Ψηφοφορία

Πιστεύετε στο Θεό;

Ναί
Όχι
Δεν ξέρω

Αποστολέας Θέμα: Πιστεύετε στον Θεό;  (Αναγνώστηκε 364250 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nada

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #50 στις: 02/07/04, 07:45 »
Ο Θεός είναι αγάπη και μόνο έτσι μπορείτε να το καταλάβετε. Αυτός έδωσε στον άνθρωπο  το μεγαλύτερο δώρο: ελευθεριά. Αυτό είναι «η τρελή αγάπη του Θεού». Δλδ. για το Θεό όλο είναι δυνατόν να κάνει, εκτός από να σε κάνει (δλδ να σε αναγκάζει) να τον αγαπάς εσύ, γιατί δεν θέλει να σου πάρει την ελευθεριά επιλογής την οποία σου έκανε δώρο.
Η πίστη είναι σχέση. Αν στη καρδιά μας είμαστε σίγουροι στην πρσωπική πραγματικότητα του Θεού, ζωντανού Θεού,  τότε μπορούμε να εγκαθιστήσουμε την σχέση με αυτόν. Δεν μπορείτε να μάθετε κάποιον να πιστεύει, αν αυτός δεν έχει αίσθημα του ζωντανού Θεού. Μπορείτε να τον μάθετε να κάνει όλα όπως κάποις που πιστεύει, αλλά αυτό δεν θα είναι αυθόρμητη θέση/άποψη η οποία είναι πραγματική πίστη.
 :-*

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #51 στις: 02/07/04, 08:41 »
Δηλαδη πρέπει εγω να τιμώ τους γονεις μου επειδη με εφεραν στην ζωη ακομα κι αν αυτοι με κακοποιουν ας πουμε? Η μοιχεία ειναι τόσο τραγικό αμάρτημα? το να πεις ψέμματα για κατι? το να ζηλέψεις κάτι που έχει καποιος άλλος? ειναι υποχρεωση μου να αγαπω οποιονδήποτε ανθρωπο,οτι κι αν εχει κανει? Αυτα εγω τα βρισκω τραγικα.
Και εγω το ιδιο.

Ego tha elega pos tragiki einai i paratirisi tous kai i erminia tous apo kapoious

Νομίζω θα συμφωνήσω εδω με τον Master Yoda. Μην παραποιούμε τις εντολές. Το αγάπα τους δεν σημαίνει αποκλειστηκά και να τους φέρεσαι όσο καλύτερα μπορείς. Σημαίνει να συνχωρείς, ότι και αν σου κάνουν εσύ να συνχωρείς και ας μην τους δίνεις σημασία. Να μην τους καταράζεσαι.

Το πόσο τραγικό είναι το αμάρτημα της μοιχείας, του ψέμματος, της κλεψιάς, του φθόνου κτλ, δεν θα το μάθουμε εδώ αλλά όταν έρθει εκείνη η ώρα.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος SKYLLAS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #52 στις: 02/07/04, 11:12 »
Μάλιστα...η ορθοδοξία μας κανει καλυτερους ανθρώπους? Πως ακριβώς? Γιατι εγω διαφωνω αρκετά εδω...Εγώ πιστεύω πως η ορθοδοξία και αυτά που ορίζει για τους πιστούς ειναι καταπιεστικά και εντελώς μακριά απο την φύση του ανθρώπου. Αυτό φαίνεται και απο τις 10 εντολές (το πιο απλο παραδειγμα). Δηλαδη πρέπει εγω να τιμώ τους γονεις μου επειδη με εφεραν στην ζωη ακομα κι αν αυτοι με κακοποιουν ας πουμε? Η μοιχεία ειναι τόσο τραγικό αμάρτημα? το να πεις ψέμματα για κατι? το να ζηλέψεις κάτι που έχει καποιος άλλος? ειναι υποχρεωση μου να αγαπω οποιονδήποτε ανθρωπο,οτι κι αν εχει κανει? Αυτα εγω τα βρισκω τραγικα.

Δεν ειναι καταπιεστικα γιατι, δεν σε πιεσε ο Χριστός κανεναν, με το ζορι αν θελεις τον ακολουθεις, αν δε θελεις ειναι δικαιωμα σου!
 οσον αφορα τις 10 εντολες, ας το σκεφτουμε αλλιως, αν τις παρεβεις εσυ, λες ενταξει δεν τρεχει και τιποτα, αλλα ας παρουμε να εισαι εσυ το θυμα, δηλαδη να εισαι παντρεμενος με με παιδια, και σε απατησει η γυναικα σου, ειναι πιο τραγικο, οπως και το να σου πουν ψεματα, να μη σε σεβονται τα παιδια, ή να κανεις κατι και ο άλλος να σε μισησει, ή μπορει να μην κανεις και τιποτα και να σε μισει, να θελει να σου κανει κακό, τοτε ειναι πιο τραγικο ετσι;; Αλλα ακομα και γι αυτα, σου λεει ματανοησε και συγχωρησε, μην ξεχνατε ολοι οι αγιοι, ήταν αμρτωλοι!!
Ολοι αυτοι οι κανονες εχουν αφετηρια και τερμα την ΑΓΑΠΗ. Οχι με την εννοια του συμφεροντος, δηλαδη τι θα μου δωσεις για να σ'αγαπαω!! Αλλα την άδολη Αγαπη!! Και θεωρω οτι ο κοσμος αυτος αν αλλαξει θα αλλαξει με την αγαπη!! Αγαπη δε σημαινει υποταγη!!
 


