Αποστολέας Θέμα: Epihone LP Junior ή Special II ;  (Αναγνώστηκε 4325 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Epihone LP Junior ή Special II ;
« στις: 29/12/11, 10:21 »
Καλησπέρα! Θέλω να αγοράσω μια φθηνή κιθάρα. Το στυλ που παίζω έιναι από χαλαρό rock έσω hard. Παίζω με ενισχυτή Fender FrontMan 212R (
). Μετα την αγορά θα πάρω και μαγνήτες (θα δώσω γυρω στα 50-80 ευρώ).

Είμαι ανάμεσα σε 2... 1) http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Guitars/Paula-models/Epiphone-Les-Paul-Junior-Single-Cut-WH-White/art-GIT0015741-000

και 2) http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Guitars/Paula-models/Epiphone--/art-GIT0011832-000

Εγώ προτιμώ την junior καθώς μου αρέσει περισσότερο εξωτερικά και μετα σκέφτηκα να βάλω τους p-90 μαγνήτες που φοράει και η Gibson LP Junior.

Έχει διαφορά ηχου αρκετή με την άλλη; Τι μου προτείνεται εσεις;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Αποσυνδεδεμένος sotto

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Epihone LP Junior ή Special II ;
« Απάντηση #1 στις: 29/12/11, 11:24 »
Καλημέρα! Έχω την special II σε μαύρη και έχω δοκιμάσει και την junior. Την special II την πήρα κι εγώ για αναβαθμίσεις και πειραματισμό. Οι 2 κιθάρες δεν είναι πολύ διαφορετικές σε ό,τι αφορά το μπράτσο, το hardware, τα τάστα. Έχουν πολύ οικονομικά κλειδιά και nut που χρήζουν αλλαγής και οι μαγνήτες είναι ίδιοι. Απλά η jr έχει 1 μαγνήτη, that's all.
Προσωπικά δεν έβαλα ακριβά υλικά για την αναβάθμιση καθώς οτιδήποτε ποιοτικότερο υπερκαλύπτει τις ανάγκες της special. Έβαλα για παράδειγμα wilkinson κλειδιά και ηλεκτρικά(αγορά από ebay) και nut γραφίτη με κόστος περίπου 50ευρώ για όλα.


Ο Ρ-90 θα χωράει αλλά θα περισσεύει και ίσως πρέπει να βάλεις ρ90 σε μέγεθος διπλού. Κατά τ'άλλα όποια απ τις 2 σ αρέσει παίρνεις αλλά η jr είναι πιο value 4 money.

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Epihone LP Junior ή Special II ;
« Απάντηση #2 στις: 29/12/11, 12:06 »
Eυχαριστώ πολυ για την αμεση απαντηση!

Είναι και λιγο συναισθηματικος ο λογος που θελω την jr. Παντα θυμαμαι τον εαυτο μου να την θελω. Και τωρα που ανακαλυψα οτι υπαρχει και σε epiphone! Λοιπον οπως λες αφου την παρω θα κανω και εγω καποιες αλλαγες. Θα αλλάξω κλειδιά θα κατεβάσω λίγο τις χορδές απο τον καβαλάρη αν χρειάζεται και φυσικα ο μαγνητης. Εγω είπα τον p90 επειδη αυτον εχει και η Gibson version. Μηπως εχεις να μου προτείνεις κάτι καλύτερο;

και 2) το οτι εχει η special II δυο μαγνήτες θα εχει διαφορα στον ηχο;

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Epihone LP Junior ή Special II ;
« Απάντηση #3 στις: 29/12/11, 14:26 »
Αν πρόκειται για συναισθηματικό κόλλημα πάω πάσο, αλλά η δική μου άποψη είναι ότι οι ποιότητα και των δύο κιθάρων είναι τέτοια που περισσότερο θα σε παιδέψουν παρά θα σε ευχαριστήσουν.
Γιατί δεν πας για κάτε τέτοιο; Κατά τη γνώμη μου είναι πολλά σκαλιά επάνω σε ποιότητα:
http://www.dv247.com/guitars/vintage-v100-electric-guitar-flame-maple-cherry-sunburst--35390


Αποσυνδεδεμένος sotto

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Epihone LP Junior ή Special II ;
« Απάντηση #4 στις: 29/12/11, 16:46 »
Eυχαριστώ πολυ για την αμεση απαντηση!

