Αποστολέας Θέμα: 2 Wah pedals στη σειρά;  (Αναγνώστηκε 8757 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
2 Wah pedals στη σειρά;
« στις: 23/05/08, 10:42 »
Καλημέρα παιδιά..

Σας έχω 2 πρωϊνές ερωτήσεις ;D..

1) Είμαι κάτοχος ενός wah της Morley (Steve Vai Bad Horsie 2) και ευχαριστημένος από την δυνατότητα του auto engage (κοινώς είναι switchless).. Για όσους δεν γνωρίζουν, η πλειοψηφία των πεταλιών της Morley δεν είναι σαν τα κλασικά wah που τα μετακινείς και μένουν στο σημείο που θα τα αφήσεις, αλλά έχουν αυτόματη επαναφορά με ελατήριο, προς τα πάνω.. Αν και βολεύει απίστευτα το switchless design, εν τούτοις δεν έχω καταφέρει με τίποτα να πάρω τον ήχο που θέλω λόγω του γεγονότος ότι αντικειμενικά το wah ακούγεται σε μια πολύ μικρή "διαδρομή" του πεταλιού (πραγματικά λίγα εκατοστά).. Θυμάμαι μικρότερος που ασχολιόμουνα περισσότερο με wah ήχους, είχα ακούσει από φίλους το κλασικό cry baby και με είχε εντυπωσιάσει.. Όταν ήρθε όμως η ώρα να αγοράσω ένα για τον εαυτό μου, προτίμησα το Morley λόγω του switchless design.. Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι ότι δεδομένου ότι και τα δύο wah έχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα (για μένα), αν θα μπορούσα να βάλω 2 στην ηχητική αλυσίδα.. Το ένα να το χρησιμοποιώ για γρήγορα περάσματα ήχου (στύλ Vai -- the audience is listening) και το άλλο για αργά, δυναμικά περάσματα (στυλ Flower Kings -- Dissonata).. Υπάρχει κανένας που να έχει 2 wah's στη σειρά; Θα εκτιμήσω ιδιαίτερα οι απαντήσεις να είναι από παιδιά που παίζουν με δύο wah's (αν υπάρχουν βέβαια :D).. Φυσικά επειδή κουβέντα κάνουμε, μπορεί να ποστάρει όποιος θέλει ή όποιος μπορεί να κάνει μια υπόθεση για το πως θα ακουγόταν μια τέτοια μόντα..

2) Προσανατολίζομαι για το Dunlop Cry Baby 95Q.. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν τα ρυθμιστικά του (q και +15db boost) κάνουν δουλειά.. Και το Morley έχει τα ίδια ρυθμιστικά αλλά δεν νομίζω ότι είναι ιδιαίτερα προσεγμένα.. Δεν βρίσκω μεγάλες διαφορές ανάμεσα στο 0 και στο 10.. Επίσης όποια άλλη πληροφορία για το συγκεκριμένο πετάλι (πλεονεκτήματα - μειονεκτήματα) είναι ευπρόσδεκτη.. Και κάτι τελευταίο.. Είναι τόσο μπελάς το switch των Dunlop;

Thanks in advance ;)

Αποσυνδεδεμένος Freedom (modeerf)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Άντρας
  • Sssouoouounnnd....
    • Προφίλ
    • Freedom of Music<=>Music of Freedom
Απ: 2 Wah pedals στη σειρά;
« Απάντηση #1 στις: 23/05/08, 11:06 »
Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι ότι δεδομένου ότι και τα δύο wah έχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα (για μένα), αν θα μπορούσα να βάλω 2 στην ηχητική αλυσίδα.. Το ένα να το χρησιμοποιώ για γρήγορα περάσματα ήχου (στύλ Vai -- the audience is listening) και το άλλο για αργά, δυναμικά περάσματα (στυλ Flower Kings -- Dissonata).. Υπάρχει κανένας που να έχει 2 wah's στη σειρά; Θα εκτιμήσω ιδιαίτερα οι απαντήσεις να είναι από παιδιά που παίζουν με δύο wah's (αν υπάρχουν βέβαια :D).. Φυσικά επειδή κουβέντα κάνουμε, μπορεί να ποστάρει όποιος θέλει ή όποιος μπορεί να κάνει μια υπόθεση για το πως θα ακουγόταν μια τέτοια μόντα..

