Αποστολέας Θέμα: Η ‘ταφόπλακα’ των μικρών Live?  (Αναγνώστηκε 10680 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Αναδημοσιεύω από alive.gr

Η ‘ταφόπλακα’ των μικρών Live?
του Βασίλη Λαδονικόλα

Ο Live χάρτης άλλαξε, με τις συνέπειες της κρίσης να είναι άμεσες και έμμεσες. Τις άμμεσες από την έλλειψη ρευστού και την κακή ψυχολογία, τις ξέρουμε και τις βιώνουμε όλοι. Οι έμμεσες είναι όμως αυτές που έχουν περισσότερο ενδιαφέρων εδώ και σ’ αυτές θα σταθούμε. Το φετινό καλοκαίρι λοιπόν, αν δεν το ξέρετε, ουσιαστικά ‘επαν-ενεργοποιήθηκε’ ένας υπάρχων και ισχύον νόμος που αφορά τα πρόστιμα που επιβάλλονται σε επιχειρήσεις που δεν κολλάνε ένσημα στους εργαζόμενους. Και αναφέρω ότι ενεργοποιήθηκε εκ νέου, καθώς αυξήθηκαν σημαντικά οι κυρώσεις και τα πρόστιμα προς τους παραβάτες, που πλέον με το καλημέρα φτάνουν τα 10.500 ευρώ. Ας δούμε πρακτικά τώρα τι σημαίνει αυτό με απλά λόγια για μια Live σκηνή: για τις μεγάλες Live σκηνές και τις ‘μπουζουκερί’ πρακτικά δε σημαίνει και πολλά, αφού οι περισσότεροι 'κόλλαγαν' ένσημα ώστε να είναι εντάξει με το ΙΚΑ και να μπορούν να ασχολούνται απρόσκοπτα με πιο κερδοφόρες παρατυπίες, όπως τη μη έκδοση αποδείξεων και τα λοιπά κατάμαυρα έσοδα (βλέπε γκαρνταρόμπα κλπ).

Για τις μικρές Live σκηνές όμως, τα μικρά μπαράκια και τα cafe στα οποία ‘φούντωσαν’ κάθε Παρασκευο – Σάββατο τα μικρά Live την τελευταία 3ετία, αυτής της τάξης το πρόστιμο (σχεδόν 11 χιλιάρικα) σημαίνει απλά λουκέτο σε περίπτωση παρατυπίας.
Ουσιαστικά δηλαδή, τους κόβει τα Live (εκτός αν θέλουν να τζογάρουν με την επιθεώρηση εργασίας που ήδη βγαίνει παγανιά μαζί με το ΣΔΟΕ), καθώς πλέον ένα Live γίνεται σχεδόν κατά 40% ακριβότερο και κατά 10 φορές πιο γραφειοκρατικό και πολύπλοκο σε σχέση με το προηγούμενο διάστημα.

Ιδού ένα παράδειγμα: ας πούμε ότι παίζουν 3 μουσικοί σε ένα μικρό bar με συνολική αμοιβή 250 – 300 ευρώ. Πλέον, με τους πρόσφατους νόμους οι μουσικοί είναι υποχρεωμένοι να ασφαλίζονται στο ΙΚΑ από τον καταστηματάρχη, έστω και για τις 3 ώρες που θα παίξουν. Εν ολίγοις, πας στο μαγαζί που παίζεις τους δίνεις το ΑΜΚΑ σου και σε καταχωρούν στο βιβλίο για συγκεκριμένες ώρες και για συγκεκριμένο ποσό. Οι μουσικοί δεν είναι υποχρεωμένοι να κόβουν αποδείξεις με το μπλοκάκι, ενώ τα χρήματα που λαμβάνουν φαίνονται στο ΙΚΑ και μουσικοί δηλώνουν στην εφορία το ποσό έχουν εισπράξει με βάση τη βεβαίωση από το ΙΚΑ.

