Αποστολέας Θέμα: Burnt Offerings - Iced Earth  (Αναγνώστηκε 5402 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Frail

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Burnt Offerings - Iced Earth
« στις: 09/10/05, 20:39 »
Προσωπικα ειμαι πολυ μεγαλος fan των Iced Earth (αν και τωρα πλεον δε με ενδιαφερουν και πολυ...)

Σκεφτομαι οτι ο συγκεκριμενος δισκος ειναι απλα απιστευτος τρομερη ατμοσφαιρα (σκοτεινη) το στυλ τους εδω ειναι πολυ διαφορετικο απο καθε αλλο δισκο τους πιο gothic πιο ατμοσφαιρικα και πιο σκληρο δεν υπαρχουν μονο heavy στοιχεια.

Τα τραγουδια στο δισκο ειναι εκπληκτικα με αποκορυφωση φυσικα το Dante's Inferno αλλα και τα Burnt Offerings, Last December , Diary, Crator Failure.

Επισης το Artwork ειναι καταπληκτικο και ολο το παιξιμο πολυ σκοτεινο (ωραια drums και πολυ καλα φωνητικα απο ...τον συνονοματο Matt Barlow)

Ακουω και τις δικες σας εντυπωσεις για τον αγαπημενο μου δισκο απο Iced Earth του οποιου το στυλ  ευχομαι να ειχαν κρατησει και να ειχαμε κι αλλουσ τοσο καλου δισκου (οχι οτι η συνεχεια ηταν ασχημη)

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Burnt Offerings - Iced Earth
« Απάντηση #1 στις: 09/10/05, 21:26 »
Ε νταξει δεν τον θεωρω τον καλυτερο τους δισκο. Απλα εναν καλο δισκο τους με μερικα καλα κομματια. Προτιμω το dark saga με χιλια
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος cromlech

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Burnt Offerings - Iced Earth
« Απάντηση #2 στις: 09/10/05, 21:30 »
xωρις παρεξηγηση φιλε(θεμα γουστου ειναι αλλωστε) αλλα πιστευω οτι αυτο το σιντι ειναι μαυρο χαλι οπως και ολα τα υπολοιπα των iced earth,πλην μερικων τραγουδιων απο το night of the stormrider.η μουσικη του τυπου ειναι αθλια και οι συνθεσεις του ειναι η μια αντιγραφη της αλλης και μαλιστα χαμηλου επιπεδου...αν και εχουν μερικα τραγουδια καλα οι iced earth-που αυτα κατ εμε δεν ειναι σιγουρα στο burnt offerings- ειναι μια μπαντα που παραγει ''ευκολη'' μουσικη-και ευκολοακουστη- για τις μαζες των μεταλλαδων

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Burnt Offerings - Iced Earth
« Απάντηση #3 στις: 09/10/05, 21:41 »
xωρις παρεξηγηση φιλε(θεμα γουστου ειναι αλλωστε) αλλα πιστευω οτι αυτο το σιντι ειναι μαυρο χαλι οπως και ολα τα υπολοιπα των iced earth,πλην μερικων τραγουδιων απο το night of the stormrider.η μουσικη του τυπου ειναι αθλια και οι συνθεσεις του ειναι η μια αντιγραφη της αλλης και μαλιστα χαμηλου επιπεδου...αν και εχουν μερικα τραγουδια καλα οι iced earth-που αυτα κατ εμε δεν ειναι σιγουρα στο burnt offerings- ειναι μια μπαντα που παραγει ''ευκολη'' μουσικη-και ευκολοακουστη- για τις μαζες των μεταλλαδων
Καπως ετσι ειναι, ειδικα αμα κατσεις να παιξεις τα κομματια τους θα το διαπιστωσεις αλλα μεσα απο αυτο το χαλι υπαρχουν πραγματα που πραγματικα αξιζουν. Εμενα ας πουμε μου αρεσει απιστευτα ολο το dark saga και something wicked this way comes οσο πιασαρικα σιντι και αν ειναι
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος cromlech

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Burnt Offerings - Iced Earth
« Απάντηση #4 στις: 09/10/05, 21:45 »
το dark saga πραγματικα το χω σιχαθει...ειναι για δεκαχρονα...στο sth wicked η αληθεια ειναι οτι υπαρχουν καποιες καλες στιγμες...παντως night of the stormrider με τα πρωτοτυπα φωνητικα ειναι οτι καλυτερο εχει να αναδειξει το συγκροτημα...κατ εμε!!