Καλημερα Faser...

Επειδή δεν εχω πιει ακομα τον πρώτο γκαϊφε...βαλε οσα wah θελεις στην σειρά, καποιες φορες σχετικά προσφατα προσωπικά ειχα 5 στην σειρά (κυριως για A/B/C/D/E τεστς, ναι ειμαι wahwaholic   ;) )...θελεις 2 διαφορετικες γευσεις, να χρησιμοποιείς ενα wah αναλογα με το τι θελεις να παιξεις? Go for it...θελεις να χρησιμοποιείς ταυτόχρονα 2 wah? Καντο, θα βγαλεις ενδιαφέροντες ηχους, ωραιο για πειραματισμό και οχι μονο...το μονο που θα με προβληματιζε προσωπικα - - θα ηταν το tone sucking του καθε πεταλιου ξεχωριστα ή ποσο αξιοπρεπες buffer (σε περιπτωση που κανενα απο τα 2 δεν ειναι true bypass) εχουν για να μην σου σκιζουν τελειως τον τόνο οταν δεν τα χρησιμοποιείς...αλλα και αυτό μην σε ανησυχει δεν υπαρχει κανονας, εμπιστευσου τα αφτιά σου... ;)
Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, λυτρώθηκα από το νου κι από την καρδιά, ανέβηκα πιο πάνω, είμαι λεύτερος.

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: 2 Wah pedals στη σειρά;
« Απάντηση #2 στις: 23/05/08, 11:08 »
καλημερα!
το .. εχουμε δοκιμασει αυτό που λες ..(με τη μπαντα)
2 wha στη σειρα, το ενα Μορλει το αλλο κραι μπειμπι!
χωρο να εχεις και όρεξη..
ειναι και τα δυο αξιοπιστα πεταλια, δε κοβουν πολυ το σημα και το μορλευ γινεται και βολιουμ και ντιστορσιον (απαραδεκτο βεβαια αλλα εν΄παση ..)
τελικα ειναι σαν να παιζεις με δυο διαφορετικα πεταλια .. (δε φανταζομαι να κανεις ακροβατικα και να παιζεις και με τα δυο ταυτόχρονα  ;D)
αλλα ο παλαβος (ο γραφων) το δοκιμασε βαζοντας το κραι σε μια συγκεκριμενη θεση και παιζοντας μετο μορλευ..
περι ορεξεως ..
εγω δεν εχω το Cry Baby 95Q
εχω το απλό το κλασικο και το εχω μονταρει στον Τζαμ (www.jampedals.com)  .. τσεκαρε το αξιζει ..

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: 2 Wah pedals στη σειρά;
« Απάντηση #3 στις: 23/05/08, 11:25 »
Thx παιδιά για τις απαντήσεις σας.. Νόμιζα ότι αυτό που σκέφτηκα ήταν βλακεία αλλά απ'ότι βλέπω το είχατε σκεφτεί και εσείς, έτσι; ;D

Όσο για το tone sucking όντως, κανένα από τα δύο δεν είναι true bypass, αλλά έχω διαβάσει ότι με μερικές απλές τροποποιήσεις (απλές για κάποιον ηλεκτρονικό, όχι για μένα :)), μπορούν να μετατραπούν σε true bypass..

Μάλλον θα το αγοράσω το 95q.. Απλά περιμένω κάποια γνώμη για την ποιότητα των ρυθμιστικών του..

Και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας :D..

Υ.Γ.: Μ' αρέσει που αποφάσισα να στήσω rack για να αποφύγω την πεταλιερούρα στο πάτωμα αλλά μάλλον με ένα amp channel switching, ένα midi foot controller και 2 wahs δεν με βλέπω να έχω πετύχει και πολύ το στόχο μου..

Αποσυνδεδεμένος Freedom (modeerf)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Άντρας
  • Sssouoouounnnd....
    • Προφίλ
    • Freedom of Music<=>Music of Freedom
Απ: 2 Wah pedals στη σειρά;
« Απάντηση #4 στις: 23/05/08, 11:28 »
Όσο για το tone sucking όντως, κανένα από τα δύο δεν είναι true bypass, αλλά έχω διαβάσει ότι με μερικές απλές τροποποιήσεις (απλές για κάποιον ηλεκτρονικό, όχι για μένα :)), μπορούν να μετατραπούν σε true bypass.. ο μου..

