Σελίδες:
  • #1 από Pontifikas στις 25 Jul 2003
  • Αύριο μια φίλη μου παίρνει πτυχίο. Για προσωπικούς λόγους δεν θα μπορέσω να παραβρεθώ στην ορκομωσία της.Δεν είμαι έτοιμος ψυχολογικά να παραβρεθώ σε μια ορκομωσία.Δεν ξέρω αν έχετε νιώσει όλοι αυτό το συναίσθημα της εγκατάληψης.Φεύγουν όλοι σιγά σιγά και εσύ μένεις.Φαντάζομαι ότι αυτό είναι το τίμημα του να μην είσαι συνεπής.Αλλά είμαι έτοιμος να το πληρώσω.
    Η κοπέλα αυτή που είναι φίλη μου.Την έχω γνωρίσει πολύ λίγο. Και όμως για έναν περίεργο λόγο έχει κερδίσει μια θέση στην καρδιά μου(τίποτα το πονηρό μπαγαπόντηδες :P). Ξέχασε να με καλέσει στην ορκομωσία της.Από έναν φίλο μου το έμαθα.Αλλά δεν είναι αυτός ο λόγος που δεν πάω. Ξέρω ότι αν καμοιά φορά με σκεφτεί στο μέλλον θα χαμογελάσει και θα νιώσει κάτι παραπάνω από αδιαφορία.

    Έτσι το λιγότερο που μπορώ να κάνω είναι να γράψω ένα τραγούδι για αυτήν.
    Και θεωρώ χαρά μου που είναι το πρώτο τραγούδι που μελοποίησα στην άχαρη ζωή μου. Ελπίζω να της αρέσει. Ελπίζω να αρέσει και σε εσάς.

    Για να το ακούσετε και Live :P πάτε στο παρακάτω link(Κάντε δεξί κλικ και μετά Save target as).Λίγο κατανόηση για την παραγωγή γιατί έχει γίνει με μικροφωνάκι απλό και τον Recorder των Windblows.
    Συν τις άλλοις επιθυμώ κατανόηση για τα λάθη και την μονοτονία του ρυθμού αλλά ας μήν ξεχνάμε ότι παίζω μόνο 5 μήνες και μάλιστα την κλασσική την έχω ψιλοπαρατήσει και έχω αφιερωθεί στα.... σόλα ;D(τρομάρα να μου'ρθει :P). Όσο για τα vocals...θυμηθείτε πόσο έχουν φτάσει οι ντομάτες στην λαική.Αυτό λέω μόνο. :-[
    http://cs.uoi.gr/~csst9965/song.mp3


    ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΣΕΣ ΠΙΟ ΛΙΓΟ

    Εισαγωγή:
          Am                        C
    eb|--------------0--- |--------------0---1---|
    Bb|-----1---1---1-1-- |-----1---1---1--------|
    Gb|----2---2---2---2- |----0---0---0---------|
    Db|---2---2---------- |---2---2--------------|
    Ab|--0--------------- |--3-------------------|
    Eb|------------------ |----------------------|
        Dm            Em       E       E9   
    eb|-----1--1--1-----|-----------------------|
    Bb|----2--2--2-2----|-----0------0--------3-|
    Gb|---3--3--3---3---|----0-----1-------1----|
    Db|--0--------------|---2----2------2-------|
    Ab|-----------------|--2--------------------|
    Eb|-----------------|-----------------------|


    Am          C               Dm
    Ο δρόμος άνοιξε μπροστά σου
    F                         E E9
    και με χαμόγελο κοιτάς
    Am          C               Dm
    Περπάτα σταθερά γλυκιά μου
    F         E                       Am
    και αν θέλεις πισω να κοιτάς

    Am               C                  Dm
    Και αν στο στρατί που θα διαβαίνεις
    F                                E E9
    κάποτε να νιώσεις μονάξια
    Am              C                Dm
    Στρέψε το βλέμα σου γλυκιά μου
    F            E            Am
    και πίσω ρίξε μια ματιά