Αποσυνδεδεμένος Nada

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #53 στις: 02/07/04, 12:13 »
Συμφωνώ. Και για αυτούς που δεν καταλαβαίνουν το μυστικό της αγάπης να πω μια μικρή ιστορία. Έχω μια φίλη που είναι λίγο καθυστερημένη.  Η μητέρα της ήθελε να κάνει έκτρωση (μόνη της), αλλά δεν το έκανε αρκετά «καλά». Δλδ η κοπέλα γεννήθηκε, αλλά ήταν καθυστερημένη. Όλη τη ζωη μένει στον οίκο για καθυστερημένους. Είναι 28. ΞΕΡΕΙ ότι η μητέρα της φταίει για την κατάστασή της, αλλά αυτή συγχώρεσε την μητέρα της.
Δλδ η κοπέλα αυτή είναι μακριά από τη τελειότητα αν κοιτάζουμε το κορμί της ή το μυαλό της, αλλά η καρδιά της έχει μεγάλη αγάπη μεσα, την οποία μακαρι να φτάσουμε κι εμείς!
Η καρδιά είναι ένα όργανο αντίληψης, και αυτά τα πράγματα μόνο με τη καρδιά μπορούμε να καταλάβουμε, όχι με το μυαλό.

Αποσυνδεδεμένος Kotzak

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
  • Η δύναμη!
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #54 στις: 03/07/04, 23:53 »
Ο Θεός είναι τόσο μεγάλος που δε χωρά στης επτά πατωσιές του ουρανού και στις εφτά πατωσιές της γης,αλλά χωράει στη ψυχή του ανθρώπου.

ΠΡΟΣΕΞΕ ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΣΕΙΣ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ,ΣΚΟΤΩΝΕΙΣ ΤΟ ΘΕΟ.
Η μόνη κόντρα που μπορείς να κάνεις του θανάτου σαν έρθει ο χάρος να σε βρει να 'σαι του πεταμάτου.

Αποσυνδεδεμένος *Ελένη*

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #55 στις: 04/07/04, 00:17 »
Μάλιστα...η ορθοδοξία μας κανει καλυτερους ανθρώπους? Πως ακριβώς? Γιατι εγω διαφωνω αρκετά εδω...Εγώ πιστεύω πως η ορθοδοξία και αυτά που ορίζει για τους πιστούς ειναι καταπιεστικά και εντελώς μακριά απο την φύση του ανθρώπου. Αυτό φαίνεται και απο τις 10 εντολές (το πιο απλο παραδειγμα). Δηλαδη πρέπει εγω να τιμώ τους γονεις μου επειδη με εφεραν στην ζωη ακομα κι αν αυτοι με κακοποιουν ας πουμε? Η μοιχεία ειναι τόσο τραγικό αμάρτημα? το να πεις ψέμματα για κατι? το να ζηλέψεις κάτι που έχει καποιος άλλος? ειναι υποχρεωση μου να αγαπω οποιονδήποτε ανθρωπο,οτι κι αν εχει κανει? Αυτα εγω τα βρισκω τραγικα.

Δεν ειναι καταπιεστικα γιατι, δεν σε πιεσε ο Χριστός κανεναν, με το ζορι αν θελεις τον ακολουθεις, αν δε θελεις ειναι δικαιωμα σου!
 οσον αφορα τις 10 εντολες, ας το σκεφτουμε αλλιως, αν τις παρεβεις εσυ, λες ενταξει δεν τρεχει και τιποτα, αλλα ας παρουμε να εισαι εσυ το θυμα, δηλαδη να εισαι παντρεμενος με με παιδια, και σε απατησει η γυναικα σου, ειναι πιο τραγικο, οπως και το να σου πουν ψεματα, να μη σε σεβονται τα παιδια, ή να κανεις κατι και ο άλλος να σε μισησει, ή μπορει να μην κανεις και τιποτα και να σε μισει, να θελει να σου κανει κακό, τοτε ειναι πιο τραγικο ετσι;; Αλλα ακομα και γι αυτα, σου λεει ματανοησε και συγχωρησε, μην ξεχνατε ολοι οι αγιοι, ήταν αμρτωλοι!!
Ολοι αυτοι οι κανονες εχουν αφετηρια και τερμα την ΑΓΑΠΗ. Οχι με την εννοια του συμφεροντος, δηλαδη τι θα μου δωσεις για να σ'αγαπαω!! Αλλα την άδολη Αγαπη!! Και θεωρω οτι ο κοσμος αυτος αν αλλαξει θα αλλαξει με την αγαπη!! Αγαπη δε σημαινει υποταγη!!
 