Μην κανεις τιποτα αν δεν τα ακουσεις και κρινεις μονος σου...μπορει να μην ειναι τοσο ασχημα τα πραγματα ή ακομα καλυτερα να σου αρεσει κιολας (π.χ. να σου τρωει μερος των υψηλών)...απλα ακουσε τα πρωτα, δες το αποτελεσμα και μετά αποφάσισε... ;)
Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, λυτρώθηκα από το νου κι από την καρδιά, ανέβηκα πιο πάνω, είμαι λεύτερος.

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: 2 Wah pedals στη σειρά;
« Απάντηση #5 στις: 23/05/08, 15:42 »
''Είναι τόσο μπελάς το switch των Dunlop?''

γιατι να ειναι μπελας δηλαδη ? τι σε προβληματιζει ?

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: 2 Wah pedals στη σειρά;
« Απάντηση #6 στις: 23/05/08, 15:57 »
''Είναι τόσο μπελάς το switch των Dunlop?''

γιατι να ειναι μπελας δηλαδη ? τι σε προβληματιζει ?
Βασικά είμαι μεταξύ του Cry Baby 535q και Cry Baby 95q.. Η διαφορά τους είναι ότι στο μεν δεύτερο αν αφήσεις ελεύθερο το πετάλι, τότε πηγαίνει με τη βοήθεια ενός ελατηρίου στην heel down position όπου γίνεται bypass.. Στo μεν πρώτο, πρέπει εσύ να το πας στην toe down position και να πατήσεις ελαφρά ένα switch που βρίσκεται κάτω από το πετάλι ώστε να γίνει engage.. Αυτή η κίνηση φαντάζομαι ότι μέσα στο κομμάτι ίσως να μπερδεύει ειδικά αν θέλεις να κάνεις γρήγορα engage το wah.. Έχοντας συνηθίσει με το Morley όπου αν θες wah απλά πατάς το πετάλι, αναρωτιέμαι αν θα είναι δύσκολο να κάνεις στην ουσία 2 κινήσεις με το 535q.. Μία να πατήσεις το switch και μέτα να κουνήσεις το πόδι πάνω-κάτω για να ακούσεις το wah..

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: 2 Wah pedals στη σειρά;
« Απάντηση #7 στις: 23/05/08, 16:28 »
  Πάρε καλύτερα το Classic με τον fazel inductor. Το καλύτερο κατά τη γνώμη μου cry baby των τελευταίων χρόνων. Παρά τις τόσες επιλογές που σου δίνει το 535 θα καταλήξεις να παίζεις συνέχεια με μια συγκεκριμένη ρύθμιση και συνήθως αυτή η ρύθμιση είναι το κλασικό cry baby... Και προς Θεού όχι το 95Q!!! Έχει χάλια bypass και επηρρεάζει πολύ άσχημα τον ήχο όταν είναι κλειστό!
« Τελευταία τροποποίηση: 23/05/08, 16:32 από teo.gp »
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: 2 Wah pedals στη σειρά;
« Απάντηση #8 στις: 23/05/08, 17:01 »
''Είναι τόσο μπελάς το switch των Dunlop?''

γιατι να ειναι μπελας δηλαδη ? τι σε προβληματιζει ?
Βασικά είμαι μεταξύ του Cry Baby 535q και Cry Baby 95q.. Η διαφορά τους είναι ότι στο μεν δεύτερο αν αφήσεις ελεύθερο το πετάλι, τότε πηγαίνει με τη βοήθεια ενός ελατηρίου στην heel down position όπου γίνεται bypass.. Στo μεν πρώτο, πρέπει εσύ να το πας στην toe down position και να πατήσεις ελαφρά ένα switch που βρίσκεται κάτω από το πετάλι ώστε να γίνει engage.. Αυτή η κίνηση φαντάζομαι ότι μέσα στο κομμάτι ίσως να μπερδεύει ειδικά αν θέλεις να κάνεις γρήγορα engage το wah.. Έχοντας συνηθίσει με το Morley όπου αν θες wah απλά πατάς το πετάλι, αναρωτιέμαι αν θα είναι δύσκολο να κάνεις στην ουσία 2 κινήσεις με το 535q.. Μία να πατήσεις το switch και μέτα να κουνήσεις το πόδι πάνω-κάτω για να ακούσεις το wah..
θεμα συνηθειας  -  κ α θ α ρ α !!!