Ο καταστηματάρχης τώρα, θα πρέπει να κάνει πρόσληψη αυθημερόν και απόλυση την επομένη του Live, να δίνει μέρισμα από το δώρο Χριστουγέννων, Πάσχα και επίδομα άδειας (καλά αυτά δεν έχουν καταργηθεί;) και φυσικά να πληρώνει και το ένσημο στον κάθε μουσικό. Επίσης έχει βγεί επιθετικά και η ΑΕΠΙ (η γνωστή ιδιωτική εταιρία που πήρε τα πάνω της με το νόμο – λαίλαπα της Ντόρας του 92) και ζητά έξτρα αμοιβή για κάθε Live (όπως χαριτολογώντας μου είπε ένας φίλος που έχει bar και συχνά πυκνά κάνει Live: "εμείς παίζουμε Gallagher για να πληρώνεται ο Νταλάρας"). Και καλά και άγια όλα αυτά, να παταχθεί η μαύρη εργασία και να εισρέουν έσοδα στα σχεδόν πτωχευμένα ασφαλιστικά ταμεία, και βεβαίως να έχουν ένσημα και σύνταξη και οι session μουσικοί και τραγουδιστές, μόνο που εδώ το πράγμα ξεκινά ολίγον τι στραβά. Αν τα ασφαλιστικά ταμεία, που όπως θυμόμαστε όλοι, οι διοικούντες αυτών ‘έπαιξαν’ τα χρήματα των ασφαλισμένων στο χρηματιστήριο ή τα έκαναν ομόλογα και τα διασπάθισαν επί χρόνια, θέλουν να διασωθούν και περιμένουν να γίνει η αρχή από το κάθε μπαράκι που βάζει κάθε Παρασκευή ή Σάββατο μια Live μπάντα, τότε τα πράγματα είναι πιο ανησυχητικά απ’ όσο φανταζόμαστε. Και αυτό διότι πολλοί απλά οι περισσότεροι ιδιοκτήτες bar – cafe προκειμένου να ‘βγούν’, είτε θα σταματήσουν να κάνουν Live, είτε θα περικόψουν (κι άλλο) τις αμοιβές των μουσικών για να ρεφάρουν με το ένσημο, είτε πολύ απλά δεν θα κολήσουν κανένα ένσημο στους μουσικούς και μοιραία θα το ρισκάρουν αν τύχει και μπεί η επιθεώρηση εργασίας. Κάποιοι που ξέρω πάντως, δεν έχουν ακόμα αποφασίσει για το τι θα κάνουν, ενώ την ίδια εποχή πέρυσι είχαν ξεκινήσει ήδη δυναμικά να κάνουν Live στα μαγαζιά τους. Κάποιοι άλλοι που ξεκίνησαν έχουν ήδη σιχτιρίσει με τη γραφειοκρατία (και την έξτρα αμοιβή στο λογιστή τους για να τα τρέξει όλα αυτά) και το αθάνατο Ελληνικό δημόσιο. Σε μικρό Live που βρέθηκα πάντως την προηγούμενη εβδομάδα, είδα τους μουσικούς τριμελούς μπάντας να υπογράφουν 24 χαρτιά πρίν ανέβουν στη σκηνή…

Και για να το ξεκαθαρίσω για να μην παρεξηγηθώ: νόμιμο, απαιτητό, θεμιτό και ευπρόσδεκτο το ένσημο και η ασφαλισμένη εργασία ειδικά για τον πολύπαθο κλάδο των μουσικών, όμως ο τρόπος, η δεδομένα πολύπλοκη γραφειοκρατική διαδικασία και ειδικά το timing κατά το οποίο συμβαίνει όλο αυτό, είναι μάλλον το πλέον ακατάλληλο, καθώς πάνω που πήγαινε να ‘ανοίξει’ η συγκεκριμένη αγορά, το πιθανότερο είναι πλέον να συρρικνωθεί ανεπανόρθωτα. Σίγουρα θα μπορούσε να βρεθεί ένας άλλος τρόπος ώστε και το ένσημο να χωρέσει και τα μικρά Live να είναι εφικτά…

