Αποστολέας Θέμα: Γνώμες για Ibanez  (Αναγνώστηκε 92064 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Γνώμες για Ibanez
« Απάντηση #200 στις: 10/06/08, 12:53 »
Φίλε Gothic όσο και αν σου φανεί περίεργο, τώρα το είδα το μήνυμά σου...Στο λέω αυτό για να μη νομίζεις οτι έχω τίποτα μαζί σου και δε σε ευχαρίστησα για τις συμβουλές σου.

(Στο ψητό τώρα...) Καταρχήν σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου...Ήταν κατι παραπάνω απο χρήσιμες.Μου άρεσε πολύ η EVL-K4 και ειδικά οι μαγνήτες της που είναι emg (αν και δεν πρέπει να είναι απο τους καλύτερους emg...) καθώς και η γέφυρα της που είναι double locking 3!!!Σίγουρα για τα λεφτά της είναι special!!!Το μόνο που μου μένει τώρα είναι να πάω και να τη δοκιμάσω...Στο site της cort για τη συγκεκριμένη κιθάρα έχει 4 samples...Τα άκουσα και μου άρεσε πολύ ο ήχος της!Αν μπορείς "πετάξου" και πάρε μια ιδέα και πες μου τη γνώμη σου...

Όσο για τους gorgoroth....ακούω λίγο και είναι πολύ καλοί!Αλλά αμφιβάλω αν υπάρχει ταμπλατούρα με σωστό κομμάτι τους.Εδώ καλά καλά δεν δημοσιοποιούν τους στίχους τους...Τί παιδιά κι αυτά!Τους είπε ο manager να το παίξουν λίγο μυστήριοι, μυστικιστές και αποκρυφιστές και αυτοί το πήρανε στα σοβαρά!( ειδικά το τελευταίο...) Κρύψανε lyrics, tabs...Ζημιά πάθανε!!! ;D Πέρα απο την πλάκα, ο ιδανικός ενισχυτής θα ήταν αυτός που δεν χρειάζεται να έχεις την ένταση τσίτα για να ακούγεται καλά η κιθάρα σου...Αλλά επειδή με τα λεφτά που διαθέτω για ενισχυτή (μέχρι 300 euro) δεν μπορώ να τα έχω όλα δικά μου (γιατί όχι ρε γ**ώτο...  :'() θέλω έναν αξιοπρεπή, να μή βρομίζει τον ήχο της κιθάρας, να έχει καλά καθαρά!Άλλωστε νομίζω οτι μπορώ να παίζω στο καθαρό κανάλι και να βάλω εκέι την απαιτούμενη παραμόρφωση...έτσι δεν είναι?


Μην τρελαίνεσαι ρε συ, δεν τρέχει τίποτα. Την Κ4 την έχω παίξει, οπότε την ξέρω από πρώτο χέρι, γι'αυτό σου την πρότεινα, αν δεν σε πειράζει το σχετικά πιο chunky μανίκι της. Οι EMG που φοράει είναι οι HZ, δηλαδή οι passive EMG, οι οποίοι είναι αρκετά πιο φθηνοί απ'τους active, και πολλοί τους θεωρούν πολύ χαμηλής ποιότητας. Προσωπικά δεν μου φάνηκαν και τραγική, και ακούγονται μια χαρά. Στο κάτω κάτω αν θες αργότερα τους αλλάζεις, μια και η κιθάρα κατά τ'άλλα θα σε ικανοποιήσει για αρκετό καιρό πιστεύω. Οπότε πάνε μια βόλτα απ'τον Τσέλιο, δοκίμασέ την, και μετά αποφασίζεις αν (και από που  ;)) θα την πάρεις. Αλλά δοκίμασε και τις άλλες για να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης, αν και απ'ότι βλέπω κλίνεις προς την Κ4  ;D

Όσο για τον ενισχυτή, οι cube έχουν built in παραμορφώσεις και εφφέ, γι'αυτό πιστεύω είναι αρκετά καλή λύση, γιατί δεν χρειάζεται να βάλεις πετάλι πάνω για να έχεις μια παραμόρφωση της προκοπής. Και από καθαρά είναι αρκετά καλός. Κι όπως είπες, δεν χρειάζεται να'ναι τέρμα για να βγάλει καλό ήχο. Για μένα είναι αρκετά καλή επιλογή.