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 2 Wah pedals στη σειρά;
« Απάντηση #9 στις: 24/05/08, 14:54 »
Καθόλου μπελάς το switch του crybaby, οι 2 κινήσεις που λες, μετά από λίγο καιρό θα σου φαίνονται σαν 1 και το πάτημα του κουμπιού θα σου  βγαίνει τελείως φυσικά... Αν και αφού έχεις καλομάθει με το morley, θα σου πάρει λίγο περισσότερο χρόνο να συνηθίσεις.. :P

...με ένα amp channel switching, ένα midi foot controller...
Δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το 2ο και σαν amp channel footswitch?

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: 2 Wah pedals στη σειρά;
« Απάντηση #10 στις: 24/05/08, 17:28 »
Δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το 2ο και σαν amp channel footswitch?
Θα μπορούσα, αν ο Peavey JSX ήταν midi compatible :(.. Αλλά δυστυχώς δεν είναι οπότε θα πρέπει να αλλάζω κανάλια με το footswitch του.. Βέβαια λύσεις υπάρχουν, αλλά είτε είναι ακριβές (ένα καλό midi switcher κοστίζει πάνω από € 300, τα οποία κατά τη γνώμη μου είναι χρήματα που τα δίνεις μόνο για μια χρήση δηλαδή περιττά) είτε μπορώ να πάρω ένα καλώδιο όπου στην μία του άκρη να είναι midi και στην άλλη να είναι 7-pin line out σαν αυτό που έχει το footswitch του JSX.. Έφαγα το internet και διαπίστωσα ότι αυτά τα καλώδια τα φτιάχνει κάποιος Jerry στις Η.Π.Α., o οποίος με έχει ψιλοκλ**ει σε 3 emails που του έστειλα >:(.. Αν δει κάποιος αυτό το post και νομίζει ότι μπορεί να μου φτιάξει ένα, θα του είμαι αιώνια ευγνώμων.. Φυσικά με το αζημίωτο ;)..

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: 2 Wah pedals στη σειρά;
« Απάντηση #11 στις: 26/05/08, 00:07 »
Το Behringer FCB1010 εχει καπου 160 ευρω αν θυμαμαι καλα, και εκτος απο το να στελνεις μιντι εντολες, εχει και δυο υποδοχες τζακ με ρελε για να αλλαζεις καναλια σε ενισχυτη κτλ. Δεν ξερω αν κατι τετοιο θα σε βολευε, τι ακριβως θελεις να κανεις? Να αλλαζεις καναλι και λουπα ταυτοχρονα?
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: 2 Wah pedals στη σειρά;
« Απάντηση #12 στις: 26/05/08, 09:55 »
Το Behringer FCB1010 εχει καπου 160 ευρω αν θυμαμαι καλα, και εκτος απο το να στελνεις μιντι εντολες, εχει και δυο υποδοχες τζακ με ρελε για να αλλαζεις καναλια σε ενισχυτη κτλ. Δεν ξερω αν κατι τετοιο θα σε βολευε, τι ακριβως θελεις να κανεις? Να αλλαζεις καναλι και λουπα ταυτοχρονα?
Κώστα κοίταξε να δεις.. Το έχω το FCB1010 και όντως έχει 2 relay switches για amp channeling.. Οι έξοδοι από εκεί είναι τα κλασικά 1/4'' καρφιά.. Όμως αυτά πρέπει να καταλήξουν σε κάποια υποδοχή του ενισχυτή που να έχει τη δυνατότητα να αλλάζει τα κανάλια.. Στην προκειμένη περίπτωση είναι η 7-pin υποδοχή του footswitch στο rear panel του JSX (σελίδα 7 του manual, σημείωση 25 -- δυστυχώς έχει πέσει το website της Peavey και δεν μπορώ να δώσω το link :().. Αν λοιπόν μπορέσω και βρω ένα καλώδιο με αυτές τις δύο άκρες πιστεύω ότι θα απεμπλακώ από το footswitch..