Υ.Γ. Σημειωτέον ότι αυτή η διάταξη εκτός από τους μουσικούς αφορά και τους ηχολήτεπς και είναι άσχετο αν αυτοί είναι ασφαλισμένοι στο ΤΕΒΕ (ΟΑΕΕ) ή όχι. Ο καταστηματάρχης θα πρέπει να κολλάει κανονικά και σ’ αυτούς ένσημο το οποίο θα πηγαίνει υπέρ του ταμείου. Η αδικία βεβαίως έγκειται στο ότι δεν αναγνωρίζεται η ασφάλεια στον ΟΑΕΕ, ούτε η σύσταση εταιρικής δραστηριότητας (κάποιες μπάντες έχουν εταιρία και κόβουν οι ίδιοι παραστατικά)…

 Πηγή
« Τελευταία τροποποίηση: 17/10/13, 17:47 από elrich »

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Η ‘ταφόπλακα’ των μικρών Live?
« Απάντηση #1 στις: 17/10/13, 19:05 »
Έλριχ ότι γινότανε και πριν θα γίνεται και τώρα. Άντε να πέσουν κι άλλο οι μισθοί των μουσικών. Δεν έγινε και κάτι που επαν-ενεργοποιήθηκε πάλι κάποιος νόμος.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Η ‘ταφόπλακα’ των μικρών Live?
« Απάντηση #2 στις: 17/10/13, 20:18 »
Ο νομος παντα υπηρχε, απλα δεν δινοταν σημασια απο τα ελεγκτικα οργανα και καλα θα κανουν να αυστηροποιηθουν τα πραγματα γιατι ολη η Ελλαδα εχει γεμισει με μπαρακια του live και τα μουσικομαγαζα και μουσικες σκηνες που παιζουν επαγγελματιες πανε κα κλεισουν...αν δεν εχουν κλεισει τα πιο πολλα απο αυτα. Και αν εχουμε καταλαβει υπαρχει ενα επαγγελμα που λεγεται μουσικος.
Αλλοι ειναι οι χωροι που θα παιξει ο επαγγελματιας και αλλοι οι χωροι που θα παιξουν οι ερασιτεχνες.
Αυτο γινεται παντου σε ολο τον κοσμο.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Η ‘ταφόπλακα’ των μικρών Live?
« Απάντηση #3 στις: 17/10/13, 20:54 »
Για την ωρα, οσον αφορα τον ηχοληπτη, μπορει να καλυφθει απο το εργοσημο. Πχ, εαν πληρωνεται 30€ τη βραδια, θα μπορει τα 20€ ( δυστυχως ) να τα δινει στο εργοσημο, με αναφορα στον εργοδοτη ( ο οποιος σημειωνει στοιχεια ), και τα 10€ θα μεινουν στην τσεπη.

Επειδη προσφατα μιλησα με τον λογιστη μου ( ω ναι, αισθανομαι σαν επιχειρηματιας ), τα πραγματα ειναι τοοοοσο μπερδεμενα κι αλλαζουν καθε μερα, ωστε και ο ιδιος απλως σηκωσε τα χερια ψηλα και μου ειπε "Ο Αλαχ και η ψυχη τους τι εννοουν και ποιες κατηγοριες ανηκουν στο εργοσημο"...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Η ‘ταφόπλακα’ των μικρών Live?
« Απάντηση #4 στις: 18/10/13, 09:14 »
Με πρόσχημα την οικονομική κρίση, σφαγιάζεται (και) ο πολιτισμός. Άλλο ένα χτύπημα στους "μικρούς", που θα ωφελήσει τους "μεγάλους", λόγω της πολυπλοκότητας των νόμων και των διαδικασιών (οι μικροι μπερδευονται, οι μεγαλοι βρισκουν παραθυρακια), της μη αναλογικότητας των προστίμων, κ.ά.

thomsot,
μήπως αυτές οι μουσικές σκηνές με τους επαγγελματίες έχουν πρόβλημα επιβίωσης επειδή χρεώνουν ακριβά ενώ το κοινό έχει άλλες προτεραιότητες; (την επιβίωση) Θα πρέπει να αναπροσαρμόσουν τις τιμές τους. Ήδη το έχουν κάνει σε κάποιο ποσοστό, αλλά και πάλι το κοινό προτιμά να κόψει έξοδα από την διασκέδασή του για να δώσει αλλού.