Είναι και λιγο συναισθηματικος ο λογος που θελω την jr. Παντα θυμαμαι τον εαυτο μου να την θελω. Και τωρα που ανακαλυψα οτι υπαρχει και σε epiphone! Λοιπον οπως λες αφου την παρω θα κανω και εγω καποιες αλλαγες. Θα αλλάξω κλειδιά θα κατεβάσω λίγο τις χορδές απο τον καβαλάρη αν χρειάζεται και φυσικα ο μαγνητης. Εγω είπα τον p90 επειδη αυτον εχει και η Gibson version. Μηπως εχεις να μου προτείνεις κάτι καλύτερο;

και 2) το οτι εχει η special II δυο μαγνήτες θα εχει διαφορα στον ηχο;


Αφού την ήθελες πάντα, είναι ό,τι πρέπει η jr και δεν έχει διαφορά από τη special πέραν του neck μαγνήτη. Προσωπικά έχω βρει μια πατεντούλα με τα ηλεκτρικά για να κάνεις το bridge πιο μουντό σαν να παίζεις με neck μαγνήτη. Αν ποτέ αλλάξεις ηλεκτρικά, στείλε μου pm να σου εξηγήσω πως γίνεται.
Από ποιότητα δεν είναι κάτι το φοβερό, γι αυτό θέλει αναβαθμίσεις. Μια vintage v100 όπως πρότεινε ο Ριχαρδος είναι μακράν ανώτερη αλλά κοστίσει τα διπλά+.
 Με 99 euro, η Jr είναι ωραίο project και μπορεί μετά από setup+upgrade να παίξει ωραία. Απλά μη χαλάσεις πολλά λεφτά επάνω της διότι θα έπαιρνες και v100 ή studio epiphone με τα χρήματα.
 Από μαγνήτη, για hard rock δεν προτείνω τον απλό Ρ90 εκτός αν είναι hum cancelling. Διαφορετικά θα έχεις ενοχλητικό βόμβο με ψηλά το gain. O μαγνήτης που έχει επάνω η Jr δεν είναι κακός, μάλιστα είναι πιο μεταλιάρης, κεραμικός με αρκετό output και χαμηλές. Με τον ενισχυτή σου θα ακουστεί πολύ καλά για ροκ.
 Αν όμως θέλεις κάτι σε Ρ90 έτσι κι αλλιώς, προτίμησε κανέναν wilkinson ή tonerider ή rockield ή GFS (guitarfetish.com) που είναι φθηνοί και καλοί. Επίσης, για κλειδιά βάλε wilkinson(Αρμάος) ή GFS ή Dixon(Νάκας) για να γλυτώσεις χρήματα και να κάνεις σωστά τη δουλειά σου. Για το nut, υπάρχουν φθηνά nut γραφίτη ή μεταλλικά(brass) ή μπορεί να πετύχεις καλό nut εκ κατασκευής κι απλά να το περάσεις με μολύβι στα αυλάκια(καλό tip για όλες τις κιθάρες).

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Epihone LP Junior ή Special II ;
« Απάντηση #5 στις: 29/12/11, 18:05 »
Ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες και τον χρόνο σας!

Κοιτάξτε είναι όντως λιγο συναισθηματικός ο λόγος που θελω την jr γιατί πριν καν αρχίσω την κιθαρα θυμαμαι που την κοιταζα με θαυμαζω και ηθελα καποτε να την αποκτησω. Γι αυτο και αν την παρω εχω σκοπο να βαλω πανω λευτα για μαγνητες και οτι χρειαστει...Ας μου βγει και 100 παραπανω δεν θα ειναι και τα 1200 που κανει η Gibson jr...

Τωρα αν επιμενεται οτι παλι δεν αξιζει ενταξει...θα αναγκαστω να παω σε κάτι τετοιο -> http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Guitars/Paula-models/Epiphone-Les-Paul-100-AW-LTD-Alpine-White/art-GIT0018624-000

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Epihone LP Junior ή Special II ;
« Απάντηση #6 στις: 29/12/11, 18:17 »
Καλησπέρα,
έχω άποψη για τις κιθάρες που λες καθώς υπήρχαν,μεταξύ άλλων στο ωδείο μου.
Είναι ψιλοτραγικές και όχι επειδή είναι φτηνές...

Έχεις postάρει τρεις κιθάρες τύπου Les Paul με βιδωτό μπράτσο.
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Les Paul με bolt-on μπράτσο,όπως επίσης και κανένας λόγος να κάνεις οποιαδήποτε αναβάθμιση.
Θα απογοητευτείς 100%...

Ψάξε για καμία φθηνή set-neck.Αν θέλεις κανούργια κοίτα αυτήν που σου postαρε ο Ριχαρδοςμαυροπερισσότερος.
Είναι η καλύτερη value for money κόπια Les Paul στην αγορά.
Αν πάλι δεν σε πειράζει το μεταχειρισμένο,τσέκαρε καμία αγγελία εδώ ή στο γειτονικό site.
Με 200 ευρώ μπορείς να βρεις καμιά μεταχειρισμένη les paul(π.χ. epiphone) που ο κάτοχός της να έχει κάνει ήδη και καμία αναβάθμιση...

Όχι bolt-on πάντως...Κρίμα είναι...

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Epihone LP Junior ή Special II ;
« Απάντηση #7 στις: 30/12/11, 02:37 »
Μαλιστα... Γυρω στα 200 ευρω δηλαδη ποια κιθαρα πιστευετε πως ειναι η καλυτερη ως value for money;

Αποσυνδεδεμένος sotto

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Epihone LP Junior ή Special II ;
« Απάντηση #8 στις: 30/12/11, 14:54 »
Μαλιστα... Γυρω στα 200 ευρω δηλαδη ποια κιθαρα πιστευετε πως ειναι η καλυτερη ως value for money;


 Αν ανέβεις budget στα 200ευρώ κοίταξε μερικές περιπτώσεις:
 η vintage v100 απ το αγγλικό dv247 αξίζει. Υπάρχει και η VR100 που είναι σε junior/special φάση.  Το ίδιο κατάστημα έχει την washburn win std που είναι στα ίδια χρήματα με κολλητό μπράτσο και duncan μαγνήτες.
 Από Musicstore.com μπορείς να βρεις τις Jack & Danny LC300 με κολλητό μπράτσο(έχει κι άλλα μοντέλα) και όλα είναι στα 200Ε περίπου.
 Από thomann, υπάρχει η harley benton HBL-500 (όχι οι φθηνότερες 400,450) που είναι καλό όργανο αρκεί να τη σετάρεις καλά. Την έχω αγοράσει και είναι πολύ ποιοτικότερη των epiphone lp100 και special. Κοστίζει περί τα 159Ε. Αν θέλεις να δώσεις κάτι παραπάνω, κοίταξε τις άλλες επιλογές.
 Από thomann επίσης υπάρχει η Kramer Assault 220 σε goldtop ή burst που είναι πολύ ωραία κιθάρα με σύγχρονα specs. Την έχει φίλος και είναι καλή.
 Από Ελλάδα, υπάρχουν οι εξής προτάσεις:
 - στο Νάκα έφεραν τις Granite LP σε sunburst με κολλητό και λεπτό μπράτσο, καλά τάστα, καλό nut στα 169Ε(web παραγγελία με παράδοση σε κατάστημα, αλλιώς κοστίζει 189Ε). Το μόνο θέμα της granite είναι οι μαγνήτες των οποίων αφαίρεσα τα μεταλλικά καπάκια γιατί είχαν feedback(κατά τ άλλα είναι καλοί και τώρα δε μικροφωνίζουν).
 - στο guitarstore στα Εξάρχεια έχει την tenson LP σε μαύρη με κολλητό μπράτσο στα 200ευρώ αλλά δεν την έχω δοκιμάσει.


Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Epihone LP Junior ή Special II ;
« Απάντηση #9 στις: 08/01/12, 03:15 »
παιδια κατι τελευταιο...αν αγορασω αυτην την κιθαρα http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Guitars/Electric-guitars/Epiphone-Les-Paul-100-VS-Vintage-Sunburst/art-GIT0014596-000

και βάλω prs μαγνητες στα 100-120 ευρω θα πλησιασω καθολου τον ηχο τον prs?

Γιατι νταξει απο ξυλα μια χαρα ειναι...maple top μετα ολα μαονι εκτος ταστιερα που ειναι rosewood...εννοω αν βαλω και τους prs τους μαγνητες τι στραβο θα υπαρχει; δεν θα τον  φτασω λιγο τον ηχο τους;

Αποσυνδεδεμένος emg

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Epihone LP Junior ή Special II ;
« Απάντηση #10 στις: 08/01/12, 12:35 »
Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο τα περιγράφεις  :) , αλλιώς θα κάνανε όλοι το ίδιο. Στη συγκεκριμένη κατά τη γνώμη μου ότι και να κάνεις δεν θα ακουστεί ποτέ σαν prs (μάλλον τις USA εννοείς όχι τις se).Το πολύ πολύ να βελτιωθεί ο ήχος της από ελάχιστα έως λίγο κι αυτό γιατί παίζει ρόλο η κατασκευαστική ποιότητα των ακριβών κιθάρων όπως και τα υλικά κατασκευής (μαονι από μαόνι έχει διαφορά κλπ).

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Epihone LP Junior ή Special II ;
« Απάντηση #11 στις: 08/01/12, 17:40 »
παιδια κατι τελευταιο...αν αγορασω αυτην την κιθαρα http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Guitars/Electric-guitars/Epiphone-Les-Paul-100-VS-Vintage-Sunburst/art-GIT0014596-000

και βάλω prs μαγνητες στα 100-120 ευρω θα πλησιασω καθολου τον ηχο τον prs?

Γιατι νταξει απο ξυλα μια χαρα ειναι...maple top μετα ολα μαονι εκτος ταστιερα που ειναι rosewood...εννοω αν βαλω και τους prs τους μαγνητες τι στραβο θα υπαρχει; δεν θα τον  φτασω λιγο τον ηχο τους;


Αφού θέλεις να κάνεις αναβάθμιση σε ένα φθηνό μοντέλο κιθάρας,τουλάχιστον πάρε set-neck και όχι bolt-on όπως η epiphone που postαρες.
Ειναι κατασκευαστική και πολύ σημαντική αυτή η διαφορά και με τα χρήματα που διαθέτεις μπορείς να πάρεις μια set-neck.
Στο είχα γράψει και παραπάνω.
Μην βλέπεις στα fenderοειδή που τα μπράτσα είναι βιδωτά..Στα les paulοειδή είναι set-neck.

Τελοσπάντων,ότι και αν αποφασίσεις,καλορίζικη και καλόπαιχτη..

Αποσυνδεδεμένος sotto

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Epihone LP Junior ή Special II ;
« Απάντηση #12 στις: 09/01/12, 10:58 »
παιδια κατι τελευταιο...αν αγορασω αυτην την κιθαρα http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Guitars/Electric-guitars/Epiphone-Les-Paul-100-VS-Vintage-Sunburst/art-GIT0014596-000

και βάλω prs μαγνητες στα 100-120 ευρω θα πλησιασω καθολου τον ηχο τον prs?