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: 2 Wah pedals στη σειρά;
« Απάντηση #13 στις: 26/05/08, 21:28 »
Χμ, να βρεις ενα τετοιο καλωδιο ειναι λιγο δυσκολο (εως 1 στο διεκατομυριο  :D ), αλλα αμα εχεις σχεδιακι με το pin-payout ισως μπορεις να φτιαξεις ενα μονος σου πολυ ευκολα  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 2 Wah pedals στη σειρά;
« Απάντηση #14 στις: 16/12/08, 01:07 »
παιδιά να ρωτήσω, το vox v847, το κλασσικό wah της vox, πως γίνεται bypass όταν δν το χρειάζεσαι άλλο?
είναι κάποια συγκεκριμένη θέση π πρέπει να σταματήσει ή πρεπει να το βγάζω από την αλυσίδα κάθε φορά?

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: 2 Wah pedals στη σειρά;
« Απάντηση #15 στις: 16/12/08, 09:27 »
παιδιά να ρωτήσω, το vox v847, το κλασσικό wah της vox, πως γίνεται bypass όταν δν το χρειάζεσαι άλλο?
είναι κάποια συγκεκριμένη θέση π πρέπει να σταματήσει ή πρεπει να το βγάζω από την αλυσίδα κάθε φορά?

 ??? ??? ??? ???

Το πατάς τέρμα μπροστά και απενεργοποιείται από τον διακόπτη του...

I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 2 Wah pedals στη σειρά;
« Απάντηση #16 στις: 16/12/08, 09:38 »
αχα...
δν το χω πάρει ακόμα και δν το ξερα teo.gp...
ευχαριστώωω!!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: 2 Wah pedals στη σειρά;
« Απάντηση #17 στις: 18/12/08, 13:41 »
αυτο που σου περιγραφει ειναι ο στανταρ τροπος που ενεργοποιουντε/απενεργοποιουντε ολα τα κλασικα γουα  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
Απ: 2 Wah pedals στη σειρά;
« Απάντηση #18 στις: 08/01/09, 15:25 »
μιας και ειμαι φρεσκος και γω στα wah θα ηθελα να ρωτησω ποια σειρα πρεπει να εχουν στο effect chain? ενα morley bad horsie 2 πηρα και γω. Πολυ βολικο το design αλλα απο ηχο δεν ξερω...ισως να μην ειναι αυτο που ηθελα...το παραξενο ειναι οτι σε reviews στο ιντερνετ ακουγεται μια χαρα αλλα εγω δεν μπορω να ακουσω το ιδιο και το χειροτερο απο ολα οταν παιζεις δεν σου ερχεται να ανοιξεις το στομα και να πεις wah!!!!! τι να κανω ρε ***στη???

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 2 Wah pedals στη σειρά;
« Απάντηση #19 στις: 08/01/09, 23:23 »
Πολυ βολικο το design αλλα απο ηχο δεν ξερω...ισως να μην ειναι αυτο που ηθελα...το παραξενο ειναι οτι σε reviews στο ιντερνετ ακουγεται μια χαρα αλλα εγω δεν μπορω να ακουσω το ιδιο και το χειροτερο απο ολα οταν παιζεις δεν σου ερχεται να ανοιξεις το στομα και να πεις wah!!!!! τι να κανω ρε ***στη???

Aπο ότι κατάλαβα,αυτό που θέλεις να έχεις και να ακούς είναι το κλασικό wah εφφέ,κάτι που δεν θα σου δώσει το bad horsie γιατί είναι διαφορετικής "φιλοσοφίας" wah,αυτό δεν σημαίνει ότι είναι άσχημο,απλά διαφορετικό,είναι ένα  πιο μοντέρνο wah και με μικρό ή μικρότερο αν θες εύρος.
Αν παίζεις δε και με αρκετό εώς πολύ gain, το εφφέ τείνει να "χάνεται" ειδικά στις ψηλές συχνότητες.
Είχα το Ι και όσο και αν την είχα "βρεί" με την εργονομία του,ηχητικά πάντα κάτι μου έλειπε.
Άκουσε το όμως και σε διαφορετικούς ενισχυτές για να έχεις μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα.

Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
Απ: 2 Wah pedals στη σειρά;
« Απάντηση #20 στις: 08/01/09, 23:58 »
παιζω με πολυ distortion...φαση pantera, sepultura, machine head, ελπιζω να καταφερω να το κανω να δουλεψει για μενα...μακαρι γιατι ηταν και πανακριβο..

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: 2 Wah pedals στη σειρά;
« Απάντηση #21 στις: 09/01/09, 00:17 »
παιζω με πολυ distortion...φαση pantera, sepultura, machine head, ελπιζω να καταφερω να το κανω να δουλεψει για μενα...μακαρι γιατι ηταν και πανακριβο..
Όπως αναφέρω στην αρχή του post, έχω και τα δύο wah.. Στην αρχή μου άρεσε το design του Morley αλλά μετά από λίγο καιρό κατάλαβα ότι το κλασικό Crybaby είναι πιο "ελεγχόμενο".. Μπορεί να μην έχεις την δυνατότητα να κάνεις τόσο γρήγορα sweeps σαν το Bad Horsie, αλλά τουλάχιστον μπορείς να τα κοντρολάρεις απόλυτα..  Στην περίπτωση σου, αν το Morley σου αρέσει σαν design (switchless δηλαδή) αλλά δεν σου αρέσει ο ήχος του, υπάρχει και η περίπτωση μιας μόντας.. Χωρίς να είμαι ηλεκτρονικός και να μπορώ να το εξηγήσω με τεχνικούς όρους, με τις κατάλληλες αλλαγές resistors, μπορείς να φέρεις στα μέτρα σου οποιοδήποτε wah (σε λογικά πλαίσια πάντα).. Δηλαδή με λίγα λόγια μπορείς να κάνεις ένα Bad Horsie να ακουστεί σαν Dunlop.. ;D

Οπότε μην στεναχωριέσαι.. Υπάρχουν λύσεις ;)..

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: 2 Wah pedals στη σειρά;
« Απάντηση #22 στις: 09/01/09, 18:54 »
...φαση pantera...

τοτε γιατι δεν πηρες το dime wah from hell?  ;D
Παντως αν δεις πως ειναι κατασκευασμενο μεσα το μορλει, δεν θα προτεινα μοντες...
μαλλον πρεπει να ψαχτεις με τις ρυθμισεις σου, σιγουρα θα βρεις ενα καλο ηχο, το εχει φιλος (το 1) και ειναι ΟΚ.
Οσο φορα την ερωτηση σε ποια σειρα συνδεουμε το γουα, στο 90% των περιπτωσεων μετα την κιθαρα αμεσως.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
Απ: 2 Wah pedals στη σειρά;
« Απάντηση #23 στις: 09/01/09, 21:02 »

βρηκα το morley μεταχειρισμενο σε αριστη κατασταση στα 100 ευρω...ειμαι αισιοδοξος οτι θα βγαλω ηχο..αλλιως παιρνω και ενα απλο crybaby και το κανω μοντα

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
15428 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/08, 17:54
από faser
3 Απαντήσεις
2653 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/05, 16:49
από Καρχαρίας
mods se boss pedals

Ξεκίνησε από kabamaru-x- Εφέ

12 Απαντήσεις
6784 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/07, 00:30
από MakisSRV
distortion pedals

Ξεκίνησε από gus1989 Εφέ

14 Απαντήσεις
7549 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/07, 22:44
από woodaki
ARTEC pedals??

Ξεκίνησε από Conviction Εφέ

19 Απαντήσεις
5628 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/11, 20:45
από Απόλλων
2 Απαντήσεις
2511 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/08, 20:46
από Meolas
8 Απαντήσεις
3897 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/08, 16:18
από Jezus
help boss pedals

Ξεκίνησε από artistzzz Εφέ

4 Απαντήσεις
2996 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/08, 15:37
από 7
38 Απαντήσεις
18887 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/10, 12:15
από Dead Inside
17 Απαντήσεις
5378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/10, 13:34
από tech21man