as mi xehname kiolas,oti oi 10 edoles dothikan me poli aploiko tropo gia na mporesei na tis adiliythei o anthrwpos tis tote epohis.oi 10 edoles lene kai pragmata pou gia aytous tote itan adianoita.otan to edafos egine pio prosforo irthe o xristos kai metefere ton logo tou theou pigenontas ena vima pio pera ta proigoumena aploika minimata (kai pali vevea ligoi katalavan ti ithele na pei)
oi xenoi einai filoi pou den exeis gnwrisei akoma...

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #56 στις: 04/07/04, 00:23 »
ρε παιδια.. κατι δεν παει καλα με μενα..
γελω οταν ακουω περι θαυματων κτλ

ο ενας ανοιξε τη θαλασσα (οεεεεε κοψτε το πολυ κρασι  :P)

ο αλλος αναστηθηκε.. (καλα αυτο ηταν καλοστημενο κολπο )

περπατησε σε νερο λεει (ουτε βαρκα να ηταν )

και περιμενεται να το πιστεψω?
α καλο ε
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #57 στις: 04/07/04, 15:45 »
ρε παιδια.. κατι δεν παει καλα με μενα..
γελω οταν ακουω περι θαυματων κτλ

ο ενας ανοιξε τη θαλασσα (οεεεεε κοψτε το πολυ κρασι  :P)

ο αλλος αναστηθηκε.. (καλα αυτο ηταν καλοστημενο κολπο )

περπατησε σε νερο λεει (ουτε βαρκα να ηταν )

και περιμενεται να το πιστεψω?
α καλο ε
Νομιζω οτι το βλεπεις με τη σκεπτικη ματια ενος ορθολογιστη.Δεν ειναι κακο αυτο, αλλα παντα ενας ορθολογιστης εχει το προβλημα στο οτι δεν μπορει να απαντησει σε ερωτησεις που εχουν σχεση με τη ψυχη ( αφου κατα 90% οι ορθολογιστες αμφισβητουν την υπαρξη της ) ή τη θρησκεια.
Ειναι πολυ μεγαλο θεμα για το αν ο Χριστος εκανε ολα αυτα τα θαυματα τα οποια οι περισσοτεροι πιστευουν.Παρολαυτα, οπως ενας πιστος δεν μπορει να εχει σιγουρες αποδειξεις για το αν οντως εγιναν, ετσι και ενας ορθολογιστης δεν εχει αποδειξεις για το οτι δεν εγιναν!Και ειμαι πολυ περιεργος να δω την δικαιολογηση των ορθολογιστων για την ανασταση του Λαζαρου, ή ακομα και του ιδιου του Χριστου.Και βεβαια οι δικαιολογιες του τυπου "ολα ηταν στημενα.." δεν πανε σε ολες τις περιπτωσεις, διοτι ο Χριστος ειχε ηδη πεθανει πριν τον ενταφιασουν.
Ολα αυτα τα ζητηματα ειναι πολυ μεγαλα, κατα τη γνωμη μου, για να μπορουν να αναλυθουν.Εδω ( δυστυχως ή ευτυχως ) ταιριαζει το "ή το πιστευεις ή δεν το πιστευεις".Μπορει για ατομα της ηλικιας μας να ειναι απαραδεκτο ( η επανασταση της εφηβειας ) να μας αναγκαζουν να πιστευουμε κατι το οποιο δεν αναλυουμε, ομως αν το καλοσκεφτουμε θα δουμε οτι μας δινεται η ευκαιρια οταν θα φτασουμε σε μια πιο ωριμη ηλικια ( και απο γνωσεις και απο ωριμοτητα πνευματικη ) να το αναλυσουμε καλυτερα!Δεν σημαινει πως τοτε βεβαια θα βγαλουμε καποιο σωστο συμπερασμα ( αν και το "σωστο" ειναι μια σχετικη εννοια ), ομως οταν θα εχουμε φτασει σε ενα καλο βαθμο αναλυσης θα μπορουμε να ειμαστε ευχαριστημενοι με αυτο που πιστευουμε.
Για την ωρα θα προτεινα να μην γινεται "καταργηση" καποιον πραγματων που αποτελει πιστη πολλων ανθρωπων.Βεβαια απο την αλλη, καλο ειναι και οι ανθρωποι που πιστευουν να μη γινονται κουραστικοι σε αυτους που δεν θελουν να πιστεψουν.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Jo.

