίστας ο Σταύρος με προσωπικό ήχο...
αλλά σαν κι εμάς τα κουλάδια δεν έχει!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: fEARful 15/6 bass cab review
« Απάντηση #6 στις: 14/06/16, 20:03 »
κουλαδια united..ωραιο για ονομα μπαντας,ε;
και νομιζα οτι ημουν μονο εγω :P
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: fEARful 15/6 bass cab review
« Απάντηση #7 στις: 14/06/16, 20:22 »
Ναι, και παλτά united όταν μετά την πρόβα πάμε μπάλα!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: fEARful 15/5 bass cab review
« Απάντηση #8 στις: 15/06/16, 14:55 »
Ευχαριστούμε για την ηχογράφηση και τις πληροφορίες ;)
Βέβαια, το καλύτερο θα ήταν είσαι κοντά και να νιώθεις την καμπίνα να σου χτυπάει το στομάχι, αλλά τουλάχιστον πήραμε ένα δείγμα ήχου...
Εύχομαι να σε ταξιδέψει όμορφα για πολλά χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: fEARful 15/6 bass cab review
« Απάντηση #9 στις: 15/06/16, 23:26 »
Βραζιλη,ναι πραγματικα πιστευω πως θα με ταξιδεψει μεχρι οσο θα παιζω :bass
Να συμιωθει παρακαλω οτι fearful review σε ελληνικο site υπαρχει ΜΟΝΟ ΕΔΩ,ετσι γιατι το forum.kithara.gr ΠΕΤΑΕΙ ΛΕΜΕ!!
Βασικα μιας και το προσεξα,αλλαξε τον τιτλο,το σωστο ειναι 15/6 και εγω εγραψα 15/5(εκανα ενα edit το πρωι αλλα παλι 15/5 μου το βγαζει).Τα νουμερα διλωνουν τι μεγαφωνα φοραει.Εχει 15/6/1 που ειναι η ιδια +1 tweeter,εχει 12/6,1212/6,ενα τερας 1515/66 που γκρεμιζει ντουβαρια..Απλα σε παρακαλω διορθωσε το για αν τυχων κανει κανεις αναζητηση,να το βρει.
Να συμιωθει οτι η επιτυχια της καμπινας οφιλετε στο οτι πηρε ενα καλο μεγαφωνο(eminence 3015LF) και με βαση τις αποδοσεις του,του εφτιαξε μια καμπινα για αυτο.Και για αυτον τον λογο αν βαλουμε αλλο woofer δεν θα τραβαει η ομαδα τοσο καλα.Το μεγαφωνο αυτο ειναι νεοδιμιου,με διαδρομη(το λεγωμενο Xmax) σχεδον 1cm που του επιτρεπει να σπροχνει αρκετο αερα,και λογο crossover δεν του επιτρεπει να ασχολιθει με τα μεσαια και τα πριμα,για να βγαζει μονο μπασα,και να τα βγαζει πολυ καλα.Δεν υπαρχει καμπινα μπασου με τετοιο Xmax εκτως απο αλλες μπουτικ,οπως κατι accugroove,arnopol,LDS κτλ
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
34 Απαντήσεις
12086 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/08, 14:32
από faser
32 Απαντήσεις
14956 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/08, 02:04
από Jezus
5 Απαντήσεις
12251 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/12, 16:38
από kkmspm (φλουτσ)
8 Απαντήσεις
6790 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/09, 13:23
από detroit
11 Απαντήσεις
4400 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/10, 01:42
από Απόλλων
134 Απαντήσεις
84096 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/16, 21:36
από ma.ster.
0 Απαντήσεις
1507 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/12, 12:22
από freemind
3 Απαντήσεις
11570 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/12, 15:26
από foulis
6 Απαντήσεις
5578 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/15, 11:55
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
17763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/17, 19:29
από saved