Αποσυνδεδεμένος Frail

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Burnt Offerings - Iced Earth
« Απάντηση #5 στις: 10/10/05, 00:08 »
Ενταξει ρε παιδια σας βρισκω πολυ απολυτους. Η μπαντα αργοτερα επαναλμβανεται αλλα στο burnt offerings δε συμβαινει αυτο εξαλλου ,ειναι νωρις στην καριερα τους, δεν ειναι οι απολυτοι μουσικοι ισα ισα το αντιθετο αλλα οποιος ακουσει προσεκτικα το αλμπουμ θα δει οτι ειναι ενα καλο cd με πολυ καλη ατμοσφαιρα.Χωρις αυτο να σημαινει οτι ειναι κατι τρομερο.
Οι χαρακτηρισμοι οτι οι Iced Earth ειναι μια μπαντα που δεν αξιζει καθολου μου φαινονται λιγο υπερβολικοι. Εχουν οπως και οι περισσοτεροι συμφωνειτε μερικα πολυ καλα τραγουδια. Επισης υπηρξαν εποχες (στην ακμη τους) που ηταν απο τα σημαντικα συγκροτηματα του χωρου

xωρις παρεξηγηση φιλε(θεμα γουστου ειναι αλλωστε) αλλα πιστευω οτι αυτο το σιντι ειναι μαυρο χαλι οπως και ολα τα υπολοιπα των iced earth,πλην μερικων τραγουδιων απο το night of the stormrider.η μουσικη του τυπου ειναι αθλια και οι συνθεσεις του ειναι η μια αντιγραφη της αλλης και μαλιστα χαμηλου επιπεδου...αν και εχουν μερικα τραγουδια καλα οι iced earth-που αυτα κατ εμε δεν ειναι σιγουρα στο burnt offerings- ειναι μια μπαντα που παραγει ''ευκολη'' μουσικη-και ευκολοακουστη- για τις μαζες των μεταλλαδων

Φιλε μου το οτι ολα τα cd των Iced Earth ειναι μαυρο χαλι το βρισκω τουλαχιστον υπερβολη...
Φυσικα το συγκροτημα εχει παρακμασει και δεν ειχε τρομερες προοδους και συνθεσεις αλλα πιστευω οτι ηταν ενα καλο συγκροτημα που αξιζε αρκετο ποσοστο της δημοσιοτητας και της αναγνωρισγς που πηρε. Ο Schaffer φυσικα ειναι μια προσωπικοτητα καθολου αξιολογη αλλα πιστευω πραγματικα πως εχει ενα πολυ δικο του στυλ (κατι πολυ καλο για καποιον συνθετη) που δυστυχως δεν καταφερε με τον καιρο να αναπτυξει και να βελτιωσει.
Το οτι η μουσικη ειναι ευκολοακουστη ειναι απλα χαρακτηριστικο της και οχι ελλατωμα εξαλλου πολλα αδιαμφησβητητα μεγαλα συγκροτηματα ειναι ευκολοακουστα.





 

Αποσυνδεδεμένος cromlech

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Burnt Offerings - Iced Earth
« Απάντηση #6 στις: 10/10/05, 00:16 »
απλα το λεω επειδη το ηλιθιο παιξιμο του σαφερ πραγματικα δεν αντεχεται...ολη την ωρα μας πρηζει -τα ταρα τα τα τα τα ταρα τα τα τα!!!- και δεν εχει ενδιαφερουσες ιδεες.λιγα τραγουδια πιστευω οτι αξιζουν απο αυτο το συγκροτημα ενω αλλα τοσα ειναι τοσο πιασαρικα-αλλα συνθετικα μαπες-και γι αυτο το συγκροτημα εχει κερδισει τοση πολυ αναγνωριση...πχ αμα ρωτησεις κανα κοριτσακι θα σου πει αχ το melancholy και το watching over me τι κομματαρες κτλ(που ειναι απ τις μεγαλυτερες μαλακιες συνθεσεις που εχω ακουσει) ενω αμα βαλεις κανενα pure evil,travel in stygian,stormrider θα σου πουν τι μαπες ειναι αυτες...το συγκροτημα ειναι γνωστο γενικα για τα πιο αθλια τραγουδια του τα οποια ο σαφερ αναπαραγει συνεχως ως δοκιμασμενη συνταγη...

Αποσυνδεδεμένος Frail

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Burnt Offerings - Iced Earth
« Απάντηση #7 στις: 10/10/05, 00:31 »
Συγνωμμη φιλε μου το οτι αρεσει σε ενα κοριτσακι το Melancholy εμενα δε με ενδιαφερει καθολου (ας το ακουσει οσες φορες θελει) εμενα με ενδιαφερει ποια τραγουδια μου αρεσουν εμενα (πολλα περισσοτερα απο αυτα) το - τα ταρα τα τα τα τα τα ταρα τα τα τα - εχει καταντησει κουραστικο για αυτο μιλαω για παρακμη του συγκροτηματος ομως οταν ακουγα και ακου το Stormrider και ερχεται εκει το ριφφ με αυτο το ρυθμο ειναι απο τα αγαπημενα μου ριφφ.
Στο Burnt Offerings (για το οποιο και εκανα λογο και οχι γενικα για τους Iced Earth) ανκει το Dante's Inferno το οποιο εχει πραγματικα πολλες ενδιαφερουσες ιδεες οπως και στιχους κατι που καταλαβαινει καλυτερα καποιος που εχει διαβασει την "κολαση" του Δαντη.
Τελος δεν νομιζω τα κοριτσακια που λες να ηταν αυτα που στο Alive In Athens  τραγουδουσαν απεξω ολο το Travel In Stygian η το Dantes Inferno αλλα ουτε καν το  Melancholy και το  Watching Over Me.