    D                              A
    Ευθύς τραγούδι θα αρχινήσει
    G           Em           A
    τραγούδι μελαγχολικό
    D                               A
    Και άσε ένα δάκρυ να κυλήσει
    F            Em          Am
    δεν είναι όλα για κακό

    Am             C              Dm
    Ειν' των χαμένων οι φωνές
    F                             E E9
    αυτών που ήξερες παλιά
    Am             C               Dm
    με γέλια και όμορφες εικόνες
    F            E                 Am    
    θα σου κρατάνε συντροφιά


    D                                A
    Και το τραγούδι εδώ τελειώνει
    G             Em                A
    με ένα στοιχάκι για αγκαλιά
    D                                A
    "Αυτοί που γνώρισες πιο λίγο
    F            E                Am
    δεν σε ξεχνούν παντοτινά".


    Καλή τύχη Ιωάννα. :'(
  • #2 από bluewind στις 25 Jul 2003
  • Δεν ξέρω αν έχετε νιώσει όλοι αυτό το συναίσθημα της εγκατάληψης.Φεύγουν όλοι σιγά σιγά και εσύ μένεις.Φαντάζομαι ότι αυτό είναι το τίμημα του να μην είσαι συνεπής.

    Μη στεναχωριέσαι, υπάρχουν και χειρότερα...σε ένα χρόνο από τώρα, όντας φαντάρος και χωρίς πτυχίο, θα τελειώνει και η δεύτερη 4ετής φουρνιά το Οικονομικό της ΑΣΟΕΕ. Και να φανταστείς κορόϊδευα κάποτε την περίπτωση του Έβερτ που την έβγαλε στα 8 χρόνια...βρε ήταν καλός φοιτητής τελικά ;D
  • #3 από holliday στις 28 Jul 2003
  • "Αυτοί που γνώρισες πιο λίγο
    δεν σε ξεχνούν παντοτινά".



    λιγες φορες ενιωσα κατι διαφορετικο διαβαζοντας ενα ποιημα, στο κιθαρα μου ετυχε δυο φορες... η δευτερη ειναι αυτη... ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΑ...ισως ειμαι προκατειλημμενη, ισως επειδη ξερω ... ισως...τελικα να επιασες το σφιγμο...
    οτι και να ναι... ειναι καταπληκτικο.

    συνεχισε ... μη τυχον και σταματησεις!!!!
  • #4 από Farrago στις 01 Aug 2003
  • ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΣΕΣ ΠΙΟ ΛΙΓΟ  
    dear pontifika
    To τραγουδι ηταν φοβερο μονο αν δεχεσαι παρατηρησεις η μαλλον φιλικες συμβουλες το επεκσα  οσο μπορεσα και μιας και ειναι "λυπητερο" τραγουδι πιστευω θα ακουγοτανε καλητερα αν στο ρεφρεν αντι για D εβαζες Dm και αντι για A εβαζες Am... παντως ηταν πολυ ωραιο..μπραβο
  • #5 από Pontifikas στις 01 Aug 2003
  • ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΣΕΣ ΠΙΟ ΛΙΓΟ  
    dear pontifika
    To τραγουδι ηταν φοβερο μονο αν δεχεσαι παρατηρησεις η μαλλον φιλικες συμβουλες το επεκσα  οσο μπορεσα και μιας και ειναι "λυπητερο" τραγουδι πιστευω θα ακουγοτανε καλητερα αν στο ρεφρεν αντι για D εβαζες Dm και αντι για A εβαζες Am... παντως ηταν πολυ ωραιο..μπραβο
    Φίλε Farrago ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις.Σε δυο μέρες που θα το ανεβάσω θα ακούσεις τον ρυθμό και θα δείς ότι κάθεται καλά εκεί.Τα σημεία που με ανησυχούν είναι η αλλαγή στο ρεφραίν στην τελευταία στροφή και λίγο η C στην μέση των στροφών.
    Θα το ακούσεις και θα δείς.
Σελίδες: