Αποστολέας Θέμα: GFS μαγνητες  (Αναγνώστηκε 6897 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος charllestone

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
GFS μαγνητες
« στις: 14/01/08, 14:37 »
http://store.guitarfetish.com/gfsbasspickups.html
Ρε παιδιά αυτούς τους μαγνήτες τους ξέρετε?
Εχθές κατά τύχη βρήκα το site.

Αξίζουν? Τους έχει κανένας ακουστα????
Τζάμπα πράμα πάντως...  ??? ??? ??? ??? ??? ???


Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Απ: GFS μαγνητες
« Απάντηση #1 στις: 14/01/08, 16:16 »
Έχω τον mean90 σε ένα ταυράκι και είναι εξαιρετικός.
Και δεν εννοώ μόνο "για τα λεφτά του". Μ'αρέσει σα μαγνήτης γενικά.
Απ΄όσα έχω διαβάσει, πολύς κόσμος τους γουστάρει.
Στα λεφτά τους, σίγουρα δεν υπάρχει ανταγωνισμός.
 
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: GFS μαγνητες
« Απάντηση #2 στις: 14/01/08, 21:24 »
Με αφορμή την ερώτηση του φίλου, να κάνω κι εγώ μια. Όλοι αυτοί οι μαγνήτες που φτιάχνονται έξω και δεν υπάρχουν στην Ελλάδα, από που μπορούμε να τους παραγγείλουμε, και πόσο καιρό κάνουν να έρθουν περίπου? Ξέρετε, οι GFS, Rockfield, Haussel, Lawrence κλπ.

Αποσυνδεδεμένος Acanthor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • ...there's too much panic in this town...
    • Προφίλ
Απ: GFS μαγνητες
« Απάντηση #3 στις: 14/01/08, 22:09 »
Με αφορμή την ερώτηση του φίλου, να κάνω κι εγώ μια. Όλοι αυτοί οι μαγνήτες που φτιάχνονται έξω και δεν υπάρχουν στην Ελλάδα, από που μπορούμε να τους παραγγείλουμε, και πόσο καιρό κάνουν να έρθουν περίπου? Ξέρετε, οι GFS, Rockfield, Haussel, Lawrence κλπ.


Για τους GFS μόνο γνωρίζω ότι θα μπεις στο site τους www.guitarfetish.com και θα ψωνίσεις ό,τι θες.
Σε 7-15 μέρες περίπου θα έχεις τα πράγματα στην πόρτα σου με πολύ λίγα έξοδα. (εκτός κι αν είναι μεγάλη η παραγγελία).
Εξαιρετικοί στις αποστολές τους και αξιόπιστοι. Έχω ψωνίσει 2-3 φορές

Για τους hauessel θα μιλήσεις με το Σταύρο Ντούκα στα Γιάννενα www.guitars.grκαι θα τα κανονίσει όλα αυτός για σένα. Δε συμφέρει να τους πάρεις από αλλού.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: GFS μαγνητες
« Απάντηση #4 στις: 14/01/08, 22:30 »
Έχω τον mean90 σε ένα ταυράκι και είναι εξαιρετικός.

Μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες γι αυτό το μαγνήτη; Ψήνομαι να βάλω P90 σε μία tele και σκεφτόμουν σοβαρά έναν Dream90, ο οποίος σύμφωνα με τις περιγραφές στο site της GFS έχει πιο vintage ήχο. Εσένα πώς σού φαίνεται ο mean90;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: GFS μαγνητες
« Απάντηση #5 στις: 14/01/08, 22:35 »
Απλά με τελωνεία, δολλάρια/ευρώ και paypal και πιστωτικές είχα λίγο την απορία πως λειτουργεί το θέμα, αλλά ευχαριστώ για την απάντηση.  :)

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Απ: GFS μαγνητες
« Απάντηση #6 στις: 14/01/08, 23:41 »
Έχω τον mean90 σε ένα ταυράκι και είναι εξαιρετικός.

Μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες γι αυτό το μαγνήτη; Ψήνομαι να βάλω P90 σε μία tele και σκεφτόμουν σοβαρά έναν Dream90, ο οποίος σύμφωνα με τις περιγραφές στο site της GFS έχει πιο vintage ήχο. Εσένα πώς σού φαίνεται ο mean90;

Ανοιχτός μαγνήτης, παίρνει πολλά από την κιθάρα που θα τον βάλεις.
Υπερευαίσθητος στο τί θέση θα τον έχεις. Τον ανεβοκατεβάζεις ελάχιστα και αλλάζει ο ήχος του δραματικά. Θέλει αρκετό πειραματισμό για να βρεις το sweet spot του.
Αρκετά δυνατός, πολλά μπάσα, ΠΟΛΥ ωραίες δυναμικές, ελάααααχιστο compression σε high gain - αναμενόμενο.

Στο ταυράκι, λόγω ίσως mahogany, τον έχω ανεβάσει αρκετά για να κόψω λίγα μπάσα, και είναι SUPER.
Όσο για το "vintage", χμμμ, χμμμμ, δεν ξέρω εξαρτάται τί εννοεί κανείς. Το ταυράκι πάντα το θεωρούσα vintage σε ήχο και όχι μοντέρνο, ακόμη και με τους gibson μαγνήτες που είχε πριν.
Αυτό που σκεφτόμουν ήταν ότι σε μια tele θα καθόταν ΚΟΥΤΑΡΑ, σοβαρά. Πιστεύω θα έδινε τα μπάσα και τη δύναμη που -για μένα- λείπουν από τις tele.
Σίγουρα δε θα "μαγαρίσει" την tele σου, μη φοβάσαι! Αν σ'αρέσουν οι p90, νομίζω θα σ'αρέσει πολύ και αυτός.

Και το κόστος είναι αστείο, μην το σκέφτεσαι καν. Εμένα μ'αρέσει πολύ, ανεξάρτητα από το κόστος του.
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: GFS μαγνητες
« Απάντηση #7 στις: 15/01/08, 19:16 »
Ευχαριστώ πολύ Heatseeker. Kι εγώ αυτό ακριβώς σκεφτόμουν, δηλαδή ένα μαγνήτη που θα δώσει περισσότερη δύναμη και θα κόψει τα έντονα πρίμα που έχουν οι tele, ειδικά για τη neck θέση. Όσο για το κόστος, είναι το τελευταίο που με απασχολεί. Δύο μαγνήτες και μια καινούργια γέφυρα που κοίταζα στην ιστοσελίδα της GFS δεν θα μού κοστίσουν περισσότερο από 50 λίρες. Αυτό που σκέφτομαι είναι δεν έχω ιδιαίτερη πείρα, αλλά ούτε και χρόνο αυτή την εποχή για ένα project όπως το φαντάζομαι. Δεν έχω βρει την ευκαιρία ακόμα να βάλω τα locking κλειδιά που έχω αγοράσει για τη Les Paul μου... :-\
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: GFS μαγνητες
« Απάντηση #8 στις: 16/01/08, 15:19 »
Ευχαριστώ πολύ Heatseeker. Kι εγώ αυτό ακριβώς σκεφτόμουν, δηλαδή ένα μαγνήτη που θα δώσει περισσότερη δύναμη και θα κόψει τα έντονα πρίμα που έχουν οι tele, ειδικά για τη neck θέση. Όσο για το κόστος, είναι το τελευταίο που με απασχολεί. Δύο μαγνήτες και μια καινούργια γέφυρα που κοίταζα στην ιστοσελίδα της GFS δεν θα μού κοστίσουν περισσότερο από 50 λίρες. Αυτό που σκέφτομαι είναι δεν έχω ιδιαίτερη πείρα, αλλά ούτε και χρόνο αυτή την εποχή για ένα project όπως το φαντάζομαι. Δεν έχω βρει την ευκαιρία ακόμα να βάλω τα locking κλειδιά που έχω αγοράσει για τη Les Paul μου... :-\


Απόλλωνα, για neck θέση στην Τέλε, όπως τα περιγράφεις, παίρνεις αυτόν:

http://store.guitarfetish.com/alfaovpotene.html

και τελειώνει το θέμα.  ;) :P 8)




Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: GFS μαγνητες
« Απάντηση #9 στις: 16/01/08, 20:04 »
Απόλλωνα, για neck θέση στην Τέλε, όπως τα περιγράφεις, παίρνεις αυτόν:

http://store.guitarfetish.com/alfaovpotene.html

και τελειώνει το θέμα. ;) :P 8)


