Αποστολέας Θέμα: Yπαρχει "σωστή" τεχνική;  (Αναγνώστηκε 23895 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος -

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Yπαρχει "σωστή" τεχνική;
« Απάντηση #25 στις: 11/06/07, 12:14 »
-
« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/08, 14:29 από Constantine* »

Αποσυνδεδεμένος j.free

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 76
  • Φύλο: Άντρας
  • ROCK ALL DAY- PARTY ALL NIGHT
    • Προφίλ
Απ: Yπαρχει "σωστή" τεχνική;
« Απάντηση #26 στις: 11/06/07, 18:37 »
Eγώ πάντως θέλω να επανέλθω στο θέμα περι της σωστής θέσης του αριστερού αντίχειρα στο μπράτσο. Προσωπικά πιστεύω οτι η θέση του αντίχειρα που αναφέρθηκε ως σωστή ( πίσω απο το κέντρο της ταστιέρας δηλαδη ) είναι κ αυτή που συνοδεύεται απο τα περισσότερα κρούσματα τενοντίτιδας κ γενικά προβλημάτων στον καρπό. Ενω η όχι κ τόσο "σωστή" κλασσική blues θέση ( π.χ. page, slash ) δεν έχω δει ποτέ να δημιουργεί πρόβλημα. Αυτό το γράφω με αφορμή ένα γράμμα που διάβασα στο Guitar and Bass magazine, και θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας...
Επίσης να συνφωνήσω με τον φίλο που λέει οτι συνήθως οσοι μεταπηδούν απότομα απο κλασσική σε ηλεκτρική κουβαλάν κάποιες "κακές" συνήθειες... Ενα παράδειγμα που δεν αντέχω καθόλου να βλέπω είναι vibrato κλασσικής σε ηλεκτρική.. Σπαστικό... :P
TIME'S SHORT YOUR LIFE'S YOUR OWN
AND IN THE END WE ARE JUST....DUST N' BONES

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Yπαρχει "σωστή" τεχνική;
« Απάντηση #27 στις: 11/06/07, 18:49 »
Ενα παράδειγμα που δεν αντέχω καθόλου να βλέπω είναι vibrato κλασσικής σε ηλεκτρική.. Σπαστικό... :P

 ::) ::) ::)
Τί εννοείς ακριβώς; Το λέω αυτό με την έννοια ότι δεν έχω διδαχθεί vibrato ηλεκτρικής ποτέ...
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Yπαρχει "σωστή" τεχνική;
« Απάντηση #28 στις: 11/06/07, 18:53 »
Eγώ πάντως θέλω να επανέλθω στο θέμα περι της σωστής θέσης του αριστερού αντίχειρα στο μπράτσο. Προσωπικά πιστεύω οτι η θέση του αντίχειρα που αναφέρθηκε ως σωστή ( πίσω απο το κέντρο της ταστιέρας δηλαδη ) είναι κ αυτή που συνοδεύεται απο τα περισσότερα κρούσματα τενοντίτιδας κ γενικά προβλημάτων στον καρπό.
Όταν ο άλλος είναι ποζέρι, και θέλει τη κιθάρα ,όταν είναι όρθιος, κάτω απο τη μέση, ναι θα υπάρξουν προβλήματα. Η "σωστή" θέση του αντίχειρα πίσω απο το κέντρο της ταστιέρας, συνοδεύεται απο τη κιθάρα ανάμεσα απο τα πόδια, και το headstock στο ύψος του κεφαλιού.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Yπαρχει "σωστή" τεχνική;
« Απάντηση #29 στις: 12/06/07, 00:19 »
Θεωρητικα εχεις δικιο,αλλα η πλακα ειναι οτι ο Marty απο αποψη τεχνικης παιζει καλα τα παντα!!Δηλαδη τι δεν εχει καλο?Γρηγορη πενα?Βιμπρατο?Βends?Sweep?Λεγκατο?Skipping?Ισως ειναι το πιο τρανταχτο παραδειγμα οτι με πολλη μελετη τεχνικα τα παντα γινονται!

