Αποστολέας Θέμα: jimmy page wiring - Tone/Volume  (Αναγνώστηκε 7959 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
jimmy page wiring - Tone/Volume
« στις: 23/11/12, 13:08 »
εχω πραγματοποιησει το παρακατω σχεδιο:
http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/schematics.php?schematic=jp_style


Ειναι πραγαμτικα πολυ ευελικτο και ενδιαφερον αλλα εχει και προβληματα....
Για την ακριβεια οταν χαμηλωνω το volume κατεβαινει και το tone ταυτοχρονα. Εχω κανει κατι λαθος η ετσι πρεπει να ειναι? Με τα λιγα ηλεκτρονικα που ξερω δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι φυσιολογικο αυτο και αν γινεται να λυθει το προβλημα....Μπορει σπανεια να χαμηλωνω το gain απο το volume της κιθαρας αλλα τωρα που δεν μπορω μου λειπει πολυ...


Συνοψιζοντας: Ειναι σωστο να συμβαινει αυτο?

                        Μπορει να διορθωθει με καποια διαφοροποιηση στο σχεδιο?


Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: jimmy page wiring - Tone/Volume
« Απάντηση #1 στις: 23/11/12, 14:29 »
τωρα που το ξανακοιταω νομιζω οτι το σχεδιο ειναι λαθος....απο το 1 ποδαρακι του Vol παει κατευθειαν στην εξοδο χωρις να περναει απο το pot το σημα και απο το 2 ποδαρακι του pot ελενχει ποσο σημα θα παει στο tone. οποτε στην πραξη απλα προσθετει αντισταση στο pot του tone ενω το σημα παει παντα αμειωτο στην εξοδο.... ::)
τα λεω σωστα?


αν αντιστρεψω τα 1-2 στο vol pot θα ειμαι ενταξη? ???
λογικα ναι αλλα οτι σχεδια εχω βρει στο net ολα εχουν το σημα στο 1 και απο εκει στην εξοδο και το 2 στο tone...εχει ξεπατικωσει ο ενας τον αλλο η οντως αν τα αλλαξω θα εχω καποιες επιπτωσεις που μου διαφευγουν?
« Τελευταία τροποποίηση: 23/11/12, 14:31 από kkmspm »

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Απ: jimmy page wiring - Tone/Volume
« Απάντηση #2 στις: 23/11/12, 15:29 »
Μια χαρά είναι το σχέδιο, αν σε μπερδεύει δες και το Mr.Page από Axetec, το έκανα πρόσφατα σε μια Kelly με διπλούς. Ακολουθεί λίγο διαφορετικό τρόπο wiring αλλά στην ουσία είναι το ίδιο πράγμα.


Το σήμα από τους μαγνήτες πάει στο μεσαίο ποδαράκι το volume, από το (1) πηγαίνει στην έξοδο, μην σε μπερδεύει αυτό.


Το να χαμηλώνεις volume και να χάνεις πρίμα είναι φυσιολογικό, πρέπει να ψαχτείς με treble bleed κυκλώματα ή καλύτερα κάνε το Les Paul 50's wiring!




Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Genuine Ladies
Απ: jimmy page wiring - Tone/Volume
« Απάντηση #3 στις: 23/11/12, 18:04 »
Δε μπορω να δω γτ δεν μου ανοιγει το σαιτ,αλλα εχω την εντυπωση,μετα απο υποδειξη του Ανδριανου,οτι χρησιμοποιησα αυτο:


http://www.cjs-labs.com/sitebuildercontent/sitebuilderfiles/JPage-LesPaulWiring.pdf

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: jimmy page wiring - Tone/Volume
« Απάντηση #4 στις: 23/11/12, 18:05 »
μα με το standard wiring δεν ειχα τετοιο θεμα...χαμηλωνα το volume και καθαριζε το gain.... ??? ??? ???  τωρα απλα δεν μπορει να γινει κατι τετοιο. ακομα και με το volume στο  7 ακουγεται στην ιδια ενταση η κιθαρα αλλα σα να εχεις το tone στο 2....