Χε χε... αυτή ήταν η δεύτερη επιλογή μου. Tον είχα υπόψη μου από το review της Squier 51 που είχες κάνει. Ευχαριστώ πάντως... ;)

Αυτή τη στιγμή δεν είμαι σίγουρος προς τα πού θα κινηθώ. Και αυτό γιατί εκτός από τους περιορισμούς χρόνου, εμπειρίας κλπ που ανέφερα ήδη, ακόμα δεν έχω παραλάβει την κιθάρα :P ::). Οπότε δεν ξέρω κατ' αρχήν πώς θα είναι ο ήχος της με τους stock μαγνήτες και δεύτερον και κυριότερον αν θα υπάρχει δυνατότητα να βάλω μαγνήτη μεγέθους humbucker στο λαιμό (όπου τώρα έχει έναν μονό) ή όχι. Πάντως αν τελικά αποφασίσω να τους αλλάξω και δεν υπάρχει χώρος για διπλό χωρίς σκάψιμο, μάλλον θα προτιμήσω τον Fatbody o oποίος πράγματι φαίνεται καλή περίπτωση.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: GFS μαγνητες
« Απάντηση #10 στις: 16/01/08, 23:04 »
Χε χε... αυτή ήταν η δεύτερη επιλογή μου. Tον είχα υπόψη μου από το review της Squier 51 που είχες κάνει. Ευχαριστώ πάντως... ;)

Αυτή τη στιγμή δεν είμαι σίγουρος προς τα πού θα κινηθώ. Και αυτό γιατί εκτός από τους περιορισμούς χρόνου, εμπειρίας κλπ που ανέφερα ήδη, ακόμα δεν έχω παραλάβει την κιθάρα :P ::). Οπότε δεν ξέρω κατ' αρχήν πώς θα είναι ο ήχος της με τους stock μαγνήτες και δεύτερον και κυριότερον αν θα υπάρχει δυνατότητα να βάλω μαγνήτη μεγέθους humbucker στο λαιμό (όπου τώρα έχει έναν μονό) ή όχι. Πάντως αν τελικά αποφασίσω να τους αλλάξω και δεν υπάρχει χώρος για διπλό χωρίς σκάψιμο, μάλλον θα προτιμήσω τον Fatbody o oποίος πράγματι φαίνεται καλή περίπτωση.

Για ποια κιθάρα μιλάμε?

Ο fatbody πάντως σε συνδιασμό με έναν κατάλληλο bridge μπορεί να δώσει ένα πολύ έντονο "P90" χρώμα στην κιθάρα. Ένα πολύ θετικό επίσης, είναι πως, παρ'ότι αρκετά hot, είναι πλέον αρκετά αθόρυβος.

YΓ: Χα, αν δεις πως έχει γίνει η 51 τώρα, δεν θα το πιστεύεις! Οι φίλοι συνφορουμίτες που είναι μέλη στο myspace την έχουν δει ήδη.  ;)




Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος giannis70

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φοινικουντα
Απ: GFS μαγνητες
« Απάντηση #11 στις: 07/03/08, 23:04 »
Το σκεφτομε γι αυτους ...http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ssPageName=STRK:MEBX:IT&item=180160631874&_trksid=p3984.cALLBUY.m311.lVI
τι λετε....τα soundclips που εχει μια χαρα παιζουν...
« Τελευταία τροποποίηση: 16/03/08, 02:52 από giannis70 »
Heard melodies are sweet...those unheard are sweeter...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Μαγνήτες για Epiphone...

Ξεκίνησε από exiledarchangel Τα καλύτερα...

7 Απαντήσεις
4491 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/03, 22:05
από exiledarchangel
40 Απαντήσεις
15098 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/04, 18:23
από naruto
11 Απαντήσεις
11581 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/05, 18:17
από Boogieman (του Kithara.gr!!!)
94 Απαντήσεις
78974 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/17, 02:27
από saved
9 Απαντήσεις
4523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/05, 23:06
από math2014
6 Απαντήσεις
9784 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/05, 15:06
από cromlech
6 Απαντήσεις
12552 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/07, 14:17
από Jezus
32 Απαντήσεις
16074 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/07, 12:39
από nop90
19 Απαντήσεις
7825 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/08, 12:08
από mscmkr
7 Απαντήσεις
4212 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/08, 18:44
από drketikios