Δεν είναι η μόνο η τεχνική που ξεχωρίζει τους καλούς από τους μέτριους. Αυτό που δεν έχει o Marty είναι το feel και πάνω απ'όλα το ΓΟΥΣΤΟ ενός πραγματικά μεγάλου πάιχτη όπως πχ ο Michael Angelo Barbatio

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

O tone deaf ειναι φιλος ειναι προφανες οτι κανει πλακα! ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Yπαρχει "σωστή" τεχνική;
« Απάντηση #30 στις: 12/06/07, 05:39 »
Ενω η όχι κ τόσο "σωστή" κλασσική blues θέση ( π.χ. page, slash ) δεν έχω δει ποτέ να δημιουργεί πρόβλημα. Αυτό το γράφω με αφορμή ένα γράμμα που διάβασα στο Guitar and Bass magazine, και θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας...

Ίσα ίσα που τα κρούσματα τενοντίτιδας θα τα πάθεις ΣΙΓΟΥΡΑ αν παίζεις σαν τον Slash με τη κιθάρα χαμηλά στα γόνατα. Το σπάσιμο του καρπού που γίνεται στην κλασική μπλουζοροκάδικη θέση εκτός του ότι σου περιορίζει πάρα πολύ την ευκινησία είναι πάρα μα πάρα πολύ επικίνδυνο.

Βέβαια όταν κάνουμε Vibrato και Bend επιβάλεται να βάζουμε τον αντίχειρα απο πάνω για την extra δύναμη/έλεγχο.

Όπως και η σωστή θέση της κιθάρας (καί της ηλεκτρικής) είναι ανάμεσα απο τα πόδια, υποπόδιο και τα σχετικά. Τώρα αν έχεις καλέσει γκόμενα σπίτι σου και θέλεις να κάνεις λίγο πόζα εντάξει βάλτην όπως θες μία φορα.


Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος j.free

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 76
  • Φύλο: Άντρας
  • ROCK ALL DAY- PARTY ALL NIGHT
    • Προφίλ
Απ: Yπαρχει "σωστή" τεχνική;
« Απάντηση #31 στις: 12/06/07, 17:07 »
Ενα παράδειγμα που δεν αντέχω καθόλου να βλέπω είναι vibrato κλασσικής σε ηλεκτρική.. Σπαστικό... :P

 ::) ::) ::)
Τί εννοείς ακριβώς; Το λέω αυτό με την έννοια ότι δεν έχω διδαχθεί vibrato ηλεκτρικής ποτέ...


Eλα ρε συ... εγώ δεν έχω διδαχτεί γενικά ηλεκτρική κιθάρα ποτέ  ;D
Απλά για να καταλάβεις τι εννοώ πάρε παράδειγμα το βιμπράτο του gary moore ας πούμε σε σχέση με αυτό ενός οποιουδήποτε κλασσικού κιθαρίστα. Αλλού γίνεται το ένα κ αλλού το άλλο κ πραγματικά είναι ενοχλιτικό να βλέπεις οτι υπάρχει τρόπος για καλύτερο αποτέλεσμα με το βιμπράτο της ηλεκτρικής κ κάποιοι ( στην πόλη μου δεν χορταίνεις να τους βλέπεις ) να επιμένουν με το κλασσικό κ μετά να σου πουλάνε κ τη μούρη με τη "μουσική τους παιδεία"...Τεσπα λιγο offtopic αυτό
Chris, ναι, το ξέρω αυτό που είπες με την κιθάρα στο γόνατο κ ειδικά η στάση του page είναι επικύνδυνη...απλά ανέφερα για αυτούς τη θέση του ΑΝΤΙΧΕΙΡΑ  κ όχι της κιθάρας 8)
Αν κ αυτό δε θα το έλεγα ποζεριλίκι... θέμα αισθητικής το βρίσκω παρά ποζερα. Εγω π.χ. δε μπορώ με τίποτα να παίξω με την κιθάρα "γραβάτα" κ είναι κάτι που δεν έχει να κάνει με ποζεριά η με κάποιον guitar hero. Γούστα... ;)
TIME'S SHORT YOUR LIFE'S YOUR OWN
AND IN THE END WE ARE JUST....DUST N' BONES