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Η ‘ταφόπλακα’ των μικρών Live?
« Απάντηση #5 στις: 18/10/13, 11:14 »
εφοσον τα πρόστιμα άλλαξαν, τροποποιήθηκαν οι νόμοι. τώρα ενα λάθος να γινει το 10χίλιαρο πέφτει βροχή.

Σίγουρα κακό πράμα η μαύρη εργασία ΑΛΛΑ  γιατί να ασφαλίζεται κάποιος την στιγμή που το σύστημα δεν μπορει να προσφέρει ούτε τα μισά προπληρωμένα απο τον εργαζόμενο και εργοδότη. Είμαστε σε ένα φαύλο κύκλο τον οποίο και προκάλεσαν  οι **συνδικαλιστές** με τις ομολογοποιήσεις κεφαλαίων, τις μπελαβίτες και τα κερατιάτικα επικουρικά ασφαλιστικά ταμεία που ήταν οι φαρέτρες κομματόσκυλων και πουλημένων ψηφοφόρων.

Χίλιες φορές να καταργηθεί αυτό το έκτρωμα και να υπάρξει ενα ενιαίο βασικό σύστημα για όλους και για επικουρικά μόνο μέσω ιδιωτικών μέσων, ΕΦΟΣΟΝ είμαστε στο τρένο της καπιταλιστικής ανάπτυξης και ψηφιζουμε ακομα τις ίδιες οικογένειες.

αργκ
« Τελευταία τροποποίηση: 18/10/13, 11:15 από Απόλλων »
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Η ‘ταφόπλακα’ των μικρών Live?
« Απάντηση #6 στις: 18/10/13, 12:50 »
Ο νομος παντα υπηρχε, απλα δεν δινοταν σημασια απο τα ελεγκτικα οργανα και καλα θα κανουν να αυστηροποιηθουν τα πραγματα γιατι ολη η Ελλαδα εχει γεμισει με μπαρακια του live και τα μουσικομαγαζα και μουσικες σκηνες που παιζουν επαγγελματιες πανε κα κλεισουν...αν δεν εχουν κλεισει τα πιο πολλα απο αυτα. Και αν εχουμε καταλαβει υπαρχει ενα επαγγελμα που λεγεται μουσικος.
Αλλοι ειναι οι χωροι που θα παιξει ο επαγγελματιας και αλλοι οι χωροι που θα παιξουν οι ερασιτεχνες.
Αυτο γινεται παντου σε ολο τον κοσμο.

thomsot,
μήπως αυτές οι μουσικές σκηνές με τους επαγγελματίες έχουν πρόβλημα επιβίωσης επειδή χρεώνουν ακριβά ενώ το κοινό έχει άλλες προτεραιότητες; (την επιβίωση) Θα πρέπει να αναπροσαρμόσουν τις τιμές τους. Ήδη το έχουν κάνει σε κάποιο ποσοστό, αλλά και πάλι το κοινό προτιμά να κόψει έξοδα από την διασκέδασή του για να δώσει αλλού.