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: jimmy page wiring - Tone/Volume
« Απάντηση #5 στις: 23/11/12, 18:10 »
Δε μπορω να δω γτ δεν μου ανοιγει το σαιτ,αλλα εχω την εντυπωση,μετα απο υποδειξη του Ανδριανου,οτι χρησιμοποιησα αυτο:


http://www.cjs-labs.com/sitebuildercontent/sitebuilderfiles/JPage-LesPaulWiring.pdf



στο σχεδιο του λεει αυτο που ειπα...να αλλαξω το 1 με το 2 στα pots και μαλιστα αν προσεξεις εχει διορθωσει το διαγραμα του duncun....θα το δοκιμασω και θα σας πω....

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Απ: jimmy page wiring - Tone/Volume
« Απάντηση #6 στις: 23/11/12, 18:14 »
Μα, μια χαρά είναι του Duncan! Κάποιο λάθος έχεις κάνει.


Και τα δύο volume το ίδιο συμπεριφέρονται?

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Genuine Ladies
Απ: Απ: jimmy page wiring - Tone/Volume
« Απάντηση #7 στις: 23/11/12, 18:26 »
Μα, μια χαρά είναι του Duncan! Κάποιο λάθος έχεις κάνει.


Και τα δύο volume το ίδιο συμπεριφέρονται?
κ εγω που το εκανα δεν μου βγηκε σωστα...αλλα κ σε ξενα φορουμ που διαβασα ελεγαν οτι εχει θεμα το συγκεκριμενο...αλλα δεν εχω ιδιαιτερες γνωσεις πανω στο θεμα για να πω με σιγουρια!


Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Απ: jimmy page wiring - Tone/Volume
« Απάντηση #8 στις: 23/11/12, 21:15 »
Όσο τσέκαρα του Duncan το wiring δεν βρήκα κάποιο λάθος, μια χαρά μου φαίνεται.  ::)


Ίσως σας μπερδεύει μιας και του Duncan δεν έχει ξεκάθαρα κάποια πραματάκια, όπως πχ την φορά των push-pull ή το τι κάνει το καθένα. Σε κάθε περίπτωση μπορείτε να ακολουθήσετε της Axetec που πόσταρα πριν, είναι λίγο πιο ξεκάθαρο, κατά τα άλλα είναι ίδια.





Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: jimmy page wiring - Tone/Volume
« Απάντηση #9 στις: 24/11/12, 02:21 »
Μα και της axetec είναι παρόμοιο οπότε θα έχει το ίδιο πρόβλημα... Αν ααναλύσεις το σχέδιο θα παρατηρήσεις ότι το σήμα δεν ελέγχετε από τα volume pots. Πάνε κατευθείαν στην έξοδο ενώ θα έπρεπε να πέφτει στη γη από ρυθμιση του pot για να ελέγχει την έξοδο....
Δεν μπορώ να φανταστώ ότι ένα τέτοιο wiring καταργεί τα volume pots(και στους 2 μαγνήτες κανει το ίδιο)
Λάθος δεν νομίζω ότι έχω κανει μιας κι δουλεύουν σωστά τα push / push ηχητικά. Θα κάνω την τραμπα και θα επανέλθω...
« Τελευταία τροποποίηση: 24/11/12, 02:28 από kkmspm »

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: jimmy page wiring - Tone/Volume
« Απάντηση #10 στις: 24/11/12, 16:24 »
Έχω το Mr.Page kit στη Les Paul μου.

Μπορεί κάποιος να γράψει το ηχητικό αποτέλεσμα και την διαδρομή που ακολουθεί το σήμα στις επιλογές:
α)Out of phase που σύμφωνα με την συνδεσμολογία προκύπτει αν πατήσω μια φορά το tone του bridge μαγνήτη.
β)Series with bridge αν πατήσω το tone του neck μαγνήτη.

Για το α),γνωρίζω για την αντιστροφή πολικότητας του neck μαγνήτη και πως αν το switch είναι στη μεσαία θέση έχω out of phase.Σωστά;
 Στο β) τι γίνεται ???