Αποσυνδεδεμένος cromlech

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Burnt Offerings - Iced Earth
« Απάντηση #8 στις: 10/10/05, 00:33 »
πολυ υπερεκτιμημενο νομιζω οτι εχεις το dante's inferno και εγω προσωπικα δεν του βρισκω κατι το ιδιαιτερο ωστε να το καταταξω ανω του μετριου...

Αποσυνδεδεμένος Frail

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Burnt Offerings - Iced Earth
« Απάντηση #9 στις: 10/10/05, 00:37 »
Εστω οποιο τραγουδι απο Iced Earth περιοδου Stormrider - Burnt Offerings σου κανει (αν υπαρχει κανενα φυσικα).
Δεν ειναι το θεμα μου το τραγουδι αλλα η ολη αντιμετωπιση και η απολυτη κατακραυγη σου για το συγκροτημα

Αποσυνδεδεμένος cromlech

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Burnt Offerings - Iced Earth
« Απάντηση #10 στις: 10/10/05, 00:39 »
οταν ημουν πιο μικρος ομολογω οτι γουσταρα οταν αρχισα κιθαρα και ειπα να μελετησω να δω τι παιζουν και αυτοι αφου στο αυτι μου ακουγονταν καλοι,ειδα τι σκατα μουσικη εχουν και ξεχωρισα μονο συγκεκριμενα κομματια.τα αλλα δεν μπορω πλεον να τα ακουσω...

Αποσυνδεδεμένος Frail

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Burnt Offerings - Iced Earth
« Απάντηση #11 στις: 10/10/05, 00:49 »
Τελος παντων το θεμα(οπως εγινε) το εξαντλησαμε ελπιζω να μην καταστραφηκε κι ολας και να ακουσω καμια κριτικη για το συγκεκριμενο cd... :-\

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Burnt Offerings - Iced Earth
« Απάντηση #12 στις: 11/10/05, 17:57 »
xωρις παρεξηγηση φιλε(θεμα γουστου ειναι αλλωστε) αλλα πιστευω οτι αυτο το σιντι ειναι μαυρο χαλι οπως και ολα τα υπολοιπα των iced earth,πλην μερικων τραγουδιων απο το night of the stormrider.η μουσικη του τυπου ειναι αθλια και οι συνθεσεις του ειναι η μια αντιγραφη της αλλης και μαλιστα χαμηλου επιπεδου...αν και εχουν μερικα τραγουδια καλα οι iced earth-που αυτα κατ εμε δεν ειναι σιγουρα στο burnt offerings- ειναι μια μπαντα που παραγει ''ευκολη'' μουσικη-και ευκολοακουστη- για τις μαζες των μεταλλαδων
¨

+10000000000!!!!!!!!!
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 463
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Burnt Offerings - Iced Earth
« Απάντηση #13 στις: 13/10/05, 15:07 »
Από iced Earth για εμένα είναι το καλύτερό τους (με καλές συνθέσεις και ατμόσφαιρα) και μετά το Night of the Stormrider.
Αλλά μετά από αυτά το χάος...
Μπορεί να είναι ευκολοάκουστοι κ.λ.π. αλλά στο Burnt Offerings είχαν το ''κάτι'' που δεν έχουν πια.
Για αυτό και αυτός ο δίσκος δεν έχει ακουστεί τόσο όσο το Dark saga.
 Άλλωστε όσοι τους παρακολουθούσαν από τότε θα ξέρουν ότι τότε δεν ήταν και τόσο γνωστοί, όσο γίνανε μετά Dark Saga επόχής
Ο ίδιος ο Schaffer είχε πεί ότι αυτός ο δίσκος τους πήγε πίσω... ??? ???
Μόνο εμπορικά μάλλον...
« Τελευταία τροποποίηση: 13/10/05, 15:16 από Sandman1_1 »

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Burnt Offerings - Iced Earth
« Απάντηση #14 στις: 15/10/05, 11:57 »
Εγω πιστευω οτι οποιος θεωρει τον εαυτο του φαν των iced earth πρεπει να τον εχει ως τον καλυτερο δισκο του..Πολυ καλος αν και δεν τους παω τους τυπους..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Burnt Offerings - Iced Earth
« Απάντηση #15 στις: 18/10/05, 11:12 »
Ο Σαφερ και τα ρυθμικα του σπερνουν... σαν συνολο δεν μου αρεσε...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
41 Απαντήσεις
14127 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/05, 15:58
από master of puppets
21 Απαντήσεις
6371 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/07, 22:58
από Kiratzoharris
11 Απαντήσεις
5200 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/08, 20:27
από Giorgos K.
7 Απαντήσεις
3599 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/07, 19:38
από Eagle Of Kamelot
28 Απαντήσεις
8621 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/07, 16:37
από George_JimMorrison
5 Απαντήσεις
2922 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/10, 01:21
από gers
5 Απαντήσεις
2637 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/11, 22:39
από YmiRLinG
10 Απαντήσεις
4233 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/11, 01:42
από ερεβος
11 Απαντήσεις
3594 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/12, 19:11
από Wise_One
1 Απαντήσεις
3384 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/19, 21:33
από Uriah