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Yπαρχει "σωστή" τεχνική;
« Απάντηση #32 στις: 12/06/07, 17:41 »
Πείτε με ποζέρι αλλά αν βλέπω κιθαρίστα να έχει την κιθάρα του "γραβάτα" όπως λέει και o j.free κάτι με πιάνει...είπαμε...δεν χρειάζεται να είναι slash style αλλά δεν χρειάζεται να την έχεις και στο στόμα...:)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Yπαρχει "σωστή" τεχνική;
« Απάντηση #33 στις: 12/06/07, 18:28 »
....αλλά δεν χρειάζεται να την έχεις και στο στόμα...:)

Δλδ δεν σου αρέσει το πώς έπαιζε ο Hendrix? ;D ;D ;D ;D

Πέρα απο τη πλάκα... Η θέση "γραβάτα" έχει ως κύριο στόχο το εξής: Η κιθάρα, να μην στηρίζεται στο χέρι της ταστιέρας, δλδ, αν αφήσεις τη ταστιέρα, να μην φεύγει η κιθάρα απο τη θέση της. Να μην χρειάζεται στήριγμα. Τώρα, δεν νομίζω να θεωρήσει κανείς παράλογο το γεγονός οτι όσο μεγαλύτερο μέρος της παλάμης βρίσκεται μπροστά απο τη ταστιέρα, (σε λογικά πλαίσια!) τόσο μεγαλύτερη είναι η ευελιξία του χεριού...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Yπαρχει "σωστή" τεχνική;
« Απάντηση #34 στις: 12/06/07, 19:36 »
....αλλά δεν χρειάζεται να την έχεις και στο στόμα...:)

Δλδ δεν σου αρέσει το πώς έπαιζε ο Hendrix? ;D ;D ;D ;D


 ;D ;D ;D ;D

Έχεις δίκιο γενιότερα, όντως η θέση γραβάτα βολεύει αφού είναι λες και παίζεις καθιστός, απλά σε μία ενδιάμεση θέση μεταξύ "γραβάτας" και μέσης πιστεύω παίζεις άνετα...δεν βαριέσαι μωρέ...ΓΡΑΒΑΤΑ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ! ;D
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Yπαρχει "σωστή" τεχνική;
« Απάντηση #35 στις: 12/06/07, 19:48 »
Αυτό που θα σου πρότεινα, αν δεν κάνεις ήδη, είναι:

Α)Το δεξί πόδι, πάνω απο το αριστερό, σταυροπόδι
Β)Βάλε τη κιθάρα πάνω στο δεξί πόδι, και βάλε κάπως το δεξί σου βραχίονα, έτσι ώστε, να μην χρειάζεται να τη κρατάς με το αριστερό
Γ)Φέρε το μπράτσο της κιθάρα κοντά στο σώμα σου, έτσι ώστε, ο αγκώνας να έχει γωνία μικρότερη απο 45 μοίρες.
Δ)Τέλος, καλό είναι το μπράτσο, να μήν είναι οριζόντιο ως προς το έδαφος, αλλα λίγο πιο ψηλά...

Αν είσαι αριστερόχειρας..................... ΔΕΝ σου λέω πώς γίνεται!!!!!!!! ;D ;D ;D ;D ;D
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Metal Tiger

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 104
    • Προφίλ
Απ: Yπαρχει "σωστή" τεχνική;
« Απάντηση #36 στις: 12/06/07, 19:51 »
Eιναι καθαρα θεμα συνηθειας, εγω ειχα καιρο να παιξω ορθιος και πριν κανα μηνα που πηγα studio μετα απο αρκετο καιρο επαιξα καθιστος, δεν μπορουσα με τιποτα ορθιος... δηλαδη μπορουσα αλλα εκει να δειτε γραβατα, μιλαμε την εβαζα στο λαιμο ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
11706 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
1 Απαντήσεις
4174 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/05, 13:10
από Ο Νέος Κιθαρωδός
2 Απαντήσεις
6967 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/06, 12:38
από ship_me_out!!!
12 Απαντήσεις
12847 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
16 Απαντήσεις
16821 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/06, 23:19
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
15 Απαντήσεις
10483 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
11 Απαντήσεις
6159 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/07, 20:48
από penoktonos
1 Απαντήσεις
4774 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/08, 14:16
από Σκίρων
0 Απαντήσεις
9456 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/18, 15:43
από Ioannis Anastassakis
3 Απαντήσεις
3093 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/21, 10:42
από BitCollector