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: jimmy page wiring - Tone/Volume
« Απάντηση #11 στις: 24/11/12, 18:51 »
οταν παιζεις στη μεσαια θεση το σημα απο τους μαγνητες πεφτει παραλληλα στην εξοδο, ενω οταν πατησεις τον διακοπτη απο τον neck μαγνητη το σημα παει στον bridge και απο εκει στην εξοδο. σαν αποτελεσμα εχεις λιγο μεγαλητερη εξοδο. δεν ξερω αν σε καλυψα....


εσενα το vol δουλευει κανονικα?
« Τελευταία τροποποίηση: 24/11/12, 19:02 από kkmspm »

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: jimmy page wiring - Tone/Volume
« Απάντηση #12 στις: 24/11/12, 21:01 »
οταν παιζεις στη μεσαια θεση το σημα απο τους μαγνητες πεφτει παραλληλα στην εξοδο, ενω οταν πατησεις τον διακοπτη απο τον neck μαγνητη το σημα παει στον bridge και απο εκει στην εξοδο. σαν αποτελεσμα εχεις λιγο μεγαλητερη εξοδο. δεν ξερω αν σε καλυψα....


εσενα το vol δουλευει κανονικα?

Μάλιστα,διάβασα και λίγο σε ξένο forum και το έπιασα το νόημα.

Πάντως δεν έχω θέμα,όλα λειτουργούν κανονικά.


Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Απ: jimmy page wiring - Tone/Volume
« Απάντηση #13 στις: 25/11/12, 15:40 »
Μα και της axetec είναι παρόμοιο οπότε θα έχει το ίδιο πρόβλημα... Αν ααναλύσεις το σχέδιο θα παρατηρήσεις ότι το σήμα δεν ελέγχετε από τα volume pots. � άνε κατευθείαν στην έξοδο ενώ θα έπρεπε να πέφτει στη γη από ρυθμιση του pot για να ελέγχει την έξοδο....
Δεν μπορώ να φανταστώ ότι ένα τέτοιο wiring καταργεί τα volume pots(και στους 2 μαγνήτες κανει το ίδιο)
Λάθος δεν νομίζω ότι έχω κανει μιας κι δουλεύουν σωστά τα push / push ηχητικά. Θα κάνω την τραμπα και θα επανέλθω...
Δεν έχει πρόβλημα της Axetec, ούτε του Duncan, έχω κάνει και τα δύο wiring κατά καιρούς, μια χαρά δουλεύουν. Τα volume δεν καταργούνται, μια χαρά volume είναι.


Αν προσέξεις το σήμα από τους μαγνήτες πάει στο μεσαίο ποδαράκι και στην έξοδο από το ποδαράκι 1. Ειδικά του neck μαγνήτη φαίνεται ξεκάθαρα ότι πάει στο μεσαίο, του bridge πάει στο μεσαίο αφού περάσει από το push pull. Αυτό δεν είναι λάθος και λειτουργεί σαν volume, τέρμα από τη μία πλευρά (μηδέν) γειώνεται και τέρμα από την άλλη έχεις full σήμα.


Ξανατσέκαρε τις συνδέσεις σου και πρόσεχε στα σχεδιαγράμματα δεν είναι όλα τα push pull στην ίδια φορά, τα δύο είναι ανάποδα. Θα σου πρότεινα να αντιγράψεις τις Axetec που φαίνεται πιο ξεκάθαρα η φορά τoυ κάθε push-pull.
« Τελευταία τροποποίηση: 25/11/12, 15:44 από myster maze »

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: jimmy page wiring - Tone/Volume
« Απάντηση #14 στις: 25/11/12, 18:18 »
 ???
Βλέπω ότι το σήμα από το μαγνήτη πάει στο 1 του pot και όχι στο 2. Θα τσεκάρω πάλι το διάγραμμα του push/push για να δω αυτό που λες....ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου ;)

Έχω μπλέξει τα μπούτια μου με τα χρώματα. Όντως η axetec βάζει το σήμα στο 2 ενώ ο Duncan δεν φαίνεται να κανει κάτι τέτοιο...πρέπει να το ξανακάνω απΙ την αρχή για να βγάλω άκρη.
Έχει κανένας το σχέδιο της axetec με τα σωστά χρώματα για τους Duncan?
« Τελευταία τροποποίηση: 25/11/12, 18:42 από kkmspm »

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Απ: jimmy page wiring - Tone/Volume
« Απάντηση #15 στις: 25/11/12, 18:43 »
Από τo 1 (αριστερό ποδαράκι) των volume πάει μόνο στο 3 way switch, και στα δύο σχεδιαγράμματα, τσέκαρε τι γίνεται στο 2 (μεσαίο ποδαράκι).


Αν θες να ακολουθήσεις της Axetec το σχέδιο αλλά με Duncan μαγνήτες εδώ τα χρώματα του Duncan (στο σχέδιο της Axetec θα βρεις το αντίστοιχο για τους IronGear).


« Τελευταία τροποποίηση: 25/11/12, 18:50 από myster maze »

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: jimmy page wiring - Tone/Volume
« Απάντηση #16 στις: 06/12/12, 16:37 »
βρηκα χρονο εχθες και εκατσα να κανω απο την αρχη το jp wiring του dancun....ειχα το ιδιο προβλημα. μετα εκανα αυτο το tutorial http://www.cjs-labs.com/sitebuildercontent/sitebuilderfiles/JPage-LesPaulWiring.pdf το οποιο λεει οτι εχει βελτιωσεις αλλα τελικα απαιτει να βαλεις shield σε ολο το σωμα καθος εχει τρομερο hum + το οτι ειχα το ιδιο προβλημα.


μετα δοκιμασα να κανω αυτο το ποιο απλο σχεδιο μπας και βγαλω καμια ακρη (εχω αρχισει να νιωθω χαζος) http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/schematics.php?schematic=2h2v2t3w2sp
μου δουλεψε το tone του bridge αλλα οχι και του neck. λεω κοιτα να δεις που θα ειναι ο πυκνωτης χαλασμενος. το αλλαζω και μετα δεν δουλευει κανενα tone...
κοντευω να τρελαθω. τα αποσυνδεω ολα. ξαναμετραω για πολλοστη φορα τα pots - δειχνουν ΟΚ. ξανακανω το wiring με τα 2 push/push και δεν λειτουργει κανενα tone...και αρχιζω τα ακροβατικα. φωναζω τη γυναικα για βοηθεια-να κραταει την κιθαρα- και αρχιζω να βαραω χορδες και να κουναω τα καλωδια και τα pots για να δω τυχων διαφορες και............τελικα ειναι χαλασμενα τα pots.


Τα μέτραγα με πολυμετρο μονος μου οποτε ηθελα 3 χερια η αλλιως πιεζα με τους ακροδεκτες του πολυμετρου το pot καπου για να ειναι σταθερο με το ενα χερι και με το αλλο γυρναγα το Pot για να παρω τιμες και εκει ηταν η παγιδα. με την δυναμη που εβαζα στους ακροδεκτες πιεζα το μεσαιο ποδαρακι(εκει που παει ο πυκνωτης) και εκανε επαφη ενω οταν δεν το πιεζα στην ουσια ηταν στον αερα και δεν εκανε επαφη με τα αλλα 2 ποδαρακια..... :wall :wall :wall :wall :wall




τωρα ψαχνω να βρω push/push Που να δουλευουν.... :'(

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Απ: jimmy page wiring - Tone/Volume
« Απάντηση #17 στις: 06/12/12, 16:44 »
Τουλάχιστον βρήκες την αιτία!  :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2865 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/09, 11:34
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
2257 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/08, 17:31
από Gant
1 Απαντήσεις
2185 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/09, 22:34
από Μαργαρίτα Π.
7 Απαντήσεις
4289 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/09, 23:04
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
37 Απαντήσεις
13566 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/10, 23:53
από Adoni
8 Απαντήσεις
4140 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/10, 09:11
από mace
10 Απαντήσεις
3601 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/11, 20:10
από kopaniamento
0 Απαντήσεις
2733 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/11, 17:43
από zepfan
10 Απαντήσεις
5830 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/12, 17:28
από noe13
3 Απαντήσεις
3773 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/16, 18:03
από kkmspm (φλουτσ)