  • Great Melaggeus
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ανάγκη ν' αγαπάω.....
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #58 στις: 05/07/04, 18:56 »
Ego tha eithela na prosteso pos prepei na yparxei kai o analogos sevasmos apenanti sta atoma pou pistevoume. kai fysika exei o kathenas to dikaioma na exei tin apopsi tou alla den exei to dikaioma na ekfrazete eite ypotimontas eite ironevontas ton synomiliti tou kai tis theseis tou giati i eleytheria tou kathenos stamataei ekei pou xekinaei i eleytheria tou allou
Call me Jo

CHCOME

  • Επισκέπτης
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #59 στις: 05/07/04, 20:02 »
Einai kathara prosopiko thema to ti tha kaneis.Edo erxete loipon i thriskia kai deinei tis vaseis tis ithikis,pou epanalamvano polles apo aytes proypirxan kai opos eipe kai o Xristos ,den eirte na anatrepsei kamia filosofia alla na symplirosei.
H ηθικη και καθε συζητηση γύρω απο την ηθικη είναι εντελως υποκειμενικη.Ισως καποιες φορες πολλες ''υποκειμενικες αποψεις'' συναντωνται και κατασκευαζουν αυτο που λέμε ''αντικειμενικη ηθικη''.Ομως μη μιλας για την ηθικη σα να διεπεται παντου απο τους ιδιους κανονες.Βεβαια οι αναγκες του ανθρωπου ειναι παντου ίδιες αλλα η εκφραση τους διαφορετικη.

Παράθεση
alla tha eithela na po,pos oti ginete mesa se mia leitourgia den mporeis na to vreis exo apo aytin
Τι ακριβως γινεται μεσα στη λειτουργια που δε μπορεις να βρεις εκτος αυτης ;;Εκτος και αν αναφερεσαι μονο σε εσενα.

Αποσυνδεδεμένος Jo.

  • Great Melaggeus
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ανάγκη ν' αγαπάω.....
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #60 στις: 05/07/04, 22:40 »
Chcome> fysika kai milao gia mena alloste einai poli liga ta pragmata pou mporeis na theseis san "kanones" gia tous anthropous. Ayto loipon pou ego perno se mia leitourgia den to vrisko allou. kai epeidi exei na kanei me ton synaisthimatiko mou kosmo dyskolevomai para poli na sou exigiso,alla kai an ta katafero na to kano,einai dyskolo na to katalaveis (oxi sygekrimena esy,min xanaparexigithoume) afou einai pragmata pou aisthanomai ego. an kai xero pos den se kaliptei kati tetoio kai oti sigoura tha vreis to dromaki pros tin epithesi ,tin epikrisi kai tin miosi ,aytin tin stigmi mou einai dyskolo na sou apantiso,isos kapoia alli mera
Call me Jo

CHCOME

  • Επισκέπτης
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #61 στις: 06/07/04, 00:03 »
afou einai pragmata pou aisthanomai ego.
Εν πασει περιπτωσει, αυτο το δέχομαι αλλα θα μπορουσες εξαρχης να χρησιμοποιησεις πρωτο ενικο προσωπο,ωστε να ηταν πιο ξεκαθαρο αυτο που θελεις να πεις.Ομως καταλαβαινω τι εννοεις γιατι και εγω αισθανομαι πραγματα τρομερα μεσα μου-που ισως αλλος μην μπορει να καταλαβει και να δεχτει-οταν επισκεπτομαι μοναστηρια.
Παράθεση
an kai xero pos den se kaliptei kati tetoio kai oti sigoura tha vreis to dromaki pros tin epithesi ,tin epikrisi kai tin miosi ,aytin tin stigmi mou einai dyskolo na sou apantiso,isos kapoia alli mera
Δυο πραγματα εχω να πω πανω στο παραπανω σχολιο σου ,το οποιο για πολλους λογους βρισκω απιστευτο :
1)Ξεχασες να συμπληρωσεις οτι τα βραδυα βγαινω εξω με μπερτα και πινω το αιμα ανυποψιαστων περαστικων..
2)Περνας τον εαυτο σου ως καποιο ειδος οσιομαρτυρα που τον βασανιζει η κακια Chcome;
Τι αλλο θα διαβασω δηλαδη απο σενα!Ολα μου τα'χεις πει..

