Αποστολέας Θέμα: Κιθάρες με ''ειδικά'' τάστα  (Αναγνώστηκε 1806 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Κιθάρες με ''ειδικά'' τάστα
« στις: 30/12/11, 21:03 »

'' Αληθινά Ισοσυγκερασμένο'' vs ''Επακριβώς Κουρδισμένο σύστημα''


Στο άρθρο μου:


Κουρδίσματα Φυσαρμόνικας


που δίνει μια προσέγγιση  στους συγκερασμούς ( Temperaments) ,ασχολήθηκα περισσότερο με το κούρδισμα Just Intonation γιατί έχει άριστη εφαρμογή στη φυσαρμόνικα- που μ' ενδιαφέρει περισσότερο από κάθε άλλο όργανο (αφού, λόγω μικρού κόστους, μπορείς να κουβαλάς μαζί σου όλες τις τονικότητες).


Η υλοποίηση , δηλαδή, του ‘’ Just Intonation’’ είναι τεχνικά αδύνατη σε περισσότερες της μιας τονικοτήτων και της σχετικής της μινόρε σε οποιοδήποτε όργανο με μόνο 12 διαστήματα στην οκτάβα.


Επίσης το κούρδισμα Just Intonation μπορεί να έχει άριστη εφαρμογή και  για όργανα τα οποία έχουν την δυνατότητα να κουρδίσουν κάθε νότα σε διαφορετική συχνότητα ή απόκλιση σε cents από την Equal Tempered- πχ βιολιά ή άλλα όργανα χωρίς τάστα.


Την κιθάρα όμως με τα κανονικά τάστα την ξεχνάς γιατί σε Just Intonation θα πρέπει να ξανά-κουρδίζεις εάν πρόκειται να παίξεις σε άλλη τονικότητα, ακόμα και το ίδιο μουσικό κομμάτι.


Εκτός βέβαια αν πρόκειται για ειδική κιθάρα με ‘ειδικά τάστα’. βλέπε ΕΔΩ:


http://cf.unc.edu/our/surfprojects/shepherd10.pdf


Τότε όμως στην ουσία μιλάμε για  ένα άλλο όργανο - ξένο ως προς έναν κανονικό κιθαρίστα, αφού οι θέσεις των τάστων είναι διαφορετικές για κάθε χορδή.


Αληθινά Ισοσυγκερασμένο Σύστημα τάστων (True Temperament Fretting).




http://www.truetemperament.com/site/index.php




ο συγκερασμός υλοποιείται με διαφόρων σχημάτων ελάσματα στα τάστα, ώστε να δώσει αυτόν το επαναστατικό τρόπο κατασκευής των τάστων του μπράτσου της κιθάρας που να δίνει ακριβές κούρδισμα για το Πρότυπο 12-τονο Equal Temperament (Ισοσυγκερασμένο 12-τονο σύστημα).


Τέτοια καινοτομία έχω τη γνώμη ότι θα μπορούσε να έχει ένα αισθητό αντίκρισμα πχ στο χώρο της κλασσικής κιθάρας λόγω κυρίως του solistic χαρακτήρα της.


Αυτό που ‘κράτησα’ από όλο μου το ψάξιμο ήταν το κείμενο στο παρακάτω link που λέει:


 ‘Αυτό το σύστημα σχεδιάστηκε για να καταπολεμήσει τα προβλήματα intonation στις κιθάρες και τα μπάσα’.


http://www.truthinshredding.com/2010/01/mats-hedberg-true-temperament-frets.html




Άρα κατά τη γνώμη μου η κιθάρα True Temperament αποτελεί  μια αναβάθμιση του Equal Temperament. Δηλαδή είναι και αυτή μια συγκερασμένη κιθάρα με βελτίωση του intonation σ’ όλο της το μπράτσο.


Βέβαια δεν διαπίστωσα , από το μέχρι τώρα ψάξιμο, κάποια σπουδαία ανταπόκριση των κιθαρωδών.


Σαν ερασιτέχνης κιθάρας, αλλά και λόγω ηλικίας δεν προσδοκώ να αποκτήσω πόσο μάλλον να μάθω να παίζω μια τέτοια κιθάρα αλλά ενδιαφέρομαι για κάτι λίγο περισσότερο από εγκυκλοπαιδική μόρφωση .
 
