Αποστολέας Θέμα: Ψευτικες κιθαρες  (Αναγνώστηκε 2454 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chrisfireguitar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Ψευτικες κιθαρες
« στις: 02/07/12, 14:20 »
Γεια σας κιθαρωδοι, θα ηθελα να ρωτησω και να μαθω το πια ειναι τα χαρακ. μια καλης κιθαρας και μιας ψευτικης { κινεζικης}
  Λοιπον θελω οσοι απο εσας ξερουν να γραψουν οχι μονο για να μαθω εγω πια ειναι τα χαρακτηριστικα για μια καλη κιθαρα αλλα και τα νεα παιδια στο forum ωστε να αγορασουν μια καλη και αξιοπιστη κιθαρα. Π.χ πως πρεπει να ειναι τι ταστιερα ειναι καλητερη κτλπ ;D >:D

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ψευτικες κιθαρες
« Απάντηση #1 στις: 02/07/12, 14:42 »
Φίλε δεν υπάρχουν "ψεύτικες" κιθάρες, εκτός και αν εννοείς κάτι σαν αυτό.
Μήπως εννοείς "μαϊμούδες" ρέπλικες που κατασκευάζονται στην Κίνα? Και πάλι όμως δεν είναι όλες οι κινέζικες μαϊμούδες

Απο κει και πέρα, ισχύει οτι στην Κίνα κατασκευάζονται μερικές από τις φθηνότερες κιθάρες, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να πεις "Κινέζικες = ψεύτικες". Το "Κινέζικη = value for money" είναι πιο σωστή γενίκευση, αλλά καλύτερα θα ήταν να αποφεύγουμε τις γενικεύσεις.

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: Ψευτικες κιθαρες
« Απάντηση #2 στις: 06/07/12, 20:57 »
εγω παλι νομιζω πως ακομα και πολυ ακριβες κιθαρες κατασκευαζονται (δεν λεω καποια συγκεκριμενη), δεν ξερω αν ειναι αλιθια αλλα εγω ετσι νομιζω, οπως και πολα αλλα ακριβα πραγματα οπως κινητα, τηλεοράσεις , η/υ και πολλα αλλα που ομως τα χρυσοπληρωνουμε. ομως εχει διαφορα κατι που ειναι κινεζικο (φθηνα υλικα) με κατι που κατασκευαζεται στην κινα, για παραδειγμα το iphone αν θυμαμαι καλα καπου ειχα διαβασει οτι κατασκευαζεται στην κινα, δεν εχει την ιδια ποιοτητα με κατι κινεζικο, πολυ πιο φθηνο.

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ψευτικες κιθαρες
« Απάντηση #3 στις: 07/07/12, 04:28 »
Για να σου απαντησω στο ερωτημα σου φιλε μου οι "καλες" κιθαρες εχουν αρχικα καλα ξυλα, εχουν σχετικα καλους μαγνητες και τα παντα πανω τους λειτουργουν, θα στο εξηγησω αυτο συντομα. Οι κιθαρες replica δλδ οι απομιμησεις, εστω κινεζικες, ΔΕΝ εχουν τα καλα ξυλα των καλων κιθαρων απαραιτητα, δεν εχουν τους μαγνητες που εχει μια καλη κιθαρα και πολλα πραματα πανω τους δε λειτουργουν. Καποτε ειχα μια τετοια κινεζικη fender strato. Το truss rod, απλα δεν υπηρχε. Ηταν κουφιο. Τα κλειδια ηταν αδυνατον να τα στριψω και χρησιμοποιουσα ταναλια! (το εννοω) Και τα ποτενσιομετρα δε δουλευαν ποιοτικα και με ακριβεια. Η ταστιερα ηταν απομιμηση maple ταστιερας με αυτοκολλητο! Δλδ το λευκο ας πουμε χρωμα της maple ταστιερας το πετυχαιναν με αυτοκολλητο του ιδου χρωματος, ενα ξυλινο πολυ λεπτο κομματι κολλημενο πανω στην ταστιερα. Το κομματι αυτο ειχε τρυπες για να φενεται το μαυρο ψευτο-ξυλο απο κατω και ετσι σχηματιζονταν τα inlays! Μιλαμε για απιστευτη "ψευτια". 15 χιλιαδες δραχμες κιθαρα.. 30 ευρω. Καταλαβαινεις. Αυτα εν ολιγοις. Παρολαυτα εχει τυχει να ακουσω ανθρωπους να εχουν αγορασει κινεζικες κιθαρες χαμηλης ποιοτητας και σαφως τιμης αλλα να παιζουν αξιοπρεπεστατα! Δεν εχω αποψη ομως μιας κι εγω μετα την δικια μου δεν εχω ξαναπαιξει με κατι πιο "συγχρονο". Η δικια μου ιστορια ειναι προ 11 χρονων. Οποτε ισως οι κινεζοι ανεβασαν επιπεδο!  ;)
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
LAG Κιθαρες

Ξεκίνησε από Si_rah « 1 2 » Τα καλύτερα...

32 Απαντήσεις
14974 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/08, 01:14
από Si_rah
15 Απαντήσεις
6668 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/08, 04:19
από Jezus
6 Απαντήσεις
4014 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/10, 02:03
από Coin
3 Απαντήσεις
2694 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/10, 18:29
από haris_p
0 Απαντήσεις
1751 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/10, 19:44
από Noizbane
17 Απαντήσεις
6315 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/10, 16:50
από ZaranisPetros
16 Απαντήσεις
6135 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/10, 18:32
από Κ.Dee
50 Απαντήσεις
14457 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/11, 17:14
από Nikos21_
1 Απαντήσεις
4344 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/14, 15:21
από modfori
25 Απαντήσεις
11184 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/15, 18:38
από Lo.Lee.Ta