Αποσυνδεδεμένος Darko

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #62 στις: 06/07/04, 01:30 »
Πιστεύετε στο Θεό;(για των ορθοδώξων μιλάμε!)
Δέχεστε το όλο τυπικό της υπόθεσης;
Γιατί πιστεύετε;
Πραγματικά;
Γιατί κι εγώ μπορεί να βαφτήστηκα αλλά άλλο το να το έχεις εκ γενετίς και ασυζυτητι και άλλο να το θες και να το πιστεύεις
Πιστεύω πως οι περισσότεροι από όσους έχουν βαφτιστεί το "παίζουν" πιστοί.
Έχετε απόδείξεις για την ύπαρξη Θεού ή δεν χρειάζονται;
Γιατί ξέρετε...Η απάντηση που πήρα από έναν πιστό (όχι ειρωνικά)ήταν ότι στην πίστη δεν χρειαζεσαι αποδείξεις.Ή πιστεύεις ή όχι.
Δηλαδή τι;Να πιστεύω σε κάτι που θα μπορούσε και να μην υπάρχει;
Γιατί και ο πόλεμος της Τροίας κατα τον Ευριπήδη ("Ελένη") έγινε για ένα είδωλο...
Και εάν πιστεύετε σας έχει βοηθήσει αυτο; Που σημαίνει αν υπάρχουν " αποδείξεις"...

Το θέμα αυτό με απασχολεί εδώ και πολύ καιρο και γενικά το ψάχνω...
Βοηθήστε please !!!!.....

Αν ειναι κάτι που με αποστρέφει περισσότερο από την ορθοδοξία είναι ακριβώς αυτο που αναφέρεις παραπάνω. Η απόρριψη του Λόγου. Κι όταν γράφω για Λόγο εννοώ την λογική, την σχέση αιτίου και αιτιατού. Αν σκοπός της Ορθοδοξίας είναι να αποδυναμώσει την κριτική μου σκέψη και να με καταστήσει ποίμνιο που θα περιμένω την καθοδήγηση του ποιμένα, όπου στην προκειμένη περίπτωση είναι το παπαδαριό που λυμαίνεται την Εκκλησία, απλά δεν θα πάρω! Γιατί απλά, κι αν ακόμα πιστεύω ειλικρινά στον Θεό ΔΕΝ ΘΕΛΩ να τα ανάγω όλα στον Θεό. Εν ολίγοις, η ορθοδοξία διαπράττει το μεγάλο λάθος να περιφρονεί την επιστημονική σκέψη αναγοντας τα πάντα (ή σχεδόν τα πάντα) στη βούληση του Θεού.
Από την πλευρά μου προτιμώ να πιστεύω στην αγάπη, στην πραότητα και σε μια καλύτερη ζωή. Αν ο Χριστιανισμός μπορεί να με βοηθήσει να τα πετύχω αυτά τότε ναι πιστεύω. Αν όμως η "ορθή δοξασία" μου στέκεται εμπόδιο προς αυτή την κατεύθυνση απλά θα την προσπεράσω.
Every creature on this earth dies alone

Αποσυνδεδεμένος Nada

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #63 στις: 06/07/04, 08:04 »
Ο σκοπός της ορθοδοξίας δεν είναι να αποδυναμώσει την κριτική σου σκέψη  ???
Ούτε δεν περιφρονεί επιστημονική σκέψη ???
Δεν ξέρω γιατι σκέφτεσαι έτσι. Από πού έβγαλες τα συμπεράσματα αυτά;  ??? ??? ???
Ο Χριστιανισμός βοηθά τον Χριστιανό να πετύχει «αγάπη, πραότητα και καλύτερη ζωή» (με δικές σου λέξεις). Και να ζήσει μια ζωή αληθηνά ελεύθερη.
Λές ότι πιστεύεις στο Θεό, αλλά ΑΝ ....  :-\
Τι σημαίνει αυτό; Πιστεύεις ή όχι; Στην αγάπη και πίστη δεν υπάρχουν όροι. Αν αγαπάς «κατά τον όρο», δεν αγαπάς καθόλου.
Μιλάς για τη λογική, αλλά μου φαίνεται πως εσύ έχεις μια αφηρημένη ιδέα του Θεού. Στην Ορθοδοξία ομώς, όλα είναι συγκεκριμένα. Πιστεύουμε στο ζωντανό Θεό, με τον οποίο μπορούμε να αποκαθιστήσουμε σχέση, να έχουμε κοινωνία. Όχι μόνο με τον Θεό, αλλά και με τους συνανθπώπους μας. Αυτά γίνεται στη Θεία λειτουργία.


CHCOME

  • Επισκέπτης
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #64 στις: 06/07/04, 08:30 »
\Πιστεύουμε στο ζωντανό Θεό, με τον οποίο μπορούμε να αποκαθιστήσουμε σχέση, να έχουμε κοινωνία. Όχι μόνο με τον Θεό, αλλά και με τους συνανθπώπους μας. Αυτά γίνεται στη Θεία λειτουργία.


Μπορει καποιος να μου εξηγησει γιατι ολα αυτα γινονται μονο στη θεια λειτουργια;;
Προσωπικα οποτε εχω παει στην εκκλησια -συνηθως λιγες φορες- την ωρα εκεινη που λετε εγω βαριεμαι και κοιταζω γυρω γυρω τις τοιχογραφιες ή σε εξαιρετικες περιπτωσεις ανιας και τον τρουλο.Δεν μπορω να καταλαβω τι ειδους λειτουργια είναι αυτη κατα τη διαρκεια της οποιας ο πιστος ειναι υποχρεωμενος να μένει ακινητος κι αμιλητος σαν αγγουρακι τουρσι( sic) ενω ακουει κάποιον να ψέλνει σε γλωσσα ακατανοητη.Το προβλημα της γλωσσας ειναι τεραστιο σε μια τετοια περιπτωση γιατι αν μη τι αλλο αν δεν μπορεις να επικοινωνησεις μεσω της κινησης με τα θεια πρεπει να μπορεις να επικοινωνησεις σε ενα αλλο επιπεδο μεσω της γλωσσας.
Υπαρχουν βεβαια κι ορισμενοι οι οποιοι υποστηριζουν οτι η θεια μεθεξις ερχεται μεσω της υποβλητικης ατμοσφαιρας που υπαρχει σε ενα εκκλησιασμα-κερια,λιβανι,αργοσυρτος ηχος ψαλμωδιων κτλ-αλλα εν τοιαυτη περιπτωσει μπορω να δημιουργησω ατμοσφαιρα κι αλλου.
Σε αρχαιοτερες θρησκειες η μεθεξις έρχοταν ακομη και μεσω της εισπνοης καποιων ''ιδιαιτερων'' μυρωδιων.Το λιβανι αυτην ακριβως τη δουλεια επιτελει.
Επειδη ουτως η αλλως δεν μπορω να γραψω αλλο- το ΙΚΑ με περιμενει :(- απλως να τελειωσω το παρον μηνυμα λεγοντας οτι το ζητημα εδω ειναι ενα.
Η επικοινωνια με το Θεο ή θεους ,ο,τι κι αν πιστευει ο καθενας  μονο μεσω της λειτουργιας δεν επιτυγχανεται.Οπουδηποτε αλλου η με οποιοδηποτε αλλον τροπο μπορει και να επιτευχθει.

Αποσυνδεδεμένος Darko

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #65 στις: 06/07/04, 09:43 »
Παράθεση
Ο σκοπός της ορθοδοξίας δεν είναι να αποδυναμώσει την κριτική σου σκέψη  
Ούτε δεν περιφρονεί επιστημονική σκέψη
Δεν ξέρω γιατι σκέφτεσαι έτσι. Από πού έβγαλες τα συμπεράσματα αυτά;    

To "πίστευε και ΜΗ ερεύνα" προέρχεται από την ορθοδοξία ή κάνω λάθος;; Εκτός αν προέρχεται από τον Ταοισμό οπότε πάω πάσο και παραδέχομαι τη σύγχυσή μου...Αλλά στην προκειμένη περίπτωση ο Χριστιανισμός είναι αυτός που έχει χάσει τον δρόμο του. Ο Χριστιανισμός μας υποσχέθηκε μια καλύτερη ζωή, αλλά δυστυχώς το μόνο που μπορει να προσφέρει πλέον είναι η σωτηρία της ζωής στον ΑΛΛΟ κόσμο. Και εκεί είναι πλέον το μεγάλο πρόβλημα του Χριστιανισμού, και ιδιαίτερα της Ορθοδοξίας που όντας προσκολλημένη στην "παράδοση" αδιαφορέι για τα εγκόσμια και μας προετοιμάζει για τον άλλο κόσμο!! Ωραία η σωτηρία της ψυχής φίλε μου αλλά με την εδώ ζωή τι κάνουμε; Το μόνο που κάνει ο κλήρος, έστω η συντριπτική πλειονότητα είναι να αναλίσεται σε ένα αέναο φαγοπότι και σε ένα κυνήγι δόξας και τυπολατρείας. Όποιες φωτεινές εξαιρέσεις είναι απλά οι εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Κια μη μου πεις πως η σωτηρία της ψυχής είναι αυτή που μετρά, γιατί αν όντως μόνο αυτή μετρούσε δεν θα τρέχαμε από γιατρούς σε μάγους και από καφετζούδες σε χαρτορίχτρες.
Ο Χριστιανισμός βέβαια μας υποσχέθηκε και άλλα πράγματα  όπως η αγάπη, η πραότητα η ταπεινότητα...Όσο τα είδες εσύ άλλο τόσο τα βλέπω κι εγώ. Αν η κοινωνία που ζούμε σου θυμίζει κάτι από τα παραπάνω ίσως εγώ να σου γράφω τώρα από τον Άρη, παίζοντας πρέφα με κάποιον Αρειανό και σχολιάζοντας τον Θρίαμβο του Ρεχάγκελ. Πριν λίγο καιρό ήρθαμε προ σχίσματος (sic) λόγω του εγωισμού και της ματαιοδοξίας των "κεφαλών" της εκκλησίας μας. Ω τι ταπεινότητα και πραότητα Θεέ μου!! Δυο χιλίάδες χρόνια είναι ο Χριστιανισμός στη γη και το μόνο που κατάφερε είναι να καταστρέψει τον Ελληνικό Λόγο προτρέποντας το ποίμνιο να πιστεύει δίχως να ερευνά. Αναρωτιέμαι άραγε αν αυτά τα 2000 χρονια δεν ήταν αρκετά για να πετύχει ο Χριστιανισμός όσα κήρυττε. Όσο για το αν υπάρχουν όρια και προυποθέσεις στην πίστη, σου απαντώ δίχως δεύτερη σκέψη πως ναι υπάρχουν. Προσωπικά δεν είμαι διατεθιμένος να πιστεψω σε τίποτα a priori, δίχως έρευνα. Γιατί αν σκεφτόμαστε κατά αυτόν τον τρόπο, δίχως να θέτουμε προυποθέσεις και να ερευνούμε αυτό στο οποίο πιστεύουμε, αδυνατίζουμε την κριτική μας σκέψη, παύουμε να έχουμε επιστημονική περιέργεια και δεν μπάινουμε στον κόπο να εξετάσουμε όχι μόνο τα απλά φυσικά φαινόμενα, αλλά και πιο σύνθετα κοινωνικά, ψυχολογικά και άλλα...
Ελπίζω να σε "διαφώτισα" ως προς τη σύγχυσή μου κι ελπίζω ο Χριστιανισμός να βρει κάποια στιγμή το δρόμο του γιατί ο κόσμος έχει ανάγκη να πιστέψει κάπου.Να βρει έναν σύμμαχο στην καθημερινότητα του που θα του δώσει ελπίδα για μια καλύτερη ζωή. Αυτό όμως που σίγουρα δεν χρειάζεται είναι έναν ποιμένα που να τον καθοδηγεί αριστερά και δεξιά βασισμένος σε δοξασίες τύπου "πίστευε και μη ερεύνα"
Every creature on this earth dies alone

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #66 στις: 06/07/04, 10:52 »
Ωραιο σκεπτικο, αλλα το "πιστευε και μη ερευνα" δεν προερχεται απο τον Χριστιανισμο..20 για την εκθεση και 5 για την εκτος μελετης αναφορα ;D
Το "πιστευε και μη ερευνα" ειναι μια φραση που πολλοι συνδεουν με την Εκκλησια, ομως ουδεποτε δεν εχει γινει αναφορα απο αυτην.
Μη πιστευεις τιποτα χωρις ερευνα, ομως φιλε μου...θα γινω κουραστικος..αλλα αλλο η Εκκλησια και αλλο ο Χριστιανισμος..Μιλα με το Θεο ( οπως μπορεις ) και ασε τους ιερεις να δειχνουν τον εγωισμο τους.Δεν ειναι εκπροσωποι του Θεου, ειναι αντιπροσωποι της ανθρωπινης κοινωνιας..Επομενως μην τους παιρνεις ως παραδειγμα.Θελεις να γινεις καλυτερος??Μην περιμενεις απο τους ιερεις να το καταφερουν αυτο..
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #67 στις: 06/07/04, 10:55 »
Για αυτό το "πίστευε και μη ερεύνα" , όλοι εδώ και αιώνες ψάχνουν να βρούν εαν υπήρχε ή όχι το κόμμα και αν και κατά πόσο σκοπίμως ή όχι αφαιρέθηκε...

Ήταν έτσι το λοιπόν ή ήταν έτσι " πίστευε και μη , ερεύνα" ?
Το δίχως άλλο ο καθένας το λαμβάνει κατά το δοκούν....σαν τους χρησμούς της Πυθίας... ;D ;D
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Darko

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #68 στις: 06/07/04, 12:54 »
Το αν έχει ειπωθεί από κάποιον κληρικό η μη ομολογώ πως δε το γνωρίζω. Ωστόσο, η ουσια είναι πως η Ορθοδοξία το έχει ασπαστεί πλήρως. Από τα μαθητικά μου χρόνια τουλάχιστον αυτή την εντύπωση αποκόμισα. Η εμπεερία των επομένων χρόνων απλά μου επιβεβαίωσε τις αρχικές εντυπώσεις.

Δεν θα ήθελα να ανοίξω μια γενική σζήτηση περί δογμάτων κλπ. Δε νιώθω την ανάγκη να ασπαστώ κάποιο συγκεκριμένο δόγμα, ωστόσο καταννοώ την ανάγκη πολλών συνανθρώπων μου να το κάνουν. Από εκεί και πέρα όμως δεν μπορώ να δέχομαι πως κάποια πράγματα είναι απλά "εκ Θεού". Αυτό αποτελεί βεβήλωση της ιστορίας και των επιτευγμάτων των προγόνων μας με τους οποίους ως νεοέλληνες  ορθόδοξοι ουδεμία σχέση έχουμε
Every creature on this earth dies alone