Όπως και να'χει πάντως, δοκίμασέ τα, δοκίμασε και ότι άλλος δείς ότι σου αρέσει, και μετά προχώρησε σε αγορά.

Αποσυνδεδεμένος papalaiho

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
  • Six Six Sixpounder!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez
« Απάντηση #201 στις: 10/06/08, 13:36 »
Τί είναι αυτό το chunky?Να τρομάξω?? :P
Κλίνω προς την Κ4 γιατί μου φάνηκε καλή σε σχέση με τις άλλες που έχς δει σε αυτή την τιμή.
Για έρευνα αγοράς θα πάω με 2 παιδιά που ξέρουν και γ**ω την κιθάρα για να με βοηθήσουν να διαλέξω...Στην αρχή θα βάζω αυτούς να παίξουν για να δω τις ηχητικές ικανότητες της κιθάρας και μετα θα αναλαμβάνω δράση εγω (απειλή είναι αυτο... :P) για να δω αν με βολεύει στο "παίξιμο".Μόνο που δεν ξέρω τι θα μου φέξει να παίξω εκέινη τη στιγμή (γιατί έχω και μεγάλο ρεπερτόριο... :P.2 νότες?1-2 bend?Θα δείξει...Βέβαια ο ένας υποψιάζομαι οτι θα με βάλει να πάρω fender επειδή έχει και αυτός αλλα ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση. ;D

Αποσυνδεδεμένος papalaiho

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
  • Six Six Sixpounder!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez
« Απάντηση #202 στις: 18/06/08, 20:50 »
Λοιπόν μάγκες, σήμερα πήγα με κάτι φιλαράκια και δοκίμασα την Cort EVL K-4...Ένα σας λέω.ΕΡΩΤΕΥΤΗΚΑ!!!

Η κιθάρα γ**άει!!!Είναι απίστευτη για τα λεφτά της...Έχει ΠΟΛΥ καλό ήχο και μου άρεσε και το μανίκι της στο παίξιμο.Είναι τρομερή!Το ένα από τα δύο τα παιδιά που την έλιωσε κανα 20άλεπτο (αφήστε, τρομαξά!Δεν μπορούσα να τον σηκώσω!Αφού νόμιζα οτι θα μου την πάρει αυτός...) έπαθε πλάκα.Καταρχήν του έκανε εντύπωση που δεν ξεκουρδίστηκε αν και το 20άλεπτο αυτό την έιχε λιώσει κυριολεκτικά στα arpeggio και στα τρελά σολίδια (και έχει και tremolo...).Έπειτα του άρεσε πολύ ο ήχος...Όπως και σε μένα.

Οπότε αύριο θα πάς να τη συλλάβω!!! ;D
Θα πάρω και τον rocktron τον εικοσπεντάρη (εμείς παίξαμε στον πενηντάρη) και είμαι υπερ-σπέσιαλ!!!


Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez
« Απάντηση #203 στις: 25/12/09, 12:33 »
Να πω και γω τη γνώμη μου καθότι έχω εδω και κάποια χρόνια την Ιbanez sa260...

Θεωρώ ότι έκανα μια από τις καλύτερες επιλογές για πρώτη κιθάρα. Έχει 2 μονούς, ένα διπλό (ευελιξία), playability που δε πιστεύω ότι θα βρω σε μοντέλα κατά πολύ ακριβότερα (έχω παίξει και με fender mexico και με epiphone sg και με gibson les paul studio) και είναι από τις πιο all around κιθάρες...320 την είχα αγοράσει...

Όταν την πήρα πίστευα ότι θα την αλλάξω σε λίγο καιρό, αλλά μια χαρά..Και η ποιότητα κατασκευής με έχει αφήσει ικανοποιημένο (μολονότι δε την μεταχειρίζομαι και ευλαβικά) και τα πάντα. Επίσης εμφανισιακά σπέρνει...! >:D

Όσον αφορά στο ήχο, βεβαίως και δεν έχει το χαρακτήρα μιας strat ή τον όγκο μιας gibson...προσωπικά όμως μου άρεσε περισσότερο από τη fender mexico π.χ. Εξάλλου, παρόλο που η φιλοσοφία της είναι fenderίζουσα (αν μου επιτρέπεται ο όρος  ;D) έχει σώμα από μαόνι με συνέπεια καλύτερο sustain και όγκο ακόμα και από μια αμερικάνα strat με την οποία την έχω συγκρίνει...!

Ακούω από πολλούς ότι οι μαγνήτες είναι ψιλομάπα και δεν τους ρίχνω άδικο...Οπότε για τα δικά μου γούστα αυτή την κιθάρα μάλλον δε θα την αλλάξω ποτέ, μόνο αλλαγή σε μαγνήτες κάποια στιγμή και είμαι jet! :D

Παρεμπιπτόντως, κάθε πρόταση για μαγνήτες ευπρόσδεκτη...να πώ ότι παίζω κυρίως από blues μέχρι hard rock

Αποσυνδεδεμένος ibanez123

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez
« Απάντηση #204 στις: 09/02/10, 17:08 »
Σας αρέσουν σαν κιθάρες; Εμένα μου φαίνονται ευκολόπαιχτες και πολύ "γρήγορες"!
εγω παντος πηρα την rgr321exκαι παιζεται δυσκολα για ibanez



Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez
« Απάντηση #205 στις: 09/02/10, 18:52 »
Να πω και γω τη γνώμη μου καθότι έχω εδω και κάποια χρόνια την Ιbanez sa260...

Θεωρώ ότι έκανα μια από τις καλύτερες επιλογές για πρώτη κιθάρα. Έχει 2 μονούς, ένα διπλό (ευελιξία), playability που δε πιστεύω ότι θα βρω σε μοντέλα κατά πολύ ακριβότερα (έχω παίξει και με fender mexico και με epiphone sg και με gibson les paul studio) και είναι από τις πιο all around κιθάρες...320 την είχα αγοράσει...

Όταν την πήρα πίστευα ότι θα την αλλάξω σε λίγο καιρό, αλλά μια χαρά..Και η ποιότητα κατασκευής με έχει αφήσει ικανοποιημένο (μολονότι δε την μεταχειρίζομαι και ευλαβικά) και τα πάντα. Επίσης εμφανισιακά σπέρνει...! >:D

Όσον αφορά στο ήχο, βεβαίως και δεν έχει το χαρακτήρα μιας strat ή τον όγκο μιας gibson...προσωπικά όμως μου άρεσε περισσότερο από τη fender mexico π.χ. Εξάλλου, παρόλο που η φιλοσοφία της είναι fenderίζουσα (αν μου επιτρέπεται ο όρος  ;D) έχει σώμα από μαόνι με συνέπεια καλύτερο sustain και όγκο ακόμα και από μια αμερικάνα strat με την οποία την έχω συγκρίνει...!

Ακούω από πολλούς ότι οι μαγνήτες είναι ψιλομάπα και δεν τους ρίχνω άδικο...Οπότε για τα δικά μου γούστα αυτή την κιθάρα μάλλον δε θα την αλλάξω ποτέ, μόνο αλλαγή σε μαγνήτες κάποια στιγμή και είμαι jet! :D

Παρεμπιπτόντως, κάθε πρόταση για μαγνήτες ευπρόσδεκτη...να πώ ότι παίζω κυρίως από blues μέχρι hard rock
Ειμαι στο ψαξιμο για αριστεροχειρη κιθαρα, και ειναι ψηλα στη λιστα μου. Δυστυχως λογω εξεταστικης δεν εχω βγει για κιθαροτσαρκα στα μαγαζια να τη δοκιμασω, αλλα σε αυτην την τιμη και σε αριστεροχειρη δεν εχω βρει κατι πιο versatile (γενικα στις αριστεροχειρες στρατ οι HSS επιλογες ειναι αρκετα περιορισμενες... να σκεφτειτε απλα οτι η φεντερ -που ειναι κ η εταιρια με μπεστ σελλερ τις στρατ-  δεν βγαζει κανενα μοντελο fatstrat αριστεροχειρο, ουτε καν σε squier). >:( .
 Απο οτι βλεπω εχει "μαμα" push/pull διακοπτη, που το κανει ακομα πιο ελκυστικο  :D.
Κ εγω για το ιδιο στυλ περιπου τη θελω. Ροκ-χαρντ ροκ-μπλουζ. Δεν εχω αλλη ηλεκτρικη κιθαρα, ακουστικη παιζω.

http://www.dv247.com/guitars/ibanez-sa260fml-left-handed-electric-guitar-transparent-lavender-burst--50219
http://www.thomann.de/gr/ibanez_sa260fmltlb.htm

Εκτος απο αυτη, για αριστεροχειρη HSS παμε μετα προς κατι τετοιο

http://www.thomann.de/gr/jackson_dk2l_dinkypro_lefthand_egitarre.htm
http://www.thomann.de/gr/cort_g250_lh_bk.htm
http://www.thomann.de/gr/godin_exit_22_rw_lh.htm (μαλλον η πιο κοντινη στην ibanez λογω ξυλων, αλλα δεν ειναι στρατ)
http://www.thomann.de/gr/yamaha_pacifica_112l_left_hand.htm (γενικα δεν εχω ακουσει και πολλα καλα λογια για τις yamaha)

Τι τραβαμε κ εμεις οι ζερβοκουταλαδες :wall

Αν μπορεις παρεθεσε καμμια λεπτομερεια παραπανω. Το σπλιτ δινει ικανοποιητικο ηχο για 2 μονους, ή γκαζωνει περισσοτερο? Οταν λες δεν εισαι ευχαριστημενος με τους μαγνητες? Θελεις καθαροτερο ηχο, πιο βρωμικο? Που χωλαινει δηλαδη
« Τελευταία τροποποίηση: 10/02/10, 01:56 από Adoni »

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez
« Απάντηση #206 στις: 10/02/10, 00:21 »
Θα σου έλεγα να βρισκόμασταν να δοκιμάσεις τη δικιά μου, αλλά είναι δεξιά  ;D

Για να σοβαρευτώ, καταρχάς όταν πήρα εγω την κιθάρα δεν είχε την προσθήκη του push/pull είναι feature πιο καινούριων μοντέλων, αρα εδω δε μπορώ να σου πω γνώμη. Όσο για τους μαγνήτες δε με έχουν ενοχλήσει στην ουσία...ο μεσαίος είναι για πιο vintage καταστάσεις, θα έλεγα ότι στο καθαρό κανάλι και με τονισμένα τα πρίμα "telecasterίζει"...Ο διπλός είναι η καλύτερη επιλογή για γκάζι και lead με όγκο και διαύγεια για τα δικά μου αυτιά (φαντάζομαι ότι υπάρχουν ένα κάρο καλύτεροι βεβαίως...) Αυτός που βασικά θα ήθελα να αλλάξω σίγουρα κάποια στιγμή είναι ο neck. Eνω στα καθαρά είναι αξιοπρεπέστατος, μου φαίνεται ότι στο οverdrive στα rythm μέρη ακούγεται κάπως...να το πω κούφιος...Εκεί θα ήθελα τα σφιχτά μπάσα και τη ζεστασιά ενός humbucker. Γι'αυτό σκέφτομαι τη λύση η του διπλού σε μέγεθος μονού, ή έναν μόνό με συμπεριφορά και ήχο που θα πλησιάζει το διπλό. Γενικά είμαι ευχαριστημένος, απλά με αυτή την αλλαγή θα ήμουν στο 100% για τα γούστα μου.Με την πρώτη ευκαιρία πάντως δοκίμασε κάποια, βλέπω ότι και σε σχέση με τις άλλες επιλογές που παρέθεσες υπερτερεί σαφώς στο value for money. Kαι έχει και καλύτερο look κατά τη γνώμη μου  ;)

Ότι άλλο θελήσεις εδω είμαστε

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez
« Απάντηση #207 στις: 10/02/10, 01:11 »
Θα έλεγα ότι ο Ριχάρδος περιέγραψε αρκετά καλά την ηχητική ταυτότητα των μαγνητών της Ibanez. Kαι πιστεύω ότι έχει δίκιο στο θέμα value for money του συγκεκριμένου μοντέλου. Από τις άλλες κιθάρες που παραθέτεις η μόνη που είναι σαφώς καλύτερη είναι η Godin, η οποία όμως είναι και αρκετά ακριβότερη, ενώ η Jackson φαίνεται εμφανως προσανατολισμένη σε πιο metal ακούσματα. H Cort αντίθετα αποτελεί επίσης μια καλή επιλογή για αυτά που θέλεις να παίξεις, οπότε εγώ θα σού έλεγα να αποφασίσεις για μια από αυτές τις δύο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez
« Απάντηση #208 στις: 10/02/10, 01:17 »
Η ψήφος μου πάει στην Ibanez, γιατί είναι κούκλα :Ρ ...
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez
« Απάντηση #209 στις: 10/02/10, 02:56 »
Τι τραβαμε κ εμεις οι ζερβοκουταλαδες :wall

Οντως εχετε πιο περιορισμενες επιλογες... :-\
Αλλα στην περιπτωση σου δεν υπαρχει καποιο θεμα. Μπορεις να παρεις μια S-S-S Strat και να τις αλλαξεις τον πισω μαγνητη με ενα διπλο.
Η μονη αλλαγη που πρεπει να κανεις ειναι να αλλαξεις pickguard. ;)


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez
« Απάντηση #210 στις: 10/02/10, 09:02 »
Αλλα στην περιπτωση σου δεν υπαρχει καποιο θεμα. Μπορεις να παρεις μια S-S-S Strat και να τις αλλαξεις τον πισω μαγνητη με ενα διπλο.
Η μονη αλλαγη που πρεπει να κανεις ειναι να αλλαξεις pickguard. ;)

Με την προϋπόθεση ότι το σώμα είναι σκαμμένο για διπλό μαγνήτη στη γέφυρα, πράγμα το οποίο δεν είναι δεδομένο...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez
« Απάντηση #211 στις: 10/02/10, 09:44 »
Νομιζω οτι αν αλλαξεις τον μαγνητη της γεφυρας με πχ SD hotrails bridge δεν χρειαζεται σκαψιμο, μιας και εχει ιδιο μεγεθος με τον μονο μαγνητη της SSS strat. ;)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez
« Απάντηση #212 στις: 10/02/10, 09:58 »
Νομιζω οτι αν αλλαξεις τον μαγνητη της γεφυρας με πχ SD hotrails bridge δεν χρειαζεται σκαψιμο, μιας και εχει ιδιο μεγεθος με τον μονο μαγνητη της SSS strat. ;)


+1 φιλε με προλαβες! υπάρχουν πολλοι μαγνητες σε σχημα "μονου" αλλα ειναι humbuckers!!

...παρτε μια "γευση"
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez
« Απάντηση #213 στις: 10/02/10, 12:50 »
Χμμμμ, ωστόσο οι JB Jr και '59 Jr έχουν το output και την καθαρότητα των normal sized humbuckers?
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez
« Απάντηση #214 στις: 10/02/10, 12:59 »
Τι τραβαμε κ εμεις οι ζερβοκουταλαδες :wall


Οντως εχετε πιο περιορισμενες επιλογες... :-\
Αλλα στην περιπτωση σου δεν υπαρχει καποιο θεμα. Μπορεις να παρεις μια S-S-S Strat και να τις αλλαξεις τον πισω μαγνητη με ενα διπλο.
Η μονη αλλαγη που πρεπει να κανεις ειναι να αλλαξεις pickguard. ;)
Το σκεφτηκα και αυτο αλλα ανεβαζει πολυ το κοστος...
Για να σ δωσω να καταλαβεις αρχισα να ψαχνομαι στο θεμα ηλεκτρικη κιθαρα με αφορμη αυτο εδω Απ: Γνωμες για αγορα αριστεροχειρης ηλεκτρικης κιθαρας απο Αμερικη
Τελικα τα εισητηρια βγηκαν παραπανω απο οτι υπολογιζαμε (το ταξιδι γινεται με εκδρομη του ΕΜΠ, περιμεναμε πιο φτηνα εισητηρια) οποτε δυσκολα θα κανω μια τοσο ακριβη αγορα. Αλλα εξαιτιας αυτου τηγανισα το μυαλο μου στο ιντερνετ διαβαζοντας για ξυλα, μαγνητες, στυλ, reviews και youtube. Με αποτελεσμα τωρα να εχω ψηθει για ηλεκτρικη.

Συνεπως αξιζει τον κοπο να παρεις ισως μια καλη-ακριβη κιθαρα και να της κανεις αυτη τη μετατροπη (σε φαση επενδυσης), αλλα δεν νομιζω να αξιζει να παρεις μια σχετικα φτηνη κιθαρα με σκοπο εξαρχης να κανεις αυτο το προτζεκτ, γιατι πρεπει να υπολογισεις +κοστος μαγνητων +τοποθετηση. Εχω την εντυπωση (πειτε μου αν κανω λαθος), οτι αν αλλαξω μονο τον διπλο, μετα οι διαφορες στον ηχο κατα τις εναλλαγες θα ειναι αρκετα σημαντικες, συνεπως θα πρεπει να αλλαξω ολους τους μαγνητες, ωστε να ταιριαζουν. Δηλαδη για μια κιθαρα που κοστιζει 300-400 να κανεις μια δουλεια επανω της που μπορει να σου βγει και με 200Ε επιπλεον (εστω ο καθε μαγνητης 50Ε κ 50Ε η τοποθετηση... αν ειναι πολυ διαφορετικες οι τιμες διορθωστε με), αξιζει?
Δεν λεω να εχεις παρει την κιθαρα γι αυτο που ειναι, και μετα να σου ρθει να την αλλαξεις, αλλα να την παρεις εξαρχης στοχευοντας εκει.

Οσο για το χωρο, οι φεντερ -τουλ οι αμερικανες- εχουν χωρο για διπλο στη γεφυρα, τσεκαρισμενα. Βεβαια και αυτο με τον 2πλο σε μεγεθος μονου ειναι λυση, αλλα δεν ξερω αν μπορεις να τον σπλιταρεις

Παντως απο τις μεχρι τωρα επιλογες, η ibanez νομιζω εχει τα περισσοτερα αβανταζ. Καταρχην την παιρνεις ετοιμη HSS με push/pull για τον διπλο κατευθειαν απο το εργοστασιο, εχει σωμα μαονι, και ειναι και εμφανισιακα ωραια με το top της.

Καποια στιγμη πρεπει να κανουμε κ μια λιστα με "προτεινομενα" μοντελα για αριστεροχειρες, παρομοια οπως στα αλλα τοπικ. Δε μπορεις να φανταστεις τι σπασιμο ειναι να ρωτας για μια 2η γνωμη, να σου μιλαει ο αλλος με τα καλυτερα λογια για ενα μοντελο και μετα να διαπιστωνεις οτι για εσενα αυτο δεν ειναι διαθεσιμο...


Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez
« Απάντηση #215 στις: 10/02/10, 15:22 »
Α ρε τυχερακια πας Ν.Υορκη εε??
Πηγα και εγω περυσι (με το ΕΜΠ αν και δεν ειμαι εκει φοιτητης) και ηρθα με μερικα πεταλακια... >:D
Για να αποφυγεις σπαζοκεφαλιες και υπολογισμους υπολογισε  με το τελωνειο να πληρωσεις σε ευρω οσο κανει η κιθαρα σε δολλαρια. Με την υπαρχουσα ισοτιμια καπου εκει βγαινει. Μη με ρωτησεις αν περασετε τελωνειο. Εμεις δεν περασαμε αλλα δεν ξερω ποτε θα τρελαθουν οι τελωνειακοι και θα βγουν στο Αεροδρομιο για να σας ελεγξουν... Οι πιθανοτητες ειναι παντως να μην κανουν ελεγχο σε φοιτητικη εκδρομη... ;)
Σημαντικο! Δεν αξιζει να παρεις καινουριες Fender, Gibson γιατι οι διαφορες στην τιμη πραγματικα ειναι απειροελαχιστες...

Απο τις τσαρκες που εκανα (παιζει σε μια εβδομαδα να εγινα γραφικος σε πολλα μαγαζια εκει περα...) καταλαβα οτι αλλα πραγματα ειναι παμφθηνα...
Πεταλια Tonebone (μιλαμε για μιση τιμη!!), Electro Harmonix, Lovepedal, Catalinbread (ειδικα αυτα τα δυο θα τα τσεκαρα μιας και δεν τα βρισκεις ευκολα Ευρωπη). Ενισχυτες Matchless, Mesa Boogie. Κιθαρες Music Man.
Επειδη στη φαση που εισαι δε σε ενδιαφερουν ολα αυτα, ας επιστρεψουμε on topic.

Στη θεση σου θα εψαχνα για κατι μεταχειρισμενο. Εκει περα εχεις παρα πολλες ευκαιριες (που και παλι δυστυχως δεν ξερω ποσες αριστεροχειρες υπαρχουν...). Βρισκεις μεταχειρισμενα σε πολλα μαγαζια.

Στο ξανατονιζω. Αν σκεφτεσαι για Fender, Gibson κτλ νομιζω πως ΔΕΝ αξιζει για το λογο που σου ανεφερα.
Ομως πηγαινε και εξηγησε τους τι θες. Ειναι απολυτα ΠΡΟΘΥΜΟΙ και ευγενικοι να σου λυσουν την καθε απορια. Και στην τελικη οι κιθαρς ΔΕ σταματανε στις Fender. Ειδικα οταν εισαι στο Αμερικα μπορεις να φυγεις με κατι που να αξιζει (και να γραφει κατι αλλο στο headstock)...

Για την απορια σου σχετικα με το σπλιταρισμα. ΔΕ σπλιταρουν ολοι οι διπλοι. (Αν και τα διασημα μοντελα πχ JB, '59 κτλ σπλιταρουν). Με διπλους σε μεγεθος μονου δεν εχω δουλεψει με το coil split για να ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω δε σπλιταρουν. Ας το επιβεβαιωσει/διαψευσει καποιος αλλος φιλος.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/02/10, 15:27 από G.K. »


Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez
« Απάντηση #216 στις: 10/02/10, 15:54 »
Απο την ερευνα που εκανα (το εψαξα αρκετα, μεχρι που εμαθα για την αυξηση της τιμης), διαπιστωνω ακριβως το αντιθετο.
Δηλαδη τα ακριβα made in america μοντελα φεντερ-γκιμπσον κλπ, ειναι σχεδον μιση τιμη απο τα ευρωπαικα ηλεκτρονικα μαγαζια. Ενδεικτικα ας πουμε η αμερικανα στρατ εκει κοστιζει 735Ε περιπου ενω απο Θωμα 1200... Ακομα και με το 23% τελωνειο, κ παλι συμφερει, βγαινει 900Ε.
 Ενω οι φτηνες κιθαρες τις κατηγοριας 300-700Ε, μαζι με το φορο, βγαινει ιδια τιμη.
Τωρα για μεταχειρισμενη, δυσκολο το κοβω γιατι πρεπει να βρω χρονο να τις δοκιμασω και να τις κοιταξω προσεκτικα μια μια. Εγω ελεγα να τις δοκιμασω εδω σε καποιο μαγαζι και μετα να αποφασισω.
Κοιτα δεν με ενδιαφερει να ειναι ταδε μαρκας, αλλα πως θα καθεται στο χερι μου πως θα ακουγεται και κυριως -σε αυτην την φαση- ποσο θα κοστιζει. Αν ειχα την πολυτελεια του χρονου και την εμπειρια, μαλλον μια καρβιν θα επαιρνα που δεν παιζει και προβλημα αριστερη-δεξια, ειναι ολες custom. Αν δεν με ειδες να αναφερομαι στις Γκιμπσον ειναι γιατι πρωτον παραειναι ακριβες και δευτερον γιατι νομιζω οτι οι 3 μαγνητες ειναι πιο versatile. Αν βρω την ιμπανεζ εκει σε συμφερουσα τιμη, λογικα θα την τσιμπισω. Θα δουμε, θα παω να δοκιμασω και κιολας
Αλλα αυτα καλυτερα να τα πουμε στο αλλο τοπικ γιατι ξεφευγουμε
« Τελευταία τροποποίηση: 10/02/10, 16:16 από Adoni »

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez
« Απάντηση #217 στις: 10/02/10, 16:00 »
900 κατι εχει η Am Std στο dv...
O Θωμας σε κατι τετοια ειναι ξεπερασμενος. ;)


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez
« Απάντηση #218 στις: 10/02/10, 20:38 »
Νομιζω οτι αν αλλαξεις τον μαγνητη της γεφυρας με πχ SD hotrails bridge δεν χρειαζεται σκαψιμο, μιας και εχει ιδιο μεγεθος με τον μονο μαγνητη της SSS strat. ;)

O G.K. προφανώς δεν μιλούσε για humbucker σε μέγεθος μονού, γι αυτό και κάνει λόγο για αλλαγή pickguard. Αν επιλέξεις διπλό σε μέγεθος μονού δεν χρειάζεται να αλλάξεις τίποτα. Το pickguard θα χρειαστεί να το αλλάξεις μόνο αν στη θέση του bridge μαγνήτη βάλεις humbucker με κανονικό μέγεθος, οπότε πρέπει η κιθάρα εκτός από το ανάλογο pickguard να έχει και το κατάλληλο routing...