Συμφωνώ απόλυτα και η αλήθεια είναι πως από χθες η άποψή σου φίλε thomsot μου ακούστηκε κάπως... Βέβαια, δεν κατάλαβα καλά το συσχετισμό που κάνεις με τα μικρά μπαράκια και τις 'μεγάλες' μουσικές σκηνές. Δε νομίζω πως ένα μικρό μπαράκι μπορεί να επηρεάσει τη 'ζήτηση' του μεγάλου ενώ σίγουρα, το να αναγκάζεις τον μικρό μαγαζάτορα να πληρώσει έξτρα χρήματα για ασφάλεια στους μουσικούς για ένα τρίωρο μάλλον κακό θα κάνει στον μικρό επιχειρηματία και καλό στον μεγάλο για τους λόγους που αναφέρει ο Βραζίλης.
Anyway just sayin' :)

Φιλικά
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Η ‘ταφόπλακα’ των μικρών Live?
« Απάντηση #7 στις: 18/10/13, 15:47 »
Παράθεση
Συμφωνώ απόλυτα και η αλήθεια είναι πως από χθες η άποψή σου φίλε thomsot μου ακούστηκε κάπως... Βέβαια, δεν κατάλαβα καλά το συσχετισμό που κάνεις με τα μικρά μπαράκια και τις 'μεγάλες' μουσικές σκηνές.

Φιλε μου υπαρχει νομοθεσια η οποια οριζει καποια πραγματα που λεγονται
Αθεμιτος ανταγωνισμος
Αγρα πελατων
Ανασφαλιστος εργασια
μεροκαματα εργαζομενων
χωροι εργασιας και εξοπλισμοι των χωρων αυτων
κλπ
κλπ
κλπ
...
...
...
Καλο ειναι να ενημερωνομαστε να τα γνωριζουμε και αν δεν μας αρεσουν να προσπαθουμε να τα αποτιναξουμε στη βαση της κεντρικης εξουσιας και οχι στη βαση του μπαινουμε στην "παρανομια" του μικροκοσμου μας (την παρανομια την εννοω ετσι οπως την οριζει το ψευτοκαπιταλιστικο συστημα που ζουμε)  και απο κει με τα μεσα που μπορουμε να εχουμε πολεμαμε το συστημα. Δεν πολεμιεται ετσι το συστημα.
Αν παλι μας αρεσει (οποτε και κατ επεκταση το αθλιο κρατικο συστημα) καθομαστε στα αυγα μας και τηρουμε απλα το νομο.

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Η ‘ταφόπλακα’ των μικρών Live?
« Απάντηση #8 στις: 18/10/13, 22:47 »
1ον. Τα μεγαλα μαγαζια/σκηνες δεν νομιζω οτι επηρεάζονται απο το μπαρακι που επαιζε η κουτση μαρια για τους φιλους του....
2ον. Η κουτση μαρια που κάνει το χομπι της δεν πληρώνεται αλλα χαρντιλικωνεται οποτε δεν τιθεται θεμα μαυρης εργασιας. Να έβγαινε κανα μεροκάματο να λέγαμε.
3ον. Ειναι ξεκαθαρο οτι πλεον απαγορευει στον χομπιστα μουσικο να πρατει το χομπι του. Επιτρεπεται μονο σε στουντιο, προσωπικους χορους και γενικα οπου δεν εχει ακροατηριο....απεναντη στον καθρεφτη νομιζω οτι ακομα επιτρεπεται....

Κανενα προβλημα να πληρωθουν φοροι που αναλογουν. (κλεβω το κρατος με καμια διακοσαρια ευρω, το πολυ, αδηλωτα το χρονο. Συγνωμη αλλα δεν μου επιτρεπει να τα δηλωσω)

Κανενα προβλημα να καλυφθουν και οι ασφαληστικες εισφορες για το 2ωρω το live. Αλλα δωσε τον τροπο ρε νομοθετη.....οχι ετσι γ**ησιατικα