Γιατι νταξει απο ξυλα μια χαρα ειναι...maple top μετα ολα μαονι εκτος ταστιερα που ειναι rosewood...εννοω αν βαλω και τους prs τους μαγνητες τι στραβο θα υπαρχει; δεν θα τον  φτασω λιγο τον ηχο τους;



 OXI, δυστυχώς δε θα πλησιάσει καν μια prs. Πολύ καλύτερο θα ήταν να πάρεις με λίγα παραπάνω χρήματα μια prs SE korean που είναι πιστό αντίγραφο prs με καλό ήχο και το βασικό: Playability. Από παίξιμο και κατασκευή, όσα λεφτά και να δώσεις, η lp100 δε μπορεί να γίνει με κολλητό μπράτσο ή να αποκτήσει τις διαστάσεις σώματος και μπράτσου μιας prs.
 Η lp100 δεν έχει playability που έχουν έχουν οι prs, έστω κι οι φθηνές. Ούτε τα ξύλα είναι και πολύ ποιοτικά. Λόγω χαμηλού κόστους και τιμών, βάζουν ξύλα παραπλήσια του mahogany κλπ. Αυτό βέβαια ισχύει για τις περισσότερες οικονομικές κιθάρες.
 
 Πολύ καλύτερα θα ήταν κατ΄εμέ να πάρεις μια epiphone lp studio ή studio deluxe (αν θέλεις να γράφει epiphone στο κεφάλι) που έχει κολλητό μπράτσο, καλό ήχο και καλύτερη ποιότητα κλειδιών, ξύλων, τάστων,  μαγνητών κλπ.
 Αν θέλεις κάτι οικονομικότερο, όπως έχουμε πει, μπορείς να δεις τις: jack & danny lc300, ls500 κλπ, την Harley benton HBL-500 , τις Vintage V100 , την Washburn WIN std και άλλες πολλές.
 Και 2 προτάσεις από Ελλάδα:
http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=243&Product=130664&Category=2126
Αυτή την granite την έχει πάρει ένας φίλος και είναι καλή. Έχει κολλητό λεπτό 60'ς μπράτσο, καλά κλειδιά και τάστα κι είναι σε καλή τιμή (αν την παραγγείλεις απο το web με παράδοση σε κατάστημα γλυτώνεις 20ευρώ). Οι μαγνήτες της έχουν όμως ένα θέμα: πρέπει να τους αφαιρέσεις τα μεταλλικά καπάκια για να παίξουν καλά. Δεν είναι δύσκολο, ένας τεχνικός που θα κάνει και το σετάπ το κάνει εύκολα.
 Από το guitar store στα εξάρχεια:
http://www.guitarstore.gr/productsdesc.php?id=1666
πάλι με κολλητό μπράτσο και καλούς μαγνήτες + τάστα. Ίδια ποιότητα με Jack & Danny lc300


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
36 Απαντήσεις
23672 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/07, 12:54
από RORY GALLAGHER
24 Απαντήσεις
9788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/07, 00:45
από Gabriel6th
21 Απαντήσεις
9294 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/08, 00:11
από PanouleXxX
14 Απαντήσεις
8317 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/07, 13:45
από Iced Jacob
5 Απαντήσεις
3954 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/08, 21:49
από GiorgosVolos
1 Απαντήσεις
3382 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/09, 16:04
από vagtanplan
5 Απαντήσεις
2867 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/09, 00:03
από telemanic
3 Απαντήσεις
2562 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/10, 16:23
από mitsosfrusciante
5 Απαντήσεις
7804 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/20, 10:56
από cbk
31 Απαντήσεις
9221 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/17, 11:48
από zeoy