Με διπλους σε μεγεθος μονου δεν εχω δουλεψει με το coil split για να ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω δε σπλιταρουν. Ας το επιβεβαιωσει/διαψευσει καποιος αλλος φιλος.

Και αυτό παίζεται. Υπάρχουν κάποιοι όπως οι Lil' Puncher από το Guitar Fetish καθώς και οι περισσότεροι της Seymour Duncan που έχουν δυνατότητα σπλιταρίσματος...
« Τελευταία τροποποίηση: 10/02/10, 20:50 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος panosmetal

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez
« Απάντηση #219 στις: 17/10/10, 01:46 »
geia sas pedia ime kenourgios edo kai thelo na agoraso ilektriki kithara.thelo na pezo heavy metal metalcore kai genika thelo skliro ixo.skeftome gia ibanez gt exo akousi pos ine oi kaliters ston skliro ixo.mporite na me voithisete??ti tha mou protinate??

Αποσυνδεδεμένος Cesar_cy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez
« Απάντηση #220 στις: 17/10/10, 17:01 »
geia sas pedia ime kenourgios edo kai thelo na agoraso ilektriki kithara.thelo na pezo heavy metal metalcore kai genika thelo skliro ixo.skeftome gia ibanez gt exo akousi pos ine oi kaliters ston skliro ixo.mporite na me voithisete??ti tha mou protinate??
 
πόσα διαθέτεις αν επιτρέπεται. να ξέρεις πως παίζει περισσότερο ρόλο ο ενισχυτής στον ήχο παρά η κιθάρα.

Αποσυνδεδεμένος panosmetal

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez
« Απάντηση #221 στις: 20/10/10, 15:14 »
epidi tha ine h proti mou kithara tha diatheso 400 me 450 euro gia enisxiti kai kithara.

Αποσυνδεδεμένος panosmetal

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez
« Απάντηση #222 στις: 20/10/10, 17:47 »
episis exo akousi pos oi ibanez ine kales stis ipsiloteres times.opote strafika pros tis bc rich kai exo vali sto mati thn bc rich warbeast trace.http://www.alvertos.gr/product.php?pid=81.an kserete kati gia authn thn kithara h thn exete xrisimopoiisi peste mou gnomes.

Αποσυνδεδεμένος LuNaFrEaK

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
  • Spiral Out...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez
« Απάντηση #223 στις: 20/10/10, 22:26 »
Εμενα η γνωμη μου ειναι οτι αφου θα ειναι η πρωτη σου κιθαρα να παρεις ενα πιο all-around οργανο και οταν καταληξεις στον ηχο που θες να παρεις κατι πιο εξειδικευμενο οπως η Bc rich  που ειναι αρκετα μεταλοκιθαρα..οχι οτι ειμαι ο καταλληλοτερος για να σου πω απλα σου λεω την αποψη μου βασει και της δικης μου εμπειριας..αυτα! ;D
We were all born screaming....

Αποσυνδεδεμένος panosmetal

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Ibanez
« Απάντηση #224 στις: 21/10/10, 16:07 »
ne metalokithara thelo!exo kataliksi an dis ipa pio pano ti idi mousikis thelo na pezo.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
10555 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/13, 13:49
από JP.M
3 Απαντήσεις
3536 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/07, 01:59
από giorgos_z
23 Απαντήσεις
9780 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/08, 20:36
από pureanalog
18 Απαντήσεις
8917 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/08, 15:13
από Crossroad
3 Απαντήσεις
3985 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/08, 12:07
από Απόλλων
12 Απαντήσεις
4911 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/09, 18:43
από george_harvey
2 Απαντήσεις
2359 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/09, 16:56
από chrislour96
8 Απαντήσεις
4470 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/11, 16:47
από Maejima
5 Απαντήσεις
3665 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/12, 21:07
από Απόλλων
12 Απαντήσεις
4677 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/17, 15:32
από panixgr