Πραγματικα ειναι αισχρη η κατασταση..... >:(
« Τελευταία τροποποίηση: 18/10/13, 23:25 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Η ‘ταφόπλακα’ των μικρών Live?
« Απάντηση #9 στις: 18/10/13, 23:41 »
thomsot αφενός εξακολουθούν οι απαντήσεις σου να μην καλύπτουν τις απορίες μου, αφετέρου έχω την αίσθηση πως δεν κατάλαβες την ερώτησή μου. Τώρα είτε εγώ δεν το έθεσα σωστά, είτε εσύ το έχεις εκλάβει λάθος. Όπως και να έχει επειδή μιλάς για 'σύστημα' και τρόπους καταπολέμησής του, αντιλαμβάνομαι ότι θα διαφωνήσουμε... τα μάλα! Οπότε, κυρίως επειδή είναι μουσικό forum και κατ'επέκταση επειδή η πάνω από 15 και βάλε χρόνια εμπειρία μου στα ...ιντερνετικά φόρα, λέει πως δεν θα βγει άκρη, καληνυχτώ :)
(Τα παραπάνω με φιλική διάθεση πάντα)

Να σαι καλά ;)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Η ‘ταφόπλακα’ των μικρών Live?
« Απάντηση #10 στις: 19/10/13, 13:50 »
 Πάντως υπάρχει ένα παραθυράκι:
Υπογράφει ο μουσικός με το μαγαζί ένα χαρτί ότι ο μουσικός θα παίξει δωρεάν για να προωθήσει την δουλειά του. Το μαγαζί το καταθέτει στην εφορία λίγες μέρες πριν το λάιβ και όλα μέλι – γάλα.

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Η ‘ταφόπλακα’ των μικρών Live?
« Απάντηση #11 στις: 19/10/13, 14:14 »
Πάντως υπάρχει ένα παραθυράκι:
Υπογράφει ο μουσικός με το μαγαζί ένα χαρτί ότι ο μουσικός θα παίξει δωρεάν για να προωθήσει την δουλειά του. Το μαγαζί το καταθέτει στην εφορία λίγες μέρες πριν το λάιβ και όλα μέλι – γάλα.

Το θεμα δεν ειναι θεμα φοροδιαφυγης, αλλα θεμα ασφαλισης, και αν υποθεσουμε οτι απο την εφορια μπορεις να παρεις ενα τετοιο χαρτι (που σαν ιδιοκτητης επιχειρησης εστιασης δεν το πιστευω με τιποτε....δεν ισχυει δηλαδη), απο το ΙΚΑ δεν μπορεις να παρεις κανενα χαρτι. Και το θεμα ειναι με τα νεα προστιμα των ανασφαλιστων (10500) που μου φαινεται κουλο δηλαδη καποιος ιδιοκτητης μαγαζιου να οργανωνει live με ανασφαλιστο προσωπικο.

Παράθεση
Βέβαια, δεν κατάλαβα καλά το συσχετισμό που κάνεις με τα μικρά μπαράκια και τις 'μεγάλες' μουσικές σκηνές.

Τα μικρα μπαρακια ειναι μικρα μπαρακια και δεν εχουν αδεια για μουσικη, ουτε απο το δημο (ωρες κοινης ησυχιας ηχομονωσεις κλπ κλπ κλπ), ουτε απο την εφορια (με αλλο συντελεστη φορολογουνται τα μπαρακια αυτα και με αλλο οι μουσικες σκηνες η τα μπουζουκομαγαζια), ουτε απο την ΑΕΠΙ, ουτε απο πουθενα. Εχουν αδεια να πηγαινεις να πινεις το ποτο σου η τον καφε σου και μεχρις εκει.
Οι μουσικες σκηνες εχουν ολες τις απαιτουμενες αδειες (τις οποιες εχουν χρυσοπληρωσει, γι αυτο μιλαω για αθεμητο ανταγωνισμο)