Ίσως κάποιοι από σας να ξέρετε περισσότερα για την υλοποίηση της , την πατέντα της, αν το σύστημα δουλεύει σε bendings , αν μπορεί να γίνει πιο φιλικό στον παίχτη, αν μπορεί να γίνει πιο φτηνή, αν ο κιθαρίστας θα πρέπει να αλλάξει για πάντα το παίξιμο του (εννοώ να παίζει μόνο με το σύστημα αυτό) και κυρίως αν ‘’ακούει’’ τη διαφορά από μια κοινή ,αν………


Στέφανος

‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρες με ''ειδικά'' τάστα
« Απάντηση #1 στις: 30/12/11, 22:51 »
Στέφανε, χωρίς να έχω διαβάσει το θεωρητικό μέρος από τις πηγές σου, μου έχει δωθει η εντύπωση οτι το 'Επακριβώς Κουρδισμένο σύστημα'' είναι φτιαφμένο για πολύ συγκεκριμένο κούρδισμα, και πάχος χορδών. Αν αλλάξει η παραμικρή παράμετρος, η ταστιέρα θα είναι άχρηστη. Αν βάλεις μέσα και το ότι καταστρέφει τα bends και απαιτεί κάποια προσαρμογή από τον χρήστη, σίγουρα δεν είναι προσιτό στον α/β/γ παίκτη που δεν έχει αγοράσει ακόμα την 100ή  ::) ;D :o κιθάρα του, και έχει όρεξη να δει και κάτι τέτοιο.
Συν του οτι δεν έχω πειστεί ότι το intonation δεν μπορεί να ρυθμιστεί αρκετά καλά από την γεφυρά (σε μια ηλεκτρική), Ακόμα και σε μια κλασική ή ακουστική που έχει μή-ρυθμίσιμη γέφυρα, αν είχα το αυτί που έπιανε τις διαφορές στα 1-2 hertz (εδώ δεν καταλαβαίνω πότε ξεκουρδίζομαι) και με ενοχλούσε.. θα κοιτούσα πρώτα να κάνω μετατροπες στην γεφυρά και μετά να καταφύγω σε τόσο ακραίες λύσεις. Για την ακρίβεια θα προτιμούσα να πάρω διδακτορικό στην έρευνα ταλάντωσης χορδών ανάλογα με  υλικά/πάχος/νότα, και να εφεύρω μόνος μου τις μαγικές χορδές που κουρδίζουν τέλεια παρά να μάθω να παίζω κιθάρα από την αρχή. Η θα παρατούσα την κιθάρα.  8)
Σίγουρα έχει ενδιαφέρον το θέμα απο εγκυκλοπαιδικής άποψης, αλλά μέχρι εκεί  ;)


Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρες με ''ειδικά'' τάστα
« Απάντηση #2 στις: 31/12/11, 11:02 »

Εδώ ένας κατασκευαστής κιθάρας True Tempered Frets.


http://www.furious.com/perfect/truetemperament.html


Επίσης διαβάζοντας αρκετά threads για το εν λόγω θέμα , αναφέρουν το όνομα του of Steve Vai και το σύνολο αυτών που την έχουν δοκιμάσει , δεν αναφέρουν κάτι για διαφορετικής διατομής χορδές και στην πλειοψηφία τους , με λίγα λόγια αυτό που λένε είναι:


'' Κουρδίζοντας μια κοινή κιθάρα είτε με tuner είτε με τη μέθοδο 55545 και παίξεις για παράδειγμα το ακόρντο Α ματζόρε δεν παίρνεις επακριβώς τη σωστή συγχορδία λόγω του Equal Temperament . Αν δε προσπαθήσεις να κουρντίσεις τέλεια (επακριβώς)  το ακόρντο Α ματζόρε (Just Intonation)  τότε παίζοντας πχ το ακόρντο D ματζόρε διαπιστώνεις ότι είσαι πολύ ξεκουρδισμένος.''


Οπως δηλαδή τα ανέπτυξα στην αρχή του thread


Πάντως οι γνώστες μουσικοί που ''πιάνουν'' τα χέρια τους φαίνεται ότι προσπαθούν εδώ και αιώνες να λύσουν το πρόβλημα των temperaments , χωρίς μέχρι στιγμής να το κατορθώσουν, απλώς το πλησιάζουν γιαυτό και πιστεύω αυτή η μέθοδος δεν είναι κάτι το καινούριο , αλλά κάτι που προσπαθεί να ''ακουμπήσει'' πλησιέστερα στο καλύτερο intonation.

Στέφανος

‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
37 Απαντήσεις
13079 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/08, 21:42
από profsokin
5 Απαντήσεις
3458 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/08, 15:06
από JP.M
6 Απαντήσεις
4850 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/08, 20:45
από Serviani
24 Απαντήσεις
10072 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/15, 19:00
από cbk
13 Απαντήσεις
5127 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/09, 01:05
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
22 Απαντήσεις
11790 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/10, 15:56
από chop suey
21 Απαντήσεις
9115 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/10, 15:43
από blackmorefan
2 Απαντήσεις
2470 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/10, 22:38
από chrislour96
47 Απαντήσεις
18778 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/13, 11:43
από Lampr0s
8 Απαντήσεις
3530 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/12, 15:36
από Harpwood