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #69 στις: 06/07/04, 13:11 »
Νομιζω οτι θα επαναλαμβανομαι, αλλα αλλο πραγμα ειναι ο Χριστιανισμος και αλλο η Εκκλησια....Αν μπορεσεις να το διαχωρισεις, θα δεις οτι η βασικη διδασκαλια του Χριστιανισμου ειναι προοδευτικη, σε αντιθεση βεβαια με τις αποψεις ( και κινησεις ) της Εκκλησιας ( Ορθοδοξης και Καθολικης ).
Αν μπορεις να δινεις εξηγηση για καθε τι που συμβαινει, τοτε οντως δεν χρειαζεσαι να πιστευεις ενα δογμα.Αφου το εχεις καταφερει αυτο, τοτε δεν υπαρχει λογος να πιστεψεις σε εναν θεο ( ή γενικα σε μια ανωτερη οντοτητα ).ΑΑ..μη ξεχασω..αν εχεις καταφερεις να εξηγησεις τι ηταν πριν το υλικο Συμπαν, καθως και την αιτια που δημιουργηθηκε, γραψτο σε παρακαλω εδω..Ειλικρινα θα βοηθησεις πολλους επιστημονες και θεολογους 8)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #70 στις: 06/07/04, 13:20 »
Ναι ρε συ Free....Ποιός μπορεί όμως να διαχωρίσει επαρκώς αυτά τα δύο?
Ποιός είναι σίγουρος για το τι ήταν ή το πως ήταν η διδασκαλία του Χριστού και αν και πως έχει φτάσει μέχρι σήμερα . Αν υπήρξαν παρεμβάσεις και πότε και με ποιο τρόπο...

Δεν βγαίνει άκρη...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Darko

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #71 στις: 06/07/04, 13:22 »
To να έχεις κρτική διάθεση δε σημαίνει πως έχεις απαντήσεις και για όλα φίλε μου. Αν όμως επαναπάυεσαι στο οτι όλα είναι "εκ Θεού" τότε είναι που ΠΟΤΕ δεν πρόκειται να βρεις απαντήσεις. Η επιστημονική περιέργεια, η αμφισβήτηση και η έρευνα είναι αυτή που θα σου δώσει τις απαντήσεις που μπορεί ψάχνεις. Επίσης θα ήθελα να μου αναλύσεις το πως καταφέρνεις και διαχωρίζεις την εκκλησία από τη θρησκέια. Γιατί κι εγώ από τον Χριστιανισμό γουστάρω να κρατώ ότι μου αρέσει (βλέπε Πάσχα & Χριστούγεννα) αλλά ουδέποτε ισχυρίστηκα πως είμαι καλός Χριστιανός  8)
Every creature on this earth dies alone

old_lion

  • Επισκέπτης
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #72 στις: 06/07/04, 13:29 »
...Δεν βγαίνει άκρη...

Βγαίνει , βγαίνει , άνετα βγαίνει . Φτάνει να μελετήσεις
τον "ισαπόστολο"  Παύλο <Συμεών> , για να μάθεις από πότε και πως άρχισε γρήγορα-γρήγορα να καταστρέφεται εκ των έσω ο Χριστιανισμός .
Μην και δεν ξέρεις τι θα πει ... "πέμπτη φάλαγγα" ?

old_lion

  • Επισκέπτης
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #73 στις: 06/07/04, 13:41 »
...Ειλικρινα θα βοηθησεις πολλους επιστημονες και θεολογους ...

Και άθεους , και... "μονίμως προβληματικούς"... < αλήθεια πού χάθηκε αυτό το παιδί ? ήταν μια πολύ ευχάριστη παρουσία , γειά σου Απόλλωνα , αν με διαβάζεις εύχομαι να είσαι πάντα καλά > , και πολλούς άλλους ακόμη Θανάση . Τώρα εκτός από σίγουρα όμορφη μουσική που ξέρεις να γράφεις , δε ρίχνεις εδώ την ιδέα σου κι εσύ ? Ποιος σου είπε πως είναι ασήμαντη ?

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #74 στις: 06/07/04, 13:45 »
...Δεν βγαίνει άκρη...

Μην και δεν ξέρεις τι θα πει ... "πέμπτη φάλαγγα" ?

Όχι....
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
49 Απαντήσεις
20393 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/07, 18:07
από Anaximandros
9 Απαντήσεις
4370 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/05, 04:25
από manitou
3 Απαντήσεις
2523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/05, 09:38
από Spilios
6 Απαντήσεις
3307 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/06, 16:11
από Twix
233 Απαντήσεις
63606 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/08, 15:23
από vartanis
23 Απαντήσεις
9380 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/08, 23:07
από iliolousth
104 Απαντήσεις
33404 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/09, 12:57
από BluesMe
16 Απαντήσεις
6894 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/07, 18:38
από ameli
72 Απαντήσεις
22761 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 20:56
από zeromancer
15 Απαντήσεις
6782 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/08, 19:34
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)