Ας αφησουμε κατα μερος λοιπον τα μικρα μπαρακια (που παρεπιμπτοντως οταν δουλευουν με live ειναι νομικα διατρυτα απο παντου) και αν θελουμε να κανουμε live και να αναδειξουμε τις δουλειες μας η να βγαλουμε τις γκομενες μας ας παμε σε μικρα παλια σινεμα και θεατρα (που υπαρχουν πολλα και απειρα) σε μικρα σταδια και γυμναστηρια σε διαφορους δημοτικους χωρους και κεντρα, οπως γινεται στον υπολοιπο πολιτισμενο κοσμο και οπως γινοτανε εδω και 15-20 χρονια και εδω δηλαδη που δεν υπηρχαν αυτα τα μπαρακια (το οποιο παρεπιμπτοντως παλι ειναι Ελληνικο φαινομενο)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Η ‘ταφόπλακα’ των μικρών Live?
« Απάντηση #12 στις: 19/10/13, 14:17 »
Επειδη ετυχε να ειμαι μπροστα σε μια τετοια συζητηση, το αφιλοκερδως δεν ειναι πλεον υπαρκτο και πολλοι καταστηματαρχες φοβουνται να μπουν σε αυτη τη διαδικασια, γιατι εχει αλλα μπερδεματα ( που προφανως δεν θελουν να επωμιστουν ).

Δυστυχως, το εργοσημο, σε ο,τι αφορα τους ηχοληπτες, δεν ειναι ικανο να τους δωσει ενσημα ασφαλισης, ενω δεν τους επιτρεπει να μπουν στο ταμειο ανεργιας, ως ασφαλισμενοι με ωρες εργασιας...

Πανικος;


Οσον αφορα τα μπαρακια που ειναι ελληνικο φαινομενο, προτεινω να παμε ολοι προς Ιταλια πλευρα ή ακομα και Κυπρο...

Μην αναφερω Αγγλια και καποιοι πεσου(με)ν απο τα συννεφα!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Η ‘ταφόπλακα’ των μικρών Live?
« Απάντηση #13 στις: 19/10/13, 16:05 »
Παράθεση
προς Ιταλια πλευρα

Εχω ζησει καποια χρονια εκει και ειμαι σε θεση να γνωριζω απο πρωτο χερι.  ;D

Υγ
Ο ηχοληπτης ειναι τωρα το θεμα??!! :)

 
« Τελευταία τροποποίηση: 19/10/13, 16:06 από thomsot »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Η ‘ταφόπλακα’ των μικρών Live?
« Απάντηση #14 στις: 19/10/13, 16:29 »
Αρα, εφοσον εχεις ζησει Ιταλια, ξερεις πολυ καλα πως και στην Ευρωπη υπαρχουν τα μπαρακια που παιζουν μουσικη ανευ αδειας. ;) Μην βαζουμε την ψωροκωσταινα στη μπουκα για κατι που ειναι κοινο μυστικο σε ολη την Ευρωπη ( και τον κοσμο ).

Ειναι και ο ηχοληπτης το θεμα, ομως αφορα και τον μουσικο που ειναι δηλωμενος στο ΙΚΑ, οποτε οπως και να το κοιταξεις, μιλαμε για το ιδιο νομισμα ;).
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Η ‘ταφόπλακα’ των μικρών Live?
« Απάντηση #15 στις: 19/10/13, 21:20 »
Αρα, εφοσον εχεις ζησει Ιταλια, ξερεις πολυ καλα πως και στην Ευρωπη υπαρχουν τα μπαρακια που παιζουν μουσικη ανευ αδειας. ;) Μην βαζουμε την ψωροκωσταινα στη μπουκα για κατι που ειναι κοινο μυστικο σε ολη την Ευρωπη ( και τον κοσμο ).

Ειναι και ο ηχοληπτης το θεμα, ομως αφορα και τον μουσικο που ειναι δηλωμενος στο ΙΚΑ, οποτε οπως και να το κοιταξεις, μιλαμε για το ιδιο νομισμα ;) .

Στην Ευρωπη και Αμερικη στα πιο πολλα κρατη (βλεπε Αγγλια) απαγορευεται η εισοδος και η οινοποσια στα μπαρ απο ηλικια 22 ετων και κατω, οποτε με τη πρωτη ολο αυτο το κοινο που παρακολουθει αυτα τα live στα Ελληνικα μπαρακια αποκλειεται και μενει απ εξω.
Αλλα το σημαντικοτερο σε αυτα τα κρατη ειναι οτι εχουν λυσει το φορολογικο τους και το ασφαλιστικο τους εδω και παρα πολλα χρονια και εμεις εδω προσπαθουμε να ανακαλυψουμε ακομα την Αμερικη.
Στα πιο πολλα κρατη εξω ενας καταστηματαρχης που προσλαμβανει καποιο προσωπικο δεν παει καν να το δηλωσει αλλα το ιδιο το προσωπικο παει και δηλωνει οτι δουλευει στο ταδε μαγαζι και ετσι συγγεντρωνει και τα απαιτουμενα ενσημα.
Οι καταστηματαρχες απο τη μερια τους πληρωνουν ολοι (ειτε απασχολουν προσωπικο ειτε οχι) καποιες στανταρ ασφαλιστικες εισφορες (εκτος του φορου που πληρωνουν στο κρατος).
Η ασφαλεια εκει ειναι κοινωνικο αγαθο και ως τετοιο αντιμετωπιζεται απο το κρατος και οχι εισπρακτικος κρατικος μηχανισμος. Εκτος φυσικα των ΗΠΑ που εκει αν δεν εχεις λεφτα εχεις πεθανει απο χερι.

Και για να ξεκαθαρισουμε κατι....δεν ειμαι με το ΙΚΑ ουτε κρατικος υπαλληλος ειμαι. Επαγγελματιας ειμαι και μαλιστα εχω διοργανωσει και στο δικο μου μαγαζι καποια τετοια live...με τη ψυχη στο στομα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Η ‘ταφόπλακα’ των μικρών Live?
« Απάντηση #16 στις: 20/10/13, 02:47 »
Στην Ευρωπη και Αμερικη στα πιο πολλα κρατη (βλεπε Αγγλια) απαγορευεται η εισοδος και η οινοποσια στα μπαρ απο ηλικια 22 ετων και κατω, οποτε με τη πρωτη ολο αυτο το κοινο που παρακολουθει αυτα τα live στα Ελληνικα μπαρακια αποκλειεται και μενει απ εξω.

Στην Αγγλία και γενικά στο Ηνωμένο Βασίλειο, η κατανάλωση οινοπνευματωδών ποτών απαγορεύεται για όσους είναι κάτω απο 18, όχι 22. Όσο για την είσοδο σε μπαρ, αυτό είναι ένα πιο περίπλοκο θέμα που εξαρτάται από την άδεια του καταστήματος και αν τα άτομα κάτω των 18 συνοδεύονται από ενήλικα. Υποτίθεται ότι απαγορεύεται να μπούν σε μπαρ άτομα κάτω των 14, αλλά στην πράξη οι περισσότερες pub (όπου συνηθίζουν να πίνουν οι περισσότεροι Βρετανοί) έχουν ειδική άδεια και επιτρέπουν άτομα κάθε ηλικίας εφόσον συνοδεύονται από ενήλικα, τουλάχιστον μέχρι κάποια ορισμένη ώρα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
28 Απαντήσεις
12668 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/08, 16:13
από Ikaros
31 Απαντήσεις
11124 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/08, 11:58
από Kostas_ P.
GT-8 Vs GT-10 Vs POD X3 Live

Ξεκίνησε από JimiDS « 1 2 » Εφέ

43 Απαντήσεις
15274 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/08, 09:36
από katatonia
6 Απαντήσεις
3590 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/09, 19:47
από Adno
20 Απαντήσεις
7554 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/09, 00:37
από Spell@lchemist!
13 Απαντήσεις
4901 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/09, 01:15
από Spell@lchemist!
8 Απαντήσεις
4639 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/10, 23:18
από Eagle Of Kamelot
5 Απαντήσεις
3651 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/12, 03:00
από Spyros Delta
179 Απαντήσεις
81676 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/13, 08:48
από Korgy
14 Απαντήσεις
16295 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/14, 18:24
από sfanfan